Politie Bovensmilde vreest wraakacties van bewoners Regering: geen gegijzelden naar buitenland gekaapte trein Ouders verbitterd over gebrek aan inlichtingen Voedsel transport enige activiteit bij Bedjes voor kinderen geweigerd Journalisten gijzeling? Goeie stemming. IHUIZEN MOLUKKERS BEWAAKT (Van onze parlementaire redad- tie) DEN HAAG Het kabinet be sprak gisteren in Den Haag de eisen van de Zuidmolukse ka pers in Drente. Premier Den Uyl wilde na afloop van het beraad geen mededelingen doen over de koers die de regering inzake beide bezettingen zal volgen. Hij maakte wel duide lijk, dat de regering de kapers in geen geval zal toestaan met de gegijzelden naar het buiten land te vertrekken. Den Uyl zei: „De zorgvuldigheid die betracht moet worden om ons doel, de bevrijding van de gegijzelden, te bereiken ver plicht ons ertoe geen mededelin gen te doen over de precieze opstelling van het kabinet." Volgens de premier zijn de be zwaren van te grote openheid levensgroot. „Het openbaar ma ken van elk detail en van elke nuance kan belastend werken om in deze ernstige situatie een uitweg te vinden", verklaarde hij. Den Uyl wees erop, dat elke uitspraak van de kant van de regering in de trein bij de Punt en de school in Bovensmilde kan worden mee-beluisterd. „Dat feit verplicht ons tot grote terughoudendheid. Er kan bij wijze van spreken geen hande ling of besluit worden genomen zonder dat dit ook door de be trokkenen wordt vernomen". De premier vroeg er begrip voor, dat hij om deze reden moest praten „met half gesloten mond." Uit de verklaring van de minis ter-president bleek, dat de rege ring „vrij nauwkeurig" op de hoogte is van de verlangens en de oogmerken van de kapers. Den Uyl merkte op, dat de eisen van de overvallers illustratief zijn voor het ongemeen ernstige van de situatie. Hij toonde zich verheugd over het feit, dat van de zijde van een aantal Zuidmolukse organisa ties de gijzeling wordt veroor deeld. Volgens hem lag het voor de hand dat de contacten met vertegenwoordigers van de Zuidmolukse gemeenschap gis teren werden voortgezet. „Het doel van die contacten is na te gaan of langs die weg openin gen kunnen worden bereikt", al dus de premier. Wel warme maaltijd BOVENSMILDE Een poging om kin derbedjes naar de be zette school te bren gen is gisteravond mislukt. Een vracht wagen vol met bed jes kwam tegen half acht naar het school gebouw maar moest, toen de bezetters geen toestemming gaven, ze uit te Ia den, onverrichterza- ke terugkeren. Twee politiemannen in on derbroek en sport schoenen hebben gis termiddag rond drie uur een vrouw weg gehaald uit het fiet senhok bij de school. De vrouw, waar schijnlijk geestelijk gestoord en afkom stig uit de Willem Arntshoeve in Den Dolder, is op nog on bekende wijze door de afzetting gedron gen. De overvallers hebben op haar ge schoten, maar zij raakte niet gewond. Even tevoren waren opnieuw vijf schoten gehoord bij de school. Waar en waarom die zijn afge vuurd werd niet dui delijk. Inmiddels zijn in het deel van het gebouw, waar de ge gijzelden zich bevin den, voor het eerst enkele tuimelramen opengezet. In elk van de twee raamopenin gen is een geweer loop zichtbaar. De twee Molukse vrouwen, die gister morgen ook al had den geprobeerd eten naar de school te brengen, hebben dat 's middags opnieuw met succes gepro beerd. Op een karre tje hebben zij de eer ste warme maaltijd gebracht: worst, ge bakken aardappelen, appelmoes, en boven dien sinaasappelen en melk. De tweede volle gijzelingsdag is voor wat de gekaapte trein betreft, „rustig" verstreken. Vanaf de spoorwegovergang bij café „De Punt" in Glimmen is de intercity-trein duide lijk met het blote oog te zien. Waarnemingen kunnen echter niet worden gedaan, daarvoor is de afstand zo'n 2 kilometer te groot. Rond het middaguur, toen het eerste voedsel- transport arriveerde, kwamen twee kapers te voorschijn om het voedsel naar een bepaald punt te dirigeren om het later binnen te halen. Twee rijkspolitierechercheurs uit Groningen le verden de 160 lunchpakketten, koffie en ander drinken en medicijnen af. Bij de nadering van de trein werd vanuit het middelste comparti ment toegeschreeuwd niet te praten. De twee mannen moesten naast de ingang van de be stuurderscabine de lorrie met voedsel stilzetten op bevel van een van de kapers, die samen met zijn vrouwelijke collega gewapend met een machinepistool in de deuropening stond. De terrorist sprak zeer kortaf. Men stelde geen nieuwe eisen. De rechercheurs hebben niemand van de passagiers gezien en ook niets gehoord, hoewel enkele ruiten deels waren geopend. Het was bijzonder rustig in de trein, aldus een van de rechercheurs. Gisteravond hebben de gevan genen in de trein hun eerste warme eten gekre gen: soep, gehakt en verschillende soorten groenten. Het Rode Kruis heeft de provisori sche opvangcentrum ingericht voor vrijgelaten of gewonde gijzelaars. Bij de gekaapte trein heeft een Rode Kruisploeg zich gevestigd op een pas gemaaid weiland. Gewonde of vermoei de passagiers uit de gekaapte trein bij Vries worden na hun vrijlating per rail afgevoerd. Ten noorden van de stilstaande trein staat namelijk een lorrie klaar met vijf platte wa gens. Op die manier zijn de passagiers het snelst in het Rode Kruiskamp. De Rode Kruis post bij de gekaapte trein wordt constant be mand door 24 mensen, onder wie twee artsen. De meesten zijn vrijwilligers. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE In het opvangcen trum in de bibliotheek van Bovens milde heerst een gelaten stemming. Ouders van de gegijzelde kinderen zitten apatisch in groepjes bijeen. Als psychiater dr. Mulder het gebouw be treedt, veren ze op. Is er nieuws? De psychiater schudt het hoofd. Een vrouw staart met nietszeggende ogen voor zich uit. Even was er weer hoop. Hoop op nieuws van de 105 kinderen in de openbare lagere school die nu al vanaf maandagmorgen half tien door vijf Zuidmolukse terroristen worden gegijzeld. Gisteravond kwamen de ouders in het centrum bijeen om te bespreken op welke wijze de kinderen opgevangen kunnen worden als ze bevrijd zijn. Ook werd tijdens deze bijeenkomst felle kritiek geuit op het ontbreken van enige vorm van informatie vanuit het beleids- en crisiscentrum. Een vertegenwoordiger van de ouders heeft er in scherpe bewoordingen op gewezen dat zij de meest betrokkenen zijn bij dit afschuwelijke gijzelings drama en als gevolg daarvan recht hebben op informatie. Een van de boze ouders: „Mijn kinde ren zitten nu al zo'n veertig uur in het vreselijke gebouw en ik weet niets van hen. Elke journalist of willekeurige belangstellende weet meer, dan ik en dat vinden wij een verkeerde zaak. Wij vinden dat justitie ons meer infor matie moet verstrekken." Volgens deze man is de aanpak van de autoriteiten in het opvangcentrum beslist niet optimaal. Hij zegt een schrijnend gebrek aan inleving te on dervinden. „Er wordt zo afstandelijk gesproken over deze terreurdaad dat het lijkt of wij praten over iets dat in het Verre Oosten is gebeurd, maar het gaat nota bene om mijn kind dat nog geen paar honderd meter van deze bibliotheek vast zit." De ouders hebben aangedrongen op een gesprek met Toos Faber, de voor lichtster van justitie. Zij is gisteravond tegen elf uur in het opvangcentrum aangekomen en heeft daar met de ouders gesproken. Ook zijn vragen gesteld over verbetering van voeding. Eerder die avond is beslist dat als de kinderen op korte termijn bevrijd worden, zij zo snel mogelijk worden opgevangen door de ouders. Het ligt niet in de bedoeling de kinde ren naar een ziekenhuis te vervoeren. Men vreest dat een dergelijke tocht de kleine kinderen nog meer schrik zal inboezemen als het afschuwelijk ge beuren in de school. De ouders van de 105 kinderen heb ben, voor het geval de gijzeling een nog langduriger karakter krijgt, de klassen in kleine groepjes per straat ingedeeld. Iedere straat heeft een ei gen „blokhoofd" dat regelmatig con tact onderhoudt met het contactcen trum. Men heeft dit voornamelijk ge daan omdat men zich niet thuis voelt in het centrum. De meeste ouders hebben de indruk dat ze beter thuis kunnen blijven waar ze via buren en vrienden nog wat afwisseling hebben. De school in Bovensmilde wordt ge leid door hoofdonderwijzer Van Vliet. Behalve deze hoofdonderwijzer bevin den zich nog twee onderwijzers en drie onderwijzeressen in het gebouw op de scheiding van de Zuidmolukse en Nederlandse woonwijk. Even bui ten die wijk in de Nederlands Her vormde kerk aan de Hoofdvaartsweg, is de gemeente' gisteravond begonnen met het uitgeven van persoonsbewij zen aan de wijkbewoners. Dat is hard nodig geworden, omdat de bevolking van Smilde zonder legitimatiebewijzen het dorp niet meer in of uit kan komen. Alle inwoners zijn gisteravond en vanmorgen in de gelegenheid ge steld eeri dergelijk pasje op te halen. BASEL Het Zwitserse voet balelftal heeft gisteravond in Basel voor 8000 toeschouwers een vriendschappelijke wed strijd tegen Europees kampioen Tsjecho-Slowakije met 1—0 ge wonnen. Müller scoorde in de tweede helft. m AMSTERDAM De kans be staat dat binnenkort twee Ne derlandse journalisten worden gegijzeld. Het zijn de heren F. Hulskorte, hoofdredacteur van het Maastrichtse dagblad „De Limburger" en L. Leijendekker, hoofdredacteur van het dag blad „De Stem" uit Breda. De gijzeling - een dwangmaatre gel - zij het sporadich toegepast - uit het Nederlands recht, wordt gevorderd door het Twee de Kamerlid voor de PSP, de heer Van der Lek. Ondanks ge rechtelijk bevel hebben de jour nalisten namelijk geweigerd de bron te noemen waaruit zij ge put hadden dat het Kamerlid "een „spion van de KGB" (Russi sche geheime dienst) zou zijn. De beide journalisten beroepen zich op zwijgplicht en verscho ningsrecht. Dit verschonings recht is echter nog niet wettelijk geregeld. Het genootschap van hoofdredacteuren hoopt dat de Tweede Kamer in deze zaak aanleiding ziet om een wettelij ke regeling te bevorderen. Gebed voor gegijzelden HAREN Ruim 500 kerkgan gers hebben gisteravond in Ha ren een oecumenische dienst bijgewoond waarin gebeden werd voor de slachtoffers van de Zuidmolukse acties in Dren te. De dienst werd gehouden in een kerk, die op ongeveer vijf kilo meter afstand staat van de ge kaapte intercity. Voorganger in de gebedsdienst was de Harense predikant ds. D. Miedema. Hij vroeg om ver draagzaamheid, ook al gaat het om acties die „geen enkele rechtvaardiging kennen". Tijdens de kerkdienst in Haren konden met name ook jonge fami lieleden van de gegijzelde school kinderen de spanning niet langer aan. Sommigen barstten in snik ken uit. 1111 Zuidmolukse leraren willen ruilen met gegijzelden DEN HAAG (ANP) Meer dan vijftien Zuidmolukse onderwij zers zijn bereid de plaatsen in te nemen van de gegijzelden in de school en in de trein. Zij hebben verklaard „diep ge schokt" te zijn door de gijzeling van de schoolkinderen. Zij vin den het volkomen eerloos om vreemden het offer te laten brengen voor de Molukse zaak. Dit heeft het hoofd van het HMS-crisiscentrum in Capelle a.d. IJssel, de heer P. W. Lokol- lo, gisteren meegedeeld. Hij voegde eraan toe dat het de onderwijzers zeer veel waard is „om voor het eigen ideaal zelf hun leven te offeren". De Molukse Evangelische kerk, met 19.000 leden de grootste Mo lukse kerk in Nederland, heeft gisteren een verklaring uitgege ven, waarin men een beroep doet op de overvallers de gegij zelde kinderen vrij te laten. Namens de Vrije Zuidmolukse Jongerenorganisatie heeft Otto Matulessy zich gedistantieerd van beide acties. Hij meent dat deze de „rechtvaardige strijd voor een republiek der Zuid-Mo- lukken ernstig schaden" BREMEN Landskampioen Ajax heeft gisteravond in Bre men een vriendschappelijke wedstrijd tegen Werder Bremen gelijkgespeeld: 1—1. Bij de rust stonden de Amsterdammers voor door een treffer van Lerby in de 24e minuut Een kwartier na de pauze zorgde Konschal voor de gelijkmaker. Er waren 8000 toeschouwers. DÜSSELDORF De Westduit- se wereldkampioen motorracen in de zijspanklasse Josef Huber is zwaar gewond geraakt bij een ongeluk met zijn privé-motor bij München. De 41-jarige Huber, die de laatste twee jaar met zijn partner Rolf Steinhausen we reldkampioen werd, liep ernsti ge verwondingen aan het hoofd Heerlijk, helder Heineken. INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 MEI 1977 PAGINA 13 Van onze verslaggevers Bovensmilde De honderd Zuidmolukse gezinnen in Bo vensmilde hebben het totaal verbruid bij de ruim driedui- nd mede-inwoners. Die sche- n na de gebeurtenissen van maandagmorgen alle Zuidmo- lukkers over één kam. De maat vol. De huizen van Zuidmo- lukkers worden bewaakt uit vrees voor wraakacties. „Als de bezetting van de school voorbij is en mijn kind weer veilig thuis, dan prakkizeer ik er voorlopig niet over het weer naar die school te sturen", zegt een moeder. Velen zijn het met haar eens. |„Laat de schoolcommissies en 'besturen maar eens bij elkaar komen om te bespreken wat er moet gebeuren. Ik wil eerst we- 'ten waar ik aan toe ben", zegt een andere moeder, die haar i zenuwen na twee dagen van on- i dragelijke spanning over het lot van haar dochter niet meer de baas kan en haar tranen de vrije loop laat. De tegenzin naar voortzetting van onderwijs in de bezette school is niet van vandaag of gisteren. In dezelfde school is al eens brand uitgebroken. De pro testen tegen herbouw op dezelf de plaats waren daarna niet van de lucht. Burgemeester P. de Noord van Smilde heeft gisteravond ver klaard dat als gevolg van de gijzelingsactie de verhoudingen in Bovensmilde opnieuw een deuk hebben opgelopen. „Juist terwijl die weeriets waren verbeterd sinds de afloop van de gijzelingen in Wijster en Am sterdam", aldus de burgemees ter die zei er vertrouwen in te hebben dat er toch voldoende „spankracht" zal zijn om de re latie tussen de bevolkingsgroe pen in Bovensmilde weer op peil te brengen. Onbewust heeft men in Bovens milde altijd al rekening gehou den met de mogelijkheid van nare situaties. Het gebouw is al meerdere malen het doelwit ge weest van beschilderingen waarin de Zuidmolukse idealen tot uitdrukking werden ge bracht. Regelmatig sneuvelden er ruiten, vernielingen waren schering en inslag. Daders kwam men nooit op het spoor. Ogenschijnlijk is het rustig in en buiten de huizen. Maar ook hier bedriegt de schijn. Tal van ouders zijn gisteren niet naar hun werk gegaan. De lust tot werken is er in het geheel niet. De gedachten zijn ieder moment bij de kinderen in de school. Ook gisteren was er in de school weer een kind jarig. Henk Moes werd elf jaar. Buiten leek het of de stemming er binnen goed inzat. Zelfs na het lossen van waarschuwingsschoten vanuit de school werd er uit volle borst gezongen. Henk Moes zit in de zelfde klas als Ina de Groot, die maandag haar verjaardag als gevangene moest vieren. Hoe moet het straks verder? Hoe komt het ooit weer goed? Dat vragen de mensen zich af die niet direct via de familie kring bij de gijzeling zijn be trokken maar wel weten wat er in het voorbije jaar in Bovens milde allemaal is ondernomen om de hele bevolking om de gesprekstafel te krijgen. Na heel veel moeite slaagde men er on langs in in de school-commissie van de nu bezette school een lid te krijgen uit de kring van de Zuidmolukse gezinnen. „Al het werk blijkt in een klap voor niets te zijn geweest", zeg gen de mensen die door dik en dun hebben volgehouden dat de integratie van blank en bruin zal slagen als men maar vol houdt. „We zijn nu veel verder achterop dan ruim een jaar ge leden toen de zaak moeizaam op gang kwam", zegt een man. Hij schudt met het hoofd als hem wordt gevraagd of hij op dit moment enig perspectief ziet voor de toekomst. In Bovensmilde klampen de mensen zich vast aan elkaar en aan de nieuwsberichten. Angst en vrees is overal in het dorp te bespeuren. Politiemannen uit verschillende delen van het land zorgen niet alleen voor een af grendeling van het gebied ron dom de school, ze spreken de ouders moed in. Een politieman uit Annapauwlona is er zeker van dat zijn werk en dat van zijn andere collega's die acht uur achter elkaar bij de drang hekken op hun post staan, niet voor niets is. De technische school in de Schoolstraat, de straat waaraan ook de bezette onderwijsinrich ting is te vinden, is het verza melpunt van politie en militai ren. Auto's rijden af en aan om de mensen, die de wegen en straten bewaken, af te lossen of eten te brengen. Er staan waterkanonnen, over valwagens en ander zwaar ma terieel opgesteld. Zo nu en dan klinkt een stem door de mega foon van een overvalwagen. Het meest normaal gedragen zich de kinderen. Met spontane uitlatin gen van bewondering wenden ze zich tot de marechaussees die met geweren in de hand de stra ten bewaken. Zuidmolukkers, die in hun auto langs de controleposten komen rijden, wordt gevraagd uit te stappen. Het rijbewijs wordt be keken en de auto wordt nauw keurig onderzocht. De controle is vooral gericht op wapens. De Zuidmolukkers gaan demon stratief op de stoep zitten. Slechts een enkeling protesteert. De enkele Zuid Molukker die buiten de Molukse woonwijk loopt weigert te spreken. De meesten reageren helemaal niet op vragen. In de loop van giste ren lieten zich steeds minder molukkers in het dorp zien. Ook kleine kinderen die 's morgens nog met blanke speelgenootjes in de weer waren, blijven bin nen. De sfeer in Bovensmilde is gela den. Als er geen militaire auto's rijden, verbreken alleen de vo gels de stilte. Met behulp van een lorrie brengen hier twee mannen voedsel en dekens naar de trein. De ouders van de gegijzelde schoolkinderen zijn tot het uiterste gespannen. Een van hen, die een fotobedrijf heeft weigerde gisteren een cliënt, de heer Noes, een neef van de Molukse jongerenleider Aponno. De heer Noes werd de winkel uitgezet. Hier doet hij zijn relaas.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13