Nationalistische opstand in Angola onderdrukt SISU Bedrijvenwerk zelf regelen BTW nekslag voor diamantindustrie Maximum snelheden voor caravan allegaartje Veiling van de eeuw brengt zesenhalf miljoen pond op illi i Prijsbinding sterke 1 drank van de baan Trudeaus uit elkaar Extra investeringstoeslag voor zwakke regio's MEERDERHEID SER: Likoed twijfelt aan benoeming Dayan tot minister Loonzakjes buit roofoverval op de NDSM wtist»»- BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURAN' ZATERDAG 28 MEI 1977 PAGINA 8 .PC LISSABON/JOHANNESBURG (UPI, DPA, AFP) Angolese getrouwe troepen hebben gisteren met de steun van Cubaanse militai ren een militaire opstand in de gelederen van de Angolese volksbevrijdingsbeweging, MPLA onderdrukt. Daar zijn omvangrijke gevechten in de straten van de hoofdstad Loeanda en een tijdelijk van het radiosta tion door de opstandelingen aan vooraf ge gaan. De opstand was in de nacht van donderdag op vrijdag ontketend door soldaten die de vrijlating eisten van twee leiders van de nationalistische vleugel van de MPLA, Nito Alves en Jose van Dunen. Beiden waren uit het centrale comité van de MPLA gezet en gevangen genomen nadat zij vorige week in het openbaar kritiek hadden geuit op de groeiende Cubaanse en Russische invloed op alle niveaus van het landsbestuur. Inwoners van Loeanda hebben verteld dat in de omge ving van het presidentiële paleis en het hoofdkwartier van het leger de hele donder dagnacht flink was geschoten en dat de gevechten zich later hadden verspreid over andere stadsdelen. Cubaanse soldaten zou den in pantserwagens de orde in het cen trum van de stad hebben hersteld. President Agostino Neto gaf de schuld van het gebeur de aan degenen die uit zijn op een scheiding. BRUSSEL (ANP) - De Euro pese commissie in Brussel is voorlopig niet van plan iets te doen om meer eenheid te brengen in de maximumsnel heden die in de diverse lidsta ten gelden voor het rijden met een caravan. Dat blijkt uit het antwoord dat het dagelijks bestuur van de EEG verstrekt heeft op een schriftelijke vraag uit het Eu ropese Parlement. De Europe se Commissie zegt in dat ant woord dat ze zich in de eerste plaats wil bezighouden met een mogelijke harmonisatie van de maximumsnelheden voor bedrijfsvoertuigen. De schriftelijke vraag was af komstig van de Duitse socia list Horst Seefeld. Bij zijn vraag voegde hij een overzicht van de in Europa voorgeschre ven maximumsnelheden voor het rijden met een caravan. In bebouwde kommen is die snelheid in België 60, in Duits land 50, in Denemarken 60, in Frankrijk 60, in Groot-Brittan- nië 48, in Ierland 48, in Italië '50, in Luxemburg 60 en in Nederland 50 km per uur. Op buitenwegen is het een even groot allegaartje. In België is de maximumsnelheid 90 tot 120 km per uur, afhankelijk van het type weg, in Duitsland 80, in Denemarken 70, in Fran krijk 90 tot 110, in Groot-Brit- tanië 80, in Ierland 56, in Italië 100, in Luxemburg 90 en in Nederland 80 km per uur. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De „veiling van de eeuw" iqt een kermistent op het gazon voor het kasteel van Mentmore in het Engelse graafschap Buckinghamshire heeft zesenhalf miljoen pond opgebracht. Lord Rosebery (48) die de vol ledige inboedel van het zon derlinge slot bij opbod liet ver kopen om successierechten van vier tot vijf miljoen pond te kunnen betalen, was gister avond in de wolken over het resultaat. Met zijn moeder, de gravin van Rosebery, bood hij de mensen van de Londense veilingfirma Sotheby's die tien dagen lang hard gewerkt had den, uit dankbaarheid een ge zellige champagnefuif aan. Vendumeester Peter Wilson en andere directeuren van Sothe by's meenden dat de prijzen die op Mentmore gemaakt wa ren, zonder twijfel de waarde van kunstschatten en antiqui teiten zouden beïnvloeden. De oude gravin en Lord Rosebery stonden daarentegen versteld van de hoge opbrengst die sommige spullen hadden opge bracht. Voor sommige dingen zou men naar haar mening heel wat minder betalen bij een antiquair in een van de Londense steegjes. Tribunaal onderzoekt volkenmoord in Argentinië AMSTERDAM (ANP) - Vijf zesduizend politieke gevange nen, 2500 mensen vermoord, twintig- tot dertigduizend men sen spoorloos verdwenen. Dat is de trieste balans van ruim een jaar militair bewind in Argenti nië, zoals die naar voren kwam uit de getuigenverklaringen op het tribunaal „Aanklacht tegen de volkenmoord", dat vrijdag in de Vrije Universiteit van Am sterdam werd gehouden. De bij eenkomst was georganiseerd door het solidariteitskomitee Argentinië-Nederland om de aandacht te vestigen op de schending van de mensenrech ten die in dit Zuid-Amerikaanse land aan de gang is sedert het Argentijnse leger op 24 maart 1976 de macht overnam van Isa- bel Peron. Als aanklagers waren onder an deren op het tribunaal aanwezig dr. Enrique Erro, voormalig mi nister van handel van Uruguay, die twee jaar in Argentinië ge vangen heeft gezeten, en dr. Ro berto Guevara, een Argentijns advocaat die zich inzet voor po litieke gevangenen. Guevara is tevens lid van de Argentijnse commissie voor de rechten van de mens, die door de militaire junta is verboden. Vijf leden van deze commissie zijn inmid dels spoorloos verdwenen. Symbolische boete voor wolkenkrabberalpinist NEW YORK De Amerikaan die alpinisme heeft bedreven tegen een zijde van het hoogste gebouw ter wereld, is vrijdag geprezen om zijn moed door burgemeester Abraham Beame, die bekendmaakte dat de boete van een kwart miljoen dollar is verlaagd tot zegge en schrijve 1.10 dollar (een dollarcent voor elke verdieping). De gemeente zou zich de toorn van alle New-Yorkers op de hals gehaald hebben, als zij George Willig als overtreder zou hebben behandeld, want de man is sinds donderdag een volksheld. Op een huldigingsplechtigheid in het gemeentehuis nam Willig de 1.10 dollar uit zijn zak en gaf ze aan de beambte, die met een uitgestreken gezicht zei: „Die kunnen we goed gebruiken" (hij zinspeelde op de financiële situatie van zijn gemeente, die op de rand van het bankroet balanceert). Van een onzer verslaggevers Amsterdam De minimum verkoopsprijs van merkartike len gedistilleerd zijn van de baan nu de economische poli tierechter in Amsterdam het le vensmiddelen-concern Dirk van den Broek, die een proces uit lokte door deze artikelen tegen lagere prijzen te verkopen, in het gelijk heeft gesteld. Het be drijf verkoopt vandaag al in al zijn winkels in het land sterke drank met flinke reducties. Be gin vorig jaar begon de onder neming sterke drank te verko pen tegen prijzen die lager wa ren dan vastgelegd in de prijs verordening van januari 1976, uitgevaardigd door het pro ductschap voor gedestilleerde dranken. De rechter verklaarde de veror dening gisteren onverbindend en ontsloeg Dirk van den Broek van rechtsvervolging. Hij achtte de overweging van de onderne ming, dat het productschap de aan haar verleende bevoegdheid onjuist heeft gebruik, terecht. De onderneming had er groot bezwaar tegen dat, nadat het kartel van merkartikelfabrikan ten ten val was gebracht, direct daarna door het optreden van het productschap opnieuw de situatie ontstond, waarin de ver koopprijs aan de consument door de fabrikanten werd be- BOUWFONDS: Na tekenen koopcontract huis nog twee weken bedenktijd ZOETERMEER (ANP) Mensen, die na 1 juni a.s. een huis kopen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en een koopcontract hebben getekend, hebben daarna nog veertien dagen de tijd om in alle rust te overwegen of zij een juiste beslissing hebben genomen. Wil men op zijn besluit terugkomen dan kan men dat in die veertien dagen zonder opgaaf van redenen doen: hieraan zijn geen kosten verbonden. Dit initiatief van het Bouwfonds is gistermiddag in Zoetermeer bekendgemaakt door drs. W. Dijksterhuis, lid van de Raad van Bestuur van het Bouwfonds, bij de officiële opening van een woningbouwproject van genoemde instelling. Het Bouwfonds heeft deze regeling ingevoerd, omdat het meent, dat de koper van een eigen huis bescherming verdient in een tijd van een overweldigende vraag naar een gering aanbod van nieuw- bouw-koopwoningen. Maar al te vaak blijkt, dat mensen onder druk van de grote belangstelling voor het eigen huis te snel hun handtekening onder een koopcontract zetten zonder de gevol gen geheel te c Lijk vermiste man na vier jaar in vaart gevonden Opsterland (ANP) In het Friese plaatsje Terwispel heb ben arbeiders bij graafwerk zaamheden in het water van de Nieuwe Vaart een sinds 1972 vermiste auto gevonden met de stoffelijke resten van de 22-jari- ge Arnold van Veen uit Peper- ga bij Wolvega. De man werd sinds 29 septem ber 1972 vermist. Zijn ouders, bij wie hij woonde, hebben nooit aan een ongeluk gedacht Zij verkeerden in de veronder stelling dat hun zoon een nieuw leven had willen beginnen en daarom was verdwenen. Vorig jaar deden zij nog een oproep via de televisie. Wiesenthal wil onderzoek naar Nazi-nostalgie LJUBLJANA (Reuter) Simon Wiesenthal, bekend van het op sporen van Adolf Eichmann en andere prominente Nazi's, ter- wille van hun berechting, heeft vrijdag voorgesteld een interna tionale commissie te vormen voor onderzoek naar de huidige golf van „Nostalgie naar het Nazisme". Volgens het Joegosla vische persbureau Tanjug stelde Wiesenthal voor dat de commis sie ook de herleving van het Nazisme in West-Duitsland en andere landen onder de loep zou moeten nemen. Wiesenthal zei dat hij al contacten had ge legd met wetenschapsmensen uit de Verenigde Staten, Fran krijk, Nederland, West-Duits land, Zwitserland, Joegoslavië en andere landen. De commissie zou een onderzoek moeten in stellen naar de wijze waarop Adolf Hitler in de jaren dertig aan de macht kwam, moeten vaststellen of het derde rijk de tweede wereldoorlog veroor zaakte, of er door andere landen in werd gesleurd, en de volke renmoord onder het Cazi-regi- me moeten onderzoeken. Westduitse dienstplichtingen mogen kiezen BONN De Westduitse dienst plichtingen, kunnen voortaan kiezen tussen militaire en bur gerlijke dienst. De regeringscoa litie nam vrijdag met 241 stem men vóór deze regeling ten be hoeve van dienstweigeraars aan. Tegen temde de CDU-CSU-op- positie, met 226 stemmen. De* oppositie had al voor het debat in de Bondsdag aangekondigd dat zij deze nieuwe wet mogelijk voor de grondwettelijke recht bank zal betwisten. De Canadese premier Elliott Tru- deau en zijn echtgenote Margaret hebben officieel bekendgemaakt dat zij uit elkaar zijn gegaan. Het zes jaar oude huwelijk van de Trudeaus stond de laatste tijd veel bloot aan speculaties sinds de 28- jarige mevrouw Trudeau in maart plotseling voor een week naar New York ging in het zog van de pop groep Rolling Stones. Daar ver klaarde ze er genoeg van te heb ben eerste dame van het land te zijn en een eigen leven te willen leiden. Op de foto: de Trudeaus in gelukkiger dagen een bezoek aan Israël. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten om de investeringspremies voor enkele gebieden met grote werkloosheid te verhogen. Het gaat om arbeidsmarktrayons in het noord-oosten van het land en een aantal regio's in Limburg. De premies worden verhoogd, omdat de Wet op de Investerings Rekening (WIR), een van de her vormingsvoorstellen van het kabinet-Den Uyl, na de kabinetscrisis niet meer kon worden ingediend. De WIR, die nu pas mogelijk in het najaar aan de orde zal komen, bevat een aantal maatregelen om investeringen van het bedrijfsleven te bevorde ren en de werkloosheid terug te dringen. Daarbij wordt onder meer een bijzondere regionale toeslag voor de vermelde gebieden voorgesteld. Omdat de regering vindt, dat met deze laatste maatregel niet lang meer gewacht kan worden, heeft zij nu besloten, de extra toeslag voorlopig onder te bren gen in de bestaande investeringspremieregeling. De toeslag bestaat hierin, dat in de kosten van bouw of koop van bedrijfsgebouwen een extra bijdrage wordt gegeven. Deze kan bestaan uit 40 procent van de kosten van bedrijfsgebouwen en centrale voorzieningen, 15 procent van de kosten van grond en bedrijf duitrusting en 12.500,— per gecreëerde arbeidsplaats. De aard van de uitkerin gen is afhankelijk van de keuze van de onderne mer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Sociaal-Economische Raad (werkgevers- en kroonleden) is van mening, dat de S.E.R. zelf best een regeling kan treffen voor het vakbondswerk in de ondernemingen. De vakbeweging vindt echter, dat er aan dit werk een wettelijke regeling ten grondslag moet liggen. Deze verdeelde opvatting kwam vrijdag tot uiting tijdens een SER-vergadering, waarin een adviesaanvrage van minister Boersma van Sociale Zaken over dit onderwerp aan de orde kwam. Door alle partijen werd het vakbondswerk in de bedrijven ails belangrijk onderkend en ook was men het erover eens, dat vertegenwoordigers van de vakbeweging in de onderneming eenzelfde rechtsbescher ming (met name wat betreft ontslag) moeten genieten als ondernemingsraadslieden. De meerderheid vond, dat dit best te regelen is in een eigen gedragscode, zoals er ook eigen gedragsregels voor fusies functione ren. De vakbeweging bleek van mening te zijn, dat dergelijke regelingen te vrijblijvend zijn, een wet geeft meer zekerheid. Boven dien blijft een SER-regeling beperkt tot het bedrijfsleven, terwijl een wet een breder terrein bestrijkt. De vakbeweging staat een wettelijke basis voor ogen, waarna per on derneming of bedrijfstak het wettelijke ka der kan worden „ingevuld". UTRECHT (ANP) - De EEG- maatregel om btw op edelste nen in te voeren is de nekslag voor het werk in de diaman tindustrie. Zowel districtsbe stuurder Chris Coersen van de Industriebond NW als Ed ward Asscher, directeur van een der grootste slijperijen in Amsterdam menen dat deze maatregel de werkgelegen heid van de ongeveer vierhon derd diamantbewerkers in ge vaar brengt. Tot nu toe was deze bedrijf stak vrijgesteld van de omzet belasting in verband met de moeilijke positie van de dia mantindustrie na de oorlog. De meeste diamantbewerkers verdienen hun geld in de sho wrooms, die jaarlijks door cir ca 750.000 toeristen worden bezocht. Ongeveer 98 procent van de ingevoerde diamanten ver dwijnt weer uit Nederland door export. Het grote aandeel van de export betekent, dat de belastingen nauwelijks voor deel hebben van de btw. Want wat wordt uitgevoerd is niet aan belasting onderhevig, al dus Coersen. Volgens hem ko pen veel toeristen na een rond leiding door een showroom een steentje. Als de btw op edelstenen wordt ingevoerd, moeten de buitenlanders eerst btw beta len en die krijgen ze dan weer terug als ze ons land verlaten. „De buitenlanders willen al die soesa niet", zo zegt Coer sen. Hij verwacht dat veel bui tenlanders een bezoekje aan de Amsterdamse slijperijen van hun lijstje met attracties zullen schrappen. Hij is bang dat ze dan naar andere landen gaan waar de richtlijnen min der strak worden nageleefd dan in ons land. Directeur Asscher meent dat de controle op de btw meer geld zal vergen, dan het de staatskas oplevert. Hij is bang dat deze maatregel niet alleen de vierhonderd slijpers in moeilijkheden zal brengen. maar ook de ongeveer driedui zend mensen die werken in de handel, bij juweliers en bij sommige banken. In een nota aan de regering wordt gewezen op de enorme concurrentie van landen als Israël, België en Rusland. Daar geven de regeringen sub sidies aan deze industrie. Bo vendien worden in ontwikke lingslanden als India en in Zuid-Amerika nieuwe dia mantslijperijen opgezet met ontwikkelingsgelden. Daar door zal het voor de Neder landse diamantindustrie nog moeilijker worden, aldus As scher. Dat het in België ook geen koek en ei is voor de diaman tindustrie blijkt uit het feit dat er jaarlijks zeventig tot negen tig slijpers met pensioen gaan. Ze worden door hoogstens twintig tot dertig jongeren van de vakschool opgevolgd. Na de oorlog telde België 16.000 diamantbewerkers. Thans zijn het er nog negen duizend. Zij werken voorna melijk in kleine bedrijfjes waar de controle op de ar beidsomstandigheden moeilijk is. „Vroeger was je trots op je vak. Nu wordt je pompier. Want bij de brandweer heb je zekerheid", aldus een bestuur der van de Belgische diamant- bewerkersbond. Tel Aviv Het rechts-nationa- listische Likoed-Blok zal zijn be sluit om Mosje Dajan te benoe men tot minister van buiten landse zaken in een nieuwe Is- raëjischeregering herzien van wege het groeiende uitgebreide verzet tegen de oud-minister van defensie. Dit hebben Li- koed-kringen vrijdag meege deeld. Het uitvoerend comité van. Li koed zal zondag bijeenkomen. Dan zal volgens genoemde krin gen mogelijk formeel gestemd worden over de vraag of men zal vasthouden aan het besluit van Menachem Begin. Het be sluit tot aanwijzing van Dajan, die voor de Arbeiderspartij een zetel in de Knesseth (parlement) heeft, schokte velen en schiep een crisis voor de rechtse leider. Deze is nog in het ziekenhuis waar hij zondag werd opgeno men na pijn in de borst. Enkele maanden geleden had hij een bijna fatale hartaanval. De 62- jarige Mosje Dajan heeft vol gens de nationale radio gezegd dat hij een terugkomen van de benoeming zou aanvaarden. Een Likoed-kring zei: „Hij zal geen keus hebben als Begin gedwon gen wordt van gedachten te ver anderen". AMSTERDAM (ANP) Bij een overval op het hoofdkantoor van de NDSM aan de. Klaprozenweg in Amsterdam hebben 5 gewapen de mannen gisteren zich meester gemaakt van een groot aantal loonzakjes met een inhoud van enkele tienduizenden guldens. De vijf overvallers, die niet gemaskerd waren, moeten van de situatie binnen het bedrijf goed op de hoogte zijn geweest. Niet alleen kwamen zij in een keer precies in het kantoor van de loonadministratie op de tweede verdieping van het gebouw, maar bovendien hadden zij een tijdstip uitgekozen waarop veel personeel sleden het gebouw in en uit lopen. We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen. Alle reden n extra actief te zijn. nsen op het arbeidsbureau helpen je graag zoeken Ze weten n heleboel over beroepen, opleidingen en regelingen. Ze kennen meer mogelijkheden, ir bedrijven, meer personeel- I chefs dan jij. da's nogal wiedes. En hoe eerder ze weten wat je bedoelt, hoe beter het is. Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Daarom: met uitstellen! Direct doen Nog vóórdat je met vakantie gaat En als je tóch op het arbeidsbureau bent, pak dan meteen het boekje "Wegwijzer voor werkende jongeren" mee.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8