..Energiebesparing moet karakter hebben van oorlogsinspanning" CDA mikt niet op huursubsidies ,,Te weinig gegevens over geslachtsziekte Sociale wetten voordehg voor verzekeraars Verkiezingsprogramma's en bejaardenbeleid DESKUNDIGEN IN RAPPORT: Humanisten vrezen zwakkere positie buitenkerkelijken Ruim 90 procent jeugd wil werken BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks de Inspanningen die gedurende de komende 25 jaar zullen worden gericht op vermindering van het energiegebruik en overschakeling op andere brandstoffen, zal de Westerse wereld in de jaren '80 worden geconfronteerd met een jaarlijks toenemend tekort aan olie. Om streeks het jaar 2000 zal het tekort gestegen zijn tot bijna een miljard ton per jaar, hetgeen overeenkomt met ongeveer vijftien procent van het huidige wereldenergiege bruik. Dit is een van de belangrijkste conclusies van 35 vooraanstaande deskundigen uit vijf tien landen die zich verenigd hebben in de WAES, een werkgroep die zich beraadt over alternatieve benaderingen voor het energie probleem. Van Nederlandse zijde nemen deel mr. A. A. T. van Rhijn, plaatsvervan gend directeur-generaal voor de energie voorziening van het ministerie van Economi sche Zaken en ir. A. C. Sjoerdsma, directeur van de Stichting Toekomstbeeld der Tech niek. De deskundigen stellen in hun eindrapport, dat het resultaat is van tweeënhalf jaar studie, dat zelfs wanneer de huidige steen koolproductie wordt verdubbeld, de bijdra ge van kernenergie wordt vertienvoudigd, de toeneming van het aardoliegebruik wordt gehalveerd en de prijs van de aardolie toe neemt met vijftig procent, er toch een tekort zal blijven. Het aardolietekort kan al in het begin van de jaren tachtig ontstaan wanneer Saoedi-Arabië tot de slotsom komt dat olie in de bodem waardevoller is dan geld en jaarlijks niet meer wil produceren dan nu het geval is. Professor Caroll L. Wilson van het Massa chusetts Institute of Technology (M.I.T.) die de de werkgroep heeft ingesteld en geleid, stelt dat de Westerse wereld de groei van het energie gebruik drastisch moet beperken' en op grote schaal moet overgaan van aard olie op andere energiebronnen. „Deze maat regelen zullen het karakter moeten hebben van een oorlogsinspanning; gebeurt dit niet, dan zullen de gevolgen voor de wereld cata strofaal zijn", aldus de professor. Administra teur verdacht van museum-frau de UTRECHT (ANP) De ge meentelijke accountantsdienst in Utrecht is bij het Centraal Museum in de Domstad een vrij aanzienlijke fraude op het spoor gekomen. In afwachting van nader onderzoek van de accountantsdienst en de politie is de administrateur van het museum, de 39-jarige J. E. met ziekteverlof gestuurd. Om hoeveel geld gaat is nog niet duidelijk maar vermoedelijk heeft de administratuer van het geld dat hij uit hoofde van zijn functie onder zijn hoede had, enkele tienduizenden guldens in eigen zak gestoken. Hoe de ver duistering precies in zijn werk 'a gegaan en over welke periode M ging, is nog niet duidelijk. Dat moet nog blijken uit het accountantsonderzoek. K. was al een jaar of zes bij het museum in dienst Volgens de politie ontstond er argwaan te gen K. doordat de man de laat ste tijd opvallend goede sier maakte. Bovendien ging hij op een gegeven moment trakteren omdat hij voor een of andere scriptie zou zijn geslaagd, maar later bleek dat er helemaal geen sprake van een scriptie was. De museumdirectie vertrouwde de zaak toen niet meer en startte een onderzoek waar uiteindelijk de verduistering uitrolde. Vakbond heeft kritiek op militair overleg NOORDWIJKERHOUT (ANP) De katholieke vereniging van militairen „St Martinus" heeft ernstige kritiek op de ma nier waarop het zogeheten cen traal georganiseerd overleg mi litairen (het overleg tussen de militaire vakbonden en de mi nister) heeft gefunctioneerd. In de afgelopen kabinetsperiode zijn de militaire belangenvereni gingen herhaaldelijk voor vol dongen feiten geplaatst. Ze kon den slechts de rol van Ja-knik ker" vervullen, aldus voorzitter G. Cremers van St. Martinus maandag op de verenigings raadsvergadering in Noordwij- kerhout. Een dieptepunt in het overleg vormde de defensiebegroting 1977. In de memorie van toelich ting werden zaken over de rechtspositie van de militairen aangesneden en als voldongen feiten gememoreerd terwijl er nauwelijks met de vakorganisa ties over was gesproken, aldus Cremers. Gevangene gepakt Na een groot scheepse klopjacht heeft de politie za terdag kans gezien de voortvluchtige 28-jarige D. op een camping in Putten (Gld) aan te hou den. De uit Putten afkomstige D. was ongeveer vier we ken geleden ont snapt uit de rijksin richting Avereest. waar hij vastzat we gens verduiste- rings- en oplich tingspraktijken. Ander beleid in gezondheidszorg geëist Amsterdam In een volle zaal van hotel Krasnapolsky hebben circa 800 demonstranten, af komstig uit het hele land en uit allerlei kringen die bij de ge zondheidszorg zijn betrokken, zaterdag geageerd voor een an der beleid in de gezondheids zorg. De bijeenkomst stond onder auspiciën van het Landelijk Ak- tiecomite Gezondheidszorg. Meegedeeld werd dat het voor het eerst is dat actiegroepen uit de eerste lijn, de ziekenhuiswe reld en de psychiatrie gezamen lijk een landelijke manifestatie hebben georganiseerd. „De af keer van de bezuinigingspolitiek van de staatssecretarissen Hen driks en Meyer is zo groot ge worden", aldus de mededeling, „dat een dergelijke actie een logisch gevolg is op alle afzon derlijke plaatselijke acties". ZWOLLE (ANP) - De politieke verhoudingen in ons land zijn zodanig, dat vrijwel geen rege ring mogelijk is zonder het CDA. Als datzelfde CDA kans ziet om PvdA en VVD tegen elkaar uit te spelen, verzwakt dat de positie van de buitenker kelijken aanmerkelijk. Als we niet heel goed oppassen worden buitenkerkelijken niet als ge lijkwaardige burgers aanvaard. Aldus drs. Rob Tielman, die tij dens een congres in Zwolle, mr. Max Rood opvolgde als voorzit ter van het Humanistisch Ver bond. Het verbond gaat overi gens een onderzoek instellen naar de oorzaak van de geringe aantrekkingskracht van het ver bond op het buitenkerkelijk deel van de Nederlandse bevol king, in het bijzonder de jonge ren. Hoewel de buitenkerkelijk- Burgemeester van Boskoop DEN HAAG Met ingang van 1 juni 1977 is benoemd tot bur gemeester der gemeente Bos koop de heer J. H. Reinders. Hij is 49 jaar en sinds 1 mei 1969 burgemeester van Willemstad. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de CHU. heid enorm steeg ging het leden tal achteruit. Het congres sprak zijn ernstige teleurstelling uit over de ongelij ke verdeling van zendtijd tussen kerken en het verbond. Voorts sprak het congres uit, dat het onderzoek naar waarborgen voor veiligheid rond de kerne nergie en naar de toepassing van andere energievormen krachtig moet worden bevor derd en de ontwikkeling van kernreactoren onvoorwaardelijk dient te worden gestopt. Brandschade in fabriek zes miljoen I >:Mfi EINDHOVEN Een brand In een markiezenfabrlek In Eindhoven heeft zaterdag middag een schade veroor zaakt van ruim zes miljoen gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De publieke belangstel ling was groot De brand brak omstreeks twee uur uit. Kort daarvoor hadden onderhoudsmonteurs van het bedrijf laswerkzaam- heden verricht. Om kwart voor een hadden zij nog een controle uitgevoerd en alles in orde bevonden. De brand werd ontdekt door surveillan ten van de Eindhovense poli tie. INVALIDEN- PROTEST TEGEN VERLAGING VAN UITKERINGEN HILVERSUM - Bijna twee duizend leden van organisa ties van gehandicapten heb ben zaterdagmiddag in de Ex- pohal in Hilversum geprotes teerd tegen het voornemen - van de regering, de WAO-uit- keringen in de loop van de komende jaren te verlagen van 80 tot 75 procent van het minimumloon. De bedoeling zou zijn om als onderdeel van de eenprocents- operatie van minister Duisen- berg met ingang van 1 juli VAN AGT CONTRA DEN UYL: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/UTRECHT - De lijsttrekkers van het CDA en de PvdA, de heren Van Agt en Den Uyl hebben zaterdag de degens gekruist over de bezuinigingsplannen, die het CDA in de komende kabinets periode wil doorvoeren. Den Uyl noemde in Utrecht de voorstellen van het CDA over de kinderbijslag die voor di verse inkomens gelijk moet blijven, onaanvaardbaar. Eerder al had de PvdA de CDA-bezuinigingsplannen op de individuele huursubsidies van de hand gewezen. In Am sterdam sloeg CDA-lijsttrek- ker de aanvallen van de PvdA over dit laatste van de hand. Het is aldus Van Agt leugen achtig om te zeggen, dat het CDA het gemunt heeft op de huursubsidies. „Wij zullen de mensen met de laagste inko mens ontzien, maar wel offers vragen als het gaat om woon- subsidies voor mensen, die best hun huur kunnen betalen aldus de CD A-lijsttrekker. Miljoenen-oproep. In de nacht van 24 op 25 mei zal het CDA in 4,5 miljoen brievenbussen een oproep de poneren om op deze partij te stemmen. Het wordt zelfs een oproep met de foto van mr. A. van Agt. In 1956 heeft de Pv dA zoiets ook gedaan met daarbij een groet van de toen malige minister-president dr. W. Drees sr. Duidelijke taal Drs. J. den Uyl heeft in Ut recht tijdens het weekeinde zijn scherpe afkeuring uitge sproken over de incidenten de afgelopen weken tijdens ver- kiezings bijeenkomsten. Hij deed dit eveneens over het op treden van de Nederlandse Volksunie. „Daar is geen ruim te voor in dit land", aldus Den Uyl. In Hardenberg liet de fiet sende kamervoorzitter dr. Vondeling weten, dat hij zal weigeren voorzitter Glimmer veen van de Volksunie te "bee- digen, wanneer deze in de ka mer zal komen. Verzet Dr. W. Drees jr. van DS70 zal zich, zei hij zaterdag in Am sterdam, blijven verzetten te gen bezuinigingen in de socia le sector. Beter is het volgens hem het begrip „passende ar beid" te verruimen" en „min der de nadruk te leggen op de investeringssubsidies." Dat geld kan beter gebruikt wor den om de koopkracht te ver sterken, meent dr. Drees jr. Herwaardering CH-fractievoorzitter Kruisinga meent dat de positie van de kleinere ziekenhuizen om een herwaardering vraagt. In een spreekbeurt in Zwolle in het kader van het Overijssels ap pel (een CDA-manifestatie in deze provincie) noemde hij za terdag een schaalverkleining in de gezondheidszorg en in het welzijnswerk noodzakelijk, omdat het kleinere ziekenhuis volgens hem dikwijls in een grote behoefte voorziet vol gens Kruisinga is de herbezin ning op de structuur in de sectoren van Vernielzucht Vannacht zijn drie ruiten van het CDA-kantoor dr. Kuyper- straat te Den Haag met enkele bakstenen ingegooid. Vorige week moest het VVD-kantoor in Den Haag het op dezelfde' manier ontgelden. De garage bij het huis van PPR-lijsttrekker Ria Beckers in Oegstgeest was in het weekeinde het mikpunt van kladderaars. Op de deur werd geschilderd: „Ria stemt VVD. Wie niet?,' 1977 per half jaar het uitke ringspercentage steeds met een half procent te verlagen tot uieindelijk die 75 procent bereikt zou zijn. Hans Ouwerkerk, voorzitter van de Algemene Nederlandse Invalidenbond. zei te verwach ten, dat welke regering er ook komt, met of zonder CDA, Pv dA, of WD, die zal afzien van het plan. „Het moet de ijskast in om zo stevig ingevroren te worden, dat het niet de moeite loont het nog ooit te laten ontdooien". SITTARD (ANP) Bij een en quête van de katholieke wer kende jongeren onder 334 jonge ren in Limburg heeft 91 procent verklaard bereid te zijn om te werken. Verder is vastgesteld dat 93 procent idealen na streeft, 88 procent van mening is dat de jeugd veranderingen in de maatschappij kan aan brengen en dat 83 procent vindt dat er geen sprake is van een te grote sexuele vrijheid. Het alcoholgebruik onder jonge ren is niet buitensporig, meent 67 procent, terwijl 83 procent als zijn oordeel geeft dat het gebruik van drugs niet leidt tot de ondergang van de jeugd. De enquête van de KWJ in Lim burg werd gehouden onder jon geren van 16 tot 25 jaar, Van de ondervraagden werkte onge veer de helft, 20 procent was werkloos en 27 procent was sch olier. Volgens KWJ-woordvoerder Ger Bertholet is de uitkomst van het onderzoek representatief. Bij de enquête is verder aan het licht gekomen dat 65 procent van de ondervraagde jongeren geen be langstelling heeft voor politiek. Meer dan 40 procent hecht geen geloof aan uitspraken van politi ci. Wat de godsdienst betreft gaf 96 procent op roomskatholiek van huis uit te zijn, maar slechts 22 procent zei, meestal onder dwang van de ouders, de kerke lijke voorschriften nog na te leven. 86 procent zegt totaal geen steun van de kerk en van de geestelijkheid te ondervin den. Protesterende invaliden in de Hilversumse Expohal AMSTERDAM „Het gebrek aan exacte gegevens over ge slachtsziekten maakt het onmo gelijk de juiste omvang ervan vast te stellen. We kunnen i« hA» altpmppn 3, ziekten. Hij legde er de nadruk slechts in het algemeen consta- d „nh„„w teren, dat deze sector van de „La* gezondheidszorg is uitgegroeid JJJ1JgJ®'F dit verband bijeenkomst in de Amsterdamse deelde dr. H. Bijkerk van de Lutherse kerk, waar door medi- hoofdinspektie van volksge- ci uit een groot aantal landen zondheid mee, omdat in ons werd gesproken over de bestrij- land pas sedert 1976 een aangif- ding van sexueel overdraagbare teplicht voor geslachtsziekten tot een formidabel probleem. Dit geldt in hoge mate voor die landen waar de gezondheids zorg op een laag peil staat" Dit heeft de arts G. M. Antal van de World Health Organisa tion zaterdag gezegd op een in ternationale wetenschappelijke op dat vooral de opbouw een goed registratiesysteem in dit verband van vitaal belang is. „In ontwikkelingslanden als Azië, Afrika en Zuid-Amerika zijn slechts weinig gegevens over het voorkomen van deze ziekten voorhanden, maar ze wijzen niettemin in de richting van een ernstig sociaal pro bleem. Van de situatie in Neder land zijn vrijwel geen betrouw bare cijfers voorhanden, zo bestaat Uit de jaarcijfers van het adviesbureau geslachtsziek- tenbestrijding zou men echter kunnen concluderen dat het aantal syfilis-gevallen in ons land sedert 1969 licht is toegeno men: in dat jaar werden 221 mensen door het adviesbureau voor syfilis behandeld. In 1975 waren dat er naar schatting 245. Ook het aantal gevallen van go norroe in Nederland is naar men aanneemt in de afgelopen tien jaar gestegen. UTRECHT (ANP) De invoe ring van de sociale wetten als de aow en aww hebben ervoor gezorgd dat er bij de particulie re verzekeringsmaatschappijen flink wat aanvullende verzeke ringen werden afgesloten. Men wilde het verzorgingspeil blijk baar nog verder omboog bren gen. Aldus mr. J. van Someren, voor zitter van de verzekeringsgroep Amfas, zaterdag in Utrecht. Hij sprak daar op een vergadering van de vakorganisatie „De Bui tendienst". Hoewel de sociale verzekeringen de totale pre mieopbrengst voor de particu liere verzekeringen deden dalen, ziet de heer Van Someren voor de toekomst geen grote bedrei ging uitgaan van de uitbreiding van sociale voorzieningen. De economische situatie in Neder land dwingt eerder tot een ver mindering van de sociale uitke ringen. Het is nauwelijks aan te nemen, dat nieuwe sociale wet ten worden ingevoerd zonder „inlevering" van bestaande voorzieningen, aldus de heer Van Someren. Evenmin bleek hij beducht te zijn voor de nationalisering van het verzekeringswezen. „De meerderheid van de Tweede Ka mer voelt niets voor een staats- verzekeringsbedrijfBovendien heeft de overheid geen apparaat om een dergelijke instelling in het leven te roepen. Volgens de heer Van Someren beseffen ook de bewindslieden en ambtena ren heel goed dat de Nederland se verzekeringsmarkt door staatsbemoeienis nog meer open komt te liggen voor buitenland se bedrijven. En die kan vanwe ge afspraken binnen de EEG niets in de weg worden gelegd". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - De bejaardenbonden hebben een aantal wensen ten aanzien van het bejaardenbe leid, zoals wij vorige week hebben bericht. Daar gepensioneerden over weinig machtsmiddelen be schikken (zoals bijvoorbeeld staken) zijn zij voor een groot deel afhankelijk van politici die naar hen willen luisteren en voorts maatregelen willen treffen. In verband met de komende verkiezingen is het belangrijk te weten wat de politieke partijen be reid zijn te doen voor de ouder wordende mens. Daarom hier een korte vergelijking van verkie zingsprogramma's van vier partijen die een kans maken op een plaats in de komende regering: CDA, PvdA, WD en D'66. Koppeling aow minimumloon: CDA: omscha keling op waardevastheid in plaats van welvaarts vastheid, waardoor tussentijdse bijschakeling mo gelijk wordt Hiertoe wórdt de mogelijkheid van ontkoppeling bestudeerd. PvdA: Honderd procent koppeling aan nettominimumlooa WD en D'66: afwijzing waardevastheid. Flexibele pensionering:Malle vier Alle de moge lijkheden daartoe. In het WD-programma verder geen aandacht voor het bejaardenbeleid. Dienstverlening om het bejaarden mogelijk te maken zo lang mogelijk zelfstandig te blijven: CDA en PvdA: De vormen van dienstverlening beter op elkaar afstemmen. Huisvesting verbete ren zodat op zichzelf blijven wonen mogelijk wordt D'66 voegt hieraan nog toe: Bieden van nuttige bezigheden aan ouderen in hun omgeving. Beleid bejaardentehuizen en -oorden: Zowel PvdA als CDA pleiten voor medezeggenschap van bewo- in het bestuur. Voorts dient er meer aandacht te worden besteed aan de bouw van waar en hoeveel en de dienstverlening in de tehuizen. D '66 wil hen die tijdelijk langdurig niet in staat zijn voor zichzelf te zorgen opvang te bieden in een zogenaamd „wijkhof" waar bejaarden- en ver pleegtehuizen hulp bieden. Voorts wil het CDA nog erkenning van de geria trie (ouderdomskwalenartsenijkunde, aldus het woordenboek) en uitbreiding van de geriatrische studiemogelijkheden. Tenslotte op het CDA-Iijstje: er komt een Raad voor Bejaardenbeleid.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5