CDA 'Compromis doet alle partijen recht' Hector, een wat oudere goede lobbes hond zoekt huis Consequenties voor bebouwing Stevenshof i STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 MEI 1977 PAGINA 5 Staatssecretaris Klein over bouw AZL Staatssecretaris Klein (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De beslissing over het AZL is eigenlijk een compro mis geworden", meent staatssecretaris Klein van Volksgezondheid (zie ook voorpagina). Bij een andere beslissing waren we er niet uitgekomen. Hadden we voor plan D, gekozen, dan had de Universiteit en het AZL nooit een ontwerp ingediend. Zij noemden dit plan immers onaanvaardbaar. Bij een keuze voor plan C (complete nieuwbouw) hadden we te maken gekregen met eindelo ze procedures. De thans genomen beslissing doet aan iedere belanghebbende recht", aldus de staatssecretaris. Staatssecretaris Klein en minister Hendriks van Volksgezondheid hadden zich al tijdens de eerste discussies in de ministerraad voorstander getoond van complete nieuwbouw van de inmiddels ouderwetse en „middeleeuws" aandoende structuur van het huidige AZL. Tijdens de gesprekken in oktober kwam het tussen deze twee bewindslieden tot een botsing met minister Gruijters van Volkshuis vesting en minister Duisenberg van Financiën. Gruijters wilde meer ruimte voor woningbouw en zou dit willen verwezenlijken aan de hand van het plotseling ter tafel gebrachte en nog niet uitgewerkte plan D. Minister Duisenberg vreesde, dat complete nieuwbouw een te kostbare aangelegenheid zou worden. Beide tegenstanders van de bewindslieden van Volksgezondheid hebben zich thans bij de genomen beslissing neergelegd. Aan de wensen van minister Dui senberg is tegmoetgekomen door een vastomlijn bedrag te noemen: 400 miljoen; aan de wensen van minister Gruijters is gehoor gegeven door de lokatie van de nieuwbouw dusdanig te wijzigen zodat meer ruimte voor'woningbouw verkregen kon worden. Dat uiteindelijk een wat kleinere uitvoering van een van de eerdere plannen zal worden verwezenlijkt, plan B, is opmerkelijk. Staatssecretaris Klein toonde zich gisteren uitermate verheugd over de genomen beslissing. „Deze beslissing betekent een duidelijke doorbraak. Daarbij dient uiteraard beseft te worden dat we leven in de tijd van een stop op de ziekenhuisbouw. Ook de gemeente Leiden zal wel verheugd zijn. Er zullen nog wel enkele problemen opgelost moeten worden. Ónder meer ten aanzien van de sociale faculteit van de universiteit die in de oorspronkelijke plannen dicht bij het nieuwe AZL zou komen. In het huidige voorstel is voor die verhuizing geen plaats. Maar dit zijn uiteraard problemen, die de betrokkenen zelf moeten en kunnen oplossen". Over het feit dat de thans demissionaire ministerraad een beslissing heeft genomen toonde hij zich niet verbaasd. „Het is geen contx- oversionele aangelegenheid. Er is ook ten aanzien van deze beslis sing geen directe relatie met het parlement". De staatssecretaris heeft de Rijksuniversiteit en het AZL gistermid dag van de genomen beslissirig op de hoogte gesteld. Die beslissing was overigens vorige week al door de ministerraad genomen. De definitieve keuze werd nog niet naar buiten gebracht omdat de staatssecretarissen van Volksgezondheid (Klein) en van Volkshuis vesting (Schaeffer) gezamenlijk een formulering moesten opstellen waarin alle betrokkenen recht werd gedaan. Het gemeentebestuur van Leiden zal nog door staatssecretaris Schaeffer officieel op de hoogte worden gebracht. Zoals bekend hadden tijdens eerdere adviezen aan de ministerraad het AZL en de universiteit zich uitgesproken voor complete nieuwbouw. De gemeente Leiden gaf de voorkeur aan het plan van minister Gruijters. Het Academisch Ziekenhuis (luchtfoto Frans Rombout) Leids gemeentebestuur: LEIDEN Wethouder Waal van stadsontwikkeling toonde zich gisteravond bijzonder verheugd over de beslissing van de ministerraad. "Ik vind het erg gelukkig, dat er eindelijk een beslissing is genomen. Plan C is duidelijk afgewezen. Daar ben ik blij om, ook al hadden wij aan dat plan uiteindelijk ook wel onze medewerking willen verlenen. Dat er nu ook mogelijkheden zijn gecreëerd voor woningbouw zal zijn consequenties hebben in verband met de bebou wing van de Stevenshof jespolder. De nieuwbouwwijk van 1800 woningen sluit goed aan bij de Vogelwijk en de woongebieden in Leiden-Zuid. Een woonwijk van 1800 huizen kun je ook niet meer zien als een geisoleerd geheel. Wel is er nu de mogelijkheid om wijkvoorzieningen te treffen die zowel aan de bewo ners van de Vogelwijk als van Leiden-Zuid ten dienste komen. Met nieuwbouw op het Leeuwenhoekterrein is ook al rekening gehouden in de structuurschetsen." Dat de faculteit der sociale wetenschappen niet onder gebracht wordt op het ziekenhuiscomplex betreurde wethouder Waal niet. "Ik heb enige tijd geleden al de vraag opgeworpen of het wel zo vanzelfsprekend was dat deze faculteit uit de binnenstad zou vertrekken". Nu de beslissing over een nieuw Academisch Zieken huis eindelijk is gevallen, moet wethouder Waal wel concluderen dat de discussies over dat nieuwe zieken huis te lang geduurd hebben. "Er zijn vragen naar voren gebracht, die men in een veel eerder stadium had moeten stellen. Daar is kostbare tijd mee verloren gegaan. Ik denk dat dat te maken heeft met de organisatie binnen het ziekenhuis. De gemeente Leiden en de Universiteit zijn te lang buiten de besprekingen over het nieuwe ziekenhuis gehouden", aldus wethou der Waal. Mr. W. G. Koppelaars, lid van het College van Bestuur van de Universiteit en belast met de huisvesting, toonde zich verheugd dat men nu eindelijk aan de slag kon gaan. "Er ligt eindelijk een besluit met randvoor waarden op tafel. Die randvoorwaarden moeten nu nader uitgewerkt worden. Er moet nu nog veel werk verricht worden om dat plan „Z" op papier te zetten, maar het zou erg mooi zijn als we volgend jaar daadwerkelijk met de bouw kunnen beginnen. Ik heb wel begrepen dat de overheid zich bijzonder zal inspan nen om dat laatste ook mogelijk te maken", aldus de heer Koppelaars. Wethouder Van Aken van Economische Zaken noemde de nieuwbouw van het ziekenhuis een krachtige injec tie voor de werkgelegenheid in de Leidse regio. "Ik zal mij er voor inspannen, dat onderaannemers uit deze regio meer dan voorheen bij de bouwwerkzaamheden worden betrokken", In kringen van de universiteit en het Academisch ziekenhuis Leiden wordt betwijfeld of de nieuwbouw van het ziekenhuis wel in 1978 kan aanvangen. Het plan „Z", mogelijk zo genoemd om aan te duiden dat dit de laatste mogelijkheid is, moet nog volledig wor den ingevuld en daartoe moeten nog bergen werk worden verzet. Directie en bestuur van het AZL zijn bijzonder verheugd dat niet is gekozen voor het zoge naamde plan D, waarin wordt voorgesteld gedeeltelijk nieuwbouw te plegen en gebouwen te renoveren. Met name de gemeente Leiden was voorstander van dit plan. De vierhonderd miljoen gulden die de rijksoverheid beschikbaar stelt, lijkt het AZL een beetje krap: Plan „B" kostte op het prijspeil van 1 januari 1969 al 250 miljoen. Op basis van het huidige prijspeil is dat ongeveer 600 miljoen". r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hondebezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Hector is wat men doorgaans noemt „een goede lobbes". Over deze Duitse herder is al eens eerder geschreven in deze rubriek. Drie weken geleden werd hij genoemd in de opsomming van achttien honden, die in Één week bij het asiel terecht kwamen. Hector was echter niet bij de gelukkigen die via het asiel een liefhebbende baas vonden. Hector heeft die baas eigenlijkwei verdiend, voor al gezien de wijze, waarop hij in het verblijf aan de Besjeslaan arriveerde. De baas en de bazin van Hec tor hadden zo'n maand gele den vakantieplannen. Het asiel leek het bazenpaar de meest aangewezen oplossing. Wel licht dacht men er daarbij aan om Hector ook na de vakantie niet meer op te halen. Een maal bij het asiel aangeko men, bleken alle hondenhok ken al met viervoeters te zijn gevuld. Beheerder Wil Tiele adviseerde daarop het echt paar om de advertenties van hondenpensions eens na te lo pen. Het tweetal reageerde po sitief en verliet het asiel. Een kwartier later werd de heer Tiele gebeld door bewoners van de Besjeslaan met de me dedeling dat er een herder aan het hek gebonden stond..Ja zeker, het was Hector. In de maand dat Hector nu in het asiel zit, is hij heel wat opgeknapt. Hij was veel te dik, door de schitterende collectie afval die hij altijd van zijn „baas" te eten kreeg. Nu, door het uitstekende eten begint hij er weer uit te zien als een echte Herder. Hector is on danks zijn leeftijd, zeven jaar, lichamelijk nog in uitstekende conditie. Een prachtige vacht, ht, een goed gebit. Kortom, hij ziet er uit zoals een goede Duitse Herder er uit moet zien. Hector heeft de eerste tijd in het asiel wel last van heimwee gehad, maar gaandeweg werd hij steeds vrolijker. Hector is echter niet uitgesproken uit bundig in zijn reacties. Na tuurlijk speelt zijn leeftijd daarbij een rol, maar het zit toch ook wel in zijn natuur. Ook zijn levensloop mag hier bij niet uitgevlakt worden want het is wel zeker, dat Hec tor meer dan één baas heeft gehad. En dan niet van de allerbeste soort. Al deze facto ren hebben van Hector ge maakt wat hij nu is. Iedere óndere hond in zijn plaats zou zonder twijfel vals zijn gewor den. Zo niet Hector. Een door en door goedige, gelijkmoedige lobbes. Vanzelfsprekend hangt hij veel naar mensen die lief voor hem zijn, en Hector is vooral dol op kinderen. Andere honden interesseren hem niet zo. Hij duldt ze in zijn nabijheid, maar dat is dan ook alles. Hector is geen hond die je allerlei trucjes kunt le ren, zoals bij vele andere her ders. Hij zou het wel kunnen, maar hij heeft er gewoon geen plezier in. Hector is echter wel behoorlijk gehoorzaam. Tij dens een wandeling in de stad zal hij bijvoorbeeld kéurig ne tjes naast de baas blijven lo pen. Een nieuw tehuis zal echter wel aan de eisen, die voor alle grote honden gelden, moeten voldoen. Géén flat, maar een benedenhuis, liefst met tuin. Dat is waar Hector zich prettig zal voelen. Snuffie Snuffie, de hond van de vori ge week heeft 20 tot 30 bazen tegelijk gevonden. Snuf is door de verpleegsters van een verpleegtehuis uit het asiel gehaald en leeft en woont nu temidden van al de patiëntjes. BART SPIJKER Hector is lichamelijk in een uitstekende conditie (De gastvrijheid, aan schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek Een L(ei)densweg... Het schijnt, dat toen Pompei bedekt werd door een ver stikkende aslaag, er men sen bezig waren met dob belspel, en zo omkwamen. De vulkaanuitbarsting had al dagen lang gedreigd, maar men sloeg er geen acht op. Je zou het kunnen vergelijken met de Leidse situatie van het ogenblik. De economische situatie in Nederland en vooral in Lei den is verre van rooskleu rig. We worden de laatste tijd overstelpt met trieste berichten zoals: de sterk te ruglopende economische groei, enz. Dat is het gerommel van de vulkaan. Maar degenen die het in de gemeente Leiden voor het zeggen hebben dobbelen verder, zich ken nelijk niet bewust van het feit dat Lelden een zeer kwetsbare stad is. Zeker in een tijd van economische teruggang dient het ge meentebestuur van Leiden alles te doen om niet nog meer achterop te raken. Maar wat gebeurt er? De Breestraat-amputatie gaat gewoon door, zonder dat er rekening wordt ge houden met wensen en sug gesties van de winkeliers, die hun nering bedreigd zien. En zonder dat er iets gedaan wordt aan parkeer voorzieningen om de klan ten van die winkeliers nog zo veel mogelijk te gerie ven. Zijn middenstanders soms stiefkinderen van dit college of wordt er alleen maar gereageerd op harde re acties van die winke liers? Men kan zich voor stellen dat niet iedereen be grepen heeft waarom actie voerende winkeliers in Lei den direct werden opgepakt en actievoerende woonwa genbewoners In het stad huis toilet- en telefoonfaclll- teiten kregen. Het bestuur van Leiden is hier duidelijk bezig in eigen vlees te snijden. Want slechte bereikbaarheid van het centrum vermindert daar de bedrijvigheid, doet de (huur)waarde van de pan den in de binnenstad ver minderen of soms helemaal verloren gaan. Het gevolg Is al direct een verminderde opbrengst van de onroe- rend-goedbelastlng en ui teindelijk ook van de uitke ring uit het gemeentefonds. Nieuwbouw en nieuwe vesti gingen worden belemmerd met hetzelfde gevolg. En juist dit heeft Leiden zo hard nodig. Dit alles resul teert in een zorgelijker wor dende financiële situatie, te meer nu de reserves, waar mee Leiden zijn begroting al enkele jaren „sluitend" maakte, uitgeput raken. En om In een tijd van bezuini gingswoede te veel afhan kelijk te zijn van ongewisse extra uitkeringen van het „Rijk", is geen blij vooruit zicht. Laat Leiden daarom proberen een stad te wor den met een „gezond" ves tigingsklimaat en daardoor mede betere werkgelegenheid. Enkele Initiatieven, die, mits op korte termijn onderno men, hiertoe bij kunnen dra gen zijn: Leiden moet de buurge meente, Rijk en Provincie motiveren voor goede om- leidhgs- en verbindingswe gen, zodat niet elke dag tweemaal het verkeer in en bij Leiden vastloopt. Dit weerhoudt bedrijven ook van vestiging in en bij Lelden. Leiden moet een aanvaard bare aanpassing van de „Cltyring" of een redelijk al ternatief, op korte termijn, nastreven. Lelden moet met spoed voor voldoende parkeergele genheid op redelijke afstand van de binnenstad zorgen. Leiden moet ten aanzien van de Breestraat met de betrokkenen om de overleg- tafel gaan zitten. Lelden moet geïnteresseer den en Investeerders op korte termijn kansen geven om de woonfunctie van de binnenstad te verbeteren. Lelden moet leren begrijpen dat bevorderen van bedrljfs- en winkelvestigingen en dus werkgelegenheid en het systematisch belemmeren van aan- en afvoer -per auto onverenigbaar zijn. Lelden dient een duidelijk en slagvaardig beleid te voeren met een eerlijke af weging van belangen. H. Vink Lid CDA-fractle gemeenteraad Lelden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5