Geweld zou diepe wonden slaan bij schoolkinderen Bovensmilde houdt zich sterkmaar daarna 9 Nederland is goed giftig" Het gaat jonge Molukkers vooral om emancipatie SAS- commando's, James Bonds in het Britse leger PER BUS LANGS GEKAAPTE TREIN BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 MEI 1977 PAGINA 17 (Van een onzer verslag gevers) BOVENSMILDE - De bevolking van Bovens milde houdt zich be wonderenswaardig sterk. Angst voor wat er gebeuren kan en de vraag wat er daarna ge beuren moet, groeit uit tot een solidariteit die bijna ontroerend is. Een van de 400 rijkspolitie mannen die een stalen ring hebben getrokken rond de school waar de 150 kinderen gegijzeld zitten: „Wij krijgen van de mensen hier zoveel te eten en te drinken aangeboden, tot en met cognac en bitterballen toe, dat we het niet eens op kunnen. Ze halen hun stoelen uit hun hui zen om ervoor te zorgen dat wij comfortabel kunnen zitten." Daarnaast heerst er vrees en onzekerheid bij diezelfde mobiele eenhe den van de rijkspolitie over de vraag hoe men op zou moeten treden wanneer de kinderen eenmaal vrij zijn. Dat ze heelhuids vrij zullen ko men, wordt algemeen aangenomen. Maar daarna? Een van de rijkspolitiemannen: „Misschien moeten we nog weken blijven en onze karabijnen op de burgers gericht houden len." Er zijn in en om Bovens milde ontzettend veel wapens in omloop, en niet alleen bij de Moluk- kers. Er wordt hier in de buurt druk gejaagd en ook voor het verdedigen van eigen erf schuwt men het jachtgeweer niet. Het eigen erf is een begrip dat telt in Bo vensmilde. Ook finan cieel: een inwoner zegt: „Ik heb hier net een huis van 95.000 gulden ge kocht. Na wat er hier gebeurd is, lijkt me dat een slechte investering. Onroerend goed in een dorp waar een Molukse gemeenschap is, heeft volgens mij niet veel waarde meer." Een grie zelig zakelijk standpunt. In het nabijgelegen Frie se Oosterwolde, waar 400 Zuidmolukkers wo nen, van wie velen fami liebanden hebben met de groepen in Bovens milde en Assen, is extra politiebewaking inge steld. De laatste jaren hebben er zich geen moeilijkheden voorge daan tussen de Neder landse en Zuidmolukse bevolkingsgroep, aldus burgemeester Ooster- wijk van Oosterwolde, en er bestaan zelfs vrienschapsbanden tus sen tal van jongeren van beide groepen. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Gebruik van geweld zou diepgaande geestelijke wonden slaan bij de gegijzelde schoolkinderen in Bovens milde, gelooft Drs. Jan van Spaendonck (43), direkteur van het Deventer bureau voor school- en beroepskeuze. „Ik hoop dat vermeden kan worden dat de kinde ren met schieten en slaan te maken krijgen. Dat zou een traumatische erva ring voor ze zijn, die nog erg lang zou nawerken. „Als de gijzeling zonder ge weld afloopt, zullen de kinderen er vrij snel over heen komen, vermoedt Van Spaendonck, in zijn kwaliteit van peda goog en psycholoog. „Afschuwelijk, dat nu ook kinderen voor gijzelingsakties misbruikt worden. Dat vooropgesteld. Maar ik denk dat als on derwijzers en onderwijzeressen rustig weten te blijven en hun evenwicht bewa ren, dat kinderen er daar waarschijnlijk niet veel psychisch nadeel van hebben." Ter illustratie haalt hij het onderzoek aan dat Anna Freud (de dochter van Sig- mund) met andere psychologen gedaan heeft naar de reakties van kinderen, die tijdens de laatste oorlog de bombarde menten op Londen meemaakten in de schuilkelders. „Toen bleek dat ze niet zo reageerden op de bombardementen zelf met al het lawaai en gegier, maar vooral op het gedrag van de moeders. Als die rustig bleven dan bleven de kinderen het ook. En als de moeders over hun toeren raakten, dan raakten de kinderen pok over hun toeren." Rustig blijven zal voor de leerkrachten in de school een zware taak zijn. Van Spaendonck: „Deze mensen kennen geen moment van echte rust, want de juf en de meester moeten ook 's nachts paraat zijn. De nacht is juist het meest beangsti gend voor de kinderen. Dan ervaren ze dat ze van huis zijn afgesneden. Dan moeten de beddenplassers, de nachtmer ries en de buikpijn opgevangen worden. Daarbij komt nog dat de kinderen vrij wel geen lichaamsbeweging krijgen. De spanningen zijn moeilijk af te reageren in spel en bezig zijn. Dat zal de stressver schijnselen en de lichamelijke klachten ongetwijfeld verergeren." Van Spaendonck is het volmondig eens met zijn Utrechtse collega en studie vriend dr. W. Wolters, die in een vraagge sprek heeft verklaard dat veel zal afhan gen van de aktiviteiten die de leerkrach ten voor de kinderen weten te bedenken. „Ik vermoed", zegt Van Spaendonck, „dat ze zullen trachten afleiding te bieden via spelletjes, handenarbeid en gymnas tiek. Op die manier zullen ze zeker ritme in zo'n dag brengen." Extra moeilijk voor de kinderen is het feit, dat de ramen van de school geblindeerd zijn. „De kinderen hebben daardoor waarschijnlijk het ge voel, dat ze gevangen zitten, in de val. Ze missen al de natuurlijke prikkels, zoals het kontakt met thuis, de dieren, de straat, maar die afgeslotenheid geeft een extra geladenheid. De gezonde relati vering valt weg. Ze worden extra vatbaar voor angsten. Dat het kontakt met de ouders onherroepelijk is afgesneden, zal voor overgevoelige kinderen extra moei lijk zijn. Ze zullen angstig worden." Gunstig noemt Van Spaendonck de om standigheid dat de kinderen in de ver trouwde omgeving zitten, met hun vriendjes en leerkrachten. „Dat is een groot verschil met de mensen in de trein die elkaar vreemd zijn. Het kan de kinde ren veel troost bieden. De kinderen reke nen natuurlijk op de juf en de meester. Dat geeft de leerkrachten misschien de moed en de geesteskracht om meer op te brengen dan ze zelf dachten dat ze in zich hadden." Met kollega Wolters is Van Spaendonck van mening, dat een goede begeleiding van de kinderen, na afloop van de gijze ling, onmisbaar is. Of die professioneel of door de eigen omgeving moet gebeu ren, is geheel per geval te beoordelen, meent de Deventer psycholoog. Hervormd predikant J. de Groot uit Bo vensmilde, die enkele uren godsdienstles geeft op de school, geeft als zijn gerust stellende mening dat als er geen gekke dingen gebeuren waarschijnlijk weinig nazorg voor de gegijzelde kinderen nodig zal zijn. Hij baseert zijn uitspraak op het enorme vertrouwen dat hij in het onder wijzersteam stelt „De sfeer op de school is bijzonder goed, de leerkrachten gaan erg plezierig en ontspannen met de kinderen om. Het is een modelschool voor Drenthe", aldus dominee De Groot. Volgens de predikant konden Molukse en Nederlandse kinderen prima met elkaar opschieten. De kinderen waren juist met een project over de Molukken bezig. Dat onderstreept naar zijn mening de goede verstandhouding tussen beide groeperin gen. Ook op andere punten blijkt dat juist op deze school de Molukkers zoveel mogelijk bij het schoolgebeuren worden betrokken. In de oudercommissie zit na mens de Molukse gemeenschap de heer Kuhuwael. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Commando's van het Britse „Special Air Services Regiment" (SAS), keursoldaten die een harde trai ning in Noord-Ierland achter de rug hebben, zijn volgens het Britse ministerie van defensie, naar Nederland gevlogen om de veiligheidstroepen die zijn samengetrokken rond Bovensmilde en De Put „te oefenen en van raad te dienen". Zij zullen natuurlijk niet deelnemen aan welke operaties ook, zo werd eraan toegevoegd. De specialisten zijn op verzoek van de Nederlandse autoriteiten gekomen. Oorspronkelijk hebben de SAS-commando's hun sporen ver diend in het Midden- en het Verre Oosten. In januari 1976 werden zij voor het eerst naar-Ulster gestuurd om de IRA te bestrijden. Ongeveer 150 commando's zijn daar nu in de weer bij de grens met de Ierse republiek. Alle SAS-mannen zijn ervaren valschermspringers en dui kers. Zij zijn speciaal geoefend in het gebruik van camoufla ge en het geruisloos besluipen van hun tegenstanders. Zij gebruiken bij voorkeur een dolk om iemand onschadelijk te maken. Vuurwapens en explosieven leveren hen echter evenmin problemen op. De Britten beschouwen een SAS-man zo'n beetje ZO'N BEETJE als een militaire EEN MILITAIRE James Bond, die alles kan en onoverwinnelijk is. In Ulster worden de commando's echter gehaat. Omdat zij meestal in burger opereren en vaak spionagewerk doen, beschouwen de protestantse en republikeinse para-militaire organisaties hen als agenten van de Amerikaanse CIA. Het element verrassing speelt in hun acties altijd een grote rol. Zonder twijfel hebben de SAS-mannen in Ulster al veel IRA-plannen verijdeld. Dertien dagen geleden executeerde de IRA een jonge Britse kapitein, omdat hij een SAS-spion zou zijn. Later werd dit door Londen ontkend. Diep onder de indruk verlaat een groep Zuid molukkers de omgeving van de bezette school in Bo vensmilde, waar zij een gebeds samenkomst hebben gehou den. (Van een oi ASSEN-GRONINGEN „Ne derland is goed giftig", zegt een reiziger in een van de bussen die voor de NS de dienst op het traject Assen-Groningen onder houden, nu het treinbaanvak gestremd is. In de bussen ont komt niemand aan de dreiging die uitgaat van de gele streep in het groene land bij De Punt, als zij in file rijdend de inmid dels als tot toeristische attrac tie geworden plaats van het drama passeren. Sommigen vra gen de chauffeur of ze eruit mogen. Maar deze heeft strikte opdracht non-stop van Assen naar Groningen en terug te rij den. „De politie zou hier een inteken lijst moeten ophangen, waarop vrijwilligers zich kunnen mel den om de trein te bestormen". De spreker is bij de infanterie geweest. Hij zegt het terrein in de omgeving van de gekaapte trein op zijn duimpje te kennen. „Ik ben binnen een half uur bij de trein, en ik ken er zo'n hon derd mensen die met me mee- willen. Vlak bij de trein is een ruig heideveld, dat genoeg dek king biedt om ongezien bij de trein te komen". Over het lot van de kapers wil hij geen twij fel laten bestaan. Een Zuidmolukker uit Gronin gen kan zich zijn woede voor stellen, maar wijst hem terecht: „Als u dat serieus meent, bent u net zo erg als mijn landgeno ten in de trein. Ik keur hun acties zondermeer af". In de trein van Assen naar Zwolle zijn een reiziger en een conducteur in een geëmotio neerd gesprek gewikkeld. „Dat de machinist en de conducteur de trein verlaten hebben, keur ik af. Dat is het zelfde als een kapitein die zijn schip verlaat". De conducteur werpt tegen dat zijn collega's van de kapers ge woon het bevel hebben'gekre gen om op te stappen. „En dan ga je toch. Een machinegeweer is echt wel overtuigend. (Van een onzer verslaggevers) EERBEEK Het gaat de Zuidmolukse jongeren in wezen niet om een nationalisti sche strijd, maar om sociale emancipatie. Het is alleen zo, dat de jongeren zich niet anders dan kunnen vereenzelvigen met een naar nationalisme verwijzend symbool, de RMS (Republiek der Zuiamolukken) Deze conclusie is van drs. M. H. Marien, adjunct-directeur van de volkshogeschool Eerbeek. Hij heeft enkele jaren geleden een onderzoek verricht onder Zuidmolukkers in Nederland, ten behoeve van zijn doctoraal scriptie culturele antropologie. Dat sommige jongerengroepen gewapender hand optreden vindt drs. Marien niet zo verwonderlijk. „Overal ter wereld strijden minderheden voor emancipatie. Het is niet verbazingwekkend dat de jonge Molukkers met wegzinken in een houding van gelaten heid en berusting, maar zich militant opstel len, en zich bedienen van middelen die elders als voorbeeld dienen om het doel te bereiken". „Daarbij komt nog, aldus drs. Marien, dat de strijdbare generatie van nu opgroeide in een milieu van ex-militairen, die tot ledig heid gedoemd waren door de demobilisatie in Nederland. De ouders hadden alle tijd voor politiek debat en voor het herbeleven van glorieuze militaire daden". Elke jongen heeft met ontzag geluisterd naar de helden daden van vader en ooms. Is het wonder dat soldaatje spelen het spel bij uitstek van deze jongens was? Sluipen, tactische bewe gingen en gevechtsoefeningen hoorden bij dit spel. Gehardheid en moed stonden als waarden hoog genoteerd. Een zekere mate van vertrouwdheid met het gevecht is bij een groot aantal soldatenzoons dus aanwe zig, met name bij hen die het langst in de woonoorden woonden en die in geringe mate voortgezet onderwijs volgden, met weinig huiswerk dus". Er is een mentale geneigdheid tot gebruik van geweld. En ook, zegt drs. Marien, een opeenhoping van latent onbehagen onder de jonge Molukkers, dat gemakkeijk een uitweg vindt in agressie. Dit ondanks de beleden christelijke leer die zich tegen geweld verzet en ondanks de hoge waarde die het respect voor de ouderen in de Molukse samenleving heeft. Een wezenlijk verschil tussen de oudere generatie en de jongeren onder de Moluk kers vindt drs Marien, dat de ouders het ontslag uit militaire dienst als voornaamste onrecht ervaren en de jongeren de bedrei ging van hun indentiteiL De jongere Zuidmolukker streeft naar ge lijkwaardigheid aan zijn Nederlandse leef tijdgenoten. Hij zit daarbij klem tussen de materiële verlokkingen van de welvaarts staat en de opdracht naar een toekomst in de weer op te bouwen Vrije Molukken. Die opdracht wordt vooral belichaamd door de zogeheten bung-generatie. Die bungs zijn de oudere broers. Zij spelen nog steeds een belangrijke rol. OndefrJien vindt men leiders van de jeugdorganisaties. Zij geven les op zondagsscholen en leiden discussies-, zang en muziekgroepen. Andere belemmeringen bij het streven naar gelijkwaardigheid met de Nederlanders zijn volgens drs. Marien de grote taalachter stand, het vooroordeel en de discriminatie in de Nederlandse samenleving. Vooral na het verlaten van de school wordt men zich van dat laatste bewust. De jonge Molukker ervaart dat hij achtergesteld wordt. „Vooral bij het solliciteren -naar een baan. Dat wreekt zich in deze tijd van jeugdwerkloos heid extra", zegt drs. Marien. „Hij wordt dus teruggeworpen op zijn eigen indentiteit. Op dit punt wordt hij opgevan gen door de oudere broers, de bungs. De bungs-generatie is door het langere verbljf in de geisoleerde woonoorden, de sterkere betrokkenheid bij de „strijd van de oudere generatie", sterker georiënteerd op de ideo logie van de ouderen dan de jongeren onder de 25 jaar". Wat is het perspectief van de jongerenbewe ging? Drs. Marien: „De aanhang van het RMS-ideaal onder de jongeren is groot. Maar de intensiteit van de betrokkenheid zeer verschillend. Hoe geringer de Neder landse woordenschat van de ouders en hoe geïsoleerder het oude milieu, hoe sterker dè betrokkenheid. De beheersing van het Ne derlands bepaalt in belangrijke mate het bereikbare niveau van onderwijs en daar mee de sociale positie en de mogelijkheid op voet van gelijkheid met Nederlanders samen te leven". En over dat isolement zegt hij ondermeer: „In de woonoorden en in de grote woonwij ken is de betrokkenheid veel groter dan in de kleine woonwijken en onder hen die verspreid wonen onder de Nederlandse be volking". Drs. Marien: „Met het voortschrijden van de integratie in de Nederlandse samenleving zal het radicalisme van de Molukse jeugdbewe ging afnemen". Daarbij hoeven de jongeren hun RMS-ideaal overigens niet prijs te geven. Want, zo be sluit drs. Marien, van opnemeng in de Ne derlandse samenleving op voet van gelijk waardigheid is pas sprake, wanneer ieder de ander in zijn waarde wil erkennen, on geacht de ideologie, waarmee hij zich ver eenzelvigt: christen, zionist of RMS'er. Geld blijft rollen in De Punt (Van een onzer verslaggevers) DE PUNT In café De Oude Snik in De Punt is een aantal speelautomaten bijgeplaatst, om de verveling tijdens het lange wachten te verdrijven. Een ge haktballetje met vork en mos terd kost er een rijksdaalder. Een fotograaf heeft de be- schermkap van zijn 2000 mm tele-objectief onder zijn drie poot liggen. In die beschermkap liggen kwartjes en guldens van de mensen die betalen voor een blik naar de gekaapte trein. Namen van de kapers ASSEN De namen van de kapers die in de school in Bo vensmilde 105 kinderen en 6 onderwijzers gegijzeld houden zijn: Tommy Polnaja (18) uit Assen, Martin Manuhuttu (19) uit Assen, jongeman Luhulima (19) uit Assen, Izaack Thenu (27) uit Bovensmilde en Mattheus Thenu (25) uit Bovensmilde, broers van Cor Thenu die be trokken was bij de kaping in Wijster. Verder nog Ronnij Lu- malessil (20) uit Bovensmilde, broer van Wolter die bij de gij zeling m Amsterdam betrokken was en Max Papilaja (24) uit Bovensmilde. De treinkapers bij Glimmen zijn, volgens een nog onvolledi ge lijst: Hansina Uktolseja (22) uit Bovensmilde, Rudy Luma- lessil (23) uit Bovensmilde, broer van Ronnij en Wolter, en Willem Soplanit (25) uit Bovensmilde.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17