Kommer en kwel: meestal oorzaken van stoornissen in gezondheid van 't kind VAN HUIS UIT Zorgwekkende ontwikkeling in potplantenveiling SECTIE GROENTE NTS VERDER UITGEBOUWD MEVR. VAN DEN DRIES-WIEDEMANN: IDINSDAG 17 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Mevrouw drs. M.E. van den Dries-Wiedemann wijdt haar leven aan kinderen in het kinder ziekenhuis. Niet overwe gend aan de zieke, maar aan de „gezonde" kinde ren, die toch lichamelij ke klachten hebben. Ze zijn psychisch zo zwaar belast dat ze een ventiel voor hun conflictsitua ties zoeken in ziekelijke symptomen. Want emo tioneel- en lichamelijk welbevinden zijn onlo smakelijk met elkaar verbonden. Afwijkend gedragspatroon of bij voorbeeld aanhoudende hoofdpijn zijn vaak een noodsein: „ik voel me zo ellendig in de kou staan". TEKST: TINY FRANCIS Mevr. Van den Dries-Wie demann: „Niet ieder kind kan tekenen. Met poppen spelen gaat beter. Soms spelen ze de hele conflict situatie met de poppen na en op die manier kom ik er vaak achter. Het is doodeng wat er soms te- voorschijn^komt". Op school worden kinderen in een gedwongen situatie gebracht met volwassenen en leeftijdgenoten die hen sympathiek of antipathiek zijn. Ze staan dagelijks bloot aan kritiek van klasgenoten die hen aanvaarden of laten vallen. Niets is .zo verschrikkelijk voor een kind als door de groep te worden uitgestoten. In de les gaat 't meestal nog wel, daar kan de leerkracht ingrijpen, maar op de speelplaats, buiten klassever- band kunnen zich stille drama's voltrekken met fatale gevol gen. Een kind wordt gepest! Het falen in de kindermaatschap pij, de school, kan zijn hele leven beinvloeden. gebaar van kleine handen met Schuldgevoelens Hij heeft geen mogelijkheden om dit te verdragen, te ver werken of zich te verweren: 'thuis wordt zo'n kind vaak lui gevonden, dom, ongeïnteres seerd. Broertjes en zusjes doen het beter. Er ontstaan schuldgevoelens ten opzichte van de ouders omdat het niet aan de normale eisen voldoet. Het is een psychische sneeuw bal, die tenslotte zover rolt dat het de helling afgaat. Het vlucht onbewust in ziektever schijnselen, die bedriegelijk veel lijken op een lichamelijke stoornis, maar dit in aanleg niet hoeven te zijn. Doordat het kind zich in de steek gela ten voelt, 'gek' gevonden, niet in de pas kan lopen trekt het zich terug in eenzaamheid. Het is bang voor contacten met anderen, isoleert zich en zijn innerlijke onrust kan zich vroeger of later uiten in een psychosomatisch klachtenpa troon, waarop emotionele fac toren een grote invloed heb ben. Het uitziften van onver werkte, niet onderkende pro blemen die hiervan de oorzaak zijn, is de taak van mevr. van den Dries, psychologe in het Haagse Julianankinderzieken- huis. Zij moet het hebben van haar scherpzinnig doorzien van schijn en werkelijkheid. I Haar hart is echter groot en luim en biedt plaats voor alle Ainderen, die hun narigheid in haar schoot werpen. „Je moet voor mijn werk lichamelijk erg fit zijn", zegt ze naden kend in haar rustige huis in het Benoordenhoutkwartier. „U hebt geen idee hoe uitge rust je moet zijn om het „aan te kunnen" Ze praat heel kalm met een zachte stem, woorden soms vluchtig onder strepend met een vlinderend uiterst fijne, spitse vingers. „Toch is het minder roman tisch dan het lijkt. Ik heb te maken met psychosomatische ziekten onder de druk van school en gezin. In een gezin heb je natuurlijk ook spannin gen, zoals in elke leefgemeen schap. Als het te erg wordt (het incasseringsvermogen van elk kind is natuurlijk ver schillend. De behandeling scheelt dan ook van geval tot geval) als dus een bepaald kin in een bepaalde situatie aan stress is blootgesteld, gaat het zijn onlustgevoelens met zijn lichaam tot uitdrukking brengen". Als voorbeeld neemt zij buik pijn. „Een groot deel van de kinderen met buikpijnklach ten mankeert niets. Het is zo naar dat zijn omgeving ge neigd is te denken dat zo'n kind zich aanstelt En dat is gewoon niet waar. Het hoeft helemaal geen aanstellerij te zijn. De buikpijn is echt. Mid den in de buik zit een zenuw vlecht, (de z.g. „Plexus Sola ris"). Zo'n kind kan bekneld zitten in een dilemma waarvan het zich mogelijk niet eens be wust is". Mevrouw van den Dries staat dan voor de zware opgaaf om met inzet van haar hele per soonlijkheid en intellect de si tuatie van het door buikpijn geplaagde kind doorzichtig te maken. Bij wijze van psychi sche röntgenfoto laat zij het tekenen. „Maar niet ieder kind kan tekenen", verzucht zij. „Met poppen spelen gaat be ter. Soms spelen ze de hele conflictsituatie met de poppen na en op die .manier kom ik er vaak achter. Het is dood eng, wat er soms te voorschijn komt". Vanzelfsprekend is dit pas het einde van diagnosti sche pogingen. Een kind met aanhoudende buikpijnklach ten gaat in het Julianakinder- ziekenhuis (als elk kinderzie kenhuis de beste plaats voor jeugdige patiënten om beter te worden omdat iedereen, vanaf de geneesheer-directeur tot de portier gewend is met kinde ren om te gaan) door de medi sche molen. Het wordt opgeno men en terdege onderzocht. Zwakke plek „Is er lichamelijk geen afwijk ing - en dit is het geval bij een groot deel van de buikpeijn- klagertjes - dan komt het kind bij mij terecht. Voor ouders zijn de psychosomatische klachten een veel bedreigen der zaak dan puur lichamelij ke. Ze eisen een langdurige begeleiding en wijzen erop dat een kind zich psychisch heeft afgeschermd. De zwakke plek speelt op. Een moeilijk te aan vaarden situatie". Wanneer al dus de kinderarts lichamelijke klachten heeft laten uitsluiten, volgt bij oudere kinderen het onderzoek van mevrouw van den Dries. Ze valt niet dood op een paar IQ punten. Waar ze van uit gaat is: kan het kind op school mee? Zijn er thuis soms („verkapte") problemen? Is het gelukkig? De invloed van een zelfs niet uitgesproken conflict tussen ouders kan catastrofale gevolgen hebben. „Ik heb een meisje onder behandeling ge had dat het enige contactpunt tussen uit elkaar drijvende ou ders vormde. Weet u waarom? Omdat het kind zulke grote problemen gaf. Is het niet triest Het was de enige boei waarop hun huwelijk nog dreef. Maar zo'n dochtertje is de dupe". Kinderen zijn net kleine seismografen. Ze regi streren haarscherp. Over gezinsachtergronden schreef dr. B. Schucking een schokkend boek: „Wij maken onze kinderen ziek". Bij het onderzoeken en ontvouwen van ragfijne ketens moet de lezer zich wel doodschrikken. Er zijn wel duizend manieren om een kind voor zijn leven de das om te doen. Veel te gemakkelijk neemt men aan motorische handeling om let ters te kunnen vormen onder de knie hebben. „Sommige zien het woordbeeld niet". Drs. Van den Dries neemt de Griekse hoofdletters als voor beeld. „Je kunt die heel goed kennen, zo moeilijk zijn ze niet. Maar toch kan je in Grie kenland niet zo gauw een straatnaam lezen. Dat wordt spellen. Zo „lezen" leesblinde kinderen. Die moeten de woor den per letter uiteenrafelen om er iets van te kunnen ma ken. Toch kunnen ze dezelfde intelligentie hebben als een vlot lezende leerling. Wat ze nodig hebben is een speciale dat een driejarige (zelfs een „baby") „niets merkt", (tegen woordig menen wetenschap pers dat een foetus al prenata le invloeden ondergaat). Ast ma, buikpijn, hoofdpijn, diah reem bedplassen zijn maar en kele psychosomatische stoor nissen van een heel leger. „Van alle zesjarige kinderen is 6% nog niet droog", vertelt drs. v.d. Dries. „Dit kan veel redenen hebben. Als die zes jaar nog niet voorbij zijn, zien we het aan, wel kan het kind ervoor opgenomen worden, de stoornis kan ook een lichame lijke oorzaak hebben. Maar angst, spanningen, nervositeit, stress een familiaire zaak kun nen er een rol van betekenis bij spelen. Wat doet een kind met zijn bagage. Daar gaat 't om! Een psycholoog is er in principe voor gezonde mensen en gezonde kinderen. Neemt niet weg dat het uiterst heil zaam kan zijn als kinderen eens met iemand praten over dingen, die ze gewoonlijk ver zwijgen. Levenservaringen „Soms komen ze met confi denties waar je van achterover slaat. Ik zeg wel eens: als er iets is waar je met niemand over kunt spreken, dan kun je als je wilt er hier over praten. De levenservaringen van een kind merk je pas als er gedonder komt. Voor die tijd zouten ze het op. Je moet je ook niet in slaap laten sus sen door een facade van tevre denheid. Bij een behandeling probeer je met een kind een relatie op te bouwen. Je zoekt naar een middel tot communi catie als het er raar uitziet. Soms verloopt het heel plezie rig. Laatst had ik een jochie dat met maagklachten werd opge nomen. De dokters konden niets lichamelijks vinden. Toen bleek dat hij over de hele linie op school niet mee kon. Dat werd thuis niet geac cepteerd. Ik nam contact op met de school en adviseerde overplaatsing op een LOM- school. Eerst was er wat te genwerking door de ouders, maar na vijf maanden had ik de vader aan de telefoon. Het ging nu best. Een heleboel ouders worden kopschuw als je het woord LOM-school maar laat vallen. Dan denken ze dat hun kind achterloopt of zoiets. Dat is nu juist zo'n misvatting. Een LOM-school is voor kinderen met een andere structuur. Om een school met succes te door lopen is er een noodzaak van intellectuele rijpheid, rijping ook van de motoriek, samen spel van handvaardigheid en visuele belevenis bij lezen en schrijven. Het kind moet de Welke andere klantjes komen qua aanleg het beste tot hun recht op een LOM-school? „De kinderen die zich niet kunnen concentreren. Ze luis teren wel in de klas, maar voor de rest horen ze alleen maar de vogeltjes. Te zwaar Verder natuurlijk de kinderen die zich per definitie nu een maal wat langzamer ontwikke len dan andere". Volgens drs. Van den Dries wekt de voort durende confrontatie met te zware opgaven thuis of in de klas deprimerend. „Je kunt hebben dat ze zich terugtrek ken in depressies, maar ze kunnen zich ook geweldig gaan afzetten tegen de omge ving. Daar krijg je die jeugd- troepen van. Als het je lukt ouders zo nu en dan een beetje recht te trekken, op het spoor te zetten van waar ze zelf wan hopig naar zoeken, als ze maar denken: „Laat ik het zo eens doen, dan gaat 't misschien beter", is dat op zichzelf al een grote beloning". De meeste stoornissen in de kinderge zondheid worden niet veroor zaakt door luchtvervuiling of karig huishoudgeld, maar door kommer en kwel. Ze kun nen er niet tegenop door de negatieve betekenis die dingen voor hen krijgen. Met de ten dens om alles wat uit de hand loopt voetstoots op het milieu te schuiven is mevrouw Van den Dries echter niet zo geluk kig. „Er zijn zoveel vakken op school", peinst ze. „Waarom is er nu niet eens een vak bij waarin kinderen wordt ge leerd wat en wie ze eigenlijk ZIJN! Waarom bij al die vak ken met inbegrip van expres sievakken en sport, nu niet eens eén beetje voorlichting over onderlinge menselijke verhoudingen. Lessen in „le vensinzicht". Dat lijkt me best zinnig". HONSELERSDIJK In 1972 werd mede als gevolg van de explosie ve ontwikkelingen in de teelt van potplanten, een bemiddelingsbureau ingesteld ten behoeve van de verkoop van pot planten. Ook'de CCWS te Honselersdijk ver leende daaraan mede werking. Het bestuur van de CCWS volgt thans evenwel met eni ge zorg de ontwikkelin gen, omdat in het afge lopen jaar ongeveer 60 procent van de potplan tenverkoop geschiedde via bedoeld bemidde lingsbureau en daar door de handel aan de veiling van planten in moeilijkheden dreigt te Juist in de laatste tijd heeft de CCWS aanzienlijke bedragen geïnvesteerd, ten behoeve van de potplantenverkoop, onder meer door de bouw van een nieuwe koopliedentribune, het plaatsen van speciale veiling- klokken en aankoop van sta pelwagens, bouw van een nieuwe hal mede om een goed klimaat voor de planten te scheppen en instellen van een cash-an carrybedrijf. Met ingang van deze maand verdeelt het veilingpersoneel de gekochte planten onder de kopers èls dienst verlening. Dat alles heeft aanzienlijke uitgaven gevergd. Hoe sterk de omzet van potplanten is gestegen blijkt onder andere uit het feit, dat in 1973 een omzet werd bereixt van 8.826.779,47 in 1974 was dat 13.945.373,86, in 1975 21.383.700,12 en afgelopen jaar 26.184.657,96. Geconsta teerd wordt een zodanige ver koop via het bemiddelingsbu reau, dat deze afgelopen jaar meer dan de helft beliep. Ge zien de struktuur van de pot- plantenbedrijven in het West- land en de Kringveilingen wordt dit begrijpelijk ge noemd. Toename In het afgelopen jaar nam de aanvoer van potplanten aan de CCWS toe met 6 1/2 pro cent doch via het bemidde lingsbureau met ruim 40 pro cent. In sommige maanden nam de aanvoer via de veiling- klok zelfs af. In het Contactor gaan van de CCWS wordt dat een zorgwekkende ontwikke ling genoemd. De maanden februari en maart vertonen gelukkig een iets gunstiger beeld, doordat de omzet via de veiling toe nam met respectievelijk ruim 46 en 38 procent, tegen 41 en 43 procent van het bemidde lingsbureau. Gezien het grote belang van de veilingklok als prijsvormings instrument voor de potplan ten, thans en in de toekomst, nam het bestuur reeds ge noemde stappen. Dat is in het belang van de CCWS op lange termijn, zo wordt geconsta teerd. Vooral door invoeren van het afgeefsysteem wordt het de kopers aantrekkelijker gemaakt hun handel op de CCWS in te stellen. Sortiment Bovendien wordt het van be lang genoemd, dat een zo ruim mogelijk sortiment potplanten wordt aangevoerd en dat uit gebreid. Geadviseerd wordt dan ook om van een grote partij potplanten niet alles via het bemiddelingsbureau te verhandelen, maar een deel ter veiling aan te voeren, waar eveneens vraag kan bestaan. Toen in december de markt De potplantenveiling in Honselersdijk. van poinsettia's overvoerd bleek te zijn, was plotseling de veiling „goed genoeg" voor de afzet. Op alle veildagen moet dan ook voldoende voorhan den zijn. De lage gemiddelde aanvoer op vrijdagen gaat niet alleen organisatorische proble men geven, hetgeen resulteert in hogere kosten, maar het wordt op die manier ook voor de kopers met aantrekkelijk gemaakt. Op vrijdag was slechts 2/3 van de aanvoer op woensdag aanwezig. „Uit vergelijkingen met ande re veilingen, maar niet alleen daaruit blijkt, dat een aantal planten eenvoudigweg niet bij de CCWS wordt aangevoerd", zo wordt geconstateerd. Moge lijkheden liggen er zeker en zal ook goed worden beloond voor het hele pakket. Het maakt de potplantenveiling als geheel alleen maar aantrekke lijker voor kopers. Naaldwijk De Sektie Groente van de NTS (Neder landse Tuinbouwstudieclubs; breidt haar aktiviteiten ver der uit. Nieuwe gewassencom- missies worden opgericht, meer teelttechnische aktivi teiten worden aan de dag ge legd, terwijl voorts de volle- grondsgroente de aandacht krijgt. Dit alles is mogelijk geworden nu de sektie be schikt over een eigen sekreta- riaat en een full-time sekreta- ris, die deze aktiviteiten bege leidt coördineert en het stu dieclubwerk verder onder steunt. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveiling in Nederland heeft aan de Sektie Groente onlangs financiële steun toegezegd. Daarnaast is thans een goede samenwerk ing met de standsorganisaties tot stand gekomen. Sektievoorzitter J. A. v.d. Goes uit Kwintsheul wil de sectie Groente springlevend houden en op teelttechnisch gebied waar mogelijk als groentestu dieclub dan wel als gewas kommissie de nieuwste ont wikkelingen op de voet blijven volgen. Een verbeterde NGBO De afspraken, die onlangs door het bestuur van de NTS zijn gemaakt met de standsor ganisaties zijn zeer positief. Dit resultaat is mede tot stand gekomen doordat lange tijd een samenwerkingsvorm is ge zocht in de Nederlandse Ver eniging van Groente- en Bloe- mentelers Organisatie, de NG BO. Hoewel deze organisatie niet tot stand is gekomen, is de behoefte aan samenwerk ing tussen studieclubs en standsorganisaties verder ge groeid. Dit heeft geleid tot de huidige afspraken, waarbij on der meer is besloten het teelt- technische werk dat door de gewestelijke standsorganisa ties wordt verricht in de NTS te integreren. „De huidige sa menwerkingsvorm kan wor den gezien als een verbeterde NGBO, waar alle partijen zich goed in kunnen vinden", zo meent de heer v.d. Goes. Sekretariaat De aktiviteiten van de Sektie Groente vragen steeds meer werk. Enkele jaren geleden heeft de Provinciale Veilingor ganisatie in Zuid-Holland se- kretariaatssteun toegezegd. In middels is het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen bereid gevonden financiële steun te verlenen, zodat offi cieel per 1 mei een full-timese- kretaris kon worden benoemd. Dit betreft de heer A. P. van der Lee, die inmiddels zijn in trek heeft genomen in het kan toor van de NTS. „De Sektie Groente heeft hier door niet alleen verder gestal te gekregen, maar ook de er kenning van landelijke teelt- technische organisatie voor de groenteteelt, hetgeen zeer ver heugend is", aldus de sektie voorzitter. Nieuwe De sterkste pijlers van de Sek tie Groente zijn de gewassen- commissies, die reeds lande lijk opereren, en waarbij de nieuwste ontwikkelingen in de teelt van tomaten, komkom mers, sla, maar ook aubergi nes en paprika's in nauwe sa menwerking met de voorlich tingsdienst en het Proefstation te Naaldwijk kritisch worden gevolgd. Het aantal gewassenkommis- sies breidt zich de laatste tijd sterk uit. Zo kent de sektie onder meer landelijke gewas- senkommissies voor aard beien, radijs en een speciale kommissie ter stimulering van de teelt van kleine gewas sen. De ontwikkeling van het stu dieclubwerk maakt het moge lijk zich niet te beperken tot de groentegewassen onder glas, maar ook de vollegronds- groente binnen de NTS op te nemen. Zo is men in een ver gevorderd stadium met de op richting van een witlofcom missie. In samenwerking met de Sek tie Bloemen van de NTS wordt getracht ook een aantal andere activiteiten binnen het kader van het studieclubwerk te organiseren. Zo bestaat er al een aantal jaren een techni sche en een bedrijfseconomi sche commissie van de NTS. Enkele maanden geleden is er een energiebesparingscommis sie opgericht, bestaande uit groente- en bloementelers en een aantal onderzoekers, die tezamen werken aan methodes van energiebesparing voor de diverse groente- en bloemen- gewassen. Daarnaast wordt overleg ge voerd met de gezamenlijke broeiglas-assuradeurs over voor het tuinbouwbedrijfsle ven aanvaardbare richtlijnen acceptatievoorwaarden voor de verzekering van glasopstan den en de teeltplandekking. Met al deze aktiviteiten is de Sektie Groente bezig de naam van de landelijke teelttechni sche organisatie in Nederland waar te maken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9