Rodeospektakel in Leidse ijshal önuffie maakt snel vrienden hond zoekt: huis Menken wil sporthal in Sijthoff- complex STAD/REGIO l.EIDSE Ol'RANl ZATERDAG 21 MEI 1977 PAGINA 5 LEIDEN Ton Men ken, directeur van de gelijknamige ijshal aan de Vondellaan, heeft plannen om in het voormalige Sijt- hoff-complex aan de Doezastraat dat ei gendom is van de ge broeders De Bolster een posthal van 52 bij 32 meter te bouwen. Het voorste gedeelte van het complex zou kantoorruimte moe ten worden, terwijl in het voormalige boekbinderijen ruim te gecreëerd zou kun nen worden voor al lerlei activiteiten, waarbij gedacht wordt aan een denk sportcentrum of een onderkomen voor bil jartverenigingen. Oorspronkelijk wilde Ton Menken naast zijn ijshal een basket balhal bouwen. Die plannen waren in een vergevorderd stadium en zelfs de Neder landse basketbalbond toonde belangstelling om in deze hal een basketbalcentrum te vestigen. Ton Menken kreeg van de gemeen te Leiden echter geen bestemming om te bouwen, omdat de grond reeds was toe gezegd aan de Techni sche School naast de ijshal. Met het oog op toekomstige uitbrei ding van de school wilde de directie deze grond niet afstaan. Het idee van een door particulieren geëx ploiteerde sporthal heeft Ton Menken sindsdien echter niet losgelaten. Uieindelijk heeft hij zijn oog la ten vallen op het Sijt- hoff-complex aan de Doezastraat. Ton Menken hoopt dat, wanneer de gemeente Leiden zijn plannen goedkeurt, het college hem de garantie van schooluren wil geven. Scholen in de omge ving van de Doeza straat schijnen grote behoefte te hebben aan sportzalen dan wel sporthallen om hun leerlingen daarin sportonderwijs te ge ven. aan s te geven. Stuntwerk in de ijshal. Rodeo-rijdei «arlijk. Vaak worden de berijders door de bokkige dieren afgeworpen. Ton Menken ue van iinKsi hebbers. LEIDEN In de Ton Menken Ijshal aan de Leidse Vondel laan is een ijsvrije periode aan gebroken. Tot en met 19 augus tus kan er in de fraaie ijshal niet meer geschaatst worden. Directeur Menken kan overi gens op een geslaagde periode terugzien. Niet minder dan 315.000 schaatsliefhebbers heb ben in de afgelopen maanden de piste op glij-ijzers betreden. Een onverwacht enthousiasme. Om gedurende de zomermaan den de grote hal niet onbenut te laten en tevens het Leidse publiek te verrassen heeft de directie van de hal een reeks activiteiten op touw gezet. Een van die attracties is een groot Amerikaans rodeo-spektakel compleet met wilde paarden, en Amerikaanse cowboys en cow girls. Andere attracties ziin een F Leidse Rommelmarkt/Sport-in v| waaraan een kleine 60 sport- clubs zal deelnemen, een infor- matiebeurs op sportgebied, een halte plaats met feestprogram ma in de Avro-rally van 11 juni en de gepresenteerde Aqua-flo- ra in augustus. Het Amerikaanse duo Eve en Allan Jacob dat de Rodeo U.S.A. exploiteert, is de spil van deze rodeo. Zij zullen tussen 24 en 26 juni zorgen voor 5 voor stellingen met een grootse wild west paardenshow in en rond de dan ijsvrije baan, die zich qua afmetingen bijzonder goed voor zo'n Amerikaanse rodeo-happe ning leent. Voorzien van 150 ku bieke meter grond, die wel met kruiwagentjes zal moeten wor den binnengebracht en om zoomd met allerlei attracties in USA-style zullen 40 echte wilde paarden, 90 cowboyws en -girls, waarvan een deel professionals, en 10 echte bull-stieren begeleid door een western- en country and hun kunnen tonen en ook de stad nog op een parade ver- ueo-echtpaar Jacob op de ijspiste. omringd door belangstellende schaatslief- Rodeo-manager Jacob zelf legt uit dat voor hem de rodeo geen showspectakel is maar een ech te sport, die in de USA nog populairder schijnt te zijn dan rugby en football. Jacob houdt zelf op een 70 ha metend terrein in Amerika zijn wilde paarden die nog nauwelijks of nooit on der een dak gestald hebben ge staan. Zelf moet hij het na een driedelige beenbreuk in 1972 wat kalmer aan doen, maar het grote aantal cowboys, onder wie ook drie op de vliegbasis Soes- terberg gelegerde Amerikaanse Menken-hal tot 19 augustus ijsvrij militairen, staat garant voor heel wat stuntwerk in de Men- ken-rodeo. Om een prijzenpot van zo'n 5000 dollar wordt in verschillende takken van de rodeosport ge streden. Zo is er het Saddle Bronc Riding, waarbij de cow-" boy 8 seconden lang met een hand aan de teugels op de paar- derug moet kunnen blijven zit ten, waarbij aan de hand van de manier waarop het paard steigert en hoe moeilijk het dier is te berijden een puntenaantal tussen 1 en 25 kan worden toe gekend. Het zijn gevaarlijke rit ten waarbij al menige cowboy verwondingen heeft opgelopen. Stieren Als variant hierop is er het Ba reback Bronc Riding, waarbij de cowboy het voordeel van een zadel en stijgbeugels mist. Ver der de Barrel Racing, een soort slalom in een bijzonder hoog tempo (60 km per uur) om olie vaten heen en het Calf Roping: het in een gevecht met de klok Een van de populairste num mers tijdens de Menken-rodeo wordt het rijden op een wilde en koppige Bahama-stier. De spelregels van de Rodeo Cow boy Association schrijven voor dat dit éénhandig en met een los touw moet gebeuren, waarbij de cowboy het opnieuw acht secon den moet proberen uit te hou den. Omdat de onwillige dieren hun berijder nogal eens plegen af te werpen, waarop de stieren hem instinctief proberen te do den of te verwonden is hier een belangrijke taak weggelegd voor de rodeo-clown, die de stier dan maar tijdig moet zien af te leiden... Niet voor niets klinkt er enige trots door in de stem van Ton Menken als hij zijn Amerikaan se gasten introduceert Om elke kritiek of gevoelens van onbeha gen bij voorbaat weg te nemen, wordt er thans al zeer intensief overleg gevoerd met de inspec tie van de dierenbescherming in Den Haag en met de plaatselijke afdeling van de dierenbescher ming. Allereerst om de vooroor delen tegen de Amerikaanse ro deo zoveel mogelijk weg te ne men, maar tevens om er voor te zorgen dat de behandeling van de dieren absoluut correct verloopt. Overigens wijst rodeo manager Jacob er op, dat de jurycontrole in Amerika ook bijzonder scherp is geworden en er strenge straffen worden op gelegd aan die cowboys die des ondanks de dieren niet behan delen op de voorgeschreven wij ze. Mochten er toch bezwaren komen van de dierenbescher ming dan zal het programma zoveel mogelijk worden aange past Het hele rodeospektakel zal worden afgesloten met een wes tern-feestavond in de arena zelf, waar zowel de deelnemers als*het publiek aan mee kunnen doen. r IFefce.ijKS verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt buis". In deze rubriek wordt een bond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet ie gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's-maandags gesloten. Snuffie, naar het asiel gebracht omdat de baas verhuisde. Vandaag is Snuffie aan de beurt. Snuffie is een twee jaar oude reu, een bastaard, die het midden houdt tussen een Bulldog en een Herder. Anderhalve maand geleden werd Snuffie door zijn baas noodgedwon gen afgestaan, omdat hij ging ver huizen naar een flat. In het flatge bouw werden geen honden toege staan, maar al was dit verbod niet van kracht geweest, dan nog zou het een moeilijke zaak zijn geworden. Snuffie is namelijk net iets te groot om zonder wederzijdse frustraties het leven in zo'n kleine woning draaglijk te houden. Met lood in de schoenen kwam Snuffies baas dan ook naar het asiel, om daar afscheid te nemen van zijn trouwe viervoeter die op zijn beurt zijn baas met lede ogen zag gaan. Anderhalve maand geleden vonden deze gebeurtenissen plaats. Hoe het Snuffies baas in die tijd is vergaan is uiteraard niet be kend, in tegenstelling tot het wel en wee van Snuffie. Snuffie is, om het zo maar uit te drukken, een hond die snel vriend» maakt. Al gauw werden Wil Tieie, de beheerder, en Snuffie beste maat jes. Een verstandige hond, onze Snuffie, want door net maken van vrienden is het dreigende heimwee het beste te bestrijden. En zo schijnt Snuffie eigenlijk altijd wel te begrij pen wat het beste of het leukste voor nem is. En dat uit zich dan in dingen die ook mensen graag doen. Bijvoor beeld autorijden. Daar is Snuffie dol op. Hij is geen moment lastig en vindt het prachtig om naar het voor bij schuivende landschap te kijken. Snuffie kan ook spelen als de beste. Voorai met Kinaeren en andere honden. Maai en ten dat hij zich k< mden, doet hij dat ook ,'olgt dan weer dat hii feoed alleen kan zijn met de hele dag, n paar uurtjes houdt hij het •»e* uit. De herder in hem, en natuur lijk ook de Bulldog, maken het de toevallig langskomende adspirant nbreker behoorlijk lastig, zo niet on mogelijk om binnen te komen. Aan zijn toekomstige baas zal Snuf fie strikte gehoorzaamheid betrach ten. Alweer de herder die om de hoek komt kijken in het karakter van Snuffie. Ook moet het zeer wel mogelijk zijn, Snuffie een aantal din gen aan te leren. Een minder plezie rig eigenschap yan Snuffie is de neiging om wanneer er water in de buurt is meteen rnaar even een bad e nemen. Het is hem waarschijnlijk wel af te leren. Nog even wat uiterlijke kenmerken van Snuffie. Een vrij spitse snoet met pientere oogjes en staande oor tjes. Een lange bruine staart en een bruin lichaam. Snuffie heeft een kortharige vacht en zijn hoogte be draagt ongeveer vijfenveertig/?,=,S- paniel cm. Hij is iets te dik, momen teel is hij op dieet in het asiel- Van de grote hoeveelheid zwerfhon den van vorige week is helaas maar een klein aantal dieren weggegaan. Het Retrievertje van acht weken, de zwart-witte Spaniël en een Bouvier die door ruimtegebrek helaas niet in de krant kon worden geplaatst, wa ren de gelukkigen die een nieuw tehuis kregen aangeboden. BART SPIJKER.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5