Kreymborg OPEL REKORD Prijstreffer 1 I Het Motorhuis Strijd om prijskartel In hoger in boekhandel SUPER-SPORTIEE SUPER-LUCHTIG! Verlate premiere van Polenb vijf gulden vooreen trouwe viervoeter is toch niet teveel In plaats van mooie praatjes krijgt u de sleutels. beroep Haagse Scarabee met Havana Jojo" naar Baltimore 15 jaar geëist 28, VAUXHALL CAVALIER «B [__^r l Het Motorhuis/Vauxhall de leidse C ourant op uit vakantie-adres VRIJDAG 20 MEI 1977 l.EIDSE COURANT PAGINA 6 AMSTERDAM (ANP) De pre sident van de rechtbank in Am sterdam zal op donderdag 26 mei uitspraak doen in een kort geding, waarin het prijskartel in de boekhandel op het spel staat. Het geding, dat woensdag diende, is aangespannen door de Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhan dels en vijf uitgevers tegen het grootwinkelbedrijf Maxis in Muiden. Maxis kondigde onlangs in zijn prijskrant aan een aantal boe ken, kaarten en reisgidsen met vijftien procent korting te gaan verkopen. Volgens de verenging en de uitgeverijen echter is handhaving van de vaste, door het „reglement voor het han delsverkeer" voorgeschreven prijzen, essentieel voor het be houd van de culturele positie van het boek. Afschaffing van de vaste prijs zou volgens de betrokkenen betekenen dat al lereerst de keuzemogelijkheid van de lezer wordt beperkt en dat bovendien het aantal ver kooppunten van boeken sterk zal teruglopen. Mr Th. Bremer vroeg namens de vereniging en de uitgevers om een verbod om de boeken van eisers tegen een lagere prijs te verkopen op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden voor iedere overtreding. Ook Mr. R. Duk vroeg namens Maxis de vorderingen af te wijzen. „Het moet Maxis vrij staan boe ken tegen lagere prijzen te ver kopen". Hij sprak voorts de ver wachting uit dat de EGG-com- missie zich nooit achter het prijskartel zal scharen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Iers mos en ossegal op tentoonstelling In het Rijksmuseum Meerman- no-Westreenianum, Prinsesse- gracht 30 Den Haag, wordt van 2 juni - 30 juli een tentoonstel ling gehouden onder de titel „Iers mos en ossegal". Het gaat hier om papier-marmerkunst. Ongeveer 140 bladen uit de bij zonder rijke verzameling van de papierhistorische afdeling van de Koninklijke Bibliotheek zul len worden getoond. De expositie zal zowel van histo risch belang zijn, met zeldzame bladen uit Japan, Perziè en Tur kije, en met de oudste in Europa bekende voorbeelden van mar merpapier (1580), als van inte resse voor de esthetische aspec ten van het marmerpapier in vroeger tijd en nu. Ter gelegenheid van de tentoon stelling verschijnt een kleine ge drukte inleiding van de hand van de conservator van de pa pierhistorische afdeling van de Koninklijke Bibliotheek, de heer H. Voorn, met een historische beschouwing over het marmer papier. Seasons Galleries, Javastraat 110 Den Haag, exposeert van 22 mei - 20 juni werk van Jody A. Newman en Henk Sparreboom. SKUM (Samenwerkingsverband kompositie-studenten en uitvoe rende musici), van start gegaan op initiatief van enkele muziek studenten met het doel een brug te slaan tussen componist en uitvoerende musici, organiseert op zondag 22 mei een concert in het Haagse Gemeentemu seum. Op het programma staan werken van Jan van den Lan- genberg, Ernst Oosterveld Jos Post, Hans Glas, Ton Edel, Alex Manassen en Ed de Boer. Studio Scarabee voor experimenteel thea ter gaan met de pro- duktie „Havana Jo jo" naar bet festival in Baltimore in de Amerikaanse staat Maryland. Het Haag se gezelschap zal er van 11 tot 19 juni enige voorstellingen per dag geven van „Het veelkoppige spook waarvan elke mond een andere taal spreekt". Het festival voor ex perimentele theater- produkties in Balti more werd vorig jaar voor het eerst gehou den. Toen waren er meer dan 120 voor stellingen te volgen van enkele gezel schappen uit België, Argentinië en India en vele ensembles uit Amerika. ,JIet werd een uitgesproken suc ces", aldus Adri Boon, de Haagse beeldend kunstenaar die de grote man ach ter de schermen is bij Scarabee. Hij toonde zich zeer vereerd met de uitnodiging voor deelname aan het festival. Als bij voorgaande produkties van Sca rabee is ook voor de „Havana Jojo" de beeldende kunst de basis voor een thea- tergebeuren waaraan andere elementen als personen, projecties, en objecten zijn toe gevoegd en waarbij gebruik wordt ge maakt van tekst, mu ziek, ander geluid en licht. Jlavana Jojo" is ont worpen door Adri Boon, Raf Thunnis- sen en Jan van As, die in december '76 is overleden. De voor stelling wordt door enkele technici uitge voerd en door de ac teurs Marian Vloet- graven, Caroline Goedbloed, Ram Koot, Coen van Er- kel, Harold Hennep, Ken Montnoir, en Ro nald Beer. De deelname aan het festival voor experi menteel theater in Baltimore kan wor den verwezenlijkt door de medewerk ing van het Neder lands Centrum van het Internationaal Theater Instituut en het ministerie van CRM. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ARNHEM (ANP) De procu reur-generaal mr. J. E. Vriese- ma bij het Arnhemse gerechts hof heeft woensdag tegen twee mannen die alleenstaande be jaarden met geweld beroofden vijftien jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank had beide mannen op 8 februari dit jaar veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf met aftrek. De 23-ja- rige Oscar G. en de 21-jarige Jacobus H. uit Hardenberg (G.) en de officier van Justitie wa ren in hoger beroep gegaan te gen het vonnis. De beide mannen doodden bij een van hun overvallen de 61-ja- rige landbouwer Derk Geerling uit Wierden. Voordat zij over vallen op alleenstaanden uit voerden, maakten zij verkennin gen waarbij de vriendin van een van de verdachten goede dienst- gp bewees. Met een staaf ijzer sloegen ze twee oudere mensen neer en schoten een geweer leeg op een 78-jarige vrouw die op een boot woonde. Om hun ag- gressie nog duidelijker te de monstreren brachten ze de land bouwer Geerling om het leven met geweerkogels. Na de aan slag op de boer in Wierden kochten ze van het gestolen geld een auto en vergokten voor gro te bedragen op kermissen. Na een massale opsporingsactie werden beide mannen gegrepen. Poloshirt van 100% katoen. Marine, wit, bleu of groen. 32, Poloshirt van 100% katoen. Marine met rood wit of rood met/ marine-wit. Poloshirt van 100% katoen. Marine, écru, donkerbruin of rat. Haarlemmerstraat, Leiden. (Air-conditioning) Hoewel operette niet mijn favoriete genre is, was ik erg benieuwd naar de Nederlandse première van „Polenblut" dat hier wel op film en tv is geweest maar nooit live te tien en te horen was. Vanwaar mijn nieuwsgierigheid? Wel, componist Oskar Nedbal was niet de eerste de beste. Leer ling van Dworsjak, werd hij al jong dirigent van de Praagse Filharmonie en later altist van het legendarische, ook in ons land hoog geschatte Boheemse strijkkwartet. De uiterst begaafde mu zikant raakte tussen wal en schip en sprong in 1930, 56 jaar oud, in wanhoop uit een hoog gelegen raam van de Opera van Zagreb. Het Operette-Theater van het Tsjechische Bratisla va heeft „Polenblut", in Midden-Europa nog altijd erg populair, woensdag in de PW A-zaal opgevoerd. Het dekor was even simpel als origineel en smaak vol met fraaie folkloristische motieven. De kostu mering was bijzonder aantrekkelijk en de levendi ge regie van Bedrich Kramsil vond zijn kracht waar ook de kracht van de muziek ligt: in de ensembles, de finales, de kaartscène en het oogst feest, die terecht open doekjes kregen. Het kleine maar goed klinkende orkestje onder dr. Bohus Slezak speelde de mazurka's, de polka's en de walsen met een bijna kamermuzikale verfijning. Eindelijk zag men weer eens walsen zonder stijve ruggen maar met die naar achteren gebogen bo venlichamen die deze dans vaart en karakter geven. Het zwakke punt was de kwaliteit van ae stem men. Er werd wel met vakmanschap gezongen en de stemmen werden efficiënt gebruikt maar van hoge vokale kwaliteit waren ze helaas niet. Verder vond ik het parlandi te lang en te slecht verstaan baar. Ik weet niet precies wat er mee gebeurd is maar als ik lees dat het libretto van Leo Stein (Rosenstein) nu op naam stond van Eugen Spiro en dat de regisseur er ook nog een bewerking van had gemaakt, vrees ik dat er van het origineel niet zoveel meer over was. Of dat een voor- of een nadeel is, vermag ik niet te beoordelen. In elk geval was de vertoning als geheel in al zijn ietwat kinderlijke naïviteit maar ook met zijn scenische en muzikale frisheid zeer genietbaar. J. KASANDER Zoekt u een lieve hond of een mooie poes7 Probeer het dan ns met een kleine advertentie Bal 071-122244 BEWEZEN BETROUWBAARHEID. Meer dan 1 miljoen Europeanen kozen de Opel Rekord. Om z'n spreek woordelijke betrouwbaarheid, z'n tijdloos mooie carrosserie en zeer lage kilometerprijs. Maar ook om z'n geweldige wegligging en royale ruimte voor 5 personen. Want sukses komt niet uit de lucht vallen. Daarvoor moetje zo veilig, kompleet en zuinig zijn als 'n Rekord. Een nieuwe auto beoordeel je niet in een katalogus. Maar op de weg. Dus, hier hebt u de sleutels van de Cavalier. Zodat u 'm zelf kunt ontdekken. Zijn lijn Oogstrelend, agressief, maar niet opzichtig. Motor1256 cc. Gescheiden remcircuits, servo - rem- bekrachtiging en schijfremmen vóór. Stap nu eens in. Volop ruimte en komfort voor 5. Geraffineerde uitrus ting van dashboard tot vloertapijt. Test zijn kruissnelheid, zijn acce leratie, zijn geruisloosheid. U hoeft niet langer aan de verleiding te weerstaan. Zeker niet voor de prijs. [~Bon voor een proefrit met de CavalieiH Geef deze bon aan uw Vauxhall dealer en hij geeft u de sleutels I n de Cavalier. Veel rijplezier Maak 'n proefrit, al was 't maar uit nieuwsgierigheid. 2-, 4-dcurs - L,GL,CoupéEen jaar garantie,zonder kilometerbeperking. Uw Vauxhall/Ranger Bedford CF-dealer Alphen aan de Rijn, Prins Hendrikstraat 41Tel.: 01720 - 73904 Katwijk, Ambachtsweg 1Tel01718- 29203 Leiden, Vondellaan 80 Tel 071 - 769313 Voorschoten, Julianalaan 46 Tel 01717 - 2559- 2236 Nappa blouson-jack. Echt-leren mode prijstreffer Tricot manchetten en taille Gevoerd. Cognac, zwart of Alleen deze week Gezellig etentje Uw vriendelijke Opel-dealer UI Vondellaan 80 - Telefoon: 071 76 93 13* - Lelden Industrieterrein't Heen ïïs Telefoon: 01718-2 92 03 -Katwijk f .A' 1 Julianalaan 46 Het Motorhuis Telefoon:01717-25 59-22 36-Voorschoten IS 'Ook dit jaar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantieadres. Aan een dergelijk verzoek uwerzijds willen wij graag zo goed mogelijk voldoen, reden waarom wij u de volgende noodzakelijke „spelregels" moeten voorleggen Opgave van vakantieadressen zal, ook voor weekabon- neps, uitsluitend mogelijk zijo door inzending van bijgaande bon. Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden geaccepteerd. Voor een correcte uitvoering van uw opdracht is het noodzakelijk, dat de bon uiterlijk één maand voor uw vertrek in ons bezit is. Uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek ontvangt u van ons een bevestiging van de opgave. Mocht u deze niet tijdig ontvangen, dan verzoeken wij u kontakt op te nemen me' onze abonnementenafdeling. telefoon 071 - 12.22.44 De aan toezending van uw krant verbonden kosten zijn 2.10 per week voor Nederland en België 2,00 per dag voor overige Europese landen Buiten Europa dagtarief. O Voor de betaling van de verzendkosten wordt U een acceptgirokaart toegestuurd Bij de weekabonnees zal het voor de vakantieperiode verschuldigde abonnementsgeld in het op de acceptgiro kaart aangegeven bedrag zijn opgenomen. De gebruikelijke betaling aan de bezorger vervalt dus. Wij moeten u erop wijzen, dat er alle goede zorgen ten spijt toch ernstige stagnatie in de bezorging kan optreden. Zelfs komt het, in het bijzonder in de zuidelijke landen, voor dat de krant in het geheel niet op de plaats van bestemming terecht komt. Voor gebeurtenissen, die zich voordoen nadat uw krant door ons is verzonden, kunnen wij uiteraard geen verantwoordelijkheid dragen S.v.p. in blokletters invullen! In ieder vakje s.v.p. een letter. Vakantieadres p/a straat: stad: land: K ben kwartaal/week/jaar abonnee Leidse Courant

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6