MENTEN LACHT ZELFVERZEKERD Gesprek Rome gaf mgr. Lefebvre geen aanleiding tot andere koers NB Spaarrentetot Boete geëist tegen TROS voor radiospel Aardrijkskunde nogal lastig kerk wereld Braziliaans bisschop beschuldigt CIA m Binnenland I Getuigenissen uit de tweede hand Nederlandse militairen trainen in Amerika MISSIE WERK KON 125 MILJOEN VERDELEN KORTE METTEN LEIDSE COURANT DINSDAG 17 MEI 1977 PAGINA 7 Pieter Menten volgen alle- Schroder liet gisteren in een maal min of meer rechtbank- zijdelingse opmerking blij- specialisten niet onder de ken het vervelend te vinden - x indruk kunnen komen van de dat de getuigen het allemaal |r A Po||ak (66) getuigde gisteren ,n het proces Menten wen? Vast staat, dat de aan- bewijslast waarmee hij zo verschrikkelijk van horen er speciaal voor uit New York komen overvliegen, wezigen die het proces tegen schermt. Zelfs president Mr. zeggen hebben. (Van een onzer verslaggevers) I AMSTERDAM Is officier van justitie Mr. Habermehl bezig een kaartenhuis te bou- maar ook hij had alles „van horen zeggen". "risteren was de moord op 175 tot 200 joodse nannen, vrouwen en kinderen, 27 augustus 1941 n Urycz gepleegd, aan de orde. Twee getuigen, ie 60-jarige Michael Hauptman, nu woonachtig in Stockholm, en de 66-jarige, uit New York overge vlogen Abe Pollak, beide mannen kenden Menten ilechts zeer oppervlakkig van gezicht Geen van Machinegeweer jeiden hebben ze hem zien schieten of het bevel laartoe horen geven. ïn de manier waarop Hauptman zijn eigen geloof waardigheid ondermijnde door verklaringen terug e nemen die hij eerder had afgelegd tegen ver- ilaggevers, moet de officier van justitie als weinig ninder dan schokkend hebben ervaren, al hield lij er zijn gebruikelijke stalen gezicht bij. totdat ik de volgende dag van een onweer kon profiteren om te vluchten." Hauptman blijkt dus, het graf nooit gezien te hebben, laat staan dat hij er in is gevallen. Een slechte beurt. Graf niet gezien Hauptman's lezing indertijd: „Ze vonden me op de zolder van ons huis. Ik werd meegenomen naar 'beneden, naar het graf geduwd en aan de rand door een derde Oekraïner die inmiddels zijn wa pen was gaan halen, neergeschoten. Levensgevaar lijk gewond ben ik in het graf gevallen. Enkele uren later ontwaakte ik te midden van mijn dode familieleden en dorpsgenoten uit mijn bewuste loosheid. Het graf was nog grotendeels open en (doordrenkt van modder en bloed." Wel: Wat zei deze Hauptman gisteren toen de last van de eed op hem drukte?: „De Oekrainers waren te lui om me naar boven, naar het graf te brengen. Ze schoten onderweg een of twee keer op me. Ik kreeg slechts een schampschot aan de hals en ben bewusteloos geraakt Toen ik bijkwam, was het aardedonker. Op mijn buik ben ik terug naar de zolder geslopen en daar heb ik me schuil gehouden Wat heeft hij dan wel gezien, door de kieren van de vliering waar hij zich met zijn zwager Hermann Slaifer had verstofst toen de Oekrainische militie die ochtend de joodse inwoners van Urycz bij elkaar begon te drijven? „Op een meter of tien, vijftien afstand van ons huis stopte een legerauto. Er stapten drie mannen uit met Duitse uniformen aan en veldmutsen op. Ik herkende Menten. De chauffeur haalde een machinegeweer uit een foe draal. Het werd op een tafeltje gezet dat ze uit ons huis hadden gehaald. Ik hoorde voortdurend geweeklaag. Ik zag mijn zus Sala met haar zoontje langs Menten lopen. Ze strekten de papieren naar hem uit waaruit bleek dat ze de Amerikaanse nationaliteit had. Menten salueerde netjes, bekeek de dokumenten en wees dat ze naar rechts moest gaan. Daarna maakte hij een gebaar met de hand. Het machinegeweer draaide een kwartslag. Ik hoorde een paar schoten en ineens zag ik mijn zus niet meer. Dansje rond auto Ik had de indruk dat sommigen op de rand van de kuil werden neergeschoten en anderen op weg er heen, maar ik heb het niet gezien. Daarna werd het rustiger. Plotseling, ik weet niet waar vandaan, waren er Oekrainische meisjes in kleurige kleder dracht die een rondedans rond de auto uitvoerden. De rol van Menten? Ik kan alleen gissen. Mijn indruk was dat hij de leiding had omdat de Oekrainische militie voor hem salueerde en er aan hem gerapporteerd werd, aan niemand anders." Tot zover Hauptman, wiens verklaring een rood aangelopen Menten deed uitroepen: „Als u deze leugenaar nog verder verhoort, kom ik hier nooit meer terug." De president: „Ik heb u tweemaal gewaarschuwd, meneer Menten, bij de derde keer gaat u eruit" Abe Pollak, die een aanmerkelijk betrouwbaarde re indruk maakte, deed gisteren het volgende relaas. „Ik kende Menten van twee oudejaars- dansavonden aan het einde van de dertiger jaren georganiseerd door de politie van Podhorodze. Hij heeft toen nog met mijn meisje gedanst. Die morgen waren we met een groep van vijftien man een weg aan het repareren. Plotseling moesten we naar het dorp, naar een leegstaand huis. Daar waren al een heleboel andere mensen. Er werd gehuild, gejammerd en gebeden. Onderweg had ik Oekrainers een kuil zien graven. Vlak daarbij stond een tafeltje met een machinegeweer erop. Ook zag ik drie mannen in Duits uniform, onder wie Menten. Toen de kuil klaar was, werden er planken overheen gelegd. De mensen moesten daar in groepen van 10 tot 15 op gaan staan. Ik hoorde salvo's en ik zag ze in het graf vallen, maar de Duitsers kon ik niet zien schieten. Er lag een heuveltje tussen. Ik dacht: Zo meteen lig jij daar ook. Naar bos gerend Maar onder de Oekralnse militia ontdekte ik een oude schoolvriend van wie ik, na enig soebatten in de stal mijn behoefte mocht gaan doen. Het bos was 200 meter ver weg. Ik heb gerend voor mijn leven. Ze hebben nog op me geschoten, maar ze misten. Eenmaal in het bos, heb ik om het kwartier salvo's gehoord. De rol van Menten? Ik kan niet zeggen of hij de executies heeft geleid, of hij bevelen heeft gegeven en of hij zelf heeft geschoten. Ik heb die ochtend alleen horen zeggen: Meten komt eraan om de Joden te vermoorden.'" Ook deze getuige werd door de Blaricumse miljo nair uitgehoond. „Ik naar een oudejaarsbal van de politie in een boerenkeet? ik placht oudejaar met mijn gelijken te vieren in het casino van Lemberg." Uit de tweede hand Tot slot brak rechtbank-president Schroder gister avond zijn eerdere belofte jegens de hoogbejaarde Menten het niet meer laat te zullen maken, door nog de 58-jarige A. Domine te horen. Deze Pool ontkwam in 1941 aan het bloedbad omdat hij geen Jood was. Overigens wierp zijn verklaring geen enkele nieuw licht op de zaak. Hij had de executies niet gezien en hij had Menten die dag niet gezien. Hij had alleen schoten gehoord en uit tweede hand vernomen wat er gebeurd zou zijn. Het enige onbekende feit dat hij aandroeg was dat hij Menten enkele dagen voor de slachting in Duits uniform door Urycz had zien rijden. Maar alweer: Hij kende Pieter slechts uiterst oppervlakkig van gezicht Een gezicht dat gisteravond niet zonder reden zelfverzekerd glimlachte. ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening 16 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8V«%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK BRUSSEL (ANP) Een eerste groep van vijftien Nederlandse helikopterpiloten gaat in no vember naar Fort Rucker, in de Amerikaanse staat Alabama, voor een voortgezette oplei ding, en een onderdeel van een peloton Nederlandse comman do's zal in juni een trainings cursus van een maand in het Westduitse plaatsje Neuhausen volgen. i Dit is gisteren in Brussel meege deeld op een bijeenkomst van de zgn. Eurogroep, die de minis ter van Defensie van Europese Navo-landen omvat. De oplei ding in het buitenland van Ne derlandse militairen is een on derdeel van het zgn. Eurotrai- ning-project, dat nauwer samen werking bij de opleiding van specialisten beoogt In het alge meen is het doel van de Euro- groep, de samenwerking op mi litair gebied van Europese Na vo-landen te bevorderen. In het kader van Eurotraining worden ook de mogelijkheden van een gezamenlijke opleiding van de jachtvliegers in Europa onderzocht. Het programma voor de opleiding van Neder landse piloten in Canada loopt m 1981 af, en Nederland hoopt dat vanaf 1980 piloten in Euro pa kunnen worden opgeleid. Men weegt thans de faciliteiten af die Italië en Turkije kunnen bieden - landen waar het weer een groter aantal vlieguren mo gelijk maakt dan in Nederland. Goede voortgang is gemaakt met een studie, hoe in het ge bied van Northern Army Group in West-Duitsland de medische diensten van de daar gelegerde Nederlandsen Engelse, Belgi sche, Westduitse en Canadese eenheden kunnen worden ge coördineerd. AMSTERDAM De Officier van Justitie bij de politierechter in Amssterdam, mr. J. Pieten, heeft gistermiddag tegen de TROS een boete van duizend gulden geëist wegens meermalen gepleegde overtreding van de wet op de kansspelen. Het betreft het telefoons pel, dat de TROS-radio tussen 29 april en 7 oktober 1976 speelde en waarbij luisteraars maximaal 999,99 konden winnen als zij bij het opnemen van de telefoon reageerden met de slagzin „De TROS is er voor mij". De namen van de door TROS-radiomedewerkers gebelde mensen werden verkregen door ui een telefoonboek te „prikken". Er konden ten hoogste drie winnaars zijn, die de hoofdprijs moesten delen. Volgens mr. Pieters werd het publiek de gelegenheid gegeven mee te dingen naar prijzen of premies, waarbij de deelnemers over het algemeen geen overwegende invloed op de kansbepaling kon den uitoefenen. Er was daarom sprake van een kansspel, waarvoor geen vergunning was verleend. De raadsman van de TROS, mr. J. W. Beks, meende, dat het niet om een kansspel ging en vroeg vrijspraak. Deelnemers moeten bij een kans pel een initiatief nemen om een prijs te kunnen winnen. Bij het TROS-spelletje viel er, aldus mr. Beks, niets te bespeuren van een doelbewust initiatief van de luisteraar. De TROS nam het initiatief,. Volgens hem werd de luisteraar pas deelnemer als hij bij het beantwoorden van de telefoon de slagzin uitsprak. Maar dan was hij gelijk winnaar. Het toevalselement was hier niet aanwezig. „De deelnemer die de slagzin uitsprak slaagde altijd, waarmee het begrip kanssspel wegvalt", aldus mr. Beks. De politierechter, mr. C. Voskuil, zal later schriftelijk uitspraak doen. Commissaris koningin tweeslachtige functie ARNHEM ANP De commis saris van de koningin moet over zaken, die hij heeft uitge voerd als rijksorgaan, verant woording kunnen afleggen aan provinciale staten. De thans be staande vrijblijvendheid moet een plicht worden die in de wet moet zijn verankerd. De com missaris heeft nu nog een dua listische positie. Als orgaan van de provincie is hij verant woording schuldig aan provin ciale staten en als rijksorgaan aan de centrale overheid. Die tweeslachtigheid moet wor den opgeheven door de commis- siaris alleen een provinciaal or gaan te doen zijn. Ook de naam, officieel „commissaris var koning", kan niet gehandhaafd blijven. Dit valt te lezen in een vandaag uitgebrachtte nota van Gedeputeerde Staten van Gel derland een provinciale staten. Deze eerste nota op dit gebied in ons land zal in augustus door de staten worden behandeld. TAMELUK RUSTIGE EXAMENDAG Het was gisteren een betrekkelijk rustig dagje aan het examen front. Bij het Ito, het lhno en het llo bleven de „zweet" lokalen leeg en men kon daar genieten van een extra lang weekeinde Het leao moest wel opkomen om zich op de maandagochtend bezig te houden met het examen. Handelskennis 2, boekhouden en bedrijfsrekenen stonden op het programma. Het begon pittig met een kas-, bank- en giroboek dat bol staat van de zogenaamde moeilijke posten. Behoorlijk pittig dus voor de kandidaten. De volgende twee boekhoudkundige opgaven wa ren wat lichter, maar er zaten genoeg voetangels en klemmen in om het zenuwachtige en andere iets minder sterk- in hun schoenen staande kandidaten behoorlijk moeilijk te maken. Na het boekhouden het bedrijfsrekenen. Vier opgaven die niet al te ingewikkeld waren, maar op een behoorlijk niveau een beroep deden op het inzicht van de kandidaten. VWO Het VWO had vandaag opstel. Een onderdeel waar altijd wel voor ieder wat te vinden is. Alle tien titels waaruit gekozen kon worden waren wel aardig en de moeilijkheid lag vooral in de keus. De melange van de onderwerpen was erg geva rieerd. Politiek, pop, gedichten, natuur, alles wat zo'n beetje actueel is, zat er wel in. Een aardige titel was een citaat van Jan Terlouw: Natuur kan uitstekend zonder mens. mens kan niet zonder natuur. Erg in trek was ook de titel: Wat aan zet, zwart wint over de apartheid in Zuid-Afrika. Tevredenheid was dus troef bij de leerlingen. Minder leuk werd het daarna. HAVO Samen met de havo was het vwo toe aan het examen aardrijkskunde. Een van de docenten aardrijkskunde vond het behoorlijk pittig, de vraagstelling was voor hem een beetje onduidelijk, maar toch ook weer niet overdreven moeilijk. Het vwo had 37 vragen met tekeningen en grafieken. Bij het havo-werk ook 37 vragen, maar daar lag het accent toch duidelijker dan bij het vwo op de kennis. Er waren maar enkele inzichtvragen, maar die waren dan ook aan de moeilijke kant, omdat die gesteld waren op basis van grafieken en tabellen, en dat is een onderwerp dat havo-leerlingen zonder wiskunde toch wel een beetje moeilijk vonden. Voor de rest was het zeer redelijk en de leerlingen waren tevreden. Naast de aardrijkskunde had men bij de havo ook nog scheikunde op het programma staan. Een van de docenten scheikunde vond dat men met de 40 multiple-choice-vragen vergeleken met voorgaande jaren toch wel in herhaling was gevallen. De organische scheikunde was maar zeer summier aan de orde gekomen. Hij vond dat geen juiste zaak. Maar aan het einde van de examentijd was toch iedereen tevreden over moeilijkheidsgraad. Veel leerlingen waren al voor het verstrijken van de officiële speeltijd naar de buitenlucht ontsnapt MAVO De mavo moest gisteren voor de tweede keer aanschuiven voor handelskennis, het zgn. open werk. Vijf onderwerpen waarbij het opviel dat het onderdeel boekhouden aanmerkelijk minder aan de orde kwam dan in het verleden. In een van de opgaven een k as-bank boek, waarbij enkele originele boekingen gemaakt moesten worden. De rest van de opgaven vroeg nogal wat rekenwerk, terwijl ook onderdelen uit de kennis van het economische leven goed aan bod kwamen. Redelijk werk, zei de docent die wij er naar vroegen, en ook de leerlingen zelf waren er wel over te spreken. Alleen de tijd, die was krap gemeten, werd gezegd en sommigen kwamen zelfs tijd tekort Een docent die wij vroegen over het examen aardrijkskunde waar de mavo 3 en 4 kandidaten zich in moesten vastbijten, vond het examen voor beide niet al te moeilijk. Maar wat bleek toen de kandidaten zelf hun papiertjes ingeleverd had den: zij vonden het wel moeilijk, vooral als ze twee of meer dingen moesten beantwoorden. De hele opzet van het examen ging over een stel onderwerpen over stimulerings- en herstruk- tureringsgebieden. Deze vraag was gemakkelijk. De Zuiderzee werken was ook niet moeilijk en hetzelfde gold ook voor de verstedelijkingsvraag. Ze moesten hier, zo zei ons de docent wel goed in de gaten hebben wat de oorzaken zijn van bijvoorbeeld suburbanisatie, wat daar de gevolgen van zijn welke groeperingen daar mee te maken hebben en dan in het bijzonder bij de city-vorming. Openluchtrecreatie was ook niet zo ingewikkeld en aardgas en olie werden door de betreffende docent betiteld als een soort toegiftje. De problemen kwamen bij Frankrijk. De kandidaten moesten daarbij al redenerende (of met parate kennis) bepaalde produktengebieden aanwijzen voor fruit- graan- en wijnbouw. Verder nodig bij het geven van een doorsnede van het land van Marianne vanaf Bordeaux naar de Rhóne. Het lastigste vond men het begrip demogra fisch verschijnseL Toen een docent achteraf zei dat dat iets met bevolking te maken had, tja, toen was het wel wat makkelijker, maar ook te laat Voor mavo 3 gold eigenlijk hetzelfde. Alle genoemde vragen waren er ook bij, behalve Frankrijk. Niet al te moeilijk volgens de leraren, iets moeilij ker, volgens de leerlingen dus als goed gemiddelde een redelijk examen. JAN HOOYMAN Mgr. Marcel Lefebvre heeft de afgelopen week in Rome ge weigerd een gehoorzaam heidsverklaring aan de conci liebeginselen te ondertekenen. De traditionalistische bis schop heeft in Rome gesprek ken gevoerd met twee theolo gen, de Zwitserse jezuïet Eduard Dhanis en de Belgi sche dominicaan Duroux. En kele weken geleden had het Vatikaanse staatssekretariaat het initiatief genomen tot de ze ontmoeting, aldus onze cor respondent in Rome. Volgens de Franse bisschop waren de twee theologen be reid om hem in Zwitserland of waar ook te ontmoeten. Lefeb vre is daarop naar Rome geko men, aanvankelijk in het diep ste geheim en nam zijn intrek in zijn eigen vestiging in Alba- no, iets ten zuiden van Rome. Er zijn wel gesprekken ge voerd, maar er is uiteindelijk geen verklaring ondertekend, zodat in de verhouding tussen het Vatikaan en de gesuspen deerde bisschop geen enkele wijziging ontstond. „De ver klaring van het tweede Vati kaanse concilie onderschrijven is voor mij onmogelijk", zo zei hij, herhalend voornemens te zijn op orthodox-katholieke wijze voort te zullen gaan. Lefebvre, die dit weekeinde Rome weer verlaten heeft, ver klaarde dat de theologen thans een rapport over hun ontmoe ting uitwerken. Hij zal deze week in Parijs een mis opdra gen in de kerk Saint-Nicolas, die nu al enkele weken door zijn volgelingen bezet wordt gehouden. Op 29 juni wijdt hij in zijn eigen Zwitserse semina rie veertien priesters. Hij zei- niet van plan te zijn ook bis schoppen te wijden. De internationale Pauselijke Missiewerken hebben het af gelopen jaar in totaal vijftig miljoen dollar (125 miljoen gulden) aan de diverse missie landen ter beschikking kun nen stellen. Mgr. Joseph Kempenee rs heeft dit medegedeeld tijdens de jaarvergadering van de Pauselijke Missiewerken in Rome, waarbij meer dan veer tig landelijke directeuren of vertegenwoordigers aanwezig waren. Het geld ging onder meer naar opleidingen voor katecheten, de bouw van kerken en kapel len, nieuwe missieposten, bis schoppenconferenties, inheem se congregaties en katholieke publiciteitsorganen. Jeugd en parochie - Ontmoeting of~?", zo luidt het thema van het congres, dat het „CoUoquiem van Europse parochiegemeenschappen" van 4 tot 8 juli in Namen (België) zal houden. Het is de bedoeling, dat uit negen Europese landen rappor ten over de jongerenpastoraal besproken zullen worden. Het CEP omschrijft zichzelf als een vrije groep priesters en leken uit de „pastoraal aan de basis". In hun werk willen zij in contact blijven met de leiding van de kerk. De groep beoogt het bespreken van de problemen rond de parochie tegen de achtergrond van een zich voortdurend wijzigende wereld. In totaal vierenzestig permanente diakens zijn mo menteel werkzaam in de Italiaanse zielzorg. Dat blijkt uit een statistiek, gepubliceerd tijdens de bijeenkomst van de Italiaanse bisschoppenconferen tie vorige week. In de ouderdom van vijfenzeventig jaar is in Engeland overleden Christopher Hollis, die gold als de meest vooraanstaande katholieke publicist in Groot-Brittannië. Hollis was de zoon van een angli caanse bisschop en ging op tweeën twintigjarige leeftijd naar het katholicisne over. Tot 1955 was hij voor de conservatieven lid van het Lagerhuis. Hij werkte mee aan het katholieke blad The Tablet en aan het blad Punch. Een van zijn bekendste werken ging over „De jezuïeten, zonen van de Heilige Vader". Het Instituut voor Liturgiewetenschap aan de rijks universiteit van Groningen zal binnenkort een bun del hymnologische opstellen uitgeven. De bundel „Het lied en de kerk" staat onder redactie van drs. A. C. Honders, dr. R. Steensma en dr. J. Wit Het is de derde in een serie studies van genoemd instituut De bundel is uitgegeven met de bedoeling het hymnologisch onderzoek in Nederland te stimu- lerea Kardinaal Wojtyla, aartsbisschop van Krakau heeft de omstreden parochiekerk van Nowa Huta in Polen ingewijd. Nowa Huta is een geheel nieuwe stad, waar volgens de bedoeling van de regering geen plaats zou zijn voor godsdienst Onder druk van de arbeiders werd ruim tien jaar geleden toestemming voor de bouw gegeven. De kerk, die vijfduizend plaatsen telt, werd gebouwd met steun van Polen in binnen- en buitenland. De eerste steen komt uit de fundamenten van de St-Pieter in Vaticaanstad. Aan de bouw is tien jaar gewerkt De bisschop van Sao Felix Do Araguaia in Brazilië, mgr. Pedro Casaldaliga, heeft de Amerikaanse geheime dienst CIA ervan beschuldigd, dat hij vooruitstrevende priesters van buitenlandse her komst uit Latijns Amerika probeert te verwijde ren. De CIA aldus de bisschop, die zelf van Spaanse herkomst is probeert die priesters te compromit teren en in een kwaad daglicht te stellen. Mgr. Casaldaliga behoort tot de groep van vooruitstre vende bisschoppen in Brazilië en bevindt zich op één lijn met zijn internationaal bekende collega, Dom Helder Camara. Bisschop Casaldaliga is op zijn beurt door de uiterst rechtse senator Eurico Rezende ervan beschuldigd een „in bisschopsgewaad gestoken communist" te zijn. Volgens de senator is de bisschop voorstander van de socialistische klassestrijd en probeert hij de Braziliaanse regering in een slecht daglicht te plaat sen. Bisschop Casaldaliga heeft verklaard, dat het ver melde CIA-plan oorspronkelijk zich alleen tot Boli via beperkte, maar dat het zich thans ook heeft uitgebreid tot andere Zuidamerikaanse landen en met name tot Brazilië. De Braziliaanse geheime politie gaat volgens de bisschop in overeenstemming met het CIA-plan te werk. Zo worden in parochies, die geleid worden door vooruitstrevende priesters, wapens verstopt, zodat die priesters dan beschuldigd kunnen worden van pogingen tot revolutie. Hij wijst er ook op, dat het vierde Braziliaanse legercorps ten behoeve van de conservatieve bis schop Praenca Sigaud in de staat Minas Gerais een persconferentie heeft georganiseerd, waarop deze bisschop hem als communist afschilderde. Bisschop Casaldaliga heeft deze beschuldiging van Proenca Sigaud krachtig afgewezn met de woorden: „Als mens, als christen en ook als bisschop ben ik verplicht te weten wat het marxisme is, er kritiek op te hebben maar ook te proberen het te vermense lijken". De coördinator van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie, mgr. Nivaldo Montes, heeft verklaard, dat de beschuldiging van Proenca Sigaud aan het adres van Casaldaliga op niets berust en dat er geen enkele reden te bedenken valt, waarom de regering bisschop Casaldaliga zou kunnen uitwijzen. Bis schop Nivaldo Montes wijst er daarbij op, dat bisschop Casaldaliga aan het hoofd staat van een diocees, waarin veel ongerechtigheid heerst als ge volg van de strijd der grootgrondbezitters tegen kleine boeren en Indianen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7