Borussia licht favoriet Happel:Nederland heeft geen trainer nodig' Hassink verstevigt leiderspositie Nooit van mijn leven meer in eerste divisie PUBLIEK MOET WIJKEN VOOR REKLAME Albertsen niet naar Feyenoord Zieke Clere komt na drie zetten remise overeen SPORT LEIDSE COURANT/; DINSDAG 24 MEI 1977 PAGINA 17 VITESSE-AANVOERDER HENK BOSVELD: Van onze verslaggever. ROME De hoofdcommissaris van politie van Rome geeft het officieel niet toe, maar uit tal van opmerkingen kan worden afge leid dat hij blij zal zijn als de finale van de Europacup voor landskampioenen tot het verleden behoort. Rome en alles wat daarbij hoort mag zich ogenschijnlijk koes teren in de als vanouds brandende zon, de man die de verantwoordelijkheid draagt voor de openbare orde laat zich niet mislei- demMeer dan wie ook beseft hij dat de eindstrijd om de Europese beker aanleiding kan geven tot gigantische moeilijkheden. Het gedrag van met name de Engelse sup porters is ook hier bekend met als gevolg dat geen halve maatregelen zijn genomen. De politie is toch al verheugd dat de beide teams besloten hebben pas vandaag naar Rome te vliegen. Het lijkt allemaal wat overdreven, maar toch is die voorzichtigheid wel begrijpelijk. Ook al omdat officieel wordt er niet over gesproken, moet worden ingecalculeerd dat enkele radicale groeperingen zullen pro beren via de eindstrijd van het toernooi voor landskampioenen extra aandacht te trekken. Desondanks heeft de minister van binnen landse zaken, dr. Cossiga, alle politionele en militaire eenheden bevolen vooral vriende lijk op te treden. „Zelfs al zijn bijvoorbeeld de supporters stomdronken", zo sprak hij, „dan nóg moet daarvoor begrip worden opgebracht". Zwarte markt Hoewel de Italianen zelf vrij nuehter staan tegenover het grote treffen tussen Borussia en Liverpool, is er toch een grote belang stelling voor dit duel. Op de zwarte markt doen de kaartjes zelfs al 60.000 lire, pakweg 200 gulden. En dat is een behoorlijke prijs, want normaal moet er 8 tot 12.000 lire worden neergeteld om binnen de poorten van het Olympisch stadion te komen. De zwarte handelaren die hun werk doen onder het welwillend toeziend oog van de heren agenten ook dat is in Rome mogelijk verwachten dat er uiteindelijk een prijs van 300.000 lire haalbaar is onder voor waarde dat het huidige weertype aanhoudt Dat is allemaal niet zo verwonderlijk want Italië kent inmiddels ook weer een klein schandaal. Met medewerking van beide fina listen elke club krijgt na afloop een bedrag dat ligt rond de anderhalf miljoen gulden! is aan een Belgische bierbrouwe rij toestemming gegeven grote reclamebor den te plaatsen Het gevolg daarvan is dat voetballiefhebbers die op de eerste twaalf tot veertien rijen zitten, de wedstrijd niet zouden kunnen volgen. Daarom is besloten de U.E.F.A. is daarvan op de hoogte en heeft het plan goedgekeurd minder kaar ten te verkopen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Het Olympisch stadion van Rome wordt morgenavond dan ook bevolkt door slechts 53.000 toeschouwers. Officieel kunnen er 100.000 in, maar dat aantal is alleen gebruikt als een lokkertje. Officieel kan het stadion namelijk slechts 85.000 toe schouwers herbergen. Boor de reclamestunt van de Belgische bierbrouwer gaan er r 15.000 plaatsen verloren. De bij de finale betrokken teams hebben echter geen bezwaar gemaakt Want de fi nanciële vergoeding maakt alles goed. Concentratie Vooral Borussia is met die financiële mee valler blij omdat ook in deze kringen wordt beseft dat het succesvol opleiden van talen ten niet eeuwig kan doorgaan. Ook Borus sia zal eens diep in de buidel moeten tasten om een forse aankoop te doen. Misschien op korte termijn zelfs, omdat Stielike over enkele weken verdwijnt naar Spanje. Overi gens wordt het aanstaande vertrek van de besnorde Stielike zoveel mogelijk dood gez wegen. Niets mag de concentratie versto ren. Trainer Udo Lattek wil niets aan het toeval overlaten. Hij is ervan overtuigd dat zijn elftal zal toeslaan. Vooral ook omdat de landstitel opnieuw is behaald en de deur naar het volgende Europacup toernooi der halve open staat Nochtans zal diezelfde Udo Lattek niet al te zelfverzekerd mogen zijn. Weliswaar staat het merendeel van de Ita liaanse voetballiefhebbers achter de Duitse kampioen en zijn de Italiaanse bookmakers overtuigd van een Duits succes, maar toch kan een eventuele zege weieens een „pyrr- husoverwinning" zijn. Het grote geld dat Stielike napr Spanje lokt zal via een goede prestatie in de finale wellicht ook een aantal andere spelers doen besluiten hun heil el ders te zoekph. ARNHEM „Jongens, we mogen hoe dan ook ditmaal de boot absoluut niet meer missen. Doe me dat in ieder geval alsjeblieft niet aan. Ik ben inmiddels namelijk volle dig op deze eerste divisie af geknapt. Nooit van mijn leven wens ik nog op dit niveau te moeten spelen". Henk Bosveld beklemtoonde deze laatste woorden zeer nadrukkelijk. De robuuste aanvoerder van Vitesse praatte zijn ploeg- makkers kort voor aanvang van de alles beslissende ont moeting tegen FC Groningen nog even de nodige moed in. Zoals bekend hoefde hij niet te worden teleurgesteld. Dankzij een gelijkspel in het hoge noorden zwaaide de toe gangspoort tot de eredivisie na vijf jaar afwezigheid eind elijk weer voor de Arnhem mers open. Een enorme opluchting voor vele sympathisanten van de geelzwarte formatie. Maar ze ker in de eerste plaats voor Henk Bosveld. Hij kan z'n ac tieve voetballoopbaan nu op het hoogste nationale plan af sluiten. „Ik ben werkelijk dol gelukkig. Zowel voor het elftal als voor het publiek. Arnhem was trouwens toch allang weer rijp voor het grote werk", al dus Bosveld. Bijna 36 jaar is hij thans. On danks dat ontpopt Bosveld zich nog nagenoeg elke zon dagmiddag als de domineren de gestalte op het middenveld. Samen met andere dertigers als Roel Zaayer, Ad Mellaard en de Joegoslavische goalget- ter Bosko Bursac vormt „Charley" Bosveld een haast onvervangbare ruggesteun voor het basisteam van trainer Henk Wullems. Wanneer het onderwerp „leef tijd" te berde wordt gebracht, veert Bosveld plotseling op. „Iedereen praat tegenwoordig in de voetbalsport maar over leeftijd, leeftijd en nog eens leeftijd. Dat interesseert mij helemaal niets. Voor mij tellen alleen de prestaties". Boven de leeftijdsgrens van Vitesse aanvoerder Henk B in de ere-divisie best zitten. dertig jaar wordt de voetballer normaal gesproken te oud, wordt veelvuldig beweerd. Bosveld loopt al zo'n achttien jaar in het voetbalcircus mee. Hij weet dus heel goed waar hij over spreekt. „Ik zet alles voor het voetballen opzij. Nog nimmer heb ik op zaterdag avond ook maar één druppel alcohol aangeraakt En steeds vroeg naar bed. Ook op de trainingen ben ik voor de volle honderd procent serieus aan ziet het volgend jaar de gang. Van zo'n instelling pluk je op latere leeftijd de zoete vruchten". Versterking Toch blijft het feit bestaan dat Vitesse wil men in Arnhem tenminste aan de toe komst gaan denken plan nen dient te gaan verwezenlij ken inzake versterking van de selectie. Dat beseft Bosveld dan ook terdege. „De kern bij Vitesse is duide lijk te klein. Vijftien man is veel te weinig. Daarom vind ik deze prestatie overigens des te groter. Want ook blessures en schorsingen zijn ons dit afge lopen seizoen beslist niet ge spaard gebleven. Denk bij voorbeeld maar eens even aan de lotgevallen van Rudie Wierts en Bennie Hofs. Twee middenvelders die maanden lang in de lappenmand hebben gezeten". Enkele jaren geleden was er werkelijk sprake van dat Vi tesse naar de amateurs zou moeten terugkeren. Financiële zorgen dreigden de club van Monnikenhuize te gaan nek ken. In nauw overleg met de gemeente Arnhem werd een gedurfd driejarenplan opge steld. Met als onverbiddelijk uitgangspunt dat Vitesse de eredivisie moest halen. „En dat is bij deze dan einde lijk gelukt De mensen hier in Arnhem geloofden er de laat ste jaren niet meer zo in. Be grijpelijk, want enige malen moesten we op het allerlaatste moment afhaken. Maar in de spelersgroep is de stemming altijd bijzonder positief geble ven", aldus Bosveld. De overgelukkige Arnhemse ploeg werd zondagavond fees telijk in de Gelderse hoofdstad binnengehaald. Een ontvangst op het stadhuis, een rondrit door de stad, niets werd verge ten. Henk Bosveld stond ver steld van zoveel enthousiasme: „Het legioen is me toch ver schrikkelijk meegevallen. We gaan nu rustig bekijken wat er zoal te doen staat Wat betreft aan te kopen spelers: wie, wat waar en hoe duur"? De gemeente heeft een spe ciaal bedrag hiervoor beschik baar gesteld. Er wordt gefluis terd over ongeveer een half miljoen, maar zeker weten doe ik dit niet. We hoeven ook echt geen toppers aan te trekken. Vitesse moet iets in de breedte groeien en dan zie ik het vol gend jaar in de eredivisie best zitten". DICK KIERS Twee renners in ziekenhuis opgenomen ST. WILLEBRORD - Twee renners uit Olympia's ronde zijn gisteren in een zieken huis beland. Han Vaanhold (19) uit Haaksbergen botste vlak voor Hilvarenbeek te gen een auto, die half in de berm langs de smalle weg stond geparkeerd. De jonge wielrenner smakte op het wegdek, en werd per ambulance naar een zieken huis in Tilburg vervoerd, waar bleek dat hij een her senschudding en een gebro ken sleutelbeen had opgelo pen. j De tweede coureur die in een ziekenhuis belandde was Al- bert Scheffer uit Zelhem. Na 7 km. in de buurt van Berg aan de Maas raakte de ach terhoeker betrokken bij een valpartij. Hij klom echter weer op de fiets en reed nog 147 km. door. Toen staakte Scheffer de strijd. Hij is ter observatie met nierklachten in een ziekenhuis te Breda opgenomen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Roger Albert sen gaat niet naar Feyen oord. De Noorse midden velder van FC Den Haag moest in de ogen van de Rotterdamse club te veel opbrengen (circa 350.000 gulden), waarna directeur Guus Brox te kennen gaf van een eventuele transfer af te zien. Dit heeft hij van morgen aan manager Fred van Hal van FC Den Haag meegedeeld. ,,Het vreemde", aldus Van Hal, „was dat Feyenoord geen lager bod wilde uit brengen dan onze vraag prijs. Dat stelde ik Brox voor toen hij meedeelde dat die te hoog was. Daaruit leid ik af dat de belangstel ling voor Albertsen nu ook weer niet al te groot was. Brox had hem wel voor twee ton willen hebben, maar dat bedrag staat in geen enkele verhouding tot wat hij bij ons verdient. Overigens ont kende Brox dat hij met Al bertsen en Mansveld heeft onderhandeld. Ik weet ech ter beter". Wat betreft een overgang van Aad Mansveld naar Feyenoord zijn beide par tijen nog geen stap nader tot elkaar gekomen. Nu een mogelijke ruil (met toebe taling) met Van de Korput van de baan is - de Feyen- oorder, die nog een driejarig contract heeft, weigerde eraan mee te werken - moet Feyenoord met een nieuw bod komen op Mansveld. „Er wordt in ieder geval geen ruil gepleegd", aldus Van Hal. „Die Feyenoord- spelers, die daarvoor zijn genoemd, passen niet in ons salarisschema, zodat dat is uitgesloten. Het gaat nu nog louter om een transfer van Mansveld. Ik verwacht dat het nog enkele dagen duurt voor Feyenoord weer iets van zich laat horen daarover". Hanneke van Parreren als derde geëindigd BRUGGE Club Brugge maakt vrij baan voor Ernst Happel. Na een spoed beraad gistermiddag tussen een delega tie van het Brugge-bestuur en de raad van beheer, het overkoepelend orgaan dat bij Club Brugge strak aan de touw tjes trekt, staat niets een tijdelijke verbintenis van Ernst Happel als inte- rim-bondscoach van Oranje meer in de weg. Het bezoek dat KNVB-centenbaas Ton Zwikstra vrijdag aan Brugge brengt is slechts een verplicht num mer. Want alleen over de financiële vergoeding aan Happel moet nog ge praat worden. Alle overige mogelijke problemen zijn inmiddels ogelost door de soepele houding van het bestuur van Club Brugge. „De organisatie bij Brugge is goed", legt Happel uit. „Wanneer het ooit zou voorkomen dat ik er eens niet bij ben wanneer Brugge speelt, dan stort echt de wereld niet in. In zo'n geval kan ik Brugge moeiteloos delegeren naar mijn assistent-trainer. Een gewoonte moet dat natuurlijk niet worden, maar zo in de periode rond de drie duels die Oran je nog moet spelen voordat het eind- toumooi van de WK bereikt is, zal het niet anders kunnen". Lijnrecht Ernst Happel zelf komt overigens bin nen enkele maanden in een wat moei lijke situatie. Centraal in de vraag of Nederland zich kwalificeert voor Ar gentinië, staat immers de returnwed strijd Nederland—België, die in het najaar gespeeld wordt. In dat duel ontmoet Oranje België, waarin tenmin ste vijf Bruggespelers een vaste stek hebben. Waardoor de merkwaardige si tuatie zich voordoet, dat Happel als coach van Oranje lijnrecht tegenover zijn eigen Brugge-spelers komt te staan. Happel zelf wuift dat probleem echter achteloos weg. „Die wedstrijd is nauwe lijks van belang meer", stelt hij noncha- lent. „Nederland heeft zich eigenlijk al geplaatst voor Argentinië. Dat kan niet meer misgaan. En dat weten de Belgen ook, waardoor zich met betrekking tot de Brugge-spelers geen moeilijkheden zullen voordoen". Eén zelfverzekerde reactie van Ernst Happel, die echter allerminst gedeeld wordt door Raoul Lambert, de Brugge- spits en indien blessurevrij vaste keus voor het Belgische nationale elftal. Lambert: „Die situatie straks is natuur lijk belachelijk. Nederland wordt sterk bevoordeeld. Happel kent in elk geval de Brugge-spelers van haver tot gort En dat vind ik ongezond. België wordt het haast onmogelijk gemaakt om Ar gentinië te bereiken. Begrijp me goed, ik vind Happel een kei van een trainer en ik gun hem zijn baan bij het Neder lands elftal, maar helemaal correct is deze gang van zaken niet We staan tenslotte maar een punt achter op Ne derland, er is dus nog van alles moge lijk". Niet echter volgens Ernst Happel, die er heilig van overtuigd is, dat Oranje volgend jaar rond deze tijd triomfen viert in Argentinië. „Nederland heeft een klasse-elftal", oordeelt Happel. „Daarom heb ik ja gezegd tegen Oranje. Volgens mij liggen er mogelijkheden om opnieuw een aanval te doen op de wereldtitel. En dat zou ik geweldig vin den. Na tweemaal als speler zo'n WK meegemaakt te hebben is het altijd een droom van me geweest om als trainer nog eens terug te komen". Lachertje Happel doet dat als parttimer, een structuur die verre van ideaal is zelfs niet nu de KNVB zich heeft verzekerd van Happels steun. Een steun waar niet geringschattend over gedaan mag worden, want Happel heeft een rijk voetballeven achter zich. Eerst als spe ler bij Rapid Wien, vervolgens als trai ner van ADO, Feyenoord en nu weer Club Brugge. Ondanks die fraaie ge loofsbrieven blijft de structuur van een parttimer bij Oranje echter eigenlijk een lachtertje. Happel verontwaardigd: „Waarom? Dit elftal heeft zoveel klasse, dat het eigen lijk niet eens een trainer nodig heeft. Trouwens, ik ben uitstekend op de hoogte van het Nederlandse voetbal. Door mijn langdurige verblijf in Neder land ben ik nog steeds helemaal op dat land georiënteerd. Regelmatig zie ik wedstrijden in de Randstad Holland, bekijk ze zelfs op de Nederlandse televi sie, en lees daarnaast Hollandse kran ten. Het Nederlandse voetbal is voor mij een open boek. Goed, ik kan er straks niet dag en nacht mee bezig zijn, maar ik zal toch voldoende op de hoog te zijn van de situatie. Daar maak ik me geen zorgen over". Echte zorgen maakt Happel zich ook nauwelijks om Johan Cruyff. „Ik kan nu niet zeggen dat Cruyff er bij zal zijn. Wel zal ik proberen hem over te halen. Het is geen financiële kwestie, maar een familiezaak. Wel, ik heb er geen moeite mee wanneer Cruyff zijn gezin naar Argentinië meeneemt Een probleemloze Happel derhalve, de man die het roer van legerkapitein Jan Zwartkruis gaat ovememn. overnemen, heb er zin in. Ik zie dit als een uitda ging. Natuurlijk, er zullen zo nu en dan nog probleempjes rijzen, maar daar ben ik niet bang voor. Er zal in Argentinië gevoetbald worden. Dat is een keiharde realiteit En met het talent dat Neder land heeft, moeten we het een eind kunnen schoppen. Dat is de werkelijk heid, niet het zeuren over allerlei moge lijke strubbelingen....". ROB HARTOG MIJDRECHT Hanneke van Parreren is als derde geëindigd in het toernooi om het schaak kampioenschap van Nederland voor dames, waarvoor gisteren in Mijndrecht de partijen voor de laatste ronde werden ge speeld. De uitslagen: Van Eist - Van der Mijne 0—1, Bruinenberg - Haagsma 1—0, Vreeken - Mulder 1—0, Van Parreren - Van Gent 1—0, Borowski - Van der Giessen 0—1, Stada - Belle 1/2-1/2. Eindstand: 1. Van der Mijne (Haar lem) 9 1/2 punt, 2. Vrekken (Maas sluis) 9, 3. Van Parreren (Amster dam) 7 1/2, 4. Van der Giessen (Gou da) 7, 5/6. Mulder (Amstelveen) en Belle (Velp) 6 1/2, 7/8. Bruinenberg (Deventer) en Haagsma (Oosterwol- de) 4 1/2, 9. Stada (Amsterdam) 3 1/2, 10/11. Van Gent (Mijdrecht) en Van Eist (Gerwen) 3. (Van onze verslaggever) ST. WILLEBRORD Arie Hassink voelt xich nog niet zeker van zijn zaak. Toen de drager van de Oranje trui in Olympia's ronde gistermiddag hoorde, dat Piet Hoekstra samen met de Tsjech Puzrla een voorsprong van bijna acht minuten had genomen, maakte er zich een lichte paniek van hem meester. Onmiddellijk vormde de kampioen van Nederland het peloton in een sneltrein, die door niemand meer tot stilstand was te brengen. De vluchtgroep, die op 60 km. van de finish in Hilvarenbeek tot stand kwam, bestond verder uit de latere winnaar Guus Bie rings, de drager van het oranje Arie Hassink, zijn formidabele ploeggenoot Jos Lammertink, alsmede Frits Schür, Toon van de Steen, Piet van Leeuwen, Martin Havik, Peter van de Kruys, Mathieu Dohmen en de Rus Petrov. Grote afwezigen waren de nummers 2 en 3 van het algemeen klassement, de Belg Ortoine Goossens en Ad Prinsen, waardoor de positie van Hassink opnieuw is ver sterkt. Veel opwinding dus tijdens de 181 km. Voor sommige renners betekende dat geweld wel iets te veel van het goede. Voor Piet Hoekstra bijvoorbeeld, die ui teindelijk ruim acht minuten na winnaar Bierings over de streep ging. En voor de tweede keer binnen 48 uur behoorde Toine van de Bunder, die drie dagen in het oranje reed, tot de versla genen. Samen met Hoekstra passeerde hij in St. Willebord gedesillusio neerd de duizenden toeschou wers, die ritwinnaar Guus Bie rings al uitbundig hadden ge huldigd. De uitslag: 1. Guus Bierings (Mil.) 181 kilometer in 4 uur 6 minuten 38 seconden (met bonificatie: 4.06.23. 2. Piet van de Kruys (Arp) 4.06.45 (met bonificatie: 4.06.35), 3. Mat Doh men (Uni) 4.06.45 (met bonificatie: 4.06.40), 4. Frits Schür (Elm 4.06.45, 5. Martin Havik (Elm) in dezelfde tijd, 6. Anton van der Steen (Mil) z.t-, 7. Jos Lammertink (Ams) z.t, 8. Arie Hassink (Ams) z.t, 9. Joeri Petrov (Rus) z.t., 10. Piet van Leeuwen (Erp) z.t Het algemeen klassement: 1. Arie Hassink (Ams) 15 uur 13 minuten 41 seconden; 2. Ortoine Goossens (Bel) 15.15.09; 3. Frits Schür (Elm) 15.17.44, 5. Ad Prinsen (Sok) 15.17.48, 6. Leo van Vliet (Ams) 15.18.04, 7. Jos Lammertink (Ams) 15.18.12), 8. Jan Jonkers (Mil) 15.18.24, 9. Joop Ribbers (Uni) 15.18.29, 10. Piet van Leeuwen (Erp) 15.18.52. Isernia De italiaan Simone Fraccaro heeft gisteren de der de etappe van de ronde van Italië gewonnen, een rit over 166 km van Foggia naar Iser- nia. Zijn landgenoot Francioni werd tweede en de Belg Freddy Maer- tens derde. Maertens behoudt de rose leiderstrui. Guus Bierings, die voor de militaire ploeg uitkomt, gaat met ruime voorsprong over de finish in St. Willebrord. Voor Ernst Happel is het Nederlandse voetbal een open boek. Door zijn langdurig verblijf in Holland is hij op dit land georiënteerd. BRUSSEL Ook na de zeven de ronde in het toernooi om de Europese damtitel gaan Oscar Verpoest en Jacques Vigne nog samen aan de leiding door over winningen op respectievelijk Fanelli en Lepsic. De Belgische kampioen bleek veel te sterk voor de Italiaan, die volkomen werd overspeeld terwijl Vigne met lichte combi naties de Joegoslaaf op verlies zette. Rob Clerc moest een punt af staan aan Borosjov, maar dat kwam omdat Clerc, die nog steeds niet hersteld is, na drie zetten remise aanbood, waar mee de Israëliër accoord ging. Clerc ging direct daarop weer naar zijn hotelkamer en het is nog lang niet zeker of hij mor gen tijdens de rustdag zijn par tij tegen Sjawel zal inhalen. De Ruiter bleef op twee punten achterstand volgen door een ze ge op Bottero, die door een damcombinatie werd verslagen. De uitslagen: Marini (Ita) - Letsjins- ki (Rus) 0-2, Guignard (Zwi) - Del hom (Fra) 0-2, Borosjov (Isr)Clerc (Ned) 1—1, Bottero (Mon) - De Ruiter (Ned) 02, Lsic (Joe) - Vigne (Fra) 0—2, Verpoest (Bel) - Fanelli (Ita) 2—0 De stand: 1. Verpoest en Vigne beide 13 punten, 3. De Ruiter 11 punten, 4. Letsjinski 10 punten. De Belgische kampioen Os car Verpoest blijft de lei ding behouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17