URN HUB INT HONDERDEN ARRESTATIES IN ANGOLA Bescheiden viering van Vlaggetjesda Mode komt ook al te pas bij manier van tafeldekken Zelfde badpak voor vier maten Nieuwe literaire prijs in Haarlem-Boekenstad Plant met veel bijnamen DINSDAG 31 MEI 1977 EEIDSE COURANT PAGINA 11 LOEANDA (RTR) Na de mis lukte opstand van afgelopen vrijdag in de Angolese hoofd stad Loeanda zijn meer dan honderd Angolezen gearres teerd onder wie de plaatsver vangend stafchef Monstro Imortal. Volgens de Angolese president Agostinho Neto had den de leiders van de opstand niet alleen in de hoofdstad, maar ook in de provincie en in massa-organisaties aanhang. Meer dan honderd mensen zijn om het leven gekomen onder wie tien belangrijke functiona rissen van de MPLA-regering. Aangenomen wordt dat de re bellie is aangesticht door ex-mi nister van binnenlandse zaken Nito Alves, die als pro-Moskou wordt beschouwd. Alves zou voortvluchtig zijn. Bij de op stand waren ook leden van de vakbonden, de vrouwenbewe ging en de jeugdbeweging be trokken. Waarnemers menen dat de rebellie kennelijk een zuivering van de MPLA-gelede- ren heeft ingeluid. Volgens het Britse bad Sunday Times wordt er momenteel een invasie van Angola door troe pen van de Unita en het FLEC (Front voor de bevrijding van de enclave Cabinda) voorbereid met steun van Zuid-Afrika, Zaï re, Frankrijk en West-Duitsland. De invasie, die de codenaam ,Cobra '77 draagt zou nog dit jaar moeten plaatsvinden. Donderdag 2 juni wordt voor de eerste maal in de geschiedenis in de Gravenzaal van het stadhuis te Haarlem de Laurens Jansz. Costerprijs uitgereikt Eerste bekroonde is de Amsterdamse uitge ver Geert A. van Oorschot. In aansluiting wordt rond 13.00 uur in de Grote of Sint Bavokerk de eerste Haarlemse Boekenmarkt geopend door Laurens Jansz. Coster in eigen persoon. Daarmee wordt Haarlem „Boekenstad"; de markt duurt t/m 4 juni. Rond de Boekenmarkt, waar zo'n 45 uitgevers en boekhande laren acte de présence geven, zal een aantal evenementen plaatsvindeh zoals een in werk ing zijnde- 170 jaar oude hand drukpers van de firma Joh. En schedé;' een deputatie van de Haarlemse Grafische School zal 'de kunst van het handzetten ionen. Ook zal een aantal be kende Nederlandse stripteke naars ter plaatse aan het werk zijn en op vrijdag signeert Chriet Titulaer er zijn boek van de maand „De mens in -het heel al". Ook op die vrijdag is er 's avonds in de Wintertuin aan de Grote Markt een Zomerboe- kenfeest De Laurens Jansz. Costerprijs is een literaire prijs die eenmaal per jaar zal worden uitgereikt aan die persoon, instelling of bedrijf welke zich volgens het oordeel van de jury op onna volgbare wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor het Neder landse boek. De prijs 5.000,—) kan terecht komen bij een schrijver, een uitgever, een drukker of een binder. De jury bestaat uit Michel van de Plas, Harry Prenen en Nico Scheep maker. Geert A. van Oorschot is uitge ver die bekendheid kreeg door wat hij zelf noemt zijn „Russi sche Bibliotheek" alsmede door zijn inzet van de Nederlandse klassieken zoals Couperus, Ter Braak, Multatuli en Israël de Haan. Naast het stimuleren van jonge en veelbelovende Neder landse schrijvers geeft hij ook al sinds jaar en dag het literaire tijdschrift Tirade uit Minder bekend is dat Van Oorschot on der het pseudoniem R. J. Pes- kens zelf ook boeken schrijft. In Scheveningen is zaterdag op bescheiden wijze vlaggetjesdag, de dag van de Nederlandse zee visserij, gevierd. In de eerste binnenhaven lagen vijftien met vlaggen versierde visserssche pen, heel wat minder dan vori ge jaren. Elf ervan zijn van daag, samen met ruim dertig andere uit IJmuiden en Vlaar- dingen, ter haringvisserij in de Noordzee gegaan. Nederland is het enige land dat daar in de maand juni haring mag vangen en dan nog maar een beperkte hoeveelheid: 1500 ton. De publieke belangstelling in Scheveningen was zaterdagmor gen, bij zonnig en winderig weer, nog maar bescheiden en concentreerde zich vooral op de wielerwedstrijd op de boulevard en in de aangrenzende straten. Om twaalf uur liep het hospi taalkerkschip „De Hoop" de ha ven binnen. Het vlaggetjesdag-programma trok later op de dag meer pu bliek naarmate het meer muziek ging bevatten. Men stond in de rij om een kijkje te kunnen nemen op het witte, gloednieu we schip „Klipper". Deze 2.650 bruto-registerton metende vrachtvaarder met diepvriesin stallatie was de haven binnenge varen na 's morgens op zee door de bouwer, de IJsselwerf te Rot terdam, te zijn overgedragen aan de nieuwe eigenaar, de Scheveningse rederij en haring- handel Jaczon b.v. Deze onder neming heeft met het aanschaf fen van dit eerste vrachtschip de lijn willen verlengen, die zij is gaan trekken toen zij schepen met diepvriesinstallatie in haar visserijvloot opnam en aan de Scheveningse wal diepvries-op slagruimte inrichtte. Het he ook iets te maken met de v minderde haringvangsten en daardoor voor de Nederlant visserij ontstane noodza meer aandacht te gaan bestec aan andere vissoorten. „Klipper" zal zijn carrière ginnen met het vervoeren horsmakreel naar Nigeria, w; daar, aldus de directie van J zon, is afzetmogelijkheid v< die vissoort In het Haagse Congresgeboi niet zo ver van Schevening* vissershaven, werden, bij mede met vis aangeklede m dagboterham, de prijzen van het Produktschap voor Vis en Vi- sprodukten uitgereikt aan schip pers, bemanningen en reders van de tien vissersschepen, die vorig jaar de best verzorgde vis aan wal hebben gebracht Een van de tien winnende schepen was de VI 89 „Monica" het schip dat eind april door de Ierse marine bezet werd en met negen andere Nederlandse visserssche pen naar Cork werd gebracht Ook behoorde tot de prijswin naars de SCH 22 „De Buis" van Jaczon b.v. De machinist van dit schip, de heer J. van Zaanen, is, zoals gemeld in Cork verdron ken. Produktschapsvoorzitter B. A. de Jonge, die de prijzen uitreik te, voorspelde dat men in het visserijbedrijf in de toekomst nog wel eens zal praten over het „toch niet zo slechte" jaar 1976. In dat jaar haalde de Neder landse vissersvloot met 411.000 pk motorvermogen uitgerust 236.810 ton vis uit zee en besom- de daar 447.081.000 of gemid deld 1,89 per kilo voor. In 1975 kwam men met 429.000 pk De „Klipper", de nieuwste aanwinst van Jackzon in Scheveningen, trok zaterdag tijdens Vlaggetjesdag grote belangstelling. motorvermogen tot een hoeveel heid van 288.836 ton en een besomming van 460 miljoen of gemiddeld 1,59 per kilo. Nu hoort men alom in de visse rij sombere geluiden, onder meer omdat bijna overal de tweehondermijls-zone is inge voerd en omdat het verwachte herstel van de economie is uit gebleven. Er zijn zelfs mensen die zeggen dat Nederland zijn visserij maar moet opgeven en zijn vis elders moet gaan kopen. Maar wij, aldus de produkt schapsvoorzitter, hebben de moed nog lang niet opgegeven. Reden tot defaitisme is er niet, er is nog brood op en in het water. Hij meldde dat de Neder landse visserij rechtstreeks werk biedt aan tweeduizend mensen, indirect zijn er mis schien wel tien tot twintigdui zend bij betrokken. De harin- gaanvoer had vorig jaar een waarde van 76 miljoen, ëe haringexport van 83 miljoen, tegen een invoerwaarde van 33,5 miljoen. De totale uitvoer van vis en visprodukten had een waarde van 697 miljoen, tegen een invoerwaarde van 336 miljoen. Er zullen nu pogingen worden gedaan, vertelde de voorzitter, om tot verbreding van het as sortiment te komen en het pu bliek „meer rijp" te maken voor koolvis. Man die LP introduceerde overleden tenindustrie, is zondag op t>ö-ja- de produküe. van de ibÜSlCal NEW YORK (RTR) De uit e leeftijd in New York over- „My Fair Lady". Hij zorgde er Epfelaod afkomstige Goddaid Sffi voor dat wie aidere mus.- Lieberson die door het introdu- Ljèberson die 19 jaar president- cals op de plaat kwamen, terwijl ceren van de langspeelplaat du-ecteur was van de grammo- hij eveneens een belangrijke rol sorgde voor een revolutie in de foonpiatenmaatschappij Colum- Ispeelde bij het populair maken Amerikaanse grammofoonpla- was verantwoordelijk voor vafi country en rock muziek. Tiny Francis „Ostindia", een tamelijk duur servies van Ror- strand. De clou is het uiterst smalle cognac- kleurige randje om alle onderdelen. Bij deze tafel valt op dat de bistroglazen niet passen bij het servies. Bovendien komen borden, scha len en wat dies meer zij beter uit op een cognacbruin kleed. Mevrouw Mode is een bemoeizieke tante. Ze steekt zelfs haar neus in de manier van tafeldekken.... De laatste jaren tekent zich duidelijk af dat men op dit punt trendgevoelig is, de huisvrouwen daargelaten die op een plastic tafelkleed een paar borden neerzetten en daarnaast de pan waarin de hap bereid is op een „onderzetje" plaatsen. Het woord cultuurbarbaren klinkt niet zo aardig, maar niemand kan er omheen dat mensen met een verzorgd Interieur, gestoken in plezierige kleren ook graag onder elkaar en zeker als er gasten zijn aan een om het eens fraai te zeggen „creatief gedekte tafel" eten. Modeontwerper Valentino uit wit op tafel staat zeer geraffi- Sportief servies „Dask Design" voor jonge mensen, dat uitstekend uitkomt op een houten tafel zonder kleed. („De Katvis", Rijswijk) De verpakking is in touw." Parijs weet er raad mee. Hij dekte voor een intieme lunch zijn ronde tafel met een kleed dat de grond raakte. (In Enge land heet dit een „skirted ta bel", een tafel met een rok aan). Het witte kleed was ge heel bedrukt met groene kla verblaadjes. Daaroverheen legde de modevorst een vier kant wit doorgestikt glanska- toenkleed, waarvan de vier punten de cirkel raakten. Er stonden bijpassende bordjes, fruitschaaltjes en theekopjes met hetzelfde klaverbladmo tief op. Het serviesgoed lag „wollig" om het glanskatoen, een effect dat Valentino „pui" noemt Als middenstukje een strooien mandje, opgemaakt met mos, sprietjes en groene stroobloempjes. Alles groen/- Misschien zijn er maar weinig plantjes met zoveel bijnamen als „Het eeuwige leven"..., een lief kruipplantje dat ook wel „slaapkamergeluk" wordt ge noemd, omdat het zo donker moet staan. In het Latijn heet het deftig „Soleirolia", maar het komt in weinig planten boeken voor. Mogelijk wel on der de benaming: „De baard van Mozes". Welke ook de roepnaam is, „Het eeuwige le ven" doet het 't beste als bo dembedekker, want de plant eist veel ruimte voor haar klei ne blaadjes. Het plantje haast zich zo snel voort omdat elk blaadje dat op de aarde te rechtkomt worteltjes krijgt. Doordat de „Soleirolia" jaren oud wordt (denk aan Mozes...) vormt ze van lieverlee een dik groen tapijt voor een planten bak, vooral omdat er geen kleurige bloei bij is. Ze moet het hebben van het uiterst fijn lichtgroen blad niet als ze goed is gestemd kleine groene bloempjes. De meningen over het watergeven lopen uiteen. Deskundigen zijn het echter op één punt eens( niet te nat houden! De „Soleirolia" komt uit Sardinië en kost in Neder land maar 2,50. neerd; vooral als er rotan so- teltjes bij worden gezet waar op kussentjes in het klaver blaadjes-dessin. De mode voor het interieur heeft voor het tafelen een truc je achter de hand om de gas ten op z'n Grieks bezig te hou den. In Athene ziet men van jong tot oud tijdens de maal tijd wriemelen aan een „com- boloya", een soort ketting of rozenkrans met kleine tot zeer grote kralen die onophoudelijk heen en weer geschoven wor den. Het is zeker origineel tijdens een etentje bij elk bord zo'n makkelijk zelf te knutselen „grote-mensen-speeltje" neer te leggen. Tegenwoordig zijn veel tafels touwkleurig gedekt Twee stromingen Draperieën uit boudoirs rond 1900 komen terug. Er zijn twee stromingen: nostalgie en spor tief. Vuistregel zou kunnen zijn effen servies op gedeco reerd tafelgoed, effen tafel goed bij gedecoreerd servies. Maar soms kiest men print op print: een husseltje van des sins over- en bij elkaar: ruit jes, streepjes en bloemetjes voor respectievelijk tafelkleed, overkleedje, servetjes. Blauw „Zwiebelmuster" van Hut- schenreuther met het uienmo- tief van het originele Meissen uit de DDR (bijna niet aan te komen en erg duur) staat erg goed op bruine ondergrond, evenals het door de Japanners daarvan afgekeken (goedkope re) „Blue Danube", dat ook sterker is. Beide merken heb ben gespleten oortjes aan de kopjes, de kenner ziet echter het zeer kleine verschil iii de coratie. „Blue Danube" krijg je eerder in het oosten van het land dan in het westen. (Chinese- en oosterse winkels). Ongeveer een half jaar oud is het beel dige Luxemburgse „Botanica" (beter dan het Engelse „Bota nie Garden") een servies gede coreerd met kruiden of bloe men met de worteltjes eraan op elk onderdeel. Ook de naam van het kruidje is erin gebakken. Dit serviesgoed, re delijk in prijs, doet het uitste kend op een effen groen, bruin of lila tafelkleed. Er was eens een zeer gecivili seerde eterij bij mensen die daar iets van wisten te ma ken.... Ze bekleedden een strakke witte tafel met katoen, waarop rode aardbeitjes wa ren gedrukt. Het vierkant, be zaaid met de kleine vruchtjes was gevat in een glanzend me talen strip van een centimeter of vijf breed, die een doorzich tig plastic kleed dat over het oppervlak lag, glad trok. Het transparante „huidje" be schermde het aardbeienkleed, dat onder de stalen band in plooien gedrapeerd tot op de grond hing. Als toetje werd op het dinertje aan deze tafel aardbeiensorbet geserveerd en de servetjes waren van dezelf de aardbeienstof, aan de ui teinden dichtgestrikt als pista ches. Ondanks de verfijning een zeer praktische manier van tafeldekken. Het is ver standig gedurende de zomer vakantie goed rond te kijken in gekke hotelletjes, bistro's, restaurantjes in Tunesië, Grie kenland, Italië of Spakenburg. Misschien ziet men wel leuke wijnkarafjes, kannetjes, potjes of pannetjes. Creatief dekken is onbegrensd. Erg natuurlijk Dromerig is het „Ostindia" in -zachtblauw met cognac randje naar motieven die Oostindie- vaarders in de tijd van de Oost-Indische Compagnie uit China meenamen. Het staat geweldig op een cognackleurig tafelkleed. Enorm belangrijk is dat serviesgoed, glaswerk en bestek onderling op elkaar zijn afgestemd. Geen roestvrij stalen zoutvaatjes van Georg Jensen bij antiek zilveren le pels en vorken en geen Wedg wood Queensware fruitschaal bij gezellig boerenaardewerk. Deens serviesgoed is meestal erg natuurlijk. Jonge mensen zijn vaak niet uit op een punt gaaf servies in combinatie met kristal. Waar is trouwens de tijd van de grote diners, de zilveren bel op tafel om het zaakje weg te halen? Sportief is het „Dansk Design" voor ontbijt, lunch en diner in griesmeel kleur met bruine rand. Het staat verfrissend op een bruine ruit Maar het smeekt niet bepaald om een tafelkleed. Wel zo goed komt het uit op een donkereiken houten (antieke) tafel of een tafel van bielzen zonder kleed of placemats. Vaatwasbesten- dig, niet gauw kapot te krij gen, blijft het zelfs heel als het op een houten vloer kiepert. Ook grof Fins aardewerk in de vorm van een honde- of kattebak doen het goed op na- tuurhout Felblauw op blank eiken staat geweldig, vooral bij somber weer. Heeft u zelf iets gemaakt op keramiek- of houtsnijcursus dan staat dit missschien erg leuk als mid denstukje op een barstensvol fantasie gedekte tafel. Zo'n ding geeft meteen gespreks stof om het „ijs" te breken. Van breken gesproken: tegen woordig is goed aardewerk te krijgen dat niet meer bros is en na verloop van tijd geen haarscheuren vertoont Ook keramische produkten als „stone-ware", grès, steengoed hebben een goede gebruiks- kwaliteit. Ze zijn samengesteld uit kleisoorten die bij 1350° C een zekere graad van vergla zing bereiken en daardoor een overgang vormen tussen aar dewerk en porselein. Engeland en de Scandinavische landen maken veel van dit ruige, mooie materiaal. Voor moderne mensen: wit op appelgroen. Let op de vormgeving. Halter bikini, heren zwembroek en badpak met verster king, voor iedereen keus. Dit driemanschap doet aan le trio-look. Zonder zon zou het „armoe lijden" zijn in de speelse badcreaties, waarop de fabrikant zo zijn best heeft gedaan. Triumph Wala heeft zijn ideeën weer uit alle windrichtingen bijeengeharkt. Europese en oosterse vennoten hebben een optimistische collec tie samengesteld in stabiele prijsklassen, met actuele materialen. Het „badpak", degelijk en stevig, vaak voorgemodelleerd is niet meer. De badkleding heeft meer esprit gekregen, ook is ze van formaat gekrompen. De kleuren zijn paradijsvogelachtiger, fel ler, de dessins royaler met grote bloemboeketten, vreemde vogels, jungledieren. Vooruitgang na jarenlang getob met twee delige badpakken waarvan het bovendeel goed paste en het onderdeel (broekje) te wijd of te nauw was, of omgekeerd, is de Combiset. In alle warenhuizen- sport en speciaalzaken nu zelf beha en broekje kiezen uit' deze collectie, waarvan drie verschillende snitten in boven- en onderkant Beha's in Euroma- ten 60-96 en broekjes in de maten 50-80. Op de valreep van het badseizoen presenteert Triumph Wala ook nog de „One Swim", een flintertje van superblichte kwaliteit nouveauté'tje, dat vrijwel elke vrouw past die in de maten 36-42 en de cups A, B en C valt. Plezierig voorveel zonaanbidsters, want waarom zou een vrouw met een bepaalde bovenwijdte, in verhouding dezelfde heupmaat hebben? De „One Swim", rekt mee, in geringere of omvangrijker „mate".... V

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11