Reigervet uitwerpen om een visje te vangen sen, van de kust of in een boot, wordt het hele jaar toe gestaan. In alle andere geval len is er - net zoals overal elders - een gesloten en een open vistijd, afhangende van de soort en de periode waarin ze kuit schiet Vissen op zalm mag van begin februari tot einde oktober. Dat is een wettelijke bepaling. De openings- en sluitingsdata kunnen evenwel lichtelijk ver schillen naar gelang van plaat selijke toestanden. Zalmvis sers, die een Britse expeditie op touw willen zetten, hebben dus al de tijd tussen het einde van de winter en het midden van de herfst. Voor bepaalde waterlopen moeten zij echter wel eerst navraag doen om aan de weet te komen welke de beste maanden zijn. Gewa pend met die informatie, kun nen zij hun trip zorgvuldig voorbereiden met het oog op een maximale vangst en enorm veel plezier. Voor het vissen op forel ligt het wettelijke seizoen tussen 1 maart en 30 september. Ook in dit opzicht zijn heel wat ver schillen mogelijk, vooral wat betreft forellevangst in vijvers, meren en reservoirs. Op talrij ke plaatsen mag niet vóór 1 april (of zelfs nog later) gevist worden. Gewone zoetwatervis draagt in het Engels de collectieve bena ming „coarse fish", die geldt voor snoek, baars, karper, bra sem, blankvoorn, zeelt en vele andere soorten. Deze vissen worden beschermd in de lente, wanneer ze kuit schieten. Het gewone hengelseizoen loopt van 16 juni tot 14 maart. Neem een landkaart van Groot-Brittannië en trek een lijn van de monding van de Humber, op de oostkust, in zuidwestelijke richting naar het eiland Wight. Zalm- en fo relvissers komen voor hun sport het beste aan hun trek ken in het berg- en heuvelach tige gebied ten noorden en ten westen van deze lijn. Schot land heeft wereldbekende zalmrivieren, zoals de Dee van Aberdeenshire, de Tweed, de Tay en de Spey, maar over het algemeen is het er duur vissen. Vele andere Schotse waterlo pen en natuurlijk de meren van Schotland, die „lochs" ge noemd worden, zijn ook uiter mate visrijk, maar niet zo be roemd en dus minder prijzig. Zeeforellen, van de trekkende soort die in 't Latijn „Salmo Trutta" heet, komen in deze wateren vrij overvloedig voor en maken er het vissen bijzon der opwindend. In vrijwel alle lochs, rivieren en andere wa terlopen van Schotland zitten bruine en geteelde regenboog forellen. De Wye is de beroemdste zalmrivier ten zuiden van de Schotse grens. Zij ontspringt in Wales, vloeit Engeland bin nen en vormt uiteindelijk de grens tussen beide delen van Groot-Brittannië. In dat ge west en verder in geheel De von en Cornwall kan men naar hartelust op zalm en zee- forellen, bruine en regenboog forellen vissen. Ten oosten van die ingebeelde lijn is het land vlakker en vloeit het rivierwater veel tra ger. Dit is het terrein van de gewone hengelaar, die zijn liefhebberij naar hartelust kan beoefenen aan rivieren zoals de Great Ouse, nabij de oost- Ondanks het feit, dat Groot- Brittannië een paradijs voor vissers is, moet je er toch reke ning houden met bepaalde toe standen. In de eerste plaats is vissen nergens vrij, behalve op de zeekust. In Cornwall wor den vooral ter hoogte van Looe veel haaien gevangen. Het visrecht van rivieren, me ren en vijvers hoort toe aan landeigenaars, boeren, vis clubs, hotels en andere organi saties. Je kunt dus niet om het even waar gaan vissen zonder van tevoren te informeren wie daar het visrecht bezit. Van die persoon of organisatie moet je een visakte kopen. Het gebeurt wel eens dat vis sen gratis toegelaten wordt, maar je moet altijd navraag doen. Óver het algemeen weer spiegelen de kosten van de visakte de kwaliteit van de mogelijke vangst. Vissen in een deel van de befaamde zalm- en forelwateren komt duur. Voor zalm- of forelle vangst in water met minder naam zal je lang niet zoveel hoeven te betalen. Vissen vangen met hennep? Met reigervet? Met bloed, ter pentijn, anijs, venkel, duiven- mest, uievocht, knoflook, dui velsdrek, eiwit, muskus olieHet lijkt meer op vissen lijmenHonder den middeltjes zijn in de loop der eeuwen aangewend om vissen in netten en aan de hengel te vangen. Het ene middel lijkt nog gekker dan het andere. Visvangers is ken nelijk niets te dol om de schubbendragers op het dro ge te brengen. Met wat men tegenwoordig onder sportvis sen verstaat, heeft dat alles niets zoveel (meer) te maken, maar nog altijd geloven velen in de magische vangkracht van de meest vreemde geur tjes en kleurtjes. In een stokoud boek.staat dit verhaaltje: „Het lokken van vissen met reigervet is van aanmerkelijk belang. Om te beginnen vangt men een rei ger, het geslacht van het dier heeft geen belang. Het beest van zijn pluimen ontdoen vooraleer men hem samen met de maag, de darmen, en de stukgeslagen beenderen in de braadpan stopt Op deze pan komt een deksel dat men afsluit met papier en meelpap. Het is dan een een Visies voor een hotelgast in Zuidwest-Devon. Talrijke Britse hotels reserveren het visrecht van nabijgelegen waterlopen en vijvers voor hun gasten. kust, en de Avon van het graafschap Hampshire, die precies ten westen van het ei land Wight in het Kanaal loopt. In dat deel van Enge land wordt ook druk op forel gevist. Meren, vijvers en reser voirs, zoals het bekende Graf ham Water, komen hiervoor speciaal in aanmerking. Engelands beste forellen wor den gevangen in de zogeheten „kalkrivieren", die naar de zuidkust lopen. De test en de Itchen in het graafschap Hampshire zijn over heel de wereld befaamd wegens hun grote, listige forellen. Aan de ze rivieren werd de techniek van vissen met kunstaas ont wikkeld. „Coarse fishing", het gewone hengelen, is over het algemeen goedkoper. Het eenvoudigste wat een buitenlandse bezoeker kan doen, is te gaan logeren in een hotel waarvan de gas ten mogen vissen in een nabij gelegen waterloop of vijver. B.T.A., het officiële Britse toe- rismebureau, kan informatie bezorgen over dergelijke ho tels. Er bestaan sportagentu- ren, die visrecht verhuren voor langere periodes. Het boek „Where to fish" (waar vissen, jaarlijks uitgegeven door de Harmsworth Press), bevat veel nuttige inlichtingen over alle visrijke Britse wate- Haaievangst is vooral populair ter hoogte van Looe, op de kust van Cornwall. ren en de organisaties die het visrecht bezitten. In de meeste gevallen moet de hengelaar over een zgn. „rod licence" (hengelvergunning) beschikken. De prijs hangt af van het soort vis en de streek. Daarnaast moet dus van de eigenaar van het visrecht nog een visakte gekocht worden, geldig voor een dag of een week. De hengelroedevergun- ning is meestal te koop in een stad of dorp niet ver van het viswater. Alle eigenaars van viswater zullen de bezoekers vertellen tot wie zij zich moe ten wenden voor de wettelijk voorgeschreven vergunning. In Groot-Brittannië wordt voor het vissen op forel vrij wel algemeen gebruik ge maakt van nat of droog kunst aas. Voor zalmvangst gebruikt men draaiend aas of kunstaas. Veel hengelaars vissen op snoek met draaiend aas. Ge woon lokaas wordt gebruikt voor de meeste andere vissoor ten. Eén ding mag je niet uit het oog verliezen. Er zit veel vis in de Britse waterlopen, maar dit eiland telt ook enorm veel enthousiaste hengelaars. Voor de beste waterlopen worden de visakten maanden van te voren geboekt. Het komt er dus op een tijdig plannen te maken voor je visvakantie in Groot-Brittannië. ROGER SIMONS voudige zaak om heel het ge val gedurende vier uren te la ten bakken in een oven. Na die tijd maakt men de pan open en schept het uitgebak ken vet eraf. Nadien stopt men de pan opnieuw dicht en laat ze op het vuur tot de ganse inhoud verkoold is. Men stampe het verkoolde stoffelijk overschot van de reiger hink fijn en mengt dit poeder met vers bier dat pas uit de brouwerskuip is geko men. De totale oplossing hangt men in de fuiken en de vissen houden een processie ernaartoe." Als gezegd, een oud verhaal. Reigers vangen in deze tijd is verboden en het brouwen van bier is aan een vergunning gebonden. Bovendien: de rei gers zijn vandaag de dag lang zo vet niet meer als vroeger het geval moet zijn geweest. Je kunt het vet er moeilijk afscheppen Maar tochVerscheidene moderne sportvissers (wat is «uw» (van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het lijkt wel ol de Britse eilanden geschapen werden voor de visvangst. Dat merkt iedereen, die toe ristische naslagwerken raad pleegt. In de „Geïllustreerde gids voor Groot-Brittannië van de Automobile Associa tion begint elk hoofdstuk met een opgave van visrijke wa terlopen. Als we dat boek mo gen geloven, kunnen enthou siaste vissers er praktisch overal aan hun trekken ko men. Vissen zit Albion in het bloed. Neem nou Izaak Walton, een Engelse Auteur, die leefde van 1593-1683. Al in 1653 schreef hij een „Volledig handboek voor de Hengelaar", Walton stierf op de hoge leeftijd van 90 jaar, wat in zijn tijd zeker geen vaak voorkomend ver schijnsel was. Misschien dank te hij dit aan zijn grote liefde voor het vissen. Hengelaars zijn mensen met een rustig hart. Zij kunnen jaren mee. Lang voor Izaak Walton leef de, was vissen al een druk beoefende Britse bezigheid. Vandaag de dag is het een van de populairste sporten van de Britten. Hoe kan je het anders verklaren, dat in hun land ten minste twee grote maandbla den voor hengelaars verschij nen? Het ene heet „Angling", het andere „Coarse Fisher man" (wat de Engelsen „coar se fishing" noemen, is gewoon hengelen) en ze kosten beide 35 pence per nummer. Wat lees je in zulk gespeciali seerd maandblad? Uitvoerige bijdragen van specialisten Over boeiende visachtige on derwerpen, zoals „Forelle vangst voor beginnelingen", „Zit er weer meer blankvoorn in de Dee?" en lange brieven van lezers, die hun vangsten beschrijven, hun tijdschrift prijzen of bekritiseren en el kaar nuttige tips geven. Elk nummer is royaal géillustreerd met foto's van vissers en hun vangst. Als je de kanjers ziet, die ze uit Britse wateren ge haald hebben, zou je denken dat alvast wat deze sport be treft het fameuze „Guinness Book of Records" elke maand bijgewerkt moet worden. Buitenlandse hengelaars, die persoonlijk willen ontdekken of de Britse vis goed aanbijt, hoeven niet bang te zijn voor ongunstige reacties van vissen de inlanders. Alle bezoekers met harde valuta zijn tegen woordig bijzonder welkom in Groot-Brittannië. Britse hen gelaars roepen niet: „Buiten landse vissers, go home". De toeristenbureaus van dit ei land spannen zich hard in om reislustige vissers op een goed spoor te brengen. Deze laatste hoeven niet veel meer te doen dan een geschikte tijd uit te kiezen, want vissen kan je in Groot-Brittannië op praktisch elk ogenblik van het jaar. Het spreekt vanzelf, dat vis sers met een bepaalde voor keur de seizoenen in de gaten moeten houden. Alleen zeevis- De hennepplant is verwant aan die waaruit verdovings middelen voor de mens wor den gewonnen, zoals hasj en opium. Als gezegd, men kan de vissen verslaven en ze dan bij honderden vangen. De Belgen komt de twijfelachtige eer toe de hennep als vis- vangmiddel in deze contreien te hebben ingevoerd. Zij ervoeren dat er een ge- wenningskuur nodig was om de vissen en dan met name de voorns, verslaafd aan hen nep te maken. Een kwestie van twee tot drie weken, zo hebben „deskundigen" uitge- dokterd. De vissen zijn dan stoned" om het even in be grijpelijk Nederlands te zeg gen en ze laten zich aldus ge- makkelijkier) vangen. Duiven hebben het ook al moeilijk, al liggen hun proble men op een geheel ander vlak. Sportvissers graaien, zo gauw zulks mogelijk is, de mest van de duiven van de jenever, bier (-borstel, een af- valprodukt van de bierbrou werijen), bessenwijn, aman dellikeur de alcoholpromil lages lopen soms hoog op in het water! De degelijke vangkracht van bloed en dan vooral van de os, is al lang bewezen. Het bloed van een stier, noch van een koe heeft enig effekt. Het moet ossebloed zijn. Het bloed van een ruin is nog niet getest Hoe het kan is niet bekend, maar slachthuisbloed heeft zijn waarde weer wel bewe zen, vooral voor de vangst van kopvoorns. En wie nou een afkeer heeft van vers (desnoods geronnen) bloed kan in de winkel terecht, dat wil zeggen: hij kan bloed in poedervorm kopen. Ja en dan hebben we het nog niet gehad over de meelpro- dukten die in grote hoeveel heden te water worden gekie perd: archidemeel, maismeel, paneermeel, notenmeel, wouwbloem, zelfrijzend bak meel Brasems en voorns rijzen als van zelf het water uit. „modern" overigens?) kunnen je een doosje reigervet tonen. A 1 blijkt het later ook ge woon wagensmeer te zijn, zij kennen er magische krachten aan toe. De magie in de hen- gelarij viert nog altijd hoogtij. De specifieke wedstrijdvisser bijvoorbeeld zou het predi kaat „erkend alchemist" niet misstaan. Hij mengt en mengt, kneedt en kneedt Emmers vol geurige en kleu rige stoffen neemt hij mee naar de waterkant om de vis sen te lokken. Soms lijkt het meer het dempen van de pu- tIn Noord-Nederland - dat stuk boven de grote rivieren dus - is het nog niet zover, maar in de Brabantse en Limburgse gebieden, zowel die in Nederland als die in België, hecht men grote waar de aan bijvoorbeeld hennep. Beter gezegd: hennepnootjes. Die zaadjes oefenen op vissen grote aantrekkingskracht uit, vooral als ze er aan verslaafd zijn geraakt platjes om het in lokvoertjes te verwerken. Heel speciale samenstellingen zijn zo te ma ken, want duivenmest bezit zoveel krachtige geurtjes dat vissen er maar niet kunnen afblijven. Ammoniak, weet u wel De vrouwen van veel sport vissers klagen intussen ook al steen en been als manlief met een doosje duivelsdrek thuis komt Dat goedje is afkomstig van de Assa-Foetida, een harsachtig produkt uit tropi sche landen. Duivelsdrek heeft een verpestende en doordringende geur, vandaar- Verder worden er aanslagen gepleegd op de gezondheid van de vissen. Vele zoetighe den verdwijnen er in de vis- semagen, met alle moderne welvaartskwalen van dien. Anijs, koreander, honing, sac charose Ook sterkere middeltjes ko men in het viswater terecht: Men vangt eerst een reiger r 1

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14