£cld6c (Bomatit BH Leyland - Benelux ontkent betalen van smeergelden Zonovergoten strand en campings overvol „Westelijke Jordaanoever is joods Advocaat- generaal berispt MENACHEM BEGIN WIL NIEUWE NEDERZETTINGEN STAM BUL Extra posters bij vervoersbedrijven in het Westland f Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Vrijdag 20 mei 1917, 67e jaargang no. 20738 Doris Day in maanlichte baai De eeuwige bakvis van destijds Doris Day vanavond in de film vol liefde „On moonlight bay" op Ned. I om 19.55 uur. Op hetzelfde net om 22.35 uur „Bugbrooke," het Britse stadje waar een visioen een geloofsop- leving uitlokte. Op Ned. II om 22.05 uur „Lente festival" met tal van artiesten. Bewolkt Bewolkt met hier en daar regen. Matige tot krachtige noordooste lijke wind. Maxima 19 graden. Morgen zon 5.3821.36. Sche- veningen hoog water 5.55, 18.17. Laag water 1.45,14.05. Voor het eerst dit jaar en er< twintig graden. En om daarvan het goed toeven. Kilometers lange files WÊM Onderzoek aanschaf Landrovers voor Landmacht Van een onzer verslaggevers DEN HAAG British Leyland Benelux in Gouda ziet met het volste vertrouwen het onderzoek tege moet dat minister van defensie Sterdink heeft toege zegd naar mogelijke betaling van steekpenningen bij de leveranties van Landrover jeeps aan de Koninklijke Landmacht. Wij hebben aan niemand smeergelden verstrekt, in welke vorm dan ook, om de order van defensie binnen te krijgen, aldus de heer J. Baars, verkoopleider van Leyland Benelux. De bewindsman van defensie kondigde het onder zoek aan naar aanleiding van berichten in de Britse krant Daily Mail van gisteren en vandaag waarin wordt gezegd dat het Britse staatsbedrijf Leyland, de grootste auto-industrie in Groot-Brittannië op grote schaal schuldig was aan het betalen van steekpenningen en het plegen van fraude en wel in een grootscheepse en wanhopige poging in het buitenland orders los te krijgen. In een geheim fonds zou door de directie van British Leyland voor ruim 100 miljoen gulden zijn gestort voor steekpen ningen en andere onderhandse betalingen. In Saoe- dië-Arabie en Iran zou acht miljoen gulden zijn betaald. De uit Roemenië afkomstige Joseph Beher- man zou voor elk voertuig dat British Leyland door zijn bemiddeling aan de Belgische strijdkrachten leverde 150 gulden hebben ontvangen. De algemeen-directeur van British Leyland Bene lux, de heer J. Kleermaker, verantwoordelijk voor de verkoop van British Leyland produkten in de Benelux was vanmorgen voor commentaar onbe reikbaar. De heer Kleermaker ontving vorig jaar van de Britse regering een onderscheiding wegens zijn inspanningen voor de afzet van Britse produk ten in het buitenland. Deze onderscheiding werd hem o.m. toegekend voor de order van 70 miljoen gulden die hij wist af te sluiten met de Koninklijke Landmacht voor de levering van 2625 Landrovers, die momenteel bij het Nederlandse leger in gebruik zijnde jeeps van Amerikaanse en Duitse makelij moeten gaan vervangen. Vorig jaar bestelde de Koninklijke Landmacht nog eens 400 Landrovers in Engeland erbij in de speciale ambulanceversie. De Britse minister van industrie, Eric Varley ont kende gisteravond in het Lagerhuis, dat Leyland met zijn toestemming smeergelden heeft betaald. De Daily Mail publiceerde vanmorgen een brief van Lord Ryder, voorzitter van de Nationale Industrie- raad, aan Alec Park, Leylands directeur-generaal. In deze brief, gedateerd 15 oktober 1976 meldt Ryder dat hij de betaling van steekpenningen goed keurt. Lord Ryder, die met vakantie op Korfoe verbleef, is vandaag naar Londen teruggekeerd. Hij verklaarde vanuit Korfoe dat de brief een verval sing is. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De verkeerspolitie heeft giste ren op de eerste echt-zomerse dag handenvol werk gehad om het massaal op gang gekomen verkeer in goede banen te leiden. Ook wie er niet op uit was getrokken, kon via de radio horen hoe druk het was, want om de haverklap klonken de waarschuwingen voor kilometerslange files of tangzaamrijdend verkeer door de ether, bt extra verkeersstromen waren zoals de politie en 4e ANWB hadden voorspeld, vooal gericht op de kuststrook. Maar ook de Waddeneilanden ble ken in trek. Bij Den Helder stonden honderden auto's woensdag al te wachten op de veerboot naar Texel, die drie uur langer in de vaart bleef dan normaal. Toch konden op de laatste boot vijftien auto's niet meer mee. De veerdienst had het vooral zwaar te verduren omdat achter veel auto's "cara vans waren gekoppeld, die extra veel dekruimte in beslag nemen. De strandposten in Zandvoort, Scheveningen en Hoek van Holland noteerden extra veel zonaanbid- ders op de terrassen en het strand. Het aantal zwemmers was nog gering. De temperatuur «van het water is namelijk nog niet zo uitnodigend. De diverse grensposten hebben eveneens uitzon derlijk veel verkeer te verwerken gekregen. Duit sers en Belgen kwamen in grote stromen ons land binnen; Nederlanders gingen er in grote stromen üit. Uit de Rotterdamse regio trokken lange rijen wagens richting Zeeland, om daar op de diverse campings een lang weekeinde te gaan vieren. Er blijken veel Nederlanders te zijn die vandaag vrijaf hebben genomen. Het openbaar vervoer had vanmorgen duidelijk minder klanten dan op een „gewone" vrijdag. (Van een onzer ver slaggeefsters) AMSTERDAM Mr. H. G. van Everdin- gen, advocaat-gene raal bij het Ge rechtshof in Amster dam is enige weken geleden door zijn di recte chef, procu reur-generaal mr. J. F. Hartsuiker berispt wegens het aanne men van geschenken van Amsterdamse Chinezen. Gebleken is dat mr. Van Everdingen tweemaal een fruit mand heeft aangebo den gekregen en aan genomen. Dit zou zijn gebeurd in de tijd dat hij officier van justi tie was voor gokza- ken, in de jaren '72 en '73. De fruitman den werden hem toe gestuurd gedurende de jaarwisseling. Vol- gens mr. Van Ever- dingen was het hem niet bekend van wie de manden precies kwamen. Hij had het vermoeden dat hij op een of andere Chine se lijst stond en hij zou daarom stappen hebben ondernomen om van die lijst ge schrapt te worden. Lir. Hartsuiker werd van deze feiten, vol gens zijn zeggen, pas twee tot drie weken geleden op de hoogte gesteld. Het zou een uitvloeisel zijn van het onderzoek dat wordt ingesteld naar de omkoopaffaire van Amsterdamse politie-agenten. Vol gens mr. Hartsuiker is er geen sprake van omkoping van mr. Van Everdingen. i „Maar de feiten zijn er en als officier van justitie moet je deze dingen zeker niet doen". 99 TEL AVIV (UPI-Reuter-AP) - Mena- chem Begin, de leider van het rechtse Likoedblok, dat bij de verkiezingen in Israël zo'n verrassende overwinning heeft geboekt, heeft gisteren gezegd, dat hij nieuwe joodse nederzettingen in het bezette gebied op de westelijke oever van de Jordaan wil stichten, zodra hij premier is. Deze vestigingen zijn aanlei ding geweest tot onlusten in het bezette Arabische gebied. „Wij zijn van mening, dat dit (de westelij ke Jordaanoever) het land van Israël is en dat het rechtens toebehoort aan het joodse volk. Wij praten niet over annexa tie, want men kan geen eigen grondge bied annexeren", aldus Begin. Gevraagd naar Carters verwijzing naar de moge lijkheid van een Palestijns thuisland, zei Begin: „Wij zijn Palestijnen....". Intussen heeft de huidige minister van defensie Shimon Peres van de arbeiders partij gezegd, dat zijn partij geen deel wenst uit te maken van een kabinet op brede basis, zoals Begin, met uitsluiting van de communisten heeft voorgesteld. Intussen heeft een woordvoerder van de Likoedpartij verklaard, dat de partij nooit heeft beweerd niet bereid te zijn een duimbreed van de op de Arabieren veroverde grond terug te geven. Het coa litiekabinet dat Likoed voor ogen heeft, zal geen extreme standpunten innemen in het geschil met de Arabieren. President Carter heeft via zijn perschef laten weten, dat hij met Begin graag wil praten over vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. iUteel Sehnt f Marman Exftss PARiS-OARgtWOk Dijtw Vatlorbe tawfanne w SimpionMilanoC Vërona 'VenMte Trieste Viila Opicina SeJana 1 Zapreb Sepgrad Ntê Som A Laatste reis naar Istanboel Een lid van het treinpersoneel van de Orient Express, Raymond Dinh (links) heeft zojuist aan de Francaise Odette Lesca en de Brit Dereck Barber een fles champagne overhandigd bij het vertrek van de Orient Express uit het Gare de Lyon in Parijs voor de laatste tocht naar Istanboel. KORT GEDING IN UTRECHT LENTE? en al voorspelde men dat het lenteweer nu toch echt zou aan houden (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK/UTRECHT - De vervoersfederatie NW/NKV heeft gisteren extra mensen op geroepen om te posten op vei lingterreinen en bij transportbe drijven, om te voorkomen dat vrachtwagens van de bedrijven waar een werkstaking geldt toch wegrijden. De oproep werd gedaan omdat er volgens de bonden plannen bestonden bij Van Spronsen in Monster, om een aantal wagens te laten uitrijden. De bedrijfslei ding ontkent dergelijke plannen echter. De christelijke werkgeversorga nisaties PCB/KVO ontkennen, dat de directie van de transpor tonderneming Van Velthoven in Kwintsheul een heel eind tege moet wenst te komen aan de looneisen van de stakende West- landse chauffeurs. De directie van Van Velthoven weigert ie der commentaar op de door de vervoersbonden gedane mede deling. Voor de president van de Ut rechtse rechtbank diende van morgen het kort geding dat de werkgeversorganisaties PCB/K VO tegen de vervoersbonden hebben aangespannen. De werk gevers zijn van mening, dat een staking niet wettig is, omdat de cao nog door de minister bin dend moet worden verklaarrd. Het is morgen precies vijftig jaar geleden dat de jonge vlieger Char les Lindbergh na zijn beroemde solovlucht New York-Parjs op Le Bourget aankwam, waar hij door een do lenthousiaste menigte van 200.000 mensen werd toegejuicht. Dit is een archieffoto, van die dag waarop de toen 25-jarige Lind bergh te zien is, staan de in een open auto. Vier doden door noodweer in Zuid-Frankrijk TOULOUSE (Upi) Bij overstromingen als gevolg van zware stortbuien in het zuidwesten van Frankrijk zijn zeker vier mensen omgekomen. In een groot gebied in de Pyreneeën werd het wegverkeer tussen Frankrijk en Spanje door zware sneeuwval, aardverschuivingen en overstromingen onderbroken. Van de Atlantische tot de Middellandse-zeekust richtten de zwaar ste overstromingen in dit gebied sinds 1934 ernstige schade aan oogsten en boomgaarden aan. NOS-technici blijven dreigen HILVERSUM De NOS-technici houden in hun conflict met het NOS-bestuur het been stijf. Zij vinden de financiële tegemoetko ming voor de laagstbetaalden toch niet voldoende. De hoger geklasseerde technici eisen in hun taakomschrijving de vermelding van hun werkelijke verantwoordelijkheden. Dit zou dan neerkomen op een betere beloning van hun werk. Hierover zou vandaag vergaderd worden. Zij stemmen in met inschakeling van een onafhankelijke arbitragecommissie, maar zeggen niet te zullen aarzelen het werk opnieuw te zullen onderbreken als de halsstarri ge houding van het NOS-bestuur daar aanleiding toe geeft. ADVERTENTIE VOLOP GROENTE EN PERKPLANTEN 1e kwaliteit o.a. VLIJTIG LI ESJE 0,40 gardencentrale bloemendaal b.v. SAN SEBASTIAN (AFP) Vijf van de zes Basken die tij dens het proces van Burgos in 1971 ter dood zijn veroordeeld, hebben zich schriftelijk ak koord verklaard met verban ning, zo is uit welingelichte kring in San Sebastian verno men. De regering had daartoe zater dag een aanbod gedaan. Hun vrijlating en vertrek, in beginsel naar België, dat hen wil opne- Verbanning in plaats van doodstraf voor 5 Basken men, zou tussen 5 en 10 juni, dus kort voor de verkiezingen van 15 juni, kunnen geschieden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Rugletsel bij voetbaltoernooi LEIDEN Een 17-jarige deel nemer aan het Docos-voetbal- toernooi is gisteren tijdens De speler, van de wedstrijden ern stig aan de rug gewond geraakt Dsspeler, een doelman, dook tij dens een doelworsteling met het hoofd op de grond. Daarbij liep hij ernstig letsel op en moest worden opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis. ADVERTENTIE Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1