Eerst vergelijken, dan kiezen CDA PVDA VVD PPR CPN D'66 DS'70 SGP BP GPV PSP RKPN W HET WELZIJN VAN DE MENS VAN UITERST LINKS TOT UITERST RECHTS Bestrijding werkloosheid Vrij drastische ingrepen in sociale voorzieningen noodzakelijk om te sterk gestegen druk van sociale lasten op loonkosten te doen afnemen Betere ver deling werk Terugdringen werkloos heid door eerlijker verde len van arbeidsplaatsen en aanzwengelen van investe ringen. Bij steun aan parti culier bedrijfsleven garan tie dat meer winst wordt omgezet in arbeidsplaat sen. Terugdringen aantal werk lozen tot 125.000 in 1980 door lastenverlichting voor burgers en bedrijfsleven, herwaarderen sociale voorzieningen en nullijn voor kollektieve uitgaven. Meerjarenplan voor werk loosheidsbestrijding. Geen algemene koopkrachtin jecties. Bevorderen ar beidsintensieve en klein schalige bedrijven. Betere verdeling arbeidsplaatsen Matiging lonen Nieuwe staatsbedrijven in gebieden met grote werk loosheid. Verbod op mas sa-ontslagen. Geen mati ging lonen, maar verho ging, kortere werkweek, langere vakanties, verla ging pensioenleeftijd. Speciaal jeugdwerkloos heid krachtig bestrijdeh. Herverdeling arbeidsplaat sen. Uitbreiding Werkgele genheid in sociale en cul turele sektor Vuil werk beter betalen. Uitbreiding begrip „passende arbeid". Lastenverlichting voor be drijfsleven. Bevorderen bouw van spoorlijnen, Hemtunnel en parkeerga rages. Zwaar en vuil werk beter belonen. Uitbreiding begrip „passende arbeid". Lastenverlichting voor be drijfsleven door bezuini ging op overheidsuitga ven. Zo weinig mogelijk rechtstreekse overheids steun aan noodlijdende bedrijven. Geen greep van overheid op investeringen. Buitenlandse arbeiders weren. E.G.-beleid wijzi gen om concurrentiever valsing tegen te gaan Program voor nationale in spanning opstellen. Open bare werken (milieu, spoorlijnen, stadsvernieu wing). Voor financiering program bezuiniging op niet-essentiële overheids uitgaven. Eerlijker verdeling van werk. Kan alleen door zeg genschap partikuliere on dernemer sterk in te krim pen. Werktijdverkorting. 35-urige werkweek, meer werk in welzijnssektor Vestigingsklimaat voor on dernemingen bevorderen. Lastenverlichting voor burgers en bedrijven om bestedingen en investerin gen te stimuleren Inkomens Onderzoek naar en bezin ning op juiste inkomens verdeling. In inkomensbe leid laagste inkomens zo veel mogelijk ontzien. Op richting raad voor inko mensbeleid die normen stelt voor inkomensvor ming van alle beroepen. Grotere gelijkheid inko mens en vermogens Stre ven naar maximum-inko men (vijf keer minimum loon). Minimum-inkomens garantie voor zelfstandi gen. Loonstijgingen in ge lijke bedragen Inkomen naar prestatie, in zet en verantwoordelijk heid. Overheid mag inko mensvorming niet régelen. Persoonlijke bezitsvor ming stimuleren. Onderzoek naar basisinko men voor iedereen. Verde re nivellering van inko mens. Streven naar maxi mum-inkomen. Aanvullend inkomen voor zelfstandi gen die onder minimum loon uitkomen. Behoud en verbetering koopkracht werkende be volking. Voor jongeren en vrouwen hetzelfde loon als voor mannen bij gelijk waardige arbeid Verdergaande nivellering van inkomens niet verant woord. bij gebrek aan ge gevens over verschillen in totale arbeidsbeloning. Verdere vermindering van ongelijkheid in inkomens zonder dat bereidheid tot werken afneemt. Werk on der ongunstige omstan digheden beter belonen Nivellering niet ten koste van middengroepen Loonmatiging geboden Loonsverhogingen en va kantietoeslag in gelijke be dragen. Niet in procenten. Verkleining inkomensver schillen op vrijwillige ba sis Geen overheidstaak Recht op inkomen voor iedereen. Openbaarheid van alle inkomens. Loons verhogingen in centen, niet in procenten. In beginsel geen over heidsbemoeienis bij loon vorming. Belastingen Vereenvoudiging belas tingstelsel Belastingdruk zo mogelijk verschuiven van direkte naar indirekte belastingen Fiskale aftrek hypotheekrente eigen wo ning handhaven Opnieuw aftrek onderhoudskosten eigen woning Wijzigingen in belasting stelsel en tarieven gericht op rechtvaardiger inko mensverdeling. Bevoorde ling via belastingen tegen gaan door afschaffen dan wel beperken bepaalde af trekposten Belasting verlagen voor middengroepen. Vereen voudiging belastingstelsel. Honderd procent inflatie- korrektie bij loon/inkom stenbelasting. Te scherpe progressie afzwakken Inkomens verder nivelle ren via belastingen. Alle vermogenswinsten in be ginsel belasten Oplopend tarief In vermogensbelas ting. Aftrekmogelijkheden in loon/inkomstenbelas ting herzien. Belasting verlagen voor la ge en middeninkomens Schandaalbelasting ophef fen. Geen belastingheffing voor AOW-ers zonder of met geringe neveninkom sten Belastingheffing dienst baar aan rechtvaardiger inkomensverdeling. Verho ging indirekte belastingen. Belastingvrije voet verho gen Belastingdruk op middengroepen verlichten. Aftrek strenger regelen. Vermindering van te zware belastingdruk. Optrekken belastingvrije voet tot mi nimumloon. Gelijkstelling ongehuwden onder 35 met ongehuwden van 35 jaar en ouder Veel te zware belasting druk verlichten, vooral voor middengroepen Pro gressie inkomstenbelas ting niet versterken. 100% inflatiekorrektie. Kinderaf trek handhaven. Meer indi rekte belasting. Afschaffen BTW, loonbe lasting op overuren en on roerend goedbelasting. Optrekken vrije voet tot 15 mille. Geen inkomensnivellering via belastingen. Kinderaf trek handhaven. Belasting verlaging Afschaffen van indirekte belastingen, te beginnen met BTW. Verhoging pro gressie in de inkomsten belasting tot 100 procent voor inkomens boven 100.000 gulden. Verhoging belastingvrije voet boven minimumloon. Verzwaring belastingdruk zoveel mogelijk voorko men. Sociale zekerheid Nagaan of sociale uitkerin gen ontkoppeld kunnen worden van minimumloon. Kinderaftrek afschaffen. Sociale uitkeringen waar devast maken (periodieke bijstellingen compensaties voor prijsstijging) Koppeling soc. uitkering aan netto min.loon. Snelle invoering Volksverzeke ring tegen ziektekosten. Kinderbijslag en -aftrek vervangen door één be lastbare toeslag met maxi mum. Sociale uitkeringen los koppelen van minimum loon en waardevast ma ken. Alleen AOW en AWW welvaartsvast. Geen verde re uitbreiding soc. voorzie ningenpakket. Geen Volks verzekering tegen ziekte kosten. Handhaven koppeling so ciale uitkeringen aan min. loon. Gelijke rechten voor andere samenlevingsvor men en gezin. Kinderaf trek afschaffen. Kinderbij slag afhankelijk van inko men. Sociale voorzieningen ver der verbeteren, o.a. beper king in uitkeringsduur WWV opheffen, WWV-uit- kering optrekken tot 80 procent, geen verlaging WAO-uitkering. Sociale uitkeringen moe ten welvaartsvast blijven. Kinderbijslag en -aftrek vervangen door gezins subsidie onafhankelijk van ouderlijk inkomen en kin dertal/afhankelijk van leef tijd kind. Vereenvoudiging van stel sel sociale voorzieningen. Bestrijding misbruik, ver ruiming begrip „passende arbeid". Netto-AOW-uitke- ring blijft gelijk aan netto minimumloon. Kosten sociale voorzienin gen drukken door verla ging WAO-uitkeringen en uitkeringen aan niet-kost- winner. Kinderbijslag tweede kind bevriezen. Sociale uitkeringen los koppelen van minimum loon. Controle en straffen op misbruik sociale voorzie ningen. Deel verplichte verzeke ring omzetten in vrijwilli ge. Invoering eigen risiko bij verplichte verzekerin gen. Geen uitbreiding volksverzekeringen. Alle sociale uitkeringen op niveau van minimumloon. Werkloosheidsuitkeringen 100 procent van laatstver diende inkomen. Geen dis- kriminatie gehuwde vrou wen bij werkloosheidsuit keringen. Effektieve controle op uit voering sociale wetten om misbruik en oneigenlijk gebruik te voorkomen. Kernenergie Uiterste terughoudendheid bij toepassen van kerne nergie Geen nieuwe kerncentra les bouwen. Kalkar en ul tra-centrifuge projekt niet uitbreiden. Kernenergie In overleg met E.G. en andere bond genoten verder ontwikke len. Kernenergie onaanvaard baar. Alle kernenergiepro- jekten stopzetten (Kalkar ultra-centrifuge en super Phoenjx). Geen nieuwe kerncentrales. Bestaande kerncentrales buiten ge bruik stellen. Opwekken toepassen lernenergle overheidstaak. Maximale en controleerba re garanties voor veilig heid. Geen uitbreiding kerne nergie zolang problemen rond veiligheid en radio- aktief afval niet zijn opge lost. Geen nieuwe kern centrales/geen proefborin gen voor opslag radioak- tief afval. Indien toepassing van kernenergie niet kan wor den vermeden dan dient dit met maximale zorgvul digheid te gebeuren. Bouw van enkele nieuwe kerncentrales niet bij voor baat uitsluiten. Wel stren ge veiligheidsgaranties. Ultra-centrifuge uitbrei den. Met spoed drie nieuwe kerncentrales uitsluiten. Wel strenge veiligheidsga ranties. Ultra-centrifuge uitbreiden. Stopzetten kerncentrales, ultra-centrifuge projekt, kalkar. Geen nieuwe kern centrales Verkeer Verkeersbeleid richten op veiligheid. Verkeersopvoe- ding centraal punt. Voor rang voor openbaar ver voer in dichtbevolkte ge bieden. Liever verbetering bestaande wegen dan aan leg van nieuwe. Meer fietspaden en woonerven. Voorrang voor openbaar vervoer. Vrije banen voor bus en tram. Voorrang op ander verkeer Autovrije en auto-arme zones. Nieu we verbindingen. Tarieven openbaar vervoer zo laag mogelijk. Meer fietspaden en woonerven. Particulier vervoer niet on dergeschikt aan openbaar vervoer. Rijkssubsidies aan openbaar vervoer be perken. Geen anti-autobe- leid. Nieuwe wegenaanleg tussen Randstad en re gio's. Accent op wegver- breding. Aanleg rondwe gen. Verkeersgroei intomen Voorrang voor (gratis) openbaar vervoer boven particulier vervoer. Auto verkeer beperken. In na tuur- en rekreatiegebieden autovrije en auto-arme zo nes. Fietsers en voetgan gers in bebouwde kom be voordelen. Openbaar vervoer goedko per. Voetganger is belang rijkste weggebruiker. Meer rechten voor fietsers. Ex tra geld voor openbaar vervoerverbindingen. Bevordering openbaar ver voer. Voorrang fietsers en voetgangers in binnenste den en natuurgebieden. Selektief autogebruik sti muleren. Voorkeur voor verbetering bestaande we gen boven nieuwe wegen. Autogebruik beperken vooral in westen. Open baar vervoer bevorderen. Accent op verkeersveilig heid. Geen openbaar ver voer op zondag. Faciliteiten openbaar ver voer verbeteren. Autoge bruik in steden beperken. Bevorderen veiligheid. Woonerven en verkeers drempels. Voorrang voor openbaar vervoer. Sterke verlaging tarieven. Afsluiting binnen steden voor auto's. Bevor deren fietsgebruik. Geen financiële maatregelen te gen autobezitter, omdat laagstbetaalden daar de dupe van worden. Wonen Eigen woningbezit stimu leren. ook door fiscale voordelen. Accent op goe de en betaalbare wonin gen voor minst draag- krachtigen', met name bui tenlandse arbeiders. Stadsvernieuwing voort zetten Uitbreiding rechten en zeggenschap van huur ders. Buitensporige win sten onroerend goedtrans- acties tegengaan. Stads vernieuwing met kracht voortzetten. Belastingvoor delen eigen woningbezit beperken. Woonrecht van af 18e jaar Bevordering eigen wo ningbezit. Onderhouds kosten eigen woning weer aftrekbaar. Huren vrijge ven. Aanpassen aan kost prijs in gebieden met ge noeg woningen. Nieuwe woningen vooral voor al leenstaanden, bejaarden, onvolledige gezinnen. Zeggènschap over woning bij bewoner, ook als deze huurder is. Bevoorrechte positie van elgenaar-hewo- ners boven huurders af breken. ledereen betaalt naar draagkracht en kwali teit van zijn woning. Krachtige aanpak stads vernieuwing. Woningbouw opvoeren Woningverbetering krach tig voortzetten. Spoed achter stadsvernieuwing. Geen jaarlijkse huurverho gingen. Verlaging kosten volkswoningbouw door af schaffing BTW op deze bouw. Bevordering van eigen wo ningbezit. Invoering pen- sioenwoningplan (recht voor iedereen om pen sioengelden terug te lenen voor afsluiten hypotheek. Hypotheekleningen waar devast met lage rente zo dat beginwoonlasten laag zijn). Individuele huursubsidie alleen voor degenen die niet in staat zijn woonkos ten zelf op te brengen. Eigen woningbezit bevor deren. BTW op bouw en onderhoud van woningen van 18 naar 4 procent. Woning is eerste levensbe hoefte Eigen woningbezit op alle mogelijke manieren bevor deren. o.a. door belasting voordelen. Reserveren van woningen voor naar chris telijke norm ongeoorloof de samenlevingsvormen terstond stopzetten Eigen woningbezit, ook voor minder draagkrachti- gen, sterk aanmoedigen. Huurbeleid zodanig dat gemeenten en corporaties niet gedwongen worden huizen aan ongehuwd sa menlevende paren en ho mofielen te verhuren. Woningbezit In gemeen schapshanden, evenals bouwbedrijven. BTW op sociale woningbouw af schaffen. Volledige huur- bescherming, ook voor ka merbewoners Geen huur- liberalisatie. Intrekken an- tl-kraakwet-maatregelen Belastingfaciliteiten voor bevordering eigen woning bezit. Huursubsidies alleen voor economische zaken. Navo/Defensie NAVO onmisbaar voor be houd vrede en veiligheid. Defensie-uitgaven op peil houden Handhaven NAVO-lidmaat- schap op voorwaarde, dat een wezenlijke bijdrage wordt geleverd tot ont spanning. Verdere bezuini ging op defensie-uitgaven Afstoten van atoomtaken krijgsmacht Instandhouden en verster ken NAVO. krachtige de fensie-inspanning. Voor keur voor vrijwilligersle ger. Nederland los van de NA VO. Deze staat totstandko men duurzame vrede en veiligheid in Europa in de weg Verdere bezuiniging op defensie-uitgaven Handhaven NAVO-lidmaat- schap. Vermindering be wapeningsuitgaven. uit bannen atoomwapens F-16 afbestellen. Handhaven NAVO-lidmaat- schap. Vermindering de- fensie-inspanning op rede lijk peil Tegen vrijwllli- gers-leger Veiligheid 'en vrijheid slechts verzekerd door handhaven NAVO-lidmaat- 8chap. Omvang Neder landse defensie-uitgaven in overeenstemming met eisen van de NAVO Defensie-uitgaven zonodig opvoeren om „achter stand" van NAVO op oost- blok in te lopen. Vernieu wing materieel moet snel ler. Geen demokratisering krijgsmacht Dat onder mijnt de morele kracht en inzetbaarheid Extra geld voor defensie om gevolgen van geringe voortgang bij ontwape ningsonderhandelingen op te vangen. Geen verzwak king atoombescherming in NAVO-verband. Nederland uit NAVO en de NAVO uit Nederland. Ver wijdering kernwapens van Nederlandse bodem. Af braak bewapeningsuitga ven. Geen vrijwilligers- of beroepsleger NAVO-verplichtingen ten volle nakomen. Verant woorde bezuiniging op de fensie-uitgaven op voor waarde dat defensieve kracht niet wordt aange tast. Ontwikkelings hulp Ontwikkelingshulp hand haven op anderhalf pro cent van nationaal inko men. Hulp aan landen die gewapend optreden in an dere landen op losse schroeven zetten Minimaal anderhalf pro cent van nationaal inko men voor ontwikkelings hulp. Streven naar twee procent. Bij matiging over heidsuitgaven ontwikke lingshulp volledig ontzien. Hulp aan bevrijdingsbewe gingen opvoeren. Hulp aan Indonesië stopzetten. Nederland moet met het geven varf ontwikkelings hulp In de voorhoede blij ven van de welvarende landen. Geen hulp aan landen of bewegingen die agressie plegen. Ontwikkelingshulp verder opvoeren tot drie procent van het bruto nationaal produkt in 1980. Bij bezui nigingen niet snoeien op ontwikkelingshulp. Ontwikkelingshulp aan neo-koloniale regimes stopzetten, Minimaal anderhalf pro cent van nationaal inko men voor zuivere ontwik kelingshulp Geen hulp aan anti-demo cratische landen en lan den die agressie plegen. Hulpverlening niet alleen om armoede te bestrijden maar ook om evangelie te verkondigen. Hulp in de eerste plaats aan landen waar godsdienstvrijheid is Steun aan Cuba en Viet nam daarom staken Ontwikkelingshulp alleen op vrijwillige basis, niet door belastingheffing. Bij voorrang hulp aan lan den waar hulpverlening kan aansluiten op verkon diging evangelie. Geen hulp aan landen die evan gelie weren of die agressie plegen. Steun aan bevrijdingsbe wegingen die streven naar socialistische samenle ving. Wenselijk om steun alleen te richten op socia listische landen Bevorderen effectieve ont wikkelingshulp. Abortus/ Euthanasie Arts mag geen abortus plegen, tenzij voortzetting zwangerschap voor de li chamelijke of geestelijke gezondheid van de vrouw een ernstige bedreiging meebrengt en deze bedrei ging niet anders kan wor den afgewend Strafbaarstelling abortus opheffen. De vrouw be slist. Kosten abortus en sterilisatie in ziekenfonds pakket Het wordt moge lijk dat ongeneeslijk z'eke patiënten weigeren mee te werken aan onnodige ver lenging van stervenspro ces. Geen algemeen geldend verbod van zwanger schapsafbreking, de vrouw beslist, arts dient andere deskundige te raadplegen als zwangerschap langer duurt dan drie maanden Alle voorbehoedsmiddelen en abortus in ziekenfonds pakket Strafrechtelijke bepalingen met betrekking tot abortus moeten verdwijnen. Impasse rond abortus moet doorbroken "worden. De vrouw beslist. De over heid kan niet verder gaan dan ervoor te zorgen dat de vrouw hulp en raad krijgt als zij die wenst. Er dient een medisch, so ciaal en juridisch verant woorde regeling te komen voor abortus en euthana sie. Geen abortus, tenzij het leven van de vrouw ernstig gevaar loopt. Geen eutha nasie. Geen anti-conceptie in ziekenfondspakket Geen geboorteregeling Geen wetswijziging tot verruiming abortus provo- catus. Abortus in alle gevallen waarin het leven van de moeder geen gevaar loopt strafbaar. Geen legalise ring euthanasie. Abortus uit wetboek van strafrecht. in zieken fondspakket. Vrouw be slist. Wet voor vrijwillige euthanasie Tegen legalisering van abortus en euthanasie

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14