/Bod heeft zelf ingegrepen Goede raad...? Bovensmilde, wat nu? Rabobank Q RECHT VAN DE STERKSTE, MET MACHINEGEWEREN OP KINDERRUGGETJES GERICHT IR. MANUSAMA: „ALS DE WERELD EEN VRUCHT WAS, ZOU JE DIE ROTTE PLEK ERUIT SNIJDEN" Die krijgen we bij de persoonlijke bank! CeidócSotucMit Een warme zonnige middag in mei. Boven heel Nederland geen wolkje te bekennen. Bijna overal heersen temperaturen van in de 20 graden. In scholen zitten kinderen te rekenen, te lezen of met het puntje van hun tong tussen de lippen te schrij ven. Enkele duizenden kinderen zijn onderweg op schoolreis. De maand mei is immers de schoolreis- maand bij uitstek. Die reizigertjes vermeien zich in speel- of dierentuin, argwanend in het oog gehouden door onderwijzend personeel en door meereizende moeders-verzorgers. Kinderen zijn nu eenmaal net als kwikzilver. Zo heb je ze nog in de buurt en zo steken ze hun hand door de tralies van een leeuwen- kooi om deze koning der dieren in de manen te vatten. De kinderen, die niet op reis zijn, verheugen zich op de schoolbel. Daarna gaan ze zwemmen, dat staat voor hen wel vast. In één school onder deze warme meizon in Nederland is het anders. In de openbare lagere school in Bovensmilde. Daar heeft zich een donkere wolk van terreur boven samenge pakt en hoewel de thermometers in het plaatsje ook temperaturen boven de 20 graden aanwijzen, heerst er de kilte van het dreigende onheil. De school is op maandagochtend bezet door een groep Zuidmo- lukkers, die kort na het in gijzeling nemen van kinderen en onderwijzend personeel de spruiten uit Zuidmolukse gezinnen naar huis sturen. De jongelui die achter moesten blijven in de school kunnen zich niet verheugen op een partijtje voetbal na schooltijd of op een spartelfeest in het zwembad, omdat op geen stukken na valt te zeggen wanneer hun school tijd om is. De bezetters hebben in de loop van de week duideljk gemaakt dat het hun ernst is. Dat de wapens die ze bij zich dragen echt zijn, heeft iedereen die in de buurt was kunnen horen, toen er waarschuwingsschoten zijn gelost. De school ligt op deze zonovergoten middag om sloten door een cordon rijkspo litiemensen. Binnen het cordon ook het grootste deel van de Molukse woonwijk. Huizen waar Molukse gezinnen wonen, worden bewaakt door in het merendeel jonge politiemensen. Men is bang voor tegenmaatre gelen van de blanke bevolking. Geregeld komen namelijk drei gende telefoontjes binnen van Nederlanders, die met of zonder knokploegen de Molukse wijk willen binnendringen om daar wraak te nemen voor de ellen de, die de kinderen in de school en de gijzelaars in de trein te verduren hebben. Op straat weinig mensen, erg weinig Molukkers. Wanneer een groepje blanken en Molukkers al eens op dezelfde stoeprand voor zich uit zitten te staren, kijkend naar de school in af wachting van wat gebeuren gaat, vragen de Nederlanders agressief „Wat doen jullie eigen lijk hier? Waar zitten jullie op te wachten? Er zijn toch geen kinderen van jullie in die school"? De Molukkers in Bovensmilde en ook in verschillende wijken van Assen worden door hun Nederlandse medeburgers met de nek aangekeken. Mensen die iets met de hele zaak te maken hebben, worden gebeld met voorstellen voor een oplossing. „Ophangen dat hele zootje", wordt er dan gezegd. Of: „We hebben een knokploeg van 40 man, zullen we komen helpen?" Er heerst in Bovensmilde de sfeer van een koude oorlog. Een Molukse jongen, die een defect fototoestel wilde laten repareren bij een plaatselijke fotohande laar, werd door die man de deur gewezen. Begrijpelijk. Een van de kinderen van die fotoman wordt vastgehouden op school. Tientallen kleine incidenten kan iedereen die zijn ogen open heeft in Bovensmilde zien ge beuren. Van haatdragende blik ken en gemompelde verwensin gen tot opzettelijke vergissin gen. Met een auto even te ver op Molukkers inrijden bijvoor beeld. Bovensmilde ligt er op deze lichte en naar het voorjaar ruikende middag als een plaatje bij. Een na-oorlogse wijk met vriendelijk groen en veel rust. Onder die verleidelijke aanblik een tijdbom die op scherp staat. Als de dood Hoe dat kan? Omdat elke Rabobank (en er zijn er maar liefst 3100) helemaal is ingesteld op de mensen in haar direkte omgeving. Wij merkten het aan de vriendelijke en persoonlijke service, toen we onze privérekening openden. Kregen er meteen een paar tips bij over een aantal mogelijkheden, waar we zelf nog niet bij hadden stil gestaan. Kijk en dat vinden wij belangrijk: persoonlijke aandacht en goede raad! geld en goede raad Hoe kan dit allemaal ooit weer goedkomen. Wat is de oplossing voor dit waaraan na de kaping in Wijster uit alle macht is ge werkt en waarvan de blanke bevolking nu zegt: „Dat is alle maal voor niets geweest". De meesten hebben dan ook geen zin om na afloop van deze tragi sche gebeurtenissen opnieuw met praten te beginnen. Wel is duidelijk dat de terreurdaden van de groep militante Moluk kers de mensen schrik aange jaagd hebben. Blank en bruin zijn als de dood dat hun naam in de krant komt. Zekerheid van het leven in een rechtsstaat is bij de mensen uit Bovensmilde ver te zoeken. Daarvoor in de plaats telt hier het recht van de sterkste. En dat ligt in dezelfde handen, die machinegeweren en pistolen op kinderruggetjes ge richt hielden, toen er in koor geroepen werd: „Van Agt, van Agt, wij willen leven". Niet bang om zijn naam te noe men is onderwijzer Moens. Hij staat voor de derde klas van de christelijke lagere school in Bo vensmilde met ongeveer 25 Zuidmolukse leerlingen. De heer Moens, die met de donkere pupillen in zijn klas niet meer last heeft dan met de blanken, is bezorgd over hoe het nu ver der moet. „Wanneer deze zaken tot een goed einde zijn gebracht, blijven we natuurlijk met het probleem zitten. Ik merk, dat er een diepe wrok tegen de Moluk kers is ontstaan bij de rest van de bevolking. Volkomen begrij pelijk maar ook iets om erg bang van te worden. Het zal ontzettend moeilijk worden om voor dit probleem een oplossing te vinden". Bezorgdheid De heer Moens merkt aan uitla tingen en voorvallen dat veel mensen de aanwezigheid van Molukkers nog maar nauwelijks kunnen accepteren. ,,Je hoort zoveel dingen. Als alleen maar de helft waar is, is er genoeg reden voor mijn bezorgdheid". De onderwijzer meent, dat er duidelijke opvoedkundige fou ten zijn gemaakt, die de jonge Molukkers tot het terrorisme hebben gebracht. „Dat hoeven nog geen fouten van de ouders te zijn. Ook de omgeving, waar in de jongens zijn opgegroeid, heeft die fouten gemaakt". Verschillende vooraanstaande politici in Drente met de nodige bestuurlijke ervaring zijn dat met de onderwijzer uit Bovens milde eens. „De ellende is, dat de wensen van de extreme groe pen onder de Molukkers niet vervuld kunnen worden. Die wensen hebben ze bij hun op voeding ingepompt gekregen. De jongelui hebben Ambon nog nooit gezien.. Ze zijn net zo goed in Nederland geboren als u en ik". De enige mogelijkheid die er volgens deze politieke figuur is om na de afhandeling van de twee gijzelingsacties in De Punt en Bovensmilde de verhoudin- vuurwerk. Hun nieuwjaar be gint namelijk op een andere da tum dan het onze en speciaal voor hen zijn de winkels waar vuurwerk verkocht mag worden in verschillende plaatsen van Drente enige dagen eerder geo- gen weer een beetje normaal te maken: „Praten. Zoeken naar mensen die het vertrouwen van de extreme jongelui hebben en ze dan aan het verstand bren gen, dat ze gewoon niet kunnen krijgen wat ze willen hebben, ook al moorden ze daar tien scholen vol kinderen voor uit. Hun politieke doel is onbereik- Zo makkelijk denkt de man op straat in Bovensmilde en Assen er niet over. Die wil wraak voor alles wat de kinderzieltjes in die zonovergoten school op deze middag en daarvoor is aange daan. Hij woont twee huizen van een groot Moluks gezin. De kinderen van beide gezinnen speelden vroeger samen. Nu niet meer. Hij wil anoniem blij ven: „De enige mogelijkheid die ik zie om het gevoel van recht vaardigheid weer een beetje te rug te brengen is executie. Als dat niet kan met onze wetten, moet het maar per ongeluk. Op de vlucht neergeschoten, noem den de Duitsers dat in de oor log. Dat deugt natuurlijk wel niet, maar ze vragen er toch om. Wanneer we ook dit stel weer netjes voor de rechter slepen, zoals we dat met andere misda digers in Nederland doen, komt er wel weer een nieuwe ploeg iie over een tijdje hun vrijheid Neer opeist. Dan pakken ze mis schien geen school, maar een bejaardenoord of een zieken huis. Die gekken zijn tot alles in staat". De wraakgierige reacties wor den ook duidelijk door angst gevoed. Veel Nederlanders in Bovensmilde staan bovendien wantrouwig tegenover soortge noten die niet onvoorwaardelijk tegen de Molukkers zijn. De verklaring, die burgemeester P. de Noord van de gemeente Smilde deze week op het tv- scherm aflegde en waarin hij zei dat er nog mogelijkheden zijn om door praten tot een oplos sing van de moeilijkheden te komen, is hem niet in dank afgenomen door veel van zijn burgers. In het algemeen lijkt men meer vertrouwen te stellen in de beide wethouders van de gemeente die zeer bewogen zijn met het lot van de kinderen in de school. De politie in Bovensmilde (rijk spolitie met dat plaatsje als standplaats) heeft in het verle den niet veel bijzonders ge merkt. Een woordvoerder ver klaart, dat er wel eens strubbe lingen tussen blanken en Moluk kers in het verleden zijn ge weest. „Maar dat komt in Amsterdam ook voor tussen Nederlanders en Surinamers". De enige over last waar de Molukkers telken- jare steeds weer voor zorgen is het vroegtijdig afsteken van Op de ongeveer 3000 inwoners van Bovensmilde zijn er ruim 100 Zuidmolukse gezinnen. De overlast was nooit zo groot dat er ernstige ongeregeldheden uit voortkwamen Wel zijn er de lui druchtige feesten in sommige van die gezinnen. Een daarvan, gehouden op de zaterdag voor afgaand aan de gijzelingsacties, was reden om het feestende ge zin deze week elders onder te brengen. Omdat heel Bovens milde zich wist te herinneren dat voorafgaand aan de kaping van de trein bij Wijster in 1975 een zelfde feest bij dezelfde fa milie was gehouden. Het gezin waar het hier om gaat is dat van Z. Pessereron, schoonzoon van ds. Metiary. Hij is de leider van de Zuidmolukse eenheidspartij de Badan Persatuan. Moedeloos Zuidmolukkers. We zijn onze in vloed onder de jongeren een beetje kwijt geraakt. Daarom heb ik ook geprobeerd met ver tegenwoordigers van Vietnam contact open te leggen, om er kenning te krijgen van een land dat duidelijk strijdbaar is over gekomen. Daarvan hebben wij politieke en diplomatieke steun nodig. Het moet natuurlijk niet alleen bij Vietnam blijven, zegt de dominee, die nog steeds ver ontwaardigd is over het feit dat men hem om die toenadering spogingen in het linkse kamp wilde drukken. Ir. Manusama, president van de vrije republiek der Zuidmoluk- ken in ballingschap (RMS) be grijpt de vrees voor een derde actiegolf, wanneer deze tweede eindigt in gevangenneming van de bezetters. „We moeten deze acties proberen te voorkomen door nog beter dan voorheen met elkaar samen te werken. Hij doelt daarbij op de samen werking tussen de Nederlandse regering en de leiders van de RMS. „We waren al goed op weg en we moeten verder gaan wanneer de actuele zaken zijn opgelost". Volgens de heer Ma nusama is de radicale groep, die verantwoordelijk is voor de ter reuracties van deze week, maar klein. „Ze groeit wel. Hoe langer wij in Nederland verblijven. Dat komt door invloed van buitenaf en ook wel door onverstandige uitlatingen van Zuidmolukse lei ders. Je ziet overal eenzelfde patroon. De beweging groeit en als er eenmaal een dieptepunt bereikt is, ebt ze weer weg. Ik dacht dat in december van 1975 in Wijster het allerdiepste punt achter de rug was, maar dit is nog veel erger". Beheersing Ds. Metiary zit op deze zonnige meimiddag thuis in Assen, in afwachting van een oproep om te komen bemiddelen. Dat wil hij graag. Hij heeft zijn diensten dan ook al aangeboden. Nie mand heeft daar tot nu toe ge bruik van gemaakt. „Ik ben werkeloos in deze zaak en dat stemt me moedeloos", legde de dominee die al tientallen jaren in ons land woont, toch nog in zeer gebrekkig Nederlands uit Ook hij heeft geen pasklare op lossing voor het na de afloop van de acties overbruggen van de kloof tussen bruin en blank, die volgens hem door de twee laatste affaires wel veel wijder is gaan gapen. Hij kan zich de afschuw, die zich van vele Ne derlanders meester heeft ge maakt, goed voorstellen. Vooral omdat het nu al de tweede keer is, dat Zuidmolukse jongeren een heel volk in angstige span ning houden. „Toch moeten we blijven praten met elkaar om tot een zo goed mogelijke oplossing te komen", meent de leider van de Badan Persatuan. De ge- weldgolf, die deze jonge genera tie Zuidmolukkers om zich ver spreidt, is volgens hem een ge volg van het feit, dat deze jon gens en meisjes door de kran ten, de radio en tv. zien en horen hoe andere volken op de wereld voor hun onafhankelijk heid vechten. Daardoor willen zij ook voor hun vrijheid vechten. Vooral wanneer de Nederlandse en In donesische regering niet snel ge noeg met hen willen praten. Ds. Metiary meent deze middag dat het allemaal nog wel goed kan komen in de toekomst wanneer er bij de gijzelingen in De Punt en Bovensmilde geen slachtof fers vallen. Hoewel hij zich ook erg ongerust- maakt, wanneer deze bezetters in de gevangenis terecht komen. Een derde golf van terreur om ook hen weer in vrijheid te brengen, acht hij dan niet uitgesloten. „Er zijn nogal wat radicale jongeren uit ver schillende organisaties onder de Depresident van de Zuidmoluk- kén gelooft in de goede wil van een grote groep van zijn volk, die het niet met de bezetters eens is en die in het uiteindelij ke succes gelooft van zachte acties voor erkenning van de RMS. De heer Manusama, die zelf ettelijke bedreigende tele foontjes heeft gehad, maant zijn mensen tot beheersing. „Ik vraag wel eens aan mijn men sen hoe het op het werk gaat en dan blijkt dat er gewoon ruzies worden uitgelokt. Het me rendeel beheerst zich, een ander deel blijft maar liever thuis van het werk". Dat de samenleving van blank en bruin in Assen en Bovensmil de niet makkelijk weer op gang gebracht kan worden na afloop van de nieuwste terreuracties, kan ook afgeleid worden uit de enkele Zuidmolukker, die wel met een Nederlandse journalist wil praten, wanneer hij op straat staande gehouden wordt. De meesten lopen in Bovensmil de met een schuwe blik opzij door of mompelen iets onver staanbaars. Een groot deel van de Zuidmolukse gemeenschap is, zo lijkt het, even diep onder de indruk als de Nederlandse. Alleen vinden zij minder mak kelijk een uitlaatklep waardoor ze hun woede over een bevol kingsgroep kunnen koelen. De enkeling die wel praat, geeft ruiterlijk toe dat hij bang is voor de Nederlandse vergel dingsdreigingen, maar niet min der voor het uitzichtloos geweld van zijn „broeders". „Hoe het nu verder moet met Bovensmilde? Als de wereld een vrucht was, zou je die rotte pek eruit snijden". Terwijl dit ge zegd wordt, blijven de donkeren ogen strak gericht op de trot toirtegels die fel beschenen wor den door de warme meizon. Een dag later. De kinderen uit de school in Bovensmilde zijn vrijgelaten. Niet als gevolg van onderhandelingen tussen de be zetters in het beleidscentrum. In de school, met niet al te beste hygiënische omstandigheden na vier dagen en nachten gijzeling, is een besmettelijke ziekte uitge broken. Een soort buikloop, die kinderen, onderwijzend perso neel en bezetters in gelijke mate heeft getroffen. „God heeft zelf ingegrepen", laat de heer Manu sama enkele uren na de vrijla ting weten. Door Bovensmilde gaat een, zucht van verlichting die in het hele land naklinkt De verhou dingen in het dorp veranderen daardoor nauwelijks. JAN VAN KOOTEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13