Schutterige verdediging afsluiting Breestraat Zwembad in Zuid-West gaat 4,6 miljoen kosten RKPN Met het eeg op de toekomst... (MniiïiEcdïl)!) Vestiging centrale aan Morsweg is een idee van Leids college" VVD boos over verkiezingspropaganda LCC EN ■&EMEENTE VOOR RAAD fAN STATE LIJST 12 BIJENMARKT IN STERRENWACHT 1 DINSDAG 24 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 imiisiiggi j(Van een onzer verslaggevers) ^■LEIDEN De heren F. J. Kuij- ^Hrs en P. H. Schoute (beiden ^^VD) hebben het college van lurgemeester en wethouders jhriftelijke vragen gesteld over je propaganda-achtige gemeen- jlijke advertentie in de plaatse- iw, ijjke perS van jongstleden vrij- lag. Daarin werd de loftrompet ;eblazen over de daden die het Êabinet Den Uyl speciaal voor TV-l .eiden zou hebben verricht. In IN GEMEENTELIJKE ADVERTENTIE dit verband werden onder meer Volgens de heren Kuijers en lerminst zo maar klakkeloos op „voorlichting", zo merken beide genoemd de bouw van het Schoute werden de aanzetten conto van het kabinet Den Uyl VVD-raadsleden op. zwembad De Zijl, de restauratie tot deze zaken gegeven door vo- te schrijven, zoals de gemeente- Zij vragen zich af of het college van de schouwburg en de reno- rige colleges van burgemeester lijke advertentie suggereert. „U niet met hen van mening is dat vatiewerkzaamheden in de di- en wethouders met steun van zult begrijpen dat wij het niet nu de voorlichting in Leiden bij verse stadsdelen. vorige kabinetten en zijn ze al- eens zijn met de teneur van deze een wethouder van een politiek eenzijdig samengesteld meer derheidcollege berust, de voor lichting aan de bevolking, juist omtrent verkiezingen met met de nodige voorzichtigheid en on partijdigheid zou moeten ge schieden. De raadsleden sugge reren of het niet raadzaam zou zijn de tekst van dit soort adver tenties van te voren in de be trokken commissie te behande len en vragen het college bij de volgende verkiezingen een der gelijke gedragslijn te hanteren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN De ge- leente Leiden heeft gistermid dag de grootste moeite gehad om voor de Baad van State de theid en het spoedeisend ka rakter van de afluiting en re constructie van de Breestraat ^^met alle bijkomende maatrege- JT len aannemelijk te maken. De verdediging namens het college van burgemeester en wethou ders was ronduit onbeholpen. lj i_ Herhaaldelijk moesten wethou- der Waal (Verkeer) en secreta rieambtenaar van de afdeling verkeer Cuzére, alle zeilen bij zetten om althans een geloof waardige indruk achter te la ten. Daarnaast werden de af sluitingsplannen door de raads man van het Leids City Cen- (LCC), mr. dr. M. Teekens gekraakt en bestempeld als doodsteek voor het Leidse kernwinkelapparaat. Namens het college trad als jpleiter op de aan het kantoor mr. Ruyter de Wildt, de idsadvokaat, verbonden jong- medewerker mr. Sluyter. Hij iogde dat het door het LCC 'ingestelde beroep op de kroon, waarin om schorsing van de uitvoering van de Breestraatbe- sluiten werd gevraagd, niet ont vankelijk zou zijn. Mr. Sluyter Joelde dit op het feit dat het ifciisterie van Binnenlandse Za- op een verzoek tot vernieti- van de gewraakte besluiten iet LCC had verwezen naar de MÜ\Raad van State. De raadsman jstrtlvan de gemeente zag hier een inhoudelijke afwijzing in, het geen echter door LCC-advokaat mr. Teekens met succes werd bestreden: ook staatsraad Kan irdeelde het beroep van de centrumwinkeliers wel degelijk ontvankelijk. Alvorens de gemeenteadvokaat zijn pleidooi hield, had mr. Tee kens sr. er op gewezen dat het besluit de Breestraat tussen de De Breestraat: afsluiting of niet Koornbrugsteeg en 't Gangetje te reconstrueren en af te sluiten voor autoverkeer grote schade kan aanrichten aan de concur rentiepositie van de Leidse mid denstand. Hij noemde de recon structie zeer omstreden en stel de dat door de belanghebben den onvoldoende kon worden geparticipeerd in de voorberei ding ervan. Mr. Teekens wees er op dat het LCC helemaal geen tegenstander is van afsluiting van de Breestraat. „Als er in de onmiddellijke omgeving van het kernwinkelapparaat maar vol doende gelegenheid is om te parkeren'en een goede verkeers- circulatie gewaarborgd blijft." In dit verband stond de raads man van het LCC uitvoerig stil bij het feit dat de afsluiting van de Breestraat een pure ad hoc- maatregel is die niet is ingepast in een integraal plan voor de binnenstad zoals dat ook door wethouder Waal zelf wordt voorgestaan. Volgens mr. Tee kens zou een afgesloten Bree straat de verkeerschaos, die al is ontstaan sinds de eerste voor bereidende maatregelen werden genomen, alleen nog maar ver hevigen. „Het is niets anders dan de overbelasting van ver keer op andere straten afwente len en hier zorgen voor onoplos bare congesties", betoogde de advokaat van het LCC. Volgens hem hangen een goede ver- keerscirculatie en een efficiënt parkeerbeleid ook ten nauwste met elkaar samen en kunnen de weinige plaatsen die er dan zijn alleen maar optimaal worden benut als de Breestraat open blijft. Gaat die dicht, dan zal eerst dat probleem van de par keerplaatsen moeten worden opgelost, meende mr. Teekens. De raadsman van de Leidse middenstanders vond dat het in deze affaire gaat om een politie ke keuze tussen het handhaven van de centrumfunctie van het Leidse kernwinkelapparaat en het scheppen van een soort openluchtmuseum zoals de ge meente kennelijk voorstaat ,Als je kiest voor dat laatste tast je fundamenteel de positie van dat winkelapparaat aan dat nu al nauwelijks kan concurre ren tegen de veel beter bereik bare winkelcentra in de omge ving", stelde mr. Teekens. „De kleinste verslechtering is nu al voldoende om de zaak helemaal kapot te maken. Kijk maar naar het laatste alarmerende rapport van de Stichting Leidse Binnen stad over het kernwinkelappa raat en een soortgelijke nota van de gemeentelijke project groep binnenstad die binnen kort verschijnt, de situatie ron duit erbarmelijk noemt" Misbruik De Leidse advokaat verweet het college misbruik te maken van zijn bevoegdheid door te sugge- ren dat de afsluiting van de Breestraat te maken zou hebben met het bevorderen van ver keersveiligheid. „Als dat zo is, zit u helemaal fout, want het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RW) laat ex perimenten als door u met de Breestraat bedoeld, niet toe", al dus mr. Teekens, die ook de suggestie dat het hier zou gaan om maatregelen met een spoe deisend karakter bestreed, daar bij wijzend op de lange tijd dat er al over wel of niet afsluiten en reconstrueren is gesproken. De raadsman van de gemeente, mr. Sluyter motiveerde de haast die met de uitvoering gemoeid zou zijn door te stellen dat het voor de winkeliers zo fijn was als het werk voor de december- drukte zou zijn geklaard. Overi gens beweerde mr. Sluyter dat de gemeente alle aanbevelingen uit het verkeersplan van de Ka mer van Koophandel (van het bureau Goudappel en Coffeng) dat door de wethouder Waal van tafel is geveegd, zou hebben overgenomen... Pieterswijk Over dat verkeer merkte mr. Sluyter voorts op dat de maatre gelen in de Pieterswijk helemaal los gezien dienden te worden van de reconstructie van de Breestraat en dat deze anders toch genomen dienden te wor den. Hoewel de Pieterswijk, ge tuige een zeer recente brief aan de gemeenteraad, nog aller minst te spreken is over de ver keersmaatregelen, beweerde de advokaat van de gemeente toch dat deze met instemming van een ieder waren genomen. Niet alleen op dit punt bleek de stadsadvokaat onvolledig geïnformeerd. Toen de presi dent van de behandelende ka mer van de Raad van State, staatsraad Kan, hem vroeg xijn versie van de maatregelen aan de hand van een plattegrond nader te preciseren, moest mr. Sluyter de hulp van Waal en zijn ambtenaar inroepen, omdat hij naar eigen zeggen onbekend was in het Leidse stadscen trum. Merkwaardig genoeg noemde mr. Sluyter vervolgens het parkeerterrein rond de Pie terskerk en de Pieterskerk- gracht als mogelijke plaats waar auto's zouden kunnen par keren na de afsluiting van de Breestraat, terwijl deze terrei nen juist goeddeels onbereik baar worden voor van buiten komend verkeer in het kader van de maatregelen die tegen het sluipverkeer in de wijk nu al genomen zijn. Op dit punt liet ook staatsraad Kan er geen enkel misverstand over bestaan de parkeermogelijkheden in de Leidse binnenstad allerbelab berdst te vinden. En passant maakte hij er gewag van on langs in Leiden geweest te zijn voor een promotie. „Ik heb toen de grootste moeite gehad een parkeerplaats te vinden. Geluk kig kon ik toen nog wel bij het Pieterskerkhof komen, anders waren we nu nog niet thuis geweest. Uiteindelijk bleek het zelfs niet mogelijk voor de pleiter van de gemeente Leiden om, gesteund door wethouder mr. Waal en diens ambtelijke versterking, voldoende aannemelijk te ma ken dat de maatregelen in de Pieterswijk niets met de afslui ting van de Breestraat te maken hadden; toen de president de wethouder de vraag stelde waarom dan in de overwegin gen die aan het besluit tot de maatregelen in de Pieterswijk ten grondslag liggen met zoveel woorden de afsluiting van de Breestraat wordt genoemd, moesten de vertegenwoordigers van de gemeente het antwoord schuldig blijven. ARJEN BROEKHUIZEN ADVERTENTIE i VA et»r LEIDEN Het nieuwe zwembad dat aan ■de Boshuizerlaan zal verrijzen, gaat ichatting 4.600.000,- kosten. De gemeente raad zal nog voor het zomerreces een kre- ham diet beschikbaar stellen, drie j2£j Het zwembad is geprojecteerd op het be- how staande parkeerterrein van het sportcom- i vai olex aan de Boshuizerlaan. Een nieuw par keerterrein wordt aangelegd op het voorma- Mjlige schoolsportveld. Het bad is overdekt en heeft een lengte van vijfentwintig meter. Tevens komt er een instructiebad. Het zwembad zal in hoofdzaak voor recrea tieve doeleinden worden gebruikt. Welis waar wordt een beweegbare bodem aange bracht, om ook een gebruik voor sportieve doeleinden niet uit te sluiten. De restaurantruimte van het bad is door middel van een loopbrug verbonden met de kantine van de Vijf Meihal. In het ontwerp plan zijn voorts twee ruimten opgenomen, De Sportstichting zal worden verzocht con crete voorstellen te doen met betrekking tot de bestemming en exploitatie van deze ruim ten. De gedachten gaan uit naar het inrich ten van een sauna en een bowlingbaan naast het zwembad. Voor invullen van een bestem ming zal opnieuw geld op tafel moeten worden gebracht. ADVERTENTIE ^principieel chr,Sj-v Laat u toch niet van de wijs brengen. De RKPN blijft in de Tweede Kamer. Uw stem gaat niet verloren. KLAAS BEUKER lid Tweede Kamer Ce""GER.K.pARTu IN NEOE"1- DIRECTEUR BETONCENTRALE TEGEN BEWONERS: LEIDEN Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de afdeling Leiden en omstreken van de vereniging tot bevordering van de bijenteelt wordt zaterdag 28 mei een bijenmarkt gehouden in het gebouw van de Sterrenwacht. De markt wordt om elf uur geopend door wethouder D. Tesselaar van onderwijs. Centraal op de markt staat de handel in en de keuring van de door verschillende bijenverenigingen in den lande aangevoerde' bijenkasten en bijenkorven. Het is tevens de bedoeling van de jubilerende vereniging de aandacht van een groot publiek te trekken voor haar activiteiten. Behalve bijenkorven zijn er films te bezichtigen over het bijenleven en het houden van bijen. Voorts zullen de verschillende verenigingen die werkzaam zijn op het gebied van natuurbescherming en milieuzorg aanwezig zijn op de markt. De jeugdleden van de Leidse bond van amateurtuinders stellen hun werkstukken, gemaakt voor de jeugdkampioenschappen bloemschikken ten toon. Het straattheater van het Leids Acade misch Kunst centrum en de volksdansgroep Kriëi kriti ticek zullen enkele optredens verzorgen. Tenslotte worden op de markt oude ambachten zoals wolspinnen, kant klossen, korfvlechten en koper- &aan gedemonstreerd. 11 LEIDEN „Het idee om de Leidse Betoncentrale te vestigen op het terrein van Wernink aan de Morsweg komt uit de koker van wethouder Verboom van volkshuisvesting. Wij keken op toen wij dit uit de krant moesten vernemen. Het is toch vreemd als je hier werkt en je leest dat er plannen zijn om een stuk van je bedrijf over te plaatsen dan denkt men gauw dat er arbeids plaatsen op de tocht komen te staan." Dit zei direkteur van de Leidse Betoncentrale H. J. M. Oomen tegen afvaardigingen van bewoners uit Transvaal I en II en Muiderslot tijdens een gister middag gehouden gesprek. Ook direkteur A. P. Hakkenberg van het bouwmaterialenbedrijf van de fa. Fontein was hierbij aanwe zig. „De gemeente heeft ons liever aan de Morsweg zitten. Als ze ons een bouwvergunning zou den geven om op het huidige terrein aan de Zoeterwoudse- weg een nieuwe centrale te bou wen, dan gaan we de volgende week aan de slag. Wethouder Verboom is het eerst op dat idee gekomen en heeft dat ergens ineens gelanceerd. Met als ge volg dat de werknemers van Wernink en van ons ineens voor de deur stonden", aldus dhr. Oomen. Hij zei verder dat de gemeente nu in principe ak koord is gegaan om een stuk grond van Wernink van ca. 1,3 ha te kopen met de bedoeling om het aan de Betoncentrale door te verkopen samen met nog 2000 vierkante meter, die de gf. meente 'al in eigendom heeft Er wordt op die manier geruild met het stuk grond aan de Su- matrastraat, waar de Betonceir- trale oorspronkelijk van plan was om zich te vestigen. Bewoners van met name de Morsweg maken bezwaar tegen vestiging van de betoncentrale op het terrein van Wernink vlak achter zestig huizen wegens te verwachten stof-, lawaai- en ver keersoverlast. De direkteur van de LBC zei geen bepaalde voor keur te hebben voor een vesti gingsplaats. „Als de gemeente ons een andere plek geeft en gunt, dan zijn we ook klaar," zo zei hij. „De gemeente heeft wel gezocht Men is zelfs bezig ge weest om een ander terrein voor ons te zoeken bij naburige ge meenten. We zijn hoe dan ook niet van plan om uit Leiden weg Wethouder Verboom te gaan. We kunnen aan de Zoe- terwoudseweg ook alle kanten uit wat aan- en afvoer betreft We hebben hier meer dan vol doende. Alleen is de bestaande centrale ouderwets. Die zal ver nieuwd moeten worden. Van uitbreiding van de capaciteit is geen sprake. Die wordt volledig bepaald door de behoefte in de omgeving." Toch zag de heer Oomen twee voordelen voor vestiging aan de Morsweg. Op die plaats zou een concentratie van de betoncen trale samen met de bouwmate- rialenhandel van de fa. Fontein, die tot dezelfde groep behoort, gerealiseerd kunnen worden. Voor vestiging van de fa. Fon tein is aan de Zoeterwoudseweg te weinig ruimte. Verder zouden grotere schepen het bedrijf kun nen bereiken, wat scheelt in de kostprijs van de aanvoervracht. Dhr. Oomen voorspelde dat de stofoverlast wel mee zou vallen evenals het lawaai. „In een mo derne betoncentrale wordt alles zo veel mogelijk geïsoleerd. He lemaal geruisloos kunnen we natuurlijk niet werken. Het kan straks over de Churchillbrug en de ir. Lelylaan worden geleid, zodat alleen het laatste stukje Morsweg bereden hoeft te wor den. „Wij gaan persé niet eerder daar zitten voor die brug en weg klaar zijn. Ons is door de ge meente gezegd dat over een jaar de brug gereed is. Als de brug niet toegankelijk wordt voor on ze betonwagens dan blijven we aan de Zoeterwoudseweg zitten en dan zullen we deze centrale moeten vernieuwen", aldus Oomen. De Leidse Betoncentrale be schikt over 20 man personeel. De bouwmaterialenhandel heeft 12 man in dienst De nieuwe gemoderniseerde centrale zou volgens Oomen geen arbeidsbe sparing tot gevolg hebben. Endegeest tachtig jaar Het in Oegstgeest gelegen gemeentelijk psychiatrisch zieken huis Endegeest bestaat dit jaar 80 jaar. Ter gelegenheid biervan wordt vrijdag 3 juni een feestdag op touw gezet voor patiënten en bewoners van het ziekenhuis. Die feestdag wordt tpvens bijgewoond door ruim 450 oud-personeelsleden en 350 familieleden van patiënten en bewoners. Op het programma staan onder meer films over Endegeest vroeger en nu, toneelvoorstellingen, een poppenkast en kermisactivi- teiten. Verkeerslichten Rijnsburgerweg De nieuwe verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Rijns- burgerweg-Warmonderweg wordt donderdag 26 mei rond half elf in werking gesteld. Het gaat voorlopig om een proefdraaiperiode tot en met 31 mei. Gedurende deze periode zal worden bezien hoe de installatie het best kan worden afgesteld. De installatie kent onder meer de mogelijkheid van beïnvloeding door bussen. Rob den Tonkelaar De Leidse kunstenaar Rob den Tortkelaar exposeert vanaf vrijdag 27 mei in het gebouw van „Ars Aemula Naturae". De opening wordt om half negen verricht door de heer W. Corba. Schoolvereniging 45 jaar De Eerste Leidse Schoolvereniging aan het Noordeinde viert donderdag 26 mei haar 45-jarig bestaan met een groot dierenfeest en een bazaar. Om negen uur begint bet feest met een quiz, filmvoorstelling, een toneelopvoering en pan- nekoekenbakken. Om kwart over twaalf opent burgemeester Vis de bazaar. Hier zijn kunstnijverheid, boeken, handwer ken en speelgoed te koop. Voorts is er een optreden van leerlingen uit alle klassen. Concert Hooglandse Kerk Het Leids Kamerkoor, het Leids Barokensemble en het Amsterdams Universiteitskoor geven op donderdag 26 mei een concert in de Hooglandse Kerk in Leiden. Kamerkoor en Barokensemble staan onder leiding van Ton Beckers. Het Amsterdams Universiteitskoor staat onder leiding van Huub Kerstens. Het concert begint om 20.00 uur. Op het program ma staan werken van F. M. Cardoso, W. Brade, H. Purcell, J. Blow, M. Reger, Monteverdi, C. Gesualdo da Venosa, en C. Schuyt. Beethoven-cyclus Het Amsterdams Phllharmonisch Orkest zal op vrijdag 27 mei ook bet laatste concert in het kader van de Beethoven- cyclus uitvoeren. Het is tevens het laatste symfonische concert dat K&O dit seizoen in de grote zaai van de Stadsgehoorzaal organiseert. Het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest staat onder leiding van de Amerikaanse diri gent James DePreist en solistische medewerking wordt verleend door de bekende pianist Daniël Wayenberg. Daniël Wayenberg zal te boren zijn in Beethoven's vierde pianocon cert Het programma vermeldt verder nog de Ouverture ,J)ie Geschópte des Prometheus" en de derde symphonie. („Eroica"). De kaartverkoop voor dit concert geschiedt op het bureau van K&O, Oude Vest 45 te Leiden (tel. 141141 en 141200). Toegangsprijzen: 12,50 en 11. CJP 6,25. Bij de prijzen is een programma inbegrepen. Vanaf 19.30 uur zijn ook kaarten aan de zaal verkrijgbaar, het concert zelf begint om 20.15 uur. Avondvierdaagse De Wandelkring Leiden en omstreken houdt 6, 7. 8 en 9 juni in samenwerking met de wandelsportvereniging Zuid-West „Willen is Kunnen" weer een avondvierdaagse. Gestart wordt tussen zes en zeven uur op het sportpark VTL aan de Voorschoterweg. Deelnemers kunnen kiezen tussen de afstan den tien en vijftien kilometer. Kinderen van zes tot acht jaar kunnen zich opgeven voor de vijf kilometer. Voor de grootste deelnemersgroep is een wisselbeker beschikbaar gesteld. Vorig jaar werd die beker gewonnen door speeltuinvereni ging Beatrix. Deelnemers kunnen zich inschrijven bij me vrouw Pol, Kasteelhof 2, tel. tel. 894092, de heer K. van Diest, Spieghelstraat 14a, tel. 767756, en de heer P. Groenescheij, Schoutendreef 73, Bodegraven, tel. 01726—13470. Noorderlicht Het bejaardenkoor van Leiden-Noord, „Noorderlicht", is in de finale van bet concours voor bejaardenkoren van de Vara gekomen. Het koor dat nog maar pas één jaar bestaat, treedt 11 juni op voor de Vara-televisie. Zaterdag 4 juni vertrekken de dertig leden van bet koor naar Hilversum voor de opnames. Sjoelclub De sjoelclub uit Leiden-Noord heeft een goed figuur geslagen op de open sjoelkampioenschappen in Den Haag. Johan Teske behaalde in de groep voor oudere kinderen de vijfde prijs. Herman Harteveld ging met een beker naar huis. Hij eindigde in de groep van de jongste sjoelers als derde. Freddy Kaay en Robby Bey werden in deze groep respectie velijk negende en tiende.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3