Menten kon geen lid zijn van SS-Einsatzkommando Betere internationale afspraken nodig voor onderzoek politie Drees sr verweet regering onjuist toelatingsbeleid gastarbeiders en Surinamers GETUIGE-DESKUNDIGE PROF. RUTTER De Kort pleegde geen malversaties Onderzoek naar verzekering tegen gijzeling DE KUYPER Binnenland LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Oud-premier dr W. Drees, thans minister van Staat, heeft in een radio-uitzen ding van DS'70 het kabinet-Den Uyl verweten, dat het de blijvende vestiging van buitenland se werknemers in Nederland heeft bevorderd en Surinamers onbeperkt naar Nederland heeft laten komen. Volgens dr Drees sr. was het indertijd de bedoeling geweest om buitenlandse werkne mers slechts tijdelijk in het land toe te laten. Het kabinet-Den Uyl bevorderde de gezinsher eniging en het wettigde het verblijf van illega len. Daardoor zijn de woontoestanden moeilij ker geworden en is werkloosheid in de hand gewerkt, aldus dr Drees. Hij is verder van mening, dat de regering het recht had gehad, om voor Surinamers een toelatingsregeling te maken. „Nu zijn ze uit een onderbevolkt land naar een overbevolkt land gekomen". Het kabinet is teruggekomen op zijn voorne men om de uitkeringen inzake de wet arbeids ongeschiktheid (wao) te verlagen (in vier jaar) van 80 naar 75 procent. In het tv-debat met WD-leider Wiegel zei Den Uyl, dat bij vrijwel alle politieke partijen ernstige bedenkingen te gen een aantasting van de wao-uitkeringen bestaan. Het voorstel is nu geheel van de baan. Den Uyl zei verder, dat het kabinet wél wil vasthouden aan de reeds bij de Kamer inge diende bezuinigingsvoorstellen inzake kinder bijslag en de scherpere controle op het mis bruik van sociale verzekeringen. CD A-lijsttrekker Van Agt zei gisteren in Maa- l sticht, dat het vals is om te zeggen dat alleen gehuwde vrouwen die buiten het gezin een baan hebben, geëmancipeerd zijn. „Menig man kan zijn werk goed doen omdat zijn vrouw thuis is. Wie kiest voor een taak in het gezin is heus niet minderwaardig". De PvdA heeft, zo zij aan een volgend kabinet meedoet, een voorkeur voor ministersposten op Financiën, Economische Zaken, Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken en ook Justitie, zo heeft PvdA-lijstaanvoerder Den Uyl laten weten. Volgens een opiniepeiling van KRO's Brand punt wil 57 procent van de Nederlanders dat Den Uyl in een volgend kabinet opnieuw pre mier wordt; CDA-lijsttrekker Van Agt heeft de voorkeur van 36 procent. Van de 1200 onder vraagden sprak 61 procent zich uit voor een kabinet van PvdA-CDA, 31 procent ziet liever de combinatie WD-CDA. Op een verkiezingsbijeenkomst in Noordwijk zei CDA-Kamerlid Hannie van Leeuwen, dat het CDA bereid is met de PvdA te gaan praten, maar dan wel zonder voorwaarden. ..Als de PvdA op onredelijke wijze wil onderhandelen, gaat het feest niet door". Een groep cameralieden, regisseurs, technici en andere tv-medewerkers heeft een beroep ge daan op allen die te maken krijgen met de hedenavond geplande tv-uitzending van de Ne derlandse Volksunie, hieraan geen medewerk ing te verlenen. AMSTERDAM Wanneer het pas zou geven een zo'n ernstige zaak als een proces wegens oor logsmisdaden te vergelijken met een voetbalwedstrijd, zou de con statering gewettigd zijn dat er woensdag voor Pieter Menten druk gedoelpunt is en wel dank zij de briljante solo's van een spitsspeler, professor mr. C.'Rut- ter. Deze Amsterdamse hoogle raar in het strafrecht, door de verdediging als getuige-deskun- dige gedagvaard, kwam in een even grondig als spitsvondig be toog tot maar liefst vier niet te stoppen conclusies. a.: Op 7 juli 1941 toen de massa moord in het Poolse Podhorodze plaatsvond, kon daar geen Duits „Einsatzkommando" of een on derdeel ervan geweest zijn; b.: Menten kan nooit deel hebben uitgemaakt van een „Einsatz kommando" te velde en het is uitgesloten dat hij ooit in welke hoedanigheid dan ook bevelen zou hebben kunnen geven; c.: Het is ondenkbaar dat Menten op 6 of 7 juli 1941 in Podhorodze is geweest; d.: De feiten dat er volgens de getuigen publiek bij de executie aanwezig is geweest en dat er in het massagraf sieraden terug ge vonden zijn, sluiten de mogelijk heid van een executie door de Duitsers uit. Wel valt te denken aan een door Oekrainers georga niseerde wraakaktie of pogrom. Het komt niet vaak voor dat een hoogle raar zijn zwarte baret verruilt voor de geruite pet van Sherlock Holmes, maar prof. Rütter heeft het gedaan en kenne lijk met succes. Immers: officier van justitie mr. Habermehl en diens getuige- deskundige, wetenschappelij medewerker A. van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdokumentatie hadden er alle belang bij de door Rütter opgespitte we tenswaardigheden te ondergraven. Het tegendeel gebeurde. De professor bleek zo voortreffelijk gedocumenteerd en had z'n onderzoek zo diepgaand verricht dat Van der Leeuw slechts timide kon bea men: „Ik ben het met hem eens", terwijl mr. Habermehl (zijn druiven waren zuur) niet verder kwam dan de bitse opmer king: „Ik acht het een volkomen foute handelwijze van deze getuige dat hij als een detective op stap is gegaan". Prof. Rütter stelde onder meer de retori sche vraag: Kan Menten in 1941 lid of bevelhebber van een SS-Einsatzgruppe zijn geweest en als zodanig hebben ge handeld? In zijn antwoord maakte hij een door opponent Van der Leeuw over het hoofd gezien onderscheid tussen twee soorten Einsatzgruppen die met num mers en die welke werden aangeduid met de letters ZBV de eerste categorie die achter het leger optrok om executies te verrichten, was zorgvuldig geselecteerd uit leden van de SS, Gestapo en de Kripo. Menten, een militair ongeschoolde buiten lander, kon onmogelijk tot die gelederen doordringen. De Duitsers Prof. Rütter bleef daarop hameren deden niets buiten het boekje. Heel hun afgrijselijke optreden werd gekenmerkt, want moge lijk gemaakt, door grondigheid en punk- tualiteit. Dat gold zelfs voor hun manier van executeren. Van de regel dat de massamoorden in het diepste geheim moesten plaatsvinden, werd nooit afge weken. De slachtoffers moesten hun sie raden inleveren en zich ontkleden. Daar na werden ze dood geschoten en wel altijd door twee man. Zo luidden de voorschriften en zo gebeurde het. Behal ve in Podhorodze, hetgeen prof. Rütter tot een van zijn bovengenoemde conclu sies bracht. Maar de tweede categorie Einsatzgrup pen, de ZBV kon Menten daarvan lid zijn geweest? Inderdaad, aldus prof!' Rut ter, maakten die weieens gebruik van de beesten van buitenstaanders bij wijze van tolk, inkoper en dergelijke. Zo'n buitenstaander zeg Menten, maar het is veel vaker voorgekomen kreeg dan het uniform van een Sonderführer aan om hem het oversteken van de grenzen tussen de verschillende militaire sectoren te vergemakkelijken. Met enige vorm van indiensttreding had het niets te maken. Volgende punt van prof. Rütter (eens gepromoveerd op de berechting van oor logsmisdadigers en dus niet helemaal van zijn leerstoel afgedwaald): er is geen sprake van dat dit tweede type Einsatz- kommando's massa-executies heeft uitge voerd. Dat was hun taak niet, dat stond niet in hun boekje. Ze hadden een be- stuursopdracht, ze waren een soort tijde lijke politie in afwachting van definitieve regelingen. De beste garantie dat iemand (lees: Menten) niet bij massa-executies betrokken is geweest, vormt zijn aanwe zigheid in de staf van een dergelijk ZBV- kommando. Het was op 6 of 7 juli 1941, zo scoorde Rütter hooggeleerd verder, voor Einsatz- kommando's totaal onmogelijk in Podho rodze te komen. Het dorp lag vlak achter het front, midden in de strook waar nog steeds vijandelijkheden voorkwamen, kommando's werden er door het leger (toch al geen liefhebber van de SS) een voudig niet toegelaten. De hulzen van de kogels, in Podhorodze gevonden? Alweer had prof. Rütter een antwoord, hetgeen rechtbank-president mr. Schroder deed verzuchten: „Straks bent U ook deskundig als patholoog-ana toom". Ze bleken afkomstig geweest te kunnen zijn van het schiettuig waarmee het Duitse leger en de eerste kategorie Einsatzgruppen organiek bewapend wa ren, maar het kommando waarmee Men ten alleen kan hebben opgetrokken (ZBV), was organiek heel anders bewa pend, namelijk op de manier van de politie. „De enige rol die Menten even tueel gespeeld heeft", zei prof. Rütter, „is die van aangever geweest". Zelfs dit acht te hij om vier redenen uitgesloten. a.: De Duitsers hadden hem daarvoor niet nodig; b.: Hij was als zodanig zelfs onbruikbaar; c.: Hij kon in de chaos van de eerste oorlogsdagen niet over vervoer beschik ken; d.: Hij zou dwars door de frontlinie hebben moeten reizen, hetgeen onmoge lijk was. Tenslotte wees hoogleraar-detective Rut ter de rechtbank nog op het feit dat er op de foto's van Menten in uniform een monocle zichtbaar is attribuut, slechts voorbehouden aan hoge SS-officieren en zeker niet aan een Sonderführer mits men althans de kiekjes bestudeert met een speciale loep zoals postzegelverzame laars die gebruiken. Hetgeen rechtbank president Schroder wanhopig deed vra gen: „Kan er op de volgende zitting een dergelijke loep voorhanden zijn?" Rijks rechercheur Peters (had er nooit aan gedacht) beloofde snel en schuldig dat het in orde zou komen. Onderzoekcommissie PGGM: ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) De commissie, die onder leiding van prof. De commissie werd indertijd ingesteld naar aanleiding van publica- i mr. A. D. Belinfante een onderzoek heeft ingesteld naar de ties over de voorzitter van het fonds, dr. W. L. P. M. de Kort buitenlandse beleggingen van het grote Nederlandse pensioen- (oud-KVP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer), als zou deze fonds PGGM, is tot de conclusie gekomen dat er sprake is geweest privébelangen hebben in de pensioenfondsbeleggingen in Fran- van een vermenging van functies, die beter vermeden had kunnen krijk. worden. Er zijn echter geen financiële manipulaties in het spel. j Haagse politie na oplossen antiekroof: llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllH DEN HAAG (ANP) Op het ogenblik wordt onderzocht of een verzekering te gen de materiële ge volgen van politieke misdrijven zoals gij zelingen kan worden gevonden in bijvoor beeld het algemene verzekeringspakket van de particuliere schadeverzekeringen. Dit heeft dr. J. van Londen, voorzitter van de CBOG (cen trale beleids- en on dersteuningsgroep) gezegd naar aanlei ding van het verschij nen van het/$,ï,de jaarverslag. Volgens dr. Van Londen ligt een dergelijke ge noegdoening niet op Kadett Special, Kadett City bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur kwaliteitsverhuur: Door de gigantische antiekzaak, waarbij nu al voor zeven miljoen gulden aan gestolen antiek en schilderijen boven water is gekomen, zal de Haagse recherche over een maand een belangrijk aandeel leveren tijdens een internationaal politie-symposium op het hoofdbureau van interpol in Parijs. De rechercheurs van het Haagse bureau Inbraken hebben met het oplossen van nu al 58 antiekkraken bij onderzoeken in het buitenland zoveel problemen ontmoet in de officiële sfeer, dat men hierover onmiddellijk contact heeft opgenomen met de Nederlandse vertegenwoordiger van Interpol, zodat nu gepraat zal worden, hoe men die onderzoeken internationaal beter en sneller kan doen verlopen. Hoofdinspecteur J. Posthumus, die de leiding heeft in de antiek zaak, vindt het van groot be lang, dat er een standaardisatie komt in de' informatieverwer- ,ving en -verstrekking op inter nationaal niveau aan de ver schillende politiekorpsen. Bij pogingen om gestolen antiek in België en Duitsland terug te vin den bleek een belangrijke hin dernis de verschillende om schrijvingen in Nederland (b.v. ..Vrouwtje in klederdracht") en andere landen (bv. „Zeezicht met vrouw"). ..Het beste herkenningsmiddel, dat we hebben is natuurlijk de foto, maar ik vind ook de wer kwijze van bijvoorbeeld het overvallenteam, een groep men sen, die landelijk de contacten onderhoudt en signalementen verwerft en doorgeeft, zeer be langrijk. Daardoor krijg je een vaste manier van het omschrij ven van antiek, die voor de her kenning en dus in het onderzoek De hoofdinspecteur vindt, dat de Duitse politie veel beter is georganiseerd op dit gebied dan de Belgische. „In Duitsland be staat een groep agenten, samen gebracht in een speciale afde ling, die gespecialiseerd zijn op kunst en antiek en die regelma tig contact houden met de vei lingen. In München alleen al zijn tweehonderd veilingen, zo dat het voor ons een ondoenlij ke zaak zou zijn geweest een nauwkeurig onderzoek in te stellen. We hebben dan ook veel gehad aan de medewerking van de Duitse recherche. In België echter hebben we dat helemaal zelf moeten doen. Daar hebben we dan ook het minste kunnen bereiken". De heer Posthumus vertelt, dat voor dat laatste nog een andere oorzaak aan te wijzen is. „In tegenstelling tot in Duitsland is het in België (vanwege de wet- Hoofdinspecteur Posthumus: Door standaardisering van omschrijvingen wordt antiek voor de politie beter herken baar. geving) niet toegestaan om goe deren, die bij veiling zijn ver kocht aan partikulieren, in be slag te nemen. Door het gebrek aan communicatie wisten we dit niet tevoren, zodat we uiteinde lijk als bewijsmateriaal in Ne derland genoegen hebben moe ten nemen met foto's van de bewuste kostbaarheden. Sinds dien hebben we ons telefonisch uit voorzorg eerst op de hoogte gesteld van de mogelijkheden in het buitenland om niet onver- richterzake terug te hoeven ke ren". Tijdens het Interpol-symposium, dat op 14, 15 en 16 juni in Pavös wordt gehouden, zal ervoor wor den gepleit om via Interpol in ternationaal op standaardfor mulieren informatie te telexen naar de verschillende landen. De laatste jaren is de Centrale Recherche Informatiedienst aan de Raamweg bezig met de iden tieke registratie van kunstvoor werpen op nationaal niveau. Andere punten in dit verband, die al op de agenda van het symposium staan vermeld, zijn de consequenties van deze pro blemen op politiegebied, de ef fecten van kunstdiefstallen in de handel door het ongewoon hoge aanbod ineens, de wer kwijzen van gespecialiseerde kunst- en antiekbendes en he lers (in de handel rekent men daartoe ook de veilingen) en de methoden om gestolen antiek in het buitenland weer „wit" te maken. het pad van de over heid, omdat dat juri disch onhaalbaar is. Toch heeft de be leidsgroep het kabi net gevraagd een ma teriële vergoeding te geven voor geleden schade. „Verschillen de ex-gegijzelden hebben reeds een proces tegen de Staat overwogen. Met eeni gebaar van materiële i steun krijgen zij de' erkenning van de overheid, dat sommi gen van hen lelijk tussen de wal en het! schip zijn terecht ge- f komen", aldus dr. i Van Londen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHII S ADVERTENTIE DE VIEUX MET DE FRANSE BRANDY //Lel verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren, vraag inlichtingen aan: Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 Landelijke regeling voor asiels DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse Vereniging ter Be scherming van Dieren wil een eind maken aan de treurige toe standen die heersen in een groot aantal asiels in ons land. Daartoe zal de vereniging een landelijk asielreglement opstel len en de asiels, die geen geld hebben voor verbeteringen, fi nancieel steunen. Uit de legaten zal daarvoor dit jaar een half miljoen gulden worden gereser veerd. Heineken schort bierlevering op aan discounts DEN BOSCH (ANP) - Heine- ken heeft de bierleveranties aan de firma Kien, elf discount win kels verspreid over het hele land, opgeschort omdat dit be drijf de door Heineken bier brouwerijen vastgestelde mini mum-verkoopprijs ontduikt Kien verkoopt sinds dinsdag een krat Heineken bier (24 fles jes) voor 10,50, terwijl de door Heineken voorgeschreven mini mum verkoopprijs 10,54 be draagt Volgens directeur Van der Zeeuw zal Kien voorlopig Hei neken bier beneden de voorge schreven minimumverkooprijs blijven verkopen. De firma heeft nog voor ongeveer een week voorraad in huis.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13