„We hebben er alles aan gedaan" Demasqué Boskov FC Den Haag maakt het AZ moeilijk RINUS GOSENS (EINDHOVEN): nog vijf jaar bij PSV p René van de Kerkhof ,ggmm 3- jiifc- - -. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De degradatie van Eindhoven uit de eredivisie leverde gistermiddag niet alleen be traande ogen bij spelers en bestuursleden op, maar ook een uiterst somber vooruitzicht voor het vol gend seizoen in de eerste divisie. Eindhoven zal het volgend seizoen een elftal met contracten op eredivisieniveau in het veld brengen, terwijl er een schuldenlast van ruim vier ton op de vereniging rust. De gemeentelijke geldschieters zullen er wei nig voor voelen die post nog hoger te laten worden, zodat nieuwe aankopen vrijwel uitgesloten zijn. Na afloop-van het weliswaar gewonnen duel tegen het matige en vrij apatisch opererende Telstar (1-0 door een doelpunt van Lambert Kreekels in de 37ste minuut), verklaarde een zorgelijke Eindhovense voorzitter drs. J. Boumans: „Er zit zeker geen mogelijkheid in spelers te kopen. We hebben zelfs dit seizoen te weinig toeschouwers. We hadden gemiddeld 7000 toeschou wers moeten hebben, het zijn er ongeveer 1000 minder. We moeten met dezelfde spelers en mogelijk met een paar jeugdspe lers volgend seizoen de competitie in". Toch zijn er nog mogelijkheden voor Eindhoven. Het bestuur en de collega-spelers waren gistermiddag nog niet op de hoogte van het vrijwel zekere vertrek van Pleun Strik bij Eindhoven. „Wedstrijden in de eerste divisie tegen ploegen als Veendam zie ik absoluut niet zitten. Ik heb zo'n degradatie nog nooit meege maakt, maar het had me verbaasd als we niet gedegradeerd waren. We hebben het de laatste twee weken laten zitten. Ik heb overigens geen moment in Ajax geloofd". Over zijn voornemen om te vertrekken zei Strik: „Ik heb nog een contract voor twee seizoenen, maar ik zie het echt niet zitten om die twee jaar vol te maken in de eerste divisie. Ik wil van dat contract af. Er zijn op dit moment al contacten met een aantal andere verenigingen". Realistisch Trainer Rlnus Gosens, realistisch na afloop van de ongelukkige competitie: „Je moet menselijk zijn, rulrh denken over het voetbal. We kunnen nu wel gaan zeggen: Was Amsterdam maar gedegradeerd, dan zit Van de Meent in de ellende. Daarvoor kopen we niets. Wij zijn gedegradeerd, Ik net zo goed als de spelers. We hebben er alles aan gedaan met de ploeg die we hebben, met eerlijk, open en aanvallend voetbal. En dat moet volgens mij blijven. De mensen van de KNVB gaan zich nu dmk maken over hoempa-orkesten op de tribunes. We gaan duihoempa-voetbal spelen. Waanzin, we moeten ons concentre ren op het voetbal, als een spel voor spelers en toeschouwers"* &sens reageerde nogal gebeten op de uitlating van zijn sterkste speler Pleun Strik, die te weinig kwaliteit aanwezig acht in de Eindhovense ploeg. „We hebberr nietmeer, ik kan niet anders. Zoals er bij PSV zo maar spelers als Dahlqvist en Edström vervangen kunnen worden, is hier niet mogelijk. Daarvoor is Eindhoven een te arme club. Ik klaag daar echter niet over. Je hoort me ook niet over al onze blessures. Dit is mijn vak en ik moet er iets van maken met de spelers die beschikbaar zijn". Bezinnen Eindhoven zal zich echter nadrukkelijk moeten bezinnen op het komende seizoen. De kwaliteit van doelman Adjanskl (toch 63 tegentreffers), Bloemers (gisteren nog geblesseerd), Dijkstra en Bleijenberg (dit seizoen maar zes doelpunten) weegt niet op legen het gebrek aan kwaliteit bij de overige spelers, van wie slechts een enkeling op eredivisieniveau kan meekomen. Boven dien dreigt het vertrek van Kreekels naar Helmond Sport Mogelijk brengt de verkoop van Strik wat geld in het laatje, anders ziet het er voor Eindhoven ook in de eerste divisie uiterst zorgelijk en somber uit. Dat Telstar gistermiddag met 1-0 verloor, dat er 6000 toeschou wers waren, dat Telstar-verdediger Kraal een boeking kreeg van scheidsrechter Cees de Bruin, dat diezelfde De Bruin zijn laatste competitiewedstrijd floot, dat Telstar-trainer Joop Castenmiller afscheid nam van zijn ploeg, dat zijn opvolger Petescu hoofd schuddend op de tribune zat en dat Eindhoven-verdediger Hendrik Schalks (na 10 wedstrijden in dit seizoen uitgeschakeld) kwaad wegliep bij zijn informele afscheid na afloop van de westrijd, dat deed er eigenlijk allemaal niet meer toe. Eindhoven is gedegra deerd en zal het komende seizoen in de eerste divisie moeten tonen wat het waard is. Aan trainer Gosens zal het in ieder geval niet liggen. Scoreverloop: 37. Kreekels 1-0. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 5.000. (van onze sportredactie) tiNDHOVEN Renè van de Kerkhof gaat niet naar het buitenland. J'l heeft bij PSV zijn contract met vijf jaar verlengd. Manager e" van Gelder: „Door ons was geen aanvraag van een buiten landse vereniging ontvangen. We laten ons door die aanbiedingen verigens niet intimideren. We leggen de spelers een contract Renè kun[\en.ze accepteren of niet. Zo is het ook met MAANDAG 16 MEI 1977 Wim Jansen moest weer voortijdig het veld verlaten. De middenvelder, die maanden uit de roulatie was, wordt hier het veld afgeholpen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Vujadin Boskov beleefde dan eind elijk zijn demasqué. De Joegoslaaf, die ondanks alle povere verrichtingen van de laatste maanden de schijn wenste op te hou den dat hij niet zo veel moeite had met de steeds groter wordende ontluiste ring van zijn ploeg gaf gis teren na de definitieve uit schakeling van Feyenoord voor welk Europees voet balevenement dan ook ten slotte toe dat het seizoen inderdaad catastrofaal Is verlopen. Na de keer op keer gedane uit spraken alsof het hem niet zo veel deed dat zijn ambities op niets leken te gaan uitlopen erkende Boskov de tekortkomingen van zijn ploeg volmondig. „Binnenkort vindt er een gesprek plaats met Brox en het bestuur waarin mijn verlanglijstje, dat ik al weken gele den heb ingediend, ter sprake zal komen. Het is een blauwdruk van mijn plannen voor het volgend seizoen. In mijn gedachtengang moet er een klassemiddenvelder, een linkerspits en een goede reser ve-voorstopper worden gekocht. Dit seizoen is gebleken dat het materiaal dat ik op de bank had te weinig niveau had. Ook de men sen in het veld, althans enkele, hebben geen topklasse. De jonge jongens die nu hebben moeten spelen komen kwaliteit te kort. We hebben bij Feyenoord niets aan spelers die net tegen de top aan zitten, ze moeten dat peil zelf hebben. Aan het begin van de competitie konden we het klasse gebrek compenseren met collectie ve inzet. Later, toen de blessures van Wim en Nico Jansen fcwamen, bleek dat met vervangers niet mo gelijk". Traagheid Vujadin Boskov erkende dat Feyenoord met zijn aankopen weinig gelukkig Is geweest „We hadden In januari Oblak kunnen hebben. Maar door traagheid Is dat afgeketst Dat Is ook In ande re gevallen gebleken. Ik had Er nie Brandts van De Graafschap willen hebben, maar Feyenoord viste weer achter het net". „Er waren ook anderen die ik op het oog had. Bijvoorbeeld Ewald Linnen, maar die gaat nu van Ar- minia Bielefeld naar Monchenglad- bach. Een andere speler is Benny Lendt, die gaat van Tennis Borus- sia naar Bayern München. Feye noord vond al die spelers of te duur of was te laat. Ik heb er geen moeite mee om bij Feyenoord aan de toekomst te werken. Ik heb zelf in januari een aanbod uit Spanje laten lopen, omdat ik bij Feye noord toekomst zag. Maar het be stuur moet mij voorstellen wel ho noreren. Anders zijn er wellicht bepaalde konsekwenties...". Beheerst Feyenoord verloor gisteren met 1-2 van FC Twente, dat zich be heerst liep voor te bereiden op de bekerfinale tegen PEC Zwolle. Feyenoord zelf degradeerde de ontmoeting voor toch nog 13.000 toeschouwers tot een formaliteit en viel definitief bulten het Euro pese voetbal. Voor vele ploegen (zoals bijvoor beeld PSV enige jaren geleden) reden om van onderaf opnieuw te beginnen. Boskov wil zijn ploeg zo snel mo gelijk weer de Europa Cup zien winnen. Geduld kan hij niet op brengen. En dat is toch de basis voor succes. In zijn eenvoudigste vorm demonstreerde FC Twente dat. De ploeg had in het geheel geen haast, bewoog eigenlijk een beetje te weinig, maar compen seerde dat met een grote dosis individuele techniek. Feyenoord wilde nog heel eventjes, maar strandde door eigen onkunde. Twente liet in de tweede helft zijn tegenstander nog meer met zich zelf worstelen en profiteerde toen twee keer zeer lakoniek. Jeuring kopte na goed voorbereidend werk van hemzelf en Van der Val de bal voor de voeten van Mühren, die eenvoudig kon intikken (0-1). Feyenoord kwam direct daarop nog terug door een actie van Sch neider waaruit Nico Jansen met een volley kon inschieten (1-1). Bij Feyenoord viel naast Wim Jansen hoofdzakelijk de jonge linksachter Wijnstekers op. Hij was gretig en speelde Gritter uit de wedstrijd. Nadat Wim Jansen met een enkel blessure was uitgevallen, verving Twente-trainer Kohn Gritter door Van Oosterom. Die had minder moeite met Wijnstekers. Opnieuw was het na goed doorzetten van Jeuring, dat Van Oosterom een fraaie lob kon geven waarna Tho- resen zijn hoofd alleen nog maar achter de bal behoefde te zetten (1-2). Twente kan zich met dit ruggesteuntje opmaken voor de bekerfinale. Daarin beschikken de Enschedeërs weer over Drost en Overweg. Het centrale duo zat gis teren langs de kant. Drost moest rust hebben en bij Overweg wordt vandaag het gips van geblesseerde pols gehaald zodat hij donderdag kan spelen. Vrijdag gaat het gips er dan weer om. Feyenoord bleef volledig met lege handen (en een bijna lege kuip) achter. Scoreverloop: 74. Mühren 0-1, 77 Nico Jansen 1-1, 87. Thoresen 1-2. Scheids rechter: Beek. Toeschouwers: 13.000. Feyenoord: Treytel; Schneider, Van de Korput, Rijsbergen (Van Daele), Wijnste kers: Wim Jansen (Melis). De Jong. Kreuz; Vreijsen. Nico Jansen Van Dein- FC Twente: Van Gerven; Van lerssel, Wildschut, Bruggink, Oranen; Thijssen, Van der Vall, Mühren; Gritter (Van Oos terom), Jeuring, Thoresen. e na. Hij mag weg als hij een club kan vinden". (van onze verslaggever) ALKMAAR Gistermiddag om kwart over vier was de buit dan eindelijk binnen. Dol van vreugde werden ze daar in het op voetbalge- bied in het verleden zo stiefmoederlijk bedeelde Alkmaar, waar nu In eens een club huist die straks in het nieuwe seizoen in Europa de boer op mag in het U.E.F.A.-Cuptoernooi. A.Z. '67, nog maar een handvol jaren geleden ba lancerend op de rand van de financiële afgrond, maar dankzij de geldelijke steun van de gebroeders Klaas en Kees Molenaar in vijf jaar tijd uitgegroeid tot een Nederlandse topclub weliswaar nog niet hele maal een echte, maar het begin is er toch: Europees voetbal, nog altijd een ma gisch begrip in voetbalkrin gen, is binnen. En daar was iedereen zielsgelukkig mee in Alkmaar. En terecht natuurlijk, want het is en het blijft een prestatie om u tegen te zeggen om vanuit het niets door te stoten naar de Neder landse top. Voor het echter kwart over vier was ging A.Z. door een ware hel. En dat is een compli ment voor tegenstander FC Den Haag, dat het A.Z. verrekte lastig heeft gemaakt. Zelfs zo lastig dat niet alleen binnen de lijnen sprake was van een regelrechte zenuwen toestand, maar dat ook op de tribunes hartkloppingen troef wa ren bij de fervente A.Z.-aanhang. A.Z. maakte het zich tegen FC Den Haag overigens ook zelf moeilijk. Want eigenlijk had A.Z. zich ai binnen vijf minuten moeten verze keren van Europees voetbal. Want juist in die openingsminuten werd FC Den Haag compleet overspeeld. Twee geweldige kansen vloeiden er voor A.Z. uit voort, maar in beide gevallen miste Kees Kist de De effectvolle boogbal van Van Hanegem heeft Galjé verrast. Het is 10 Hans Galjé treedt handelend op bij een gevaarlijke actie van Kist, waarbij voor AZ. Martin Toet tracht weg te koppen. j koelbloedigheid die hij anders wel heeft waardoor Hans Galjé twee maal als overwinnaar te voorschijn kwam uit de directe confrontatie met Kist. Na dat moeizame begin beet FC Den Haag zich vast in de wedstrijd. Mede omdat A.Z. wat al te geestdriftig de score wenste open te breken waardoor de overi gens erbarmelijk fluitende arbiter Mulder vele malen de onstuimige Alkmaarders een halt toe moest roepen, raakte FC Den Haag enigs zins geprikkeld. Een gemoedstoe stand die ertoe leidde dat FC Den Haag zo waar nog ging knokken voor de punten. Tot diepe ellende van de AZ-aanhang, die uit het felle verweer van Den Haag enkele kleine kansen op succes zag voort vloeien, omdat de achterste linie van AZ de zenuwen niet of nauwe lijks in bedwang kon houden. Zelfs doelman Meskovic, normaal ge sproken een toonbeeld van rust, schutterde vreemd onder de lat, waardoor Haags succes doorlo pend in de lucht hing. Dat Haagse succes bleef uit. Op tijd herstelde AZ zich, waarbij uite raard weer een glansrol was weg gelegd voor Willem van Hanegem. Temidden van dat brok zenuwen dat AZ heette, bleef de kromme de rust zelve. Met uitgekiende passes zocht Van Hanegem naar gaten in de afweerlinies van FC Den Haag. En die gaten waren er. Vooral op rechts, waar Martin Toet geen vat had op Bobby Vosmaer, voor het eerst dit seizoen echt lijfelijk aan wezig. Na ruim twintig minuten spelen in die eerste helft viel de eerste bres in de defensie van FC Den Haag. Van even buiten het strafschopgebied kogelde Wim van Hanegem raak. De kromme zelf: „Een belangrijk moment. We speelden ontzettend gejaagd. Op van de zenuwen waren sommige jongens. Na dat doelpunt werd het allemaal iets rustiger." Dat werd het inderdaad. Na die openingstreffer tot aan de rust bleek de ploeg terecht Europees voetbal te spelen. Ook zonder Bert van Marwijk (geblesseerd) en Hugo Hovenkamp (geschorst) kwam AZ tot redelijk voetbal. Vooral op het middenveld, waar niet alleen Van Hanegem een gave partij speelde, maar waar ook Nygaard en Arntz rustgevende pijlers waren. Toch bleef FC Den Haag dreigen. Met name de jeugdige Fred Goe- mans trok met zijn behendige actie de aandacht. Keer op keer zette hij invaller-verdediger Gerard Ter- voort (Kraay later: „Toch heeft die jongens het uitstekend gedaan. Het valt niet mee om het hele jaar op de bank te zitten om dan ineens in zo'n belangrijke wed strijd te moeten spelen) voor pro blemen. Omdat Van Leeuwen en Noël minder attent reageerden op de acties van Goemans kon de AZ-defensie met enig kunst- en vliegwerk verder onheil voorko men. Kort voor rust verzekerde AZ zich definitief van Europees voet bal. Joop Korevaar stopte met de hand een kopbal van John Metgod nadat doelman Galjé al lang ver slagen was. Metgod zelf voltrok vanaf de elfmeter-stip het vonnis: 20. Merkwaardig genoeg had AZ zich in de tweede helft nog niet hele maal in de hand, de ploeg bleef kampen met de zenuwen. Vooral toen Noël de achterstand na een afgrijselijk misverstand tussen Spelbos en Meskovic afstrafte kreeg AZ het steeds moeilijker met zichzelf. De ploeg bleef overeind. Daarbij geholpen door Van Leeu wen, die tot twee maal toe in kansrijke positie overkogelde. Kan sen kreeg AZ overigens ook nog. Zonder daarbij tot scoren te ko men, want op de beslissende mo menten wonnen de zenuwen het steeds van de kwaliteit. Het eindre sultaat werd er echter niet anders door. Europees voetbal is binnen in Alkmaar, en daar ging het om. De scheidende Hans Kraay: „Over het gehele seizoen genomen heb ben we dit succes verdiend. Deze derde plaats is een beloning voor ons positieve voetbal. Steeds op nieuw hebben we geprobeerd aan vallend voetbal te spelen. Niet al leen thuis, maar ook uit. Dit Euro pees voetbal bewijst, dat je ook met offensief voetbal succes kan behalen." Scoreverloop: 21. Van Hanegem 1—0, 42 Metgod (strafschop) 2—0, 72. Noel 2—1Scheidsrechter: Mulder, toeschou wers: 20.000. AZ '67: Meskovic. Tervoort (Nijdam), Spelbos, Vonk, Van Rijnsoever, Arntz. Van Hanegem, Nygaard, Metgod, Kist Vosmaer (Smeets). FC Den Haag: Galjé, Toet (Ouwehand). Mansveld. Van Vliet. Korevaar. Hoeke- ma. Jol. Kila (Schoenmaker), Noel, Van Leeuwen, Goemans. roefenis bij-Eindhoven. In de kleedkamer na afloop van het duel met Telstar kijken de spelers somber |»oor zich uit. Het gezicht van Nico Jansen spreekt boekdelen. Ondanks het doelpunt, dat 1—1 betekende kan er geen lachje at.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11