Jos Lammertink Kan Begin zijn volk naar Beloofde Land leiden? Geslaagde Open Dag Duindigt iiiuiiiiiiiimiuiuiiuiiiiiiiiiiiiiiii HENNIE ROOS NEEMT AFSCHEID SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 MEI 1977 PAGINA 22 Van onze correspondent Eric Silver JERUZALEM Het voornaam* ste resultaat van de verkiezing snederlaag van de Israëlische Arbeiderspartij vorige week dinsdag was grote onzekerheid. Na bijna dertig jaar is de Israë lische democratie volwassen geworden. De kiezers gebruik ten hun recht de „schelmen" er uit te gooien. Maar binnen een paar uur al begonnen velen zich af te vragen wie ze eigenlijk binnen hadden gelaten. De grote verschuiving ging niet van de Arbeiderspartij naar de Likoedpartij, d.w.z. van links naar rechts, maar van de Arbei derspartij naar de nieuwe De mocratische Beweging voor Verandering. De Arbeiderspar tij verloor 18 zetels, professor Yadin's Democratische Bewe ging won er 14, terwijl Likoed 2 of 3 zetels rijker werd. De definitieve resultaten worden pas bekend wanneer de stembil jetten van het leger geteld zijn en de „verloren" stemmen gelij kelijk verdeeld zijn onder de partijen die minstens één zetel kregen. De Likoed dankt haar zetel winst ten dele aan het feit dat haar achterban vooral onder de jongeren, de armen en de joden uit het Oosten bijna vanzelf sprekend gegroeid is. Voor deze groep staat de Arbeiderspartij gelijk aan de gevestigde orde, die er niet in geslaagd is hen te integreren in de middenklasse van de Israëlische samenleving, of hen te helpen hun enorme achterstand in te halen. Likoed daarentegen bood het beeld van de sterke leider, als krachtig antwoord op de Arabische be dreiging. Waarschijnlijk ging slechts een klein deel van de stemmenwinst van de Likoed partij direct ten koste van de Arbeiderspartij. Het lijkt er veel meer op dat een groot aantal mensen die normaal voor de Arbeiderspartij stemmen (zoals bijvoorbeeld in de kiboetsen en mosjavs, die gelden als bastions van de Arbeiderspartij) vonden dat het tijd werd dat de partij leiders eens een lesje leerden. De Arbeiderspartij was zelfvol daan en corrupt geworden, en dacht een beetje te gemakkelijk over de voordelen die het dra gen van de macht met zich mee brengt Maar om de partijleiders dat lesje te leren was het genoeg op professor Yadin te stemmen. Al met al verschilden zijn ideeën niet zoveel van die van de Ar beiderspartij, vooral op het ge bied van buitenlands beleid en de staatsveiligheid. Maar deze „zwevende kiezers" uit de Ar beiderspartij maakten een ver keerde berekening. Want er lie pen veel minder kiezers over naar de Democratische Bewe ging uit de Likoed dan uit de men en behalve de religieuze en rechtse partijen en partijtjes ook de Democratische Bewe ging in grotere coalitie op te nemen, zelfs dan zal de invloed van Yadin beperkt zijn. Hij is niet onmisbaar. Bovendien is zijn partij niet unaniem voor een zachte houding tegenover de Arabieren. Wanneer Yadin al te enthousiast voor duif zou gaan spelen ris keert hij een versplintering van zijn Beweging. Onder de delen in tradities, discipline en de joodse plicht het gehele „land Israël" in te nemen, ook de westelijke Jordaanoever. Zelfs wanneer Yadin besluit het wekere voor het onzekere te ne- Voor een vrede is onderhande len natuurlijk noodzakelijk en onderhandelen is een spel var geven en nemen. Maar in zijn bieren tot een compromis zou kunnen brengen. Woordvoerder voor de Syriërs en de Palestijnen spreken toespraken in het verleden en over een mogelijke nieuwe oor- na de overwinning toonde Begin zich niet bereid te geven, ten minste niet zoveel dat de Ara- log. En onder de Israëli's zelf vooral onder de tieners die zou den moeten vechten in een even- Arbeiderspartij.- Resultaat was 'hoogstgeplaatse politici op Yadi- n's lijst komen mannen voor als generaal Meir Zorea en Shmuel Tamis (ex-Likoed) die zich rechts meer thuis voelen dan links. Begin probeert door te gaan voor een redelijk man, maar de Arabieren zullen weinig zin heb ben om met hem rond de confe rentietafel in Genève te gaan zitten. Begin's overwinning dat Begin met zijn Likoedpartij als winnaar uit de bus kwam, iets wat hij in zijn 29-jarige loopbaan als oppositieleider nooit zelf had kunnen klaarspe- len. Het is mogelijk dat Begin - mocht hij zich herstellen van zijn inzinking van gisteren - een nationalistische coalitie zal gaan vormen die zal bestaan uit de religieuze partijen en rechts. Dit blok dan dan een heilig geloof moet dan ook een bittere teleur- Toe9tand Begin is bevredigend stelling zijn voor president Car ter, die zijn reputatie op het spel zette met zijn belofte in 1978 vooruitgang te zullen boeken voor een definitieve vrede in hel Midden-Oosten. TEL AVTV (AFP) De gezondheidstoestand van Menachem Begin is bevre digend, zo heeft gister avond de directeur ver klaard van het ziekenhuis waarin de winnaar van de verkiezingen van 17 mei in Israël is opgenomen. Begin, die twee maanden geleden door een hartaan- E= val werd getroffen, blijkt geen nieuwe aanval gehad te hebben. De pijn in de borst waarover hij klaagde e= en die aanleiding was voor zijn opneming in de nacht van zondag op maandag, zou in hoofdzaak te wijten zijn aan overwerktheid. tuele oorlog, begint men eer soort galgenhumor te horen Maar of er al dan niet oorlog komt hangt af van de reactie van de Arabische leiders op een regering onder leiding van Be gin, van de bereidheid van de Amerikanen om, wanneer dat nodig blijkt, de Israëli's te dwin gen concessies te doen, en ui teindelijk van Begin's bereid heid „nee" te zeggen wat de offers ook mogen zijn. Een eerste en uiterst belangrijke test vormt wellicht de kwestie van de joodse nederzettingen in bezet gebied. In tegenstelling tot de Arbeiderspartij hebben de Likoed en haar bondgenoten er niets op tegen het Arabische gebied ten Westen van de Jor- daan te bevolken. Zullen ze voorzichtig te werk gaan of zul len ze een programma opstellen voor nieuwe nederzettingen? En wanneer de Goesj Emoenim (het Geloofsblok) of Rabii Meir Kahane zonder toestemming van de regering een nederzet ting begint, wat zullen ze dan doen? En niets zal zo zeker de woede van de Arabieren of pre sident Carter opwekken als een nieuwe nederzetting op de Wes telijke Jordaanoever. Ook wat het binnenlands beleid betreft is het onduidelijk wat de overwinning van de Likoed zal gaan betekenen. Het vakver bond Histadroet, waarbij 90% van de Israëlische arbeiders aangesloten is, houdt op 21 juni haar eigen verkiezingen. Likoed zal proberen ook hier de jaren lange overheersing van de Ar beiderspartij te doorbreken. Mislukt dit, dan heerst het ge vaar dat het voor het eerst in de Israëlische geschiedenis tot een confrontatie komt tussen re gering en vakbonden, waarbij de twee tegenstanders geen ge meenschappelijke banden en belangen hebben. Het eerherstel van de religieuze partijen betekent waarschijnlijk dat de secularisatie in Israël gekeerd zal worden. Hoelang zullen bijvoorbeeld de hervor mingen van de abortus-wetge ving, die pas vier maanden gele den werd ingevoerd, overleven? Wanneer de Nationale Religieu ze Partij de lang-begeerde por tefeuille van onderwijs wint, wat zal dat dan betekenen voor de schoolprogramma's. Copyright The Guardian Veertig procent renners stemt DIEREN Precies 40 procent van de Nederlandse renners, die in Olympia's toer nog in de strijd zijn, heeft gisteren ge bruik gemaakt van hun stem recht. Op een na lieten allen hun stem bij volmacht uitbren gen, alleen Bart van Est ging in Dinteloord zelf naar de stem bus. Opvallend was dat de leden uit de ploegen van Amstel en Elite-Ketting allemaal stemden, maar dat uit de ploeg van ge meenteraadslid Rini Wagtmans (Rucphen's belang) er slechts een gebruik maakte van de mo gelijkheid bij volmacht te stem men. LEIDEN Het Zuiden is gister avond gedegradeerd uit de over gangsklasse korfbal. De Rotter dammers verloren op het ter rein van Pernix in Leiden een beslissingswedstrijd tegen ZKV met 6—7. (Van onze sportredactie) WASSENAAR De „Open dag" gisteren onder het mot to: „Stem op Duindigt" is gis teren een groot succes gewor den. De gratis entree bracht een hoop mensen naar de baan en de totalisatoromzet was ongeveer een ton hoger dan normaal op de woensdag middag. Niet uit het oog ver loren mag echter dat de weersomstandigheden goed waren. Het gratis parkeren voor de renbaan bracht in ie der geval ruim 300 auto's meer in de richting van de Wassenaarse renbaan. Op de baan zelf konden de vele toeschouwers genieten van prima sport met slechts weinig grote verrassingen aan de totalisator. De eerste ren werd gewonnen door de kleine man in grote vorm John Smi th, alias de „gespierde spijker" met Arequipa. De tweede ren door Clara Meltzer met Early Bird. Ook in deze ren had de rijd ster hinderlijk ger/den. Er was een protest, maar dat werd terecht niet teruggezet met haar paard. De ren voor ama- trices en amateurs leverde een zege op voor de uitstekende Gilsing met mej. G. Beuker. KLARENBEEK-PRIJS (2040 meter): 1. Kairos Six (B. Leeu wenkamp) 2.47.1 - 1.21.9, 2. Maybe, 3. Narrenkapper P. Toto w.: 8,00 p.: 2.30-2,20-1,70. k.: 30,20. tr.: 2R7.20. Niet ge start nummer 9 (Lente Boy). KOOTWIJK-PRIJS (2040 me ter): 1. Pjakko Brach (W. van Buytene) 2.47.4 - 1.22.1, 2. Pi- chaelle, 3. Pandora Itenska. Toto w,: 1,20. pl.: 1,20-2,10. k.: 7,00. STEPHAN-PRIJS (ren - 1300 meter): Arequipa (J. H. Smith) 1.20.9, 2. Artois, 3. Orioa Toto w.: in stalverband Arequipa en Jolly Prince 3,90. pl.: 1,40- 1,30-1,50. k.: 8,50. tr.: 42,70. KORTGENE-PRIJS (2120 me ter): 1. Parioca (H. W. Lange- weg) 2.56.8-1.23.4 2. New Petu lance, 3. Paloro du Bois. Toto w.: 2,40. pl.: 1,40-2,10-1,80 m k.: 18,00. AMATEURKAMPIOEN SCHAP II (2040 meter): 1. Monsieur Joep (L. A. W. M. van Brederode) 2.46.3-1.21.5, 2. Mary-Ann, 3.0 Lala. Toto w.: 14,30. pl.: 4,50-1,70-1,90. k.: 26,60. tr.: 213,10. SOUPLESSE-PRIJS (ren - 2000 meter): 1 Mearly Bird (Mej. C. J. Meltzer) 2.09.9, 2. Sir Wilfred, 3. Great Surprise. Toto w.: 2,40. pl.: 1,20-1,40-1,30. k.: 7,10. Niet gestart: nummer 5 (Jolly Boy), 7 (Libero) n 8 (Noblesses Votary) en 12 (Pa- pillon). KROMMENIE-PRIJS (2520 meter): 1. Kwikstaart A. (J. Wagenaar) 3.30.9 - 1.23. P, 2. Little Jack, 3. Luxor A. Toto w.: 4 en 7 in stalverband 2,60. ■pl.: 1,40-3,30-3,40. k.: 21,EO. tr.: 527,60. Niet gestart: nummer 10 (Marko van Echten). KERKDRIEL-PRIJS (2040 meter): 1. Nathan Olivier (C. A. van Leeuwen) 2.43.3-1.20.-n 2. Kaballus, 3. Lex Areta. Toto w.: 2,60. pl.: 1,60-3,50-2,60. k.: 17,20. TASHUNKA-PRIJS (ren - 2600 meter): 1. Gilseng (Mej. G. E. Beuker) 2.55.9, 2. Laurea- da, 3. Pantokrator. Toto w.: 3,10. pl.: 1,30-3,10-1,60. k.: 27,20. tr.: 126,00. Niet gestart: num mer 8 (Tmerlanny). KATWIJK-PRIJS (2120 me ter): 1. Paljas Hanovdver (C. P. M. Roodenrijs) 2.56.8-1.24.8, 2. Puskas Mendel, 3. Pronnje- wail. Toto w.: 2,50. pl.: 1,90- 2,20. k.: 3,70. Niet gestart: nummer 4 (Plenty Speed). TOTALISATOROMZET: 398.038,- Duindigt klassement (Van onze sportredactie) DEN HAAG —'Voor het door onze krant georganiseerde Duindigt klassement staat zowel voor de jockeys als de pikeurs op Eerste Pinksterdag op Duindigt een onderdeel op het programma. De jockey's strijden om de Grote Prijs van Den Haag en de pikeurs om de Grote Pinksterprijs. De stand bij de jockey's: 1. Frans Vandeuren, 11 punten, 2 en 3. Rober Wetemans en Mario van Gisteren 10. Lanchburv en Leonard 7. Dieter Weiss 3. Bij de pikeurs: 1. Wim Duivenvoorde 14, 2. Gerard van Eykelen- borg, Aad Harmsen 11 punten, Marinus van Leeuwen, Cees de Leeuw en Gerard Gommans 10, Cees van Leeuwen 7 en Piet Zandt HGC BESLUIT MET WINST UTRECHT - HGC heeft gister avond de laatste wedstrijd in de hoofdklasse hockey tegen Hattem gewonnen met 3—2. Bij de rust van deze ontmoeting, die werd gespeeld op het ter rein van Kampong in Utrecht, was de stand 2—1 in het voor deel van Hattem. De eindstand is: HCKZ 22 33 47—21 Kampong 22 31 37—22 HGC 22 26 33—26 Amsterdam 21 26 27—20 Schaerweijde 22 25 30—29 Tilburg 22 23 26—24 Oranje Zwart 22 20 28—32 Hattem 22 20 34-39 Laren 22 19 21—29 Bloemendaal 22 18 3331 MEP 22 11 20—30 Nijmegen 22 5 1140 KCKZ kampioen, Nijmegen degra- Bitter lemon" terug Scène uit Bitter lemon, de komedie van Dimitri Frenkel Frank met Jenny Are an, Lou Landré en (niet op de foto) Carol van Herwijnen. Een eerdere Haagse voor stelling was (totaal uitver kochte Koninklijke Schouw- burg) zo'n succes dat er een extra voorstelling komt op dinsdag 31 mei. Weedr in de Koninklijke Schouw burg. Tf.r,,!r!::;,!.,!;!:.! PARIJS De Nederlander Hennie Roos heeft bij het congres in Parijs afscheid genomen als voorzitter van de sectie hardrijden bij de I.S.U. (Internationale Schaats Unie). Over zijn opvolging zal vrijdag worden beslist. Bij de bestuursverkiezingen heeft Nederland oud-KNSB-voorzitter Herman Quarles van Ufford kan didaat gesteld. Over de aanvraag van Nederland om het aanstaande seizoen het wereldkampioenschap dames te organiseren, zal zaterdag worden beslist. Besloten werd dat in het vervolg de congressen uitsluitend in de even jaren zullen plaats vinden, het eerstvolgende congres is gepland voor 1980. Dan zal ook het Nederlandse voorstel weer ter sprake komen om een serie wedstrijden om de wereldbeker in te stellen. De komende drie jaar zal op de voor- en nadelen van het plan worden gestudeerd. Het congres verwierp een groot aantal voorstellen. De motie van Rusland om Zuid-Afrika het lidmaat schap af te nemen, kreeg geen meerderheid. Wel beloofde Zuid- Afrika voorlopig niet in te zullen schrijven voor Europese en wereldkampioenschappen. Ook werd afgewezen het voorstel van Nederland om een medische commissie in te stellen. De meerder heid vond de huidige situatie (waarin medici als adviseur optreden) beter. Ook het door Leen Pfrommer vurig bepleite voorstel om het aantal deelnemers aan de Europese en wereldkampioenschap pen weer te brengen op minimaal twee en maximaal vijf per land haalde het niet. Opmerkelijk was dat vooral de .kleine' landen tegen het voorstel stemden. De poging van de Verenigde Staten om de Europese kampioen schappen open te stellen voor deelnemers van andere continenten ging eveneens niet door. Evenmin als het voorstel om in het vervolg de grote kampioenschappen te houden op vaste data. Bij het kunstrijden bleef de minimumleeftijd om deel te mogen nemen aan seniorenwedstrijden bepaald op twaalf jaar. Nederland had hier veertien jaar van willen maken. Bart van Est behaalt de tweede opmerkelijke zege in zijn nog korte loopbaan. Hij zegevierde in de zesde etappe van Olympia's ronde. De onbekende Mario Beccia passeert als eerste de finish van de vijfde etappe van de ronde van Italië. 7. Spijker (Ams) op 7.15; 8. Bierings (Mil) op 7.50; 9. Van Est (Erp) op 8.05; 10. Van der Steen (Mil) op 8.32. De Italiaan Francesco Moser heeft de Belgische alleswinnaar Freddy Maertens voorlopig het recht ontzegd de Giro d'Italia op dezelfde wijze te beheersen als de Ronde van Spanje enkele weken terug. Freddy Maertens, de wereldkampioen, werd in de vijfde etappe van de Ronde van Italië, een rit over 215 kilome ter van Pescara naar Montelu- co, verslagen en van de eerste plaats verdrongen door de vice- Wcreldkampioen Moser. Beide renners plaatsten zich niet bij de eerste tien, maar het verschil onderling was twintig seconden. En dat nu zijn de verschillen die tellen met slechts twee echte kanshebbers in de strijd. Uitslag vijfde etappe: 1. Mario Beccia (Ita) 215 kilometer in 6 uur 15 minuten 49 seconden; 2. Walter Riccomi (Ita) op 13 sec.; 3. Faustino Fernandez-Ovies (Spa) op 19 sec.; 4. Tino Conti (Ita) op 25 sec.; 5. Jose-Luis Viejo (Spa) op 26 sec.; 6. Vladi- miro Panizza (Ita) z.t.; 7. Alfio Vandi (Ita) z.t.; 8. Johan de Muynck (Bel) op 37 sec.; 9. Mi guel MARIA Lasa (Spa) z.t.; 10. Gianbattista Baronchelli (Ita) Algemeen klassement: 1. Fran cesco Moser (Ita) 26 uur, 58 minuten en 22 seconden; 2. Ma- .rio Beccia (Ita) op 8 seconden; 3. Faustino Fernandez Ovies (Spa) op 12 sec.; 4. Walter Ricco mi (Ita) op 16 sec.; 5. Freddy Maertens (Bel) op 17 sec.; 6. Wladimiro Panizza (Ita) z.t; 7. Johann de Muynck (Bel) op 18 sec.; 8.Gianbattista Baronchelli (Ita) op 22 sec.; 9. Miguel Maria Lasa (Spa) op 25 sec.; 10. Jose- Luis Viejo (Spa) op 27 sec. (Van onze verslaggever) DIEREN Bart van Est en Jos Lammertink, twee van de grootste wielertalenten in ons land, streden gisteravond in Dieren zij aan zij om de ritzege in Olympia's ronde. Bar van Est won, maar Jos Lamer- tink, die ook Gerard Vixseboxse nog voor moest laten gaan, was niet minder tevreden. „Ik heb me voorgenomen om in Amsterdam als tweede achter Arie Hassink te eindigen. Daar ben ik vandaag weer een stap dichterbij gekomen". Als de negentienjarige Wierde- naar voor het begin van Olym pia's ronde zo'n ambitie hardop zou hebben uitgesproken was daar zeker niet serieus op gerea geerd. Maar Jos Lammertink is in een paar dagen tijd tot de nationale amateurtop doorge drongen. Sinds de eerste etappe van vorige week vrijdag koerst de jonge Twent steeds meer van voren en ook in de Limburgse heuvels was de lange, gespierde Lammertink niet klein te krij gen. En nu is zijn aanwezigheid voor in het peloton een normale zaak gewrden, ook voor Lam mertink zelf, die nu hij een doel voor ogen heeft de tweede plaats steeds sterker gaat rij- „Toen ik naar de vluchters reed, zag ik Frits Schür, vlak achter me zitten. Vanaf dat moment heb ik er van alles aan gedaan om het gat zo groot mogelijk te maken", aldus Lammertink, die nu in het algemeen klassement langs Leo van Vliet en Ad Prin sen is geklommen en achter Hassink en Schür de derde plaats heeft bereikt. „Die Schür heeft trouwens moeten afzien", lachte „oranje" Arie, die weer een gemakkelijke dag beleefde. De leiderstrui zit zo vast om zijn schouders, dat een serieuze aan val niet te verwachten is. Alleen domme pech kan de nationale kampioen nog van zijn eind- triomf afhouden. Meer macht Jos Lammertink had behalve die kostbare 34 seconden winst op Schür natuurlijk ook wel graag de ritzege willen behalen. „Maar", zei hij, „Bart van Est had op het laatst meer macht, omdat hij in de slotkilometers niet meer aan de leiding kwam. Normaal gesproken zijn zowel Van Est als Vixseboxse door mij te kloppen". Bart van Est achtte zijn aandeel rimschoots geleverd, toen hij er mede voor had gezorgd, dat de kopgroep uit de greep van de hoofdmacht bleef. „Toen mocht ik toch wel aan mijn eigen kan sen gaan denken", aldus de ren ner uit Dinteloord, die zijn naam als talent in de ronde van Noord-Holland maakte door de ze meerdaagse koers verrassend te winnen. „In Olympia's ronde ging het zondag mis. In Lim burg heb ik toen zitten slapen. Maar ik ben die klap teboven gekomen, zit weer steeds voor aan, en voel me ook sterk". Francesco Moser kan terec de leiderstrui in zijn eigen Gi Ongenoemd is nog gebleven Gert Schipper, die samen met Vixseboxse en zijn Batavus- ploeggenoot Verbeke uit het pe loton was ontsnapt. Van die drie koplopers was Achterhoeker Vixseboxse het minst actief. Hij liet het zware sleurwerk aan de beide renners van Batavus over. De voorsprong was bij Veenen- daal na 59 km opgeklommen tot ruim twee minuten, maar toen waren de krachten van de ande re Batavusrenners in het pelo ton zodanig gekrompen, dat aan afstoppen niet meer viel te den ken. De voorsprong liep ziende rogen terug en Verbeke was de eerse die de handdoek in de ring wierp. Een misrekening, want even later sprongen Lam mertink en Van Est naar de beide overgebleven vluchters toe, waardoor hun inzet toch niet voor niets was geweest. Bij Batavus, in de 143 km lange rit van Schijndel naar Dieren lachen. Hij greep gisteren verreweg het actiefst, was men uiteindelijk met de vierde plaats van Schipper dik tevreden. „Wij hebben ons laten zien en daar ging het om", aldus Egbert Koersen, die als enige van zijn ploeg vrij passief was geble ven". Ik ben met koorts op de fiets geklommen, mijn start was eerst zelfs onzeker, maar ik kom er wel weer bovenop". Uitslag: 1. Bart van Est (Erp) de 143 km in 3.20,49 (met tijdvergoeding 3.20,34); 3. Gerrit Vixseboxse (Mil) z.t. (3.20,39); 3. Jos Lammertink (Ams) z.t. (3.20.44); 4. Geert Schipper (Bat) z.t; Jiri Svoboda (Tsj) 3.21.8.- m.; 6. Barend Huveneers (Oly) 3.21.8; 7. Bert Scheuneman (Sok) z.t., 8. Joop Ribber (Uni) z.t.; 9. Leo van Vliet (Ams) z.t., 10. Willem Gomes (Oly) z.t, 12. Rhett van Trigt (Ula) Algemeen klassement: 1. Hassink (Ams) 22 uur, 25 minuten, 25 secon den; 2. Schür (Elm) op 3.30; 3. Lam mertink (Ams) op 3.57; 4. Ad Prinsen (Sok) op 4.07; 5. Van Vliet (Ams) op 4.18; 6. Van Leeuwen (Erp) op 5.11;

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22