sehe Oceaanvl Itlg jaar geleden en Lindbergh bigreep het in de Vogezen blijft ongrijpbaar AL 130 SCHAPEN DOODCEBETEN Vandaag is het vijftig jaar gele den dat Lindbergh zijn histori sche vlucht van Amerika naar Parijs voltooide. Over de tu multueuze aankomst op Le Bourget van de in 1974 op Ha waii gestorven Lindbergh gaat onderstaand artikel. Parijs 21 mei 1927. Een datum die vijftig jaar in het verleden ligt. Maar Fernand Sarrazin herinnert hem zich als de dag van gisteren. Hij was indertijd chef monteur op het Parijse vliegveldje Le Bourget. Zijn relaas: „Om kwart over tien 's-avonds hoorde ik het puffen van een vliegtuigje. Ik begon le rennen. Er waren toen geen betonnen \mdingsbanen. De machines landden in ht gras. Een verkeerstoren hadden we ook. niet. Het geluid hield op, maar een minuut later hoorde ik het weer - krachti ger. De lichten brandden niet. Het zou zonde zijn geweest het veld voor niets te verlichten. We hadden nooit gedacht dat hij het zou halen. Hij had geen radio aan boord. Het was maar een klein vliegtuig je. Eén motor. En opeens kwam hij daar aan, streek hij neer voor het stationsge bouw. Ik arriveerde buiten adem bij de machine, juist toen die een perfekte land ing had gemaakt Het was zo donker dat ik me had moeten laten leiden door de vonken die de uitlaat in het rond spuug de. Lindbergh draaide het raampje naast zijn stoel open en ik zag dat hij volkomen verdwaasd was na 33 uur vliegen - bijna doof van het lawaai van de motor. We schudden elkaar de hand. Ik sprak geen Engels en wist niet wat ik moest zeggen. Hij ook niet, want hij kende geen woord Frans. Om hem gerust te stellen schreeuwde ik: „lei (dit is) Paris, Le Bourget". Hij begreep me en leunde ont spannen terug, blij dat hij de transatlan tische vlucht had volbracht. Het was mijn bedoeling Lindbergh en zijn machine naar de hangar te brengen, maar ik hoorde een ongelooflijk gejuich. De wachtende menigte was door de afzetting van de politie gebroken en rende op het vliegtuig af. Ik heb nog nooit zoiets ge zien. Ik werd bang en vroeg me af hóe ik hem tegen die dolle massa kon be schermen. Om een ongeluk te voorkomen gebaarde ik tegen Lindbergh dat hij zijn motor af moest zetten. Opeens raasden auto's op ons af met militairen. Ze trok ken Lindbergh naar binnen, en ik bleef achter met de „Spirit of St. Louis", ter wijl de menigte het vliegtuig bestormde. Ze begonnen het linnen van de romp te scheuren bij wijze van souvenir. Ik kreeg flinke klappen toen ik probeerde ze uit de stuurstoel te houden en als de politie niet gekomen was, zou ik niet geweten hebben wat er van mij of van de machine overgebleven zou zijn. De volgende dag moest ik de romp en de roeren repareren. Ik ontdekte een lek van 20 centimeter in de brandstoftank. Als het iets lager had gezeten, zou de poging van Lindbergh ongetwijfeld geëindigd zijn in een ramp." In het kort de feiten op een rijtje die vijftig jaar geleden leidden tot deze mas- sa-hysterie. In 1919 had Raymond Orteig, een schatrijke New Yorkse hotelmagnaat, een prijs van 25.000 dollar uitgeloofd „vodfr de eerste vlieger die de Atlantische Oceaan zal oversteken in een land- of watervliegtuig (zwaarder dan lucht) van Parijs of de kust van Frankrijk naar New York of van New York naar Parijs of de Franse kust, zonder onderbreking". Zeven jaar lang werd de prijs niet op geëist - geenszins omdat de vliegtuigen van die dagen te zwak waren of omdat de vliegers de moed misten, maar louter omdat men er niet op kon rekenen dat de beschikbare motoren over een derge- De laatste foto van de baby Lindbergh voor zijn ontvoering. Later maakte een Amerikaan er aanspraak op de verdwenen zoon van de vlieger te zijn. lijke afstand voortdurend zouden blijven lopen. In 1926 echter was er een nieuwe luchtgekoelde 200 pk Wright Whirlwind motor op de markt, die onovertroffen bleek in lichtheid, betrouwbaarheid en geschiktheid voor lange afstanden. Drie van deze radiale motoren hadden admi raal Byrd al met succes naar de Noord pool gebracht, en in september 1926 be gon een lange, magere piloot, in dienst van de Robertson Aircraft Corporation in SL Louis zich af te vragen of met een dergelijke motor en een zorgvuldig ont worpen eendekker de 3300 mijl zee en land tussen New York en Parijs niet non-stop te overbruggen zouden zijn. Charles Augustus Lindbergh, 24 jaar oud en nog jonger ogend, had al 2000 uur in de lucht doorgebracht Hij was stuntvlie ger geweest en had als postvlieger nood sprongen per parachute overleefd. De ervaring was er, het geld niet Met zijn plan en 2000 gespaarde dollars benader de hij een groep zakenlieden in St Louis die er aarzelend in toestemden nog eens 13.000 dollar beschikbaar te stellen voor de bouw van een eendekker voor de lange afstand, voorzien van een Whirl wind motor. Ze hadden bezwaren tegen een eenmotorig vliegtuig, maar Lind bergh wist ze ervan te overtuigen dat met extra motoren ook het risico van motor- pech toenam. Ander argument: „een meermotorig toestel kunnen we toch niet betalen". Ook anderen loerden ondertussen op de Orteig-prijs met de daaraan verbonden eer, en hun financiële ruggesteun was krachtiger. We noemen de azen Byrd, Bellanca, Chamberlin. Maar de jacht op de 25.000 dollar bleef niet zonder onge lukken. De grote Fokker van Byrd sloeg tijdens een proefvlucht te pletter. Davis en Wooster werden gedood toen hun Keystone neerstortte in een moeras. Nun- gesser en Coli waren boven de oceaan verdwenen. Het was opeens dringen ge blazen. Lindbergh wist twee dingen: hij moest voortmaken en zijn toestel moest beter zijn dan die van de concurrenten. Toen onderhandelingen met Fokker en andere grote vliegtuigbouwers mislukten, wendde hij zich tot het onbekende be drijfje Ryan Airlines Inc. in San Diego. Het bleek de machine, compleet met mo tor, te kunnen leveren voor 10.580 dollar en wel - nog belangrijker - binnen zestig dagen. Inderdaad lukte het in de afge sproken termijn. Toen alle proeven ach ter de rug waren, vloog Lindbergh non stop met de „Spirit of St. Louis" in 14 uur 25 minuten van San Diego naar zijn woonplaats - meteen al een record - en twee dagen later was hij in New York. Helaas waren de rapporten over het weer boven de oceaan ontmoedigend. Lind bergh wachtte een volle week. Zijn mede dingers waren vriendelijk en behulp zaam, maar aan de opdringerige sensatie pers kreeg hij een hekel die hij tot aan zijn dood zou blijven bewaren. Het groot ste deel van de tijd was hij bezig met sleutelen aan zijn vliegtuig, waarbij elk onsje overbodig gewicht werd verwij derd. Om dezelfde reden geen radio in de Spirit of St Louis en niet eens een parachute. Op de avond van 19 mei had Lindbergh naar de Musical Rio Rita willen gaan. Het regende in New York en de wolkenkrab bers gingen schuil in de mist Op weg naar het theater belde hij voor de zeker heid het weerbureau op. De voorspelling voor het weer boven de oceaan bleek nu plotseling gunstig. Lindbergh vergat de musical en besloot de volgende ochtend vroeg te vertrekken. Op het tijdstip van de start echter waren de omstandigheden allesbehalve gunstig. Een zachte, door weekte startbaan, een te zwaar beladen toestel, een toerenteller die aanwees dat de motor dertig omwentelingen maakte, een wind .die van lichte tegenwind aan wakkerde tot een staartwind van 5 mijl, een propeller die was ingesteld voor kruisvlucht en niet voor de start Toch had Lindbergh de overtuiging dat hij de machine van de grond zou kunnen krij gen en het lukte ook, hoewel hij bijna terecht kwam in eeri web van telefoon draden en in de mist verdween met een kompaskoers van 65 graden - de koers die hij had uitgewerkt voor de eerste honderd mijl. Het verhaal van de vlucht die volgde, is vaak verteld. Men sla er Lindberghs ei- Het begin van de vlucht van de Spirit of St. Louis, enkele minuten na het vertrek op Roosevelt Field door een ander toestel gefotografeerd. PARIJS In de Vogezen, tus sen Rambervillers en Epinal, waar de bossen donker en blauw zijn, laat men de kinde ren niet meer alleen uitgaan. De prefect (vergelijkbaar met de Commissaris der Koningin) heeft de bevolking aangemaand voorzichtig te zijn en niemand gaat meer alleen de uitgestrek te wouden in. De regionale tele visie heeft haar dagelijkse on derwerp gevonden: de wolf van de Vogezen. Er dwaalt weer een wolf door de bossen van Onsai- nes. Op 28 maart werden de eerste doodgebeten schapen ge vonden: zeven. Nu, minder dan anderhalve maand later, is het aantal doodgebeten schapen en lammeren 130. En daarnaast nog reeën, een veulen, vijf kal veren van 120 tot 200 kilo. Allen die het dier van ver heb ben waargenomen zijn het er- over eens dat het een wolf is. Allereerst meende men met een verwilderde hond te doen te hebben, maar volgens de ken ners is er een niet mis te ver staan teken: als het dier in de buurt is, beginnen de honden te janken en kruipen op hun buik naar een schuilplaats. En boven dien „signeert" het dier zijn wandaden op duidelijke wijze: geen hond, zelfs niet de meeste verwilderde, zo heet het, valt op deze wijze zijn slachtoffers aan en verslindt ze op die manier. Bovendien wijst het uithou dingsvermogen van het dier, dat de ene nacht te keer gaat op twintig, dertig kilometer van de plaats waar het de vorige avond gezien is, op een wolf. En ten slotte niet in het minst het feit dat het beest niet onder schot te krijgen is. De prefect heeft de fokkers verzocht al hun bees ten des nachts in de stallen op te sluiten en slechts enkele die ren onder bewaking buiten te laten. Jagers en zelfs een be jaarde „Lieutenant de Louvete- rie" (Luitenant der wolverij", een korps dat vier eeuwen gele den werd gesticht door Koning Frans I), proberen sedert weken het dier onschadelijk te maken. Overigens werd op een morgen, toen een dozijn doodgebeten ooien gevonden waren, op 200 meter van de hoeve van de „Lieutenant de Louveterie" in Romont een doodgebeten ree gevonden. En sedert de 28e maart bijt de wolf elke twee of drie dagen schapen, kalveren of wild dood. Twee compagnieën militairen zijn ingezet, er zijn drijfjachten georganiseerd van meer dan tweehonderd jagers, politiehonden zijn „ingezet" evenals twee „meutehonden". Niets, maar het toppunt van de ironie wil dat het beest minstens tien keren gezien is, maar steeds buiten schootsafstand. Men heeft niettemin op hem gevuurd en hij onderging deze vuurdoop, naar beweerd wordt, koelbloe dig: alsof hij „wist" dat de pro jectielen hem niet bereiken kon den, bleef hij staan, een silhouet tegen de avondhemel op een heuvelkam, bijna zoals in de vermaarde televisiefilm „La tui- le des loups". Maar sedertdien is hij niet meer waargenomen. Edmond Husson, de 72-jarige „Lieutenant de Louveterie", die praktisch voor het eerste in zijn lange leven de hem wettelijk toebedeelde rol van aanvoerder van wolvenjagers speelt, heeft oude boeken uit zijn bibliotheek gehaald: verhandelingen over de wolvenjacht, waarvan som mige ware historische schatten zijn, zoals het jacht-cahier van zijn collega van Mirecourt, waarin het neerleggen van de „laatste wolf van de Vogezen" in 1909 beschreven staat... Intussen vraagt de hele streek zich af waar de wolf vandaan komt, of hij uit een dierenpark gevlucht is, uit een rondreizende menagerie ontsnapt is. Maar geen dierenpark mist een wolf, geen menagerie, geen circus is sedert maanden in de buurt ge weest. Blijft de „duitser", Herr Reinhard. Hij heeft 700 hectaren land waar hij herten fokt. Men verdenkt hem, omdat hij een vreemdeling is, omdat hij „an ders" is, omdat hij veel land bezit. Maar Reinhard heeft niet veel moeite de verdachtmakin gen te ontzenuwen: „Ik ben het die voor het eerst de aanwezig heid van het dier gesignaleerd heeft, juist omdat het mijn jon ge herten aangevallen had. Ik zou gek zijn een wolf in mijn hertenpark te houden..." JAN DRUMMEN gen publikaties maar op na, „We, pilot and plane" uit 1927 en „The Spirit of St Louis" uit 1953. Feit is dat hij na 27 uur van bijna onmenselijke ontberingen, ge varen en angsten onder zich vissersboten zag opdoemen. Hij cirkelde er laag over heen, zette de motor af en schreeuwde „welke kant is het naar Ierland"? Hij bleek op de juiste koers te zitten en twee uur voor te liggen op zijn schema. Hij vloog verder via de zuidelijke punt van Ierland, het zuiden van Engeland en het Kanaal om tenslotte zijn huzarenstuk af te ronden met een perfekte nachtlanding in Parijs. In de tijd die volgde, nam de roem waarvan Lindbergh het voorwerp was, onvoorstelbare proporties aan. Deskundi gen hebben die stortvloed van bewonder ing en genegenheid nooit helemaal kun nen begrijpen of verklaren. Natuurlijk was het een schitterende vlucht geweest, magnifiek van eenvoud en perfectie. Na tuurlijk was Lindberghs houding na de vlucht volmaakt geweest: bescheiden, rustig, geleid door een onfeilbaar instinct om het juiste te doen en te zeggen. Maar men had andere grootse vluchten gekend en andere innemende en bescheiden vlie gers. Hoe het zij - de roem kreeg zijn schaduw zijde. Op 1 maart 1932 werd het 20 maan den oude zoontje van „Lucky Lindy" ontvoerd. Het was de eerste kidnapping in de Amerikaanse geschiedenis. On danks de betaling van 50.000 dollar los geld vond men het kind dood terug. Nooit is de publieke opinie zo geschokt en verontwaardigd geweest. Als dader werd de Duitse immigrant Bruno Richard Hauptmann gearresteerd. Hoewel hij zijn onschuld bleef volhouden, stierf hij op 3 april 1936 in de elektrische stoel. De invloed tenslotte van Lindberghs hu zarenstuk: de Amerikaanse luchtvaart werd er op een onvoorstelbare manier door geëlektricifeerd. Vanaf 21 mei 1927 begreep men dat het vliegtuig inderdaad alles kon wat dromers en pioniers had den beweerd. Het kon oceanen overspan nen, de wereld kleiner maken, de tijd doen inkrimpen, de mensen verenigen - of hen met bommen en kogels vernieti gen. De mens had- werkelijk het lucht ruim veroverd. De volledige ontwikke ling van de burgerlijke en militaire lucht vaart was nu nog slechts een kwestie van tijd - en van geld. In het jaar volgend op de vlucht van Lindbergh steeg het aantal aanvragen voor vliegbrevetten in de Verenigde Staten van 1800 tot 5500. In 1928 verdubbelde het aantal door de lucht afgelegde mijlen, de hoeveelheid luchtpost verdrievoudigde en het aantal passagiers verviervoudigde ten opzichte van 1927. Aandelen in luchtvaartmaat schappijen haalden opeens hoge noterin gen. In 1929, voor het ineenstorten van de beurs, was tot een waarde van 400 miljoen dollar aan dergelijke aandelen verkocht In het jaar na de triomf van Lindberg startten niet minder dan 31 vliegtuigen voor een vlucht over de oceaan. Slechts 10 slaagden en de mislukkingen kostten 20 mensenlevens. Veel transatlantische ondernemingen waren roekeloos. De pilo ten echter die bekwaam en gelukkig ge noeg waren om de oversteek te halen, hebben veel bijgedragen tot de groei van de luchtvaart. Ze hebben de impuls gege ven tot de ontwikkeling van nieuwe vlieg tuigen en navigatiemiddelen. En ze maakten de hele wereld duidelijk dat de commerciële luchtvaart spoedig de wegen, door hen over de oceanen en rond de aarde gebaand, zou volgen. Hun aller vader is de lange, slungelige, bescheiden, innemende, moedige, vasthoudende, erva ren, bekwame Charles Augustus Lind bergh geweest PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13