i .in recreatieve gymnastiek... Over een Ringvaart Regatta, een borrel en jonge kaas... 'Waarom niet SV West-Alkemade?' Laatste bal voor eerste team Leiden (leidse courant-bal Bettine Vriesekoop naar Europees j eugdkampioenschap ook een volleybaluurtje voor Excelsiorleden. Om op die ma nier de mensen die van spel houden iets te bieden en om aan de andere kant toch vol doende aan de turnsport te kun nen doen tijdens de daarvoor bestemde uren". Uren die overigens door volle dig betaalde krachten worden geleid. Drie jaar geleden besloot het bestuur van Excelsior tot het in dienst nemen van gediplo meerde krachten. Vier M.O.-le- raren zijn nu wekelijks voor de vereniging bezig. „Ook weer in het kader van de nieuwe opzet", verklaart Hans Pannekoek. „Wil je als vereniging echt tot een goede, gezonde opbouw komen, dan kan je niet om betaalde leiding heen. Het kost geld, maar het komt de vereniging ten goede". Ook propagandistisch roert de Gymnastiek- en schermvereni- ging - in 1930 overigens gestopt met schermen - Excelsior zich duidelijk. Onder het motto „De turnsport is niet dood in Lei den" bestaan er nu ook plannen om bij scholen een entree te krijgen. „We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om tijdens schoolsportdagen de monstraties te geven met Excel sior. Om op die wijze de jeugd te laten zien hoe mooi de turn sport kan zijn". Een sport die trouwens ook erg zwaar kan zijn. „Gymnastiek is niet een sport die je direct on der de knie hebt Je moet jaren werken voordat je ergens bent, op enig niveau komt. Dat lijkt mij ook de reden waarom de echte turnsport het vaak zo moeilijk heeft Je moet er veel moeite voor doen, jaren voor trainen om tot goede prestaties te komen.. Receptie op 4 juni LEIDEN Voor de komende „tumva- kantie" staan er toch nog enige agenda punten op het jubi leumprogramma van Excelsior. Op vier juni wordt de reu- nie met aansluitend de re ceptie gehouden in multi functioneel centrum „De Menswording" in Leider dorp: 11 juni volgt dan een diner-dansant voor le den en donateurs en op 17 juni wordt een jeugdeven- ementendag gehouden. Op 26 november volgt dan het absolute hoogte punt. In de Stadsgehoor zaal wordt dan de uitvoe ring georganiseerd. Overi gens is Excelsior in het kader van het betere pro pagandawerk druk doen de in 1978 diverse evene menten naar Leiden te halen. De kans dat de provincia le tümkampioenschappen en de Nederlandse A-kampioenschappen in Leiden zullen worden ge houden is dan ook aanwe zig. PORT/GEWEST I.EIDSE COURANT PAGINA 11 [fubilerende turnvereniging Excelsior wil niet verzanden zoekt aansluiting met topsport Van onze sportredactie jEIDEN— Jarenlang mocht e Leidse herengymnastiek en scherm-) vereniging Ex- elsior zich in Leidse krin- en toonaangevend noemen. en kwalificatie die het in- ertijd verloor aan DOS. iok DOS zakte evenwel >eg, waardoor de Leidse ymnastiekwereld als totaal a een dal terecht kwam. en dal waaruit dat al eer- er genoemde Excelsior nu pnieuw pogingen onder- eemt aansluiting te ver rijgen. Aansluiting met de edstrijdsport - een streven at al redelijke vormen be- int aan te nemen - en aan- luiting met de sectie top- port van de KNGV. Ook ie aansluiting is - zij het oorzichtig - al enigszins tot tand gebracht. Vier jeugd- »den van de Leidse vereni- ing namen afgelopen week- inde in Eindhoven aan der- elijke wedstrijden deel. Haar, begrijp Excelsior niet verkeerd. Voorzitter Hans Pannekoek. „Wij willen na- uurlijk niet alleen topsport. Maar wij willen de leden die prestaties willen leveren de mogelijkheid geven dat bin- ïen onze vereniging te doen. Toals dat eigenlijk altijd al mogelijk is geweest in Excel- Een stellingname die in houdt dat Excelsior na vij fenzeventig jaar de toekomst in het verleden zoekt. Met Het bestuur van Excelsior, „gevangen" tijdens een vergadering. V.l.n.r.: Cor Griffioen, Paul van der Hoeven, Sjaak Pommer, Hans Pannekoek, Emiel van der Hoeven, Ton Niehot en Henny Sieval. Secretaris Gerrit van Duijn ontbreekt op deze foto. nieuwe middelen overigens, gegaan. Nu biedt ons Ver- drie secties - recreatiesport, dat wel. Pannekoek: „We bond nieuwe mogelijkheden, wedstrijdsport en topsport - zijn met de gymnastiek in weer op de weg terug te Nederland door een diep dal Mogelijkheden om via de komen. En die mogelijkhe den willen we graag aangrij pen". En verduidelijkend. „Excel sior wil niet verzanden in recreatieve gymnastiek al leen. Hoe goed en gezond dat ook is, we willen de le den niets onthouden. Dus willen we via de nieuwe richtlijnen ook terug naar echt goed turnen". „Op vier juni 1977 is het weer zo ver. We gedenken het 75-jarig bestaan van „Excelsior". Het typische van zo'n feest of herdenking is, dat alhoewel je met een 75-jarige te doen hebt, je heel veel jongere mensen te genkomt die het karakter en de integriteit van die 75-ja- rige zijn". Uit: jubileum Dislok, door Hans Panne koek. Het is inderdaad opvallend hoe jong het bestuur van de jubilerende gymnastiek- en scher menvereniging oogt. Hoe „jong" ook de plannen klinken, hoe actief de ver eniging zich ook opstelt. Zo werden in het afgelopen jaar diverse acties in de Meren- wijk gevoerd. Pannekoek, sprekend namens het volle dige bestuur: „Die acties hebben ons zo'n zestig tot zeventig jeugdleden opgele verd. Een verheugend aan tal, al zijn we er nog niet in geslaagd de bij senioren heersende drempelvrees vol ledig weg te nemen. Maar hoe dan ook, Excelsior groeit de laatstejaren weer. Ook een teken dat we ons uit dat dal aan het werken zijn". Met een kleine tweehonderd actieve leden mag Excelsior zich eveneens de grootste herengymnastiekvereniging van Nederland noemen. Een grote herenvereniging - „We hebben geen hekel aan da mes, maar de behoefte is er gewoon niet om dames bin nen de club te brengen. Iets wat overigens ook organisa torisch erg moeilijk zou wor den" - met uitbreidingsmo gelijkheden. Pannekoek: „We turnen op dit moment in Zuid West, de Professo renwij k en in de Merenwijk. Nu zijn er al plannen om ook naar het Morskwartier uit te breiden. Een vereni ging moet in beweging zijn, moet groeien". Zo'n vereniging moet oók meegaan met de tijd. Voor Excelsior een duidelijk zaak. Niet alleen in woorden - „Oud worden is niet erg als je maar een antwoord hebt op de tijd waarin je leeft" - maar ook in daden. Trimmen In 1960 bijvoorbeeld, startte Excelsior al met trimpgroepen. „Nu is dat recreatieve gymnas tiek geworden", vertelt Panne koek. „Bewegen is goed, maar de turnsport moet niet vergeten worden. Daarom hebben we nu Delft Twaalf Studenten van de Delftsche Studen ten Roeivereniging Laga waren afgelopen maandag middag druk in de weer. In het clubgebouw aan de Nieuwelaan in Delftwas zeker de helft van de organi satiecommissie van de club bezig met een stuk van het zeker twee kilo jonge kaas in kleine stukjes te snijden. Het ging de heren moeilijk af, het mes was eigenlijk te klein voor dit betere snijwerk. De andere helft van de commissie stortte een zak met (verse) pinda's uit op enkele borden en Laga was klaar om de pers te ontvangen. Op het programma stond een persconferentie tèr gelegenheid van de unieke (roei) marathon die op 26 mei geroeid zal worden. Triton (Utrecht), Asopos/De Vliet (Leiden), Proteus Eretes (Delft) en Vidar uit Tilburg. De organisatoren hopen op be ter weer dan vorig jaar. Toen was het in de bijna dertig gra den niet te doen. Een mooi as pect van de Ringvaart-Regatta is, dat de roeiers evenals vorig jaar voor een goed doel zullen roeien. Dit jaar is dat de ver eniging Spierdystrofie Neder land. Deze vereniging zet zich in voor mensen die lijden aan één van de 250 verschillende spierziek ten, waarvan spierdystrofie de verzamelnaam is. Tevens is er een grote loterij. Het is de be doeling de tijd te raden die de winnende combinatie over de honderd kilometer doet Vorig was dat 8 uur 52 minuten en 32 seconden. Slechts één van de acht roeiers van vorig jaar uit de Laga-ploeg doet dit jaar nog mee. De rest houdt zich wel met de organisa tie bezig, maar wil deze „lijdens weg" niet nog eens mee maken. Doordat het gehele parcours van de Ringvaart Regatta mak kelijk bereikbaar is voor de toeschouwers, rekenen de orga nisatoren op een grote belang stelling voor dit spectaculaire roeievenement. Als de belangstelling voor dit gebeuren zich de ko mende jaren op deze wij ze blijft ontwikkelen ziet het er naar uit, dat Ne derland binnenkort een volstrekt unieke roeiwed- strijd rijker is. De studen ten denken zelf voor het volgende jaar aan een in ternationale wedstrijd. Al moet er dan wel meer belangstelling zijn voor de kaas, pinda's en jonge borrel. Welnu, de jonge jenever zal wel oud worden en secretaris Hen- drikxen zal de hie week met zijn staf medewerkers wel kaas moeten eten, want de belang stelling ervoor was gering. Het studenten twaalftal dronk zelf de jus d'orange maar op. Vorig jaar gingen voor het eer ste drie ploegen van start voor een roeiwedstrijd over 100 kilo meter. Thans komt het evene ment, dat als grapje was begon nen ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van Laga terug als een grote nationale wedstrijd. Donderdagmorgen (26 mei) ko men er dertien ploegen aan de start die om de dertig seconden vanaf de Kaag zullen vertrek ken en via o.a. Haarlem, Half weg, Amstelveen, Aalsmeer, de Westeinderplas en het Braasse- mermeer via Leiden, Leidschen- dam naar Delft zullen varen. Tussen de stukjes kaas en de borrel door was maandag ook de loting, hoewel er geen notaris bij dit belangrijke gebeuren van Jle partij was. Hij was gezien de 'ten niet uitgenodigd. Maar namen van de verenigingen zijn op een eerlijke manier uit prachtige beker gekomen. Daar behoeft geen twijfel aan te ojn, ook niet omdat organisator Daga als eerste te voorschijn kwam en dus als eerste aan de honderd kilometer mag begin nen. Daarna volgen: De Amstel (Amsterdam), Skadi (Amster dam), Aegir (Groningen), Orca (Utrecht), Willem III (Amster dam), Euros (Enschede), Argo (Wageningen) Njord (Leiden), VOLLEYBALLERS FUSEREN MET TENNISSERS: (Van onze sportredactie) RIPWETERING/OUD-ADE Een opvallende fusie in de sportwereld van Rijpwetering en Oud-Ade krijgt dinsdag zijn beslag. Negentig tennissers zullen dan een onderdak vinden bij volleybalvereniging Salvo, die vanaf dat moment als Sportvereniging Salvo in de openbaarheid zal treden; een omni-ver- eniging met voorlopig twee afdelingen (of „werkgroe pen") maar ook met ruime uitbreidingsmogelijkhe den. Het werken naar een allesomvattende vereni ging met allerlei takken van sport is de gedachte geweest, die ten grondslag lag aan deze verbintenis. Pf| „Waarom niet een SV West-Al- wÊSkiBf kemade?", vragen kandidaatbe- Wij,' A - 1 lliymplp stuursleden Jan Straathof ^LtiÉÉÉiilÈ&e^SI^ WnSaffi' („Noem me maar Jan de Smid"), Hans Rijswijk en Siem ik» ^9hHuSh^HHT van der Geest zich af. „Wij hou- »||aM|I|Mflg|M nHHHH den niet van aparte hokjes, geen - kleine verenigingen naast el- ;1P#* JgErfjjËÊSSËjÈk yaa- Wii bieden nu een kader aan en zeggen tegen iedereen 7777" V' i- i'T'rr wv 7'''.,'." v 7- tsi.fi- ■gffffMl die door kandidaat-voorzitter Straathof met een vergelijking H uit zijn werkpraktijk wordt aan gevuld: „Als je steeds op het- Tennisser Hans Rijswijk, volleyballer Siem van der Geest en Jan Straathof: „Wij houden zeifde aanbeeld blijft timmeren, niet van aparte hokjes". sla je er toch een keer een deuk Van onze sportredactie LEIDEN De laatste door Sporthuis Wout Bergers dit seizoen beschikbaar gestelde Leidse Courant bal is deze week voor de eerste maal bij een standaardteam terecht gekomen. Leiden 1 klopte VVSB in de eerste klasse zaterdag van de Afdeling Leiden met 7—1 en dat bleek na loting voldoende voor de LC-Bal. Overigens zal er ook volgens seizoen weer wekelijks een Leidse Courant Bal van Sporthuis Bergers beschikbaar worden gesteld. Er zullen dan echter andere spelregels worden gehanteerd. Welke regels in samenwerking met het bestuur van de afdeling opgesteld dat zijn, zult u ongetwijfeld in deze kolommen tijdig kunnen lezen. Op de foto Leiden-speler Renzo Candido met de laatste Leidse Courant Bal van dit seizoen. Henny de Gunst, trainer Jan Bekkering, Flip Ravensbergen en voorzitter Jan Geenjaar om ringen hem. Voorlopig wordt deze toekomst visie nog op de achtergrond ge drongen door praktische proble men, die vooral voor de werk groep tennis gelden („Voor ons verandert er eigenlijk niet zo veel", meent Siem van der Geest, die samen met Hans Har- tog kandidaat is namens het al sinds 1968 bestaande volleybal vereniging Salvo). De tennissers in Rijpwetering en Oud-Ade moeten het vooralsnog doen met één, geasfalteerd veld. Hans Rijswijk, met Toos de Gruyter initiatiefnemer en kandidaat voor het bestuur van Salvo: „In het Hertogspark zijn al drie gra- velvelden gepland. Maar als je kijkt naar het tempo van wer ken bij de gemeente, die uiteind elijk over alles beslist, durf ik geen termijn te noemen, waarop ze klaar zijn. Het feit, dat je met negentig mensen verplicht bent om op één veld te spelen moet de gemeente al dwingen om haast te maken. Wij hebben al een voorstel gedaan om voorlo pig een tweede verhard veld aan te leggen, maar omdat dat slechts een tijdelijke voorzie ning is, heeft men er moeite mee om dat snel af te maken". Ondanks het huidige veldente- kort („Met dit ene veld zouden we in feite nu al tot een leden stop moeten overgaan"), kan de werkgroep tennis van SV Salvo na een jaar experimenteren („We hebben in het prille begin veel steun gehad van de tennis vereniging in Oude Wetering", benadrukt Hans Rijswijk) niet echt ontevreden zijn met de ak- kommodatie: „De veldhuur, die we aan de SOW A een stichting die het Hertogspark namens de gemeente exploiteert, red.) beta len is niet hoog en ook voor de kleedkamers op het complex moet een redelijke huur af te spreken zijn", verwacht Hans Rijswijk. „Bovendien hopen we met de voetbalverenigingen tot een afspraak te komen over het gebruik van een kantine. Het is onzin om een eigen kantine te bouwen op het Hertogspark". Wel wii SV Salvo de gemeente een suggestie voorleggen om te komen tot een efficiëntere ex ploitatie van het sportpark van Rijpwetering en Oud-Ade: „Het onderhoud van het park kost de gemeente nu een ton per jaar", weet Hans Rijswijk. Daar kun je een aantal vaste mensen voor betalen. Wij vinden dan ook dat er een beheerder moet komen voor het hele complex. Die moet de gemeente in vaste dienst aan nemen". ROEN VAN DER GEEST Van onze sportredactie HAZERSWOUDE De nationale tenniskampioene Bettine Vriese koop doet mee aan de Europese jeugdkampioenschappen die van 22 tot en met 31 juli in de Franse stad Vichy worden gehouden. De Hazerswoudse, lid van de vereniging Avanti, boekte onlangs enige knappe successen tijdens de wereldkampioenschappen in Birmingham.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11