Lucratieve vaartochtjes met Duitse boterboot Belgen verslikken zich in demonstratiereizen F DOOR DE MAZEN VAN DE WET DOOR DE MAZEN VAN DE WET In het toch al zo danslustige Bel gië krijgt de dansgodin handen vol, als 's avonds na etenstijd hon derden bussen hun last aan dagjes mensen afleveren bij de feestzalen. Op muziek van de pompeuze De- caps-orgels met hun electronisch bediende drumstellen, accordeons en bazuinen, gaan de beentjes van de vloer. De mensen die hier zo uitbundig aan de zwier gaan, on derscheiden zich niet door een soe pel functioneren van heup- en kniegewrichten. Zij hebben voor het merendeel de pensioengerech tigde leeftijd overschreden en zijn van eenvoudige afkomst. In-deze dansspelonken langs de wegen in Vlaanderenland (pakhuizen voor menigten tot 1500 personen, vol tegelwerk, clivia's, sanseveria's en chroom) besluiten grote menigten Belgen dagelijks hun dagtochtjes met de autobus. Er zou niets bij zonders aan de hand zijn, als niet vrijwel alle deelnemers waren voorzien van gloednieuwe huis houdelijke artikelen zoals allesper- sers en snelkookpannen, kleding, schoenen, grills, frituurpotten of velerhande cosmetica, ter restau ratie van het uiterlijk. De aanschaf van dit soort artikelen is onlosmakelijk verbonden aan de demonstratie-reizen, een nevenver schijnsel van het toerisme dat in België tot grote bloei is gekomen. Honderdduizenden mensen laten zich er toe overhalen, een dag hun plattelandsgehuchten of saaie voor stadjes te verlaten, om tegen een „gunsttarief" met de commercie op reis te gaan. Deze bestrijding van de uitzichtloosheid vindt met name weerklank in de zwakkere groepen van de Belgische samenleving. Reeds tegen betaling van 150 of 200 franken kunnen zij zich laten rond rijden in de comfortabele toering- car, een eenvoudig noenmaal nutti gen en tegen de avond de trip besluiten met sandwiches en koffie, waarna de reeds geschetse tafere len zich gaan afspelen. Het geheim van deze wonderbaarlijk goedkope aanbiedingen schuilt in de demon straties. Daar wordt aanstonds mee begonnen, als 's morgens in diezelf de mammoetlokaliteiten de koffie pauze wordt gehouden. De „geheel verzorgde reis" omvat als hoogte punt voor de organisatoren een soms uren aanhoudende verkoop- en/of modeshow, waarin de passa giers er toe overgehaald worden zich artikelen aan te schaffen, die ze waarschijnlijk niet nodig heb ben. Met behulp van geraffineerde over redingstechnieken slagen demon- stratrices er in voor hun waren waaronder veel electrische appara ten van onbekend merk prijzen te bedingen, met extra marges van 100 of meer procent, in vergelijking met wat de normale winkel vraagt. De dagjesmensen, in de ban van hun avontuur en bereid om „iets terug te doen" voor het goedkope onthaal, vormen aldus de willige slachtoffers van een soort neptoe- risme. Hoewel de organiserende firma's spaarzaam zijn met het ver strekken van inlichtingen is er over deze praktijken genoeg bekend ge raakt, om de Belgische consumen tenbond, werkend onder de naam Verbruikersunie (VU), metenige zorg te vervullen. De demonstratie- reizen worden op touw gezet door „verborgen verleiders", voorzover men kan nagaan een vijftigtal el kaar fel beconcurrerende onderne mingen, die behendig tussen de mazen van de wet doorglippen. Zij bedrijven volgens hun inschrijving in het handelsregister de „leurhan- del", maar staan tevens als reisor ganisaties ingeschreven. Er worden geen strafbare feiten openbaar. De Verbruikersunie moet daarom tot op heden volstaan met vrij machteloze protesten tegen deze combinatie, waarvan met name de kwetsbare landgenoten het slach toffer worden. De mensen, zoals de „ouderlingen" (bejaarden), wie het ontbreekt aan voldoende mogelijk heden tot prijsvergelijking en die zich door een gehaaide verkoopster of verkoper snel laten overrompe Brussel deze feiten niet bevestigen, maar wil nog wel eens uitdrukke lijk verklaren, dat haar Unie de demonstratiereizen veroordeelt. „Men bewijst het publiek een slech te dienst door reisjes en verkoop te combineren en aldus verwarring te stichten. Wij houden niet van die verrassingstechnieken, temeer om dat de aankopen uit een smalle beurs betaald moeten worden", al dus haar commentaar. Intussen doen in België soms wonderlijke geruchten over deze methoden de ronde. Ooit zou een frituurpan wonderbaarlijke omzetscores ge boekt hebben, omdat er tijdens de demonstraties voorgebraden kip pen gebruikt werden. Neigingen tot kwakzalverij zijn de bikkelharde managers achter de schermen al evenmin vreemd. Jarenlang is de electrische deken een succesartikel geweest, dank zij de aanprijzing als middel tegen velerlei kwalen. Met name bejaarden zijn vatbaar voor verkooppraatjes, waarin zij ge waarschuwd worden tegen hartvet ting, hoge bloeddruk en het ijselij- ke spook van de aderverkalking. Zij schakelen gewillig over op nieu we bereidingstechnieken voor de prijzen, met behulp van grill en wonderpan. Zolang nog zoveel Bel gen bezwijken voor de verleidingen van het demonstratiereisje (aange lokt door het natuurschoon van de Vlaamse bergen of rariteiten zoals Zoutenaaie, de kleinste gemeente in België) zullen de firma's, die zo kundig de gemoederen bespelen, wel goud blijven verdienen. Toen de Verbruikersunie eens een „spion" met de bus meezond ont dekte deze, dat een „supermixer" van de hand ging voor 5850 fran ken (rond de vierhonderd gulden), terwijl een test pas had uitgewezen, dat de beste in dit land verkrijgba re mixer 1500 franken kostte. Een wat uitzonderlijk voorbeeld misschien, maar vast staat, dat for midabele winsten geboekt worden en via de afbetalingstechnieken soms nog eens 20 procent extra betaald moet worden. Bestaat er kans op een grensover schrijdend demonstratie-toerisme, dat ook in ons land een beroep zal gaan doen op de reislust? Volgens de heer A. J. C. Zwinkels, werkzaam op de juridische afde ling van de Consumentenbond, is er geen gevaar te duchten. Dank zij de nieuwe colportagewet is er bij ons een einde gekomen aan dil soort uitstapjes, die vroeger wel eens in bescheiden mate de aan dacht vroegen. LEO J. LEEUWIS Nederlandse havens dienen als decor van een unieke Duitse hamsterwoede. Aangesleept met bussen uit alle mogelijke Duitse plaatsen verzamelen zich elke dag meer dan duizend koopgrage oosterburen aan de kade van de nauwelijks zeewaardige Groningse Eemshaven. Doel van deze dagrlp Is een belachelijk goedkope bootreis naar het zilte vocht buiten de drlemijls zone. Daar wordt het anker uitgeworpen en worden in de ruimen de deuren van een belastingvrije supermarkt geopend. Met volgestouwde tassen, voor namelijk gevuld met dozen boter, gaan onze EEG-partnero weer naar huls. Drie Duitse rederijen maken in het zomerseizoen dagelijks zo'n uitstapje op de Waddenzee. Een lucratief vaartocht|e door de mazen van de wet "Dames en heren. In enkele secon den begint de verkoop. Pak uw kans. Een éénmalige mogelijkheid om goedkoop aan uw trekken te komen". Alle gasten met nummer 17 kunnen nu inkopen..." Even la ter door dezelfde luidspreker, als per vergissing: "Adolf, es kann los geh'n". In het restaurant maakt een oud mannetje zich los van zijn tafelge noten. Hij zal de 60 ruim gepas seerd zijn, heeft een klompvoet en zijn neus loopt Hij heet Wemer, is gepensioneerd. Nu handelt hij in boter. Boter voor de familie, boter voor de kennissen en boter voor de straat. Hij is zo verslingerd aan de "Butterfahrten", dat hij er zelfs zijn groentetuintje voor laat liggen. "Wat zou ik anders met mijn leven doen? Ik heb een paar keer per week een leuk uitstapje en ik doe er anderen een plezier mee. De bus naar Emden kost normaal drie mark, maar die betalen mijn ken nissen. Ik kan genoeg inkopen doen, zelf heb ik maar weinig no dig". De matrozen van de luxueuze schuit "Nordlicht" staan achter manshoge pyramides met voe- dings- en genotmiddelen hun wa ren aan te prijzen. Zeshonderd klanten worden in een uur door de voormalige autostalling geloodst. Snoepgoed, vlees, kaas, sigaretten, alcoholische dranken, koffie en bo ter, met de nadruk op dat laatste. Een kordate inkoopster beweegt zich als een kolonel te velde langs de waren. Zij weet wat ze wil: "Koffie? Hoef je hier niet te kopen. Die is bij ons niet veel duurder. Nee, boter, een kilo voor de prijs van een pakje". Voor 100 DM mo gen de kooplustigen vrij over de grens brengen. Na een uur is de stormloop verwerkt. De schotten worden gesloten, het anker gelicht en de moderne plezierboot maakt rechtsomkeert Kapitein Cordes legt uit op de brug: "We varen tot aan het Riffgat, dat is buiten de driemij lszone. Na het inkopen zet ten we koers naar het eiland Bor- kum, daar worden de goederen door de douane weer ingeklaard. In de Eemshaven zijn ze door de Nederlanders uitgeklaard." Met vijftien knopen per uur bon ken de 3000 paardekrachten uit de machinekamer de schuit in de rich ting van het eiland Borkum. Uit de luidsprekers klinkt degelijke Duit se schlagermuziek. Geen sterveling die meezingt. Aan de lange tafels worden de boodschappen bekeken en optelsommetjes op kladpapier gemaakt De heer De Blok, boekhouder bij de Butterfahrt-organisatoren. Op de achtergrond zijn voornamelijk vrouwelijke clientèle. De uitlopers van de Borkumhaven glijden langs bakboord. De aanleg steigers komen in zicht Uit de boordluidsprekers komt het bericht van de kapitein dat niemand van boord mag. De boot stribbelt even tegen een steiger. Enkele Duitse douanebeambten komen aan boord en duiken de ruimen in. Verveeld staat op het dek het koopgrage publiek zich te spiegelen in het kabbelende zeewater. De inklaring duurt twintig lange minuten. De steven wordt gewend en met een diepgang van vijf meter laveert de gestroomlijnde supermarkt langs de Wadden in de richting van de Eemshaven. Verveling is troef aan boord. Twee buschauffeurs komen even buurten in de stuurhut waar geen stuur te vinden is, slechts knoppen, toetsen, panelen en instrumenten borden. De heren maken wekelijks twee tot drie maal zo'n boteruit stapje. Aan hun plastictassen is te zien dat ze moeder de vrouw thuis niet vergeten. De eerste stuurman geeft hun een stoomcursus kaartle zen: Vlakbij het inkoopcentrum, het Riffgat, ligt de Geldsackplatte. Een toepasselijke naam. Na vijf uur op de Waddenzee legt de boot weer aan in de Eemshaven. Het is even wachten op de Neder landse douane. Die heeft het druk want ze controleert eerst een ander schip, van een concurrerende maatschappij. De met volbepakte tassen bewapende Duitse kooptoe risten worden vluchtig gecontro leerd. De pleziertocht is afgelopen. Vlakbij het houten optrekje van de A.G. Ems staan wel dertig bussen. Daarmee worden straks de ooster buren de grens overgezet De heer Bok, kantoorhouder van de A.G. EMS: "Als je per boot het land binnenkomt mag je minder belas tingvrij invoeren. Daarom lossen we dit zo op. De bussen komen rechtstreeks naar hier er. wachten tot de boot terug is. Voor de men sen uit het Roergebied maakt het in feite niets uit of ze nu naar Emden of de Eemshaven moeten rijden. Ze kunnen alleen meer vrij over de grens terugnemen. Voor de kopers uit Noord-Duitsland bestaat de mogelijkheid om per bus naar de haven in Emden te gaan. Zij stappen daar aan boord. De bussen rijden via Delfzijl naar de Eemsha ven om ze hier weer op te pikken". Het voordeel voor de gasten is enorm. Over zee mag je 2 kg boter vrij invoeren. Over de groene grens vijf kilo". Het wordt nu wel duidelijk. De Duitsers, beter zegd, de Duitse oud jes, want jongelui zie je niet, heb ben geen boter op hun hoofd. Ty pisch dat wij Nederlanders het dan wel hebben. Landgenoten zijn schaars op deze voordelige wad- dentochten. Bok: "Het schijnt dat Duitsers nu eenmaal liever koopjes afromen, dan Nederlanders. Deze belastingvrije inkoopvaarten ge beuren ook op de Oostzee. We zijn echt niet de enige. Maar wat ons betreft mogen Nederlanders rustig mee. Ik denk dat het iets met schaamtegevoel heeft te maken. Zo'n boottocht kost drie mark en je koopt alleen maar winst. Wij maken weinig reclame. We hebben wel eens geprobeerd om bussen vanuit Groningen te laten lopen, maar dat was geen succes". Blok kan er niet mee zitten. De supermarktvoorraden smelten als "boter" in de zon. Door de enorme kooplust bij de Duitsers zit de maatschappij op rozen. In Emden worden de voorraden aangevuld. In de Eemshaven gecontroleerd, uitgeklaard en verzegeld en tenslot te op het 36 vierkante kilometer grote wad Borkum weer inge klaard. Alles keurig volgens de wet. Blok: "Twee tochten per dag, om 11 uur en om 12 uur, dat bewijst toch dat dit soort inkopen aantrekkelijk moet zijn. Vorig jaar hadden we veertigduizend kopers, waarvan de meesten helemaal uit het Roergebied. Buiten op de kade komen de gas ten van boord. Een dagje bood schappen doen zit er weer op. Be halve voor de tjpes al Werner. Hij is er morgen misschien weer voor de boottrip naar de Geldsackplatte. Als hij bekenden ziet schokt hij een keer stevig met zijn linkerschou der. Een groetbeweging, omdat zijn beide handen zwaar gevulde plastic draagtassen omklemmen. LEON VANKAN len. Is de koop eenmaal gesloten dan volgt meteen contante betaling of wordt het contract opgemaakt voor een aflossing in termijnen met een opgeschroefd rente-percentage. De in ons land voorgeschreven af koelingsperiode met een mogelijk heid tot annulering van de koop, is in België nog onbekend. Dus zal er voorlopig nog wel geen einde komen aan deze dubieuze verkoop methoden, waarvoor soms zelfs fe nomenen als Vader Abraham of Zwarte Lola als lokvogels worden ingeschakeld. De reis wordt dan besloten met een feestavond in nog grotere zalen, waar tientallen bus sen hun passagiers, inmiddels reeds voorzien van hun aankopen, afleveren. Het schijnt zelfs te zijn voorgeko men, dat passagiers werden gewor ven voor een dagreisje naar het buitenland, bestemming Monschau (Duitsland). Daar konden dan de stramme leden gestrekt worden tij dens een sightseeing van nauwe lijks drie kwartier, waarna de bus sen weer onverbiddelijk hun deu ren openden. Slechts dank zij de demonstratiereizen kunnen de on telbare feestzalen langs de Belgi sche wegen ook in het slappe sei zoen een boterham verdienen. Ze ker zestig procent van deze etablis sementen schijnt er bij betrokken te zijn. Het aantal bussen dat dage lijks bij deze praktijken is inge schakeld met uitzondering van de zomermaanden als alles in touw is voor de vakanties wordt ge schat op vele honderden. Geen wonder dus, dat alle bij dit verschijnsel betrokken onderne mingen in de Belgische samenle ving een machtsfactor van beteke nis zijn geworden. Er gaan miljoe nen om in deze branche. Een reis leider die het waagde om vereni gingen in een circulaire te waar schuwen tegen deze bedrieglijke vorm van toerisme „goedkoop is duurkoop" werd terstond voor de rechter gedaagd. „Broodroof' luidde de aanklacht Ofschoon deze zelf bustochten organiserende Vla ming werd vrijgesproken, houdt hij zich sindsdien liever op de vlakte. Wel vermeldt zijn brochure na drukkelijk: „N.B. Dit zijn géén de monstratiereizen". Een niet overbo dige toevoeging in dit land, waar het binnenlands toerisme per bus ongekende vormen heeft aangeno men. Vooral dagtochtjes in vereni- gmgsverband, vol jolijt en saamho righeidsgevoel, staan hoog aange schreven. Op deze ontelbare groepen richten zich de speerpunten van het wer vingsoffensief. De grootste firma's hebben niet alleen hun eigen druk kerijen voor de miljoenen folders (bezorging huis aan huis) maar stu ren er ervaren public-relations agenten op uit, om verenigingsbe stuurders achter hun karretje te spannen. Volgens ingewijden wordt in deze kringen naarstig gewerkt met smeergelden en geschenken, zodat het loont om de achterban warm te maken voor een reisje. Mevrouw K. Roose van de Verbrui kersunie kan in haar burelen te "Teebutter" te koop voor een zacht prijsje Weer een demonstratiereis? Toerisme met een luchtje!

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19