Pieterswijk wil maatregelen tegen grote verkeerschaos W oningbouwverenigingen bundelen onderhoudsdiensten Vrouwen uit 'Op Eigen Wieken' gezet V coenrutjes /Leer windsurfen^ in één dag in Reeuwijk Eerste rommelmarkt trekt veel publiek ,Paradoks Superieur" met goed muziektheater ROODENBURG WINT V.D. GEEST-TROFEE Succesvol optreden Kaja Danczowska in Beethoven-concert 2 STAD/REGIO l.EIDSE COURANT ZATERDAG 21 MEI 1977 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een brief aan de gemeenteraad heeft het bestuur van de Vereniging Pieters- en Academiewijk maatregelen gevraagd tegen de steeds toenemende verkeerschaos rond Ra penburg en Breestraat. De vereniging vraagt voorts om uitstel van de uitvoering van de verdere plannen in de wijk totdat gedane toezeggingen ook werkelijk zijn nagekomen. Daarmee doelt de vereniging onder meer op de herbestratingen en rioleringswerkzaamhe den die in de wijk zouden worden uitgevoerd. Voorts pleit de Pieterswijk voor maatregelen aan de westzijde (de kant van de Academie) van het Rapenburg. Daar is sinds 1 mei de rijrichting omgekeerd, hetgeen op het kruis punt bij het Kort Rapenburg dagelijks tot chaotische toestanden leidt. De Pieterswijk is van mening dat deze ingrijpende maatregel onvoldoende werd aangekondigd en op verwar rende wijze is uitgevoerd, met name voor de fietsers. De vereniging pleit ervoor de Acade miezijde van het Rapenburg ten spoedigste te vrijwaren van het doorgaand verkeer overeen komstig het door de gemeente gehanteerde uitgangspunt. Voorts wil de Pieterswijk maatregelen op de Langebrug die nu regelmatig wordt geblok keerd door het laden en lossen van vrachtwa gens voor drukkerij Groen. Ook de bewoners van het Noordeinde dringen aan op ingrijpen nu door de afsluiting van het Rapenburg de verkeersdruk op deze straat aanzienlijk is toe genomen. Datzelfde geldt volgens de vereniging voor het Galgewater, dat een woonerf zou moeten worden en waar een parkeerverbod zou moeten worden ingesteld. Overigens hekelt het bestuur van de Pieters- Inspraak en Academiewijk opnieuw het inspraakbeleid van het college. In de brief aan de raad merkt het op dat het verkeerscirculatieplan, na goed keuring door de verkeerscommissie en het af wijzen van de suggestie van de wijkbewoners, zo maar wordt uitgevoerd, zonder dat van een werkelijke inspraak van de belanghebbenden sprake is geweest: „De competentie van het bestuur van de Pieters- en Academiewijk wordt als zulks te pas komt, in twijfel getroffen," constateert het verenigingsbestuur in zijn brief. Een beeld van de enorme drukte op de rommelmarkt LEIDEN De belangstelling voor de eerste Leidse rommelmarkt Sport-In in de Ton Menken Ijshal was gisteravond over weldigend. Duizenden Leidenaars bezoch ten de stands van de zestig sportvereni gingen die allerhande tweede-handsgoede ren ten verkoop aanboden. De stroom van bezoekers was zelfs zo groot dat er in het begin van de avond opstoppingen waren op de Vondellaan, omdat de parkeermoge- lijkheden bij en rond de Menken IJshal niet voldoende bleken. De opbrengst van de verkochte goederen overtrof dan ook de stoutste verwachtin gen. Als er morgen wederom een dermate grote belangstelling is, dan is de kans bijzonder groot dat de rommelmarkt zon dag vroegtijdig gesloten moet worden. Gis teravond kon de Ton Menken IJshal, die vorige week pas ijsvrij gemaakt is, een vergelijking met het Waterlooplein moeite loos doorstaan. De opbrengst van de verkochte goederen komt geheel ten goede aan de verenigin gen. Wethouder Tesselaar toonde zich een uitstekende standwerker. Tijdens een Amerikaanse verkoop haalde hij voor de gehandicaptensportvereniging De Sleutels een groot bedrag binnen. De rommelmarkt is vandaag nog geopend van 10.00 uur tot 24.00 uur en morgen van 10.00 tot 21.00 BETER SERVICE AAN BEWONERS TE VERWACHTEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De woningbouwverenigingen De Goede Woning, Ons Doel, Tuinstadwijk en de Protestants Christelijke Woningbouw vereniging hebben besloten tot nauwe sa menwerking bij het plegen van onderhoud aan bij hen in beheer zijnde huizen. Hiertoe is een Stichting Centraal Onderhoud in het leven geroepen, waarvan de oprichtingsak te binnen afzienbare tijd getekend zal wor den. Het voorlopige bestuur bestaat uit acht le den onder voorzitterschap van de heer La- man van de Protestants Christelijke Woning bouwvereniging. Elke woningbouwvereni ging is met twee leden in het stichtingsbe stuur vertegenwoordigd. Het ligt in de be doeling dat een onderhoudsploeg van onge veer 24 man binnen een jaar tijd het centra le onderhoud van de huizen zal gaan ver richten. Op het ogenblik heeft de woningbouwver eniging Ons Doel een onderhoudsploeg van 20 man in dienst. Tuinstadwijk heeft vier personeelsleden op de loonlijst staan, terwijl de twee andere verenigingen de onderhouds werkzaamheden uitbesteden. Het bestuur van de stichting is thans bezig met het aankopen van een stuk grond voor de bouw van een centrale werkplaats. De bouwteke ningen liggen reeds klaar. Die werkplaats zal waarschijnlijk gebouwd worden op een nog braak liggend terrein aan de Roosevelt- straat. Het ligt in de bedoeling dat ook de andere Leidse woningbouwverenigingen zich in de toekomst bij de Stichting aanslui ten. In 1970 was er reeds sprake van een centrale onderhoudsdienst van alle Leidse woning bouwverenigingen. Door bestuurswisselin gen bij enkele verenigingen is er van dit samenwerkingsverband niet terecht geko men. De vier reeds genoemde verenigingen hebben daarna zelf het initiatief genomen tot de oprichting van een stichting centraal onderhoud. De samenwerking zal geen fi nanciële consequenties met zich meenemen. Het budget voor het onderhoud van de huizen van de vier verenigingen gezamenlijk zal namelijk niet verhoogd worden. Wel hoopt men de bewoners door het oprichten van deze stichting een betere service te kunnen bieden. Fokkerstraat 4-14, Reeuwijk tel. 018 LEIDEN De stichting voor buurt- en clubhuiswerk „Slaaghbuurt" heeft onlangs de vrouwengroep de toegang tot het clubhuis „Op Eigen Wie ken" ontzegd. Volgens de vrou wen is als enig argument opge geven dat zij zich niet "aan de J. van Oudenhoven overleden LEIDEN De heer J. A. L. van Oudenhoven is donderdag op 69-jarige leeftijd overleden. De heer Van Oudenhoven was ja ren lang hoofd van de Leonar- dusschool in Leiden Zuid-West. Tevens heeft hij zich verdienst- elijk gemaakt voor ce Petruspa rochie. Dinsdag om elf uur heeft de uitvaart plaats in de Leidse Pe- truskerk, waarna crematie volgt in het crematorium Ockenburgh in Den Haag. De overledene is opgebaard in de aula van „Ad Sanctos" aan de Lange Mare 69. Zondag en maandag om acht •uur 's avonds is hier een ge bedsdienst, waarna gelegenheid >t condoleren bestaat tot half negen. regels" van het clubhuis zouden houden. Sinds januari 1976 bestaat er een vrouwengroep in de Meren- wijk. Zij staat onder supervisie van de twee stichtingen voor club- en buurthuiswerk, „Slaaghbuurt" en „Zijlwijk". Verschillende malen is het reeds tot een confrontatie gekomen tussen het bestuur van het club huis en de vrouwen. Ondanks dat de laatste groep enige pogin gen heeft gedaan met het be stuur tot een inhoudelijk ge sprek over allerlei irritaties te komen is dit nooit gebeurd. Inmiddels heeft de vrouwen groep schriftelijk protest tegen de handelwijze van het bestuur van de stichting „Slaaghbuurt" aangetekend. Zij vragen een schriftelijke uiteenzetting van -de argumenten die tot ontzeg ging van de toegang tot het clubhuis hebben geleid. Nadat de vrouwengroep uit het clubhuis was gezet, is zij door het bestuur uitgenodigd voor een gesprek. De vrouwen willen evenwel pas praten wanneer hen de redenen tot dit, wat zij noemen „autoritaire gedrag" op schrift hebben gekregen. In af wachting daarvan willen zij hun activiteiten in het clubhuis ge woon voortzetten. TOPSPELERS OPENEN TENNISBANEN HOLIDAY INN Gistermiddag werden de vier tennisbanen van het motel Holiday Inn aan de Haagse Schenkweg in Leiden officieel in gebruik genomen. Na een optreden van het majorettenpeloton The Fourty Four Degrees, schotelden de Nederlandse topspelers en -speelsters Loek Sanders, Martin Koek, Elly Vessies en Judith Salomé de genodigden een boeiende partij gemengd dubbel voor. De vier Mateco kunststofbanen zijn opengesteld voor iedereen. De banen die zijn aangelegd door Wernink uit Leiden kunnen ook na langdurige regenval weer snel worden bespeeld. Het tennispark van Holiday Inn is het gehele jaar geopend. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst lichtmasten en tribunes op het sportpark te plaatsen, zodat er ook toppartijen kunnen worden gespeeld. Christelijke schoolraad weigert medewerking aan stichting LEAO in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN In een brief aan de leden van de gemeenteraad, heeft de Stichting Protestants Christelijke School raad, afdeling Alphen, kenbaar gemaakt geen medewerking te zullen verlenen aan een te stichten samenwerkingsschool voor LEAO in Alphen. De schoolraad reageert hiermee op een recent uitgebracht rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten die in dat rapport stelt dat een LEAO-school in Alphen alleen haalbaar is als samenwerkingsschool en wordt ondergebracht bij reeds aanwezige scholen voor beroepsonderwijs. De Alphense Protestants Christelijke schoolraad meent dat een door omstandigheden noodgedwongen vorm van samenwerking, die in feit door geen van de betrokkenen wordt gewild, geen basis is voor samenwerking. De schoolraad is er van overtuigd dat ook oudere kinderen behoefte hebben aan basiszekerheid waarbij gezin en school één lijn trekken. Volgens de schoolraad wordt de identiteit van het Christelijk Onderwijs miskend, als op een samenwerkingsschool de levensbeschouwelijke inbreng slechts be staat uit het geven van een aantal lesuren levensbeschouwelijke vorming. De schoolraad merkt hierbij op dat de Christelijke School haar deuren altijd wijd heeft opengezet voor kinderen uit alle gezinnen van welke levensbeschouwing dan ook. Volgens de school raad is de samenstelling van de leerlingen op de Christelijke Nijverheidsschool daar een goed voorbeeld van. De schoolraad concludeert dan ook dat de vestiging van een LEAO-school in Alphen aan de Christelijke Nijverheidsschool „een voor alle betrok kenen aanvaardbare oplossing zal betekenen". De schoolraad merkt op dat er sinds twee jaar een samenwerkings verband bestaat met de Willem Alexanderschool voor Christelijke LEAO in Woerden. „Leerlingen, die aan de Nijverheidsschool in Alphen de tweejarige brugperiode aansluitend aan die te Woer den hebben gevolgd en worden bevorderd naar het derde leerjaar, worden in Woerden eveneens geplaatst in het derde leerjaar." De schoolraad zegt verder in de brief dat in Alphen speciale lokalen zijn ingericht met het benodigde lesmateriaal. Volgens de school raad zouden de stichtingsnormen voor wat betreft het aantal leerlingen dan ook verlaagd kunnen worden zonder dat dit kosten verhogend zou werken. De afdeling met het LEAO-programma telt, aldus de schoolraad, 155 leerlingen. Ook merkt de schoolraad nog op dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen streeft naar het samengaan van het lager beroepsonderwijs in scholengemeen schappen. Volgens de schoolraad heeft de Stichting voor Christelijk Beroepsonderwijs te Alphen aan den Rijn, waaronder de Christelij ke Nijverheidsschool, een verzoek ingediend tot opneming van een LEAO-school, als onderdeel van een te vormen scholengemeen schap HNO/LEAO op het scholenplan 1978/1980, te verbinden aan de Christelijke Nijverheidsschool te Alphen. Voor de- schoolraad argumenten voldoende om een „dringend beroep" te doen op de leden van de gemeenteraad een vestiging van een LEAO-afdeling aan de Christelijke Nijverheidsschool te realiseren. LEIDEN Muziektheater lijkt een drama tische vorm te worden, die het steeds meer Igaat maken. Konden we eergisteren in het LAK-theater iets dergelijks zien van het I Amsterdamse Krisistheater, gisteravond {waren daar vijf jongens uit Tilburg die i zichzelf „Paradoks Superieur" noemen. Ook j zij moesten zich tevreden stellen met een I minimaal publiekje en deze keer was dat I bepaald niet terecht I „Lauran, Walter, Ton, Jack en ik", zo heet jhun programma, waarin mime en muziek I centraal staan. Nu eens is het een, dan weer het ander bepalend voor de spelsituatie. Met name „ik" ook een Jack is de spil van de groep: hij mimet, declameert en zingt en laat ons op die manier kennismaken met •mensen in allerlei omgevingen. Zijn teksten suggereren soms meer diepzinnigheid dan ze in feite bieden en doen de toeschouwers soms denken: „Waar heb ik dat meer ge hoord?" Maar meestal zijn ze sterk en mooi in harmonie met de muzikale achtergrond. Wat dat laatste aangaat: als de muziek saxofoon, piano, percussie enzovoort het middelpunt wordt, dan lijken de jongens te knipogen naar een man als Willem Breuker en zijn collectief. Slordigheden in de overigens knappe belich ting, hier en daar gemis aan originaliteit, het soms storende Brabantse dialect en de wat onvolwassen indruk die het geheel weieens maakt zijn de knapen vergeven. Ze durven in elk geval een theatervorm aan die behoor lijk moeilijk is en gaan daarbij erg ver. Met wat meer ervaring en routine kan „Para doks Superieur" uitgroeien tot een belang wekkende theatergroep. Jos Nijhof De aanvoerder van Roodenburg ontvangt de trofee uit handen van de erevoorzitter van SJZ, L. v.d. Geest. ZOETERWOUDE De Leidse voetbalvereniging Roodenburg heeft gisteravond op Haasbroek in Zoeterwoude middels een 2-1 overwinning op UVS als eerste beslag gelegd op de "Guus van der Geest-trofee". In het door SJZ georganiseerde nederlagentoer- nooi, hebben beide Leidse verenigingen de Zoeterwoudenaren eerder verslagen. In een door beide elftallen sportief gespeelde wedstrijd, kwam UVS na een kwartier spelen, door knap aangeven van Paul van Goozen, middels de opkomende Jan Klein op 1-0. Roodenburg wenste met deze achterstand echter geen genoegen te nemen, getuige de enorme inzet waarmee werd gestreden. In de vijfde minuut van de tweede helft resulteerde dit in de alleszins verdiende gelijkma ker, door een schuiver van Aad de Groot. I UVS kwam door een knal op de lat nog wel even terug, doch Roodenburg wist weldra het initiatief weer naar zich toe te trekken. Halverwege de tweede helft belandde een daverend afstandsschot van de opkomende linksachter Peter Siering via de kruising achter N ijnand Sloos, hetgeen 2-1 voor Roodenburg betekende. Vlak voor tijd kreeg Piet van Putten (UVS) nog de mogelijkheid de stand weer gelijk te trekken, doch hij trof een attent reagerende Rooden burg doelman op zijn weg. PvdA gebruikt stadhuisdrukkerij j •voor maken van propagandanummers LEIDEN Het raadslid voor het SGP en GPV, de heer H. v.d. Mey, heeft het college vra gen gesteld over het gebruik van de stadhuisdrukkerij voor propagandanummers van de Partij van de Arbeid. Deze werkzaamheden worden ver richt door ambtenaren In werk tijd. Het raadslid vraagt het college op welk raadsbesluit en/of b en w-besluit de mogelijkheid tot het gebruik van de stadsdrukke rij door derden is gebaseerd. Hij wil weten of ook andere politie ke partijen voor het vervaardi gen van propagandamateriaal gebruik kunnen maken van de drukkerij. De heer Van der Mey wijst er tevens op dat de stad huisdrukkerij een van de afde lingen is die zeer zwaar belast is. Hij vraagt zich dan ook af of door het gebruik door derden de werkzaamheden voor het ge meentelijk apparaat niet wor den vertraagd. IIIII1III1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII LEIDEN Het Amsterdamse Phi (harmonisch Orkest is weer begonnen aan de jaarlijkse Beetho ven-concerten. Van een langdurige cyclus, zoals dat vrij lang te doen gebruikelijk was, is nu geen sprake meer volgende week is het tweede en laatste concert. En terecht, want er wordt jaar lijks al zoveel aandacht aan Beethoven besteed in de gewone series, dat er een vraagteken ge plaatst kan worden bij het artistieke nut van een dergelijke traditie. De reguliere, immer beschaafd dirigerende leider Anton Kersjes liet wegens een uitnodiging om in Rusland te komen dirigeren, zijn orkest achter onder de hoede van de Ameri kaan James DePreisL Na de Ouverture opus 115 hield ik wel een beetje mijn hart vast voor wat nog moest komen. DeP- reist gaf een strakke directie, deed geen direct beroep op de spelers en maakte van het „onbe zorgde" stuk een dreunende mars met weinig dynamiek. Dit hield hij inderdaad min of meer vol m het erop volgende vioolconcert Naar mijn smaak fungeerde het orkest te weinig als muzikale tegenhanger van de vioolpartij, die alle aandacht kreeg. Hiervoor was Kaja Danczowska aangetre den, een violiste met een prachtige, rijke toon en een krachtige streek. Haar vertolking had een wat grillig verloop, van uiterst vloeiende en flitsende momenten variërend tot veel stroever, moeizamer werk, maar over het geheel genomen voortreffelijk en in het temperamentvolle rondo weergaloos mooi. Tot slot imponeerde DePreist met een gave uitvoe ring van de Vijfde Symphonie. Hiér oefende hij wel een dwingende invloed uit op het goed reage rende orkest. Met bliksemende gebaren riep hij het donderende geweld vanaf de eerste maten op en schiep een geluidskader waarin alles harmo nisch paste, vanaf de ziedende celli tot het lyrische blazerswerk. PAULA KONING III11II1IIIIIIIIIIIIUII1IIIIIIII1II

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3