G tnéubelshow VAN AGT: NATUUR HIELP 'N HANDJE Dit is Gods hand Mijnders Meubelen waar gezelligheid betaalbaar is. Q&idw ®owwnt Vrijdag 27 mei 1977, 67e jaargang no. 20744 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Maigret Op Ned. I om 19.55 uur lost Maigret drie moorden op onder voorbehoud van wijzigingen in het programma. Achter het nieuws komt om 21.50 uur in de lucht met Haagse kringen en nieuws over de gijzelingen. Op Ned. H brengt Aktua-tv om 22.05 nieuws en achtergronden over de gijzelingen. Zonnig Droog en zonnig. Matige tot krachtige oostelijke wind. Maxi ma van 17 graden op de wadden tot 24 graden plaatselijk in het binnenland. Morgen zon: 5.38—21.46. Sche- veningen hoog water: 11.43, laag water 7.06—19.55 uur. Van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE De emoties werden velen te machtig toen vanmorgen om kwart voor zeven een onvoorzien einde kwam aan een van de meest dramatische as- >ecten van de Zuidmolukse acties n Drente: de vrijlating van de 105 kinderen van de openbare basis school in Bovensmilde. De opge kropte spanning van 96 angstige uren barstte: de tranen kregen de vrije loop. De natuur, als buiten staander, was de gegijzelden on verwacht te hulp geschoten en maakte daardoor de weg vrij voor definitief onderhandelen met de r Zuidmolukkers. Uitgangspunt van fade regering is immers steeds ge- I weest: eerst de kinderen vrij, "daarna valt er pas met ons te I praten. In het begin van de avond gisteren was het op het beleidscentrum duidelijk ge- I worden dat er in de school sprake was van een besmettelijke ziekte. Nadat gis termiddag het eerste zieke kind door een I ambulance mocht worden weggehaald, gaven de gijzelaars in de loop van de middag nog enkele malen toestemming voor een dergelijk transport. IWat deskundigen hadden vermoed, was geschied. De opeenhoping van kinderen, Idie minder gunstige hygië- - nische toestanden en hoge temperatuur in de school I bleven niet zonder gevolgen: darmstoornissen. Toen eenmaal vast stond dat het virus zijn werk had gedaan, liet Ihet beleidscentrum niets meer na om de bezetters ervan te overtuigen dat de vrijlating van de kinderen noodzakelijk, on- Ivermijdelijk was. Uiteindelijk, na veel moeite drong het tot de 'Zuidmolukkers door, dat de si tuatie inderdaad niet anders I overliet. De klok wees vannacht kwart voor vier toén een van de bezet ters contact zocht met het be- leidscentrum, met de verlossen de mededeling: „Alle kinderen komen vrij, zorg voor ambulan- Tientallen ambulances, reeds t tart klaar wegens eventuele ca- temiteiten, reden af en aan om de kinderen, gehuld in dekens, twee voor twee af te voeren. Ongeveer vijftig kinderen, die er het ernstigst aan toe waren, werden naar ziekenhuizen ver voerd; de overigen werden in het coördinatiecentrum van het Rode Kruis opgevangen voor een eerste medisch onderzoek. Even heeft het er nog naar uit gezien, dat de zaak nog spaak zou lopen; rond half zes kwa men de gijzelaars opeens weer met nieuwe eisen op de prop pen. „Gelukkig hebben we ze er van kunnen overtuigen dat de vrijlating van de kinderen in verband met de besmettelijke ziekte absoluut noodzakelijk was", aldus minister Van Agt. Omdat de afvoer van de kinde ren blijkbaar naar de zin van de gijzelaars uiteindelijk toch weer te langzaam verliep, werd een toeringcar ingezet, die de nog aanwezige kinderen in één keer ophaalde. De Zuidmoluk kers lieten ook een van de vijf gegijzelde onderwijzers vrij. Deskundigen hebben al laten weten, dat na een goede behan deling van de ziekte nergens voor behoeft te worden ge vreesd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat ook de nog aanwezi ge onderwijzers en bezetters door het virus zijn besmet. „Maar de artsen hebben ons verzekerd, dat volwassenen be ter bestand zijn tegen de ziekte dan kinderen en zodoende er ook langer tegen opgewassen zijn", zei minister Van Agt. Om kwart voor zeven vanmor gen was de evacuatie voltooid en konden de meeste kinderen door hun dolgelukkige oiiders (waarvan velen een ineenstor ting nabij waren) weer in de armen worden gesloten. Ontroe ring maakte zich meester van de honderden belangstellenden die De wijde plooien van de dekens, waarin de kinderen gehuld wer den, accentueerden meer hun hulpeloosheid dan dat zij deze verhulden. De foto van hun tocht naar de bus markeert het einde van de nachtmerrie-achtige situa tie. reeds in de vroege ochtenduren, na het bekend worden van de eerste berichten, van alle kanten waren toegestroomd. „Doe maar alsof het een slecht schoolreisje is geweest met slecht eten eii zo". De ouders van de vrijgelaten kinderen kre gen vanmorgen van het Rode Kruis dit advies om aldus de gijzeling te verklaren. Kort nadat de vrijlating van de schoolkinderen was afgerond, nam het beleidscentrum weer contact op met de kapers van de trein bij Glimmen. Daarbij werd de afspraak gemaakt dat er voedsel kon worden ge bracht Voor het eerst sinds dinsdagmiddag werd het aange voerde voedsel ook door de ka pers geaccepteerd. Volgens het beleidscentrum was het contact vanmorgen vriendelijker dan normaal. Pinksterweer niet zo best DE BILT,- De afgelopen dagen heeft bij velen de hoop postgevat dat het weer met Pinksteren ook wel zo fraai zal zijn.Helaas echter zijn de vooruitzichten niet zo héél gunstig. Het huidige weerbeeld blijft zeker tot zondag, maar daarna wordt het minder. Vanuit het noorden komt dan geleidelijk aan koudere lucht binnenstromen. Dat betekent, vooral in de middag, lagere temperaturen. Ook wordt het minder zonnig. De kans op regen is echter klein. Dus wel een weertype dat wandelen en fietsen tot een aangename bezigheid maakt, maar niet geschikt is voor een verblijf aan het strand of in open zwembad. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - „De natuur heeft ons een handje geholpen", zei een blij en ontroerde, maar ook zichtbaar vermoeide minister Van Agt vanmorgen, nadat de vrijlating van de schoolkinderen in Bovensmilde een feit was. De minister benadrukte, dat de ziekte - een virusinfectie - goedaar dig is. „Het virus is absoluut niet van buitenaf naar binnen gebracht". De vreugde wordt echter getemperd door de wetenschap dat nog vijf leerkrachten in de school gegijzeld worden. Ook de mensen in de trein moeten we niet vergeten, aldus Van Agt. Hij durfde aan de goede afloop van de schoolgijzeling niet de conclusie te verbinden, dat ook de verdere afwikkeling zo goed zal verlopen. IR. MANUSAMA: Van een onzer verslaggevers Capelle a.d. IJssel „Ik zie in de loop der gebeurtenissen heel duidelijk Gods hand. Niet Van Agt of Den Uyl maar God heeft ingegrepen." Zo reageerde ir. Manusama, president van de Republiek der Zuid-Molukken in Nederland, vanmorgen op het nieuws over de bevrijding van de kinderen, „heel erg ontroerd en ook wel blij", zoals hij zei, maar zich tegelijkertijd bewust van het feit, dat nog niet alle gegijzelden zijn bevrijd. Hij zei overigens ervan overtuigd te zijn, dat de vrijlating van de kinderen niet zonder gunstig effect zal blijven op de gijzelaars in school en trein. Het vroege uur en het feit, dat de foto door het venster van de bus werd gemaakt, versluieren de vreugde en het bevrijdende van het moment, waarop een vader zijn zoon weer kon beschermen. Tot laatste moment onder schot BOVENSMILDE Dood op, hypernerveus en met rood omrande ogen, vertelt 12-jarige Richard Hoving na zijn vrijlating, dat de Zuidmolukkers de kinde ren tot op het laatste mo ment onder schot hebben gehouden". „Bek dicht", riep een van de gijzelaars ons toe, toen we al op de brancard lagen, „anders kun je een trap krijgen". Volgens Richard is er de eerste dag veel paniek geweest; later viel dat wel mee. „De kinderen van de derde klas dachten bij het begin van de gijze ling zelfs dat het een to neelstukje was". Alleen de afgelopen nacht hebben de kinderen op een luchtbed geslapen, de andere nach ten hebben zij op de grond doorgebracht. De 7-jarige Mirjam Brink, waarschijnlijk door haar leeftijd minder aangegre pen door het gebeuren, vloog bij thuiskomst on middellijk naar haar slaap kamertje. Met gretige blik ken keek ze rond om al haar speelgoed opnieuw te bekijken. Dolgelukkig. i^>Ëu&ix\&vvvv: ik TENNISCENTER MET PINKSTEREN TENNISSEN?! Bel nu voor een abonnement. Ook losse verhuur banen. Tel. 071-769310 Haagse Schouwweg, leiden. tijdelijke aanbieding In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder aantrekkelijke kortingen op de huidige modellen Opel Kadett en Opel Kadett City (splinternieuwe auto's, model 1977) zolang de voorraad strekt! Uw royale Opel-dealer M Het Motorhuis LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City Ring) Tel. 071-121645 LISSE ZWANENBURG Parkeerplaats bij molen De Valk. Kanaalstraat-Heereweg Tel. 02521-14642 Dennenlaan 53 Tel. 02907-4590.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1