Uitgelaten sfeer binnen nog steeds grimmig cordon Vlag pas uit als ook onderwijzers veilig terug zijn" Simon haalde het eten naar binnen; dat gaf me hoop" Mgr. Lefebvre provoceert paus door mis op te dragen in Rome Prof. Schoonenberg schrijft priesters over werking van Gods geest Bovensmilde toont twee gezichten: Aanpassen is opgeven van eigen waarden" OUDERS II-JARIGE TANJA: „Vrije Republiek dagdromerij" MOEDER VRIJGELATEN LERAAR: 9? 77 BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 Op weg naar huis. na vier bange dagen in een propvol overblijflokaal. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE Wie giste ren in Bovensmilde naar de tus sen de huizen gelegen grasveld jes keek, kon haast niet geloven dat daar vijf volle dagen een school met kinderen door Zuid- molukkers werd bezet Er werd weer volop gevoetbald en ge speeld. Na de vrijlating hadden de lagere-schoolleerlingen maar een grote wens: buiten spelen. De overgelukkige ouders geven graag toe aan dit verlangen van hun kinderen, die soms ver baasd kijken naar de overval wagens van de politie en van de patrouillerende soldaten, mariniers en marechaussees. De kinderen staan met hen doodge moedereerd een praatje te ma ken. Een moeder loopt met haar zoon naast zich door de zon overgoten straten naar lachende familieleden en kennissen. Iede reen staat op straat elkaar te feliciteren en reacties uit te wis selen. Ontroerend zijn de reacties van de vrijgelaten kinderen. Zo vroeg een van de kinderen toen hij zich in een deken gehuld in de armen van zijn vader sloot: „Pap, ben je niet boos dat ik mijn jas in de school heb laten liggen?" Een ander vroeg na thuiskomst onmiddellijk of de vis in de kom wel eten had gehad. Toen de moeder vertelde dat ze het vergeten had, zei ze: „Maar die vis moet toch te eten hebben?" Hoe vaak zal de moe der die vraag niet zelf gesteld hebben met betrekking tot haar eigen kind? Over de situatie in de school vertelt een jongetje uit de eerste klas: „We hebben zelfs nog een tent gebouwd met een deken en tafels. We mochten er ook in eten". Na zijn vrijlating liet hij trots aan zijn ouders de knik kers in zijn zak zien. „Die heb ben ze me lekker niet afgepakt", zei hij triomfantelijk. Resten van gehaktballen, waar in de kinderen geen trek meer hadden, werden boven op een vork geprikt om er de schoolge nootjes mee te belagen. Een van de bezetters hield zich vooral met de kinderen van de lagere klassen bezig. Er werden allerlei spelletjes gedaan. Een der Zuid- mol ukse kapers, van top tot teen met munitie beladen, haal de voor de kinderen zelfs zijn geweer uit elkaar en legde de werking van zijn schiettuig uit De wat oudere leerlingen zijn heel wat minder goed behan deld. Iedereen moest stil zijn en er werd zelfs geschopt en gesla gen. Ze mochten alleen naar de w.c., nadat ze daar eerst toe stemming voor hadden ge vraagd. Echt bedreigd met de dood zijn ze niet. De ouders hebben zich buitengewoon flink gedragen tijdens de hereniging met de kinderen in de leeszaal. Zwaaiend en wuivend naar de mensen langs de kant togen de meesten huiswaarts. Voor hen is de afgrijselijke nachtmerrie geëindigd. Vele ouders kunnen het nauwelijks echt geloven dat hun kind of kinderen weer thuis zijn. Een moeder vertelde dat ze, na haar bezoek aan Prinses Beatrix, verwachtte nog tot de Pinksterdagen haar twee kinde ren te moeten missen. Enkele uren later zou ze de gelukkigste mededeling in haar leven in ont vangst mogen nemen. In het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen liggen nog 27 kinderen die aan een vorm van buikgriep lijden. Maar de verwachting is dat ook zij op korte termijn naar huis mogen terugkeren. Het feit dat met name de jonge leerlingen zich zo verbazend snel van hun kapersavontuur hersteld hebben, geeft de ouders de hoop dat er geen onherstel baar geestelijk letsel is toege bracht. Bovensmilde blijft echter voor de buitenstaanders nog herme tisch gesloten, zolang de vier onderwijzers gegijzeld worden. Wat dat betreft blijft de toe stand gespannen en is er in Bovensmilde nog maar weinig veranderd. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN „De gebeurtenissen zijn veroorzaakt door politieke omstan digheden in Nederland en Indonesië." Dit staat in een brief die de Zuidmo- lukse jongerenvereniging Pattimura gisteren beeft verspreid en die afkom stig zou zijn van de groep die de trein heeft gekaapt. „Een gemengde commissie van Moluk- kers en Nederlanders heeft nog steeds niets van zich laten horen. Het resul taat van vijftien maanden arbeid is nihil", aldus de briefschrijvers. „De Nederlandse regering heeft haar beleid helaas niet gewijzigd. Dit luidt: „Praten over en beslissen over Moluk- kers, in plaats van praten met Moluk- kers en samen een beslissing nemen. Het Zuidmolukse volk werd voor de keus gesteld zich aan te passen aan Nederland of terug te keren naar In donesië. Aanpassen betekent het opge ven van alle eigen waarden. Terug keer is onmogelijk door de Indonesi sche fascistische dictatuur. Er blijft slechts één ding over: strijd voor een vrije republiek. Als daarbij onschuldi ge slachtoffers vallen, ligt de verant woordelijkheid geheel bij de onder drukkers (de Indonesische generaals) en hun handlangers (de Nederlandse regering). De gegijzelden in de trein hebben gisteren opnieuw voedsel gekregen. Twee rechercheurs geven de lading van de lorrie over aan kapers in de trein, terwijl een van de Molukkers (rechts) toezicht houdt. BOVENSMILDE - „Goeiemor- ge", zei de 11-jarige Tanja Blomsma erg lakoniek toen zij gisteren veilig werd thuisge bracht in haar huis aan de Hoofdweg in Bovensmilde. Meer woorden konden er de eerste minuten niet af. Het meisje begon na het weerzien zachtjes te huilen. Begrijpelijk, want op dat mo ment was het op de kop af vier dagen geleden dat zij welge moed naar school was gegaan. In het gezin van Hotse Blomsma is de vreugde nog erg getem perd. Onze Tanja is terug en ook de andere kinderen, maar zo lang er nog twee onderwijze ressen en twee onderwijzers worden vastgehouden, blijven wij zeer gespannen", zegt hij. „Tanja is eerst lekker onder de douche geweest. Veel heeft ze niet verteld. Wel weten we dat ze door het onderwijzend perso neel voortdurend zijn bezig ge houden", vertelt mevrouw Blomsma. Tanja heeft verteld over de spel letjes die men met elkaar heeft gedaan en het eten dat ze niet altijd even lekker vonden. Zo heeft zij de warme hap van donderdagavond half elf niet aangeraakt „Wie zet zulke kinderen toch ook aardappelpuree met sla en biefstuk voor?" zou Hotse Blomsma wel eens willen weten. Het is een van de vele vragen, die na vier dagen spanning zo maar bij hem boven komen. Tanja heeft in de huiselijke kring ook iets verteld over het contact met de Zuid-Molukkers in de school. Onophoudelijk hebben de kinderen hen ge vraagd hoe lang ze nog zouden worden vastgehouden." Het ene moment kregen de kinderen te horen dat ze om half vier moch ten vertrekken, dan weer was het half tien, en weer later zei men de volgende morgen. Be grijpelijk dat de kinderen daar op het laatst helemaal geen ge loof meer aan hechtten". Is de reactie van Blomsma wiens zaak in huishoudelijke artikelen de hele week gesloten is ge weest. Hotse Blomsma is pas echt blij als het personeel van de school ook weer op vrije voeten is. „Dan juichen wij pas echt en kan de vlag uit." Veel respect hebben hij en zijn vrouw voor het onderwijzend personeel in de school, voor het Leger des Heils en het Rode Kruis. „Wat hebben die mensen een werk verzet Het is ongeloo flijk". Washington Post: WASHINGTON (RTR) - De Washing ton Post noemt het onrealistisch van de Molukkers om te verwachten dat zij van Nederland een republiek der Zuid-Molukken zouden kunnen af dwingen. Het blad noemt dit „dagdromerij", aangezien de Molukken thans deel uit maken van Indonesië. Het blad constateert een contrast tus sen de nuchtere Nederlandse politie en de „terroristen, die de politiek van het irrationele vertegenwoordigen". De Washington Post constateert ver der dat de overvallens en kapers beho ren tot de generatie die in Europa geboren is en het oude vaderland al leen kent uit de verhalen van de oude- (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Bijna honderd uur heeft mevrouw T. van Beetsz uit Joure in een haast ondraaglijke angst geleefd om haar zoon Simon die door de Zuid-Molukkers in de school met zijn leerlingen werd gegijzeld. Gistermorgen vroeg werd de onder wijzer samen met alle leerlingen vrijgelaten. „Ik kon het eerst niet geloven, toen ik het hoorde", vertelt mevrouw van Beetsz in de woning van haar zoon in Assen. „Mijn oudste zoon uit Leiden belde mij dat Simon was vrijgelaten maar ik heb nog wel een paar keer gevraagd of het wel waar was. Natuurlijk hoopte ik dat hij voor de pinksterdagen vrij zou zijn, maar dat het zo snel zou gebeuren, daar had ik geen idee van". GistermoFgen heeft ze even met haar zoon kunnen praten via de telefoon, maar er zal nog heel wat bijgepraat moeten worden. „We werden helemaal niet door de autoriteiten op de hoogte gehouden maar gelukkig konden we via de radio en de televisie de hele situatie volgen. Zo lang ik maar wist dat alles goed was, iedere keer hoorde ik dat de mensen in de school gezond waren en dat gaf hoop. Bovendien was het mijn zoon die woensdag het eten naar binnenhaalde", vertelt mevrouw van Beetsz. Vanuit Assen heeft mevrouw Van Beetsz samen met de moeder van haar schoondochter Wies de gebeur tenissen op de voet gevolgd. „Ik wist nog helemaal niets, toen ik door mijn zus uit Castricum werd gebeld dat Simons school gegijzeld werd. Ik had het gevoel dat ik door de grond ging. Ik heb toen meteen de moeder van Wies, mevrouw Teppeman, opgebeld en samen zijn we naar Assen gegaan. Wies was de hele dag in het crisiscentrum en volgde daar de ontwikkelingen. Wij bleven met z'n tweeën de hele dag bij de radio en pasten op de kinderen". Mevrouw Teppeman werd van de gijzeling op de hoogte gesteld door haar dochter die op dat moment niets anders kon uitbrengen dan „Simon. school. Gelukkig voor mevrouw Van Beetsz is de gijzeling van haar zoon nu ten einde. Waarom mocht juist hij de school verlaten? Zijn moeder kan er nog slechts naar gissen: „Ik heb hem alleen maar kort aan de telefoon gehad. Verder heb ik hem niet gezien. Maar ik vermoed, dat hij vrijgelaten is omdat hij ziek is. Vroeger heeft hij eens een maago peratie ondergaan waardoor hij een stuk van zijn maag moest missen. Als hij zich zenuwachtig maakt dan krijgt hij last van zijn maag". Simon van Beetsz gaat nu eerst met de leerlingen naar een nog onbekende plaats waar ze verzorgd zullen worden. Hij is samen met de kinderen naar het ziekenhuis gegaan en vandaar gaan ze naar een onbekende plaats. „De hoofdzaak is dat hij gezond is. We kunnen nu wel gaan feestvieren, maar eigen lijk is het nog lang niet zover. De vier andere onderwijzers worden nog steeds gegijzeld. We wor den van alle kanten bedolven onder de bloemen en er is zelfs iemand die Simon zijn caravan heeft aangeboden. Om een tijdje onder te duiken. Ik vind echter dat eétst de anderen vrij moeten zijn voordat er een echte reden is om feest te vieren". De door de paus uit zijn bis schoppelijke volmachten ont heven Franse aartsbisschop, mgr. Marcel Lefebvre heeft in, Parijs medegedeeld, dat hij begin juni in Rome een mis zal opdragen volgens de Tri- dentijnse ritus, die na het con cilie niet meer is toegestaan. Op 6 juni zal hij voorts in Rome een inleiding houden over de kerk na het concilie. Onze Parijse correspondent meldt, dat hij de mis zal op dragen in de privé-kapel van prinses Elvina Pallavicini, in wier familie vele kardinalen en zelfs een paus voorkomen. In Parijs wordt dit gezien als een uitdaging aan paus Pau- lus, die bisschop van Rome is. Men meent, dat de paus deze uitdaging moeilijk door de vin gers zal kunnen zien en dat de kans bestaat, dat het nu inder daad tot een excommunicatie van mgr. Lefebvre komt, het geen de mogelijkheid tot een feitelijk schisma zou openen. Mgr. Lefebvre zelf heeft dezer dagen gezegd, alleen maar de kans te lopen geëxcommuni ceerd te worden, als hij over gaat tot de wijding van een bisschop. Hij zei dit naar aan leiding van een uitdrukkelijk verbod van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Marty, het Vormsel toe te dienen. Tegen dit verbod in heeft mgr. Lefebvre afgelopen zondag aan ruim honderdvijftig kin deren het sacrament van het Vormsel toegediend in de kerk van de H. Nicolas du Chardon- net, die al enkele maanden door zijn volgelingen wordt bezet. Hij zei te beseffen, dat dit ongeoorloofd was, maar dat het sacrament niettemin geldig was toegediend. Hij be vestigde, dat hij eind juni een aantal priesters wil wijden. Zoals bekend keert mgr. Le febvre zich tegen de pastorale aard van het tweede Vaticaans concilie en zijn vernieuwingen: een verkeerd begrepen oecu- menisme, de verwatering en verdwijning van het geloof en tegen de vernieuwingen, die van de katholieke kerkgebou wen protestantse kerkgebou wen hebben gemaakt. Daarbij laat hij zich duidelijk aan de waarschuwingen van de paus niets gelegen liggen. In Frankrijk ziet men de toe stand zorgelijk in. Professor Delhumeau, specialist in ker kelijke aangelegenheden zei zelfs van mening te zijn, dat de situatie van het ogenblik vergeleken kan worden met die waarin de kerk zich be vond toen Luther zich van de kerk afscheidde. Mgr. Lefebvre c.s., zo zegt prof. Delhumeau, zijn zover gegaan, dat zij zowel de auto riteit van de paus als die van een oecumenisch concilie ver werpen. Luther bevond zich in een soortgelijke situatie toen hij de autoriteit van het conci lie van Konstanze verwierp en tegenlijkertijd paus Leo X be gon te bestrijden. Omstandig heden en personen verschillen, maar de posities van beiden komen dicht bijeen. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Marty, die woens dag door de paus in prive-au- dientie werd ontvangen zou vandaag een vergadering be leggen met de Parijse paro chie-geestelijkheid om de si tuatie die de traditionalisten hebben geschapen, onder ogen te zien. De kardinaal heeft erop gewezen, dat de ritus van paus Pius de Vijfde, waarop de integralisten zich voortdu rend beroepen, een symbool is geworden en een vaandel waarmee wordt gezwaaid om de diepere zin van een liturgi sche hervorming te verwer pen, die geheel en al in over eenstemming is met de traditie van de kerk. Er bestaat volgens kardinaal Marty geen enkele mogelijk heid om tot overeenstemming te komen als de apostolische oriëntatie van de hedendaagse kerk in twijfel wordt getrok ken of verworpen, een oriënta tie, die het tweede Vaticaans concilie heeft gëinspireerd. Norbertijn C. v.d. Berg (misweken) overleden Clemens van den Berg, Nor bertijn van de Abdij van Ber ne is 64 jaar oud in Heeswijk overleden. Witheer Van den Berg was jarenlang bezield muzikaal leider van het Liturgisch Apostolaat van de Misweken. In die functie reisde hij heel het land door. Nadien ontplooide hij zijn rij ke muzikale talenten als orga nist van de abdij, als organisa tor van de vermaarde orgel concerten en als lid van de Werkgroep voor Liturgie. Tegenover overschatting van onze prestaties is een bewe ging gaande die alle nadruk legt op het gebed en de daarin afgesmeekte werking van de Heilige Geest. Aldus prof. dr. P. Schoonenberg s.j. in een uitvoerige beschouwing over Gods geest en zijn werking, die de r.k.bisschoppen hun priesters met een warme aan beveling hebben aangeboden ter gelegenheid van Pinkste ren. Schoonenberg signaleert dat ook op dit gebied polarisatie dreigt. „Groepen die zich wij den aan rechtvaardigheid, die protesteren tegen onderdruk king en werken voor betere maatschappelijke en ook ker kelijke structuren, worden geirriteerd door wat zij terecht of ten onrechte als een eenzij- dige gebedspraktijk zien bij bijvoorbeeld charismatische groepen. Zij kunnen daardoor zelf verleid worden om het gebed niet belangrijk te vin den of het te reduceren tot analyse en programmering. Daartegenover staan mensen die het gebed hervinden, met de vruchten daarvan voor het persoonlijk leven van zichzelf en anderen". Als groep be perkt men zich tot het genezen van de onderlinge verhoudin gen. Tot structurele verande ringen voelt men zich niet ge roepen. Men wordt er zelfs van afgeschrikt, omdat de groepen die zich hier wel mee bezig houden, te weinig zou den bidden. Volgens Schoonenberg is er geen sprake van tegenstelling, maar van aanvulling. „Als ie der op zijn eigen houding eer lijk en open doordenkt, is er een kans dat degenen die ge^ rechtigheid willen bewerken zich voor de geest openen om van eigen onvermogen en ver borgen zelfzucht bevrijd te worden, en dat degenen die bidden zich tot een steeds ra- dikaler inzet geroepen voelen". Volgens de Nijmeegse theo loog kunnen gebed en aktivi- teit niet zonder elkaar. „Cha rismatische groepen zijn soms te zeer geneigd, als antwoord op hun gebed, wonderen te verwachten en te zien gebeu ren". Volgens Schoonenberg vraagt het gebed om vergezeld te worden van psychologische en medische hulp, die gericht is op personen, en van sociale hulp die gericht is op groepen en individuen. Over de „charismata", de ga ven van de geest, zegt Schoo nenberg dat profetie, woorden van wijsheid en kennis nu ook door publiciteitsmedia tot ons komen. „Genezing kan met psychotherapie en geneeskun de gepaard gaan. Ook inzicht in en verbetering van maat schappelijke structuren kan een charisma zijn". Hij constateert dat de werking en het eigen karakter van de Heilige Geest lange tijd ver waarloosde onderwerpen zijn geweest in de prediking, het gebed en de bezinning binnen de r.k.kerk. De laatste jaren is deze onbekendheid enigszins doorbroken door het enthou siasme van de charismatische beweging. KORTE METTEN Op Drievuldigheidszondag, 5 juni, trekt de Heilig Bloedpro cessie weer door de straten van het Brabantse Boxtel. Hiermee wordt een xes eeu wen oude traditie in stand gehouden. Om drie uur in de middag begint de tocht door het dorp. De tocht wordt vijf minuten lang door de kerk klokken ingeluid. De stoet sluit met de Sacramentspro- Het patriarchaat van Boeka rest heeft medegedeeld, dat in het najaar in Roemenië binnen de orthodoxe kerk 241 pries ters zijn gewijd. Vijftien nieu-" we kerken konden vorig jaar worden ingewijd voor de ort hodoxe kerk, die acht miljoen gelovigen telt. In de orthodoxe priesteropleiding van Boeka rest studeren nu ruim vijfhon derd studenten. De theologi sche hogeschool van Sibiu telt 891 studenten. Voor de eerste keer sullen tij dens een Duitse protestantse „Kirchentag" ook katholieke geestelijken preken in de offi ciële openingsdiensten. De „Kirchentag" in Berlijn be gint op 8 juni en zal vijf dagen in beslag nemen. In to taal zullen die woensdag in vijfentwintig kerken in West- Berlijn gelijktijdig plechtig heden worden gehouden. Daarbij zijn ook vijf katholie ke kerkgebouwen betrokken. De „Kirchentag" krijgt ook anderszins een sterk oecume nisch accent door onder meer de deelneming van grieks-ort- hodoxen, oud-katholieken en joden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7