telefoontjes vijf gulden vooreen trouwe viervoeter is toch niet teveel Er wacht u een Volvo 66 voor een proefrit Buitenlands geld en een reisverzekering: regel dat vóór u vertrekt! '[land en tuinbouw MAANDOMZET VAN 50 MILJOEN BIJ CCWS MAROKKO DUIDELIJK AANWEZIG MILJOENEN TULPEN IN BROEIERIJSECTOR 071-122244: VOLVO LEIDSE COURANT MAANDAG 16 MEI 1977 PAGINA 9 jij de aanvang van het tomatenseizoen ont brak Marokko op de West-Duitse markt. De verwachting was, dat dit begin mei wel zou veranderen. Deze verwachting is inmiddels waarheid geworden, want de hoeveelheden die er thans geëxporteerd worden liegen er niet om en zijn aanmerkelijk groter dan vorig jaar. In de periode van 3 t/m 9 mei bedroeg deze export 1589 ton (vorig jaar 700 ton). De export van Hollandse tomaten liep in de eerste week van mei iets terug. De export van Roemenië is teruggelopen van 437 ton naar 68 ton. Bulgarije bleef met een kwantum van 193 ton gelijk. Daar de bin nenlandse aanvoer blijft groeien viel er ge zien de genoemde situatie niet aan prijsda- te ontkomen. zal de komende tijd rekening gehouden moeten worden met een duidelijk merkbare aanwezigheid van Marokko op de West-Duit se markt. Daardoor zullen de prijzen onder druk blijven. De prijs voor de A-I-tomaten kwam eind vorige week op 10,51 per 6 kg. Komkommers gelijkblijvende prijzen gerekend wordt. Voor de sorteringen van 41 t/m 76 varieerde de prijs van 42 tot 65 cent per stuk. Paprika's De concurrentie bij de komkommers is min der spectaculair dan bij de tomaten. De belangrijkste concurrenten zijn Bulgarije en Roemenië, Griekenland is geheel van het toneel verdwenen. De export naar Frankrijk bleef met 703 ton nagenoeg gelijk aan die van het vorige seizoen. Zweden en Denemar ken toonden een grotere belangstelling voor Hollandse komkommers, dan vorig jaar. De Aardbeien aanvoer blijft verder toenemen, de afzet schijnt voor de komende week geen grote problemen op te leveren, waardoor er op Ook de afgelopen week bleef de aanvoer van groene en rode paprika's stijgen. Het aanbod van rode paprika's komt steeds ver der boven de aanvoer van vorig jaar te liggen. Naar verwacht zal dit verschil nog groter worden. Dit is dan ook een van de oorzaken waardoor het prijsverval bij de rode sorteringen sterk doorzette en nu onge veer 85 cent per kg. beneden de prijs van vorig jaar ligt. De gemiddelde veilingprijs bedroeg 3,80 per kg. (vorig jaar 4,65). Bij de groene sorteringen is het prijsverval veel minder groot in vergelijking met vorig jaar. In vergelijking met de voorafgaande week is er wel sprake van een aanzienlijk prijsverval. De gemiddelde prijs bedroeg 2,75 per kg. (vorig jaar 2,80). Verder is het een opvallend feit dat Italië veel sterker op de West-Duitse markt vertegenwoordigd is dan vorig jaar. De nu volgende cijfers tonen dit duidelijk aan. In de periode van 3 t/m 9 mei bedroeg de Italiaanse export 617 ton tegen 108 ton vorig jaar. Hier valt uit af te leiden dat de afzet van paprika's meer moeilijkheden ondervindt, waardoor vaste prijzen een moeilijk haalbare kaart zullen zijn. dezelfde lijn. Naast het aanbod van Neder landse aardbeien is er invoer van aardbeien uit Italië en België. Vooral Italië is een geduchte concurrent, de teelt in het Zuiden van Italië is uitgebreid en men verwacht een uitbreiding van de oogst met zo'n 20.000 ton. Hiermede zou de Italiaanse aardbeienpro- duktie op 160.000 ton komen. Er wordt wekelijks een groot kwantum naar West- Duitsland geëxporteerd. Ook op de Neder landse markt zijn de Italiaanse aardbeien sterk vertegenwoordigd. Op woensdag 11 mei werd er in Amsterdam en Rotterdam 9 ton ingevoerd tegen een gem. prijs van 5,- per kg. Omgerekend naar een doosje van 200 gr. betekent dit een groothandelsprijs van 1,-. De Hollandse aanvoer blijft verder groeien en met een aanhoudende concurrentie zullen de prijzen spoedig beneden een gulden lig gen. Voor de eerste maal bereikte de CCWS een maandomzet van boven de 50 miljoen gul den. Hiervan komt 47.921.209,15 op reke ning van de bloemen tegen 34.916.428,66 in dezelfde maand van het vorig jaar, een stijging met totaal ruim 37 procent. Aan potplanten werd 4.456.579,10 bereikt en april vorig jaar 3.920.899,78 een toename met ruim 13 procent. Het omzetcijfer van de afgelopen week be droeg 20.540.359,86 tegen 17.056.263,77 in dezelfde week van het vorig jaar. De omzet aan snijbloemen beliep 18.989.497,99 (v.j. 15.753,340,71) Aan perkplanten 207.941,01 183.587,78) potplanten 1.255.132,41 1.096.160,58) en buitenland se bloemen 87.788,45 23.174,70). Het to tale veilingbeeld over de afgelopen week was beslist aan de goede kant; over vrijwel de hele linie lagen de gemiddelde prijzen hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. In het algemeen gaven de aanvoeren in hoeveelheden eenzelfde beeld. De kooplieden deden het rustig aan, ook na moederdag, die een flinke omzet aan bloe men en planten heeft gegeven. De prijzen bewegen zich in een rustige lijn, zonder dat er echte uitschieters vallen te noteren. Een uitzondering zou gemaakt kunnen worden voor de tulpen, die aan de dubbele prijs van vorig jaar kwamen en ook snijgroen en troschrysanten deden het goed. Tevredenheid Als geheel is er wel reden tot tevredenheid in de gang van zaken in de bloementeelt. In de gemiddelde prijzen het volgende, met tussen haakjes die van zelfde week vorig jaar. Anjers met nog steeds tegen de drie miljoen stuks, 43 (42) troschrysanten ruim 6 1/2 miljoen bos. aanvoer: 73 (52) fresia ruim 10 miljoen bos., 28 (22) irissen 28 (23) snijgroen 2,28 (1,60) trosanjers 36 (35) lelie- keik 64 (41) lelietak 52 (53) tulpen 16 (8) grote rozen 60 (56) kleine rozen 41 (32). Veel variatie zit er dus niet in, ook niet in de aanvoeren. Van de tulpen waren er zelfs nog wat minder, waaraan de kille weersomstan digheden niet vreemd zullen zijn. Het valt te voorzien, dat in de komende week het alles nog wel rustig zal blijven verlopen, tenzij plotseling de zon zich waar gaat ma ken. Het geen er nog niet zo erg naar uit ziet! Wat dat betreft, hebben kwekers en handela ren geen verlangens naar de warme dagen! Opvallend is wel het hoger bedrag dat aan buitenlandse bloemen werd verhandeld, na melijk voor een waarde van 87.788,45 te gen 23.174,70 in dezelfde week van het vorig jaar. Toch betekent dit allerminst, dat er een ruimer marktgelegenheid is voor de buitenlandse bloemen. Variatie In dat opzicht hebben zowel bestuur als leden van de CCWS. in de jongste vergade ring geen onduidelijkheid laten bestaan. We liswaar wil men rekening houden met het feit, dat in het bloemenpakket aan de veiling voldoende variatie moet zijn, maar ander zijds niet de eigen bloemen in het gedrang brengen. Het veilen van importbloemen wordt geen goede zaak geacht. Het streven zal er wel steeds meer op gericht worden een zo volledig mogelijk pakket bloemen te kunnen aanbieden. Momenteel worden be paalde import bloemsoorten, zoals mimosa, protea, anemonen, door de veiling verhan deld. De glasaardbeienoogst loopt bijna gelijk met de aanvoer van vorig jaar. De prijzen volgen De aanvoer van asperges is dit jaar vlotter van start gegaan dan vorig seizoen. Deze grotere aanvoer vroeg in het seizoen wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door een toename van de teelt onder plastic. Er wordt over het seizoen 1977 echter geen grotere aanvoer verwacht, er is alleen sprake van een ver schuiving van de oogst. Voor de komende week wordt er een forse stijging van het aanbod verwacht, waardoor de prijs een flink stuk lager zal komen te liggen dan de voorafgaande week. De prijs zal zo rond de 5 gulden per kg. komen te liggen. Overige gewassen Tomaten, klaar voor de export, verpakt in dozen. Het aanbod van waspeen is verder terugge lopen. De wekelijkse aanvoer blijft zo'n 800 ton achter bij die van vorig jaar. Door deze geringe aanvoer blijven de prijzen hoog. Ook de afgelopen week liepen de prijzen verder op naar gemiddeld 2,69 per kg. (vorig jaar 46 cent). In deze situatie zal geen verandering komen. De prijsvorming bij bospeen profiteert duidelijk van de schaar ste aan waspeen, de prijs per bos lag vorige week op 2,12 (vorig jaar 1,43). Het prijs verval bij de aubergines bedroeg gemiddeld 26 cent per kg, de gemiddelde prijs per kg. kwam hierdoor op 3,07. De aanvoer zal verder toenemen, waarbij de prijzen gelijk blijven of iets zullen dalen. Het prijsverval bij spinazie bleef ook de afgelopen week verder doorzetten, de prijs kwam hiermee op 65 cent per kg. De andij- vieprijs is de afgelopen week met 79 cent gekelderd en kwam op 1,60 terecht. Het aanbod blijft groeien, de prijs zal verder dalen. De vraag naar bloemkool bleek de afgelopen week sterk, prijsdalingen bleven uit. De prijs voor de „zessen" bedroeg 2,60 per stuk. Voor prei blijven de prijzen vast, n.l. 1,60 per kilo. Een standbeeldeen standbeeld alstublief- t!Voor Frau Katharina Faltauff. Want deze vrouw, die eens het slot de Riggersburg ir. Oostelijk Stiermarken bewoonde, was de eerste die kans zag om tulpenbollen in de winter tot bloei te krijgen. De eerste pogin gen om bollen te broeiend, die met succes werden bekroond. Zij legde in feite de fun damenten voor een sierteeltsector, waarin vandaag miljoenen omgaan. Het werd haar, tussen twee haakjes, niet in dank afgeno men. Tulpen in bloei hebben als de velden dik onder de sneeuw lagen en de beken stijf bevroren? Dat kon niet normaal zijn, daar moest de duivel de hand in heb en. Frau Faltauff werd gearresteerd en verboord, maar toen ze bleef ontkennen bepaalde rela ties met Beëlzebub te onderhouden, beland de ze op de pijnbank. Terwijl ze werd uitgerekt, schroeide men ook nog even haar voetzolen met gloeiende staven. Dat was in de winter van het Jaar onzes Heeren 1675, toen men nog wel meer van die fijngevoelige middelen kenden om iemand tot spreken te dwingen. Frau Faltauff bleef ontkennen, maar het baatte haar weinig. Ze overleefde weliswaar de gruwelijke folteringen, maar haar geests vermogen bleek sterk aangetast Ze ver vloekte op een goede keer haar geboortedag en dat was voor de leden van het Heksenge- richt het meest sprekende bewijs dat ze de bolbloemen alleen met behulp van zwarte kunst in bloei had weten te krijgen. Terwijl het volk grijnzend toeleek, stierf Katharina Paltauff op 23 september 1675 op het markt plein in Feldbach een verschrikkelijke dood in de vlammen van de brandstapel. Rijnsburg Het zou meer dan twee eeuwen duren voor men tulpenbollen voor commerciële doe leinden in de winter in bloei zou gaan trekken. Omstreeks 1900 werd nl. in Rijns- burg de basis gelegd voor de tulpenbroeierij, die vandaag in de vaderlandse sierteelt zo'n imponerende rol speelt. Het waren rond de eeuwwisseling de heren Paul Heemskerk en Andries de Mooy die de eerste kassen in Rijnsburg hebben gebouwd. Nou ja kasse- n...het waren primitieve bouwsels half in de grond om de kou zo veel mogelijk weg te houden en een slamanderkachel als verwar mingsbron. Drie jaar later begon C. Glasber gen er ook mee. Van hem is bekend dat hij drie oude schoolramen kocht voor 2.25 plus wat houtwerk voor vijf kwartjes. Dat waren de bouwmaterialen waarmee hij zijn eerste kasje optrok. Een kasje dat later wat werd verbeterd, maar dat in de dertiger jaren ook nog dienst deed en toen de naam droeg van 't Fort Industrie Vandaar is de bolbloementrekkerij een com plete industrie met geprogrammeerde teel ten, uitgekiende bolbehandelingen in de cel len enz. Een industrie waar men goochelt met astronomische getallen. In 1976 gebruik te men in de binnenlandse broeierij de bepaald niet kinderachtige hoeveelheid van 550 miljoen tulpenbollen. En dan zwijgen we nog maar over de grote aantallen hyacinten, narcissen, crocussen, blauwe druifjes, eet. Indrukwekkende aantallen die aantonen dat bijna 35% van de totale tulpenproduktie vandaag in Nederland blijft. En dat was, om maar een willekeurig jaartal te noemen, in 1962 nog maar 13%. Het binnenland wordt dus een steeds be langrijker afnemer van tulpenbollen dank zij de broeierij. Daarom heeft Frau Kathari na Faltauff er volledig recht op dat de drie eeuwen dikke stoflaag van haar naam wordt gewist. Ze verdient eigenlijk een standbeeld! Wordt record van Flora aangetast? Rijnsburg is vele decennia achtereen een centrum van de broeierij geweest. Het is dat nog en veiling Flora siert zich niet ten onrechte met de slogan „Grootste bolbloe- menveiling ter wereld". Dat wil niet zeggen dat Flora op dat record een patent heeft. Vooral omdat de broeierij zich ook op ande re plaatsen in ons land sterk begint te ontwikkelen. Dat is vooral een gevolg ge weest van de lage bloembollenprijzen in de periode 1965—1975. De kwekers gingen toen als volgt redeneren: Als we onze bollen nu toch voor een appel en een ei aan de exporteurs moeten verkopen, waarom zou den we ze dan niet zelf gaan broeien? Dat laatste is gebeurd en op grote schaal. Met name uit West-Friesland komen tegen woordig grote partijen tulpenbloemen. Een deel van deze kwekers veilt in Aalsmeer en de VBA lijkt dan ook op weg om het Rijnburge Flora naar de kroon te gaan steken. Van het totaal aanbod tulpenbloe men dat in 1976 voor de vaderlandse veiling- klokken kwam, en dat ging om ruim 500 miljoen stuks! werden er in Aalsmeer bijna 150 miljoen geveild Ook wil zeggen: bijna 29% van het totaal aanbod Vijf jaar geleden bedroeg het Aalsmeerse percentage nog maar 16 Balans Intussen hebben de broeiers de balans van het afgelopen seizoen opgemaakt en over de gehele linie genomen, zal men niet ontevre den zijn. Vooral zij die nog een late trek hadden, konden profiteren van hoge tot zeer hoge prijzen. Wat te denken van 2.— en meer voor een bosje tulpen dat buiten werd gesneden. Dat kan men rustig aan de balk schrijven! De bollenhandel is door dit alles nog niet opgeleefd. De prijzen zijn weliswaar nog pittig, maar er wordt heel weinig handel gedaan. Afwachten is nu het parool. En dat geldt niet alleen voor de tulpen, maar ook voor de hyacinten, de narcissen de crocus sen en de irissen. Het enige artikel dat momenteel, graag weggaat dat zijn de dah- liastekken. En wie nu al dahliaknollen wil verkopen voor levering oktober/november a.s. kan nu al leuk zaken doen. 4,08 per plaatsing (voor de eerste 30 woor- t den - niet groter dan 12 letters) ieder woord méér 24 ct. exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen: .i, slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen regel-telefoontjes opdrachten worden telefonisch en schriftelijk w- aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13.00 uur. 'rr. KUNST- en ANTIEKHANDEL T. OOMS Voor het vakkundig res taureren van al uw schilderstuk- Ken, porselein en aardewerk. Ruim 30 jaar ervaring. Tevens woninginrichting en het goed koopste adres voor omlijsten van platen, foto's enz. Haarlem- merstr. 93. Leiden. Tel. 126368. Te koop antieke FRANSE KAS TEN in massief eiken. 1 voor zien, van kuif 2000.-. 1 iets kleiner 1600.-. Massiel eiken dekenkist plm. 200 jaar oud houtgepend. geheel gaaf be- slagwerk 1500,-, linnenkasten, 1 mahonie 600,-, ander iets bewerkt met kolommen aan voorkant 600,- en 1 hangolie- lamp 350,-. J. v.d. Jagt, Heren weg 19a, Leimuiden. Tel. 01721- 8341, 's avonds na 16.00 uur en '_n het weekend. IIANTIEKBEURSII Holiday-lnn Leiden (aan snelweg Amsterdam-Den Haag-west) Uit sluitend betrouwbaar en exclu sief antiek, o.a. speeldozen, klokken, kristal, poppen, zilver, porcelein, munten, prenten, meubelen, etc. Hemelvaartdag 19 mei a.s. van 10.00 tot 18.00 I Doe-het-zelf POLYESTER voor het bekleden van hout en metalen en polyes ter boten en het bekleden van dakgoten. D. Segaar, Rijn- en Schiekade 116-B. Tel. 071- T3.38.74. VAN DER VELDE CITROËN. Voor al uw onderdelen en ac es! Uitsluitend originele onderdelen met fabrieksgaran tie. Tevens in onze shop vele interessante aanbiedingen o.a. Banden, diverse maten, nu scherpe nettoprijzen. Daken 2 CV/Dyane 129,80; Imperiaals 100x110 vanaf 30,68; Wind schermen 2 CV/Dyane van 43.66 voor 39,30;Brandblus- ser vanaf 25,43; 2 flessen au toshampoo met gratis spons van 7,65 voor 6,90; Leuke T-shirts. diverse maten 7,45. Kennedylaan 118, Leiden, tel. 071-769322. Ook zaterdags geo- pend van 9-14 uur. VAN DER VELDE CITROËN. Benzine 5cnt. per Itr. goedko per, super en gewoon. Motor olie per 2 Itr. 50 ent. per litr. korting (meeneemprijs). Kenne dylaan 118, Leiden, tel. 071- 769322. Ook zaterdags geopend van 9-17 uur. JJk Vakantieverbl.l 7 binnenland Zuid-Limburg LOGIES met ont bijt 12,50 p.p./p.d. J. Pouw, Keerend 25. Stem (L.). Diversen BOUWVERGUNNING NODIG? Deltabach maakt snel de afdruk ken van de bijbehorende bouw tekening voor u gereed Dat is lichtdruk op z'n bestl Drukkerij Deltabach, Oranjelaan 37 - Zoe- terwoude-Rijndijk. 899241 nog steeds de WERK SCHOENSPECIALIST? Natuur lijk „de Schoenmaker", sinds 1929. Korevaarstraat 9 (onder de luifel). Tel. 071-130175. ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE, 2 maal daags een kopje trekken als thee en u slankt af, 100 gr., 100 gr. 3,45. Drogisterij Boerhave, Haarlem- merstr. 68. Leiden. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2-4 Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge, Hene gouwen Schelpenkade 47, Lei- den. Tel. 120794. Verliefd - verloofd? Vraag ons UITZETBOEKJEI Kompleet met verlanglijstjes en een leuke at tentie. Oudshoorn, Haarlemmer- 160, Leiden. VVD STEMMER, wilt u een raambiljet ophangen? Graagl Verkrijgbaar: Arendshorst 20, Kagerstraat 8a, Vlietweg 66. 76.69.55. Tussen 6 en 7 uur: Apollolaan 592, Garenmarkt 18, Aangeboden zo goed als nieuwe KILKRUISER 530 de Luxe, met pk Volvo Penta inboord, on- derwatercloset. Geheel vaar klaar, prijs 10.000,-. Tel. 071- 133493. Te koop gevraagd in Leiden of omgeving WOONBOOT (of ark), per direkt of binnen enkele maanden. T. Dassen, Hafkerv scheidtlaan 10, De Zilk, post: Hillegom. T.k.a. TOERBOOT 5 1/2 m. lang 1.80 breed met nw. aanhangmo- tor. C. v.d. Vlugt, Huigsloterdijk 8, Weteringsbrug. Tel. 01713- 3334. Bellen na 19.00 uur. Zoekt u een lieve hond of een mooie poes? Probeer het dan. ns met een kleine adyertentie. C Sluit een reisverzekering om echt onbezorgd op vakantie te gaan. Bestel dan ook meteen buitenlands geld. Dat spaart kostbare vakantietijd en meestal nog geld ook! Verzekeringen: Gecombineerde reisbagage- en ongevallenverzekering, annulerings kostenverzekering, korte termijn auto casco-verzekering voor automobilisten en een rechtsbijstandverzekering. Buitenlands geld Als u op weg naar uw vakantie bestemming één of meer landen aandoet, zorg er dan voor óók van dat betreffen de land wat geld bij u te hebben. En denk voor Italië ook aan benzine- bonnen. Handig! ANWB Internationale Reis- en Kredietbrief: U hoeft er niet speciaal meer voor naar een ANWB-kantoor. U kunt er ook voor terecht bij de Rabobank, waat u zich tevens kunt laten inschrijven als lid van de ANWB, eventueel in combinatie met het lidmaatschap van de Wegenwacht. De Reiswijzer: Boordevol tips en wetens waardigheden. Gratis beschikbaar bij de Rabobank. Meteen maar meenemen! geld en goede raad

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9