Provincie Zuid-Holland in financiële zorgen Talrijk bezoek voor „open dag sociale werkplaats Lekker '77" met ondermaats cabaret Nieuwe gezichten en antieke kolen bakken bij schoonheidsspecialiste Goed spel bij Dr. Pfiffikus Wel raam biljetten in bejaarden centra T) STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 MEI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN Voor iedereen die zich met de studie van literai- re teksten bezighoudt, is het een leerzame ervaring om te proberen een stuk dat zich daarvoor leent of daarvoor geschreven is op het toneel gestalte te geven. Dat deden woensdagavond enkele leden van de vereniging van Duits studerenden „Dr. Pfiffikus" in het LAK-theater met teksten van Bertolt Brecht en Franz Kaflu. Uit Brecht's Furcht und Elend des Dritten Reiches, dat een beschrijving geeft van de ver schrikkingen van het Nazi-re gime voor de gewone burger in de dertiger jaren in Duits land, waren drie zeer veelzeg gende fragmenten gekozen: Der Spitzel, Der Entlassene en Die jüdische Frau. Vooral in de eerste twee fragmenten speelt het thema van het wan trouwen tussen de mensen, de angst dat ieder ander, of het nu het dienstmeisje is of je eigen kind, een spion is van het regime die alles overbrieft. In Der Spitzel is het de tekst, waarmee de spanning opge bouwd moet worden, in Der Entlassene zit dat hem juist in alles wat er niet gezegd wordt, daarin spreken de stiltes dui delijke taal. Inhoeverre de spe lers erin slaagden deze span ning echt op te wekken, is moeilijk te bepalen, maar de wijze, waarop zij als eerste jaars-studenten met hun tekst omsprongen dwong zeker be wondering af. Qua spel spront Marjolein van Beurten in het derde deel als de joodse vrouw er markant uit Zij wist in een bijna voortdurende monoloog, slechts onderbroken door de commentator en aan het slot door haar man, door knap, innerlijk doorleefd spel het publiek werkelijk te beroeren met haar problematiek. Deze prestatie werd geëven aard zo niet overtroffen door Roelof van Deemter met zijn grandioze monoloog in Kaf ka's Ein Bericht für eine Aka- demieDe grime en aankleding van firma Hoppezak was vol maakt Alle niet-spelende le den van „Dr. Pfiffikus" had den er een beste avond aan. LEIDEN Welgeteld 22 men sen waren gisteravond in het LAK-theater om te kijken naar „Lekker '77"; een muzi kaal theaterfeest van het Am sterdamse Krisistheater. Hoe spijtig de realiteit van dat geringe aantal ook moge zijn: wie niet aanwezig was heeft niet veel gemist en waar schijnlijk terecht een prachti ge voorjaarsavond niet ge spendeerd aan theaterbezoek. Het Krisistheater noemt zijn vierde produktie zelf „een bi zar soort kabaret", een om schrijving die helaas nauwe lijks bewaarheid wordt. Caba ret inderdaad, maar dan vol gens het traditionele principe: een sketchje afgewisseld met een liedje en overigens in geen enkel opzicht bizar. Het pu bliek constateert weliswaar, dat het. Krisistheater naar nieuwe vormen zoekt, maar ziet tegelijkertijd, dat die po ging niet eens verdienstelijk kan worden genoemd. De inhoud van dit „theater- feest" is aldus: mevrouw Ne vel en de zwijgzame mevrouw Mist (een etalagepop) stichten een bureau, bureau „Lekker '77 voor diverse problemen". Ze worden geholpen, vaak van de wal in de sloot, door de jonge student psychologie Gijs. Gijs ziet de doelstellingen van het bureau wel zitten en biedt zichzelf met graagte aan. Wat dóet „Lekker '77? „Lek ker '77" doet alles: men pro beert mensen van hun een zaamheid te verlossen, ageert tegen de holle frasen van poli tieke partijen, maar schuwt ook de problemen van de der de wereld niet en pakt zonder schroom Chili en Noord-Ier- land aan. Het zit de hulpverle ners echter niet mee: interne problemen - Gijs' geilheid en mevrouw Nevel's drankzucht - én harde acties van de BVD belemmeren een goed functio neren van het bureau. De hele opzet faalt uiteindelijk. Men begrijpt: de diversiteit van de problemen kent geen grenzen, zodat niets behoorlijk uitgewerkt kan worden. Alles blijft inderdaad in mist en ne vel hangen en alles wordt zo humorloos gebracht, dat van een „theaterfeest" geen sprake kan zijn. En dat terwijl de acteurs niet van talent ge speend bleken en de muziek vaak zeer inventief en „lek ker" was. Met die twee dingen als uitgangspunt moet het Kri sistheater tot beter in staat zijn. Jos Nijhof LEIDEN Het is uitdrukkelijk wel toegestaan in de Zuid-Hol landse bejaardenoorden verkie zingsaffiches van politieke par tijen voor de ramen te hangen. Dat heeft Gedeputeerde drs. Boone geantwoord op vragen van bet PvdA-statenlid Bax. Van een aantal bejaardenoord en was vernomen dat de directie het ophangen van verkiezingsaf fiches had verboden of aan ban den gelegd. De provincie heeft hierop ingegrepen middels de provinciale inspectie op de be jaardenoorden, waarna deze maatregelen zijn ingetrokken. Volgens drs. Boone zal de pro vincie met het oog op de verkie zingen van volgend jaar (voor provinciale staten en gemeente rad) een circulaire rondsturen waarin zal worden gewezen op het recht van elke bejaarde om in de centra voor zijn politieke overtuiging uit te komen. Hardere aanpak van muskusrat (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland wil de bestrijding van de muskusrat harder gaan aan pakken. Het zal contact opne men met Noord-Holland en Ut recht om te komen tot een snel lere opleiding van rattenvan gers en het uitbreiden van hun aantal. Ook zal het ministerie van verkeer en waterstaat ge vraagd worden om maatregelen die het steeds groter wordende probleem van de muskusrat het hoofd moeten helpen bieden. Voorheen werden muskusratten alleen beneden de grote rivieren waargenomen. Sinds enige tijd rukt het dier, dat de eigenschap heeft zich snel te vermenigvuldi gen, op tot ver boven deze rivie ren. Zo zijn inmiddels al mus kusratten gesignaleerd in de omgeving van Alphen en Wad- dinxveen. Het aantal rattenvangers dat de provincie nu in dienst heeft - het zijn er thans nog zeven r is volstrekt onvoldoende om deze sterke groei het hoofd te bieden. Juist omdat deze rattensoort een gevaar vormt voor de dij ken, die door de rat gemakke lijk kunnen worden aangetast, wil de provincie de bestrijding van de muskus erg serieus ne men. Volgens gedeputeerde Noordman van Zuid-Holland zullen er zeker 20 rattenvangers meer nodig zijn om de proble men enigszins het hoofd te bie den. nieuwe oud, want dat is in de ogen van kenners schreeuwen de narigheid. Nee, het echte antiek komt onze interieurs weer verrijken. In het buiten land springt men er soms ta melijk nonchalant mee om en steeds meer Nederlanders op vakantie pikken uit schamele winkeltjes in Frankrijk, uit on nozele boerderijen in Enge land hun graantje mee. Eerst waren het de patat friteskra men en de gemengde nederzet tingen van Chinees-Indische eetculturen die onze smaak beïnvloedden, thans zijn het de antiekwinkeltjes die als bo- leten uit het vruchtbare mos verschijnen en hun sporen verspreiden. Zo nu weer in Leiderdorp, waar morgenochtend Martha de Vries-Riekwel blakend van verwachting en uit hobby-lust haar winkeltje aan de Hoofd straat opent. Marta is een jon ge vrouw, die in het dagelijks leven al een jaar of twaalf „nieuw" maakt Zij verschaft in haar salon aan vrouwen frisse schoonheid. Dat is haar business, die schoonheids-pe dicure-salon, maar nu geeft zij een kans aan haar zin voor het oude. En Jan de Vries, haar man, die beneden in het per ceel Santhorst 1 voeten van verantwoord schoeisel voor ziet, doet „voor de gezellig heid" mee. Een uitgegroeide liefhebberij derhalve, naast de schoonheid. Jan de Vries: „Sinds ons trouwen hebben wij ons al laten meeslepen door dat antiek". Martha: „Als hier klanten op hun behande ling zaten te wachten was het altijd al: „Jeetje, wat een mooi kastje heb je daar staan. Nou, ze waren hier in huis voor een behandeling en gingen soms met een oude kolenkit de deur uit". Martha en Jan zijn mensen die als ze antiek zien staan ergens meteen de rempedaal intrap pen en stoppen. In het winkel tje aan de Hoofdstraat 220 hebben ze hun resultaten uit gestald. „Geen 16e eeuws ei- kenwerk, maar de midden klasse. Kijk, zoals hier die springtouwtjes, gemaakt van oude klossen uit een failliete Engelse weverij in de 19e eeuw afkomstig. Honderd jaar geleden gebruikten de kinde ren dat speeltuig al. Veertien gulden kost dat springtouw. Maar hier staat ook een stoel van 195 gulden, dat is een ander exces", aldus Jan, die trots is op het leuke pandje van Martha, een voormalige broodbakkerij in een antieke omgeving bij het bruggetje in de Hoofdstraat: „Nu nog de brugwachter zien om te kopen om filevorming voor onze deur te bevorderen Martha en Jan kopen alleen wanneer ze zeker zijn dat het goed is. Jan: „Vaak ga je met intuïtie te werk, puur op het gevoel. Met tin en porcelein moeten we heel voorzichtig zijn. Het is ook overwegend het grote goed als start, met wat klein bijgoed". Het win keltje van Martha loopt aan trekkelijk van stapel, met ori ginele pentekeningen van 125 gulden en een bloemkool in ruste (voor 400 gulden) aan de wand, met een zware Engelse eethoek, waarvan de tafel niet te tillen is, gebeeldhouwde En gelse kasten, een 17de eeuwse kist en een oud klokje in een Frans schilderijtje. Martha zelf heeft het te druk om haar winkel te bemannen. „Ik heb een paar vriendinnen die er graag een dagje of een half dagje willen zitten. Dat zijn echte liefhebsters om in dat sfeertje te ertoeven. Zitten vol gens rooster, wordt het dus. Het blijft een hobby van me, we hoeven er niet van te eten. Wat vindt u nou van de pop- penserviesjes van Wedge- wood? Beeldig, of niet soms? En als er gaten in de vooraad zijn geslagen stappen we voor een weekeindje de auto in om aan te vullen. Het moet geen bezetenheid worden; we willen eerst de lol ervan hebben". LEIDEN De provincie Zuid-Hol land kampt met financiële proble men. Doordat de begroting niet slui tend kon worden gemaakt (hetgeen volgens richtlijnen van het ministe rie van binnenlandse zaken wel zou moeten) is de provincie met handen en voeten gebonden aan de goedkeu- ring van besluiten met financiële consequenties door de rijksover heid. Een van deze besluiten is de overeenkomst met de Stevingroep betreffende de toekomst van de Vlietlanden. Zoals bekend wil de provindie deze gronden, tussen Voorschoten en Leidschendam, een recreatieve bestem ming geven. Met de transactie die aan de overdracht van deze gronden ten grondslag ligt is een bedrag van 10,6 miljoen gulden gemoeid. Daarvoor is eerst het fiat van bin nenlandse zaken vereist Pas daarna kan de provincie voort gaan met het uitvoeren van de plannen voor de Vlietlanden. De goedkeuring van deze transactie is echter vertraagd. Een en ander hangt samen met het demissionair worden van het kabinet Den Uyl en met het feit dat de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Polak, onlangs werd benoemd tot burgemeester van Amsterdam. Hierdoor is ook al vertraging ontstaan bij de voorbereiding van de provinciale begroting voor 1978, aldus mededelingen van Gedepu teerde drs. Boone. Nieuw fonds De provinciale adviescommissies voor sociale en voor culturele zaken hebben ingestemd met het voornemen van het dagelijks bestuur van de provincie om een fonds in het leven te roepen voor „verbetering en ontwikkeling van het welzijnsvoorzieningenniveau in Zuid- Holland". Dit fonds moet het provinciaal be stuur helpen een samenhangend welzijnsbe leid te voeren, gericht, in het bijzonder op het opheffen van achterstanden in bepaalde delen van de provincie en bij bepaalde oevolkings- groepen. Het inlopen van die achterstanden en het verbeteren van het hele welzijnsklimaat ver dienen naar de mening van gedeputeerde staten bij voorrang grote aandacht en het college hoopt, dat door het voorbeeld van de provincie het rijk overtuigd zal raken van de noodzaak hulp te bieden. De financiële positie van Zuid-Holland maakt, dat voor 1977 niet meer dan 500.000 voor het nieuwe fonds kan worden uitgetrokken. Martha en Jan de Vries temidden van hun uitgegroeide liefhebberij: antiek. De huidige opleving der nostalgie, het verlangen en de weemoed die de klok een stukje willen doen terugdraaien, toont ons een staalkaart van mogelijheden die de ui terlijkheden van weleer tot nieuw leven kunnen brengen. De snoepjes uit grootmoeders tijd schie- te bijna het verkeerde keelgat binnen, de open haardvuren knetteren als nooit tevoren al is het desnoods op gas en de meest verse eenge zinshuizen die in mas sa's de oude polders be dekken worden donkere balken aangebracht; je kunt ze in schijnvorm zelfs tegen het plafond plakken. Old timers krij gen nieuwe motoren en razen desalniettemin vertederend over onze wegen. Zelf zou ik, na de wederkomst van Bruintje Beer en Eric de Noorman, een herdruk van de kwartjesboeken uit de dertiger jaren op prijs stellen. De zoemers om pauzes op de scholen aan de kondigen maken weer plaats voor luid klinkende bellen en zo valt er nog wel meer waar te nemen in ons hardnekkig pogen, de jacht van het leven te compenseren. Een lucratief wapen daarbij is uiteraard gevonden in het an tiek, dat in toenemende mate een willige markt heeft ont dekt. Nu bedoel ik niet het Het bezoek aan de Toeleveringsbedrijven De Waard LEIDEN De Gemeentelijke Dienst kregen de bezoekers een overzicht van het emd- Sociale Werkvoorziening oftewel punt der werkzaamheden. Een produkt dat niet Toeleveringsbedrijven De Waard - aan 313 ïel?r:?!6Sfr°.dukl w.or,dt. If,<*0uwd b«- a - j voorbeeld het electrische toilet, dat de uitwerpse ls t. BarentSZStraat in Leiden len hygiënisch zoder gebruik van water in plastic neeit ae talrijke bezoekers afgelopen verpakt en voor enige tijd opslaat Verder konden woensdag een gevarieerd beeld voorget- de bezoekers nog de geheel in de werkplaats overd tijdens de „open dag". In het vervaardigde vogelkooien (sommige met vogels), gebouw aan de Willem Barentzstraat de fietsen (die onderdelen aankomen), de kleine- vinden verschillende produktieproces- re meta!eP °nderdelen- de accu-opladers en nog „a H uuuRucpiutcs een aantal produkten aanschouwen. In de meeste Sen plaats, waarin mensen die niet in afdelingen waren verder nog de mensen aan het het vrije arbeidsbestel door welke werk te zien, 'zoals bijvoorbeeld ook de zwakzinni- OOrzaak dan ook aan de slag konden gen 'n de verpakkingsafdelingen, een zeer essen- komen deelnemen. üeel onderdeel van de fabriek De subsidieregeling van het Ministerie De vervaardigde produkten, die, op een enkele van Sociale Zaken maakt deze werk- uitzondering na, toeleveringsprodukten zijn varie- voorziening, naast een goede verstand- ren van kleine metalen onderdeeltjes tot complete, houding met het hedriifsleven en He volledig uitgeruste fietsen. Een belangrijke bijdra- - 0U°mg "?ei DeanJ "leven en öe ge tot de verbetering van de nu vijf jaar bestaande mzet van de medewerkers zelf mogelijk, werkplaats is de onlangs voltooide verbouwing aldus de directeur van de Dienst Scoiale geweest. Door plafondverlaging toe te passen werd Werkvoorziening, de heer Smits in het een nieuwe etage gecreëerd, waar nu een admïni- uitgebreide boekje dat werd samenge- stratief centrum, een arbeidsrevalidatie-afdeling 5^1-3 voor fje ODen dat?" en dat in de en een produktietraining en observatieafdeling ji j- j 1.-11 Zijn gevestigd. 6 vorm van een rondleiding de verschillen- Op een op de dag ingerichte kleine tentoonstelling de aspecten van de werkplaats in foto naar aanleiding van de vervaardigde produkten en tekst laat zien.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5