Supermarkten krijgen steeds meer greep op groente- en fruitmarkt Verrassend hoge melkaanvoer Alstroemeria's schieten als raket omhoog Jochijs: nieuw gezond produkt r^AND EN TUINBOUW TOMATENPRIJS HERSTELDE ZICH WEER PRIJSNIVEAU BLOEMEN VALT NIET TEGEN LEIDSE COURAN" DINSDAG 31 MEI 1977 PAGINA 15 VEEL GROENTEBOEREN VERDWENEN: DEN HAAG Het aantal onafhankelijke groentewin kels is tussen 1965 en 1975 drastisch teruggelopen. Om precies te zijn: 3000 groente boeren legden het loodje. De kosten rezen de pan uit en het animo om door te gaan werd veelal danig getemperd van wege het gebrek aan een be- drijfsopvolger. In dezelfde pe riode kwam de aardappelen-, groente- en fruitatdeling (agf- hoek) in de supermarkt sterk opzetten. Welke consequenties heeft deze verschuiving op de tailhandelsniveau voor de tuinbouw? Toen de supermarkt de agf erbij ging nemen, streefde men er echt naar alle produk- ten voor te verpakken, alsof het fabriekswaar was. Zo langzamerhand bleek dat zo wel wat prijs als de versheid aangaat het zelfbediening sprincipe voor de snel aan be derf onderhevige tuinbouw- produkten niet drastisch kon worden doorgevoerd. Van de zes voorverpakte tomaten zag er altijd wel één beroerd uit Reden genoeg voor de klant om eens flink in het vak te graaien op zoek naar het grootste en het beste. Met alle consequenties van dien voor de kwaliteit. De chef van de agf-hoek gaf over het alge meen weinig blijk van zijn in teresse voor het produkt. Te rauw of te rijp, wat hem be treft kon alles verkocht wor den. De presentatie was mise rabel. Menige groenteboer zoekt het in specialisatie zonder teveel bijartikelen. Specialisten markt eruit als een gezellig winkeltje in de grote winkel. Met persoonlijke bediening. Het ambachtelijke kreeg weer een kans. De agf-chefs worden nu met raad en daad begeleid door specialisten. De massa artikelen (sinaasappelen per net, druiven per mandje, bana nen per tros, enzovoort) vallen wel onder het begrip zelfbedie ning, maar de meer kwaliteits- gevoelige groente gaat in pondjes en kilo's net zoals de klant dat wil. De extra investe ring aan personeel moet er uit komen door winst aan flexibi liteit in het verkoopbeleid met meer reclameacties tegen scherpe prijzen. Eigen importen De enkele supermarktorgani saties brengen een geconcen treerde vraag met zich mee. Eigen importen zijn hiervan mede het gevolg. De kleine groenteboer koopt zijn waar bij de groothandelaar en die op zijn beurt schakelt vaak een commissionair in op de veiling. De gevolgen van een stijgend aandeel in de agf-de- tailhandel van de supermark ten zijn duidelijk. De importen beperken zich namelijk niet tot citrusfruit. Steeds meer groente en fruit uit Italië en Frankrijk komen op het ver koopprogramma te staan. In Spanje ligt eveneens een enorm groot produktie-poten- tieel. Albert Heijn heeft besloten voor het zomerseizoen '77 vleestomaten uit Frankrijk te importeren. Bovendien: ovaal vormige tomaten die in de zuidelijke landen hoofdzake lijk naar de industrie gaan. De telerscoöperaties en grote bedrijven leveren tegen vaste prijzen en in behoorlijke hoe veelheden. Op die manier loont het de moeite verkoopacties ruim van te voren te plannen. Eventueel zoals in West-Duitsland met tv-reklame. Het Nederlandse veilingsysteem laat dit niet toe. De consument is via reklame beïnvloedbaar. Dat geldt uite raard voor scherpe prijzen. Wie haalt er niet graag een voordeeltje binnen? Maar de beïnvloeding gaat ook op voor verschuivingen in het kwali teitsbesef. Momenteel probeert Albert Heijn met paginagrote advertenties te vertellen dat de Franse asperges met een roze kop lekkerder zijn dan de he lemaal blanke Hollandse as perge met gesloten kop. Het Centraal Bureau Tuinbouw veilingen heeft hiertegen krachtig geprotesteerd. Maar wie zegt dat een dergelijke advertentie-campagne ook niet voor de vleestomaten uit Fran krijk in de lucht zit? De jong ste ontwikkelingen manifeste ren duidelijk de toegenomen macht van de supermarkten op het agf-front. VERHOGING YOGHURT VERBRUIK IN ONS LAND VERWACHT Jochijs, een produkt, dat er in gaat als koek LOOSDRECHT/W ASSENAAR Nederland staat in de ko mende zomer een nieuw pro dukt te wachten, dat wel eens tot een rage zou kunnen uit groeien. Tenminste als er ge beurt wat F. E. Bieze Import B.V. in Loosdrecht hoopt en natuurlijk ook wel een beetje verwacht Het nieuwe produkt is yoghur tijs, dat onderde naam Jochijs verkocht zal worden. Het be staat voor een groot gedeelte uit pure yoghurt, het is vet- en caloriearm - er zit slechts 1,5% vet in het kant-en-klare ijsje - en het is heerlijk verfrissend. Het kan bereid worden uit een speciale, vloeibare mix, waar van de heer F. E. Bieze de receptuur in de Verenigde Sta ten heeft gekocht. De mix be staat uit pure yoghurt met en kele toevoegingen, waardoor deze in een soft ice-machine tot een zachte, ijssoort kan worden verwerkt. In principe is elke soft ice-machine hier voor geschikt, hij hoeft er al leen maar voor te worden af gesteld. De Jochijs-mix wordt geproduceerd door Menken Landbouw in Wassenaar, dat de produktierechten heeft. De tie. Yoghurtijs is een volledig nieuw produkt, dat in korte tij de Verenigde Staten heeft ver overd. Dit is des te merkwaar diger waar de Amerikanen be paald geen yoghurteters zijn. Door de komst van het yog hurtijs ging de yoghurtomzet in enkele jaren tijds omhoog van 25 miljoen dollar naar 500 miljoen dollar. Frisser In Nederland is yoghurt achter een populair voedingsmiddel. De gemiddelde Nederlander eet er jaarlijks zo'n 14 kilo van. De heer F. A. Bieze is er dan ook van overtuigd dat zijn Jochijs een groot succes gaat worden. De smaak ervan is frisser en luchtiger dan con sumptieijs, al lijkt het daar uiterlijk wel op. Het Jochijs geeft echter geen vol gevoel en men krijgt er achteraf ook geen dorst van, onder meer, omdat het lang zo zoet niet is. - Het produkt past volledig in de huidige ontwikkeling naar gezonder, natuurlijker en min der vet eten. Het wordt ver kocht in speciaal hiervoor ontwikkelde isolerende bak jes, die zijn gemaakt van een milieuvriendelijk materiaal. Voorts zal het te verkrijgen zijn in gezinsverpakkingen van 1/2 en 1 liter. Omdat het zich ook uitstekend in de diepvries houdt is de Firma Bieze in samenwerking met een bekende ijsfabriek be zig de introductie van Jochijs in diepvriesverpakking voor te bereiden, waardoor het nog deze zomer ook in de levens middelenhandel te verkrijgen zal zijn. Ook zal het straks mogelijk zijn Jochijs als sche pijs te verkopen. Meer smaken Voorlopig wordt yoghurtijs nog maar in twee smaken ge maakt, aardbeien en vanille.- Naarmate het Nederlandse pu bliek meer aan het produkt gewend raakt, zullen er gelei delijk aan meer smaken ko men. Waar Jochijs te verkrijgen zal zijn is uiteraard mede afhan kelijk van de reacties van de handel. Deze lopen uiteen van pure geestdrift tot een meer afwachtende houding. De eer ste schapen zijn echter al over de dam en de heer Bieze is er van overtuigd dat er nog veel meer zullen volgen, zodra het weer wat warmer wordt. Teneinde het produkt alom in het land bekend te maken, wordt het onder meer als on der deel van de stationsmani festaties op 30 stations in Ne derland verkocht. Bovendien worden er demonstraties ge houden bij een bekend groot winkelbedrijf. Het publiek reageerde geest driftig. „Er waren kinderen bij, die wel drie keer op een dag terugkwamen", aldus de heer Bieze, die van mening is, dat de komst van Jochijs wel eens zou kunnen leiden tot een verhoging ook van het pure yoghurtverbruik in ons land. „Veel mensen, die zeggen, dat zij niet van yoghurt houden, blijken Jochijs wel lekker te vinden. Het is best mogelijk, dat zij door dit yoghurtijs hun vooroordelen tegen yoghurt kwijtraken". In vergelijking met de vorige week wist de tomatenprijs zich vlak voor Pinksteren te herstellen. Op donderdag 26 mei bedroeg de gemiddelde prijs voor de A-I-tomaten 1,60 per kg. Dit betekende een gunstig prijsver schil van 20 cent per kg. ten opzichte van dezelfde aanvoerweek in het vorige seizoen. De aanvoer blijft geleidelijk toenemen, maar blijft nog steeds kleiner als vorig jaar. Het warme weer is de week voor Pinksteren heeft hier waarschijnlijk verandering in ge bracht. De duidelijke aanwezigheid van Ma rokkaanse tomaten op de West-Duitse markt (2000 ton van 9 t/m 14 mei) heeft gelukkig geen verder prijsdaling veroorzaakt. Nu vlak na Pinksteren is het aanbod waar schijnlijk groot en is de handel enigszins verstoord. Er zal met enig prijsverval reke ning gehouden moeten worden. De donder dag voor Pinksteren gven de paprikaprijzen een onverwacht ander beeld te zien. De groene sorteringen wisten zich al enige we ken door het geringere aanbod, goed in prijs te handhaven. Op genoemde datum kelderde de gemiddelde prijs naar 2,60 per kilo en kwam hiermee 90 cent lager te liggen dan vorig seizoen. De dalende tendens bij de rode paprika's keerde zich tegelijkertijd ten goede. De gemiddelde prijs per kilo steeg met maar liefst 1 gulden in vergelijking met de voorafgaande week en kwam nagenoeg op hetzelfde niveau als vorig jaar. Gezien deze plotselinge sterke prijsverschillen lijkt Overige gewassen Wel opvallend is de nog steeds geduchte concurrentie van Italië op de West-Duitse markt. In de periodè van 17 t/m 23 mei exporteerde dit land 737 ton. Naast Italië zijn er nog een groot aantal landen aktief, (zij het in mindere mate) nl., Bulgarije, Roemenië, Marokko, de Canarische Eilan den, Israël, België en Spanje. Naar verwacht zullen de prijzen voor zowel rode als groene paprika's weinig verandering ondergaan. Komkommerprijzen gedaald De komkommerprijzen zijn in de week voor Pinksteren verder gedaald. De prijzen zijn nu nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar. De lichtere sorteringen zijn echter goedko per, nl. 31 cent per stuk voor de sortering 41/51 (vorig jaar 37 cent). Vooral Bulgarije is actiever in zijn concurrentie dan vorig jaar. In de periode van 17 t/m 23 mei exporteerde dit land ruim 300 ton tegen vorig jaar 157 ton. Daarnaast is Roemenië aanwezig maar iets minder sterk als vorig jaar, thans 189 ton tegen 254 ton in het vorige seizoen. De aanvoer zal verder blijven groeien, waardoor de prijzen zullen dalen. Aanhoudend mooi weer kan dit prijsverval beperken. Door de grotere aanvoeren van verschillen de groentesoorten is postelein in prijs ge daald naar 50 cent per kilo. De prijs voor bospeen blijft conctant op hetzelfde niveau, nl. 2,05 per bos. De aanvoer zal verder toenemen, maar de prijzen lijken zich goed te kunnen handhaven Dit lijkt mogelijk door het sterk afnemende aanbod van waspeen, voor dit gewas is de gemiddelde prijs inmid dels opgelopen tot boven de 3 gulden per kg. Andijvie heeft een enorme val gemaakt op de prijsladder, de prijs daalde van 1,60 naar 75 cent per kg. De prijs zal verder dalen. De spinazieprijs lijkt het dieptepunt gepasseerd te zijn, nl 30 cent per kilo. Er wordt een afname van het aanbod verwacht waardoor de prijzen weer op zullen lopen. Bloemkool blijft duur, vlak voor Pinksteren varieerde de prijzen van 2,45 tot 3,55 per stuk, voor de sorteringen van 10 tot en met 6. Voor de komende week worden er echter lagere prijzen verwacht, omdat deze zeer hoge prijzen zich bij een groter wordend aanbod niet kunnen blijven handhaven. Door een tijdelijke schaarste in het aanbod van sla, zijn de prijzen de pan uit gerezen. Dit wordt vooral veroorzaakt door de aan zienlijk kleinere aanvoer van natuursla. Voor zware sla liepen de prijzen zelfs op naar 1,17 per krop. Zodra de aanvoer van natuursla groter wordt (dit valt spoedig te verwachten), zal de prijs naar meer normale verhoudingen terugkeren. De afgelopen verslagweek overziende kan worden gesteld, dat het gemiddelde prijsni veau op de bloemenmarkt niet tegen valt, dit als algemene regel. Er zijn uiteraard wisselingen met enkele hoogtepunten in prij zen, maar ook wel stabiliteit. Wat kon wor den verwacht gebeurde ook, de warme da gen lieten zich meteen al gelden niet alleen wat betreft de aanvoer, maar met gevolgen voor de prijzen. Wanneer we gaan vergelij ken, moet echter wel rekening worden ge houden met de omstandigheid, dat het vorig jaar in deze tijd het niet zo goed zat in de bloemenhandel. Daarover kan momenteel niet worden ge klaagd en afgelopen week lagen de prijzen dan ook aanzienlijk hoger dan het vorig jaar. De totale omzet van de CCWS in de afgelopen week beliep 10.626.690,55 tegen 7.498.122,96 in dezelfde week van het vorig jaar. Hiervan ging 9.499.249,98 op rekening van de snijbloemen, vorig jaar 6.889.132,01. Aan buitenlandse bloemen 48.817,85 (v.j. 14.655,38) potplanten 815.846,01 (382.196,83) en perkplanten 262.776,71 (212.138,74. Vrijwel alle produk- ten brachten meer op dan het vorig jaar. Als totaal was het aanbod iets beperkter dan in de voorgaande week. De prijs van de grote anjers lag iets gunstiger. Van potplan ten werd weliswaar wat minder aangevoerd, maar waarschijnlijk mede daardoor, konden de prijzen zich aardig handhaven. Bij ver melding van gemiddelde prijzen met tussen haakjes die uit dezelfde week van het vorig jaar, vallen de irissen wel bijzonder uit de toon met nu 24 cent tegen 8 cent vorig jaar. Mogelijk dat het rond een miljoen minder aanvoer, thans ruim twee miljoen, daar een stootje toe bijdroeg. Goed zat het ook met de kleine rozen die bij vrijwel gelijke aan voer nu 22 cent opbrachten tegen 13 cent vorig jaar. Opvallend was de situatie ook in de ruim drie miljoen troschrysanten, met gemiddelde prijs van 68 cent en bij eenzelf de aanvoer vorig jaar 34 cent Anjers 25 ct. (22) fresia ruim 7 miljoen bos, een miljoen minder dan vorig jaar, 16 (11) snijgroen 1,55 (1,04) trosanjers 34 (28) lelie kelk 34 (15 lelietak 43 (30) tulpen 11 (5) hoewel de aanvoer van ruim 110.000 bos bijna het drievoudige was van vorig jaar, grote rozen 29 (20). De laatste dagen van de verslagweek begonnen de prijzen wat terug te lopen, mogelijk als gevolg van de warmte, maar die was van slechts korte duur, zodat er kans op herstel bestaat. De aanvoer van trosanjers en rozen liep omhoog, nadat het koude voorjaar remmend had gewerkt. Er kan in de komende week dan ook een stijgende aanvoer van deze bloemen tege moet worden gezien, hoewel voor de andere bloemsoorten een vrijwel gelijk niveau wordt verwacht. En dan zijn het de weers omstandigheden, die zich kunnen doen gel- Opvallend is ook, dat de aanvoer van tulpen in het gebied rond Aalsmeer tot dusver achterblijft bij die in het vorig jaar, maar dat schijnt een gevolg te zijn van meer beperkte opzet van de teelt vanwege de dure En het totaal van de CCWS-omzet over de afgelopen week lag toch bijna de helft, dus zo'n tien miljoen gulden lager dan die in de eerste week van mei, dat goeddeels in de snijbloemen zat waarvan er toen heel wat meer werden aangevoerd doch met toene mende aanvoer van potplanten. PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL: Rijswijk De laatste tijd is de melkaanvoer in Nederland lager geweest dan verwacht werd. Over de laatste vier we ken is zelfs een daling te con stateren van 5% ten opzichte van vorig jaar. Op wat langere termijn bezien is de teruggang van de melkaanvoer welis waar niet zó groot geweest, maar in de periode 1 novem- ber-1 mei is de melkaanvoer tot 1% ten achter gebleven bij die van een jaar ervoor. De prognose van het Produkt- schap voor zuivel in Rijswijk komt voor het kalenderjaar 1977 op een stijging van slechts 1,2%, tegenover een ge middelde stijging van 4,8 per jaar in de jaren 1970-1975. Hierbij wordt opgemekrt, dat de geschatte groei van de melkaanvoer in 1977 ad 1.2% alléén haalbaar is, wanneer normale weersomstandighe den in de rest van het jaar een stijging van 3% ten opzichte van 1976 mogelijk maken. De oorzaak van deze ontwik keling is toe te schrijven aan de gevolgen van de droge zo mer van vorig jaar (tot uiting komend in een krappe veevoe derpositie), gecombineerd met een koud voorjaar. In eerdere prognoses is echter met een combinatie van deze twee fak- toren al rekening gehouden en niettemin is de terugval in de melkaanvoer - met name in de laatste weken - groter geweest dan werd verwacht. Men vraagt zich bij het produkt- schap af, of andere - wellicht strukturele - faktoren ook geen rol spelen. AALSMEER Alstroemeria's: een artikel dat de laatste jaren als een raket omhoog is geschoten. Een artikel dat snel populair is geworden en dat voor de kwekers een goudmijntje is geweest. De Engelse kwekerij Parigo in Spalding - onder Hollandse directie: de naam is afgeleid van de heren Van Paridon en Goemans - kwam in de jagen zestig met tal van nieuwe aanwinsten in voor dit artikel fraaie kleuren. Vooral in het rose genre. Wat belangrijker was: deze Al stroemeria's bleken geschikt voor kascultuur, gaven soms twee oogsten per jaar en ble ken bovendÜen bijzonder houdbaar. Een vaasleven van tien dagen is beslist niet onge woon. Vooral toen de bloe menhandel deze Alstroeme ria's beter leerde kennen, nam de vraag steeds toe. De Al- stroemeria is van oudsher een artikel geweest dat ook op de bloembollenkwekerijen voor kwam. Parigo is trouwens een bloembollenkwekerij en deze onderneming gaf de handel voor West-Europa in handen van Wïilfinghoff's Bloembol- lenbedrijf te Rijswijk, een kwekerij die al vermaard was door de Freesia's en (de laat ste jaren) ook door de Nerine- cultuur. Twee artikelen die eveneens tot de bol- of knolge wassen behoren. Contracten De belangstelling was groot en Wiilfinghoff plaatste een groot aantal planten. Om te voorko men dat de wereld binnen de kortste keren zou vol zitten met dit artikel, werden de kwekers die deze Alstoeme- ria's in cultuur namen, gebon den aan contracten, waarvan de bepalingen aan duidelijk heid niets te wensen overlieten Toen echter een zo groot aan tal planten in andere handen kwam, zou het met de monop oliepositie van de combinatie Parigo/Wülfinghoff wel gauw over zijn, zo meende men. Want al mocht men de platen niet verhandelen, men kon niet verbieden dat de kwekers zelf deze nieuwe aanwinsten gingen gebruiken om kruisin gen uit te voeren. Dan zou het nog een kwestie van tijd zijn of de prijzen van dit artikel zouden terecht ko men waar (door overproduk- tie) al zo veel sierteeltproduk- ten zijn beland, nL in de goot. Niet zo vlot Het winnen van nieuwe zaai lingen verliep echter helemaal niet zo vlot als men had ge dacht. Want toen men links en rechts aan het kruisen ging, lachte de heer Wiilfinghoff maar eens. Hij wist dat die nieuwe hybriden volkomen steriel waren. Men kon bestui ven wat men wilde, er kwa men wel zaaddozen aan de planten, maar die bleken .Alle maal „loos" te zijn. Een ideale e rem om het areaal te beheersen en zo zag het er naar uit dat de combi natie Paringo/Wülfinghoff tot in lengte van jaren op het terrein van de Alstroemeria's het alleenvertoningsrecht zou behouden. 't Klopte niet Ook dié vriendelijke theorie klopte weer niet met de nogal harde werkelijkheid. Want de bekende Aalsmeerse Freesia- veredelaar Maurits van Staa- veren ging zich ook op het gebied van de Alstroemeria's bewegen. Aanvankelijk leek het er op dat het voor de Aalsmeerder welhaast onmo gelijk zou zijn de grote achter- Maurits van 'Staaveren bekijkt een nieuwe Alstroemeria- zaailing. stand in te lopen, maar het is hem gelukt. Dat is de laatste tijd op de keuringen in Aals meer en Hillegom wel geble ken. Van Staaveren boekte succes nadat hij na een speurtocht beslag wist te leggen op plan ten van de hybride Walter Fleming. Men moest daarvoor de speurtocht weliswaar uit strekken tot Nieuw-Zeeland maar men vond deze hybride. Het merkwaardige was name lijk dat deze Alstroemeria ver voor de Wereldoorlog 2 al was gewonnen, door de tuinbaas van de heer Fleming. Kascul tuur van dit artikel was toen vrijwel onbekend en zo leek voor Walter Fleming helemaal geen grote toekomst wegge legd. Andere naam Totdat pas na de oorlog bleek dat deze hybride wel degelijk zeer geode eigenschappen had, maar toen moest men alles en nog wat bewegen om er een paar planten van te vinden. Walter Fleming is vandaag in de handel onder een geheel andere naam, nl. Orchid FL, maar deze aanwinst valt uite raard niet onder het Kwekers recht Met andere woorden: ie dereen mag 'm telen en ver handelen. Vermoedelijk heeft de heer Van Staaveren Walter Fleming gebruikt bij kruisingen met botanische soorten uit Peru en Chili. Hoe het ook zij: hij slaagde er in zeer mooie zaai lingen te krijgen. Aanvanke lijk ontbraken de rose, rode en oranje tinten, maar die kwa men er na verloop van tijd ook. Verder kreeg van Staaveren na planten te hebben laten bestralen met röntgenstralen enige mooie mutanten. Intus sen teelt Van Staaveren al twee hectare van dit artikel. Alle aanwinsten van de Pari- go/Wülfinghoff-combinatie èn van Van Staaveren vallen on der Kwekersrecht. Zij hebben natuurlijk het grootste gelijk van de wereld. Op deze wijze kan men aanbod regelen, want hoe desastreus in de sierteelt- wereld de overproduktie van een bepaald artikel werkt, is maar al te goed bekend. Een dergelijk toekomstbeeld kan Van Staaveren noch de ge noemde combinatie bekoren. Inmiddels zijn er meer kwe kers het pad v$n de Alstroe- meria-veredeling op gegaan. Naar het heet met succes. Óf het ook in de toekomst zal lukken het aanbod in eigen hand te houden, zal de tijd moeten leren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15