Pinksterdrukte nu al op gang Leyland brandschoon tMttr Nederland: meer steun Namibië- Zimbabwe Overstelpende vraag naar reclamezendtijd rH james e Standpunten over zeerecht liggen nog ver uiteen KUST ZIT NOG NIET VOL Overwerk voor fietsfabrieken robert DUVAU Beeld vorming bejaarden ongunstig beïnvloed door televisie" Werkgeversbonden met elkaar in de clinch BUITENLAND BINNENLAND l.EIDSE COURANT DONDERDAG 26 MEI 1977 PAGINA 21 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Juist zoals met de Paasdagen, zal het ook het aanstaande Pinksterweekeinde in ons land behoorlijk druk worden. Niet alleen door de komst van de buitenlanders, maar ook door de gemotoriseer de verplaatsing van de eigen landgenoten. Veel zal echter af hangen van het weer. Uit de gemaakte reserveringen valt al af te leiden dat de kust- hotels en -pensions over het al gemeen goed bezet zullen zijn. Bij de particulieren is bijna overal nog genoeg logeerruimte over, zowel aan de kust als in het binnenland. De hotels hier hebben nog coldoende accomo- datie; het „westen" kan dus bij een grote toeloop van toeristen terugvallen op het „binnen land". Wat ruimte aangaat is Zand- voort waarschijnlijk een uitzon dering, want daar zit het door de races op het circuit en het casino nü al vol. Morgen en zaterdag wordt over al op de wegen naar de kust een grotere toeloop verwacht dan anders. Ook zondag en maan dag (eerste en tweede Pinkster dag) wordt er extra drukte ver wacht, met een piek in de late maandagmiddag. Dan gaan de buitenlanders naar huis en ke ren de Nederlanders eveneens om. Dat kan op sommige punten leiden tot forse opstoppingen. Het is dus zaak nu al te overwe gen of er geen andere route naar de vakantiebestemming bestaat dan de snelweg. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWLEUSEN Vorig jaar zijn er in ons land 1,24 miljoen fietsen verkocht Daarvan zijn er zo'n 810.000 in ons land gemaakt. De rest was geïmpor teerd. Op zijn beurt heeft de Nederlandse rijwie lindustrie 165.000 twee wieiers naar het buiten land verscheept. De drie grote rijwielfabrieken in ons land, Unikap in Nieuwleusen, Batavus in Heerenveen en Gazelle in Dieren kunnen - mede door grote exportorders - de vraag naar fietsen nauwelijks bijbenen. In alle drie fabrieken wordt overgewerkt om de leveringen op tijd te laten plaatsvinden. Desondanks is voor sommige modellen de lever tijd, die normaal twee, drie weken bedraagt, al tot zes a acht weken opgelopen. Acht doden bij brand in saunagebouw Acht doden zijn ge vallen bij een felle brand in een sauna gebouw in het hartje van New York. Het aantal gewonden be draagt tien. De bo venverdiepingen van het gebouw brand den geheel uit en stortten tenslotte in. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli WASHINGTON (UPI) Oud-president Richard Ni xon heeft het Amerikaanse journalistenkoppel Bob Woodward en Leonard Bernstein 'tuig* genoemd en geinsinueerd dat bun boek 'The Final Days' er toe heeft bijgedragen dat zijn vrouw Pat getroffen is door een beroerte. Nixon deed dat in zijn vierde en laatste interview met David Frost, gister avond te zien op de Ameri kaanse tv. Woodward en Bernstein ga ven met hun journalistieke graafwerk voor de Was hington Post de beslissende stoot tot het ontrafelen van de Watergate-affaire die Ni xon uiteindelijk tot heen gaan dwong. In 'De laatste dagen', handelend over de periode vlak voor het aftre den, schilderen de auteurs mevrouw Nixon af als een van haar man vervreemde, eenzame vrouw die zwaar dronk. Nixon zei bitter dat hij Woodward deze schildering nooit zal vergeven en noemde hen tuig. Wat de beroerte van zijn vrouw precies heeft veroorzaakt weten de medici niet, ver telde Nixon. Maar, vervolg de hij, ik zeg alleen dit: mevrouw Nixon las het boek en drie dagen later kreeg ze een beroerte. Hoewel Nixon fel tegen Woodward van leer trok, Nixon: Woodward en Bernstein tuig bevestigde hij de waarheid van een scène waarin hij huilend neerknielt om sa men met Henry Kissinger, toen minister van buiten landse zaken, te bidden. Nixon vertelde dat hij Kis singer later heeft gebeld met het verzoek deze pijn lijke episode niet naar bui ten te brengen. Gezien het boek is dit echter toch ge beurd. In het afrondende Frost-in- terview vertelde Nixon ook dat hij het generale pardon - hem verleend door zijn opvolger Ford - in eerste instantie heeft willen af slaan omdat hij er een 'schuldbekentenis' in zag. Naar zijn zeggen heeft Ni xon overwogen de 'lijdens weg van een proces' te aan vaarden, maar er toch van afgezien omdat hij fysiek en mentaal 'murw' was. Hij betwijfelde voorts of hem wel een rechtvaardig pro ces wachtte. LONDEN Bij de Britse staatsautomobielm&atschappij Leyland is een intern onderzoek ingesteld naar aanleiding van de beschul digingen in de Daily Mail dat in het buitenland steekpenningen waren betaald om orders te plaatsen. Uit niets is gebleken dat de vertegenwoordigers van het bedrijf corrupte betalingen hebben gedaan. Sir Richard Dobson, president-directeur van Leyland, verklaarde gisteren op de jaarlijkse aandeelhouders vergadering, dat hij vol vertrouwen was dat Leyland ook van buiten af gezuiverd zou worden van de verdenkingen en toespelingen tegen het bedrijf. Dinsdag verschenen voor de rechter in Londen een directielid van Leyland en zijn vrouw, op verdenking van het verzinnen van de brief die de Daily Mail een week geleden als deel van zijn bewijsvoering tegen Leyland aanvoerde. Sir Richard zei dat hoewel enkele belangrijke documenten in het Daily Mail-verhaal thans vals gebleken waren, de naam van de firma, vooral in het buitenland, door het slijk gesleurd was. Dajan wil in kabinet Begin TEL AVIV (UPI) De voorma lige Israëlische minister van defensie Mosje Dajan is bereid de post van minister van bui tenlandse zaken te aanvaarden in een toekomstige regering-Be gin. Dajan heeft dat bevestigd tegen over het Israëlische persbureau ITIM. Dajan stond op de zeven de plaats op de lijst van de Arbeiderspartij, die bij de ver kiezingen van vorige week een fikse nederlaag moest incasse ren. Dajan deelt Begins stand-' punt dat de westelijke Jordaan- oever niet mag worden prijsge geven in een regeling met de Arabieren. Saoedie-Arabië gaan olie-embargo WASHINGTON (UPI) - Presi dent Carter en kroonpris Fahd van Saoedie-Arabië hebben ver- Nieuw gevechtspak voor krijgsmacht (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Tijdens een werkbezoek van de nieuwe be velhebber van de landstrijd- krachten, luitenant-generaal C. de Jager aan het eerste leger korps in Apeldoorn heeft de generaal uitvoerig de nieuwe ge- vechtspakken geïnspecteerd die bij wijze van proef voor enige tijd in gebruik zijn bij verschil lende legeronderdelen. Grena diers uit de Saxen Weimar ka zerne uit Arnhem showden de pakken. Het nieuwe pak zit de' militairen als gegoten om het lijf. In september zal definitief gekozen worden uit een van d< drie in omloop zijnde modellen. Wethouder Benthuizen overleden (Van een onzer vers) BENTHUIZEN - In het Elisabeth-ziekenhuis in Leiden is wethouder R. Seijbel van Benthuizen op 5 3-jarige leeftijd overle den. De heer Seijbel heeft ruim een maand in coma gelegen na een korte wor- steling voor zijn woning. Een zwaar overspannen in woner van Benthuizen gaf hem tijdens een heftige woordenwisseling over een rekening in het dorpshuis een klap. De wethouder kwam hierdoor zo ongeluk kig terecht dat hij met ern stig hersenletsel moest wor den opgenomen. De heer Seijbel kwam in januari in het nieuws toen hij samen met collega-wethouder Van Noort en enkele ambtena ren werd gearresteerd op verdenking van verduiste ring en heling van vertrou welijke stukken. Deze be schuldigingen werden na een uitvoerig onderzoek weer ingetrokken. Het tu-, muit dat inmiddels was ontstaan eindigde met het aftreden van de heer Keij- zer als burgemeester van Benthuizen. klaard, dat Saoedi-Arabië geen olie-embargo tegen de Verenig de Staten zal afkondigen om een regeling voor het conflict in het Midden-Oosten af te dwin gen. „Olie zal niet als wapen worden gebruikt", zei de kroonprins totj journalisten na afloop van twee' dagen overleg met Carter over het Midden-Oosten en militaire steun voor Amerika voor Saoe di-Arabië Mohammed Ali veroorzaakt opstopping Omringd door fans baant de zwaargewichtkampioen bok sen Mohammed Ali zich een weg door de menigte toen hij in New York een onaangekondigd bezoek bracht aan een filmtheater waar zijn biografische film draait „The Greatest". De toeloop was zo groot dat het verkeer moest worden stilgelegd. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering meent, dat „niet-aflatende" druk moet worden uitgeoefend op het „illegale bewind-Smith" in Zuid-Rhodesië en de Zuidafrikaanse regering om tot een oplossing te komen van de kwestie Nami bië (Zuidwest Afrika) en Zimbabwe (Zuid-Rho desië). niet in geld, maar in de vorm van goederen. De leiders van het patriottische front van Zimbabwe, Robert Mugabe, en van de SWAPO, Sam Nujoma, hebben De Hoop Scheffer bedankt voor deze steun. De Nederlandse regering is niet ontevreden over het verloop van deze conferentie, over steun aan de bevrijdingsbewegingen van Namibië en Zim babwe. Dit heeft Nederlands „reizende ambassadeur", mr.- Aanvankelijk vreesde men in de wedstelijke J. G. N. de Hoop Scheffer verklaard op de VN-con- hoofdsteden dat de conferentie een sterk propa- ferentie die in Maputo, de hoofdstad van Mozambi- gandistisch karakter zou krijgen en dat, mede que is gehouden. onder invloed van e Oosteuropese landen, felle Nederland verleent uitsluitend humanitaire steun, kritiek op het Westen zou worden geleverd. Gevato-personeel wil bedrijf nu zelf .voortzetten DRIEBERGEN Het perso neel van de vleesverwerkende fabriek Gevato in Driebergen wil het bedrijf nu zelf voortzet ten, nadat deze week is bekend geworden dat de potentiële ko pers, de here C. Homburg en C. Mignon, geen interesse meer hebben in het bedrijf. De be trokken bonden steunen dit ini tiatief. Het personeel (275 man) zal 3 juni bij minister Van der Stee (landbouw) een plan op tafel leggen hoe het denkt verder te gaan. Homburg en Mignon heb ben er de brui aan gegeven omdat de onderhandelingen over de onderneming te lang hebben geduurd en omdat er geen definitieve beslissing tot steun van het ministerie af kwam. Staatssecretaris Meijer: (Van een onzer verslaggevers) -EINDHOVEN Staatssecretaris W. Meijer van CRM beeft op de algemene ledenvergadering van instellingen voor bejaarden zorg in Eindhoven kritiek geuit op reclameboodschappen en tv-programma's die de vooroordelen ten opzichte van bejaarden op allerlei manieren voeden. „Het zou ook wel eens kunnen zijn dat programma's die deze beeldvorming willen doorbreken en zelfs daarvoor een onderschei ding krijgen die beeldvorming juist versterken." Daarbij duidelijk doelend op de onlangs bekroonde Seniorenshow van de VARA, zei staatssecretaris Meijer dat de wijze van beeldvorming over bejaarden een onderzoek waard zou zijn. In zijn toespraak wees de heer Meijer er verder op dat aan het beheer van bejaardentehuizen nog wel wat verbeterd zou kunnen. Door verbetering van het beheer kan volgens hem de normprijs worden verlaagd en het toekomstig particulier initiatief in de bejaardenzorg worden veilig gesteld. DEN HAAG (ANP) De vraag naar tv-zendtijd voor het uit zenden van reclameboodschap pen is sterk toegenomen. De vraag is dit jaar bijna twee maal zo groot als de beschikba re zendtijd, aldus het jaarver slag van de stichting etherre clame (STER). De vraag naar zendtijd aldus de Ster, is mede afhankelijk van de tarieven, die in vergelijking met de prijzen van advertentieruim- Cubanen in te in dagbladen, vrouwenbladen en familiebladen duidelijk zijn achtergebleven. De directie van de Ster pleit daarom voor een verhoging van de tv-tarieven. Nog overstelpender dan de vraag naar tv-zendtijd is de vraag naar radiozendtijd voor reclameboodschappen. In 1977 is de vraag naar zendtijd op de zenders Hilversum I en II bijna 3,5 maal zo groot als de beschik bare zendtijd. Op Hilversum in is de vraag 2,5 maal zo groot als het aanbod. In 1976 was de vraag resp. 2,1 en 1,9 maal zo groot als het aanbod. De ster heeft in 1976 een netto exploitatieresultaat geboekt van 135,1 miljoen gulden tegen 130,8 miljoen gulden in 1975. Er werd 147 miljoen gulden aan tv-recla- me besteed en 185 miljoen gul den aan radioreclame (in 1975 resp. 143 miljoen en 16,38 mil joen). Ethiopië WASHINGTON - Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft medegedeeld dat zich in Ethiopië ongeveer vijftig Cu baanse militaire technici bevin den. Hij voegde eraan toe dat het ministerie een versterking van enige omvang van deze aanwezigheid als zeer ernstig zou beschouwen. De technici zijn volgens de woordvoerder onlangs in Ethio pië aangekomen. Hij zei niet te weten of de Cubaanse leider Fidel Castro van plan was het aantal te versterken of gevechts eenheden naar Ethiopië te stu ren. Meer geld voor woningaanpassing gehandicapten DEN HAAG (ANP) Er komt een regeling, waarin de moge lijkheden voor gehandicapten om in aanmerking te komen voor geldelijke steun bij het aanpassing van een woning, worden verruimd. Staatssecre taris Van Dam heeft dit giste ren geschreven aan de gemeen tebesturen. De regeling zal met terugwer kende kracht ingaan op 1 okto ber 1976 en geldt voor alle soor ten woningen, zowel huur- als koopwoningen. Alle kosten voor het aanpassen van woningen voor gehandicap ten komen nu in beginsel voo rekening van het .rikjk, voor zover die betrekking hebben op de volkshuisvesting. De voorzie ningen, waarvoor een tegemoet koming wordt gevraagd, zullen worden beoordeeld door de pro vincies. Helmut Schmidt buiten boekje KARLSRUHE (AP) - Het West- duitse hooggerechtshof heeft beslist dat bondskanselier Hel mut Schmidt in 1973, toen hij nog minister van financiën was in de regering van Willy Brandt, buiten ztjn boekje was gegaan. Hij had toen, aldus het hof, de grondwettelijke rechten van hot parlement geschonden door bui ten de bondsdag om ruim twee miljard mark meer te besteden dan in de begroting van dat jaar was aangegeven. De twee miljard mark waren door Schmidt gebruikt ter on dersteuning van de staatsspoor wegen die zwaar in de schuld zaten en voor andere leningen aar T taatsbedrijven. Autorijwiel Trots rijdt de 29-jarige Buddy Channel uit Coventry Township (VS) met zijn zelf in elkaar gezet vehikel, vervaardigd van onderdelen van een Volkswagen uit 1968 en een Triumph motorrijwiel. VERVOERSCONFLICT WESTLAND: DEN HAAG/NAALDWUK - De NOB-wegtransport en de KNV- TO betreuren het ten zeerste, dat de besprekingen tussen de werkgevers en de vrachtwagenchauffeurs in het Westiand gisteren niet zijn doorgegaan. Men vindt het onaanvaardbaar, dat de Algemene Bond van Groenten- en Fruitexporteurs zich in het conflict heeft gemengd door een beroep te doen op de regering om in te grijpen. Zoals bekend zijn beide bonden, de „concurrent" van de PCB/KVO de werkgeversorganisatie, waarbij de drie Westlandse bedrijven Van Daalen, Van Spronsen en Tanke zijn aangesloten. Bij de twee organisaties, die zich nu dus tegen hun collega-vervoersorganisatie uitspreken, zijn tweederde van de vervoersondememers aangeslo ten. Beide organisaties zijn van mening dat het conflict in het Westiand alleen kan worden opgelost in overleg tussen de betrokken werkge vers en werknemers. In een reactie op de allerlaatste ontwikkelingen in het vervoerscon- flict heeft de woordvoerder Hoekstra van de vervoersfederatie NW/NKV vanmorgen meegedeeld dat één van de drie bedrijven in het Westiand, de B.V. Van Spronsen vandaag pogingen zou ondernemen om met de eigen chauffeurs tot een gesprek te komen. EMS vergadert 6 juni over twee biedingen SCHEVENINGEN - Het be- stuur van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen houdt de twee biedingen die resp. van Van Wijk en Heringa en van Sumabel zijn ontvangen voorlo pig in beraad. Op 23 mei zijn de biedingen in een vergade ring van de Prioriteit bespro ken, die heeft verzocht om een advies van de commissarissen. Omdat commissaris mr. J. van Schaik in het buitenland is, zijn de andere commissarissen van plan op 6 juni de biedingen oH hun merities te beoordelen en de Prioriteit in te lichten. Zo spoedig mogelijk daarna zullen wellicht verdere mededelingen worden gedaan aan aandeelhou ders. DEN HAAG (ANP) Voor de zesde keer gaan diplomaten en deskundigen uit de gehele we reld maandag weer aan de tafel zitten om te proberen tot een nieuw internationaal zeerecht te komen. De bijeenkomst die tot rond 14 juli zal duren heeft ditmaal plaats in New Vork. Het is overigens niet waar schijnlijk dat men er ook deze keer uit zal komen. De gehele conferentie is onderverdeeld in vier commissies en in enkele van de commissies liggen de meningen nog zeer ver uiteen. De meeste moeilijkheden doen zich voor bij de eerste commis sie, die zich bezighoudt met het uitwerken van een regeling voor de exploitatie van de internatio nale zeebodem. Het gaat hierbij vooral om die stukken die bui ten de territoriale wateren en continentale plateau's vallen en waar zich grote hoeveelheden mangaanerts, de zogenoemde mangaanknollen bevinden. Sinds de vorige zitting (augustu s/september vorig jaar) is men het nog steeds niet eens gewor den over hoe deze mangaan knollen geëxploiteerd kunnen worden. Moet dit door een inter- nationale organisatie bijvoor beeld een instelling van de Ver enigde Naties gebeuren of door particuliere ondernemingen? De Verenigde Staten bijvoorbeeld voelen meer voor particuliere ondernemingen die cd reeds gro te sommen geïnvesteerd hebben in de voorbereiding van de win ning. De ontwikkelingslanden daarentegen zien meer in een gezamenlijke internationale on derneming, die exlusieve win ningsrechten zou moeten krij gen. Het idee om beide punten te combineren dus een interna tionale autoriteit en particuliere onderneming gelijkelijk toe te staan te werken aan de exploita tie, zal een van de kernpunten worden van de discussie. Inmiddels is men door alle on enigheid zover op het schema qphtergeraakt, dat nu al beslo ten is in deze commissie de eer ste drie weken alleen hierover te spreken. Iets soepeler gaat het werk bij de tweede commissie die tot taak heeft de grenzen van de zeegebieden (territoriale zee, economische zóne en continen taal plat) vast te stellen. Tot de moeilijkste vraagstukken waarvoor nog geen oplossing gevonden is, hoort de omschrij ving van de bevoegdheden van de kuststaat in de economische zóne. Men zoekt nu naar een oplossing om de traditionele vrijheden van de volle zee, in clusief de militaire, ook in de economische zóne te laten blij ven gelden. Daarnaast vragen een vijftig staten die of compleet van de zee zijn afgesloten óf door een kleine kustlijn een zeer gering zeegebied kunnen krijgen, een bepaald aandeel in, bijvoor beeld, de visserij. Een ander probleem in deze commissie vormen de zeestra ten. Men hoopt te komen tot een bevredigende regeling voor een onbelemmerde doorvaart. De landen die echter aan zeestraten liggen willen daarbij een aantal eisen stellen voor hun veilig heid, zowel wat dat betreft in militair opzicht, als op het ge bied van het milieu. Hiermee bemoeit zich overigens voornamelijk de derde commis sie. De vierde commissie is het tenslotte nog lang niet eens over hoe men eventuele geschillen zal moeten beslechten. Staatssecretaris dr. P. H. Kooij- mans van buitenlandse zaken zal van 9 tot 21 juni in New York de Nederlandse delegatie leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 21