Carter dringt aan op standaardisatie Europese legers Hardere politiek VS tegen Zuid-Afrika Prinses Beatrix dankt China voor imposante reis Basken staken tegen hard politieoptreden k AFSCHEIDSDINER SJANGHAI Betoging in Krakau samen verantwoordelijk voor ontwikkelingssamenwerking Storm van geweld in Milaan en Rome: politieman gedood stemCDAl vanagt 197 BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 16 MEI 1977 PAGINA 7 SJANGHAI Prinses Bea trix en prins Claus zijn giste ren in Sjanghai aangekomen, de laatste etappeplaats van hun rondreis door China. Van daag laten zij zich voorlichten over de ruimtelijke ordening van deze havenstad die met haar voorsteden samen ruim tien miljoen inwoners telt. Morgen vertrekken zij per Fokker F—28 fellowship naar Japan. Gisteravond bood het stadsbestuur van Sjanghai het prinselijk paar en de Neder landse delegatie een gran dioos afscheidsbanket aan in het jaarbeursgebouw. De prin ses dankte bij deze gelegen heid de Chinese volksrepu bliek voor de perfecte organi satie van haar reis door ver scheidene provincies van dit immense land en sprak haar bewondering uit voor zijn „buitengewoon hard werken de bevolking". Iedereen had verwacht dat de vice-voorzitter van het ge meentelijke revolutionaire co mité (loco burgemeester) in zijn welkomstwoord flink uit zou pakken tegen de „bende van vier", die immers in Sjanghai veel aanhangers telde, maar hij wijdde er geen woord aan. Hij meldde slechts dat de toe stand in Sjanghai uitstekend is en dat Nederlanders geen on bekenden zijn in deze haven stad, waar vaak Nederland- sche schepen aanleggen. Het was koud, winderig en regenachtig toen prinses Bea trix en prins Claus zaterdag ter bedevaart togen. Vanuit Changcha reden ze aan het hoofd van een lange karavaan diep het platteland van de pro vincie Hunan binnen met als einddoel Shaoshan, het „Beth lehem" van de volgelingen van Mao Tse-toeng, die daar op tweede kerstdag van het jaar 1893 het levenslicht zag. Mao's geboortehuis is echter allerminst een stal geweest. De (gerestaureerde) boerenhoeve van Mao's ouders is zeker voor Chinese verhoudingen van die tijd bepaald riant te noemen. Elk van de drie kinderen (al len zoons) had zijn eigen slaapkamer en foto's van het gezin duiden er op dat de man die als proletarische held ge vierd wordt, allerminst uit een proletarisch milieu stamt. „Een boerengezin uit de mid denklasse", zegt de gids, maar dat is waarschijnlijk toch te laag geschat. Voor het portret van Mao's vader, die de bezoe ker met een lichtelijk verbaas de en diep melancholische blik aanstaart, vraagt prins Claus of het waar is dat Mao met zijn vader in onmin leefde. Van de gidsen maakt zich nu een lichte paniek meester. De waarheid vertellen (wat heet onmin, de oude heer ranselde zijn zoon vaak af) zou tot mis verstanden kunnen leiden. Dan spreekt echter een hoge functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken in Pe king, die het gezelschap de hele reis gevolgd heeft, het verlossende woord: „De twee hadden ideologische menings verschillen", merkt hij diplo matiek op, het aan ieders fan tasie overlatend wat dat kan betekenen. Niet ver van Mao's geboorte huis nabij de eendevijvers waar de latere Jangtze-be- dwinger placht te zwemmen, Prinses Beatrix bij haar bezoek aan het geboortehuis van Mao Tse-toeng. Zij wordt vergezeld door mevrouw Lo Tsjoe-joe lid van het partijbestuur van Hunan. zoals een opschrift vermeldt, en de dorsvloer waar hij ge werkt heeft staat het museum waar aan de hand van foto's en documenten het revolutio naire leven van Mao Tse-toeng tot „de bevrijding" (1949) ge toond wordt. Opvallend daar bij is dat slechts twee van zijn vier vrouwen een plaats in het museum kregen. Het eerste huwelijk van Mao, dat door de wederzijdse ouders gearran geerd is, wordt geheel gene geerd en zijn vierde vrouw Tsjang Tsjing het promi nentste lid van de „bende van vier" komt uiteraard hele maal niet in het stuk voor. Shaoshan heeft met Bethle hem gemeen dat er ook een levendige toeristenindustrie geleid door de staat uiteraard gegroeid is, maar met o.a., dit verschil dat de toerist hier niet opgelicht wordt en de souve nirs er heel goedkoop zijn. Wel viel op dat er weinig bezoekers waren, maar dat hoeft nog niet te wijzen op een afnemen de belangstelling van de Chi nezen voo hun overleden lei der. Een voor de hand liggen de verklaring is dat Shaoshan zaterdagmiddag geheel voor het Nederlandse gezelschap gereserveerd was. Op de terugweg van Shaoshan naar Changcha bezoeken we een imposant irrigatieproject, dat meteen de verbinding legt naar de nieuwe Chinese leider Hoa Kwo-feng. Deze heeft na melijk in het begin van de jaren zestig de leiding gehad bij het reusachtige karwei. Honderdduizend mensen heb ben hier in tien maanden een stuwdam gebouwd, die moet verhinderen dat het laaggele gen land te lijden heeft van overstromingen en die tegelijk hogere droge gebieden van water voorziet LISSABON (Rtr.) De Amerikaanse regering meent dat het van levensbe lang voor Zuid-Afrika is zijn radicale apartheidspolitiek op te geven. De Ver enigde Staten zullen dan ook een nieu we en hardere politiek voeren tegen over Zuid-Alrika. Dit heeft de Ameri kaanse vice-president Walter Mondale gisteren in Lissabon meegedeeld. Mon dale zal donderdag in Wenen een ge sprek hebben met de Zuidafrikaanse premier John Vorster. In Lissabon voerde Mondale overleg met de Ameri kaanse ambassadeur bij de. Verenigde Naties, Andrew Young, die binnenkort een bezoek brengt aan Zuid-Afrika. Ook Mondale is van plan naar Zuid-Afrika te gaan. Young is vandaag uit Lissabon vertrokken naar Mozambique om een conferentie van de Verenigde Naties bij te wonen, waarop naar men verwacht. zal worden aangedrongen op vorming van zwarte meerderheidsregeringen in Rhodesië en Namibië. De Amerikaanse vice-premier Mondale deelde gis teren in Lissabon mee dat hij op premier Vorster van Zuid-Afrika druk zou uitoefenen om volledige deelname aan de zwarten in Zuidafrikaanse aan gelegenheden toe te kennen en steun te geven aan bewegingen voor vrije verkiezingen in Rhodesië tegen het eind van volgend jaar. Mondale zei dat hij veel zou luisteren naar Vorster maar duidelijk zou stellen dat de Verenigde Staten streven naar grote veranderingen in de Zuidafrikaanse rassen politiek ten aanzien van Rhodesië, Namibië en Zuid-Afrika zelf. Robert Mugabe, leider van het patriottisch front in Rhodesië, heeft gisteren gezegd waardering te hebben voor Andrew Young, die in eigen huis al herhaaldelijk moeilijkheden heeft gehad door zijn onverbloemde uitspraken over zuidelijk Afrika. Youngs uitspraken zijn erg goed. Als Washington zich liet leiden door de principes die aan deze uitspraken ten grondslag liggen zouden we geen ruzie hebben met de Verenigde Staten, aldus Mugabe. Braziliaanse biedt nieren te koop aan SAO PAPLO IAFPI De 21-jarige Braziliaanse Ode- te Lopes de Oliveira die, een unicum in de medische annalen, vier nieren beeft, biedt er 'twee voor 400.000 cruzeiros per stuk te koop aan. De twee extra-nieren wer den ontdekt toen het meisje een urologische behande ling moest ondergaan. Vol gens de dokters zal Odete geen nadelige gevolgen on dervinden van het wegne men van een of beide extra organen. Britse kapitein n N. Ierland intvoerd IELFAST (AFP-Reuter) Een inlichtingenofficier van het ritse elite-korps - Grenadier ■uards is zaterdag in Noord- erland ontvoerd, zo heeft het trise leger in Belfast bekendge maakt. Jen vermoedt dat de 29-jarige apitein Robert Nairac is ont- oerd door leden van het Ierse •publikeinse leger. De auto van e kapitein leeg aangetroffen op en parkeerterrein van een bar Zuid-Armagh bij de grens iet Ierland. Er zaten op. Nai- acs taak was het verzamelen an inlichtingen over IRA. ROME (OPA) De op 5 aprH ontvoerde pro vinciale secre taris voor Na pels van de Ita liaanse socialis tische partl|, Guldo de Marti- no, Is gistermor gen vrijgelaten en ongedeerd naar huls terug gekeerd» Hoewel de ge vangenschap van 40 dagen hem was aan te zien, verkeerde de 34-jarige so cialist In een re delijke lichame lijke conditie. Er is voor hem een losgeld van drie miljoen gulden betaald. Guido Martino, gelukkig herenigd met zijn gezin. KRAKAU (Reuter) Ongeveer 5000 studenten hebben gister avond in de Poolse stad Krakau een stille omgang gehouden in verband met de geheimzinnige dood van een student die nauw samenwerkte met het dissiden te comité voor de verdediging van de arbeiders (WDC). Madrid (UPI) De Spaanse vakbonden hebben voor van daag een algemene staking van vierentwintig uur voor Basken land uitgeroepen om te protes teren tegen het gewelddadig op treden van de politie in Bilbao en de bestraffing te eisen van hen die verantwoordelijk zijn voor de dood of verwondng van burgers. De bonden gaven het staking sparool nadat zaterdag opnieuw twee mensen om het leven wa ren gekomen, waardoor het to taal aantal doden in vier dagen op vijf kwam. De basken hebben vorige week gedemonstreerd voor de vrijla ting van de laatste politieke ge vangenen, van wie 36 basken. Dr. Sjtern vraagt asiel in Nederland DEN HAAG (ANP) dr. Mi- nisterie van justitie heeft dit chail Sjtern, de Russische arts zaterdagmorgen desgevraagd die half maart de Sovjet Unie bevestigd. Het verzoek is in be is uitgezet, heeft politiek asiel handeling genomen, aldus de in Nederland gevraagd. woordvoerder, en hangende die behandeling mag dr. Sjtern, in Een woordvoerder van het mi- Nederland blijven. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ROME Een 25-jarige politieman, die zaterdag tijdens rellen in Milaan levensgevaarlijk was gewond door pistoolschoten, is giste ren aan zijn verwondingen overleden. In Rome is een verkeersa gent onder vuur genomen vanuit een bestelwagen: hij werd zwaar gewond toen hij probeerde de auto aan te houden voor controle. Barbara Moore overleden LONDEN (Reuter-ÜPI) De in Rusland geboren dr. Barbara Moore, eens de meest besproken vrouw in Engeland, is in een Londens ziekenhuis overleden. Zij was 71 jaar. De diëtiste Barbara Moore maakte in de jaren vijftig mara thon-wandelingen door Enge land, Australië, Europa en de V.S., om aan te tonen wat de voordelen waren van een vege tarisch dieet en om de eetge woonten in de wereld te veran deren. Zij beweerde het geheim ontdekt te hebben van het oud worden en was ervan overtuigd, dat zij 150 jaar zou worden op een dieet van wortelsap, sla en Het lot van de allerarmsten in de wereld gaat ons allemaal aan. Want het is onaanvaardbaar dat honderden miljoenen mensen op de rand van de dood leven. Ontwikkelingssamenwerking is bouwen aan een rechtvaardiger wereld. Daarom mag op deze post absoluut niet worden, bezuinigd. Het CDA wil dat de overheid het ontwikkelingswerk van particuliere organisaties - zoals de kerken - steunt. Kies voor ontwikkelingssamenwerking, in het belang van de mensheid! Don Juan erkent zijn zoon als koning MADRID (Upi) Don Juan, de 63-jarige graaf van Barcelona, heeft zaterdag in Madrid af stand gedaan van zijn rechten op de troon ten gunste van zijn zoon, koning Juan Carlos. Na 36 jaar aanspraak op de Spaanse troon te hebben ge maakt, boog Don Juan voor zijn zoon en noemde hem „majes teit". Dit gebeurde op een besloten Dij eenkomst in het paleis Zar- zuela, waarbij behalve de Spaanse minister van jusititie, Landelino Lavilla, alleen leden van de koninklijke familie te genwoordig waren. De twee incidenten geven een beeld van de grimmigheid waar mee momenteel in de Italiaanse steden conflicten worden uitge vochten tussen enerzijds studen ten en stadsguerilla's en ander zijds de politieke partijen en de politie. Het afgelopen weekeinde is met name in Milaan en Rome weer zwaar gevochten; duizen den tienefs namen aan de ge vechten deel. Het was gisteren de vierde ach tereenvolgende dag dat deze jongeren hun ontevredenheid en agressie afreageerden. Daarbij worden steeds demonstraties en optochten van studenten, actie groepen en feministen mis bruikt Tegen de demonstraties is overigens in Rome al een verbod uitgevaardigd dat tot het eind van de maand van kracht blijft, maar dat steeds wordt overtreden. Hiertegen treedt de politie weer uiterst grimmig op, zoals donderdag j.l. toen een meisje van 19 jaar tijdens een vreedzaam begonnen betoging werd doodgeschoten. Is de poli tie eenmaal in actie gekomen, dan is dit het sein voor rellen- schoppers, z.g. „autonomen" om in actie te komen. Daarbij wordt ook op de politie gescho ten. De vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger bracht met zijn vrouw Nancy een bezoek aan Broadway- opvoering van The King and I. Tijdens de pauze zocht hij achter de coulissen de hoofdrolspeelster Constance Powers even op. (Van onze correspondent Da vid Fairhall) LONDEN Zoals ieder die zich voor het eerst stort op de vele problemen van de NA VO, zal Jimmy Carter ge schrokken zijn van de geringe vooruitgang die de Atlanti sche verdragsorganisatie ge maakt heeft op het terrein van de standaardisatie van haar bewapening tegenover de eenvormige militaire ma il chine van het Warschau pakt Standaardisatie lijkt een voor de hand liggende zaak; willen de 15 landen van een bondge nootschap als de NAVO een beetje efficiënt gebruik ma ken van eikaars munitie, re serve-onderdelen en wat dies meer zij. Het arsenaal van het Warschau-pact is al jaren ge standaardiseerd. Maar hoe logisch standaardi satie ook moge zijn, na 28 jaar is er binnen de NAVO bitter weinig van terecht gekomen. De NAVO gebruikt veertig verschillende soorten vuurwa pens, en dat zijn dan nog al leen de grote, want de ver scheidenheid bij de kleinere wapens is al niet meer te over zien. Er zijn dertig verschillen de soorten radar-systemen in gebruik. De commando- en controle-systemen van de ver schillende zeemachten zijn voor een deel niet voor elkaar bruikbaar. Als een vliegtuig van het ene land een landing maakt in het andere kan de bemanning maar van één ding zeker zijn, en dat is dat het een volle tank brandstof kan halen. Onlangs is een poging om de gehele NAVO van hetzelfde radarsysteem te voorzien, dat gebaseerd was op de Ameri kaanse Boeing 707, mislukt Maar dit is maar één voor beeld uit vele. Men heeft ook geen kans ge zien om een gelijksoortig arse naal op te bouwen van kleine wapens, vliegtuigen, fregatten en grote tanks, hoewel er wat dat laatste betreft goede hoop is dat de volgende „generatie" tanks tenminste uitgerust zul len zijn met een gestandaardi seerd kanon en verwisselbare munitie. Het is dus niet zo verbazing wekkend dat Carter vorige week de NAVO-bondgenoten opgeroepen heeft bij de aan schaf van wapens te voorko men dat er materiaal aange kocht wordt dat overbodig is omdat de andere landen dat al hebben. Carter was erg meele vend en drukte zich in zeer diplomatische termen uit: „Geen van ons, de Verenigde Staten incluis, heeft geen fou ten gemaakt". Carter toonde er begrip voor te hebben dat standaardisatie moeilijk is om dat er ook economische en industriële problemen mee ge moeid zijn. Carter zei dat hij hoopte dat de Europese landen door zou den gaan met hun samenwerk ing op het gebied van wapen- produktie en hij was vooral te spreken over de stappen die genomen waren door de Euro pese Programma Groep (EPG). Bij uitzondering doet Fran krijk wél mee met de EPG. De moeilijkste taak waarvoor de EPG staat is Frankrijk zover te krijgen dat het zijn trots wat inslikt en zich bereid ver klaart met bijvoorbeeld Enge land en Duitsland te gaan wer ken aan de ontwikkeling van een Europees gevechtsvlieg tuig voor de jaren negentig. Binnen de EPG zijn allerlei onderhandelingen gevoerd, analyses gemaakt en rappor ten opgesteld. Tot nu toe met weinig werkelijk resultaat, maar de diplomaten die mee doen aan de groep weten te vertellen dat er al veel vooruit gang is geboekt en dat er nog meer vooruitgang geboekt zal worden als Amerika Europa maar de tijd geeft Het antwoord van de Ameri kaanse president was duide lijk. „De VS", zei hij, „zijn bereid om mee te werken, pre cies op de manier en zo snel als de bondgenoten dat wil len". Zodra de EPG wat vastere vorm aanneemt zou de groep samen met de VS kunnen gaan praten over de gezamen lijke ontwikkeling van een ge standaardiseerd defensiesys teem. Maar bepaalde zaken zouden beter in de NAVO- raad besproken kunnen wor den. Carter zei dat .Amerika graag met Europa wil samen werken om te zoeken naar mo gelijkheden om nieuw mate riaal samen te ontwikkelen, in licentie te gaan bouwen, of direkt aan te kopen". De NAVO mag vooral niet mi litair verzwakt worden door overbodige en dubbele aanko pen en evenmin mag het bond genootschap politiek verzwakt worden door geruzie over de aanschaf van defensiemate riaal". Dat is mooi gezegd van Carter, maar hij weet zelf ook wel hoe diep het wederzijds wantrou wen en hoe groot de concur rentie binnen het wereldje van de internationale wapenhandel is. Met NAVO-contracten zijn miljoenen dollars gemoeid. De Boeing-707 vliegende radar zou 2,4 miljard dollar (ruim 6 miljard gulden) gekost heb ben. Het gaat niet alleen om geld, maar ook om werkgele genheid en... stemmen van de kiezers. Hoe nauwkeurig men ook te werk gaat bij het toetsen van de technische mogelijkheden van nieuw materiaal; er kan altijd op subtiele wijze mee geknoeid worden. De Duitsers bijvoorbeeld zijn nog kwaad over de manier waarop de Amerikanen de Duitse Leo pard II tank „kapot beproefd hebben". De Duitsers zeggen dat de Amerikanen de ene ka nonskogel na de andere af vuurden, veel te snel achter elkaar, en dat daardoor de loop van het kanon van de tank oververhit raakte en ging buigen. Volgens de Duitsers wist Amerika al van het begin dat het de Duitse tank niet zou kopea De aanschaf van de F-16, die wel de wapenkoop van de eeuw genoemd wordt, is een goed voorbeeld van hoe het wel kan met de standaardisa tie. Een ander gunstig voor beeld is de Tornado, een vlieg tuig voor meer doeleinden, dat gezamenlijk door Engeland, Duitsland en Italië wordt ge bouwd. Verder zijn een paar zeemachten, waaronder zelfs Frankrijk, bezig met de geza menlijke ontwikkeling van fre gatten en mijnenvegers. Andere gunstige tekens zijn de al genoemde tank-kanonnen en een nieuw gestandaardi seerd arsenaal van kleine wa pens. Van standaardisatie valt dan ook alleen weinig te be merken als men de situatie van dag tot dag of zelfs van jaar tot jaar bekijkt. Maar let men op periodes van tien jaar, dan is er wel degelijk vooruit gang te bespeuren. Dat zoiets tien jaar duurt is wel te begrijpen, want elk nieuw systeem gaat gemiddeld tien jaar mee vóór het weer verouderd is. Natuurlijk kan het geen kwaad wanneer de Amerikanen Europa nog eens een duw in de goede richting geven. Maar sneller dan de ontwikkeling van de technolo gie kan de NAVO niet gaan. Wat de Europese NAVO-part- ners natuurlijk wel in het oog moeten houden is dat die ont wikkeling in de goede richting blijft gaan. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7