Leidse biologen steunen economie van Tanzania Overlast door lawaai, stof en drukte bij betoncentrale aan Sumatrastraat Volendam schakelt Noordwijk uit: 2-0 van lezers Verlies VVO A bij Nicolaas Boys BEKER VOOR BEACH CLUB Oudjes' Roodenburg doen het nog best BESTUDERING EIWITRIJKE VISSENGESLACHT HAPLOCHROMIS Scholierenver kiezingen Avond vierdaagse VERKIEZINGSAVOND STADSGEHOORZAAL Psychologie neemt gerenoveerd gebouw officieel in gebruik mTSTAD/REGIO -LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 MEI 1977 PAGINA 5 Brieven graag kort en duideljjk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. LEIDEN Drie Leidse biolo gen vertrekken vrijdag 1 juli voor tweeëneenhalf jaar naar Tanxania. Daar sullen ze het vissengeslacht Haplochromis, een onderafdeling van de fa milie der Cichlidae bestude ren. Deze studie is niet alleen van belang voor het milieube heer, maar ook voor de vis- meelindustrie van Tanzania. Deze industrie bespaart het land namelijk de dure invoer van dierlijke eiwitten, beno digd voor het veevoer. De drie biologen, Frans Witte, zijn echtgenote Els Witte- Maas, en Martien van Oyen volgen op het ogenblik nog een specialistenopleiding in het Brits Museum bij dr. P. H. Greenwood, een centrale auto riteit op het gebied van vissen. Na hun terugkeer hopen zij op dinsdag 21 juni in Leiden voor hun doctoraal examen te sla gen. Vervolgens beginnen de veelomvattende voorbereidin gen voor het verblijf in Mwan- za, hun standplaats in Tanza nia. Viltstiften, papier, close trollen en zeep zullen voor lan ge tijd moeten worden ingesla gen, omdat ze moeilijk in het land zelf verkrijgbaar zijn. Haplochromiden De familie der Cichliden, waar de hapochromiden deel van uitmaken zijn bij de aqua- Els Witte-Maas. Frans Witte en Martien van Oyen riumhouders welbekend. (Bon te Baarzen, kersenbuikcichili- de, kleine muilbroeder). Het grote publiek zal ongetwijfeld wel eens hebben gehoord van de maanvis, een Zuidameri kaans lid van de familie. De haplochromiden komen in vele soorten op verschillende we relddelen voor, maar het Vic- toriameer - waar de biologen in de Manza Gulf hun onder zoekingen zullen verrichten - is met 200 soorten van het geslacht erg rijk gezegend, de grootte van het gebied in aan merking genomen. Schrik De leiding van het Leidse on derzoekproject berust bij drs. Kees Barel, van de afdeling morfologie van het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit De heer Barel be zocht twee jaar geleden naar aanleiding van een reportage op de televisie van een bezoek van prins Claus aan Tanzania - Oost-Afrika (de televisie re portage liet haplochromiden zien). In Dar es Salaam ver nam hij tot zijn schrik dat men van plan was om ten behoeve van de vismeelpro- duktie in de Manza Gulf, een gebied ter grootte van de Oos- terschelde maar liefst 60 ton haplochromiden per dag te gaan vangen. Vangsten van een dergelijke omvang zouden ongetwijfeld het biologisch evenwicht verstoren. Twee jaar, aldus de heer Barel kan het goed gaan maar dan zullen zich de nadelige gevolgen ma nifesteren. Evenwicht Wil men, ook in het belang van de Tanzaniaanse vismeelpro- duktie, het biologisch even wicht in de Mwanza Gulf be waren dan zal men zich aan een aantal voorwaarden moe ten houden. Men zal moeten weten waar de parings- en broedgebieden zich bevinden, en die moeten ontzien. Verder moet er onderscheid worden gemaakt tussen de diverse ha plochromiden, die niet, zoals Voorbeeld van twee uiterlijk sterk op elkaar gelijkende verschillende Haplochromissoorten met een verschillen de voedingswijze. De bovenste vis is een slakkeneter, die slakken kraakt met zijn keelkaken. Alle Haplochro missoorten hebben dit extra paar kaken achter in hun keel. Bij slakkenkrakers zijn deze kaken zeer sterk ontwikkeld tot een soort „notenkraker". De onderste vis is een zogenaamde pedofaag (kindereter). Deze soort leeft van eieren, die hij verkrijgt uit de bek van broedende vrouwtjes. Haplochromis is een muilbroeder, waarbij het vrouwtje de eieren gedurende ongeveer veertien dagen in haar bek uitbroedt. men tot voor kort dacht in Tanzania, één soort vormen maar ter plaatse, zoals gezegd, in 200 soorten voorkomen. Dit onderscheiden is een zeer moeilijke zaak, want de soor ten lijken verschrikkelijk veel op elkaar. Voor de determina tie is nog altijd de determina tiecollectie van het Brits Mu seum benodigd. Wel kan men op het ogenblik als resultaat van het Leidse wetenschappe lijke onderzoek ongeveer twin tig voedingstypen onderken nen, waardoor ondermeer ook onderzoek voor de visserij mo gelijk is. Dit onderzoek ter be geleiding van de visserij, het lokaliseren van parings- en broedgebieden, het analyseren van de levensomstandigheden en het beschrijven van de res terende soorten zijn enkele on derdelen van het programma, waarvoor Frans en Els Witte en Martien van Oyen (en zijn vrouw) binnenkort naar Mwanza vertrekken. Bij hun onderzoek zullen zij gebruik maken van een boot die op het ogenblik ter plaatse wordt gebouwd onder tozicht van de Urker visser Teun Ras, die al vier jaar in Mwanza verblijft. Met het onderzoek, waarvoor ook de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, be langstelling heeft, dienen zij naast het wetenschappelijk be lang het milieubeheer en de economie van één der armste ontwikkelingslanden ter we reld. \EIDEN „Toen de Leidse Beton- I centrale zich in de Sumatrastraat wil de vestigen, heeft wethouder Ver boom xich daar heftig tegen verzet. De fabriek zou te veel overlast geven door lawaai, stof en drukker verkeer. En nu, in een andere wijk, gaat hij zomaar aan die bezwaren voorbij. Dit is slecht bestnur." Deze kritiek was te horen op een gisteravond gehouden informatie-avond in gebouw Morsch- wijk, georganiseerd door de gemeen te. De critici waren bewoners van de wijken Muiderslot, Transvaal I en II en de Juwelenwijk. Dat er bezwaren waren, bleek gister avond wel. In de eerste plaats stelden de wijkbewoners dat het laatste, dood lopende deel van de Morsweg veel te zwaar belast zou worden door de gro te vrachtwagens. Als mogelijke oplos sing stelde de gemeente voor de afrit van de nog te bouwen Churchillbrug achter de huizen om te leggen; dit zou een oplossing kunnen zijn, omdat de direkteur van de LBC gezegd heeft zich pas te willen vestigen als de brug af is (zie LC van gisteren). Een ander punt was de verwachte lawaai- en stofoverlast. De bewoners hadden uitgerekend dat de fabriek op zeventig meter van huizen zou komen te liggen („die afstand is veel te klein"); van de hinderwet, een moge lijk middel om overlast tegen te gaan, verwachtten zij niet veel heil. „Als de gemeente eisen zou gaan stellen, moet de LBC allerlei voorzieningen gaan treffen en dan is de vestiging niet meer rendabel; en dat zal de gemeente wel niet willen". De aanwezige ambtenaren wezen erop dat er twee kanten aan deze zaak zitten. Allereerst is er een grondtrans- actie: de gemeente koopt grond van Wernink en ruilt die met de LBC tegen grond in de Sumatrastraat, aan de Zoeterwoudseweg en aan de Ha-' ven. Hierop kan invloed uitgeoefend worden via de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Een tweede punt is het eventueel afgeven van een hin derwetvergunning aan de LBC; daar tegen kan beroep aangetekend wor den. Er werd de bewoners ook een informatie-avond met wethouder Ver boom in het vooruitzicht gesteld. Op deze avond kwam nog meer aan de orde. Ter ontlasting van de Mors weg stelde de gemeente voor het ge deelte tussen Lage Morsweg en spoor lijn voor vrachtverkeer te verbieden; hetzelfde staat te gebeuren voor de Damstraat. Daarnaast wordt de Mors weg opnieuw bestraat, wordt de stoep verbreed en komen er paaltjes. Als laatste punt werd de aanleg van j de Dr. Lelylaan en de Churchillbrug besproken. De wijkbewoners bena-1 drukten dat de betonfabriek er zeker niet mag komen voordat de brug er is. Het plan is van de Dr. Lelylaan een tweebaansweg te maken, met drie tun neltjes voor voetgangers en fietsers. De weg zal te bereiken zijn via de de Opaalstraat, de Morsweg en de om te buigen Lage Morsweg. LEIDEN Geboren: Martijn, zn. v. J. P. van Rhijn - A. A. M. van Polanen; Elisabeth C. M. Gijzenij, dr. v. I. Th. Gijzenij - M A. van Ark; Ernest E. zn. v. W. E. Milde - J. E. Kater; Saskia, dr. v. J. Klunder - Z. Zuidervaart; Theodo res J. A.. zn. v. Th. Q. Onderwater - M. A. Hoogmoed; Kevin T. S.. zn. v S. Sastrokarijo - S. R. de Roos; Martine R., dr. v. H. P. Holthuis - C. M. Robroch; Annelies, dr v. A Welmers - H. R. Holvast; Ismail en Adilcan. tweelingzo nen van M. Oz en E. Gertenaar; Robert D., z.n. v. F. A. C. van den Berg - T. A. M. Veldema; Karima, dr. v. A. Baouch - M. Boujada; Renate D.. dr. v. C. M. van Gemeren - M. H. van Leeuwen; Annemarie C. dr. v. P. Ruwaard - M. A. Balleur Gehuwd: Th. Wirtsemius - Th. H. A. ter Horst; K. O. Hansen - C. O. M. Kluts. Overleden: G. J. Korniloff. geb. 1918. man; W. H. Gouweleeuw, geb 190T man; J M. de Bruin. geb. 1944 man' C. J. Poll. geb. 1892; W. Vis. geb. 1946^ man; J. Houtekamer. geb. 1924. man; W. F. Pardoen, geb. 1891. man. Als Agnes-scholiere en deel neemster aan de Keeging-sch- olierenverkiezingen las ik geïn teresseerd het artikel over deze verkiezingen in de LC van 20 mei. Wanneer men echter als „buitenstaander" dit artikel leest, krijgt men een verkeerde indruk van de stemmenver- deeldheid en stemvastheid op onze school. In het stuk worden Den Uyl, Van Agt en Wiegel als meest favoriete minister-presidenten genoemd, maar er is niet ver meld dat de leerlingen alt hans op Agnes bij de desbe treffende vraag slechts mochten kiezen uit de drie bovengenoem de heren. Men heeft op Agnes bewust de keuzemogelijkheden beperkt ge houden of men .Jinks, rechts of midden" is georiënteerd. Het stukje over het stemgedrag van de scholieren op Agnes wekte mijn verontwaardiging. Er stond dat bij de verkiezingen van enkele maanden geleden op Agnes de PPR als winnaar naar voren kwam en dat dit nu niet het geval was. Hieruit zou de wispelturigheid van de scholier blijken. De stemming van 18 maart j.l. gewonnen door de PPR, werd gehouden onder on geveer tachtig V5-leerlingen. De verkiezingen van deze week werden echter gehouden onder alle leerlingen van de school vanaf de derde klas. Tineke v.d. Berg Irenestraat 30 Voorhout (door red. ingekort). VOORSCHOTEN Ruim tweeduizend wandelaars (wel geteld 2.055) begonnen gister avond in Voorschoten aan de eerste dag van de avondvier daagse. De organisatie was in handen van de wandelsportver eniging SVLV, die in de loop der jaren kans gezien heeft om een aantrekkelijk programma samen te stellen. De routes zowel van de 5, 10 en 15 km. gaan door het toch nog steeds aanwezige vele groen. Het merendeel van de wande laars loopt de 10 km. Alle basis scholen van Voorschoten met uitzondering van de „Noorder hof' nemen deel met hun school en het onderwijsteam. Dit jaar loopt er ook een groep „Apo theek Voorschoten" mee. In verband met de gijzelingen in Drenthe hebben de organisatoren van de verkiezingsavond die vanavond in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden besloten de eventuele uitzending van de voetbalwedstrijd op het grootscherm afhankelijk te stellen van de ontwikke lingendie zich vandaag voordoen. Ook de rest van het programma zal zonodig aan deze ontwikkelingen worden aangepast. LEIDEN De subfaculteit Psychologie van de Leidse Uni versiteit is gisteravond na de verhuizing van de Rijnsbnrger- weg naar het gerenoveerde ge bouw Hooigracht 15 officiéél in gebruik genomen. Met de verhuizing zijn de ver schillende vakgroepen, afdelin gen en diensten van de subfa culteit uit de verschillende vesti gingen aan Rijnsburgerweg en Stationsplein bijeengebracht in de riante behuizing van het voormalige St Elizabeth Zie kenhuis aan de Hooigracht „De renoveerders zijn erin geslaagd om de „ziekenhuissfeer" in het geheel weg te nemen", aldus een woordvoerder van de subfacul teit Eén vakgroep bleef achter op de Rijnsburgerweg; Onder wijskunde, een subfacultair on derdeel dat tezijnertijd met de vakgroep Onderwijskunde van de subfaculteit Pedagogische en Andragogische Wetenschappen aan het Stationsplein gehuisvest zal worden. De renovatiewerkzaamheden werden begeleid door het Archi tectenbureau Kroneman en Ad viesbureau Jongen BV uit Vlaardingen en uitgevoerd door het Aannemingsbedrijf J. W. Gesman uit Alphen. De werk zaamheden hebben enige jaren in beslag genomen. Leiden kent momenteel 1100 psychologiestu denten met een jaarlijkse aan was van 220 studenten. Gemid deld studeren er 80 studenten per jaar af. Hoewel de richting Psychologie landelijk geen toe name te zien geeft bestaat er een duidelijke voorkeur voor Leiden, bij de eerste jaars. Bij de officiële opening werd geen speciale openingshandeling ver richt; wel werden er toespraken gehouden door Prof. dr. P. van den Broek, dekaan van de facul teit der Sociale Wetenschappen. Prof. dr. H. C. J. Duijker, hoog leraar in de gedrkgsleer aan de Universiteit van Amsterdam en Prof. dr. G. A. Kohnstamm, voorzitter van de Subfaculteit Psychologie. Aansluitend volgde er een geanimeerde receptie. Van onze sportredactie LEIDEN Ook de laatste hoop om het seizoen goed af te sluiten is voor Noordwijk voorbij. Gisteravond werd met 2—0 van Volendam verlo ren waardoor de seekanters uit de bekerstrijd gewipt werden. Noordwijk begon gehavend aan de strijd. Op het appèl ontbraken Kees en Albert Spaander man, Jaap van Kesteren, Rob Suttorp, terwijl John- van Dijk de kleedkamer vroegtijdig moest opzoe ken. In de beginfase bood de equipe van John Eelman nog goed partij. Na een kwartier verzette Volendam de bakens. Doordat Frans v.d. Veen en Sjaak van Dorp in botsing kwamen kon John, Termeij de bal oppikken. Termeij had toen weinig moeite om Albert v.d. Niet te kloppen: 1—0. Eenl paar minuten later werd het 2—0. De volledigi vrijgelaten Jac Jonk (de kip) kon eenvoudig inkop- pen. Noordwijk kwam in de eerste rondgang niet ver- i der dan een gevaarlijk schot van Jan Willem: Bogers. Na de hervatting heeft Noordwijk nog wel geprobeerd om verandering in de stand aan te j brengen. De overtuiging ontbrak echter. Boven-! dien trok Volendam zich volledig terug waardoor I er weinig ruimte overbleef om tot reële scorings- i mogelijkheden te komen. .99 LfelDEN In de Leids-Goudse Afdeling A moest WOA het onderspit delven tegen Nicolaas Boys: 3—2. De ploeg uit Oud Ade verscheen met een gelegen heids-achterhoede in het veld vanwege de vele invallers. Nico laas Boys nam via Dirk Fransen de leiding. Na de hervatting bracht Gé v.d. Star WOA op gelijke voet Door fouten in de. defensie liep Nicolaas Boys uit naar 31 alvorens Gé v.d. Star de achterstand verkleinde. In afdeling B deelden Ammers- tol en Stompwijkse Boys de punten 1—1. In de eerste rond gang namen de Stompwijkers j het initiatief. Een schot van Theo v.d. Bosch belandde tegen het houtwerk. Tegen de verhou- ding in nam Ammerstol een 1—0 voorsprong. Henk Luiten bepaalde nog voor de rust de eindstand op 1—1. LISSE In de „eigen" THB-hal in Lisse is GodyU United er niet in geslaagd voor de tweede maal op rij de Leidse zaalvoet balbeker te bemachtigen. De Lisse na ren overigens ook nog in het bezit van de Neder landse beker werden door bet Noordwijkse Beach Club met 1—2 verslagen. Een overwinning die overigens wat geflatteerd mag worden ge noemd. Met name in de eerste helft toonde Godyla zich duide lijk de betere, meer aanvallende acht Grandioos doelmanswerk van Frans de Haas en missers van Jan van Slooten en Theo Godyla stonden evenwel doel- werd terecht met een strafschop punten in de weg. bestraft Harry van der Zwet Na de hervatting nam het nog maakte geen fout altijd counterende Beach Club Piet Alders opnieuw, besliste de leiding. Piet Alders scoorde, kort voor de strijd definitief. Godyla kwam even later weer Een 12 overwinning die vol op gelijke hoogte. Een overtre- doende bleek voor de Iiéidse ding van Piet Chris van Dijk beker. LEIDEN In verband met het vijftigjarig jubileum van de voetbalvereniging Roodenburg speelden gisteravond het kampioen-- selftal uit 1967 tegen het huidige Roodenburg. Het uiterst vriend schappelijke duel eindigde onbeslist: 1—1. De „oudjes" waren het duidelijk nog niet verleerd. Met name doelman Mat Keereweer en Maarten de Vos (I.F.) lieten enkele technische hoogstandjes zien. Nieuw-Roodenburg nam in de tweede periode door een treffer van Wout Holverda de leiding. Dezelfde Holverda liet daarna nog enkele doelrijpe kansen onbenut. Vlak voor tijd scoorde Hennie de Klerk de verdiende gelijkmaker. Martin van der Broek van oud-Roodenburg haalt i kan ingrijpen. De bal zal echter de lat op zijitweg v

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5