Eerste tennistitel Tilburg tevens laatste Belgen vestigen laatste hoop op Michel Pollentier NASTASE EINDELIJK SERIEUS AAN WERK SPORTTRIBUNE Popeye II in de eredivisie LEIDSE COURANT PAGINA 19 01 anist in hi VOORBURG Zes jaar heeft het geduurd voor Tilburg gisteren I vo» eindelijk de Nederlandse clubtennistltel veroverde. Maar het ziet er jeugt naar uit dat het eerste kampioenschap voor de Brabantse club tevens -1. 6 het laatste is. Voornaamste geldschieter Henk Pellikaan Is namelijk van plan alle banden met Tilburg door te snijden om zelf op het ja g, park van het vorig Jaar geopende (eigen) tennlscentrum In Goirle een je 16 nieuwe club op te richten. Die vereniging zal dan met steun van 9 Bu Pellikaan de vooraanstaande plaats van Tilburg in de vaderlandse t toe tenniswereld moeten overnemen. En daarmee zal de eerste tennistitel :erke van Tilburg dan waarschijnlijk tevens de laatste zijn. Want Pellikaan na 3 zal ongetwijfeld enkele spelers meenemen naar Goirle. ik VQ Maar deze plannen werden giste ren op Park Leeuwenbergh naar ïrae|de achtergrond gedrongen. Want ii «fin het zo9enoemde kruisingsweek- °.:H einde waren andere zaken die de )uitef aandacht vroegen. Zo was daar 9 vu bijvoorbeeld het sensationele op- ,rs l treden van het Haagse Leimonias, r abonné op een plaats in de finale- poule van vier ploegen die om de f landstitel strijden. De ploeg van j^V)]Hans van de Weg, die in het nu s] bijna negentigjarige bestaan al ve* 1 Ie malen kampioen van Nederland j werd, heeft zich de reputatie eigen gemaakt voor verrassingen te zot- an<i gen. Die faam kreeg afgelopen weekeinde in Voorburg weer ge stalte. Want tot veler verrassing was Leimonias er toe in staat favo riet Popeye de weg naar de eind ronde te versperren. De titelverde diger leek op een probleemloze zege af te stevenen toen zondag »en voorsprong van 5—2 werd genomen in het duel met Leimo nias. Maar wat toen gebeurde was nauwelijks te beschrijven. De trot se positie van de Amsterdamse ploeg ging volkomen verloren, om dat Leimonias alle dubbelspe len naar zich toe trok. En toen de palans kon worden opgemaakt was de eindstand 6—5 voor de Haagse equipe, die elke partij in twee sets nota bene besliste. En Popeye, de afgelopen drie seizoe nen kampioen, was uitgeschakeld. Triomf Het spreekt vanzelf dat zich In Leimonlaskrlngen een gevoel van triomf openbaarde, want de meest amateuristische ploeg van het viertal finalisten was er dan toch maar in geslaagd de als grote kanshebbers beschouwde Amsterdammers (waar de Vene zolaan Hose voor een slordige 20.000 gulden overigens niet meer die Imponerende rol voor zijn rekening nam als In voor gaande jaren) beentje te lichten. Het daarvoor mede verant woordelijke trio Wouter Fok, Peter Soeters en Jan Und schreef een groot deel van het succes toe aan de aanpak bij hun club. „De orga nisatie en voorbereiding bij Lei monias hebben aan de basis ge staan", aldus genoemd drietal. „Captain Hans van de Weg Is als geen ander in staat om er voor te zorgen dat alles goed ver loopt". De aanvoerder zelf zwakte deze lof wat af. „We hebben er inderdaad alles aan gedaan. Op Captain Hans van de Weg die zijn team naar een ver rassende finaleplaats leid de. een manier waar de bond een voorbeeld aan zou kunnen ne men", glimlachte Van de Weg. Kansloos Vorig jaar zorgde Leimonias ook al voor een verrassing door het sterker geachte Leeuwenbergh te verwijzen naar de strijd om de derde en vierde plaats. Ook toen bleek dat het team na de krachts inspanning van de eerste dag In de eigenlijke finaleronde kan- ïloos was, toen tegen Popeye. De geschiedenis herhaalde zich gisteren. De Hagenaars konden het egen Tilburg, dat zondag met niet minder dan 9—2 van het verzwakte .eeuwenbergh Tine Zwaan ont- prak wegens geelzucht) won, niet •edden. Na de enkelspelen was de jcore weliswaar net zo uitzichtloos ils de dag tevoren (5—1), maar »en tweede huzarenstukje bleek piet mogelijk. Daarmee ging de Nederlandse titel voor het eerst i.n de (recente) geschiedenis naar >de provincie. Iets waarmee financier Henk Pellikaan zeer ingenomen A/as. „Ik heb in die finale wel in spanning gezeten dat het weer zou misgaan. Maar gelukkig is het nu gelukt". Onzeker Overigens is de toekomst niet alleen wat betreft de houding van Pellikaan wat onzeker, ook over de prolongatie van nationaal kam pioen Louk Sanders In de compe titie bestaat nog geen zekerheid. Sanders, die vlak voor het krul- alngsweekeinde uit dienst kwam, gaat de internationale tennissfeer proeven. En daarbij zal er waarschijnlijk geen plaats zijn voor de competi tie. „Tenzij die volgend jaar op een ander tijdstip, later in het seizoen, of verkort wordt afgewerkt. Dan wil ik best spelen. Maar in deze vorm sluit ik deelneming uit. Ik ga eind deze week naar Engeland om daarna nog toernooien elders in Europa te spelen. Dan volgt dat circuit met Okker in oktober in Nederland en waarschijnlijk vervol gens Amerika, Australië en Azië". Sanders heeft inmiddels in grote lijnen een akkoord bereikt met de bond over vergoeding van kosten tijdens zijn toernee. „Ik ben alleen verplicht om bepaalde evenemen ten te spelen, zoals Davis Cup, Kings Cup en Nederlandse kam pioenschappen. Maar daar heb ik Louk Sanders en Fred Hemmes in actie in het dubbelspel dat de titel definitief naar Tilburg bracht. geen moeite mee. want ik heb goede voorwaarden kunnen reali seren voor die overeenkomst met de bond". Grote verliezers Leeuwenbergh en Popeye waren dus de grote verliezers tijdens het weekeinde. De Voorburgers betaal den de tol voor het gemis van hun eerste dame, Tine Zwaan, die door haar ziekte ook haar verdere sei zoenplannen in rook ziet opgaan. Popeye bleek toch te veel te steu- rten op^de invloed varr Hose, die niet meer nadrukkelijk zijn stempel kon drukken op de prestaties van zijn ploeg. Waarin Martin Koek tot een ongekend laag niveau is afge- v - l zakt, hij verloor zijn beide enkel- - spelen. Bewondering was er voor Evert Schneider van Leimonias. De inmiddels 35-jarige Schneider ver sloeg de vijftien jaar jongere, ooit als talent beschouwde, René Hef fels in drie sets op de hem eigen - wat vermoeid ogende - manier. Een dag later had Schneider, die volgend jaar zijn twintigste compe titiejaar zal beleven, tegen de taaie Homman geen kans. „We hebben toch een uniek clubje", riep Hans van de Weg. „Volgend jaar gaan we in navolging van de dames ook bij de heren wat verjongen. Om langs geleidelijke weg het niveau te handhaven". Een standpunt waar de andere drie finalisten een voorbeeld aan kun nen nemen. FRANK WERKMAN Marijke Schaar in Federation Cup DEN HAAG Aangezien Tine Zwaan wegens ziekte geruime tijd is uitgeschakeld voor wedstrijdten- I nis, heeft de KNLTB haar plaats in het team voor de Federation Cup gegeven aan Tilburg-speelster Marijke Schaar. De twee andere leden van het Nederlands team bij i dit officieuze wereldkampioen schap dat van 13 t/m 18 juni as. op de grasbanen van Eastbourne wordt gehouden, zijn (naar alle waarschijnlijkheid) Betty Stöve en Elly Vessies. PARIJS Na In de aanloop hoofdzakelijk de aandacht op zich te hebben gevestigd door wat clowneske grappen en nonchalan te racketvoering Is llle Nastase op Tweede Pinksterdag begonnen aan het serieuzere tenniswerk. De als eerste geplaatste dertig jarige Roemeen nam zijn plaats In bij de laatste acht van de open Franse kampioen schappen met een overtuigende zege op oud-kampioen Jan Kodes (6—4, 7—5, 6—3). De hoofdprijzen van Parijs (38.000 dollar voor de winnaar, de helft voor de runner- up) mogen aanzienlijk lijken. Zij zijn niet in staat de achterstand, die Nastase op de geldverdienerslijst heeft ten opzichte van Jimmy Connors weg te werken. Het verschil tussen de nummers één en ti namelijk meer dan 300.000 dollar (557.666 voor Connors tegen 246.150 voor Nastase). De ontmoeting Nastase—Kodes bood het beste wat er dit jaar tot dusverre op gravel- banen te zien is geweest. De twee meesters van de trage banen (Kodes won Parijs in 1970 en 1971, Nastase in 1973) hebben zo vaak tegenover elkaar gestaan, dat zij in het donker tegen elkaar zouden kunnen spelen. Toch wist Nastase telkens opnieuw iets on verwachts in zijn slagen te vlechten, waar door Kodes op het verkeerde been kwam te staan. De 13.000 toeschouwers appre cieerden de Nastase-show ten zeerste. In de voorafgaande wedstrijd op het center- court bereikte Phil Dent als eerste Austra liër sinds Martin Mulligan (1970) de laatste achL Efficiënt gebruikmakend van zijn har de service versloeg hl] de Nleuwzeelander Brian Fairlie met 6—0, 6—2, 6—4. Zover kwamen ook de Spanjaard Jose Hlgueras en de Amerikaan Brian Gottfried door over winningen op respectievelijk Harold Solo mon (6—4, 7—5, 2—6, 6—3) en Patrice Dominguez (6—4, 6—1, 7—5). De oud-Wimbledonkampioen Stan Smith schaarde zich bij de laatste zestien. Zijn partij tegen de Tsjech Jiri Hrebec werd zondag bij 5—5 in de vierde set afgebroken. De volgende morgen had de lange Ameri kaan slechts negen minuten nodig om het karwei te voltooien. Doeltreffend vollerend won hij de tiebreak met 7—1. Hrebec wierp kwaad een bal in het publiek en kreeg een boete van 200 dollar. Een dag eerder had de Mexicaan Raul Ramirez zich het onge noegen van het publiek op de hals gehaald door op matchpoint een beslissing van de lijnrechter aan te vechten. De als vijfde geplaatste Mexicaan, die voorstond met 7—6. 6—1, 5—7, 5—1 kreeg voor elkaar dat het punt werd overgespeeld. Zijn tegenstan der, de Duitser Uli Pinner weerde het match point af en deed dat vervolgens nog zeven maal, alvorens voor de grotere ervaring van de Mexicaan te capituleren. Bij het verlaten van de baan werd Ramirez uitgejouwd. DEN HAAG Popeye II heeft het falen van het eerste team in het slotweekeinde van de tenniscom- petitie enigszins goedgemaakt. De Amsterdamse reserves versloegen in een promotie/degradatieduel Hilversum met 6—1, waardoor Po peye volgend jaar met twee teams in de hoogste klasse uitkomt Hil versum is na een jarenlang verblijf in de eredivisie gedegradeerd. Het leven van een wielrenner kan hard zijn, vooral als je in aanraking komt met het wegdek. Zoals hier Rik van Linden (links) en Freddy Maertens. De rappe sprinters kwamen in de eindfase van een rit tijdens dit weekeinde ten val. SALSOMAGGIORE Na twee tumultueuze dagen was het gisteren weer rustig in de Ronde van Italië. Op Pinkstermaandag, toen de renners 230 kilometer tussen Pisa en Salsomaggiore moesten afleggen, gebeurde er niets. Niemand deed een aanval op de rose trui van Francesco Moser, die het klassement bleef aanvoeren met 55 seconden voorsprong op de Belg Michel Pollen- tier, die sinds het uitvallen van wereldkampioen Freddy Maertens kopman is. Maertens werd na Roger de Vlae- minck (tweede etappe) de tweede belangrijke Belgische uitvaller. Even later gevolgd door de sprin ter Rik van Linden. Zaterdag, aan het einde van het tweede gedeelte van de achtste etappe, waren bei de Belgen tijdens een massasprint bij een snelheid van meer dan zestig kilometer per uur op afschu welijke wijze ten val gekomen. Zij waren zo ernstig gewond geraakt, dat zij de strijd moesten staken. Maertens startte nog wel in de tijdrit van zondag over 25 kilome ter, maar hij was niet meer in staat om een behoorlijke prestatie te leveren. staat nu voor de zware taak om hem als kopman te vervangen. Hij is België's laatste hoop, want Jo- han de Muynck heeft al bijna drie minuten achterstand opgelopen. Voor de Belgen staat de Ronde van Italië sinds vorig jaar onder een ongelukkig gesternte. Vorig jaar kreeg Eddy Merckx tijdens de Giro last van steenpuisten op het zitvlak, viel Roger de Vlaeminck uit met een mysterieuze beenblessure, verloor Johan de Muynck door een valpartij kort voor het einde de eindzege en werd Patrick Sercu door een botsing met een motorrij der na een massasprint, zo ernstig gewond dat hij twee maanden niet meer kon fietsen. Dit jaar is het niet veel beter. De eindsprints in de Giro zijn altijd al levensgevaarlijk. De coureurs ha len halsbrekende toeren uit en regelmatig gaat het dan ook mis. Zaterdag werd Freddy Maertens. die de laatstse twee jaar overal zonder onderbreking als winnaar overeind bleef, het slachtoffer. De wereldkampioen die de Giro met een reeks overwinningen begon en de rose trui min of meer vrijwillig verspeelde, heeft geen kans meer gekregen om Francesco Moser aan te vallen. Zijn zucht naar een nieuw record-aantal overwinningen (hij had er al weer bijna veertig), werd hem zaterdag fataal. Maer- uit de strijd. Michel Pollentier Raadslid De proloog van de Franse etappe wedstrijd voor Profs, de Dauphine Libre, is gisteren gewonnen door de 22-jarige Belg Jean-Luc van den Broucke. Het gemeenteraad slid uit Moeskroen was tijdens de Individuele tijdrit over 5 kilometer In Avignon een halve seconde sneller dan de Fransman Bernard Hlnault Jean-Pierre Dangulllaume (Fra), werd derde op 4 seconden en Eddy Merckx vierde op 10 seconden. Aad van den Hoek is zaterdag vijfdee geworden in een internatio nale wielerwedstrijd voor profs in West-Berlijn. De zege ging naar Eddy Merckx die de 101 kilometer aflegde in 2 uur 6 min. 48 sec. De Belgen Herman van Springel en Frans van Looy werden tweede en derde, de Westduitser Klaus-Peter Thaler vierde. Jan Raas heeft gisteren in de pro fronde van Hansweert zijn zesde overwinning in dit seizoen be haald. Na 100 kilometer was de Zeeuwse winnaar van Milaan-San Remo en de Amstel Goldrace ver uit de snelste van een kopgroep van vier renners. Het viertal, be staande uit Raas, Priem, Schipper en Lubberding, had zich na 50 kilometer afgescheiden van het pe loton. Ver voor het einde werd het peloton door het kopgroepje ge dubbeld. Jo Maas uit Amby bij Maastricht, heeft de driedaagse van Berlijn, een internationale wielerwedstrijd voor amateurs gewonnen. De Lim burger won twee etappes en had De valpartij in beeld (onder) tijdens de Giro. Achterop komende coureurs trachten de gevallenen te ontwijken. in het eindklassement, dat volgens pioen Michael Becker. De Neder- den klassement. wonnen. Hij legde de afstand af 'n de laatste kilometer losgemaakt een bepaald puntensysteem werd landse ploeg, naast Jo Maas be- Cees Priem heeft zaterdag een in 2 uur 22 minuten en 30 secon- van kopgroep. Ze hadden ge- Opgemaakt, drie punten voor- sW^nrir»,,!t Mariin'de Vos-en Huub wielerwedstrijd voor profs over 100, den. In de eindspring versloeg hij ringe voorsprong op de achtervol- sprong op de ,~r.r>tor bij 's-Gravenpolder ge- Jan Huisjes. Het tweetal had zich 9ers. Eindelijk Het is nu eindelijk bij de clubbestuurders in de ere divisie doorgedrongen dat het anders moet met de tenniscompetitie. Hoewel het flnaleweekeinde wel wat goed maakte blijft het voorgaande deel van de tennisstrijd met al zijn manco's overeind staan. De verregende program ma's, het niet-spelen van verscheidene partijen, de te lange duur van een ont moeting door de elf partij en, al deze zaken willen de clubbestuurders wel eens ter tafel brengen in een gesprek met het be stuur van de bond. Nadat er van de kant van de spelers al veel vaker en eerder klachten waren geuit over het fenomeen competitie, dat een hin derpaal vormde bij het uit komen in Europese toer nooien, is nu ook het be sef op dat niveau doorge drongen waar er wellicht enige kans van slagen bij veranderingsvoorstellen bestaat. Als de clubs nu éèn front vormen kan het bestuur van de tennisbond er niet meer om heen. En dan zal een competitie, die deze naam overigens nauwelijks verdient, tot het verleden behoren. En dat zou maar goed zijn ook. Armoede Het peil van de amateur- boksers in ons land, zo bleek al tijdens de provin ciale en nationale kam pioenschappen is laag. Toch werd er een (kleine) ploeg afgevaardigd naar de Europese kampioen schappen. De algemeen nog als één der besten beschouwde Ton van Eek, die al jarenlang naar diver se internationale toer nooien wordt gezonden, maar steeds weer al in een vroeg stadium wordt uit geschakeld, kwam ook tij dens de aan de gang zijn de Europese titelstrijd niet tot imponerende presta ties. Zijn nederlaag in de eerste ronde van zijn klas se onderstreept de bloe darmoede in de vaderland se pugilistiek. Bij de profs vindt er om de zo veel jaar wel eens een opleving plaats, eerst Rudi Lubbers, vervolgens James Vrij en nu Rudi Koopmans, bij de amateurs is het pure droefenis. De boksbond zou er beter aan doen zijn boksers maar thuis te hou den. Op deze manier heeft uitzending geen enkele zin. Eerst de organisatie en begeleiding in eigen huis maar eens op poten zetten, dat moet het pa rool zijn voor de NBB. Vragen De trage gang van zaken rond de eventuele transfer van Aad Mansveld van FC Den Haag naar Feyenoord roept vragen op. Nog af gezien van het feit of een (top)club er verstandig aan doet een speler van de leeftijd van Mansveld voor twee jaar te contrac teren doet de opstelling van Feyenoord wat merk waardig aan. De Rotter damse club zegt Mansveld graag te willen hebben, maar drukt die wil niet in daden (in casu een rede lijk bod) uit. FC Den Haag zegt op zijn beurt Mans- velt niet kwijt te willen, maar de vraagprijs van 250.000 gulden doet bij zo'n standpunt ook wat vreemd aan. Want zo'n verschrikkelijk hoog be drag mag de wens van FC Den Haag toch niet wor den genoemd. Het begint er op te lijken alsof wél Boskov de verdediger wil hebben, maar het bestuur van Feyenoord de transac tie laat afspringen op een luttel bedrag van 25.000 gulden. Men heeft dan wel onderhandeld om zijn ge zicht te redden, maar komt niet tot een definitie ve aankoop. In ieder geval is Mansveld zelf het slach toffer van deze taktiek. Want na wekenlang wach ten kon het er wel eens .op uitdraaien dat hij nor maal zijn tweejarig con tract bij FC Den Haan dient.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19