Geen verkoop van woningwetwoningen Bebouwen Stevenshof voor '85 met Bouw meer kantoren aan Morssingel ADVIES COLLEGE AAN GEMEENTERAAD CONCLUSIE WERKGROEP MILIEUBEHEER: Handtekeningenactie leerling-verpleegkundigen FÏEURUP Moutextract-fabriek moet opnieuw vergunning aanvragen WOENSDAG 25 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De kans dat de gemeente Leiden binnen afzien bare tijd de mogelijkheid zal openen dat bewoners van wo ningwetwoningen in bezit van woningstichtingen, waaronder die van Leiden zelf, hun huur huis kunnen kopen, is uiterst klein. Aan de gemeenteraad is een voorstel gezonden, waarin wordt geadviseerd de verkoop van deze huizen vooralsnog niet goed te keuren. Dit voorstel kreeg gisteravond al ruime steun in de commissie volks huisvesting. Alleen de verte genwoordigers van CDA en VVD wilden zich nog niet di rect tegen de verkoop van wo ningwetwoningen uitspreken. Zoals bekend verzocht een tien tal bewoners uit de Waldeck Pyrmontstraat en de Anna van Saksenstraat enige tijd geleden aan het college en de Leidse Woningstichting hun huis te mo gen kopen. Dat was de aanleidig voor acties van het WD-raad- slid Langerak en zijn CDA-col- lega Ham om het principe van de verkoop van deze huurhuizen weer eens aan de orde te stellen opdat hieromtrent een raadsuit- spraak zou worden gedaan. Wet houder Verboom (volkshuisves ting) toonde zich toen meteen al een tegenstander van de ver koop aan de huurders. Hij stel de deze goedkope en goede wo ningen niet uit het distributie pakket te kunnen missen. In feite is dat ook de conclusie van de nu gemaakte ambtelijke nota en het advies van het colle ge aan de gemeenteraad, of schoon een beschikking van staatssecretaris Van Dam de mogelijkheid heeft geopend dat woningbouwverenigingen onder voorwaarden huizen aan zitten de huurders kunnen overdra gen. Deze voorwaarden zijn dan, dat de bewoner een inko men moet verdienen dat bene den dat van de „modale werkne mer" ligt (27.800 gulden per jaar). Bovendien zou hij ver plicht moeten worden zijn wo ning aan de woningbouwvereni ging of de gemeente terug te verkopen als hij binnen 10 jaar zijn huis verlaat Dit op straffe van een boete van 10.000 gulden. Algemeen was men het er giste ren over eens dat de termijn van 10 jaar en deze boete veel te klein waren, zeker gezien de stijging van de woningprijzen van de laatste tijd. Toch wilde de liberaal Langerak de ver koop van woningwetwoningen niet zo maar afwijzen. Hij pleit te voor een nadere studie met name over de vraag of deze huizen nu inderdaad wel te rechtkomen bij die gezinnen waarvoor ze worden gebouwd. Wat dit betreft zette de VVD-er een vraagteken bij het beleid dat door het gemeentelijk huis vestingsbureau de laatste jaren is gevoerd. Zijn CDA-collega Ham had we liswaar begrip voor het stand punt van het college, dat op deze wijze de beste en goed koopste woningen uit het ge meentelijk distributiepakket het eerst zullen verdwijnen, maar wilde toch uitdrukkelijk de mo gelijkheid van een uitzondering openlaten. Hij verweet het colle ge bovendien in zekere zin zelf het grote tekort aan woningwet woningen te hebben gehand haafd door alsmaar te blijven aarzelen over de vraag of de Stevenshofpolder wel of niet be bouwd moet worden. Van de kant van PPR en PSP werd het voorstel van het colle ge ondersteund. Het raadslid Duivesteijn (PvdA) merkte op wel voor een experiment op dit gebied te voelen, maar dan zou eerst het proces van de stads vernieuwing een flink stuk ge vorderd moeten zijn, omdat hij anders een verstoring hiervan vreesde. Overigens hebben ook enkele afzonderlijke woningbouwver enigingen en de Federatie van Woningbouwverenigingen nega tief geadviseerd over de vraag of de verkoop aan huurders mo gelijk moet worden. De Stevenshofjespolder: bebouwen voor 1985 niet nodig, vindt de Werkgroep Milieubeheer (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het beginnen met bet volbouwen van de Steveashofjespol- der is zeker voor 1985 niet nodig. Tot deze conclusie komt de werkgroep milieubeheer aan de Rijksuniversiteit van Leiden in een commentaar op de jongste gemeentelijke voornemens ter zake het woningbouwbeleid voor de komende jaren. Deze zullen donder dagavond in een gezamenlijke verga dering van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en volkshuisves ting worden besproken. Volgens de werkgroep milieubeheer is het mogelijk middels het hanteren van nog grotere dichtheden bij de uitvoe ring van bouwplannen in de binnen stad en daar buiten een aanzienlijk hoger aantal nieuwbouwwoningen te realiseren dan uit de gemeentelijke nota's naar voren komt Naar het oor deel van de werkgroep zouden netto dichtheden moeten worden gehan teerd van 60 tot 80 woningen per hectare. Daarbij zou een bouwvorm moeten worden toegepast van 34 woonlagen, waarbij een groot deel van de woningen toch beschikt over een eigen tuin. Deze dichtheden betekenen volgens de werkgroep geen hoogbouw, maar een kompakte stedelijke bouw wijze in een zeer gevarieerde bouw vorm. Wat de wijk Roomburg betreft pleit de werkgroep dan bijvoorbeeld voor 1800 woningen, waarbij de vuilstort plaats als groengebied voor de omlig gende bebouwing kan fungeren. Door een verhoging van de bebouwings dichtheden in dit gebied zouden 585 extra woningen kunnen worden ge bouwd, meent de werkgroep. Op deze wijze zou in de twee nieuwbouwgebie- den die Leiden het eerst denkt vol te bouwen (Bokhorst en Koppelstein in het Morskwartier) een winst van 150 huizen kunnen worden bereikt, terwijl bij de uitvoerihg van het renovatie- plan. voor het ziekenhuis naast het AZL terrein 150 extra woningen ge bouwd kunnen worden. Naast het oordeel van de werkgroep Milieubeheer worden de verschillende bouwmogelijkheden door de gemeente nog steeds niet ten volle onderkend. Als alternatief voor de Stevenshof noemt de werkgroep een betere benut ting van de randen van gebieden als Roomburg, de Coebel, mogelijkheden in Zuid-West, de Mors en de Leeuwen hoek. Bovendien zou het college uit gaan van een slechte fasering van de bouwstroom. Er zouden volgens de werkgroep in de periode tussen nu en 1980 ongeveer 1900 woningen meer gereedkomen dan voor de Leidse be hoefte nodig wordt geacht In dit ver band pleit de werkgroep er voor de uitvoering van de plannen voor Kop pelstein en Bokshorst uit te stellen tot na het gereedkomen van de Meren- wijk in 1980, en ze intussen aan te passen aan hogere dichtheden. Langs wegen Ook wil de werkgroep dat de gemeen te meer aandacht besteedt aan het bouwen van huizen langs wegen, waarbij gedacht wordt aan Gooimeer laan (in aanleg) en de dr. Lelylaan in de Mors, waar een deel van de strook van 120 meter is vrijgehouden. Bij de uitvoering van deze weg als normale stadsweg zou deze tot een kwart kun nen worden teruggebracht, meent de werkgroep. Theoretisch zou dit een winst betekenen van 9 ha. Al cijferend komt de werkgroep mi lieubeheer tot de conclusie dat er zelfs bij een maximum-aanname met betrekking tot de niet behoeftedek- kende woningen (zoals bijvoorbeeld de bebouwing van het Waardeiland) nog een aantal extra hnizen resteert van 1500, voor „tegenvallers", zonder dat dan voor 1985 met het bouwen in de Stevenshofjespolder wordt be gonnen. RAADSCOMMISSIE ECONOMISCHE AANGELEGENHEDEN: LEIDEN De leden van de raadscommissie voor economische aangelegenheden willen dat. er meer kantoren aan de Morssingel worden gebouwd. Zoals bekend heeft het college in het ontwerp- bestemmingsplan de Morssingel voor een belangrijk deel een woonbestemming gegeven. De huidige woningen zullen nog voor de bonwvakantie moeten worden gesloopt. Daarvoor in de plaats is door het college aan een nieuwe woonbebouwing in respectieve lijk vijf, zes en acht lagen gedacht. In totaal zou er ruimte zijn voor circa 125 twee-, drie-, vier- en vijf kamerappartementen. De heren W. Bleijie (CDA) en K. van Duijn (VVD) pleitten yoor alleen kantorenbouw langs de Morssingel. Het CDA-raad- slid noemde de toelichting in het bestemmingsplan met de argu menten waarom er woningen moeten komen aan de Morssin gel „een flauwekul ver ha al". Hij drukte wethouder Van Aken op het hart dat het dringend nood zakelijk is dat er op korte ter mijn ruimte voor kantoorbouw in Leiden komt. De andere commissieleden wa ren niet zo te spreken over de vage omschrijving in de toelich ting dat „er in Leiden nog vol doende lokaties zijn om kanto ren neer te zetten". Met name het PvdA-raadslid J. van Baa- ren vroeg, naar zijn zeggen voor de zoveelste keer, om een inven tarisatie van mogelijk lokaties voor de tertiaire sector. „De mogelijkheden voor het bouwen van kantoren op het Schuttersveld, het AZL-terrein en de Plesmanlaan moeten net worden onderschat", aldus wet houder M. van Aken, die stelde zich te kunnen verenigen met de door het college in het ontwerp- bestemmingsplan neergelegde visie. Hij stelde dat gebleken is dat er in de Leidse regio niet meer zo'n behoefte is aan een compact kantorencomplex, als er aan de Morssingel zou verrij zen, wanneer de raadscommis sie haar zin kreeg. „Aan een dergelijk project kun je alleen maar beginnen wanneer er tien tallen ondernemingen op de wachtlijst staan. We hebben er op het moment geen een. Het is zelfs zo dat nog steeds etages van het kantoorgebouw aan het Schuttersveld en de Vondellaan leeg staan". De heer Bleijie stelde voor om te stimuleren dat kantoren uit de binnenstad zich in het te creëren „handelscentrumpje" dichtbij het openbaar vervoer en bij de binnenstad aan de Morssingel gaan vestigen. Wet houder Van Aken voelde weinig voor een dergelijke taktiek: „Het personeel van de Raad van Arbeid betreurt de verhuizing van de Breestraat naar de Hoge Rijndijk ook ten zeerste. Als consument zijn ze in feite voor de binnenstad verloren", aldus de wethouder daarbij het argu ment vóór woningbouw aan de Morssingel („De woningen lig gen op loopafstand van het stadscentrum") vergetend. De PvdA-raadsleden F. Mentzij en A. Ranner kwamen uiteinde lijk met twee compromis-voor stellingen. De WD-ers Th. Wes- sels en K. van Duyn behielden hierover hun stem voor en de heer Bleijie stelde zich achter de voorstellen onder het motto: „Alles is mij liever dan niet". De heer Mentzij stelde voor op de hoek van de Morssingel en de rotonde voor het belastingkan toor evenals op de hoek van de singel en de Stationsweg een terrein open te houden voor kleinschalige kantoren. Zijn, partijgenoot Ranner kwam met het voorstel de bebouwingen, die in het plan zowel een be drijf sbes temming als een woon bestemming, alleen de eerstge noemde bestemming te geven. De heer Wessels wees tenslotte nog op het belang een hotel in de buurt van het station te vesti gen. Met name bij de „lopende patiënten" van het Academisch Ziekenhuis en het Diaconessen- huis is grote behoefte aan een nieuwe hotelaccommodatie in Leiden", aldus de heer Wessels. Wethouder Van Aken deelde mee dat bij hem geen verzoeken dienaangaande zijn binnengeko- Leiden Het stedelijk comité voor leerling-verpleegkundigen houdt een handtekeningenaktie tegen de afschaffing van sala rissen voor leerlingen in de vooropleiding (drie maanden). Deze salarissen worden sinds 1 januari 1977 niet meer uitbe taald in de particuliere zieken huizen, verpleeghuizen en psy chiatrische instellingen. In ruil hiervoor hebben de preklini sche leerlingen een aantal im materiële voorzieningen gekre ten. Het comité stelt in een onlangs uitgebrachte brochure dat af schaffing van het salaris grote problemen voor de leerling-ver pleegkundigen en -ziekenverzor genden met zich meebrengt Zij zijn vaak genoodzaakt grote sommen geld te lenen in hun préklinische periode. „Te vrezen valt dat in de toekomst in plaats van drie maanden een heel jaar niet betaald zal worden, waar door het beroep van verpleeg kundige afgesloten dreigt te worden voor grote groepen jon geren die geen geld achter de hand hebben," aldus de in het comité vertegenwoordigd zijnde groeperingen: leerlingen van de drie Leidse ziekenhuizen Ende geest Bavo, Sancta Maria en de organisaties NW-jc, KWJ, •ANJV, en de Abva-groep RU- L:AZL. Het ziet er naar uit dat ook in de Academische Ziekenhuizen de salarissen voor de preklini sche leerlingen zal worden afge schaft De groep verpleegkundi gen van de Arka verzet zich nadrukkelijk tegen niet - door betaling in de Academische Zie kenhuizen. Deze groep heeft zi ch, anders dan de Abva, nooit akkoord verklaard met de nieu- -ve CAO-Ziekenhuiswezen. Pinksteren. Regeliets. Iets feestelijk^, 'n Bloemengroet. Via uw Fleuropbloemist. Nu besteld, morgen bezorgd. Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, VI Dén Haag. LEIDEN De Fabriek van Diastatische Producten aan de Rijndijk in Leiden - de enige moutextractfabriek in Nederland - zal bij de gemeente Leiden opnieuw een hinderwetvergunning moeten aanvragen. Weliswaar verleende de gemeente Leiden deze fabriek een nieuwe hinderwetvergunning, nadat in de bedrijfsruimte enkele verbouwin gen hadden plaatsgevonden, maar daarbij is aan omwonenden niet de mogelijkheid geboden om bezwaar aan te tekenen tegen het verlenen van deze hinderwetvergunning. De eigenaar van het direkt naast de fabriek gelegen woonhuis heeft tegen deze procedure protest aangetekend en is gisteren door de Raad van State in het gelijk gesteld. De Fabriek van diastatische producten zal dus wederom een hinderwetvergunning moeten aanvragen en daarbij zal omwonenden nu wel de gelegenheid worden geboden om hun bfewwaren kenbaar te maken. Brand in hotelkeuken Rond zeven uur gisteravond spoedden zich de aatospuit en ladderwagen van de Leidse van de Leidse brandweer verge zeld van een politiesurveillancewagen naar het hotel restau rant Holiday Inn aan de Haagse Schonwweg. Van daaruit was de melding binnengekomen dat onder de frituur in de open keuken in de boek van bet restaurant kortsluiting was ontstaan ten gevolge waarvan de elektrische bedrading vlam bad gevat Het restaurant wilde liever niet baar eigen blusapparatuur gebruiken omdat die meteen een sneeuwlaag in de keuken sou aanbrengen Vandaar dat de bulp van professionele spuitgasten werd ingeroepen die de zaak in 100 sekonden bekeken hadden. Bus Drontmeerlaan De bewoners van de „Werven en Wallen" in -de Merenwijk willen dat de busroute over de Drontermeerlaan onmiddellijk wordt gestaakt In een brief aan het Leidse college vragen de bewoners om een gesprek teneinde hun bezwaren tegen de route, die dwars door hun buurt loopt toe te lichten. Zij stellen dat het toestaan van een busroute door de buurt in strijd is met de planbedoelingen. Het schriftelijk protest gaat vergezeld van een lijst met bijna 150 handtekeningen van verontruste buurtbewoners. Pinksterfestijn In het openluchttheater van de Leidse Hout wordt Tweede Pinksterdag een groot festijn gehouden. Het festijn begint om elf uur met een optreden van de volksdansgroep Kriel Krici Titec en een kinderdansgroep. De toneelgroep Dialoog uit Wassenaar brengt om twaalf uur een blijspel. Het middagprogramma is als volgt samengesteld13.00: De clowns van het LAK-tbeater, 13.30: optreden van de heer Voerman, goochelaar, 14.00: De acrobaten van bet LAK- tbeater, 14.20: de volksdansgroep Acbalay, 15.00: De pop groep Spoill, 16.00: De groep Doop. Tennisbanen Wethouder D. Tesselaar verricht vrijdag 27 mei de opening van de nieuwe tennisbanen bij de tennisparken „Unicum" enJioomburg K G Het Leidse drum-, pijper- en trompetterkorps K G beeft een concours in Medemblik gewonnen. K G moest zich meten met circa vijftig andere korpsen. Het Leidse korps bracht een nieuw programma met Tjecbiscbe muziek. Dansmanifestatie Een van de Indiase danseressen die zondag in het rijksmuseum optreden. Twee danseressen uit India, Chandrika Sundararaman en Setha Chandran, treden zondag 29 mei op in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Zij voeren Indiase dansen uit afkomstig uit drie verschillende streken. Er zijn twee voorstellingen van elk ongeveer een uur. De eerste begint om drie uur. Plaatsen kunnen worden gereserveerd via telefoonnummer 132641. De toegangsprijs is drie gulden en een gulden vijftig voor jongeren onder de achttien en 65-plussers. Dag voor de jeugd Volksuniversiteit K O en de Leidse Schouwburg organise ren op Tweede Pinksterdag een aantal jeugdevenementen in hun gebouwen. Het jeugdprogramma gaat om drie uur van start met de drive-in discotheek Rob West Voorts is er een optreden van „Castor en Pollis's Avonds maakt de popgroep Jilquinhaar opwachting in de Leidse Schouwburg. Behalve ruimte voor deze muzikale toppers, is er ook een plaats ingeruimd voor creativiteit, zoals het maken van boutsculptures, vliegers en het slijpen van stenen. Bovendien worden, nonstop films vertoond, en is er een optreden van een straattoneelgroep. Het optreden van „A/quin" begint om negen uur en duurt tot ongeveer kwart voor elf. De toegangsprijs tot alle evenementen, inclusief bet optreden van ,^\lquin" is f 5. Kaarten zijn in de voorverkoop te krijgen aan bet bureau van K O, Oude Vest 45, Lelden, tel. 141141 en 141200.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3