Reconstructie Breestraat voorlopig toch van de baan JB GEEN STRALINGSGEVAAR RADIOACTIEF DEPOT Onvergetelij opening van Zoeterwoude 700 Pyromaan Hin d Groesbeek Nieuwbouw bejaardenhuis Voorbout Studenten vinden Pieterswijk gezellig Feest bij 80-jarig bestaan Endegeest Voorschotense markt gaat 's morgens open ITAD LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 MEI 1977 PAGINA 3 (van een onzer verslaggevers) ■mmEIDEN De reconstructie van de Ireestraat is voorlopig van de baan. loewel wethouder Waal van stadsont- rikkeling gisteren verklaarde de schor- n ing van de bijkomende maatregelen paartoe de Raad van State besloot naast ich neer te leggen heeft hij toch beslo- ',,c^n „de spelregels van de democratie ewoon in acht te nemen". Het college leeft de adjunct-directeur van civiele perken vervolgens gemachtigd de riole- Mtttngswerkzaamheden in de Breestraat it te voeren en na het gereed komen .an deze werkzaamheden het wegdek Veer volgens het huidige profiel te her tellen. De reeds getroffen verkeers-. -laatregelen zullen daartoe worden ge- Blandhaafd, maar na het beëindigen van e rioleringswerkzaamheden in de Bree straat zullen deze maatregelen weer porden terug gedraaid. )e besluitvorming over de uitvoering van le reconstructie van de Breestraat zal ^loor het college voorlopig worden aange- ^Houden, totdat de schriftelijke uitspraak ^Han de Raad van State bekend is. In de ^Kotivering van het schorsingsbesluit van bijkomende maatregelen laat de presi- lent van de Raad van State er geen enkel nisverstand over bestaan dat een recon- Itructie en een tijdelijke afsluiting „op iur iroef" van de Breestraat eèn onevenre dig grote schade aan de Leidse midden- jtand kan berokkenen, die in geen ver- nouding staat tot het belang dat de ge- '"flfoeente bij de reconstructie en afsluiting pan de Breestraat zegt te hebben. Jloewel het deze week behandelde beroep •van het CC LCC bij de Raad van State Alleen maar betrekking had op enkele bijkomende verkeersmaatregelen in de 9n rieterswijk en het eigenlijke beroep te- 1 jen het met krappe linkse meerderheid genomen raadsbesluit de Breestraat na gin- Kar reconstructie af te sluiten later nog moest worden behandeld, stelt de president van de Raad van State in zijn besluit, dat de door de gemeente bedoelde experimente le afsluiting in strijd is met de wet, die daarvoor een algemeen verkeersbelang eist. Bovendien zou zelfs bij een afslui ting van negen maanden op proef wel degelijk schade kunnen optreden voor de winkeliers, aldus de president. De Raad van State oordeelt verder dat de gemeente eerst maar eens de resulta ten van de onderzoekingen (het verkeers circulatieplan, red.) moet afwachten voor tot reconstrueren over kan worden ge gaan, zoals ook de pleiter van het LCC, mr. dr. M. Teekens sr. had aangevoerd. Het argument van de gemeente Leiden, dat dit uit het oogpunt van verkeersbe lang op onoverkomelijke bezwaren zou stuiten, acht de Raad van State niet aangetoond. Maar als er ooit later nog eens tot reconstructie wordt overgegaan, dan nog zal de gemeente niet mogen besluiten tot een tijdelijke afsluiting van de Breestraat en zal het autoverkeer door de Breestraat moeten kunnen blijven gaan. Het besluit van de Raad van State betekent dat de voorgenomen maatrege len in de Pieterswijk en de al genomen maatregelen rond de kruising Kort-Ra- penburg-Noordeinde-Breestraat weer te niet moeten worden gedaan. Op dit punt is zoals bekend de laatste weken sprake van een complete verkeerschaos. Het op heffen van de verkeersmaatregelen zal echter pas geschieden nadat de riole ringswerkzaamheden in de Breestraat zijn voltooid. Wethouder Waal verklaarde gistermorgen het besluit van de Raad van State niet verwacht te hebben. Hij werd eergisteren telefonisch van de beslissing op de hoog te gebracht. Hij noemde de uitspraak van de president van de Raad van State „een uitholling van de gemeentelijke autono mie". „Als deze lijn wordt doorgetrokken is het niet meer mogelijk om de verkeer sproblemen in de stad op te lossen. Ik begrijp namelijk niet hoe dat na een dergehjke uitspraak nog zou kunnen. Op deze manier heeft het college geen enkele zeggenschap. Iemand zonder politieke zeggenschap gaat beslissingen nemen en dat terwijl wij toestemming hebben van Gedeputeerde Staten en de ministers Westerterp en De Gaay Fortman hun instemming al hebben betuigd met onze plannen. Het is op zich een nieuwe ont wikkeling dat de president van de Raad van State op de stoel van het college gaat zitten. De uitspraak van de president kan uiteraard niet zonder gevolgen blijven. Hij gaat zich bezig houden met politieke beslissingen. Hiermee is een precedent geschapen, want hij krijgt nu de verkeer sproblemen van alle steden in Nederland voorgeschoteld", aldus wethouder Waal. Wethouder Waal zei verder te hopen, dat de Kroon de door de Raad van State opgelegde schorsing alsnog ongedaan maakt. „Het risico is echter dat de recon structie van de Breestraat op de lange baan wordt geschoven en voorlopig wel vergeten kan worden. Wel doet de moge lijkheid om de walmuren langs de mark- troute te herstellen zich nu sneller voor, omdat het verkeer in twee richtingen over de Breestraat geleid kan worden. In een commentaar op de uitspraak van de Raad van State stelde de pleiter van het LCC mr. Teekens, dat de reconstruc tie naar zijn mening voorlopig helemaal van de baan is. De gemeente Leiden mag in de Breestraat alleen gasleidingen en rioolbuizen aanleggen, maar dient zich verder te onthouden van elke wijziging van het straatprofiel of welke verkeers maatregel dan ook. Mr. Teekens, die zijn argumenten vrijwel woordelijk in het be sluit van de Raad van State terugvond zei verder dat de kans dat de Raad van State uiteindelijk tot definitieve vernieu wing van het hele gewraakte raadsbesluit over de reconstructie en afsluiting van de Breestraat zal overgaan, bijzonder groot is". Hij leidde dit ai uit de bewoor dingen van depresident van de Raad van State in zijn motivering van het schor singsbesluit. LCC verheugd In een eerste reactie op het voor het Leids City Centrum zo gunstige besluit van de Raad van State om de reconstruc tie van de Breestraat op de lange baan te schuiven, zei LCC-voorzitter Van Eg- mond gistermiddag „erg blij te zijn met de uitspraak van de president". „We heb ben blijkbaar niet voor niets gevochten. We vinden het echter niet juist, dat het op deze manier moet gaan. In onderling overleg en met een beetje goede wil had de zaak gemakkelijker opgelost kunnen worden. Voor de stad Leiden is heh nu gewoon wenselijk, dat er beter overleg tussen het LCC en het college op gang komt. De uitspraak van de president van de Raad van State ligt op tafel, en het woord is nu aan de wethouder. Wij zijn in ieder geval bereid om op welk tijdstip dan ook met de gemeente te gaan praten, maar dan wel op voet van gelijkheid", aldus de heer Van Egmond. - tflife Bfiii vtmom I Ai Het wagenspel van de Scoutinggroep Zoeterwoude. ZOETERWOUDE Onder een stralende zon, braken gisteravond omstreeks half zeven de festiviteiten rond „Zoeterwoude 700 los. Tallo ze verenigingen hadden zich opgesteld op de Keer-Weer, teneinde een optocht te vormen die moest leiden naar het sportpark Haasbroek, waar de officiële opening zou plaatsvinden. Talloze mensen, het merendeel kinderen, para deerden in klederdrachten door de straten van Zoeterwoude. Door de muzikale omlijsting van enkele muziekkorpsen leek het wel een ver vroegde uitgave van de Leidse Drie October- feesten. Nadat de meterslange taptoe op Haas broek was gearriveerd, gaven de plaatselijke gymnastiekverenigingen op het eerste veld van SJZ met driehonderd leden een indrukwekken de demonstratie weg. Als klap op de vuurpijl werd in gehurkte houding de cijfers 700 ge vormd. In zijn openingsrede ging burgemeester Det- mers nader in op de zich momenteel afspelende gijzelingsacties. „Er is over gesproken de festi viteiten geen doorgang te laten vinden", aldus Detmers, „maar wij zouden hier alleen de bezetters mee in de kaart spelen hetgeen aller minst de bedoeling is". Met de inmiddels tradi tioneel geworden woorden: „Zoeterwoude 700 en nog zo groen als gras" werden de festivitei ten door de burgemeester officieel geopend. Nadien werd door de „Scouting Groep Zoeter woude" een wagenspel in de open lucht opge voerd. De organisatoren hadden getuige de omvangrijke middeleeuwse decors, zich kosten nog moeite gespaard, de achtergrond een zo realistisch mogelijk aanzicht te geven. Op een boerenwagen, werd door leden van de scouting groep, een herschreven versie van de „Klucht van de koe'Van Bredero opgevoerd. In drom men trokken de toeschouwers het voetbalveld op, om de jonge acteurs te aanschouwen. Het tot slot georganiseerde volksdansen, kluis terde de toeschouwers aan de hekken. De gekostumeerde dansers, brachten het publiek in extase. Dit had tot gevolg, dat aan het einde van de happening een zeer groot gedeelte van het publiek zich mengde tussen de dansers. Weldra was er op het voetbalveld een grote dansende menigte bezig, die de openingsdag van Zoeterwoude 700 niet alleen deed slagen maar de dag tevens bestempelde als een onver getelijk gebeuren in de Zoeterwoudse historie." TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK voor de ontplooiing van alle vermogens INTRODUKTIELEZING woensdag 1 juni 1977 Museum voor Volkenkunde Steenstraat 1 - Leiden aanvang 20.00 uur Maandag 6 juni 1977 in „DE BRON" Troubadourweg 2 Alphen a/d Rijn aanvang 20.00 uur TOEGANG GRATIS dse erk GROESBEEK (ANP) - Sinds >as- donderdagavond zijn op acht t is plaatsen in de bossen rond ko- Groesbeek branden uitgebro- un- ken. Daarmee is het aantal bos- ru- branden in tien dagen gestegen de tot 27. Het staat nu vrijwel rat vast, dat hier een pyromaan 2 aan het werk is. ngt De politie, brandweer en staats- fi e bosbeheer patrouilleren regel- tor matig om de pyromaan te kun- het nen verrassen. De burgemeester en van Groesbeek heeft inmiddels est een beroep gedaan op de bevol- lei- king alle mogelijke tips zo spoe- er- dig mogelijk te melden. LEIDEN Het speciale depot voor radio-actief afval aan de Wassenaar- seweg levert voor de viakbijgelegen Vogelwijk absoluut geen stralings- vaar op. Het depot wordt slechts ge bruikt voor afval met een bijzonder geringe stralingswaarde. Met deze mededelingen van de kant van de universiteit zijn vertegenwoordigers van de Leidse werkgroep verkeer en groen Vogelwijk gerustgesteld. Niet temin bepleit de werkgroep toch dat er aan de zijde van het universitaire terrein aan de Albert Plesmanlaan een uitgang wordt gemaakt voor het vervoer van radioactief afval van de universiteit naar het verwerkingscen trum in Petten. Hiermee wordt name lijk de afvoerroute door Leiden be kort en de bebouwde kom vermeden. De aanleiding tot het gesprek van de werkgroep Vogelwijk met een delega tie van de Leidse Universiteit was de ongerustheid die was ontstaan over de mogelijke gevaren die het in 1965 inge richte depot voor de op een paar honderd meter gelegen Vogelwijk zou kunnen opleveren. Niet alleen beston den er bedenkingen tegen de radioac tiviteit van het afval, ook de brand baarheid van één van de gebruikte verdunningsmiddelen werd door de wijk met argusogen bekeken. Geen gevaar De delegatie van de universiteit, onder leiding van drs. J. K. M. Gevers (plaatsvervangend voorzitter van het college van bestuur) wist veel van deze twijfels weg te nemen. Aan de hand van onder meer een berekening door dr. J. B. Th. Aten van het Medisch- Biologisch Laboratorium TNO werd uiteengezet dat zelfs in het zeer hypo thetische geval van brand waarbij alle radioactiviteit zou vrijkomen de Vogelwijk nog geen reëel gevaar loopt. De vertegenwoordigers van de univer siteit verwachten bovendien spoedig een vergunning voor het depot dit naar aanleiding van de inmiddels af geronde besprekingen met de Arbeids- insectie en de Inspectie van Volksge zondheid. De nadrukkelijke wens van de werk groep dat de afvoer van het afval van de universiteit naar het Energiecen trum in Petten via een nieuwe uitgang aan de Plesmanlaan zal geschieden, vond gehoor bij de delegatie van de universiteit. De Universiteit verklaar de zich zelfs bereid die uitgang aan te leggen, maar stelde daartoe eerst een vergunning van het Leidse collega van b en w nodig te hebben. Het college toonde zich overigens onlangs m antwoord op vragen van gemeente raadsleden eveneens een voorstander van de alternatieve veilige afvoerrou te. Jeugdbende in Voorhout opgerold VOORHOUT - De rijkspolitie in Voorhout heeft voor de twee de maal binnen een half jaar een groep jeugdigen aangehou den op verdenking van inbraak en diefstal. Deze week werden in totaal acht jongens gearres teerd, in leeftijd variërend van 10 tot 16 jaar. Tegen twee van hen is proces verbaal opgemaakt; de overigen komen er met een ernstige be risping van af. De groep beken de onder meer inbraken in de Boerhaaveschool en de St. An- toniusschool. Dames spelen rugby-wedstrijd LEIDEN In het sportpark De Kikkerpolder wordt Tweede Pinsterdag de eerste dames-rug bywedstrijd in Leiden gespeeld. De strijd wordt geleverd door teams van het Leidse DIOK en vrouwelijke studenten uit Wa- geningen. Aanvang van de wed strijd: half drie. In de afgelopen maanden heb ben zich ongeveer vijfentwintig vrouwelijke leden gemeld bij DIOK. Na een intensieve trai ningsperiode zal het team maan dag voor de eerste maal in het strijdperk treden. VOORHOUT Het ministerie van Volkshuisves- Cretans J. W. van Aardweg van de stichting ting en Ruimtelijke Ordening heeft besloten geen Bejaardenhuisvesting Voorhout deelde dit gister- bezwaren te maken tegen de nieuwbouw van het middag mee. Het huidige bejaardenhuis St. Agnes bejaardenhuis St-Agnes in Voorhout. Binnen en- kan niet geheel blijven staan totdat de nieuwbouw kele maanden zal met de bouw van het vijf is voltooid. Een deel moet worden afgebroken. De miljoen kostende complex worden begonnen. Se- bouwtijd wordt geraamd op twee jaar. PSP wil uitstel ontruiming LEIDEN Mevrouw H. Pas- schier, raadslid voor de PSP, wil dat de voorgenomen ontrui ming van de panden aan de Morssingel ten behoeve van sloop en de bouw van premie- koopappartementen, wordt uit gesteld tot na een besluit hier over door de gemeenteraad. Wethouder Verboom (volks huisvesting) heeft laten weten aan haar wens niet te voldoen. De reden van het door mevrouw Passchier bepleitte uitstel is het feit dat de Monumentenraad zich op 12 augustus over de plannen voor de Morssingel gaat buigen. De voorgenomen ontruiming is echter al 12 juni en het moet dan zelfs nog maar afgewacht worden of de raad dan in verkoop van de grond aan de aannemingsmaatschap pij, die nog dit najaar na de sloop met de bouw wil begin nen, heeft goedgekeurd. Evenals wethouder Verboom, wil ook zijn collega Waal van geen uitstel weten: „Als onze lankmoedigheid er toe leidt dat beleidsdaden worden door- kruisd en mensen middels uit stel in de gelegenheid worden gesteld daarentegen bezwaren in te diefen, zodat ze langer gratis kunnen wonen, kan dat ongewenste gevolgen hebben voor veel andere panden in de stad"', meent de wethouder van ruimtelije ordening. LEIDEN De Pieterswijk wordt erva ren als de gezelligste wijk van de binnenstad. Dit is gebleken uit een onderzoek dat de Projektgroep Binnen stad heeft verricht onder 250 eerste jaarsstudenten. De volledige uiteenzet ting van het onderzoek en de verwerk ing van nog meer onderzoeken betref fende de binnenstad staan in een nota „Berichten uit de Binnenstadswinkel", die volgende week wordt uitgebracht. Door de studenten werden Breestraat en Haarlemmerstraat aangewezen als gebieden waar veranderingen en wijzi gingen niet direct noodzakelijk waren. Onplezierig vonden zij de Langegracht, een deel van de Oude Vest en h^t laatste gedeelte van de Hooigracht In de nota wordt voorts een uiteen drijven van het winkel- en zakencen trum (op het Schuttersveld en omge ving) gesignaleerd. De heer Post van de gemeentelijke afdeling Stedebouw stelt deze ontwikkeling te betreuren. „De kantoren die op het Schuttersveld wor den gebouwd, liggen net iets te ver van het winkelcentrum. „De mensen die er werken zullen minder gauw geneigd zijn hun middagpauze in de binnenstad door te brengen. En het is vaak deze gang naar het centrum, die de binnen stad een deel van zijn levendigheid geeft, aldus de heer Post. Ten aanzien van het leegstaan van win kels in de binnenstad geeft de nota overigens ook alarmerende cijfers. Vol gens de heer Jap van de Projectgroep is gebleken dat de laatste jaren veel vaker lukraak in de binnenstad wordt geïnvesteerd, zonder dat er een behoor lijk kapitaal achter de hand is. Er valt dan ook een enorme wisseling van het aangeboden assortiment en een trek naar de buitengemeenten van winkels te constateren. LEIDEN In het kader van het 80-jarig bestaan van Endegeest wordt op vrijdag 3 juni een feestdag georganiseerd voor patiënten en bewoners van het ziekenhuis. Daarnaast zullen ruim 450 oud-personeelsleden en 350 familieleden van patiënten en bewo ners de feestdag bijwonen. Het feest wordt 's morgens om 10.00 uur geopend. De geneesheer-di recteur van Endegeest, G. Mojet zal dan een welkomktwoord uitspreken. De dag wordt verder gevuld met kermisactiviteiten op het gehele terrein, skelterrace, poppenkast, verscheidene fulms (over vroegere activiteiten in Endegeest en een recente vakantie van de patiënten), toneel en een loterij. Sommige activiteiten worden in de loop van de dag herhaald. Om half vier wordt de trekking van een grote loterij verricht waarvan de opbrengst is bestemd voor het Jubileumfonds van de bewoners. De heer Mojet sluit het feest om 16.15 uur op het voetbalveld, maar dat betekent nog niet het eind van alle activiteiten. Vanaf 19.30 uur zullen de muziekkorpsen "De Burcht" en "Concordia" uit Leiden en de "Wilbert Drummers" uit Oegstgeest een muzikale rondgng annex concert ten beste geven". Koninklijke onderschei din gen ALPHEN/OEGST- GEEST Adjudant J. van den Berg van de Alphense politie is gisteren onderschei den met de ere-me- daille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De adjudant ontving de eretekenen uit handen van burge meester Gallas van Alphen ter gelegen heid van zijn af scheid van het Alp hense politiekorps. De heer E. J. Mas- sink uit Oegstgeest werd gisteren even eens onderscheiden met de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij ontving de onder scheiding uit handen van burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest. De heer Massink is 25 jaar voorzitter geweest van de woningbouw vereniging Buiten- lust. VOORSCHOTEN De Voorschotense weekmarkt op vrijdag begint voortaan 's morgens om 9 uur en sluit 's middags om 17.00 uur. Hiertoe heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. Drs. Van Wijk (PPV) merkte daarbij op dat de markt al aardig zijn karakter begint te verliezen. De markt is van oorsprong een zgn. avond- markt, in het leven geroepen om ook de forensen die in Voorscho ten wonen in staat te stellen hun inkopen te doen. Drs. Meershoe (CDA) kondigde aan dat zijn fractie er weinig voor voelt de markt te blijven subsidiëren. De gemeenteraad ging verder gisteravond akkoord met de vaststel ling van het bestemmingsplan Bijdorp I. In dit uitbreidingsplan worden tot 500 600 woningen gebouwd. Voorts komt er een zwembad en een theater.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3