Zilveren anjer voor Simon Leenheers bemoeienis met oeroud Rijnsburg Dokter Jan van Nes legt praktijk neer AFSCHEID BINNEN EEN STEVIGE NOORDWIJKSE TRADITIE Noordwijk bij laatste acht Basketbaltoernooi Nijssen Trotters Prins Claus opent 1 juni Leidse Detailhandelschool STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 MEI 1977 PAGINA 5 :it Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Zelfs aan de loopbaan van een „echte" arts komt een einde. Je hebt talloze „ge vallen" tegenwoordig van medicijnen studerenden zonder dat daar een tradi- I lie achter zit. Maar nu en dan kom je nog die roe- I ïing-artsen tegen, de heel- itande die van vader op zoon is doorgegeven. „Het zit in de familie", zeg je dan De doktersgeslachten; ze worden zeldzamer, maar ze zijn er nog. Een voor beeld daarvan is dokter Jan van Nes, derde genera tie van een geslacht dat al meer dan 125 jaar op een voorbeeldige manier de ge zondheidszorg in Noord- wijk heeft bediend. Dokter Van Nes sluit op 1 juni zijn praktijk. Geen spreekuur meer, geen bevallingen in het holst van de nacht, niet meer rustig zitten en dan plotseling weggeroepen worden. Want van die ge beurtenissen hangt een doktersloopbaan aan el kaar. De medicus Jan van Nes heeft zo 35 jaar lang klaargestaan voor zijn pa tiënten. Een raadsman in velerlei opzicht gaat nu werkelijk van zijn verdien de rust genieten. De eerste dokter Van Nes ves tigde zich op 1 november 1850 als arts in Noordwijk. Een jon geman die z'n praktijk begon toen hij nauwelijks 20 jaar was. Die grootvader van Jan van Nes slaagde met de hoog ste lof voor zijn artsexamen en die hooggeplaatste lof hebben zijn nazaten met succes nage streefd: In 1902 volgde zoon Hadriaan zijn vader als Noordwijkse arts op en Ha driaan werd een bijna legen darische figuur in het dorp. Volgens de geschiedschrijving was hij een „deftig man" met een volle baard, die op z'n fiets en later ook met paard en rijtuigje zijn patiënten tot in de verre omtrek gewoon was op te zoeken. Een hoog staande man die voor anderen leefde en voor wie niets te veel was. Van 1918 tot 1930 was dokter Hadriaan lid van de gemeenteraad. Hij overleed op 64-jarige leeftijd, nog midden Dr. J. van Nes, afscheid van 35 jaar praktijk in zijn werk. De dr. Hadriaan van Neslaan in het Beeklaan- kwartier herinnert de Noord wijkse gemeenschap nog dage lijks aan deze mensenvriend. Jan van Nes was toen nog te jong om de familietraditie voort te zetten. Dat gebeurde pas in 1942, maar Jan kreeg, al ras een drukke praktijk te verwerken, want de naam Van Nes betekende nog steeds iets in Noordwijk. Dokter Jan ont popte zich weldra als een sportminnend man die onder meer meedeed aan de Tulpen rally en andere sportieve even ementen. Ook dokter Jan van Nes junior diende het openba re leven, van 1962 tot 1970 zat hij in de Noordwijkse gemeen teraad voor Gemeentebelang, met specialisatie gezondheids zorg. Zijn vrouw volgde hem in die raad op tot aan de verkiezingen in 1974. Dokter Van Nes was ook ja renlang voorzitter van de voet balvereniging Noordwijk, de club waarvan hij thans het ere-voorzittersohap bekleedt. Ook neemt hij een vooraan staande plaats in bij het aan tradities zo rijke Sint Joris Gilde. Niet onvermeld ook mag blijven zijn voorzitter-, schap van het Genootschap „Oud-Noordwijk"; hij is vice- voorzitter en medisch adviseur van de Noordwijkse Reddings brigade, hij is lid van de plaat selijke commissie van de Kon. Noord-Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij, en ook was hij werkzaam in de Inter nationale Vereniging Philateli- ca, de vroegere Sportraad Noordwijk en in tal van ande re instellingen en organisaties. Zonder kortaangebonden te zijn is dokter Van Nes een man die niet van „kletsen" houdt. Hij heeft altijd aange pakt, vindt hijzelf. Juist daar om heeft hij altijd zoveel werk aangekund. Volgens mensen die het kunnen weten is Jan van Nes iemand met een grote inzet, humor en slagvaardig heid. Een echte „Noordtuk ker" ook, te porren voor een geintje. Afscheid nu van Jan van Nes, maar niet van zijn befaamde geslacht, want Noordwijk blijft in het bzit van een Van Nes, dokter H. van Nes, de zoon, oefent reeds een jaar of wat een praktijk in het dorp uit. Op zaterdag 4 juni vindt een grootscheepse huldiging plaats, 's middags tijdens een receptie van 3 tot 6 uur in het „Hof van Hol land". Een uit de patiënten gevormd comité is als druk bezig om die dag voor dokter Jan tot een onvergetelijke te maken. Het Prins Bernhard Fonds heeft zijn oog weer welgevallig laten rusten op drie Nederlan ders, die zich „uitsteken de verdiensten hebben verworven voor de Ne derlandse cultuur, of voor die van de volkeren der andere rijksdelen." Die „andere rijksdelen" zijn tot een Antilliaans minimum teruggebracht en het hoeft niet te ver wonderen, dat in 1977 uitsluitend Europeaanse Nederlanders op de no minatie kwamen om een Zilveren Anjer straks in juni in ontvangst te ko men nemen. Onder die Nederlanders bevindt zich ditmaal bakker Si mon Cornelis Hendrik Leenheer, een man die zelden of nooit leentje buur speelde, maar op eigen la-acht en louter uit historische gedreven heid in het Zuidholland se Rijnsburg een lief hebberij ontplooide die boven het amateurisme verheven is. Simon Leenheer mag dan tot 1 april 1.1. brood- een ban ketbakker in Rijnsburg zijn geweest, maar de vaderlandse geschied schrijving is met zijn vrijetijdsinspanningen verrijkt. Op 1 april werd hij „uitgesaneerd"; „het is een vrij zwaar beroep waaraan je niet kunt sleutelen door bijvoor beeld minder te doen. Maar daar gaat het nu niet om." Bakker Leenheer hield ermee op, maar geschiedvorser en ar cheoloog Leenheer verzamelde lauweren die nu door het Prins Bernhard Fonds verzil verd zijn. Sinds zijn jeugd is Simon Leenheer geïnteres seerd in geschiedenis en op gravingen; wat er uit de grond kwam boeit hem nog immer mateloos. „Als jongen kwam ik al in contact met mevrouw Eerdbeek, een notarisvrouw uit Katwijk-Binnen, die als amateur aan bodemonderzoek deed aan het eind der twinti ger jaren. Voor haar zocht ik Romeinse scherven in Valken- Simon Leenheer: „grasduiner" in Rijnsburgs historie burg (ZH). Dat heeft me zo gepakt dat ik m'n hele leven ermee bezig ben geweest. Vlak bij me woonde een student, die later hoqgleraar in de pre historie in Amsterdam is ge worden. Dat is prof. Willem Glasbergen. Een goeie vriend van me, met wie ik ben opge trokken. Onder zijn invloed heb ik de studie van de Rijns- burgse historie op de voet ge volgd, met allé" problemen eraan verbonden. Van Glas bergen heb ik veel geleerd." In de oorlog was Glasbergen in Rijnsburg bij zijn ouders ondergedoken, „we zijn toen veel met elkaar opgetrokken en vlak na de oorlog was er een groot archeologisch onder zoek in Rijnsburg, wat resul teerde in het vinden van de skeletten van de graven van Holland. Daaraan heb ik me dewerking verleend; met het voorbereiden van de opgra ving, afspraken met grondei genaren gemaakt. Ik was een soort intermediair tussen de bevolking en de wetenschap. In 1963 leidde ik bijvoorbeeld nog een noodopgraving met middelbare scholieren". Leenheers activiteiten spreid den zich uit. Hij leerde aan de hand van het schervenmate- riaal bepaalde perioden te de termineren. „Wat ik deed, was de helpende hand bieden aan de wetenschappelijke onder zoekers." Rond 1955 was er in Rijnsburg een vondst van Me- rovingische scherven uit de 7e eeuw, ergens in een rioolput, in de Narcissenstraat, waai- nu het politiebureau staat. Dat waren overblijfselen van een boerderij, een opvallende vondst. „Ik heb vreselijk veel scherven in handen gehad. Daaruit heb ik mijn kennis opgebouwd en hoogachting ge kregen voor de wetenschap met wie ik heb samengewerkt. Hier waren opgravingen bij de vleet. Rijnsburg is één van de best archeologisch onderzoch te plaatsen in Nederland." Simon Leenheer is gaan door borduren op de abdijtoestan den, op de verhouding tussen de graven van het Hollandse Huis en de Rijnsburgse bevol king. Hij begon te publiceren. Vlak na de oorlog over Rijns burg onder de Duitse bezetting (Leids Jaarboekje 1946). sa men met Glasbergen over het Armhuis van Rijnsburg (Leids Jaarboekje 1951). in '55 over de Merovingische vondsten. En Leenheer deed mee aan de serie „Rijnsburg in oude an sichten", gezellige plaatjes van een oud dorp. In '74 publiceer den J. B. Glasbergen (archie fonderzoek) en Leenheer (vroege geschiedenis) een ge denkboek over „Rijnsburg 1000 jaar", een werk, „dat no gal is aangeslagen, lokaal werk op niveau min of meer. Met aardige hinten voor niéu we onderzoeken. Archeologen van naam vinden mijn gestel de hypothese over de ligging van de Rijnsburgse „burcht" waardevol. Misschien wordt dit in de toekomst aangepakt, als er tijd en geld voor is. Kortom, ik ben altijd een vraagbaak geweest voor iede reen wie de Rijnburgse ge schiedenis na aan het hart lae." „Ik ben nu als „grasduiner" onderscheiden. Dat grasdui nen heeft als voordeel, dat je iets kunt laten liggen en aan wat anders kunt beginnen zon der dat iemand je daarvoor op de vingers tikt. Ik heb dit werk altijd voor m'n plezier gedaan enmen schijnt het toch wel aardig te vulden. Hoewel het me is gebleken, dat er veel andere amateur-on derzoekers in het verborgene bezig zijn zonder dat dit naar buiten komt." Sirhon Leenheer is buitendien een werker van het eerste uur. In '51 was hij lidnummer 16 van de Archeo logische Werkgemeenschap Nederland, een vereniging die inmiddels is uitgegroeid tot ruim 2500 leden. En ook dat komt niet altijd naar buiten. Na zege op Zuidvogels: 20 De tweede (knappe) goal \7an Noordwijks John van Dijk in beeld. Egbert Vos van Zuidvogels kan slechts toekijken. (Van onze sportredactie) NOORDWIJK Vijftien minuten heeft Noord wijk gisteravond de woorden van trainer John Eelman „Ook de beker is voor ons belangrijk" volledig waargemaakt. Eén kwartier lang was Noordwijk in het bekertreffen met Znidvogels echt gemotiveerd bezig. In die periode werd ook een 20 voorsprong opgebouwd die de roodwit- ten de kwartfinales van de KNVB-bekerstrijd (tegenstander: Volendam) voor zaterdagamateurs deed inwandelen. Met recht wandelen. Want in de resterende vijfenzeventig minuten was slechts de Huizense derdeklasser aan het woord. Duide lijk minder technisch, maar wel ann»i«»nHjv hoosiaster. Dat gretiger spel leverde Zuidvogels evenwel niets op. De Noordwijk-defensie mocht dan niet echt in topvorm steken, de ruim aanwezige routine hield de laatste linie van de zeekanters veelal moeiteloos overeind. En waar ook die laatste lijn faalde, was er dan altijd nog de nerveus ogende aanval van Zuidvogels. Na de hervatting duidelijk slagvaardiger waar het de voorbereidingen betrof, maar in de eigenlijke afwerking negentig minuten lang van slag. Han van der Mast en aanvoerder Henk Koelewijn bijvoorbeeld. Alleen voor Noord- wijk-doelman Ab van der Niet knalden zij tegen het lichaam van de-Noordwijkse goalie op. Of Rob Kooy. Nadat voorstopper Frans van der Veen (met de hand?) op de doellijn had gered bij een inzet van Ab Schaap was hij het die in ideale positie de lat raakte... Alleen door die missers had Noordwijk aan de twee snelle treffers van John van Dijk voldoende voor plaatsing bij de laatste acht Twee kwalita tief knappe goals, dat wel. De eerste sag al in de vijfde minuut het daglicht na een vlot geno men vrije trap van Jan Willem Bogers en een voorzet op maat van Ruub Bröring; de tweede viel tien minuten later nadat Van Dijk persoon lijk Vos op het verkeerde been had geset en met het linkerbeen had toegeslagen. LEIDEN De Leidse basket- klasse uitkomende Nijssen Trot- d<x>r de spelers van (de jarige) «vereniging Nijssen Trotters ters, ook sterke tweede divisie- Frans Nijssen zelf georganiseer- >e- v^aruseert morgen een sterk- teams als het Alphense BVO, de toernooi, begint om tien uur.- n i toernooi. In de sportzaal het gepromoveerde VAK Stars Omstreeks vijf uur zal de laat- r°ekplein in de Merenwijk zul- LISC, Lisse, Sphinx en Luba in ste bal door de basket worden •en. behalve het in de eerste actie komen. Het, overigens gewerkt UNIEKE JAPANSE TENTOONSTELLING EN NAAMSWIJZIGING (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP Prins Claus opent woensdag 1 juni om drie uur, in het bijzijn van onder anderen de thans demissionaire minister Van Kemenade, de commissaris van de koningin mr. Vrolijk en de Japanse Ambassadeur Masue Takashima, het nieuwe onderkomen van de „Leidsche Scholen voor de De- tailhandel" aan de Leidsedreef 4 in Leiderdorp. De school zal tevens een naamswijziging ondergaan, omdat haar verzorgingsgebied inmiddels veel groter is dan de Leidse regio. De detailhandelschool (zowel lagere als middelbare detailhandelonderwijs) zal voortaan onder de naam „Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs" door het leven gaan. Ter gelegenheid van de opening wordt in het schoolgebouw van 2 tot en met 23 juni een tentoon stelling gehouden over Japan. Dat is de reden dat de Japanse ambassadeur op 1 juni aanwe zig is. Hij zal in het bijzijn van Prins Claus de expositie, opge zet door leerlingen van de school met medewerking van bedrijven en instituten, openen. Die tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Leerlingen hebben ter gelegen heid van de officiële ingebruik stelling van de school 200 Ja panse stempels gefabriceerd die in het gebouw zijn opgehangen. Directeur J.C. van Britsum (49), sinds 1968 aan de school ver bonden. vertelt over het karak ter van de tentoonstelling: „Er waren nog meer landen die in aanmerking kwamen voor de tentoonstelling. Uiteindelijk is gekozen voor Japan, omdat Ne derland een aantal duidelijke banden heeft met dit land. Al lereerst het feit dat in beide landen het aantal inwoners per vierkante kilometer erg groot is. Ook historisch heeft Nederland banden met Japan. Een Hol landse nederzetting op Deshima is vanaf het begin van de zeven tiende eeuw tot het midden van de vorige eeuw vrijwel het enige contact van Japan geweest met de buitenwereld". De tentoon stelling geeft een beeld van de Japanse handel en economie. Tevens werden daarbij de com merciële banden aangestipt die een aantal Nederlandse bedrij ven hebben met Japan. Niet al leen de Japanse commercie komt aan bod, tevens worden enkele facetten van het Japanse alledaagse leven belicht: kle ding, theater en literatuur. RIO Het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs (RIO) kwam nog zeer recentelijk in het nieuws in verband met een nabij gelegen stuk grond. De school had een optie op het terrein om aldaar parkeerplaat sen, een bromfietsstalling en mogelijke uitbreiding van de school te realiseren. Die optie liep enige maanden geleden af en toen toonde „De Vleesmees- ters" uit Leiden, een vereniging van slagers belangstelling voor de grond voor de bouw van een drie lagen tellend kantoorge bouw. Burgemeester en wethou ders stellen de raad overigens tijdens de vergadering van 23 mei voor de grond inderdaad aan „De Vleesmeesters" te ver kopen, ondanks de felle kritiek van het RIO. Het college is van mening dat na het verlopen van de optie de school geen recht meer heeft op de grond. De voorzitter van het schoolbe stuur, het tweede kamerlid Port- heine van de WD probeerde bij het ministerie toestemming te Leerlingen van het Rijnlands Instituut voor Ondernemers onderwijs werken hard aan de opbouw van een tentoon stelling over Japan. krijgen om het terrein zoals was gevraagd bij de school te trek ken. Hij kreeg mondeling de toezegging dat het ministerie ak koord ging, maar schriftelijke bevestiging van het gesprek tus sen de heer Portheine en het ministerie is nog steeds niet bin nen. Het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp heeft twee alternatieven waarop een eventuele uitbreiding van de school gerealiseerd kan worden. Die alternatieven zijn: bouwen nabij de provinciale weg of aan de overkant van de Engeldael in Buitenhof. Het aantal leerlingen van de school neemt het komend schooljaar met meer dan 10 pro cent toe. Het totaal aantal leer lingen ligt dan tussen de 425 en 450. De nieuwe school beschikt over 25 leslokalen, terwijl 25 docenten aan de school zijn ver bonden. Directeur van Britsum startte in 1968 met het detail handelonderwijs in een pand aan de Oosterkerkstraat in Lei den met 38 leerlingen. De eerste paal voor het nieuwe gebouw aan de Leidsedreef werd op 7 februari 1975 geslagen door de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer Portheine. De school is gebouwd door Vink en Veenman b.v. uit Noorden. Ar chitect was de heer Kneppers' uit Haarlem. Het pand heeft ruim 3,6 miljoen gulden gekost. De leerlingen van de geheel door het ministerie van onder wijs gesubsidieerde school zijn afkomstig uit 32 gemeenten. Leerlingen die de lagere of mid delbare detailhandelschool heb ben doorlopen zijn vrijgesteld van het middenstandsdiploma. Directie en schoolbestuur on dernemen thans stappen om leerlingen van een bepaalde stu dierichting ook vrij te stellen van het horecadiploma. Opval lend aan de school is de zoge naamde omgekeerde onderwij- spiramide. De meeste leerlingen zitten niet in de laagste klassen maar in de hoogste klassen. Overigens zijn bij het arbeids bureau geen jongens en meisjes afkomstig van de „Leidsche scholen voor de detailhandel" als werkloos geregistreerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5