BOVENSMILDE BRACHT NACHT WAKEND DOOR Zoetermeerder als conducteur op gekaapte trein Molukkers durfden de straat niet op ,,Ik werd uit de trein geduwd dacht dat het en was a fgelop en „Nieuwe gijzeling was te voorzien" Reeds 11 jaar harde acties vian Molukkers Verkiezings campagnes gestopt 1973INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 MEI 1977 PAGINA 15 Een van de Molukkers hield van achter de gordijnen met zijn wapen in de aanslag het vervoer van de lunchpakketten nauwlettend in de gaten. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De bevol king van Bovensmilde heeft vannacht geen oog dicht ge daan. Toen om 10 uur gister avond 130 dekens naar de school werden gebracht, werd de laatste hoop de bodem in geslagen dat de gijzeling van de 105 kinderen en hun zes leerkrachten nog voor de nacht beëindigd zou worden. Tot die tijd hadden de ouders van de gegijzelde kinderen nog steeds een geringe hoop op een snelle oplossing van het drama. Die afschuwelijke gebeurtenis begon gister morgen om half tien toen vijf of zes Zuid-Mo- lukkers de openbare lagere school aan de Schoolstraat binnendrongen. Ouders die zich in de buurt van de school waagden werden afgeschrikt door geweerschoten en met luide kreten weggejaagd. Ook op Züid-Molukkers die naar de school renden werd geschoten samen. Verhitte discussies volgden met poli tieagenten. De politie probeerde vooral de Daarna heerste er weer een onwezenlijke stilte rond de school. Vanuit de verte hield de politie, later aangevuld met mobiele eenhe den en mariniers, het gebouw in het oog. De ouders gingen in de loop van de middag in mémh j s rust te bewaren onder de ouders waarvan de richting van de bibliotheek, waar een sommigen volkomen over hun toeren naar de opvangcentrum is ingericht school wilden. Om half zes werd er gewuifd vanuit de school. n„j De politie probeerde opnieuw contact te kr ij- Rond een uur begonnen de eerste zichtbare d pogingen om contact te krijgen met de terro- gen' maar aat luin met' risten. De schoonzoon van dominee Metiary, de haar Z. Pesseron, probeerde samen met de Zuidmolukse kleuterjuffrouw Sihasaly met een megafoon de Zuid-Molukkers toe te spre ken. Dat lukte eerst helemaal niet. Er werd zelfs geschoten op de beide Zuidmolukse tus senpersonen. Rond twee uur 's middags ontstond een zeer gespannen situatie. Even leek het er op dat er een ultimatum gesteld was door de terroris ten dat bijna verlopen was. Later bleek dat er onderhandeld werd om voedsel naar de school te brengen. Om kwart over twee ver- toen er plotseling weer geschoten werd. Waar- scheen een papier voor de ramen van de schijnlijk waren de gijzelaars geschrokken school met de tekst: „Half uur is verstreken, van het licht van een televisieploeg die opna- wensen geen voedsel." De Zuidmolukse kleu- men maakte. Daarna ging ook in de school Toen de avond viel drong de politie op uit drukkelijk verzoek van de gijzelaars de be langstellenden op grote afstand van de school terug. Het lange wachten begon. Om tien uur werden de dekens naar de school gebracht Mevrouw Sihasaly ging nog eenmaal vragen of er nog voedsel of medicijnen nodig waren. De Zuid-Molukkers riepen haar toe, dat er geen zieken waren en er niets nodig was. „Wij waarschuwen wel als we iets moeten hebben," werd er geschreeuwd. Rond elf uur ontstond nog even lichte paniek Lunchpakketten en drank werden gisteren naar de school gebracht, terwijl een Zuidmolukse vanaf de stoeprand toekeek. lijk klonken geweerschoten. De vrouw vertel de later, dat haar toegeroepen was dat ze weg terjuf viel biddend op haar knieën voor het schoolgebouw. Huilend keerde de moedige vrouw even later terug. Kort daarna kwam het licht uit. Zuid-Molukkers, leerlingen en onderwijzers begonnen aan een lange nacht. Een vreselijke nacht die in veel gezinnen in er toch toestemming om eten naar de school Bovensmilde wakend werd doorgebracht, te brengen. In vijf tochten bracht mevrouw Bovensmilde hoopt en bidt; bidt voor het 99 (Van een onzer verslaggevers) Hazerswoude/Lisserbroek Ze stapten gistermorgen samen op de trein naar Groningen en mochten hem van de kapers vrijwel gelijktijdig als eersten weer verlaten: de 41-jarige PTT-inspecteur P. Holzscherer uit Hazerswoude en de 49-jari- ge binnenschipper G. Le Feber uit Lisserbroek. „Waarom wij wel en waarom moesten al die anderen achter blijven?" is de gedachte die hen sindsdien voortdurend beheerst De heer Le Feber assisteert de PTT met zijn schip, dat voorzien is van een enorme kraan, bij werkzaamheden in Groningen, waar nieuwe telefoonkabels moeten worden inge graven. Hij was met de heer Holzscherer gistermorgen op nieuw onderweg naar het noorden toen de kapers de trein tot stilstand brachten. Zij zaten in de restauratiewagen achter in de trein en werden gedwongen mee te gaan naar het voorste gedeelte. De heer Holzscherer: „Als eersten werden drie Moluk se passagiers vrijgelaten en toen werd ik ineens naar voren geschoven. Ik werd uit de trein geduwd en dacht dat het toen was afgelopen. Het was heel onwezenlijk. Ik liep van de trein weg maar durfde niet te hollen. Er gebeurde echter niets. Pas veel later durfde ik om te kijken. Ik zag dat er iemand achter mij aanliep, een andere vrijgelaten passagier." - Dat bleek de heer Le Feber te zijn. Samen zijn zij langs de spoorbaan naar de dichtsbijzijnde boerderij gelopen en hebben daar de politie gealarmeerd, die nog van niets wist Daar hebben zij ook hun echtgenoten gebeld, die eveneens nog niet op de hoogte waren van de treinkaping. Mevrouw Le Feber: „Mijn man is altijd kalm, zeg maar stoicijns, maar zoals hij toen klonk heb ik hem nog nooit gehoord. Hij was volkomen overstuur na die verschrikkelijke ervaring. Ik begreep er aanvankelijk niets van." De heer Holzscherer: „Ik heb gewoon enorm veel geluk gehad ik voel me wel opgelucht. Maar mijn benen trillen nog steeds." (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Zuid-Molukkers hebben zich gisteravond en vannacht niet of nauwe lijks laten zien in de Zuidmolukse wij ken van Assen en Bovensmilde. Ze volg den thuis de radio- en televisiereporta ges over de treinkaping bij Assen en de gijzeling van schoolkinderen in Bovens milde. Contact met de buitenwereld meden ze zorgvuldig. „Ik durf me niet meer onder gesloten. Een voetbalwedstrijd die gister- opgezet om de gevangen gehouden ka de blanda's (blanken) te vertonen. Vorige avond gespeeld zou worden tussen twee pers van de trein bij Wijster weer op week heb ik gecollecteerd voor onze voet- in Assen gevestigde bedrijven en waarin vrije voeten te krijgen. „Hoewel wij officieel nog geen zekerheid hebben over de identiteit van de kapers van de trein en de overvallers van de school, is het haast wel zeker dat ze gezocht moeten worden onder de vrien denkring van de treinkapers van Wij ster." aldus een woordvoerder van de Molukse gemeenschap in Bovensmilde. balclub Amboina. Nu schaam ik me rot ook veel Molukkers waren opgenomen, om ze weer onder de ogen te Jcomen," ging niet door. In Zuidmolukse de acties bij A Opvallend rustig was het in de horecabe- doel hebben om vlak voor de verkiezin- drijven die gewoonlijk door veel Moluk- gen de zaak van de Molukse vrijheids- kers worden bezocht. Enkele bars waren strijd nog eens extra onder de aandacht in verband met de gebeurtenissen zelfs te brengen. Ze zouden bovendien zijn lllllllllllllllllllllllllllllll Nachtelijk beeld uit Glimmen: een militair, op wacht in de buurt van de ge kaapte trein, be kijkt zijn munitie voordat hij het magazijn van zijn wapen vult. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiii RMS-voorvechter Jongeling: (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT - „Ik ben ge schokt hierdoor, maar niet ver baasd. Wie de scherpe taal her innert die gebruikt is op de Zuidmolukkendag op 22 april kon verwachten dat er iets zou kunnen gebeuren", aldus de heer P. Jongeling, fractievoor zitter in de Tweede Kamer van het GPV en bekend om zijn strijd voor de rechten van het Zuidmolukse volk. „In ons partijprogramma staat dat ons land elke mogelijkheid dient te benutten om het recht van de Republiek der Zuid-Mo- 1 ukken te bevorderen. Daar sta ik nog achter. Maar als er een groep is die schade toebrengt aan dat streven, dan zijn het deze militante mensen. Deze ac ties veroordeel ik in de scherp ste bewoordingen. Dat men er ook kinderen in betrekt, daar zijn geen woorden voor." Ik weet niet welke grote stappen de Nederlandse regering kan ondernemen op dit moment Maar misschien zijn er in het psychologische vlak ook wel fouten gemaakt. Vooral de jon geren behoren tot de meest ex treme. Ik heb ook de indruk dat ir. Manusama alle mensen niet meer in de hand heeft" Dat was op 22 april ook al wel te mer ken. Maar ik zie geen uitkomst Wat zij willen kan Nederland, niet voor elkaar krijgen", aldus de heer Jongeling. Prof. dr. H. Ridderbos, lid van de gemengde commissie, zegt, nooit op nieuwe gijzelingsacties te hebben gerekend. ,/J ij menen een goede relatie met de Zuid molukse gesprekspartners opge bouwd te hebben, hoewel je van sommigen zegt, wat zijn ze toch fel Van anderen, die je buiten de commissie om spreekt hoor je, het is natuurlijk verkeerd wat er gebeurt, maar het is de enige mogelijkheid om jullie te dwingen je met ons bezig te houden." Zegt prof. Ridderbos: „Ik denk trouwens, dat de Zuid- 1 molukkers met deze zaak ook in hun maag zittea ,,Wij zijn niet lastig gevallen (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER Opgelucht kon Douwe Bar- gerbos gistermiddag rond kwart voor zes zijn drie zonen Daan, Wim en Peter in de armen sluiten. Voor hem, de conducteur op de gister morgen gekaapte intercity-trein uit Den Haag, was het avontuur goed afgelopen en hij kon gisteravond in zijn flat op de tiende etage aan het Kadoelerhos in Zoetermeer van alle emo ties bijkomen en de blijken van medeleven en gelukwensen van vrienden, bekenden en colle ga's in ontvangst nemen. Opgelucht, niet meer dan dat, want de heer Bargerbos, die 45 jaar oud is en 23 jaar als conducteur bij de N.S. in dienst is, reageert laconiek op de dramatische gebeurtenissen van gistermorgen kort na negen uur op het baanvak tussen Assen en Groningen. Hij is laconiek ten aanzien van zichzelf, omdat hij met zijn collega, de machinist G. ter Woord uit Zwolle, de trein mocht verlaten. Bezorgd is hij over de passa giers, die in de trein moesten achterblijven. „Wij zijn vrij. Het gaat nu om de mensen die er nog in zitten", zo zegt hij. Over de manier waarop hij is vrijgelaten, mag de heer Barger bos op last van de politie niet spreken. Het enige dat hij zegt is: „Wy zijn niet lastig gevallen". Nadat de heer Bargerbos uit de trein was gestapt is hij naar de dichtsbijzijnde boerderij gegaan en vandaar naar het politiebureau in Groningen, waar_hij zijn waarnemingen en belevenissen aan de autoriteiten meldde. Sinds het invoeren van de nieuwe dienstregeling was het de eerste maal voor conducteur Bargerbos dat hij dienst deed op de trein naar Groningen, de plaats waar hij oorspronkelijk ook vandaan komt De trein, de intercity, vertrok gistermor gen even voor half zeven uit Den Haag en moest om kwart over negen aankomen in Gro ningen. Om vijf minuten over negen remde de trein plotseling af omdat aan de noodrem was getrokken en was de kaping een feit. Kort voor dit tijdstip was de trein het plaatsje Beilen gepasseerd, waar op 2 december 1975 de eerste trein werd gekaapt Conducteur Bargerbos die Conducteur Bargerbos gisteravond temidden van zijn zonen Daan, Wim en Peter. over het gehele land dienst doet reed enkele maanden na die kaping als conducteur langs Beilen. „Ik heb er toen niet bij stilgestaan bij wat er daar is gebeurd. Het is net als bij een ongeluk dat je met een auto hebt gehad. Je groeit er over heen", zegt hij. Hij kon toen niet bevroeden, dat hij zelf later op hetzelfde traject ook bij een kaping zou worden betrokken. Al deze gebeurtenissen zijn voor conducteur Bar gerbos, waarvan ook enkele familieleden bij de spoorwegen werken en hebben gewerkt, geen aanleiding om met dit werk te stoppen. Daar voor is zijn binding met alles wat met de spoorwegen te maken heeft te groot. Vandaar ook, dat hij gistermiddag vanuit Groningen naar Zoetermeer terugkeerde, zoals hij er heen was gegaan: per trein. Aponno zat in trein uit Groningen Leiders Molukse jongeren volledig verrast DEN HAAG Zowel Etty Aponno, voorzitter van de Vrije Zuidmolukse jongeren als Otto Matulessy, vice-voorzitter van de Zuidmolukse christelijke jongeren vereniging, verklaar den desgevraagd volledig ver rast te zijn door de overvallen van gistermorgen.' „Ik weet helemaal niet wie de jongens zijn, die bij deze acties zijn betrokken en ik weet ook niets omtrent hun motieven. Op het moment van de overval zat ik in de trein uit Groningen, die moest stoppen omdat er iets aan de hand was, maar niemand wist uiteraard wat", aldus Etty Aponno, die voorts nog opmerk te dat sinds de acties in Wijster en Amsterdam er niet veel ver anderd was en zeker niets opge lost. Den Haag Sinds presi dent Soumokil van de R.M.S. (Republiek Maluku Selatan) in 1966 door de regering van Suharto om het leven werd gebracht, eisen vooral de jonge Zuid- molukkers in Nederland hardere acties om een vrije republiek te bewerkstelli gen. Verenigd in groeperin gen als Vrije Zuidmolukse Jongeren en het Zuidmo lukse Bevrijdingsfront, be gonnen zij zich voor te be reiden op een fellere strijd. Ondanks pogingen van de Zuidmolukse president ir. Manusama „strijd met woorden in plaats van met vuisten en wapens" slo ten zich steeds meer jonge ren aan bij militante actie groepen. In 1966 stichtten Zuidmo lukse jongeren brand in de Indonesische ambassade in Den Haag. In augustus 1970 bezetten 33 leden van de Vrije Zuidmolukse Jonge ren de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar. De politiea gent J. Moolenaar kostte dit het leven. In april 1974 stichtten Zuidmolukkers brand in het gebouw van de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda in Amsterdam. De nacht daarop drongen gewapende Zuidmolukkers de woning van de consul-generaal van Indonesië binnen. Niemand was thuis. In december 1974 hielden Zuidmolukkers een demon stratie in Den Haag. Zij richtten voor bijna een half miljoen gulden schade aan in en buiten het Vredespa leis. Op 1 april 1975 werd be kend dat militante Zuidmo lukkers van plan waren ge weest paleis Soestdijk te bezetten. Op 2 december 1975 begon het drama van de treinkaping bij Wijster. Drie doden vielen te be treuren. Op zondag 14 de cember gaven de Zuidmo lukkers zich over. Enkele dagen na de treinkaping werd het consulaat van In donesië te Amsterdam be zet Hierbij viel één dode. De Nederlandse regering heeft zich in de loop der jaren steeds op het stand punt gesteld, dat de verwe zenlijking van een vrije re publiek der Zuid Molluk- ken zeer moeilijk is. De laatste jaren is zelfs duide lijk geworden, dat een ei gen land voor de Moluk kers niet haalbaar is. Na een bezoek aan Indonesië in 1975 zei minister Van Doorn (CRM), tot de slot som te zijn gekomen, dat niemand in Indonesië be reid was in ernst over de RMS te praten. „Verder praten over de RMS is ir reëel". Voor de Zuid Molukkers zijn er twee mogelijkheden, zei minister Van Doorn toen: of ze blijven in Neder land en gedragen zich dan correct of ze vertrekken naar Indonesië, waarbij de Nederlandse regering de reiskosten zal vergoeden. De minister wees er toen nog op, dat de Indonedi- sche regering zich het recht voorbehoudt te beslissen, waar de Molukkers die te rugkeren zich moeten vesti gen. Indonesië is in princi pe alleen bereid Zuidmo lukkers op te nemen die een Indonesisch paspoort hebben. Ook de meer gematigde Zuidmolukkers zijn van mening, dat de kwestie van de RMS in de eerste plaats èen binnenlandse aangele genheid is van Indonesië, waar Nederland niets over te vertellen heeft (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kaping van een trein en de gijzeling van schoolkinderen door Zuid Molukkers hebben een voor tijdig einde gemaakt aan de verkiezingscampagnes. De lijsttrekkers Den Uyl, Van Agt, Wiegel, Terlouw en Ria Beckers besloten gisteren hun activiteiten in verband met de verkiezingen te stoppen. Minister Van Agt (Justitie) houdt zich nu onafgebroken bezig met het beleid van de justitie inzake de nieuwe acties van de Zuid Molukkers. Ook minister-president Den Uyl is in het crisiscentrum in het ministerie van Justitie onafge broken bezig met het uitstippelen van beleidslijnen. Vanavond zouden de „grote drie" Den Uyl, Van Agt en Wiegel een marathon-debat voor de televisie houden. Het ziet er niet naar uit dat dit debat zal kunnen doorgaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15