Menten noemt oude brieven vervalst Brief over smeergeld van Leyland vervalsing QoidóaOowiant Terlouw: CDA in oppositie goed voor democratie Begin: Israël staat Jordaanoever niet af Huiszoeking bij vice-voorzitter Ned. Volks Unie SPEKTAKEL OP VOORLOPIG LAATSTE ZITTINGSDAG: Na welvaart, welzijn Mondale en Vorster: grondig oneens BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 MEI 1977 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggezers) AMSTERDAM Het valt moeiijk te zeggen waarmee Pieter Menten gistermiddag de meeste indruk maakte: zijn bronzen stengeluid of zijn ijzeren geheugen. Drieëneenhalf tur lang over blufte hij daarmee, geholpen dooreen priemende wijsvinger, de rechtbank. Het was alsof de rollen waren omgekeerd en de verdactten achter de tafel zaten. Volop spektakel, deze hatste zittings dag van de eerste fase van het proces zoveel dat de rechtbank-president mr. Sihröder, aange slagen, zwichtte voor Menten's vcihale geweld en het persoonlijk verhoor voortijdig afsloot. De zaak, wordt op 3 juni voortgezet Dan bekijkt de rechtbank de televisie-beeldbandea waarop jood se getuigen andere verklaringen lebben afgelegd dan ze ter zitting deden. Vervolpns komt er in verband met de vakanties een schorsing tot 28 of 29 augustus. De rechtbank hoopt op dat tijdstip te kunnen beschikken over de Rusische getuigen die tot nu toe hun land niet mochten verlaten. Hun komst is echter nog allermust zeker. „Eind augustus is het oogsttijd in Ruslaid", schamperde verdediger mr. Van Heijningen. „Ir is ander werk voor ze te doen". Spektakel. Menten gedroeg zich afc de man wiens beeld uit het persoonlijk verhcor naar voren kwam. Een man die in een uithoek van Polen zijn eigen spoorlijn, bruggen en wegen aanlegde en die een eigen twaalfkoppige politiemacht had („Ik ooit gearresteerd?, niemand was in stait mij te arreste ren"). Een man die aan ongelimiterde geldmidde len, een ongelimiteerde macht ei een ongelimi teerd gelijk ontleende. „Op dat laidgoed in Sopot heb ik nooit gewoond. Ik heb he alleen gekocht bij wijze van visitekaartje. Het wai een riddergoed en er zat een titel aan vast Al» je zoiets had, gingen alle deuren voor je open. Het was belang rijk voor mijn andere zaken". Die andere zaken waren onder neer een im- en exportbedrijf (zijn bijnaam luidde „de theekoning van Polen"), een graanfirma, een ardappelmeelfa- briek, een luciferfabriek, een leerboierij, een rijst- pellerij, een bosbouwbedrijf vai 4000 hectare. Maar bovenal was hij de vertrouvensman van de grote banken in de streek die al lun buitenlandse transakties via hem lieten lopen „Daarmee heb ik enorme, bedragen verdiend. Ik moest een groot kantoorgebouw huren om alles te kunnen rege len". Ook de nationaliteit van Pieter Nenten kwam ter sprake. Hij zei op 6 augustus 1937 tijdens een feestelijke lunch zijn Nederlands tegen een Pools paspoort te hebben ingeruild. Ir september 1937 werd hij gekeurd voor militaire dienst en bij de mobilisatie in 1939 diende hij als ritmeester in het veertiende elite-regiment der Ularen. Na de nederlaag kreeg hij het ad/ies in Hongarije asiel te vragen, maar in plaats laarvan vluchtte hij per fiets naar zijn landgoec in Sopot. Toen op 22 juni de Duitse inval in Risland begon en Mevrouw Menten en mr. Van Heijningen in gesprek met getuige Miachkov (r). daarmee in het deel van Polen waar hij woonde, nam hij eerst de wijk naar Lemberg en vervolgens naar Krakau. In die periode heeft hij voor duur geld van de Nederlandse consul een blanco pas poort gekocht en dat valselijk ingevuld. Volgens hem moet hij vanaf dat moment als statenloos burger worden beschouwd. De gebeurtenissen daarna zijn schemerig. Recht bank-president mr. Schröder citeerde uit een ver hoor van zijn eerste vrouw tijdens het proces-Men- ten in 1947: „Op 3, 4 of 5 juli 1941 kwamen er twee Duitse officieren ons huis binnen. Ze dwon gen mijn man een SS-uniform aan te trekken dat ze bij zich hadden en als tolk mee te gaan naar Lemberg". Dezelfde data zijn genoemd in het door Menten ondertekende proces-verbaal van zijn ver hoor in mei 1947. Menten bevestigde dit gisteren, maar noemde als datum 10 juli belangrijk voor hem, omdat de massamoord in Podhorodze op 7 juli is gepleegd. Hij ontkende tijdens zijn veertien daagse verblijf ih Lemberg te hebben bemiddeld bij de aankoop van antiek door SS-officieren. .Alleen wat huisraad. Die lui hadden niet eens geld en alle antiek was door de Russen geroofd". Naar zijn zeggen zou hij vervolgens eind augustus (het tijdstip van de slachting in Urycz) op reis zijn geweest naar Berlijn (twee dames aldaar hebben zijn verblijf bevestigd), naar Brussel (zijn broer Dirk) en naar Aerdenhout (zijn moeder). Presi dent: „Van die reis kan ik in uw pas geen visum vinden". Menten: „Nee, want ik reisde op een Passierschein". Getuigen-deskundige Van der Leeuw: „Dat was in die dagen inderdaad moge lijk". Tot zover zag het er voor Menten vrij gunstig uit. Anders werd het toen rechtbank-president mr. Schröder ging bladeren in zijn correspondentie uit die dagen die is teruggevonden in de kefder van zijn huis in Krakau en die sinds 1954 om onbegrij pelijke redenen een slapend bestaan heeft geleid in een bureaulade op het ministerie van buiten landse zaken te Den Haag. Hij bevat zeer belasten de brieven waarin Menten aan relaties en aan de Duitsers zelf bericht als Sonderfilhrer met de Sicherheitsdienst het veroverde gebied te zijn bin nengetrokken om bepaalde diensten te verrichten. Nu gooide Pieter Menten het over een andere boeg: „Ik ben hiervoor indertijd tot 8 nüaanden veroordeeld. Waarom moet ik er weer voor terecht staan? Bovendien zijn de stukken die u daar heeft vervalst Met wat voor belang? Dat moet u de vervalsers vragen. Ik zou nooit zulke stomme brieven zonder kop of staart schrijven. Ik heb er niets mee te maken. Wie weet door hoeveel handen die stukken zijn gegaan. Ze kunnen er van alles tussen geschoven hebben. Het zijn vodjes papier, ze worden gebruikt als strohalmen. Van Solzjenit- zyn en andere dissidenten weten we dat de Russen vele correspondentie perfekt hebben vervalst. Zij worden geloofd en ik word uitgelachen". Eerder op de dag had de rechtbank als getuige d décharge Alexei Miachkow gehoor, „ex-agent van de Russische geheime dienst", nu woonachtig in het Duitse Emmerich, bekend van publikaties en televisie. Het vertrouwde liedje. „De KGB zorgde er voor dat je in Rusland niets te horen of te zien kreeg wat de KGB niet wilde. Ondenk baar dat mensen vrij kunnen vertellen wat er gebeurd is. De KGB bereidt alles voor. De zaak- Menten is voor de Russen belangrijk, omdat ze er, vooral in een verkiezingsjaar, Nederlandse politici mee in verlegenheid kunnen brengen, en omdat ze in eigen land propaganda kunnen maken in de trant van: zie je wel wat voor een rotzooitje het in het Westen is. Hun getuigen? Ik heb er vroeger zelf drie voorbereid gezegd wat ze moesten verklaren en welke foto's zij moesten herkennen. In Rusland gebeurt niets toevallig. Ze weten precies wat ze willen en wat ze er mee willen bereiken. Als een Rus iets tegen iemand uit het Westen zegt, weet hij dat hij toestemming heeft. De KGB laat sommige getuigen zelfs gunsti ge verklaringen afleggen om een schijn van objec tiviteit te wekken. Dat hoort bij het spel. Ze werken met schijn- en beroepsgetuigen en met provocateurs. En ze maken gebruik van perfecte vervalsingen". Menten in een zuur terzijde: „De officier van justitie mr. Habermehl hier heeft de getuigen nog meer geïntimideerd dan de KGB zelf'. De getuige Guus de Jong tenslotte, de fotograaf die met Accent-hoofdredacteur Hans Knoop in Polen en Rusland is geweest en die hem nu, na een financiële ruzie, in diskrediet probeert te brengen. Zijn relaas was mager. Daarom alleen 'dit fragment: „Knoop heeft me verteld dat mensen uit het verzet het plan hebben gehad Menten uit zijn huis te sleuren, dood te schieten en het lijk in zijn zwembad te gooien, zodat het water hele maal rood zou worden van het bloed. Hij vroeg me of ik dat tafereel zou willen fotograferen". Afgaande op de verrassend-grote belangstelling, die de laatste weken allerlei politieke bijeenkomsten getrokken hebben, mag men woensdag aanstaande een grote kiezer sopkomst verwachten. De belangstelling trof men aan bij ouderen, maar vooral ook bij jongeren. Men zou van een hernieuwde politieke bewustwording kunnen spreken, die vermoedelijk gegroeid is naarmate de problemen op velerlei gebied groter werden. De veelgeroemde welvaart uit de zestiger jaren is wellicht voorgoed voorbij. Tot menigeen dringt het besef door, dat deze welvaart, achteraf bezien, voor een groot deel een schijnwelvaart is geweest, gebouwd op de toen aanwezige opvatting, dat het met ons en met een groot deel van de wereld steeds beter zou gaan. Nu keren wij schoksgewijze terug tot de harde werkelijkheid, die ons dagelijks leert, dat werk niet meer een onaantastbare zekerheid is, dat een groot' deel van de wereld nog niet eens een klein stukje heeft van wat wij als normaal beschouwen, dat allerlei bronnen van vooruitgang dreigen op te drogen of al uitge put zijn, dat het welzijn van de mensen veel kostbaarder is, dan een vergankelijke welvaart Een regering, welke dan ook, zal veel wijsheid nodig hebben, om het leven in ons eigen land minstens leefbaar te houden ook voor de toekomst. Zeker voor het toenemend aantal zwakkere groepen, die om ons medeleven vragen. Dat alles heeft steeds meer Nederlanders tot het besef gebracht, dat bij het oplossen van de problemen de politiek vooral de politieke samenwerking een onmisbaar instrument is. Het zal in de komende jaren vooral gaan tussen CDA, WD en PvdA als de grootste vertegenwoordi gers van Nederland. Met daarbij vermoedelijk een herrij zend D'66 als belangrijke factor bij het vormen van een regeringscoalitie. Dat ARP, CHU en KVP elkaar eindelijk ook op landelijk niveau in het CDA gevonden hebben is bij dit alles van zeer grote betekenis. Want vanuit zijn overtuiging zal het CDA zeker het welzijn van de samenleving sterker dan ooit moeten helpen bevorderen. Een welzijn, dat in feite het gehele culturele, economische, maatschappelijke en sociale terrein omvat LONDEN (AP) Graham Bar ton, een bewindsman bij Bri tish Leyland, heeft gisteravond aan het Britse blad „Daily Mail" toegegeven dat hij de orief heeft vervalst, waaruit zou blijken dat het Britse staatsbedrijf steekpenningen heeft uitbetaald om in het bui tenland grote contracten los te krijgen. British Leyland is de grootste autofabriek in Groot- Brittannië. De bekentenis van Barton komt nadat Scotland Yard eerder op de dag begonnen was met'een onderzoek naar het beweerde „smeergeldenfonds" van firitish Leyland. Bartons brief over de steekpen ningen, die door Leyland in het buitenland zouden zijn betaald, verscheen donderdag exclusief in de „Daily Mail". De brief zou zijn geschreven door lord Ry der, hoofd van de „Nationale Ondernemingsraad" aan de hoogste Leyland directeur, Alex Park. In de brief werd gespro ken over smeergelden. De .Daily Mail" heeft onmiddel lijk zijn excuses aangeboden aan Lord Ryder, de Britse mi nister van industrie Eric Varley en Leyland-directeur Alex Park. Barton wordt momenteel door de politie ondervraagd. In een artikel, dat zaterdagoch tend in de eerste edities van de „Daily Mail" verscheen, blijft I Barton er bij dat het andere Politieke winst! voor Paisley BELFAST (AP) - Ondanks het mislukken van de staking, die was uitgeroepen door dominee Ian Paisley, heeft zijn partij aanzienlijke stemmenwinst ge boekt bij gemeentelijke verkie zingen in Noord-Ierland. Toen de meeste stemmen geteld waren, had de partij van Paisley 73 zetels behaald, 6 meer dan bij gemeenteraadsverkiezingen in 1973. De grootste verliezer werd l de protestantse officiële Unio- I nistenpartij, die er 57 zetels op I achteruit ging. De officiële unio- I nisten blijven met 173 zetels V echter de grootste politieke groepering in Noord-rlerland. bewijsmateriaal dat hij het blad heeft bezorgd over het „smeer geldenfonds" van Leyland juist Havel voorlopig op vrije voeten PRAAG (AFP) De Tsjechos- lowaakse dramaturg Vaclav Ha- vel, woordvoerder van de bewe ging voor mensenrechten „Charta 77", is in voorlopige vrijheid gesteld na vier maan den detentie. Hij wordt beschul digd van het schaden van het landsbelang. Zijn familie ver wacht, dat zijn proces spoedig zal beginnen. Praag meldt ook, dat er uitreis visa zijn verstrekt aan Zdenek Mlynar en zijn vrouw. Mlynar is oud-lid van het partijpresidium en ondertekenaar van „Charta 77". AMSTERDAM Het zou aan trekkelijk zijn en goed voor de democratie als er eens een paar dingen geregeld konden worden zonder dat eeuwige CDA, zo verklaarde lijsttrek ker Jan Terlouw van D'66 gis teren in Amsterdam. Volgens hem heeft het CDA het door zijn centrumpositie te gemak kelijk. Terlouw deed een aan val op de verstarde partijver houdingen. Kritiek van Kruisinga op spreidingsbeleid SCHEVENINGEN CKU-lei- der Kruisinga heeft op een verkiezingsbijeenkomst in Scheveningen het spreidings beleid van het kabinet gehe keld. Volgens hem wordt er eenzijdige nadruk gelegd op Groningen en is er onvoldoen de aandacht voor bepaalde de len van Twente. Ook is er te weinig aandacht voor de werk gelegenheidssituatie in Den Haag, aldus Kruisinga. In Raai te pleitte dezelfde spreker voor een serieus onderzoek naar de mogelijkheid van een nationaal kabinet, dat steunt op zoveel mogelijk partijen. Hij acht dit nodig gezien de „uiterst moeilijke omstandig heden" in ons land. Aanval op milieubeleid AMSTERDAM - WD-voor- zitter mr. F. Korthals Altes heeft gisteren op de algemene ledenvergadering van zijn par tij een felle aanval gedaan op het door de progressieven voorgestane milieubeleid, dat volgens hem de vrije onderne mingsgewijze produktie aan tast De progressieven zien, volgens hem, het milieubeleid niet als een doel op zichzelf, maar als een middel om stem ming te kweken tegen het be drijfsleven. Degenen die het CDA willen kiezen gaf Kort hals Altes de volgende waar schuwing: „Wie CDA kiest, geeft een blanco volmacht Wie stemt op het CDA of op D'66 als afremmers van een al te linkse koers, komt bedrogen uit". VVD-lijsttrekker Hans tfiegel wil van het kabinet haring of kuit hebben over de vraag of er geknibbeld gaat worden op de wao-uitkeringen. Hij vroeg zich af of de premier wel de volledige waarheid had ge sproken, toen hij meedeelde dat het regeringsplan om de uitkeringen van 80 naar 75 procent te verlagen van de baan is. Bejaarden: niet apart stemmen Het Centraal orgaan samen werkende bejaardenorganisa ties, waarin vier landelijke organisaties met 400.000 leden samenwerken, distancieert zich van politieke partijen voor bejaarden. Het acht deze partijen in strijd met de inte gratie van de ouder wordende mens in de samenleving. Christenen: achter PvdA Enkele honderden christenen roepen vandaag via adverten ties in dagbladen katholieken en protestanten op om op de PvdA te stemmen, omdat de opdracht van het Evangelie de beste politieke vertaling vindt in het programma en het be leid van de PvdA Ze stellen dat juist christenen zich het lot moeten aantrekken van de verdrukten, de ontrechten, zoals ook onlangs door de Raad van Kerken naar voren is gebracht. Overigens stellen de ondertekenaars het niet op alle punten met de PvdA eens te zijn, het op een aantal pun ten best met het CDA te kun nen vinden (ontwikkelings hulp, goede sociale voorzienin gen), maar er volstrekt niet zeker van te zijn dat het CDA- programma ook wordt uitge voerd, zolang het CDA de deur naar de WD openhoudt Vierentwintig hoogleraren in de economie hebben eveneens opgeroepen op PvdA of D'66 te stemmen, als enige partijen die voor de verkiezingen te kennen hebben gegeven dat zij een voortzetting van het beleid en het kabinet Den Uyl daad werkelijk en ondubbelzinnig zullen steunen. Terug bij het CDA Mr. A. A M. Boers ma, die in 1975 als voorzitter van de KVP-afdeling Den Haag sa men met oud-partijvoorzitter De Zeeuw de KVP verliet, heeft zich opnieuw bij de par tij aangemeld. Eerder had hij al alle ramen van zijn huis volgeplakt met CDA-verkie- zingsplakkaten. Hij wil meewerken aan „de vorming van een metterdaad consequent vooruitstrevend beleid", zoals dat in het CDA- programma wordt beleden. Tevens bestaat in het CDA voldoende respect voor de ei genwaarde van de afzonderlij ke CDA-leden, aldus mr. Boersma. ONGELUK? Een berekende botsing tussen een personenauto en een bus in een straat van Hongkong. Het was allemaal nodig voor de opnamen van de speelfilm Foxbat. De personenauto werd gereden door stuntman Alan Stuart. WENEN (UPI/Rtr.) - De Ame rikaanse vice-president Walter Mondale beeft in Wenen na afloop van zijn besprekingen met de Zuidafrikaanse premier John Vorster verklaard dat hij er niet in geslaagd is Zuid-Afri ka te overreden zijn politiek van rassendiscriminatie op te geven. Wij zijn bet op dit punt grondig oneens gebleven, aldus Mondale die hier echter direct aan toevoegde dat hij wel enige steun van Vorster heeft gekre gen voor de vorming van een zwarte meerderheidsregering in Rhodesië. Premier Vorster, al dus de Amerikaanse vice-presi dent, heeft beloofd de pogingen te zullen steunen van de V.S. en Engeland om via vrije ver kiezingen waaraan alle burgers kunnen deelnemen, vóór eind 1978 tot een onafhankelijk Rho desië te komen. Vorster was er mee akkoord gegaan dat een contactgroep van vertegenwoordigers van vijf westerse landen eind mei naar Kaapstad komt om daar de me ning te horen van de Zuidafri kaanse regering over een tus sentijds bewind op brede basis in Namibië (Zuidwest-Afnka). De vijf westerse landen zijn de V.S., N est-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Canada. Volgens Mondale heeft het standpunt van Zuid-Afrika in de kwestie- Namibië zich in positieve zin ontwikkeld. Maar vrije verkie zingen in dit gebied zouden vrij wel zeker niet gehouden kunnen worden zonder het fiat van een interim-regering. Vorster, aldus Mondale, vindt ook dat de poli tieke gevangenen uit Namibië op vrije voeten gesteld moeten worden. De Amerikaanse vice-president zei voorts dat Zuid-Afrika zich geen illusies moet maken over een eventuele interventie van de V.S. om het land te redden van de gevolgen van zijn apartheid spolitiek. Ook Vorster sprak van ingrijpende verschillen van mening tussen hem en Mondale over Namibië en Zuid-Afrika. TEL AVIV (AP) Als het aan Menachem Begin ligt, dan wordt de Israëlische politiek ten opzichte van de bezette westelijke Jordaanoever dras tisch veranderd. De Likoed-lei- der, die als grote overwinnaar te voorschijn kwam uit de deze week gehouden algemene ver kiezingen, gaf in een vraagge-' sprek met de Israëlische televi sie aan dat hij het Israëlische aanbod om dit gebied af te staan in ruil voor vrede met de Arabieren zou intrekken in het geval hij premier mocht wor den. Begin zei in het vraaggesprek dat het tijd is geworden om af te stappen van „deze misleiden de term „territoriaal compro mis" en om ermee te beginnen dewestelijke Jordaanoever te presenteren als „een onafschei- delijke component van de Israë lische soevereiniteit". De Likoed-leider verklaarde dat als Israël de westelijke Jordaan oever opgeeft er geen kans op vrede zal zijn. Hij zei dat het geen zin had over territoriale compromissen te praten, omdat de Arabieren altijd compromis voorstellen, zoals die door Israël waren gedaan, hebben afgewe- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiilimiiiiiiiiiiii, Filatelie-prijs voor medewerker Leidse Courant UTRECHT De L. H. Tholen- hij in onze krant de postzegeru- trofee voor de beste filatelisti- briek. De prijs is ingesteld door sche voorlichting in 1976, is toe- de raad van beheer van het gekend aan onze medewerker Nederlands Maandblad voor Frans Zack. Wekelijks verzorgt Philatelie. Op 29 oktober is in iiiimiiiiitiiiiiitiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Utrecht de officiële uitreiking aan het slot van de najaarsver gadering van de raad van be-' heer. HUIZEN (ANP) De politie in Huizen heeft dertig verkiezing spamfletten van de Nederland se Volks Unie met opruiende en discriminerende teksten in be slag genomen tijden, -en huis zoeking bij. de vice-v irzitter van de NVÜ. Overigens vas de aanleiding tot de huiszoeking de tip dat zich in het huis een aantal vuurwapens zou bevin den, die evenwel niet werden aangetroffen Twaalf jongerenorganisaties hebben in een open brief aan de regering maatregelen gevraagd tegen de NVU. Aanleiding was ondermeer de politieke tv-uit- zending van de Volks Unie, gis teravond. Het Verbond tegen ambtelijke willekeur zal, als de NVU na de verkiezingen in de Kamer komt, zo nodig dagelijks de NVU—kamerleden uit de Ka mer verwijderen. „Het zal de enige taal zijn die dit soort lie den begrijpt," aldus het Ver bond in een verklaring die mede is ondertekend door -een aantal Surinaamse organisaties en de Nederlandse vereniging van oorlogsslachtoffers. Het Kamerlid Stoffelen (PvdA) heeft schriftelijke vragen ge steld naar aanleiding van een uitlating van de secretaris van de kiesraad, de heer Van Om meren Kloeke, die heeft ver klaard niet te begrijpen op wel ke gronden stappen tegen de NVU genomen kunnen worden. „Een vereniging wordt niet ge classificeerd omdat een persoon i&ts verkeerds zegt of doet Dan zou je de PvdA ook wel kunnen verbieden," zo had hij ver klaard. Basken mogen Spanje verlaten MADRID (UPI) De Spaanse regering heeft besloten vijf Baskische politieke gevangenen vrij te laten die erin hebben toegestemd in ballingschap te gaan. Volgens de bekendmaking heb ben vijf van acht veroordeelden ermee ingestemd naar het bui tenland te vertrekken en heeft de regering stappen genomen om te verzekeren dat een vreemde mogendheid hen wil toelaten. Volgens een Baskische nationa listische bron had de regering België verzocht hen toe te laten. Volgens de bekendmaking wachten behalve de acht veroor deelden, nog 15 Basken op be rechting. Baskische bronnen zeggen ech ter dat er nog 27 politieke ge vangenen zijn. De bekendmaking kwam enkele uren na de ontvoering van een vooraanstaande Baskische za kenman, de 63-jarige Javier de Ybarra Y Berge. Deze was vroe ger burgemeester van Bilbao en stond bekend als een aanhanger van wijlen generaal Franco.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7