Han van der Heijden stapt uit bestuur HIJS ,,Elk gezin moet bij brand vluchtwegen huis kennen Stijgende lijn in opbrengst verwacht bij „Week voor Nederlandse missionaris" Forse prijzen bij produktenrennen Randell opvolger van Martin Zwitserse bisschop waarschuwt tegen schisma Lefebvre Bisschoppen Scandinavië vragen Rome om eigen status SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 MEI 1977 PAGINA" DEN' HAAG In een vertwijfelde poging zowel zijn overhemden als zijn leven te redden gooide vorige week een Zweedse toerist eerst zijn koffer uit het raam van hotel Polen in een vangzeil en sprong er vervolgens zelf bovenop. Door deze panie kreactie verwondde hij zichzelf zeer ern stig. Bij een brand in een schoolgebouw in Chicago kwamen enkele jaren geleden 92 kinderen om het leven, mede doordat de brandweer te laat kwam. Een ooggetui ge had getracht een telefonisch noodsein te geven maar hij mocht niet bellen van de sigarenwinkelier op de hoek. Hij had er echter niet bijgezegd dat het om een brand ging. Bij een andere brand in een school liet een onderwijzer, in plaats van desnoods al zijn leerlingen van de trap te duwen, schoolboeken voor de deur opsta pelen om de rook buiten te houden. Ter wijl de kinderen liedjes moesten zingen groeide het vuur uit tot een vlammenzee. Het zijn maar drie voorbeelden van on voorspelbaar en onvoorstelbaar menselijk gedrag in precaire situaties, maar plaats vervangend commandant F. Klouwens van de Rotterdamse brandweer zou er ook wel 300 kunnen geven. Al twintig jaar houdt hij zich niet alleen bezig met blussen, maar zeker ook met het voorkomen van bran den. Op landelijk niveau opereert het Na tional Brandpreventie Instituut dat regel matig via de televisie de drie O's (van onvoorzichtigheid, onachtzaamheid en on wetendheid) probeert uit te bannen, terwijl alle beschikbare deskundigen na een ern stige brand met slachtoffers zich uitputten m raadgevingen. De heer Klouwens zelf neemt regelmatig deel aan internationale conferenties over brandpreventie. Al deze pogingen om het publiek voor te bereiden op een situatie, waarin men wordt gecon fronteerd met rook, hete gassen, knallen en prikkelende ademhaling lijken op niets uit te lopen. Telkens blijkt dat alle raadge vingen tevergeefs zijn geweest. De heer Klouwens: „Over het menselijk gedrag in nood zijn ook de psychologen nog niet uitgestudeerd. Iemand die van de buitenwereld dreigt te worden afgesloten knokt als een bezetene voor zijn eigen leven. Dan gedragen grote kerels zich als kinderen en kinderen zich als grote helden. In feite zit er dan nog maar één stap tussen lafaard en held. Er hoeft maar één man of vrouw te zijn die valt over een drempel of schreeuwt in een menigte en alle zo optimaal lijkende maatregelen hebben to taal geen waarde meer. Zo hoeven er ook maar drie mensen tegelijk door een ope ning te willen rennen met de rest er achter aan en er komt het eerste uur geen mens meer uit." Toch\ geeft de brandweer de moed niet op. Steeds weer wordt er bij de bouw van allerlei soorten panden nauwlettend op toegezien dat voorzieningen op het gebied van brandpreventie worden aangebracht volgens de modernste normen. In een vroeg stadium worden deze voorzieningen gecontroleerd, „maar dat blijven momen topnamen want vlak nadat we zijn vertrok ken kan er wel weer een jasje over een brandblusser worden gehangen". Op beurzen en andere massa-bijeenkom sten worden bezoekers attent gemaakt op gevaarsituaties, die zich dagelijks kunnen voordoen. Verplegend personeel van be jaardenoorden en ziekenhuizen krijgen in structies hoe te handelen bij brand. Op scholen worden op aandrang van de brandweer ontruimingsplannen opgesteld, waarmee dan later geoefend wordt. Vol gens de heer Kluwens zou eigenlijk elke Nederlander een prive-ontruimingsplanne- tje moeten opstellen door in het gezin te bespreken uit welke ontsnappingsmogelijk heden gekozen kan worden. Hoewel hij zich realiseert, dat het bewaren van kalmte een voor de hand liggende raadgeving is, noemt hij dat toch als belangrijkste voor waarde om ongeschonden uit een bran dend gebouw te komen. Maar ook: „Je moet proberen je te oriënteren en zorgvul dig af te wegen en te bekijken hoe je het snelst een uitgang kan vinden. Bij oefenin gen in warenhuizen die dan zo snel moge lijk verlaten moesten worden, is meerma len gebleken, dat de mensen bijna altijd de weg kiezen die ze ook zijn gekomen, op weg naar de ingang dus. En dat terwijl ze soms maar een paar meter van een bord „nooduitgang" stonden. Het kalm zoeket naar alternatieve vluchtmogelijkheden t* hoort tot de belangrijkste handelingen ii een noodgeval. Wanneer je niet meer uit een kamer kui is het noodzakelijk eventuele kieren dicl te maken met een natte deken, het raai open te zetten en het hoofd naar buite te steken. Daarmee maak je je kenbaa aan de redders. In geen geval heeft he zin te handelen zoals een bewoner van ee flatgebouw in Sao Paulo. De man zeild in paniek van de zestiende etage naa beneden op een matras. Alsof dat op zoi hoogte nog wat uitmaakt. Hoe ik zelf zo: reageren als ik in een dergelijke situati verkeerde? Ik heb er geen idee van. Ik hei natuurlijk wel oog voor gevaarlijke situs ties, maar of ik perfect zal reageren of nie in paniek zal raken kan ik niet garandera Zo onvoorspelbaar is menselijk gedrai Jos Hermens begint goed LONDEN Jos Hermens is woensdag in Londen het sei zoen goed begonnen. De Neder lander werd tweede op de 5000 meter achter Miabui uit Tanza nia. Hermens liep de afstand in 13 minuten en 35,6 seconden, precies een seconde langzamer dan de winnaar. Met precies dezelfde tijd werd Hermens op 1 juni 1972 natio naal recordhouder op de 5000 meter. Hij verbeterde het record daarna nog vijf keer en heeft het nu met 13.22,4 nog steeds in zijn bezit. Miabu en Hermens, die op de sprint verloor onder scheidde zich duidelijk van de rest van het veld. De Brit Black, die derde werd, had een achter stand van bijna vijf sconden. Don Quarrie, winnaar van het zilver in Montreal op de 200 meter, boekte een tweevoudige overwinning. De loper uit Ja maica won de 100 meter in de geenzins opzienbarende tijd van 10,52 seconden en de 200 meter in 20,7 Filbert Bayi won de 3000 meter in 7.53,29, maar zijn zege was niet onbedreigd. De Brit Ovett had op de streep nauwelijks een meter achterstand en finishte in 7.53,38. Cees Ruyter (AV NOP) heeft gisteren bij internationale wed strijden in Keulen de 800 meter gewonnen in de beste neder- landse seizoenprestatie van 1 minuut en 50.0 seconden. De tweede plaats was voor Cees Ruyter's jongere broer Arie in 1.50.6 Arie Ruyter miste het Ne derlandse jeugdrecord, dat met 1.50.3 sedert 20 juli 1975 op naam van Arno Koermeling staat met slechts drietiende se conde Wilma Hillen (Tion) heeft bij internationale atletiekwedstrij den in Remscheid (W-DL) het Nederlandse record op de 400 meter horden voor dames onder de 60 seconden gebracht. De Enschedese liep de afstand in 59,7 seconden. Zij was daarmee 1,4 seconden sneller dan op 8 mei toen zij op Papendal tot 61,1 seconden kwam. Were Di kampioen AMSTERDAM Wer Di uit Tilburg is Nederlands hockey- kampioen bij de dames gewor den. Dit ondanks de nederlaag in de laatste wedstrijd tegen Amsterdam (0-2). Door het gelijkspel van 1—1 in de wedstrijd Pinoke HTCC eindigden Were Di, Pinoke en HTCC in punten (tien uit zeven) en in doelsaldo (vijf) gelijk. Van onze sportredactie WASSENAAR Zowel zater dag als zondag weer rennen en draverijen op de Wassenaarse renbaan Duindigt. Zondag komt er bij de rennen aardig wat geld uit de prijzenpot tij dens de merries en hengsten produktenrennen. In beide koersen een eerste prijs van ruim vijftien mille. Bij de hengsten zal de strijd zich voornamelijk afspelen tus sen de paarden Zilverster (Alan Jones) van de Haagse stal Moni que en Fair Hunter (Rober We- temans) van de Wassenaarse stal Geran. De strijd bij de mer ries is meer open, al komt ook hier een paard van stal Monique in aanmerking voor een hoge klassering. Het is Fleur de Royal met Toni Treanor, Mar- got (John Smith), Anna Boleyn (Alan Jones), Queen of Spirit behoren ook tot de kanspaar den. In de derde ren van zondagmid dag maken de klasse hengter^ Shariyar en Townsman hun op wachting. De eerste start zater dag is om 14.30 uur en zondag middag om 13.30 uur. De tips van zaterdag SONJA MARIAPRIJS: Gone Spare, Albatros en Bartho. SONJA MARIAPRIJS (Tweede af deling): Londentown, Jewel en H SONJA MARIAPRIJS (derde afi ling): Cupid's Cave, Topsie en D nish Delight. NAGELEPRIJS: Prins Buitenzo: Pechulie en Petite Gerda. EMMELOORDPRIJS: Paljas Hj over, Puskas Mendel en Majo Bloemlust. DRONTENPRIJS: O Bento, Ons en Oke. ALMERAPRIJS: Nok, Nita Buit» zorg en Nike Volann. ENSPRIJS: Mike H, Neelijan en t ver Worry. SCHOKLANDPRIJS: Moneymak Nubar en Echten en Nathan Olivia BANTPRIJS: Nouveau Rheteur, ga Anjo en Narko Buitenzorg. De tips voor zondag: MERRIES PRODUKTENRI Fleur de Royal, Margot, Anna I leyn en outsiders: Queen of Spirit; Clio. HENGSTEN PRODUKTENRE Fair Hunter, Zilverster en Troul Maker. Outsiders: King Kong Blue Moon. ROSA'S POWERPRIJS: Guiltle Pink Tank en Townsman. AMSTERDAMPRIJS: Ontdekk Merry Be en Nancy Volann. DORDRECHTPRIJS: O Mores, kosa H en Orange Bowl. ROTTERDAMPRIJS: Olaf Prfi Olafski Itenska en Onzo van d LEIDENPRIJS: Odysner, Noa Den Nosca. HAARLEMPRIJS: Due de Bit Fier Volo en Massel T. ALPHENPRIJS: Lea Bond, Nichd en Locomotief. ALKMAARPRIJS: Henry Buitf zorg, Periono S en O Lamour. Uitslagen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehoudt koersen ziin: Serventprijs 2000 meter. 1. Paramita (A. Mollema) - 1.23,7. 2. Olympiade. 3. Otranto. Toto winnen 4.10 plaatsen 2.70-1.70-4.40 koppel 12.10 trio 247.30. Sauveterreprijs. 2000 meter. 1. Nestor Volann (H. Slagter) 2.47,3-1.23,7S Olvo, 3. Magowal. Toto winnend: 3.00 plaatsen 2.50-1.70 koppel 4.20. Siradanprijs. 2920 meter. 1. Noorderster (A. H. Suykerbuyk) 4.07,9-1.24 2. Ovatio. 3. Makila. Toto winnend: 8.30 plaatsen 2.70-2.10-2.40 koppel 49: trio 702.10. Selestatprijs. 2000 meter. 1. Lukie B (H. C. v.d. Tol) 2.450-1.22,5. 2. Lei Noordalndia. 3. New Pride. Tot winnend: 4.90 plaatsen 1.60-1.801.30 kopij 24.50. Saverneprijs. 2000 meter. 1. Ofram du Bois (M. C. Vergay) 2.42,9-1.21,5/ Lord Easter. 3. Maestro. Toto winnend: 2.20 plaatsen 2,00-4.30-8.50 kopp 19.60 trio 1049.50. Saint Hippolyteprijs. 2440 meter. 1. Nant Buitenzorg (M. Vergay) 3.20,2-1.22,1 Kwikstaart A. 3. Kalief R. Toto winnend: 1.40 plaatsen 1.10-1.40-1.50 kopp; 3.70. Serezinprijs. 2000 meter. 1. Nanneke Hanover (J. R. de Boer) 2.45,0-1.22, 2. Lady Terraise. 3. Le Cup Areta. Toto winnend: 3.90 plaatsen 1.50-2,00-2.' koppel 15.70 trio 316.20. Strasbourgprijs. 1600 meter. 1. Speedy Volita (G. G. M. Gommans) 2.04,1 1.17,5. 2. Kolibri. 3. Ido Hanover. Toto winnend: 1.20 plaatsen 1.10-1.60-li koppel 5.20. Saint Sauveurprijs. 2000 meter. 1. Neveda K (M. Bouwhuis) 2.40,4-1.20,2.: Naron Buitenzorg. 3. Lloyd. Toto winnend: 3.90 plaatsen 1.50-1.90-2.50 kopK 7.40 trio 80.50. Saint Sauvesprijs. 2020 meter. 1. Pearl Pride (A. Brouwer) 2.57,8-1.28,9 2 Peter Victoria. 3. Parodie. Toto winnend: 2.80 plaatsen 1.10-1.40-1.50 kopps 8.10. Total isatoromzet: 489.607, Han van der Heyden houdt het bij HIJS voor gezien, hij voorzitter kunnen worden. De lopende zaken worden echter afgehandeld door onze vice- voorzitter, de heer Hopman. Het is ook niet onmogelijk dat ie mand buiten de vereniging straks voorzitter van onze club zal worden." Of het vertrek van voorzitter Van der Heijden in vloed had op het spelersarse naal kon de heer Hoogduin ech ter niet bevestigen. „De Nederlandse IJshockey- bond heeft echter wel gesteld, dat men niet snel meer over schrijving zal geven aan de ene naar de andere club, zoals afge- lolen jaar met onze Jerry S'chaf- fer naar Amsterdam." Hoewel hij niet voor commentaar be reikbaar was, schijnt Jean Mar tin een uitstekende aanbieding te hebben uit het buitenland. Er is ook sprake geweest dat de coach naar Utrecht zou gaan. Het is ook nog niet bekend of de ijshockeyschool op De Uithof deze zomer onder zijn leiding zal staan. Directeur Jan Klok was gisteravond niet voor com mentaar bereikbaar. Han van der Heijden gaat niet alleen HTS verlaten maar ook de Haagse regio. De ex-voorzit ter van HTS Intervam verhuist naar België. Dit heeft echter maar zijdelings te maken met zijn plotselinge aftreden als voorzitter van HTS Intervam. Van der Heijden was in de moeilijke jaren ook geldschieter van de vereniging en kwam na het verdwijnen van sponsor Veronica ook met de nieuwe sponsor Intervam. Jaarlijks ging hij naar Canada om enkele spelers aan te trekken voor de Haagse ijshockeyformatie. Dat laatste deed hij met wisselend succes. ARTHUR VAN RIJSWIJK DEN HAAG Er zijn moeilijk heden bij HTS Intervam. Jean Martin, afgelopen seizoen trai ner, coach en ook speler van de Haagse ijshockeyformatie komt in het nieuwe seizoen niet meer terug bij de Hagenaars. Ook vele andere speles schijnen niet meer in het Intervam-shirt uit te komen. Het bestuur van de Haagse vereniging schijnt de bezem flink door de vereniging te willen laten gaan. Voorzitter Han van der Heijden is plotse- lijk afgetreden en zal geen en kele functie meer gaan vervul len bij de vereniging. Volgens insiders schijnt het een en ander verband te houden met het verdwijnen van Jean Martin als coach bij HYS. Zoals bekend kwam Martin als coach niet uit de verf, echter wel als speler. Van der Heijden en Mar tin hadden het afgelopen jaar de tèchnische leiding van de vereniging. Het een en ander ging gepaard met kritiek van de medebstuursleden. In die moei lijke tijden moest vice voorzitter Edo Hopman uitkomst brengen. Voor belangrijke wedstrijden nam hij met succes de spelers onder handen. De opvolger van Jean Martin is reeds bekend. De oud-speler van HYS Intervam, Raak en Duijvestein Wintersport, de Candese tennisleraar Brian Randell zal de plaats van Jean Martin als coahc gaan innemen. Wie de nieuwe voorzitter van de vereniging gaat worden is nog niet bekend. Secretaris Bart Hoogduin: „Het vertrek van de heer Han van der Heijden is voor ons toch Wel een beetje onverwachts geko men. Op papier is het mogelijk dat alle bestuursleden straks Brian Randell is de nieuwe trainer-coach. De RK pinksteraktie „Week voor de Neder landse missionaris" die volgende week voor de achtste keer wordt gehouden, mikt dit jaar op vier miljoen. Vorig jaar werd ruim 3,5 miljoen bijeengebracht. Drieënveertig procent kwam uit de kerkcollecten op pinksteren en zeven vijftig procent van giften op giro 676 van „Week voor de Nederlandse missionaris", Den Haag. Van de opbrengst werd ruim de helft besteed aan reis- en verblijfkosten van de twaalfhon derd missionarissen die jaarlijks enkele maan den op verlof komen, ruim vijftien procent was voor cursussen en lectuur, ongeveerachttien procent voor pastorale hulpmiddelen, vijf pro cent voor uitzending van leken-vrijwilligers, drie procent voor een rampenfonds dat missio narissen helpt die ernstige schade hebben gele den door natuurrampen, brand, diefstal of poli tiek geweld. Elke missionaris kan uit de opbrengst een bijdrage krijgen voor zijn levensonderhoud tij dens zijn verlof, voor reiskosten, ziekenfond spremies en andere sociale voorzieningen. Ook kan hij een aanvraag indienen voor kleine pastorale projekten: katechetisch en liturgisch materiaal, een stencilmachine of het opknappen van een pastorie. Daarnaast financiert de pinksteraktie de Ne derlandse Missieraad, hoven" die de biscchopen bioscopen missionarissen op verlof organiseren en de missiesekretariaten van de bisdommen. Bovendien bouwt de „week" een reservefonds op. meer dan honderd landen waren per 1 septem ber 7107 Nederlandse missionarissen werk zaam: 3814 priesters, 1892 zusters, 1045 broe ders en 356 leken-vrijwilligers. Bij deze getallen zijn de ongeveer duizend Nederlandse religieu zen die in Europa (buiten Nederland) werken meegeteld en niet de ongeveer vijfhonderd Nederlandse seculiere priesters in Frankrijk. Van de circa zesduizend Nedèrlandse missiona rissen in de Derde Wereld werken er 2168 in Azië (1563 in Indonesië), Australië en'Oceanie. Bijria 1900 in de beide Amerika's (920 in Brazi lië) en bijna 2000 in Afrika, waar Zaire (328), Tanzania (281) en Kenya (233) de kroon span nen. Vergeleken met vijf jaar geleden vertonen de cijfers een daling van circa vier procent per jaar, terwijl het aantal leken opmerkelijk toe nam van 212 naar 356. In een brief over de aktie schrijft bisschop Bluyssen van Den Bosch, voorzitter van de „week" over de missionarissen: „Hun missie, hun boodschap, is de verlossing van de mens heid door Jezus Christus. Missionarissen wer ken aan de verandering van de wereld, zij helpen bij de opbouw van gemeenschappen waarin mensen zich beter kunnen ontplooien en menswaardiger leven. Zij stimuleren onder wijs, gezondheidszorg en.sociale vooruitgang. Missionarissen zetten zich bij voorkeur in voor kleinen, armen, voor mensen zonder macht, voor misbruikte mensen, voor slachtoffers van onrecht en geweld. En in deze inzet wordt het evangelie herkend, dat de jonge kerken steeds zelfstandiger onder hun volken ver kondigen". De bekende Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara zei vorige maand bij een bezoek aan ons land over de Nederlandse missionarissen: „Ze zijn voor ons een voorbeeld, het zijn hele maal geen vreemde eenden in de bijt. Want deze priesters, broeders en zusters komen met de vurige wens om ons volk te begrijpen en om het vooruit te helpen, vooral de armen en verdrukten. Het zijn échte broeders en zusters". De pinksteraktie erkent in haar folders dat Europa zelf meer dan rijp is voor missie. De missionarissen op verlof geven de rijke landen signalen door dat bevrijding mogelijk is, dat het evangelie nog werkt, dat leven nog boeiend kan zijn en dat de nood zich laat lenigen. Een delegatie van de Neder landse Raad van Kerken zal van zes tot dertien juni een .werkbezoek brengen aan Ber lijn. Van daarnit gaat het ge zelschap op reis door de DDR om contacten te leggen met een aantal gemeenten. De de legatie bestaat uit ds. C. Mak, praeses van de synode der ge reformeerde kerken, ds. F. Mooi van de hervormde kerk, dr. W. Rood, adjunct-secreta ris van de r.k. bisschoppen conferentie, H. Esaja van de Evangelische Broedergemeen te en het Christelijke Pedago gisch Studiecentrum en ds. J. A. Roskam van de evangeli- sch-lutherse kerk. KORTE METTEN De r.k. bisschoppen van Mo zambique hebben in een brief aan president Samora Machel geklaagd over onmenselijke toestanden in de kampen waar politieke tegenstanders van het huidige bewind worden „heropgevoed". In de brief wordt gesproken over marte lingen, verkrachtingen, slechte voeding, gebrekkige onderko mens en primitieve sanitaire voorzieningen. De bisschoppen vragen de president om een onderzoek. De naam van Ds. Brüsewitz, de Oostduitse predikant, die op 18 augustus zich door zelf verbranding op de markt in Zeitz het leven benam om te protesteren tegen het brek aan godsdienstvrijheh i de D.D.R. zal worden ver iden aan een op te richter ocu- mentatie- en voorlichtingscen trum ten behoeve van de rech ten van de mens. Leidende figuren uit het kerkelijke, we tenschappelijke en politieke leven hebben de Westduitsers opgeroepen hun steun te ver lenen aan dit plan. Het cen trum zal ook hulpacties, ont moetingsdagen en vormings- weken organiseren over de mensenrechten en de gods dienstvrijheid binnen het so cialisme. Onder de titel „De story van Youth for Christ" heeft deze jongerenbeweging in Neder land een boekje laten samen stellen over het ontstaan van Youth for Christ en haar werk in de ruim dertig jaar van haar bestaan. De schrijvers, medewerkers en ex-medewer kers, melden hoe Youth for Christ in de Verenigde Staten begon en hoe de beweging naar Nederland kwam, voorts de activiteiten met name in Nederland, de grondbeginse len van de beweging en de verhouding met de kerken. In een open brief heeft bis schop Pierre Mamie van Lau sanne, Geneve en Freiburg de volgelingen van de geschorste Franse bisschop Lefebvre ge waarschuwd tegen een schis ma. Hij doet dit met het oog op enige manifestaties, die de beweging van Lefebvre in zijn bisdom van plan is te houden. De Franse bisschop, die van wege zijn verzet tegen het Va- tikaanse concilie en tegen de paus is gesuspendeerd, zal op 30 mei een pontificale mis ce lebreren in het „Palais des Ex- De Scandinavische bisschoppenconferentie heeft de paus verzocht de Scandinavische bis dommen te onttrekken aan de bevoegdheid van de Vaticaanse congregatie voor de Evangelisa tie van de Volken en hen de normale kerkrech telijke status te verlenen. Een dergelijke wijziging in de status van de bisdommen Denemarken, Finland, IJsland, Noorwegen en Zweden zou inhouden, dat Scan dinavië niet langer „missiegebied" is, hetgeen bij de protestantse bevolking van de betreffen de landen op misverstanden stuit en de oecu menische samenwerking bemoeilijkt. De bisschoppen verwachten van de nieuwe regeling, die er wel door zal komen, meer vrijheid van handelen en beslissen. Ook kunnen zij dan rechtstreeks contacten onderhouden met de Romeinse congregaties. positions" in Geneve en daar aan kinderen het sacrament van het vormsel toedienen. Bo vendien is de Franse bisschop van plan om vlak bij Geneve, namelijk in Onex, een „prio raat", een soort parochie, op te richten. Bisschop Mamie wijst in zijn brief erop, dat de volgelingen van Lefebvre die dag „een be slissende stap tot het schisma" zetten. Het gaat niet om het latijn of de volkstaal in de mis, het gaat zelfs niet om de litur gie; namelijk die door het con cilie is afgeschaft en vervan gen door een nieuwe versie, het gaat aldus bisschop Ma- mie om trouw aan het gezag van de paus en aan het leerge zag. De Zwitserse bisschop wijst er de betreffende diocesanen op, dat zij het aanbod van de dia loog steeds hebben afgewezen er de banden met hem bijna geheel hebben doorgesneden. „U beantwoordt onze oproe^ pen met zwijgen, met onver schilligheid en met een luide, duidelijke afwijzing", aldus bisschop Mamie. Hij beschul digt ze ervan, dat zij bezig zijn een andere kerk te vestigen, die geen gemeenschap heeft met de paus en met de bis schop.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14