,,Geen uitstel verkiezingen een juiste beslissing" Sterke overeenkomst van Molukkers met Palestijnen VERKIEZINGSAVONDEN AFGELAST OF BESLOTEN Geen speciale Expositie in Prinsenhof toont bijbel in het dagelijks leven ,,stemregeling Poolse volksvroomheid „uniek in de wereld" president onzeker POLITICOLOOG THOMASSEN: Snel einde maken aan gijzelingen Bezoek Surinaamse dafe®1 alle Nederiai VAN AGT STEMDE BIJ VOLMACHT KORTE METTEN Kerkelijke kritiek op immigratiepolitiek regering Australië DEN HAAG (ANP) Als de gijzelingen voortduren ziet pre mier Den Uyl zich volgende week nog niet aan de feestelij ke maaltijd zitten ter gelegen heid van het bezoek van de Surinaamse president Ferrier. De bewindsman zei dit gisteren in Den Haag. In dat geval zal nader beraad nodig zijn over de vraag of het bezoek wel door gang zal kunnen vinden. Den Uyl wees hierbij op de grote druk die op de meest be trokken bewindslieden, „minis ter Van Agt voorop", wordt uit geoefend. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Om twee redenen is het een juiste beslissing geweest om de verkiezingen door te laten gaan". Dat benadrukt dr. J. J. A. Thomassen, lector politicologie aan de Technische Hogeschool Twente en medewerker van onze krant". In de eerste plaats zou het inderdaad juridisch een vrij ingewikkelde kluif zijn geweest om die verkiezingen uit te stellen. Na tuurlijk, als de nood aan de man komt en als inderdaad dingen aan de hand zijn waarvan je moet zeggen: onder deze omstandigheden kun je een verkiezing echt niet door laten gaan, dan zal het toch moeten. En dan moet je gewoon voorbijgaan aan het feit dat zoiets technisch moeilijk is". „Maar afgezien van de technische moeilijkheden zie ik een veel belang rijker probleem, een politiek pro bleem. Wat er aan de hand is en daar zullen we het allemaal over eens zijn betekent toch een behoorlijke inbreuk op wat wij onder onze rechts orde verstaan. Als je daaruit nog eens de konsekwenties zou gaan trekken dat de verkiezingen uitgesteld moeten worden, verkiezingen die in onze de- mokratische rechtsorde toch eigenlijk een scharnierpunt zijn waar voor de kiezers een keer in de vier jaar alles om draait, dan vraag je je toch af wat we met z'n allen aan het doen zijn". Is lector Thomassen dan niet bang dat er door de emoties onder het Nederlandse volk een scheef beeld uit de verkiezingen te voorschijn komt? Die geluiden hoor je inderdaad wel meer. Een man als Glimmerveen zou in troebel water kunnen gaan vissen, daar kun je inderdaad bang voor zijn. Het is niet onmogelijk dat er hier en daar wat accentgeschillen gaan optre den, maar moet ie daarom de verkie zingen uitstellen? Stel je eens voor dat de gijzeling nog een week duurt en laten we dan eens van de veronder stelling uitgaan dat de' verkiezingen drie weken uitgesteld zouden worden. Op dit moment is het nog zo dat de meeste politieke partijen zich rustig houden, maar als ze de zaak nu drie weken opschuiven en er is nog een periode van twee weken tussen het moment van beëindiging van de ka ping en de datum waarop de verkie zingen plaatsvinden, dan zou bij een enkele politieke partij het politieke fatsoen wel een beetje op de achter grond kunnen gaan raken. En dan zou het verschijnsel waar we nu bang voor zijn zich wel eens in versterkte mate kunnen gaan voordoen. Dan heeft men namelijk de tijd om de situatie publiekelijk uit te gaan buiten terwijl men nu in elk geval nog het fatsoen heeft om dat niet te doen. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Met hun eis tot vrijlating van 21 Zuidmolukse gevangenen in Neder land, bewijzen de jonge Zuid-Molukkers die betrokken zijn bij de kaping- en gijzelingsakties in Drente dat zij hun strijd als een permanente en puur poli tieke zien, naar analogie van de Palestij- nen in het Midden-Oosten. Daarbij laten zij het argument dat de Nederlandse regering niet bij machte is iets wezen lijks te doen voor hun ideaal een Vrije Republiek der Zuidmolukken volledig t onbesproken. Ook de Asser predikant dominee Metiary, die een belangrijke bemiddelingsrol heeft gespeeld bij de gijzelingsakties te Wijster en Amster dam eind 1975 heeft al eens gewezen op de relatie die er naar de mening van de militante jonge Zuidmolukkers bestaat tussen hun strijd en die van de ontheem de Palestijnen. Intussen zijn er twee opvallende verschil len tussen de aktie in 1975 bij Wijster en Amsterdam en die op htc moment, zij het dat er op dit moment ook een gekaapte trein bij is. De publieke opinie is thans echter veel meer gericht tegen de Zuid molukkers dan na de akties in 1975 het geval was, zij het dat daarbij toen een viertal doden viel. Het feit dat thans 105 kinderen in de leeftijd van 6 tot 12, 13 jaar zijn gegijzeld heeft zeer diepe emo ties bij de mensen, vooral in Bovensmil- de, losgeslagen. Alom vraagt men zich af hoelang de kinderen het in de openbare lagere school zullen kunnen uithouden en hoelang hun onderwijzend personeel hen min of meer in het gareel zal kunnen houden. Als betrekkelijk pluspunt van de groepen terroristen die de akties thans uitvoeren, kan worden opgemerkt dat zij tot dusver geen slachtoffers hebben ge maakt. De psychologen in de crisiscentra in Den Haag en Assen gaan er daarbij vanuit dat er na verloop van zekere tijd een soort lotsverbondenheid gaat optre den tussen gijzelaars en gegijzelden. Een verbondenheid die naarmate de tijd ver der verstrijkt groter kan worden en die het voor de gijzelaars moeilijker kan maken inderdaad nog slachtoffers te ma ken. Tijdens de treinkaping bij Wijster in december 1975 speelde dit aspekt een duidelijke rol. Tijdens de rechtszitting in maart 1976 in Assen bleek dat er onder de zeven treinkapers van destijds op de derde dag van de aktie nog slechts een kaper was die erop stond dat er nog een slachtoffer zou worden gemaakt om hun eisen kracht bij te zetten: het slachtoffer was de 31-jarige E. J. Bierling uit Sappe- meer. De andere zes vonden op dat ogen blik twee slachtoffers de Amersfoortse machinist J. H. Braam en de 21-jarige militair J. Bulter uit Lonneker genoeg. Nadat Bierling was doodgeschoten deel den zij de passagiers dan ook direkt mee dat vanaf dat moment geen slachtoffers meer zouden worden gemaakt. In hoeverre er bij deze gijzelingsakties sprake zal kunnen zijn van een dergelijke opkomende lotsverbondenheid laat zich op dit ogenblik niet voorspellen. Met name de kapersgroep bij Glimmen lijkt zich te ontpoppen tot een keiharde mee dogenloze aktiegroep, gezien het weige ren van een voedseltransport. Een nadeel voor de gegijzelden in de trein is het ontbreken het tegendeel is tenminste niet aangetoond van een man als de pseudo-arts Hans Prins uit Diever, die een zeer grote, positieve invloed had op het moreel van de gegijzelde passagiers. INDONESISCHE REGERING: JAKARTA/DEN HAAG (AP/ANP) De Indonesische regering heeft gisteren de hoop uitgesproken dat de Nederland se regering snel een einde kan maken aan de gijzelingen. Men noemt in een verklaring de da ders „onverantwoordelijke mensen, die zichzelf RMS noe men". Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van buiten landse zaken voegde daar nog aan toe dat de acties geen zaak van zijn regering zijn, omdat er geen Indonesiërs bij betrokken In kringen rond de regering werd het onwaarschijnlijk geacht dat een vliegtuig met Zuid-Molukkers toestemming zou krijgen op Indonesisch grondgebied te landen, indien zij dat van plan zouden zijn. BINNENLANDLEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In verband met de gijzelingen hebben vrijwel alle politieke partijen de voor vanavond uitgeschre ven verkiezingsbijeenkomsten afgelast of daaraan een ander, meer besloten karakter gege ven. De bijeenkomsten van CDA en PvdA, respectievelijk in Utrecht en in Amsterdam, gaan niet door, evenals de in Utrecht te houden verkie zingsavond van D'66. Wel doorgaan de bijeenkom sten van WD (Amerongen), DS'70 (Den Haag) en CPN, PSP en PPR (alle in Amster dam). Deze verkiezingsavon den zullen in verband met de gebeurtenissen een informeel en een sober karakter dragen. De lijsttrekkers zijn door de NOS uitgenodigd om in Hil versum commentaar op de verkiezingsuitslagen te geven. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de lijsttrekkers Den Uyl (PvdA) en Van Agt (CDA) daaraan gevolg kunnen geven. Zij zullen afhankelijk van de ontwikkelingen in het gijze lingsdrama wellicht ook vanavond in het crisiscentrum in Den Haag blijven. Een gis teravond belegde PSP-verkie- zingsbijeenkomst in Amster dam, ging wel door. De PSP stelt zich op het standpunt dat een volledige stopzetting van de politieke discussies in verband met de gijzelingen geen bijdrage levert aan de strijd tegen deze vormen van terreur en intimidatie. In een verklaring zegt de PSP ver vuld te zijn met afkeer over deze akties. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van Agt heeft vandaag niet zelf zijn stem uitgebracht. Bij volmacht heeft hij zijn vrouw voor hem laten stemmen. Hij vond dat hij niet weg kon uit het crisiscentrum. Een auto rit naar zijn woonplaats Groes- beek achtte hij te lang. Premier Den Uyl heeft vanmorgen wel zelf gestemd in Amsterdam. Daarna is hij snel teruggekeerd naar het crisiscentrum. DEN HAAG (ANP) Er is door de crisisstaf op het ministerie van Justitie in Den Haag geen extra-regeling getroffen om de vele mensen die zijn betrokken bij de gijzelingen hun stem te laten uitbrengen. De vele militairen worden drie maal per dag afgelost dus zij zijn in de gelegenheid normaal in Assen hun stem uit te brengen. De anderen hebben veelal in beroepen waarbij zij in noodgevallen kunnen worden opgeroepen, zodat men aanneemt dat zij maatrege len hebben getroffen. Bovendien is bij deze verkiezingen voor het eerst het stemmen bij volmacht zo gemakkelijk geworden dat &n aparte regeling niet noodzakelijk gevonden werd. Honderden journalisten uit de hele wereld zijn in Bovensmilde neergestreken. Met kanonnen van telelenzen proberen de fotografen onder hen exclusieve platen te schieten. WOENSDAG 25 MEI 1977 PAGINA 14 Met als thema „Bijbels en Burgers" wordt tot 7 augustus een tentoonstel ling gehouden in het stedelijk museum het Prinsenhof in Delft. De expositie geeft een indruk van de plaats van de bijbel in het dagelijks leven. De „Delft- se Bijbel" uit 1477 - het eerste met losse letters gedrukte boek in de Ne derlandse taal is de aanleiding voor de tentoonstelling geweest. Door het in druk verschijnen van de bijbel in het Nederlandse taalgebied werd het boek toegankelijk voor (aan vankelijk de welgestelde) burgers. De tentoonstelling g°eft een enorme hoe veelheid bijbels te zien, van de voorlo pers - de handschriften - tot en met een bijbel op recycled papier. Maar naast de bijbels zijn er schilderij en en andere afbeeldingen waarop, voor zover dat in de 15e en 16e eeuw voor kwam, de zogenaamde man in de straat met de bijbel geconfronteerd werd. De geloofsrichtingen zijn niet nadrukkelijk gescheiden op de tentoonstelling. De tentoonstelling is eeuwsgewijs opge zet. De eerste afdeling geeft de Delftse Bijvel met geschreven voorgangers en gedrukte opvolgers te zien. De tegenge stelde geloven worden in de tweede afdeling, 1477 tot 1577 getoond. De ker kelijke interieurs en het verschijnen van de Statenbijbel vormen de hoofd moot van de derde afdeling. In de 18e eeuw verschijnen de gebruiks voorwerpen met religieuze afbeeldingen in de samenleving. De vijfde afdeling toont veel religieuze prenten. De laatste afdeling geeft een globaal overzicht van de soorten bijbels die er voor handen zijn, te weten bijbels in vreemde talen, kinderbijbels, een braillebijbel tot en met een bijbels kwartetspel toe. Bij gelegenheid van het feit, dat zeshonderd jaar geleden paus Gregorius XI van Avig non naar Rome terugkeerde zal het Vaticaan een serie postzegels uitgeven. De serie die twee waarden telt, krijgt een oplage van 1,25 miljoen exemplaren. De een toont Pe trus en Paulus met een menig te van gelovigen, de ander paus Gregorius met de Heili ge Catharina van Siena. Het zijn gedeelten uit fresco's van Giorgio Vasari. In Goch aan de Nederrijn is een documentaire over „Ar nold Janssen, een grote zoon van de stad Goch" in premiere gegaan. De film geeft een beeld van leven en werk van de uit Goch geboortige Arnold Janssen, stichter van de con gregatie van de missionarissen van het Goddelijk Woord (s.v.d.) Aanleiding tot het ver vaardigen is het eeuwfeest van de congregatie en de zaligver klaring van de stichter. Paus Paulus heeft voor het eerst een afvaardiging ont vangen van de „Zevende-dag- Adventisten". Zij maakte deel uit van een groep deelnemers aan een conferentie van gods dienstige genootschappen. Dr. Bert Beach, secretaris van de adventisten, bood de paus een boek aan, waarin het werk van de adventisten over de hele wereld wordt beschre ven. Vijf- tot zesduizend mensen, onder wie vertegenwoordigers van alle terreinen van het openbare leven, zullen op tweede Pinksterdag in de dom te München de bisschopswij ding bijwonen van de nieuwe bisschop van München en Freising, de bekende theoloog, prof. dr. Joseph Ratzinger. Meer dan twintig bisschoppen, alsmede vier- tot vijfhonderd priesters zullen de kerk verte genwoordigen bij de wijding, die door de Duitse televisie direct wordt uitgezonden. Volgens de voorzitter van de Canadese bis schoppenconferentie, Gerard Emmelt Carter, bisschop van London in Ontario, die een be zoek van tien dagen aan Polen heeft gebracht, heeft de Poolse regering haar plan tot een rechtstreekse kerkvervolging laten varen. In plaats daarvan heeft zij gekozen voor een taktiek naar twee kanten: ten eerste de onteige ning van de katholieke scholen en het verplicht stellen van de atheistische vorming op de open bare scholen. Ten tweede het isoleren van de kerk door haar alle publiciteit in kranten, radio en televisie te ontnemen. De katholieke pers in Polen is volgens bisschop Carter tot het uiterste gereduceerd en zwak. De bisschoppen kunnen hun publikaties op het gebied van de zielzorg niet eens gestencild verspreiden. Ondanks alles bestaat er in Polen een levendige volksvroomheid, die bisschop Carter omschreef als „uniek in de wereld". Hij heeft meer malen het meilof bijgewoond, waar aan tegen de honderdduizend gelovigen deelna men. Wat betreft de diplomatie van het Vaticaan tegenover het oostblok, zei hij, dat de Poolse bisschoppen zich daar niet tegen keerden. Wel staan zij er op op de hoogte te worden gehou den van alle gesprekken tussen vertegenwoor digers van het Vaticaan en de Poolse regering. Dezer dagen nog heeft de Vaticaanse diplomaat Luigi Poggi in Warschau opnieuw besprekingen gevoerd. Hij werd daarbij terzijde gestaan door de secretaris van de Poolse bisschoppenconfe rentie, bisschop Bronislaw Dabrowski, die vori ge week ook in Rome is geweest. De directeur van de katholie ke hulporganisatie „Austra lian Catholic Relief", Colin Hollis heeft zijn stem gevoegd bij die van de Australische oppositie en ernstige kritiek geleverd op de immigratiepo litiek van de liberale regering Fraser. Met name richt zich de kritiek op de weigering om vluchtelin- -gen uit Indo-China toe te la ten. „Als het maar blanke Rhodediërs waren, die om toe lating vroegen, dan zouden de poorten onmiddellijk wijd geo pend worden", aldus Hollis, die vindt, dat Australië het immigrantenquotum van ze ventigduizend vooral ten goe de moet laten komen aan de mensen in de vluchtelingen kampen van Indo-China. Maar de vertegenwoordigers van de vluchtelingenorganisa tie van de Verenigde Naties hebben tot nu toe op hun ver zoek aan de Australische rege ring om meer van de duizend opde Aziatische zeeën in boten ronddrijvende mensen op te nemen, een ontmoedigende reactie ontvangen. Alleen als ook andere landen meedoen is Australië bereid honderdvijf tig van deze mensen op te nemen. In plaats van aan hen geeft Australë de voorkeur aan diegenen, die langs officie- Ie weg om immigratie vragen. Het is vooral de „Wereldconfe rentie van de godsdiensten voor de vrede", waarvan ver- tegenwwordigers van alle we reldreligies deel uitmaken, die zich daadwerkelijk voor deze vluchtelingen uit Cambodja, Laos en Vietnam inzet. Zij heeft van de regering van Maleisië toestemming gekre gen om twee schepen met achthonderd mensen voor an ker te laten gaan, op voor waarde, dat voor elke drie aan land gaande vluchtelingen, er vier in een westers land wor den geplaatst. Kerkelijke kringen in Austra lië wijzen hun land daarvoor aan. Het dient een voorbeeld te nemen aan Canada, zo stelt men, dat al 6.600 vluchtelingen uit Indo-China heeft opgeno men, zonder dat het, anders dan Australië, daartoe moreel verplicht was. Volgens diplomatieke kringen in Rome zal de partijsecreta ris van de Hongaarse commu nistische partij, Janos Kadar, op 8 of 9 juni een bezoek brengen aan paus Paulus. Dit in aansluiting op een staats bezoek aan Italië. Nadat de communisten in 1948 in Hongarije aan de macht kwamen, werden de diploma tieke betrekkingen tussen Hongarije en het Vaticaan af gebroken. Vorige maand be zochten de Hongaarse kardi naal, Laszlo Lekai, en tien bis schoppen paus Paulus. Het was voor het eerst sinds 1948, dat een delegatie van hoogge plaatste kerkleiders toestem ming kreeg van de Hongaarse overheid de paus te bezoeken. Partijsecretaris Kadar van Hongarije op bezoek bij paus Paulus De laatste jaren zijn de betrek kingen tussen kerk en staat in Hongarije aanmerkelijk verbe terd. Vooral sinds februari 1974, toen de in ballingschap levende kardinaal Mindszenty door paus Paulus vervangen werd door kardinaal Lekai, zijn er intensieve onderhande lingen gevoerd tussen de Hon gaarse regering en het Vati caan, met name door de pau selijke gezant voor bijzondere aangelegenheden, aartsbis schop Poggi. Eind 1976 schreef het commu nistische partijblad, dat de verhouding tussen kerk en staat nog nooit „zo geregeld en ongestoord" was geweest als nu het geval was, hetgeen door het katholieke persagentschap „Magyar Kurir" beaamd werd. Vanaf januari 1975 mocht de kerk ook weer godsdienston- derridcht geven aan kinderen en jongeren in kerken en ker kelijke gebouwen, hetgeen sinds 1959 nagenoeg onmoge lijk was geweest.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14