Omvangrijke staking legt Frankrijk lam Zuid-Afrika: ¥)ung schond afspraak Kerken gevraagd om uitspraak vóór Europese solidariteit Nog tien arrestaties in Duits spionageeomplot Verkiezingscampagne in Spanje begonnen Proces tegen Daily Mail Karen Quinlan leeft nog steeds amen verantwoordelijk voor le werkgelegenheid Internationale oproep tot kerken om studie problemen apartheid KORTE METTEN Tsjechische kloosteroversten protesteren tegen liquidatie BUITENLAND LEIDSE COURAv" - DINSDAG 24 MEI 1977 PAGINA 7 Medewer kers van Nixon krijgen geen hoger beroep WASHINGTON (Rtr) - Het Amerikaanse Opperste Gerechtshot beeft afwij- zend beschikt op een ver zoek om een behandeling in hoger beroep van John Ehrlichman, Bob Halde- man en John Mitchel. Deze drie voormalige naaste me dewerkers van oud-presi dent Richard Nixon wer den op 1 Januari 1975 we gens bun aandeel in de po gingen om het Watergate- schandaal in de doofpot te stoppen, veroordeeld tot gevangenisstraffen tussen de 30 maanden en acht jaar. In hun beroep hadden zij gesteld dat zij geen eerlijk proces hadden gekregen als gevolg van alle publiciteit rondom het schandaal, dat de rechter in hun proces, John Sirica, bevooroor deeld zou zijn geweest en dat de man die het meest wist over hun rol in de Watergate-zaak, Nixon, niet als getuige was gehoord. Nixon die in augustus 1974 gedwongen was als presi dent af te treden, werd des tijds om gezondheidsrede nen niet opgeroepen als ge tuige. Ehrlichman had ge steld dat hij net zo min zijn verdediging had kunnen voeren zonder Nixon, als een Shakespeare-gezel- schap een voorstelling van JHamletzou kunnen ge ven zonder Hamlet zelf. Hoe de rechters van het Opperste Gerechtshof over het verzoek van het drietal hebben gestemd, werd niet meegedeeld. Alleen werd gezegd dat opperrechter William Rehnquist niet aan de behandeling van het ver zoek heeft deelgenomen, omdat hij indertijd bij het ministerie van justitie werkte, toen Mitchell minis ter was. Ehrlichman, Haldeman en Mitchell hebben 25 dagen de tijd om het Opperste Gerechtshof te vragen hun verzoek nog eens in over weging te nemen. Van de drie is Ehrlichman de enige die - op eigen verzoek - aan het uitzitten van zijn straf is begonnen. De andere twee bevinden zich tegen storting van een borgsom op vrije voeten, in afwach ting van de afhandeling van hun zaak in hoger be roep. Wat Ehrlichman op het ogenblik uitzit is een vonnis van 20 maanden dat hem in verband met een ander aspect van Watergate is opgelegd. Als hij deze straf er op heeft zitten, gaat het vonnis lopen dat hem in de doofpot-affaire werd gegeven. Verwacht wordt dat Haldeman en Mitchell binnen een maand naar de gevangenis zullen gaan. Wat de naaste medewer kers van Nixon het meest dwarszit is dat de oud-pre sident een maand na zijn aftreden door zijn opvol ger, Gerald Ford, pardon kreeg voor al hetgeen hij in verband met het Watergate- schandaal op zijn geweten mocht hebben. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Frankrijk is vandaag praktisch totaal platgelegd door de grootste staking van de openbare diensten en het merendeel van de privé-sector omdat de vakbonden willen protesteren tegen de bezuihigings- en versoberingsmaatregelen en met name de loonstop van de overheid. In de grootste algemene staking sedert 1964, is gas en elektriciteit vrijwel overal afgesloten, ter wijl de waterdruk vooral op de hogere verdiepingen weggevallen is. De ziekenhui zen staken, behalve voor noodgevallen. De politie eveneens weliswaar symbolisch, om dat zij geen recht tot staking heeft. Er verschijnen geen kranten, er kunnen geen begrafenissen plaatshebben. Radio en tele visie staken en verzorgen slechts het voor geschreven minimum-programma. Huisvuil wordt niet opgehaald, de openbare tran sportdiensten liggen grotendeels lam, mu sea en schouwburgen en scholen zijn geslo ten. Er wordt geen post bezorgd. De banken zijn dicht en miljoenen die niet aan enige staking deelnemen kunnen niet gaan werken bij gebrek aan transportmiddelen en elektrici teit. De zogenaamde vrijwillige stakers worden op eenvijfde van de totale nationale arbeid spotentieel geschat. De staking die 24 uur duurt, maar gisteravond al bij de spoorwe gen begonnen is, is de belangrijkste sedert vele jaren en ook de gematigde vakbond F O, die in dertig jaren maar vier keer een stakingsorder uitgevaardigd heeft en de bond van kaderpersoneel nemen daaraan deel, terwijl bijna alle winkels en kleine bedrijven eveneens gesloten zijn, omdatd de bond van kleine neringdoenden ook orders tot staking gegeven heeft De enige bedrijfstak waarin tot vanmorgen overuren gemaakt werden, waren de flore rende fabrieken waar de spandoeken ver vaardigd worden die in de grote protestop tochten meegedragen worden. De bond van kleine en middelgrote bedrij ven heeft berekend dat de staking 150 franc per hoofd van de bevolking kost en een van de staatssecretarissen heeft verklaard, dat de schade acht miljard franc zal belopen, meer dan de extrabelasting opgebracht heeft die geheven werd om de door de rampzalige droogteperiode van verleden jaar getroffen boeren deels schadeloos te stellen. Prins Charles van Engeland is gis teren in de St. Gileskathedraal van Edinburgh door zijn moeder, ko ningin Elizabeth van Engeland, op genomen in de oudste Schotse ridderorde, de Thistle. Hier is de prins, getooid met zwart-fluwelen hoed met witte pluimen, in het traditionele gewaad van de leden van de orde die in 609 werd inge steld. KAAPSTAD (AFP) - De Ame rikaanse VN-ambassadeur An drew Young heeft zich tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika niet gehouden aan de afspraak die hierover was gemaakt tus sen de Verenigde Staten en Zuid-Afrika, zo heeft de Zuida- frikaanse minister van binnen landse zaken Connie Mulder gisteren verklaard. De Zuida- frikaanse regering neemt die zaak hoogst ernstig op, aldus Mulder, die overigens niet dui delijk maakte welke consequen- Oorlogsrecht geldt ook voor vrijheidsoorlog GENÉVE (Reuter) De inter nationale conferentie over hu-, manitair recht heeft maandag met meerderheid van stemmen besloten de nieuwe regels voor het internationale oorlogsrecht ook van toepassing te verklaren op bevrijdingsoorlogen. Met 87 stemmen voor en één tegen (Israël) verklaarde de con ferentie dat de regels ook gel den voor „gewapende conflicten waarin volkeren vechten tegen koloniale overheersing, vreemde bezetting en tegen racistische regimes, bij het uitoefenen van hun recht op zelfbeschikking". LONDEN (Reuter) De „natio nal enterprise board", de dienst die in 1975 door de socialisti sche regering werd opgericht om het industriële herstel van Groot-Brittannië te cöordine- ren, heeft maandag bekendge maakt dat zij een gerechtelijke procedure tegen het dagblad Daily Mail zal aanspannen we gens smaad. De Daily Mail heeft geschreven dat het reusachtige staatsauto- mobielbedrïjf Leyland in het buitenland op ruime schaal smeergeld heeft betaald om or ders te krijgen. In de procedure die de n.e.b. die een aandelenkapitaal van 95 procent in-Leyland heeft te gen de Daily Mail zal aanspan nen, zullen hoofdredacteur Da vid English en eigenaars, Asso ciated Newspapers, als verant woordelijk worden aangemerkt. Becky Burger uit de Ameri kaanse plaats Smyrna bij At lanta, kreeg slechts zestig seconden om haar blouse met geld te vullen. Zij was een van de uitverkore nen die na een sportevenement in het plaatselij ke stadion zo veel geld van het gras mocht oprapen als ze H in een kort tijds bestek van een minuut zou kun- MORRIS PLAINS (AFP) Ka ren Ann Quinlan die een jaar geleden na een juridische strijd werd losgekoppeld van een ademhalingsapparaat om haar „in waardigheid te laten ster ven", is nog steeds in leven. De jonge vrouw die nu 23 jaar is, was op 14 april 1975 in een coma geraakt, omdat haar her senen als gevolg van een combi natie van drugs en alcohol ern stig beschadigd waren. De art sen verklaarden destijds dat zij niet lang zou kunnen blijven leven zonder de hulp van een ademhalingsapparaat. Haar ou ders kregen echter tenslotte na een gerechtelijke procedure toe stemming om het apparaat te verwijderen. Dat zij nu, precies een jaar na dien, nog steeds in leven is, kunnen de doktoren niet verkla ren. Rechter Milaan: het land verlaten. Daardoor zijn schaft. Maar van links tot rechts de gemoederen van omvangrij- klagen de partijen dat premier ke politieke stromingen en vak- Suarez wordt bevoordeeld om bonden in Baskenland tot beda- dat de televisie wel verslagen ren gebracht, maar de militante over zijn officiële optreden blijft stroming in de afscheidingsbe- geven, weging ETA lijkt er geen genoe gen mee te nemen. De politieke partijen hebben drie weken de tijd om hun standpunten uiteen te zetten aan de Spaanse kiezes, die onder Franco tientallen jaren in poli tieke onwetendheid zijn gelaten. Veel partijen missen het geld en de mankracht om de 23 miljoen kiezers rechtstreeks te benade ren, en hechten veel belang aan de rol van de staatsradio en televisie tijdens de campagne. De regering heeft toegezegd dat radio en televisie neutraal zullen blijven. De berichtgeving zal be- MADRID (Rtr/UPD In Span je is vandaag de officiële ver kiezingscampagne voor de par lementsverkiezingen van 15 ju ni, de eerste vrije verkiezingen in 41 jaar, begonnen. Kort na middernacht gingen de eerste verkiezingswerkers al aan de slag met het aanplakken van affiches. En om twee uur van nacht meldde een plaatselijk persbureau dat de eerste twee uur van de verkiezingscampag ne zonder vechtpartijen tussen plakkers van verschillende po litieke richting waren verlopen. De verkiezingscampagne wordt overschaduwd door de dreiging van politiek geweld, met name van de kant van Baskische se paratisten. De regering heeft de ze week een poging gedaan de onrust in Baskenland te dempen door politieke gevangenen vrij perkt blijven tot informatie die te laten op voorwaarde dat ze door de partijen zelf wordt ver- ties zijn land daaraan denkt te verbinden. Volgens Mulder had Young zich volgens afspraak moeten ont houden van alle uitspraken „die controversieel zijn of hartstoch ten kunnen opwekken". Waar nemers menen dat de Zuidafri- kaanse bezwaren zich richten tegen de contacten die Young had met oppositieleiders, en te gen een geheime ontmoeting met twee studentenleiders uit Soweto. Ook heeft Young de Zuidafrikaanse negers aange spoord tot een campagne van geweldloos verzet. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Sta ten en Engeland, „volledige overeenstemming" hebben be reikt over de te volgen gedrag slijn bij pogingen een vreedza me overdracht van de macht in Rhodesiè en Namibië te bewerk stelligen. Mondale benadrukte dat de samenwerking tussen de twee regeringen opperbest is. De vice-president kwam zondag in Londen aan waarna hij vier uur lang besprekingen voerde met leiders van de Britse rege ring. Gistermiddag vertrok hij naar Washington. Vrouwen hoeven niet te wassen MILAAN (AFP) Een recht bank in Milaan heeft de direc tie van een plastic-fabriek ver oordeeld wegens het niet res- lijk gerichte scholing, afremmen groei overheidsuitgaven, steun aan investe ringen door het bedrijfsleven en inter nationaal de handen ineen slaan. Werk voor jong en oud, man en vrouw. Dat wil het CDA. Daarom: bestaande werkgelegenheid behouden en nieuwe banen scheppen. Voortzetting van het beleid van de CDA-ministers Boersma Kies bewust voor een slagvaardig en Lubbers. Met voorrang voor het werkgelegenheidsbeleid, [terugdringen van jeugdwerkloosheid. r\r\ a a Daarom: beter onderwijs en op de prak- SlGHI CDA I V3Ü 3Cjt pecteren van gelijke rechten voor man en vrouw in de fa briek. De zaak was aangespannen door 40 werkneemsters die na het middageten ook de borden van hun mannelijke collega's moesten afwassen, en ook alle toiletten moesten schoonmaken. Ze hadden zich eerst bij de di rectie beklaagd over deze discri minatie, maar die vaardigde een dienstorder uit dat de afwas op straffe van ontslag moest wor den gedaan door de vrouwen. De rechter overwoog dat de mannen en de vrouwen voor dezelfde werkzaamheden waren ingehuurd, en beval de werkge ver een eind te maken aan de discriminerende praktijken. BONN Tegen de Hamburgse hoofdcommissaris Rolf Grunert die zoals wij gisteren reeds be richt hebben zaterdag bij zijn woning werd aangehouden, is een officieel bevel tot in hech tenisneming uitgevaardigd op grond van de zeer ernstige ver denking van spionage voor de DDR. In verband met Grunerts arrestatie zijn overal in de Bondsrepubliek opsporingsac ties naar andere spionnen van start gegaan. Er zijn nog tien arrestaties verricht. In zijn functie als voorzitter van de Duitse bond van recherche- beambten was Grunert zeer goed op de hoogte van alle „ins en outs" van de Duitse recher che. Hij nam bovendien deel aan de planning van maatrege len tot bescherming van de bin nenlandse veiligheid in de Bondsrepubliek. Grunert, die geregeld reizen naar Oost-Berlijn maakte, stond al zeker een jaar onder verden king. Sinds de herfst werden zijn telefoongesprekken en post onderschept omdat men het ver moeden had met een Oostduits topagent te doen te hebben. De hoofdcommissaris is overi gens geen onbekende voor het Duitse publiek: talloze keren haalde hij de voorpagina's van de kranten door zijn felle kri tiek op politie-instanties. In 1972 beschuldigde hij een van zijn hoogste chefs ervan (naar later bleek terecht) op een bijeen komst gezegd te hebben dat sommige „deskundigen" maar beter naar de gaskamer ge stuurd konden worden. Tijdens een bezoek van Franz Joseph Strauss aan de Hanzestad ver klaarde hij dat vakbonden de doodsvijanden van de democra tie zijn. Hij raakte in conflict met alle Duitse politiebonden door zijn voortdurende plei dooien voor een onafhankelijk rechercheteam voor de hele Bondsrepubliek, een soort Duit se FBI. Ook was Grunert be trokken bij een mini-afluisteraf- faire die veel stof heeft doen opwaaien. In een druk bezochte conferentie van de Europese Academie te Otzenhausen (Duitsland) hebben politici, hooglera ren en vertegenwoordigers van de ker ken vergaderd over het standpunt van de christelijke kerken tegenover de verkiezingen van het Europees Parle ment volgend jaar. De deelnemers zijn tot de conclusie gekomen, dat meer dan ooit de kerken verplicht zijn om zich uit te spreken voor een nieuwe solidariteit op Euro pees niveau. De welvaartcrisis dreigt overal en daarvan kunnen de zwakke ren en minder bedeelden in en buiten Europa het slachtoffer worden. In de geest van de brief van de üeigi- sche bisschoppen over „een levens krachtig Europa" wordt aangedrongen op een vreedzaam samenleven in een pluralistisch en democratisch klimaat. Een oproep tot nieuwe levensstijl waar in christenen zich samen met anderen, in alle constructieve politieke partijen, moeten bevrijden van de overdreven zucht naar bezit, macht en geldings drang. Aan de kerken wordt gevraagd om deze stellingname te Otzenhausen, juist gele gen tussen Luxemburg en Strassböurg, via de protestantse en katholieke Euro pa-bureaus te Brussel een grotere be kendheid te geven. De kerkleiders zal ook worden medegedeeld, dat de bin ding aan bepaalde confessionele partij en ongewenst is. Niet alleen deze partijen, maar alle partijen zullen hun programma's moe- ten voorleggen en deze zullen kritisch worden onderzocht door de kerken op hun steun aan sociale minderheden, buitenlandse arbeiders en herverdeling van bezit in wereldverband. De resulta ten van dit onderzoek zullen de kerken aan de politieke leiders op nationaal niveau voorleggen. Het Europa-instituut te Otzenhausen zal samen met de katholieke theologische academie in Trier en met de protestant se academie in Saarbrücken tweemaal per jaar een dergelijke conferentie gaan beleggen om de Europa-gedachten ook onder de christenen te verspreiden. De uit Nederland afkomstige pastoraal- theóloog dr. R. Cornelissen, verbonden aan de academie te Trier, zal dè coördi natie van deze activiteiten leiden. Refe raten werden onder anderen gehouden door Pierre Gregoire, eertijds lid van de Europa-raad en president van het parlement in Luxemburg, prof. Walter Goddijn uit Tilburg, mgr. A. Sustar, secretaris van de Europese bisschop penconferentie, en André Appel, presi dent van de evangelische kerk in Elzas- Lotharingen. Protestantse en katholieke vertegenwoordigers van kerken uit elf Europese landen, de Ver enigde Staten en Canada, onder wie een groot aantal in die landen woonachtige Zuidafrika nen, hebben tijdens een beraad te Driebergen een oproep gedaan aan hun kerken zich ernstig bezig te houden met de problemen ten gevolge van de apartheid in Zuid-Afrika. Besproken werd welke praktische activiteiten en maatregelen ondernomen zouden kunnen worden om het geweld dat daarvan het gevolg is in te perken. Zij zullen mettertijd verslag uitbrengen aan elkaar wat hun kerken op dit gebied hebben ondernomen. De Raad van Ker ken in Nederland zal als adres fungeren. De deelnemers zullen hun kerken erop wijzen, dat volgens hen Zuid-Afrika het apartheidscon flict gebruikt in de oost-west-confrontatie om de aandacht van de werkelijke problemen in Zuid-Afrika af te leiden. Voorts zullen ze er op aandringen dat de kerken stappen gaan ondernemen opdat westerse regeringen samen met bevrijdingsbewegingen binnen het kader van de Verenigde Naties een beleid gaan voe ren dat beoogt de apartheid op te heffen. Dit beleid zal zowel politieke, ecönomische, (bij- voorbeeld stopzetting investeringen) als een wa penembargo tegen het apartheidsregime moe ten inhouden. Men was van mening dat westerse landen, hoewel men algemeen de apartheid veroordeelt, weinig concrete maatregelen nemen om aan de apartheid een eind te maken. Economische en strategische belangen gaan voor. Men wees tevens op de gevaarlijke situatie in Zuid-Afrika omdat daar militair gebruik van kernenergie mogelijk is. Het Vaticaan zal vertegen woordigd zijn bij de volgende algemene vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die op 14 juni op Grenada, een van de Klei ne Antillen, begint De OAS bestaat uit de ministers van buitenlandse zaken van vij fentwintig noord-, midden- en zuidamerikaanse landen. Voorts zijn er elf permanente waarnemers, waaronder enke le Westeuropese landen, Ja pan, Canada, Israël en Guya na. De vertegenwoordiger van de Heilige Stoel zal de status van „speciale genodigde" heb ben, hetgeen betekent, dat hij niet het woord zal mogen voe ren. Indien de aangesloten lidker ken van de Wereldraad van Kerken geen tussentijdse be zwaren aantekenen zal de Christen-evangelische Baptis ten Unie van Italië binnenkort de 290ste lidkerk van de we reldraad zijn. Het centraal co mité van de raad heeft al posi tief geantwoord op een ver zoek van de unie als lid te worden toegelaten. Het Israëlische bijbelgenoot schap heeft voor het eerst het Nieuwe Testament in het Ivrit, de nieuw-Hebreeuwse taal gepubliceerd. Bij zijn in troductie op de internationale boekenbeurs in Jeruzalem trok de uitgave grote aan dacht. Protestantse en kath olieke bijbeldeskundigen in Israël hebben er acht jaar aan gewerkt. Het is een oecumeni sche uitgave, bestemd voor protestanten en katholieken in Israël. Gezien de toenemen de belangstelling van de mo derne joden voor Christus verwacht men, dat de editie ook voor de joden zelf van belang zal zijn, met name in het onderwijs. Ter ere van Henryk Sienkie- wicz (1846—1916), de Poolse schrijver van de wereldbe roemde roman „Quo Vadis", is in de Romeinse kapel aan de Via Appia Antica een borst beeld onthuld door de secreta ris-generaal van de bisschop pensynode, de Poolse bisschop Wladislaw Rubin. De roman speelt ten tijde van keizer Ne ro. Hij werd in dertig talen vertaald en verscheidene ke ren verfilmd. „Teksten om over na te den ken" is de titel van een nieuwe serie pockets van de uitgeverij Herder in Freiburg. Voor de eerste zes deeltjes zijn gekozen teksten van de Heilige Fran- ciscus, Ghandi, Friedrich Ruc- kert en H. D. Thoreau, alsme de uit de Arabische sprookjes- literatuur en de Talmoed. Nog zes deeltjes staan op stapel in deze serie, die Herder wü zien 'als een tegenhanger voor het „consumptieve pocketboek". Tegen de dreigende feitelijke liquidatie van de kloostergemeenschappen in Tsje- choslowakije hebben de oversten van groeperingen van mannelijke en vrouwe lijke religieuzen geprotesteerd. Via hun bisschoppen hebben zij hun protest doen toekomen aan het regeringsbureau voor kerkelijke zaken. In een memorandum verklaren de over sten, dat de discriminatie van de klooster lingen in Tsjechoslowakije in duidelijke tegenspraak is met de slotverklaring van Helsinki en met de VN-verklaring over de rechten van de mens, die beide door de regering van Tsjechoslowakije zijn onder tekend. De oversten wijzen erop, dat beide verklaringen opgenomen zijn in de wetten van Tsjechoslowakije en dat daarom de Tsjechoslowaakse regering haar eigen wet ten niet nakomt. De oversten verklaren uitdrukkelijk dat het hun niet gaat om de teruggave van de huizen en vermogens, die de regering van Tsjechoslowakije in de loop der jaren heeft onteigend. Zij eisen alleen toepassing van de wetgeving op het kloosterleven. Zij wijzen erop, dat in andere socialistische landen het probleem van het kloosterleven in overeenstemming met de wet en óp menselijke wijze is opgelost. Het memorandum geeft verschillende voorbeelden van discriminatie ten opzichte van de orden en congregaties. Het is verbo den om kloostergemeenschappen te vor- of in bestaande gemeenschappen nieuwe leden op te nemen. Zusters mogen niet aan universiteiten studeren of een middelbare beroepsopleiding volgen. Van de andere kant worden zij uit leidende functies in het maatschappelijk werk ont slagen omdat zij de vereiste diploma's niet hebben. Toezichthouders namens de staat verhinderen zusters een normale omgang met burgers. De oversten verklaren, dat deze situatie al zevenentwintig jaar duurt Zij doen een dringend beroep op de regering om aan deze onwettige discriminatie een einde te maken. Zij wijzen erop, dat de religieuzen een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het maatschappelijk welzijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7