Zuidmolukkers hebben zich teruggetrokken in isolement Wereldraad van Kerken herdenkt halve eeuw .Geloof en Kerkorde' Nota van mgr. doop, vormsel Bluyssen over en communie Ultimatum verloopt bij trein zonder incidenten Kritiek op Nederland uit het buitenland kerk wereld KORTE METTEN Bestuursverkiezing bij Pastorale Raad BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 MEI 1977 PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Een witte duif, omgeven door groe ne palmtakken: dat is het symbool dat de in Nederland woonachtige Zuidmolukker mee voert in zijn strijd voor een vrije republiek der Zuid-Molukken, R.M.S. De recente gijze- lings- en kapingsakties in Drenthe hebben weinig heel gelaten van dit vredelievende vrijheidssymbool. Eerder lijkt het er op dat met name de radikale militante jonge Zuidmo lukker definitief gekozen heeft voor een weg, die via bedreigingen en gewelddadige akties moet leiden naar de Republiek Maloeko Sela tan. Daarmee vervreemdt hij zich van de nog op Ambon geboren zijnde generatie, die met afschuw kijkt naar gijzelingsakties als op dit ogenblik in Bovensmilde en Glimmen gevoerd worden. Met name het gijzelen van jonge kinderen - in de Molukse gemeenschap neemt het kind een heel aparte plaats in - wordt de actiegroepen bijzonder zwaar aangerekend. Ongeveer 36.000 Zuidmolukkers verblijven op dit ogenblik in Nederland, bij hun repatriëring in '49 uit wat nu de Republik Indonesia heet, waren het er 20.000. In bijna 30 jaar is hun aantal nagenoeg verdubbeld. Hun welzijn wordt „behartigd" door het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. Dat wil zeggen dat het departement van minister Van Doorn subsidies verleent in uitgaven voor woonoorden en materieel beheer Voor dit jaar staat er 10.535.000 gulden op de C.R.M.-begroting. Politieke en ideologische scholing wordt niet gedaan door C.R.M. Bij dit alles hoort een beleid dat poogt de integratie te bevorderen tussen enerzijds de Zuidmolukse en anderzijds de Nederlandse samenleving, zij het dat hierin niet voorbij mag worden gegaan aan het eigen karakter van de Zuidmolukse minderheidsgroepering. „Dat is nog steeds het uitgangspunt", aldus een woordvoerder van C.R.M., die zich gisteren evenwel niet wilde uitspreken over de vraag of dat beleid al dan niet mislukt is. Mislukt De situatie van de Zuidmolukkers in Nederland in ogenschouw nemend, is het spoedig duide lijk, dat het integratiebeleid van de overheid inderdaad mislukt is. De Zuidmolukker heeft zich teruggetrokken in een zowel maatschappe lijk als cultureel isolement. Hij heeft dat bewust gedaan, gevoed als hij werd door de gedachte aan een vrij Ambon Tot de jaren '70 was er niets aan de hand. Tenminste voor zover het de Nederlandse sa menleving betrof - zij het dat er af en toe protesten opklonken uit de kring van Zuidmo lukkers die er toe aangezet werden te verhuizen van hun barakkenkampen naar een normale woning. Liever wilden zij blijven wonen waar zij direkt na hun aankomst in Nederland waren ondergebracht. Want een groot stenen huis zou de indruk kunnen wekken van een permanent verblijf in ons land. En zij waren slechts „pas santen op doorreis", zoals een Ambonese vrouw het eens uitdrukte. Liever zagen zij meer geld besteed aan hun barakken-onderkomens, zoals op een 35-tal plaatsen in Nederland waren neergezet. Hoewel thans de meeste Zuidmoluk kers in normale eengezinshuizen zijn gehuis vest, is nog steeds een aantal onder hen dat niet wil verhuizen. Zo weigert op dit moment een vijftigtal Zuidmolukse gezinnen in Vught te vertrekken uit het barakkenkamp 'Lunette'. In Vaassen werd onlangs een aantal van deze onderkomens met de grond gelijk gemaakt. Protesten van de Zuidmolukse gemeenschap aldaar zijn op de meest letterlijke wijze terzijde geschoven, nadat gebleken was dat twee Zuid molukse jongens een taxichauffeur in koelen bloede hadden doodgeschoten. Veranderingen In zowel de zestiger als de zeventiger jaren voltrokken zich in Nederland belangrijke maat schappelijke veranderingen die evenmin aan de Zuidmolukkers voorbijgingen, vooral niet aan de jongeren, die in tal van gevallen goede kontakten hadden met Nederlandse leeftijdge noten. Niet alleen kwam dat tot uitdrukking in een vrijere, onafhankelijker opstelling ten op zichte van hun ouders - al pogen die dat met harde hand weer terug te dringen - ook een toenemend radikalisme was het gevolg, vooral waar het de oplossing van politieke en maat schappelijke vraagstukken betrof. In die sfeer kregen zij het ideaal van een vrij Ambon aangereikt van hun ouders. Maar in tegenstelling tot hen beperkten zij zich niet tot het vieren van hun onafhankelijkheids dag op 25 april. Met klem brachten zij de regering in Den Haag hun verlangens onder ogen en toen dat niet hielp grepen zij naar het middel van intimidatie en geweld. Er volgden bezettingen en kapingen en de Ambonese jon geren leerden de wereld met harde hand dat er een Zuidmoluks probleem in Nederland bestond dat om een oplossing vroeg. Hun ou ders keken in de meeste gevallen met ontzetting toe, zij het dat velen uitspraken dat de tot dusver door hun officiële leiders bewandelde weg tot niets had geleid. Oproepen van ir. Manusama om geen geweld meer te gebruiken bleven onbeantwoord. De jonge radikalen gin gen steeds meer hun eigen weg. Bij al die akties lieten zij de opmerking dat Nederland politiek niet bij machte is een vrije Republiek der Zuid-Molukken te bewerkstelligen, eenvoudig links liggen. Een argument is dat „wij, die zoveel voor Nederland hebben gedaan - duizen den Ambonezen zijn in de strijd tegen Indone sië in naam van de koningin gesneuveld - thans door Nederland moeten worden geholpen in onze strijd". De Nederlandse regering reageer de niet, althans niet overeenkomstig hun ver wachtingen en verlangens. Achtereenvolgende kabinetten wilden zelfs niet erkennen dat het Zuidmolukse probleem een politiek probleem is. Als uiterste concessie aan dit verlangen sprak het kabinet Den Uyl in 1975 uit dat er sprake is van een Zuidmoluks vraagstuk in Nederland. Na de dramatische treinkaping bij Wijster en de bezetting van het Indonesische consulaat in Amsterdam (december 1975) werd de commissie-Kobben ingesteld waarin de Zuidmolukse gemeenschap in ons land op offi cieel overheidsniveau spreekt met de Neder landse overheid. Waren de Zuidmolukkers te optimistisch over de gesprekken die de commissie-Kobben in de loop van anderhalf jaar voerde? Het is onbe kend. Wel is het een feit dat de commissie weinig in de openbaarheid trad en daardoor min of meer in de vergetelheid raakte, althans bij de jongeren. Een feit is ook dat de militaire training van Zuidmolukse jongeren doorging. Daarbij richtte hun aandacht zich op de Pales tijnse terreuracties, die zij bevrijdingsakties noemen. Maar daarmee houdt de kennis op. Op dit ogenblik circuleren er legio onbewezen ver halen dat militante jongeren semi-militaire trai ning krijgen in landen als Angola, Jemen, Syrië enzovoort. Zij zouden uitgerust worden met zowel Russische als buitgemaakte Israëlische wapens. Wat van deze verhalen waar is, is op dit ogenblik niet na te gaan. Feit is wel dat bij de treinkaping in Wijster zo'n anderhalf jaar geleden wapens van allerlei makelij werden gebruikt, variërend van Winchestergeweren tot aan pistoolmitrailleurs en revolvers van alleplei merken en kalibers. Een en ander wijst niet op levering vanuit een bepaalde hoek, maar er kan in de tussenliggende tijd veel veranderd zijn. Hoeveel is een vraag, waar ook de politie en de binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) geen antwoord op weten, getuige een recente uitspraak van minister Van Agt De Zuidmolukse gemeenschap, die bewust koos voor isolement in „den vreemde", bewaart haar geheimen goed. In dat opzicht verschillen de jongeren niet van de ouderen. Mena Muria - de strijd gaat door - ook na Bovensmilde en Glimmer. Bovensmilde ging normaal naar stembus BOVENSMILDE Ondanks de tragische en gespannen omstan digheden is de bevolking van Bovensmilde massaal naar de stembus getogen. „De opkomst was met een percentage van rond 90% zeer hoog", aldus het raadslid W. Timmerman. Hij fungeerde als waarnemend voorzitter van het stembureau in het dorp. Bovensmilde was verdeeld in twee stemdistricten: één binnen Jt\ de afzettingshekken en één aan de andere kant van de Drentse Hoofdvaart, de meesterwijk. Opvallend is het aantal stem- I men dat in Bovensmilde is uit- gebracht op een van de kleinere partijen, de ultra-rechtse Neder- 1 landse Volksunie. In het dorp werden 15 stemmen op deze HSta partij uitgebracht en in de meesterwijk 18, minder dan 2 j procent van het totaal. Naast de goede opkomst hebben j de verkiezingen in Bovensmilde een rustig verloop gehad. Geble ken is dat ook de ouders van de gegijzelde schoolkinderen merendeels normaal hun stem hebben uitgebracht. Een van de ouders karakteriseerde het als volgt: „We proberen zo goed en zo kwaad als dat gaat ons nor male leven te handhaven. Rond de school In Bovensmilde worden militairen en politiemensen door de omwonen den tegoed gedaan. Met een pakje medicijnen in de hand loopt een politieman in burger naar de trein. (Van onze correspondenten) ROME/P ARIJS/LONDEN/- BONN De buitenlandse pers besteedt ruime aandacht aan de twee gijzelingsacties in Neder land. De Italiaanse pers brengt het nieuws uitgebreid op de voorpagina. Het Parijse blad Le Matin, vraagt zich af, of de Ne derlandse overheid, die in 1975 verklaarde naar de Molukkers te zullen luisteren om herhaling van een kaping te voorkomen, slecht geluisterd heeft Het zegt dat het probleem van de Moluk- (Van een onzer verslagge vers) DE PUNT Woensdag middag, twee uur. Het ul timatum van de treinka pers loopt af. De militai re afzetting bij de spoor wegovergang in de Zuid- Iaarderstraat in De Punt is versterkt met een tweede pantserwagen. Overal militaire politie en patrouillerende mili tairen, zeer bewapend met machinepistolen en geweren. Prikkeldraad is uitgerold om te verhinde ren dat „ongewenste per sonen" het door militai ren bezette gebied bin nen dringen. gade zit op een pantserwagen en luistert onafgebroken naar de radio. Voor de buitenstaander komen onbegrijpelijke kreten uit het apparaat. „Dat is de code", zegt een van de soldaten. Fotografen brengen hun toestel len met zo'n 50 cm lange tele lens in stelling in de richting van de trein, die op een afstand van zo'n 1200 meter staat. Heet is het De beelden die de foto grafen „vangen", zweven dan ook door de stijging van de oppervlaktehitte. Er gebeurt niets bij de trein. De fotografen slenteren in de rich ting van het café. Weer wachten. De apparatuur blijft in stelling. De militairen halen opgelucht adem. Een van hen heeft de moed om zijn plaats in de bran dende zon te verlaten en wat koelte onder een boom te zoe ken. Onverbiddelijk stuurt een onderofficier hem terug. Met een „baal kop" en niet te veel haast volgt de soldaat het bevel Tegen kwart voor 12 „scheurt" plotseling een gele volkswagen de spoorwegovergang op. Het prikkeldraad wordt uitelkaar gerafeld, en de personenwagen wordt naast de rails geparkeerd. Twee mannen kruipen uit de wagen, een met een pakje, dat naar de trein moet. Het is de zelfde rechercheur die maandag ook de moeilijke tocht moest maken, toen om met een collega voedsel naar de trein te bren gen. Met in zijn rug enkele tien tallen telelenzen, filmcamera's en verrekijkers begint de re chercheur aan zijn tocht Ruim een kwartier is hij onderweg. Bij de trein legt hij het pakje neer. Een Zuidmolukker springt uit de trein, grijpt het pakje en springt weer naar binnen." Even later wil de politieman alleen kwijt dat hij een zakje met medicijnen naar de trein heeft gebracht. kers in de verkiezingscampagne zelfs niet ter spake is gekomen. Ook de Duitse Westfalen Blatt noemt de Nederlandse politici niet onschuldig aan de teleur stelling van de Zuidmolukkers, „Zij hebben de kleurlingen aan het lijntje gehouden en weinig gedaan om het ghetto-bestaan van deze rassenminderheid te verlichten". Ook de Frankfurt- her Algemeine moet besluiten: „Een zuiver geweten hebben de Nederlanders niet". De krant verwijt Nederland historische en praktische nalatigheid. „Waarschijnlijk weet de Indone sische inlichtingendienst meer over de achtergrond van de Zuidmolukse terroristen dan de Nederlandse. Deze schijnt over weinig informatie te beschik ken". In Engeland schrijft de Finan cial Times dat de Molukkers kennelijk het meeste geleerd hebben van de gijzelingen, die 18 maanden geleden door hen gepleegd werden. Het vermogen van de Nederlanders om het hoofd koel te houden is nimmer zo scherp op de proef gesteld". Assen-Bovensmilde steeds in gesprek (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE - Het tele foonverkeer tussen Assen en Bovensmilde is overbelast Het vergt soms uren om tussen de twee kernen een verbinding tot stand te brengen. Een hoofd van een school in Bovensmilde, die op korte termijn een onderwij zeres in Assen aan de telefoon moest hebben in verband met vervanging, heeft een collega in Almelo in de arm moeten ne men om de betreffende onder wijzeres in de Drentse hoofd stad de boodschap te kunnen overbrengen. De verbindingen Bovensmilde—Almelo en Alme lo—Assen bleken vrij snel te realiseren. Ook verbindingen met het buitenland blijken veel minder problematisch te zijn. De Wereld raad van Kerken herdenkt rond Pinksteren het vijftig-jarige bestaan van de beweging „Geloof en Kerkor de", die in 1948 werd voortge zet als afdeling van de we reldraad. De herdenking is vandaag begonnen in Lausan ne, waar in 1927 ruim vier honderd afgevaardigden van 127 kerken na zeventien jaar voorbereiding voor het eerst bijeenkwamen om samen te spreken over hun verschillen de inzichten inzake theologie en kerk. Vandaag hebben de ere-presi- dent van de wereldraad, dr A. Visser 't Hooft, en de Franse r.k. theoloog Yves Congar de terugblik verzorgd. Morgen zullen professor J. Moltman van Tuebingen en professor N. Nissiotis ingaan op de vraag welke eenheid thans nodig is. Zaterdagavond is er een Pink- sterwake, waaraan ook wordt deelgenomen door de oecume nische kloostergemeenschap van Taizé. De zondagsdienst wordt uitgezonden door Euro visie. In de week na Pinkste ren houden theologen en kerk leiders een congres over: één doopsel, één eucharistie, een Volgens de leider van de afde- ling „Geloof en Kerkorde" ds. Lukas Vischer, wordt het tijd dat de inzichten van de theolo gen door de kerken in praktijk worden gebracht. Op een pers conferentie in Geneve zei hij te hopen dat de herdenking de oecumenische lauwheid door breekt. Op zoek naar de zichtbare eenheid moeten we overgaan van het plannen maken naar de aktie, aldus dr. Vischer, die bij de kerken drempelvrees vaststelde. Als voorbeeld noemde hij het document van de afdeling over doop, eucha ristie en ambt, waarover pro testantse, katholieke en ortho doxe theologen het eens ziin. Uit de recent antwoorden van zo'n vijfentachtig kerken op dit document blijkt echter dat deze niet goed weten hoe zij op concrete suggesties moeten ingaan, zo verklaarde dr. Vi scher, die tegelijkertijd ook een verandering van de sfeer ten'goede constateerde. Vooral dankzij het werk van de theo logen zijn kerken gekomen tot erkenning van eikaars doopsel en huwelijk. Het idee een beweging voor „Geloof en Kerkorde" op te richten ontstond onmiddellijk na de wereldzendingsconfe- rentie van 1910 in Edinburgh, waar kwesties als leer en kerk begrip absoluut taboe waren. Terug in de Verenigde Staten, stak de episcopaalse bisschop Charles Henry Brent niet on der stoelen of banken dat er juist wel over de verschillen gepraat zou moeten worden, wilde men ooit tot echte een heid komen. Ter voorbereiding van een conferentie legde hij contacten met kerken over de gehele we reld. Daarbij werd hij krachtig geholpen door de onvermoei bare Robert Hallo well Gardi ner, advocaat te Boston, die ervan overtuigd was dat een heid alleen te bereiken viel, indien veel leken hieraan mee werkten. In Lausanne in 1927, waar de r.k. kerk de grote afwezige was, was men acht tien dagen lang vooral doende me het luisteren naar eikaars standpunten. De eenheid werd duidelijk erkend als gods wil. Sinds 1948 is ook de r.k. kerk vertegenwoordigd in de afde ling „Geloof en Kerkord»die zich behalve met verschilpun ten ook ging bezighouden met moderne problemen als het verband tussen de eenheid van de kerken en de eenheid van de mensheid. Wanneer een priester meent ouders te moeten weigeren hun kind te dopen, dan moet hij zijn redenen daartoe heel duidelijk kunnen maken. „En zolang zulke motieven niet he lemaal op heldere en duidelij ke gegevens stoelen, zou ik niet gemakkelijk durven wei geren". Aldus bisschop J. Bluyssen van Den Bosch in een ont- werpnota over „de pastoraal van de uitnodiging en de ini tiatiesacramenten". Hij heeft deze nota reeds doorgespro ken met de priesters van het bisdom Den Bosch. De bis schop legt zijn ontwerp thans ter beoordeling voor aan de Diocesane Pastorale Raad van zijn bisdom, die 21 juni in plenaire vergadering bijeen komt. Het is de bedoeling van de bisschop om een bisschop pelijk schrijven aan dit onder werp te wijden. In zijn algemene inleiding zegt de bisschop, dat veel gelovigen kritisch afstand van de kerk hebben genomen of het ver trouwen in de kerk hebben verloren. Anderen hebben veel reserves of houden zich nau welijks of niet met vragen van geloof of godsdienst bezig. De bisschop bepleit voor de zielzorg, dat deze zich uitnodi gend opstelt. De boodschap van Christus moet wel te pas en te onpas verkondigd wor den, maar steeds met volledig respect voor de vrijheid van ieder mens om er al of niet op in te gaan. Deze uitnodigende houding heeft consequenties voor de voorbereiding op de doop, op de eerste communie en het vormsel. Hij dringt er in dit verband op aan om zoveel mo gelijk de ouders in staat te stellen hun onmisbare bijdra ge aan deze voorbereiding te geven. Er is niet alleen goede kinderkatechese nodig, aldus de bisschop- maar ook het eerlijke christelijke levensge tuigenis van degenen in wier Nnabijheid het kind opgroeit. In verband met dp verdeeld heid der kerken en de vraag waar nu precies de kerk van Christus is, stelt de bisschop de vraag of het reëel en juist is de doop te -r^n als het aangaan van een band met „de" kerk van de Heer, gezien als een realiteit over alle chris telijke kerken heen. Het inlij ven bij Christus krijgt gestalte door de doop in een bepaalde kerk. Eveneens in verband met de katholieke kinderen tot het vormsel en de eerste commu nie toe te laten, merkt de bis schop op, dat hij dit niet ver antwoord vindt Het vormsel en de eerste communie zijn in de gegeven situatie en in de gegeven vormgeving typisch initiatie-sacramenten van de katholieke kerk, aldus mgr. Bluyssen. De presidenten van de Wereld raad van Kerken hebben in een schrijven aan de leden-kerken bij gelegenheid van Pinksteren gezegd, dat de „krankzinnige" scheiding tussen de kerken met fantasie en creativiteit moet worden overwonnen. Op de weg naar de eenheid is er geen „terug". Onder de vele moge lijkheden van de individuele christenen om aan die eenheid te werken, worden genoemd deelneming aan de godsdienst oefeningen van andere kerken, publiekelijk opkomen voor de genen, die omwille van hun godsdienst worden vervolgd en hulp aan de kerken, die strijden voor een rechtvaardige behan deling van onderdrukten. De katholieke hogeschool te Til burg wordt een hogeschool voor maatschappij- en geestweten schappen. De ministerraad ging De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal, na een onderbre king van enkele maanden, weer in het openbaar vergaderen en wel op maandag 6 juni in het Adelbertscentrum aan de Röntgenweg 99 te Delft. De agenda van de vergadering, die om half acht begint, vermeldt onder meer bestuursverkiezing, waarvoor als enige op de gros lijst voorkomt broeder Patrick Brugman uit Voorhout. De enige kandidaat voor het voorzitterschap is dr. B. A. Meulenbroek uit Voorburg, die de laatste vergaderingen heeft geleid in de plaats van de heer J. J. Veel, die zich om persoonlijke en zakelijke redenen heeft teruggetrokken. In de vergadering komt ook aan de orde de uitwerking van het jaarthema „Kadervorming en toerusting". Afspraken dienen gemaakt over doelstelling, procedure en termijn van behande ling in de vier secties en de raadsvergaderingen. akkoord met een wetsontwerp, waarin wordt bepaald, dat aan de Tilburgse hogeschool voor taan naast de faciliteiten der economische wetenschappen en der rechtsgeleerdheid ook zullen kunnen functioneren een facul teit der godgeleerdheid en een centrale interfaculteit Een 76-jarige pater van de paro chie San Ignacio in Bilbao in Spaans Baskenland is door le den van een extreem rechtse groepering mishandeld, omdat hij het „Onze Vader" in de Bas- kische taal uitsprak. De pater, die door de jeugdige overval lers met stokken en fietskettin- gen werd bewerkt, moest op zijn knieën het „Onze Vader" in het Castiliaans zeggen. De raad van kerken in de ooste lijke mijnstreek constateert in dat gebied door de overheid ver vulde beloften ten aanzien van vervangend werk voor de geslo* ten mijnen. De raad heeft dit in een uitvoerig schrijven aan de ministerraad laten weten. De raad dringt aan op het invoeren van zg. duplo-banen en ver vroegde pensionering. Verder zal alles moeten worden gedaan om een toenemende apathie in de mijnstreek tegen te gaan en om het vertrouwen in de over heid te herstellen. De Oegandese regering heeft beslag gelegd op 700.000 Britse ponden en twintig auto's van de Oegandese anglicaanse kerk. De auto's waren een geschenk van kerken in West-Duitsland bij gelegenheid van het eeuw feest van de anglicaanse kerk in Oeganda, dat in juni gevierd zou worden. De auto's worden nu door hoge Oegandese ambte naren gebruikt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19