Verkiezingsuitslag wijst op grote betrokkenheid deTijd NB Spaarrentetot D'66 kiest voor 7-7-2 formule in nieuw kabinet Mijn stem- analyses hebben waarde bewezen HP De droomwereld van de Molukkers Abortus vraagstuk kan weer probleem oproepen Dr. Maurice de Hond: BINNENLAND LEIDSE COURANT. DONDERDAG 26 MEI 1977 PAGINA Door dr. J. J. A. Thomassen De meest opmerkelijke resultaten van de ver* kiezingen die we zojuist achter de rug hebben, zijn de grote opkomst, de winst van de drie grote partijen, P.v.d.A., C.D.A. en V.V.D. en tegelijkertijd de terugval van alle kleine par tijen met uitzondering van D'66. De zeer hoge opkomst betekent uiteraard dat de betrokkenheid van de kiezers bij deze ver kiezingen bijzonder groot is geweest. Voor het functioneren van een parlementaire democra tie is dat hoe dan ook winst. De grote opkomst is ongetwijfeld ook van invloed geweest op de uitslag. Met name de P.v.d.A. heeft hiervan vrijwel zeker geprofiteerd, aangezien deze par tij zijn aanhang voor een groot gedeelte put uit kringen waar de neiging om niet te gaan stemmen over het algemeen groot is. Zowel de grote winst van de P.v.A. als de bescheiden winst van het C.D.A., moet als een opmerkelijke prestatie worden gezien. In de afgelopen regeringsperiode heeft de P.v.d.A. zeer duidelijk het gezicht van het kabinet be paald. Er is wel eens beweerd dat deze hierdoor het voordeel had, dat ze de minister-president in de strijd kon werpen. Ongetwijfeld heeft het een rol gespeeld, op dit punt kom ik dadelijk terug. Hier staat echter tegenover dat het bijna een wetmatigheid is dat regeren niet in dank wordt afgenomen, zeker niet wanneer dit in een moeilijke periode moet gebeuren. De ervarin gen in verschillende landen wijzen uit, dat zittende regeringen niet alleen plegen te worden afgestraft voor de negatief gewaardeerde on derdelen van hun beleid, maar ook voor ge beurtenissen waarvoor zij in alle objectiviteit niet verantwoordelijk kan worden gesteld. In dit opzicht heeft het kabinet- Den Uyl de wind niet mee gehad. Achtereenvolgens werd het onder andere geconfronteerd met de oliecrisis, de economische recessie en de daarmee ge paard gaande werkloosheid. In Nederland is het altijd moeilijk geweest om een bepaalde partij verantwoordelijk te stellen voor het kabinetsbeleid. Prestatie Het kabinet-Den Uyl is echter meer dan een van zijn voorgangers geïdentificeerd met een bepaalde partij, de P.v.d.A. Het is dan ook een prestatie van de eerste orde dat deze partij juist onder deze omstandigheden tot een ongeëven aarde winst is kunnen komen. Betekent dit nu ook dat het kabinetsbeleid, en met name de inbreng van de P.v.d.A. grote bijval heeft Dr. J. J. A. Thomassen is lector rn de Politicologie aan de onderafdeling der Bestuurskunde van de Technische Hogeschool Twente. Tot voor kort was hij wetenschappelijk medewerker aan de katholieke hogeschool in Tilburg, waar hij in 1976 promoveer de op het proefschrift: „Kiezers en Gekozenen in een Representatieve Democratie". geoogst? Nader onderzoek zal deze vraag moe- ten beantwoorden, maar voorlopig heb ik hier over mijn twijfels en wel om de volgende reden: als men afgaat op de N.I.P.O.-Rooie Haan-enquêtes stonden D'66, P.P.R. en P.v.d.A. er op het eind van het vorig jaar bepaald niet rooskleurig voor. Toen de voorzitter van de P.v.d.A. Ien van den Heuvel, om commentaar werd gevraagd op deze aanvankelijk ongunsti ge ontwikkeling, constateerde zij dat de pro gressieve partijen kennelijk niet duidelijk ge noeg hadden gemaakt op welke punten deze partijen een werkelijk progressief beleid wilden voeren. Zij trok de conclusie dat de progressie ve partijen in de periode tot de verkiezingen aan de kiezers duidelijk zouden moeten maken waar zij stonden ten aanzien van belangrijke vraagstukken. Die raad is wel opgevolgd door de P.P.R., nauwelijks door de P.v.d.A. en D'66. De wijze waarop de P.v.d.A. de laatste tijd campagne heeft gevoerd, kan het beste worden geïllus treerd aan de hand van de paginagrote adver tentie die vlak voor de verkiezingen in verschil lende dagbladen is verschenen: vrijwel alle aandacht gericht op de persoon van Den Uyl, geen woord over de inhoud van het partijpro gramma, alleen enkele uitspraken over de on plezierige maatregelen die een eventueel kabi net van V.V.D. en C.D.A. zou nemen. De hele campagne van de P.v.d.A. lag in het verlengde van de uitspraak van Den Uyl op het partijcon gres van de partij: het gaat er om dat die Den Uyl kan doorgaan. Kortom het „produkt" Den Uyl is goed verkocht Dat is prettig voor de P.v.d.A., het is niet bevorderlijk voor de politie ke duidelijkheid. De winst van het C.D.A. is uiterst bescheiden, maar de prestatie is er niet minder om. Men moet zich goed realiseren dat wat als winst voor het C.D.A. wordt aangemerkt, in feite betrekking heeft op die ene zetel die het C.D.A. nu meer heeft behaald dan A.R.P., C.H.U. en K.V.P. in 1972 tezamen behaalden. Het C.D.A. is geen „sterven in eikaars armen" geworden, zoals tot voor kort werd verwacht, maar is integendeel een groot succes geworden. Voor het eerst sinds 1966 hebben de drie grote confessionele partijen die nu het C.D.A. vor men, geen verlies geleden. Een gok de oude K.V.P. voorzover dat op dit moment valt te overzien geldt dat in elk geval niet voor haar kiezersaanhang. Het is opmerkelijk dat het C.D.A. met name in de grote steden van het zuiden, het oude bolwerk van de K.V.P., zich slechts met moeite heeft kunnen handha ven. Juist de P.v.d.A. heeft daar enorme win sten geboekt. Het kan haast niet anders of de vroegere A.R.P.-kiezers hebben zich groten deels verzoend met het C.D.A., hetgeen een bevestiging is van de vaak gehoorde klacht dat het C.D.A. aan de basis veel gemakkelijker van de grond is gekomen dan aan de top. De kiezerswinst van de V.V.D. is verhoudings gewijs even groot als die van de P.v.d.A. Toch springt deze wat minder in het oog en wel om twee redenen. In de eerste plaats is ze het minst verrassend. In alle opiniepeilingen van de laat ste dagen heeft de V.V.D. voortdurend op winst gestaan. In de tweede plaats levert kiezerswinst de V.V.D. waarschijnlijk weinig op. Zuiver getalsmatig zou een kabinet van C.D.A. en V.V.D. op een krappe meerderheid kunnen rekenen, maar het zou een aanfluiting van de verkiezingsuitslag zijn, wanneer P.v.d.A. en C.D.A. er niet in zouden slagen een nieuw kabinet-Den Uyl te vormen. Kleine partijen De vorming van het C.D.A. was om meerdere redenen een gok. A.R.P., C.H.U. en K.V.P. ontleenden hun vroegere kracht aan hun duide lijke religieuze gebondenheid. Toen de ontzui ling zich doorzette, leed vooral de K.V.P. enor me verliezen. Voor de K.V.P. leek het C.D.A. een laatste strohalm. Het was echter maar de vraag of daarmee de ontzuiling niet juist in een stroomversnelling terecht zou geraken. Voor de A.R.P. lag de zaak nog moeilijker. De weerstand binnen de A.R.P. tegen het C.D.A. was niet alleen terug te voeren tot het feit, dat men de eigen grondslag niet graag prijs gaf. Er bestond ook duidelijk de angst, dat veel kiezers zouden overgaan naar het G.P.V. en S.G.P., wanneer de A.R.P. eenmaal zou zijn opgegaan in het C.D.A. Daarom is het des te opmerkelijker dat met name het G.P.V. in de algemene malaise van de kleine partijen heeft gedeeld. De laatste tijd is nogal eens beweerd dat het C.D.A. in feite een reconstructie is van Een opvallend verschijnsel is dat alle kleine partijen met uitzondering van D'66 en S.G.P. verlies hebben geleden. Het feit dat D.S.'70 en P.P.R. verlies hebben geleden, verbaast me niet Deze partijen zijn te jong om op een vaste aanhang te kunnen rekenen. Om die reden kunnen ze even snel verdwijnen als ze gekomen zijn. De Boerenpartij is weliswaar iets ouder, maar was sterk afhankelijk van Koekoek, die wat uit de publiciteit is verdwenen. Meer op merkelijk is het verlies van G.P.V., P.S.P. en C.P.N., die zich een vrij stabiele plaats in de Nederlandse politiek hadden veroverd. Boven dien zoals boven vermeld had men kunnen verwachten dat S.G.P. en G.P.V. zouden profi teren van de totstandkoming van het C.D.A. Datzelfde geldt voor de R.K.P.N. Voor het feit dat deze partijen toch verlies hebben geleden, heb ik op dit moment geen verklaring. De wedergeboorte van D'66 rechtvaardigt enerzijds de stelling dat lijsttrekkers een belangrijk stem pel hebben gedrukt op deze verkiezing, en anderzijds dat D'66 er verstandig aan heeft gedaan om zich onafhankelijk van P.v.d.A. en P.P.R. op te stellen. De slachting onder de kleine partijen maakt in elk geval het leven van eenieder die zich beroepsmatig met de Neder landse politiek moet bezig houden, gemakkelij ker. Een gelukkige Jan Terlouw na de duidelijke terugkeer van zijn D'66. LIBERAAL MR. W. GEERTSEMA: DEN HAAG De liberale oud- minister van Binnenlandse Za ken, mr. W. Geertsema, heeft in een politiek gesprek met Jaap Burger, informateur van het ge vallen kabinet Den Uyl en met Tilanus, vertrekkend kamerlid, van de CHU, gisteravond ge zegd dat Den Uyl opnieuw be last zal moeten worden met de vorming van een kabinet. „Maar het zal niet zo maar een gebakken eitje zijn", aldus Geertsema. „Ik zie als een van de grote obstakels de kwestie van de abortus. Het nieuwe ka binet zal snel met een voorstel moeten komen, opdat deze kwestie zo spoedig mogelijk zal zijn geregeld". De heer Burger was het met de eerste zienswijze van Geertsema volkomen eens, evenals met de kwestie over de abortus. Hij meende echter dat deze kwestie niet opnieuw tot grote moeilijk heden zou leiden. Ook de heer Tilanus vond dat het abortu sprobleem zo snel mogelijk uit de wereld zou moeten worden geholpen. Hij was er wel van doordrongen dat de PvdA door de uitslag er recht op had een formateur aan te wijzen, maar hij zou zich ook kunnen voor stellen dat er twee formateurs benoemd zouden worden, een van de PvdA en een van het CDA. Over de samenstelling van de nieuwe ploeg konden de drie politici het niet eens worden. Geertsema kon zich voorstellen dat door de wins die D'66 had geboekt en de bereidheid die was getoond door deze partij om regeringsverantwoordelijk heid te dragen, deze partij de door de PvdA gehanteerde for mule van „88" gewijzigd zou willen zien in „9—7", wat inhield dat er minstens een minister van D'66 zou worden benoemd. Jaap Burger wilde zich over deze kwestie niet uitlaten. Hij kon geen oordeel geven hoe het standunt van de PvdA in deze zou zijn, maar geloofde ook niet dat de houding van de partij harder zou worden. Hij bestreed namelijk dat de winst die door de PvdA was geboekt, voorna melijk zou zijn voortgekomen uit de PSP, PPR en CPN. De heer Tilanus geloofde niet dat de situatie gemakkelijker was geworden. Ook niet voor de PvdA ondanks de grote winst. Ook hij wees op de „8—8"-for- mule en hij vroeg zich af hoe D'66 daartegenover zou staan. Hij vroeg zich verder af of er dan nog wel een alternatief zou zijn, een mening die door Bur ger werd gedeeld. Tilanus was wel van mening dat Den Uyl als eerste een opdracht zou krijgen voor een nieuw kabinet, maar indien hij hierin niet zou slagen dan zou de lijstaanvoerder van het CDA in aanmerking moeten komen. Ofschoon aan de andere kant de drie politici het erover eens waren, dat momenteel noch Den Uyl noch Van Agt lastig zouden moeten worden gevallen met het oog op de gij zeling in Drente. A De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8'/4%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Brinkhorst van D'66 heeft een nieuwe formule ontworpen voor de bezetting van de minis tersposten in het mogelijke nieuwe kabinet-Den Uyl met PvdA, CDA en D'66. Volgens de heer Brinkhorst voelt D'66 zich niet gebonden aan de formule van de PvdA voor een nieuw kabinet bestaande uit acht so cialistische ministers, acht CDA-bewindslieden en Den Uyl als minister-president. Brinkhorst vindt, dat wanneer D'66 twee ministersposten krijgt de verhouding beter zal zijn. Dit zou dan inhouden, dat zowel de PvdA als het CDA ieder zeven ministers zouden moeten leve ren met Den Uyl als premier. De formule-D'66 is daarom 7-7- 2. Dit is, aldus de heer Brinkhorst „het meerst redelijk en de meest haalbare formule." D'66 zal zich tijdens het komende fractiebe- raad over de uitslag van de verkiezingen en over de toekom stige kabinetsformatie met deze eigen formule gaan bezighou den, ervan uitgaande, dat er een kabinet zal komen bestaande uit PvdA, CDA en D'66. De heer Brinkhorst meent ver der, dat de kabinetsformatie niet al te lang behoeft te duren gezien de duidelijke kiezersuit spraak van gisteren. Den Haag (ANP) De methode-de Hond voor het analyseren van opiniepeilingen heeft zijn waarde bewezen. Dit is de conclusie van drs. Maurice de Hond, die de laatste maanden in samenwerking met Nipo en Vara opiniepeilin gen over het programma „de Rooie Haan", de verkiezingen heeft gepubliceerd. „De uitslag heeft de laatste Prognose bevestigd", aldus Mau rice de Hond, gisteravond. Volgens hem is nu duidelijk bewezen dat zijn methode van analyseren beter is dan de traditionele. De systematische correctie die De Hond toepast - niet alleen verwerken „wat gaat u stemmen", maar ook „wat heeft u de laatste keer gestemd - heeft gewerkt „Natuurlijk is er ook door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (Nipo) goed gewerkt", aldus de De Hond, „maar ik was de eerste die ervaringscijfers heeft verwerkt. Dat is juist gebleken". Hij gelooft niet, dat zijn publicaties het stemgedrag heeft beïnvloed. Als het stemgedrag werkelijk was beïnvloed", aldus De Hond, „zou de uitslag niet zo dicht hebben kunnen liggen bij de laatste prognose". Hij voorspelde toen, binnen zekere marges, slechts enkele zetels te weinig voor PvdA en enkele te veel voor CDA. De afwijkingen vloeien volgens hem voort uit een overschat ting van de werfkracht van de CPN en, belangrijker, uit een zeer hoge opkomst Die hogere opkomst was, zo meende hij, niet te voorzien. „Bij opiniepeilingen zegt iedereen altijd dat hij of zij gaat stemmen, dan is de opkomst altijd rond de 90 procent. Als puntje bij paaltje komt, is het lager". De hoge opkomst schrijft hij vooral op rekening van het voortreffelijke weer. Hier is misschien ook de enige invloed van de gijzelingen te vinden: de campagnes werden maandag voor de verkiezingen afgebroken, De mensen werden wéér met hun neus oo de verkiezingen gedrukt. Het inmiddels befaamde (be ruchte) „spitteam" moet deze week jachtig zijn uitgerukt, ge tuige de drie pagina's actuele achtergronden over de uit de hand gelopen Molukse vrijheids idealen. De gijzelingen worden toegeschreven aan de afschei dingsbeweging „Na 17 januari", opgericht in 1976 na gesprekken van de regering met ir. Manusa- ma. Volgens de verslaggevers had deze groep aanvankelijk het plan om burgemeester Samkal- den van Amsterdam te ontvoe ren. De kritiek op de BVD is vrij mild, al wordt wel geconsta teerd dat de dienst te laat begre pen moet hebben hoe hevig de jonge Molukkers met name de laatste tijd zijn geradicaliseerd. Commentaar van jongerenleider Etty Aponno: „Ach, die trein. Daar zit niemand mee in de Molukse gemeenschap. Het is al eerder gebeurd. Maar die school met kinderen, dat vinden ze erg". Ook aandacht deze week voor Menten en de „Velser affaire", de schnabbels van professoren en de handel in voetballers. HJA Hofland geeft een vernieti gende analyse van de gijzelin gen, maar vooral van het kli maat waarin deze konden ont staan. De droomwereld van de RMS is gebleven, zegt hij. „Sinds Wijster en Amsterdam is van Nederlandse kant nog altijd niet voldoende hard en ondub belzinnig gezegd dat hier abso luut niets kan worden gedaan ter bevordering van een repu bliek der Zuidmolukken, noch door Nederland, noch door de Zuidmolukkers zelf." Verder in de Haagse Post ver kiezingsspecial nummer vijf, de laatste deze keer gewijd aan de machteloosheid van de vakbe weging Het duo Nypels—Tam boer, versterkt met Flip de Kam legt de vakbondsleiders Drabbe, Spit, Van der Hoeven en Kok het vuur zeer na aan de sche nen. Op de vraag of de vakbe weging nu de machtigste pres siegroep in Nederland is, inter rumpeert Kok: „Ga toch weg, hou toch op....Het zal bij overhe veling van produktieprocessen naar Derde Wereldlanden de ka pitaalverschaffers een rotzorg zijn wat er hier met onze men sen gebeurt.." „Wij hebben hier te maken met wat de Fransen een dialogue des sources, een „dialoog tussen doven" noemen". Aldus Arie Kuiper in De Tijd over de gijze lingen. Ook hij komt tot dezelf de conclusie als Hofland in de Haagse Post: „Wij zitten met een probleem dat in principe onoplosbaar is." Nederland kan zeggen wat het wil; de Zuidmo- lukse gemeenschap blijft over tuigd van het Eigen Heilige Ge lijk. „De formatie-eisen liggen klaar" en daarmee doelt De Tijd dan op de formatie-eisen van de vakbeweging. Vier vakbonds voorzitters zien allen een kabi net CDA-WD niet zo zitten. .Alhoewel", zegt Brouwer (bouwbond NKV), „zo'n coalitie zou een goede training voor de vakbonden zijn. Want dan zul len ze regelmatig moeten knok ken." Jonkheer Sandberg, oud-direc teur van het Stedelijk museum in Amsterdam, krijgt ruim aan dacht en zegt ondermeer: „Het grootste vergrijp tegen het leven is tijdverdrijf. Verveling, vroe ger een privilege van rijken, is nu in ieders bereik". „BVD faalde opnieuw", luidt de conclusie van Accent, dat in de vorm van een pagina groot com mentaar aandacht besteedt aan de gijzelingen. Het blad vindt, dat welke regering ook aan het roer mag komen, reorganisatie van de BVD moet bovenaan de prioriteitenlijst staan. „Men blijkt geen enkele vinger te heb ben achter bendes van militante Zuidmolukkers, die in ons land nog steeds in volledige vrijheid militaire oefeningen kunnen houden." Voorts (uiteraard) veel aandacht voor het proces-Menten. Het omslagartikel is gewijd aan de haringvangst Nederland deze week. Zoals in een interview met Johan Gai ning, hoogleraar in het conflict en vredesonderzoek aan de uni versiteit van Oslo. Van de komende veiligheidscon- ferentie in Belgrado verwacht hij niets: „Die zal door de beide partijen slechts worden benut om doelpunten te scoren en niet om eerlijk met elkaar te pra ten." Hij zou er wel wat in zien als „het westen kan beginnen zijn fouten toe te geven, omdat het sterker is, economisch, mili tair en op elk ander gebied." Hij meent verder, dat een oorlog tussen oost en west alleen maar bestaat als theaterstuk in de hoofden van de leidende elite in Oost-Europa." Veiligheid op kleine schaal in een interview met de Haagse hoofdagent J. H van Noordt, die zichzelf een tevreden agent noemt en als een nuchter en redelijk man naar voren komt Hij vindt het over het algemeen rustiger in de stad dan een jaar of vier, vijf geleden." Het lijkt wel of die oude garde wat rusti ger is geworden. Ik 'denk, dat het gezin gaat meespelen, de mentaliteit van de mensen is verbeterd, dat is tenminste mijn indruk." Elseviers Magazine en de Nieu we Linie zijn in verband met de gijzelingen een dag later van de persen gerold, en konden nog niet in dit overzicht wor den opgenomen. Nederland wil invoerrechten koffie opschorten DEN HAAG (ANP) - Het twee- de kamerlid S. Patijn (PvdA) heeft als lid van bet Europees parlement aan de Europese Commissie gevraagd waarom zij de ministerraad niet wil voorstellen de invoerrechten op koffie op te schorten. Ook de Nederlandse regering zou de Commissie, die fungeert als dagelijks bestuur van de EEG, in verband met de sterk gestegen koffieprijzen om op schorting gevraagd hebben. Een dergelijk besluit kan in de EEG slehts door de ministerraad ge nomen worden na een voorstel van de Commissie. GEVANGENISSTRAF GEËIST VOOR BEDREIGING BURGEMEESTER HAARLEM (ANP) Wegens bedreiging van burgemeester Nawijn van Zandvoort heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem gisteren een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden en 500 gulden boete geëist tegen de 51-jarige Zandvoortse strand- wachter J. P. De man was niet tevreden over de wijze waarop het gemeente bestuur hem behandelde bij het verlenen van een str andvergun ning. Nadat hij zich eerst tegen een wethouder dreigend over de burgemeester had uitgelaten greep hij hem tijdens een verga dering bij de revers en riep een bedreiging. Naderhand hield de man zich twee dagen schuü.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9