Moderne eisen voor oud hotel vaak te ingrijpend KGc-TTI Ziekenhuizen willen beperking uitzendkrachten Partijpolitieke strijd dreigt toch binnen kerk in Spanje ROTTERDAMSE BRANDWEER EXPERT Londen zet VS om Concorde onder druk in"Uma China meldt nieuwe schok bij Tangsjan katholieke grondslag Tilburg waardevol Naar buiten JèUj fiatikflty Mgr. Simon is over „Humanae Vitae" MEJ. A. V.D. LUGT NEEMT AFSCHEID VAN MEMISA 197gTNNENLAND/BUITENLAND" LEIDSE COURANT PAGINA 9 den HAAG „Hoewel onze gemeentelijke verordening voor logementen drie jaar ge leden is aangepast aan de mo dernste brandveiligheidsei- paléi sen, is er nog steeds een aan- aburii tal oude hotels in Rotterdam, dat hieraan nog geen gevolg heeft gegeven. Daardoor wor den meer risico's gelopen dan wenselijk is. Op dit moment voert de gemeente overleg met de directies van deze ho tels. Het resultaat zal moeten zijn dat de hotels uiteindelijk de beschikking hebben over alle voorzieningen die er op het gebied van brandveilig heid moet worden aange bracht. Daar valt met ons niet over te marchanderen. Des noods zal worden overgegaan tot sluiting van het gebouw." Krachtige taal van plaatsver vangend commandant Klou- wens van de Rotterdamse brandweer, die echter onmid- dellijk benadrukt, dat het udigj menselijk gedrag in precaire oo situatie zo onvoorspelbaar is, dat alle preventieve maatre gelen teniet kunnen worden gedaan. Te denken valt daar bij aan enkele slachtoffers van de brand in het bejaarde Amsterdamse hotel Polen, die in paniek van driehoog naar beneden sprongen zonder an dere ontsnappingsmogelijkhe den af te wachten. min L De problemen van oude hotels bij de aanpassingen liggen voornamelijk in het bouwtech nische vlak. De heer Klou- wens: „De moderne eisen heb ben vaak zulke ingrijpende ge volgen dat zo'n oud hotel ei genlijk beter afgebroken kan worden. Dat is natuurlijk niet te realiseren, maar toch zullen die wijzigingen aangebracht moeten worden. Wat met na me in sommige hotels ont breekt is een alarminstallatie, die de gasten bij de geringste rook- of vuurontwikkeling waarschuwt. Een tweede vluchtweg is overal wel aan wezig, in enkele gevallen ech ter in de vorm van een trap mar het dak met een dakluik. Dit is niet toegestaan. Dit moet een vaste trap zijn. In grijpend is voor een hotel-op- leeftijd ook het aanbrengen van brand- en rookwerend materiaal op de wanden van de monumentale trappenhui zen Na onze intensieve contro les hebben inmiddels veel di recties honderdduizenden gul dens geïnvesteerd. Ook de ho tels die dit nog niet hebben gedaan zullen hieraan moeten geloven". Ook in Den Haag voldoen niet alle oude hotels aan de huidige voorschriften. De brandweer prijst zich echter gelukkig met een verordening, waarmee „een vuist gemaakt kan wor den". De heer Esveld van de afdeling brandpreventie: „Nu kunnen we ook bevorderen dat automatische waarschu wingssystemen volgens de voorschriften worden inge bouwd. Op dit moment vind je die vrijwel alleen in nieuwe hotels. Het is een kwestie van investeren. Wij zijn echter nog lang niet zover dat we alle onder de verordening vallende panden hebben gecontroleerd. In totaal zijn het er 5000, waaronder 1200 verblijfsin- richtingen, zoals hotels. De veiligheid moet natuurlijk wel betaalbaar blijven. Je kunt niet ieder hotel laten sluiten dat niet aan alle veiligheids voorschriften voldoet. Pas als er bij brand gegarandeerd slachtoffers zullen vallen wordt overgegaan tot slui ting." Woordvoerder De Vries van de Amsterdamse brandweer is in vergelijking met zijn collega's zeer voorzichtig: „Wij zijn op dit moment druk bezig alle verblijfsinrichtingen te toetsen aan de verordening, maar het zijn er zoveel dat we de eerste jaren vooruit kunnen. Het grootste gedeelte van de gesig naleerde tekortkomingen is al aangepast De grootste oude hotels voldoen aan redelijk te stellen eisen". De hotels zelf zijn over het algemeen mededeelzamer, met name als het gaat over de voorzieningen die zij hebben getroffen. Het ruim zestig iaar oude hotel-café-restaurant Co rona aan het Haagse Buiten hof heeft vorig jaar 250.000 gulden besteed aan brandpre ventie. „Een forse rib uit het magere horeca-lijfgeeft men van directiewege toe, „maar wel een noodzakelijke uitgave. Bij de geringste rookontwikke ling op één van de drie etages van het 23 kamers tellende hotel krijgt de receptie nu een signaal en slaan de branddeu ren automatisch dicht. Het ho tel beschikt voorts over vier nooduitgangen. Bij de rigoreu- ze vernieuwingen, die vorig jaar plaats vonden is ook het volledige elektriciteitsnet ver vangen". Het Haagse Parkhotel, dat met zijn 132 kamers en 200 bedden aan de smalle Molenstraat grenst was één van de eerste gebouwen, die van gewapend beton werden opgetrokken. Het gebouw, dat dateert van 1914, is in de loop der jaren telkens gemoderniseerd, „maar", zegt een licht zuchten de directeur W. Bergmans, „op het gebied van brandpreventie blijf je als hotelier telkens ach ter de feiten aanhollen. Ik heb hier een brief van 1972, waarin de toenmalige brandweercom mandant van Den Haag zwart op wit verklaart, dat onze blu sinstallatie door zijn mensen beproefd en volledig in orde is bevonden. Je zou dus zeggen, dat we daarna op fluweel za ten, maar vergeet het rustig. De eisen, die aan brandpre ventie worden gesteld zijn na melijk een kwestie van vrije interpretatie. Dat betekent dus, dat iedere nieuwe brand weercommandant weer met nieuwe richtlijnen kan aanko men. Zo blijf je bezig met nog meer noodverlichting, nog meer branddeuren, nog meer snufjes. We zijn er nooit bij de beveiliging van ons hotel. Er moet steeds meer gebeuren en daar voldoen we graag aan. Een zo veilig mogelijk hotel is immers het eerste en belang rijkste, wat een gast van ons verwachten mag". Hotel des Indes, trotse fenix van 1858, horeca-bolwerk aan het Haagse Lange Voorhout is kortgeleden in het blad van de Nederlandse Maatschappij voor brandpreventie luid ge prezen onder de kop „Haags hotel pakt de brandveiligheid grondig aan". Zegt directeur B. Felix: „Wij doen momenteel niet onder voor hotels, die vier, vijf jaar geleden ge bouwd zijn. Er is in de laatste vijf jaar ongelooflijk veel in dit oude gebouw gebeurd. Als de brandweercommandant van Amsterdam zegt dat elk hotel niet voor 100 procent, maar voor 200 procent bevei ligd moet zijn, dan kan ik zeggen: „Met des Indes zitten we momenteel boven de 150 procent. Elke ruimte in ons hotel beschikt over een brand en rookmelding, die recht streeks is aangesloten op een paneel in de receptie, dat bij het minste onraad lichtsigna len geeft Wij hebben ook een directe telefoonlijn met de Haagse Brandweer. Als er brand is, zoals in april 1976 in één van de gastenkamers van Des Indes het geval was, kun nen we via die lijn aan de hand van de lichtsignalen op het paneel direct aan de brandweer doorgeven, waar de vuurhaard zich bevindt." Des Indes, waar in de afgelo pen vijf jaar voor 6 miljoen gulden is verbouwd, heeft voorts automatische brand deuren op alle etages, een au tomatisch alarmbel-systeem in de gangen en pijlen in het gehele hotel, die naar de drie brandtrappen verwijzen. „Ook kunnen we vanuit de receptie door middel van ons weksys- teem de gasten waarschuwen", aldus directeur Felix, „We durven dan ook te zeggen, dat we alles hebben gedaan om onze gasten een veilig onder dak te bieden". Hotel l'Europe, ondergebracht in een pand van 1892 in het hart van Amsterdam, is mo menteel in de laatste afbouw- fase van zijn brandpreventie- systeem. „Vijf jaar zijn we onafgebroken bezig met het vernieuwen en moderniseren", aldus directeur P. Jennen, „en nu zijn we eindelijk zover, dat we qua brandveiligheid vol doen aan de scherpste eisen. Toch gaan we voorlopig nog stug door met het aanbrengen van nieuwe systemen". Het afgebrande textielbedrijf „Ehrlich" in Eibergen. Politie vermoedt kwaadwilligheid Brand verwoest joods bedrijf (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië oefent druk uit opd de Verenig de Staten om gedaan te krijgen, dat het landingsrecht van de supersonische Concorde in Was- hington voor onbepaalde tijd verlengd wordt. Volgens Lon den zou voorgoed een einde moeten komen aan de akties om de Concorde uit het Ameri kaanse luchtruim te houden. Als de Amerikanen dit niet wil len beloven, zal Groot-Brittan nië weigeren een nieuwe over eenkomst te ondertekenen inza ke de luchtdiensten tussen beide landen. De Britten zetten hier mee een „oorlog" tussen lucht vaartmaatschappijen op het EIBERGEN (ANP) - Het tex- tiel-importbedrijf „Ehrlich" im port b.v. in Eibergen is gister nacht door brand verwoest Volgens de politie is de brand aangestoken. Tijdens de blus- sings werkzaamheden troffen brandweerlieden hakenkruizen aan in het brandende perceel. De politie heeft de zaak in on- gruimten alsmede de goederen verwoest. De woning werd be woond door de moeder van de joodse eigenaar, maar zij was, volgens de politie, op het mo ment van de brand niet huis. De hakenkruizen waren volgens de politie op de muren van de wo ning geschilderd. De schade be draagt drie miljoen gulden. De brandweerkorpsen van Eiber- gen en Neede zijn de hele dag bezig geweest met nablussings- werkzaamheden. Personeel Van Ommeren wil stiptheidsacties UTRECHT Het 400 man tel- lende personeel van PHS van Ommeren in Rotterdam, werk zaam op de binnentankvloot, gaat vanaf 18 mei drie weken lang stiptheidsacties voeren. Het zal dan alle voorschriften op het gebied van de veiligheid, de vaar- en rusttijden en de cao nauwkeurig naleven, aldus don derdag een woordvoerder van de vervoersfederatie NKV-NW. Men verwacht dat de actie ver strekkende gevolgen zal hebben voor de doorvoer van chemica liën en minerale oliën naar vooral Duitsland. De actie is een waarschuwing aan het adres van de directie van Van Omme ren, die volgens de actieleiders van de vervoersfederatie bezig is, stelselmatig de positie van het personeel te verslechteren. Sinds zich bij Van Ommeren een directie-wisseling heeft voorgedaan is het volgens de woordvoerder voor het perso neel bergafwaarts gegaan. nen, dat alle rechtstreekse vluchten tussen Amerika en En geland stop gezet moeten wor den. Meer dan een miljoen luchtpassagiers krijgen dan van de zomer af te rekenen met een ongelooflijke chaos. Amerikaanse passagiers met be stemming Groot-Brittannië zou den in een dergelijk geval naar het vaste land moeten vliegen, om daar een Europees vliegtuig of een veerboot te nemen naar het Britse eiland. Passagiers met bestemming de Verenigde Staten zouden hun reisdoel pas via Canada kunnen bereiken. Maandag worden in Londen' Amerikaanse onderhandelaars verwacht voor de laatste bespre kingen over het noodzakelijke nieuwe akkoord dat de bestaan de Bermuda-overeenkomst, die eindigt op 22 juni, moet vervan- advertentie Aan de Utrechtse Universiteit is vanmiddag de heer A.C. Haak gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift „Op voeringen van antieke Griekse tragedies door Nederlandse to neelgezelschappen tussen 1885 en 1975. De heer Haak, geboren in 1928, was van 1957 af leraar in Den Haag. Sinds 1963 PEKING (Rtr) China heeft vanmorgen bevestigd dat zich in de zwaar geteisterde noordelijke stad Tangsjan opnieuw een aardschok heeft voorgedaan. De aardbeving die zich hier vorig jaar voordeed kostte aan 700.000 mensen het leven. Een officiële woordvoerder zei dat de aardschok van gisteravond 6.6 graden op de Richterschaal aanwees een sterkte groot genoeg om schade te veroorzaken. Het episch centrum van de beving 'lag bij Ningho, dicht bij Tangsjan en Tientsin. Dit is China's derde stad in grootte met een inwonertal van enkele miljoenen. De aardschok is gevoeld in Peking, 160 kilometer ver weg. Autoriteiten noemden de aardschok een „naschok" van de aardbe ving in juli die 8.2 Richter aanwees en van Tangsjan een puinhoop maakte. Of de nieuwe aardschok slachtoffers heeft gemaakt, heeft de woordvoerder niet meegedeeld. CAO-aanpas- sing voor 1.1.- verplegenden UTRECHT (ANP) Bij de ko mende CAO-onderhandelingen zal de Nationale Ziekenhuis raad ernstig rekening houden met de verlangens van de leer- ling-verplegenden. De directeur van de NZR, mr. L. C. Wessel- dijk, en het hoofd van de afde ling Sociale Zaken, mr. Land- wehr, hebben dit gisteren be loofd aan een delegatie van een actiecomité die hen ruim 2.000 handtekeneningen kwam aan- De actie is gevoerd omdat de leerlingen er ernstige bezwaren tegen hebben dat ze, sinds de CAO voor het Ziekenhuiswezen is ingevoerd (op 1 januari van dit jaar) geen salaris meer krij gen over de drie maanden du rende pré-klinische periode van hun opleiding. Ze krijgen dan alle theoretische lessen. De leer lingen voeren aan, dat er na 1 januari niets aan de opleiding is veranderd, dat de pré-klinische periode een onderdeel vormt van de totale opleiding (ze kun nen er ook geen studiebeurs voor krijgen) en dat ze juist in deze periode niet van de wind kunnen leven omdat ze boeken moeten aanschaffen, een kamer moeten inrichten e.d. Consternatie beursl Tokio door oliebrand ADVERTENTIE De DJSURG(ANP) - De bis- choppen hechten zeer grote wrde aan de katholieke rondslag van de Katholieke logeschool Tilburg. Dit onder leer vanwege de wetenschap- elijk verantwoorde steun voor et vormen van hun beleid en oor hun verkondiging, maar ok in het belang van de hoge- ihool voor een katholieke ge- lofsgemeenschap, die vrij kan metioneren in de samenle- ing. ardinaal Willebrands en de isschoppen Bluyssen en Ernst fbben dit gisteren gezegd tij dens een gesprek met een verte genwoordiging van het stich tingsbestuur, het voltallig colle ge van bestuur en een delegatie van de hogeschoolraad. Het ge sprek was informatief. Binnen kort namelijk moet het stich tingsbestuur een besluit nemen over het katholiek karakter van de hogeschool, dat goedgekeurd moet worden door de bisschop pen. De hogeschoolraad heeft onlangs, als onderdeel van de besluitvorming, zich uitgespro ken tegen het handhaven van het katholiek karakter van de hogeschool. DAHRAN (ÜPI-AP) i brand bij het grote Saoedi-Ara- bische olieveld Abkaik heeft gisteren op de beurs van Tokio grote consternatie veroorzaakt. Japan, dat zelf niet over olie beschikt, is voor zijn energie voorziening goeddeels aangewe zen op olie uit Saoedi-Arabië. De brand is veroorzaakt door het scheuren van een pijplei ding. Aanvankelijk hield men. rekening met sabotage. Een pompstation en drie olietanks werden beschadigd. Het vuur is nog niet bedwongen, zoals giste ren gemeld werd, maar is wel onder controle gebracht: de weggelopen olie brandt lang zaam op en kan geen verdere schade meer aanrichten. UTRECHT Het aantal vaca tures in de ziekenhuizen is in 1976 ongeveer even groot geble ven als in 1975, namelijk gemid deld tien procent van het perso neelsbestand. Het aantal zie kenhuizen dat gebruik maakt van uitzendkrachten is vorig jaar gestegen van 35,6 naar 44,6 procent. Nationale Ziekenhuisraad. Het aantal vacatures is het grootst in het westen van het land en verpleegkundige uitzendarbeid komt ook het meest voor in Noord- en Zuid-Holland. Van de instellingen die nu een beroep doen op uitzendkrachten, wil ruim 80 procent het inschakelen van deze krachten beperken. Uit een door de NZR gehouden en quête is niet gebleken, dat uit zendkrachten van mindere kwa liteit zouden zijn dan vaste krachten of dat ze de motivatie van de vaste krachten nadelig zouden beïnvloeden. Waarom de overgrote meerder heid van ziekeninrichtingen het gebruik van dan toch wil afrem men, is niet duidelijk. Een van de redenen kan zijn, dat ze het op gang brengen van teamver- pleging belemmeren. Daarbij verleent een vast team van ver- plegenden de totale zorg aan een vast aantal patiënten. In zijn jaarverslag meldt de NZR verder, dat er in 1976 vol gens een voorlopige schatting ruim 1,5 miljoen patiënten in ziekeninrichtingen zijn opgeno men. Het aantal verpleegdagen in ziekenhuizen, zwakzinnige ninrichtingen, psychiatrische ziekenhuizen en verpleeghuizen wordt geschat op ruim 55,7 mil joen en de totale exploitatiekos ten op 11 miljard. Wat de voorzitter van de Spaanse bis schoppenconferentie, kardinaal Tarancon, ten koste van alles heeft willen vermij den, namelijk het binnen de kerk brengen van de verkiezingsstrijd der politieke par tijen, dreigt toch te gebeuren. Woordvoer ders van rechts en van links in de kerk van Spanje hebben uitspraken gedaan, die de tegenstellingen zeer hebben verscherpt. Het voornaamste conflict draait om de „christenen voor het socialisme". Deze groepering is scherp veroordeeld door de rechtervleugel van de bisschoppenconfe rentie. Met name kardinaal Gonzalez Mar tin van Toledo heeft over hen en de basis groepen een krachtige veroordeling uitge sproken. Hij zegt, dat zij strijdig handelen met de kerk door de klassenstrijd als gewettigd instrument van het revolutionaire marxis me te aanvaarden. De vereenzelviging van deze beweging met de marxistische bevrij- dingsleer moet volgens de kardinaal duide lijk worden afgewezen. De hulpbisschop van kardinaal Enrique y Tarancon van Madrid, mgr. Iniesta Jime nez heeft daarentegen verklaard, dat kath olieken rustig op linkse partijen kunnen stemmen. Hij heeft het zelfs aanbevolen. Hij meent dat christenen die het niet- atheïstische marxisme aanvaarden niet om die reden uit de kerk kunnen worden gezet. Hij keerde zich hiermee tegen de veroordeling van de „christenen voor het socialisme". De laatsten hebben ook steun gekregen van de arbeidersafdeling van de Katholie ke Actie in Andalusië, die hun eisen onder steunt. Zij verklaart de solidariteit met de verdrukten tot een christenplicht De meeste bisschoppen in Spanje zijn erg ongelukkig met de belangstelling van vele katholieken, ook priesters, voor de linkse partijen. Tot dusver heeft geen enkele' priester zich kandidaat gesteld voor de christen-democraten. Van de communisti sche partij zijn verschillende priesters lid. Secretaris-generaal Santiago Carrillo van de Spaanse communistische partij heeft in dit verband gezegd: „De goede samenwerk ing tussen christenen en communisten biedt de garantie, dat in ons land nooit meer een godsdienstoorlog zal uitbreken". Hij voegde eraan toe, dat eerbied voor andermans overtuiging voor hem een abso luut en principieel kenmerk is van de democratie, waarnaar moet worden ge streefd. In de sectie Geloofsvragen van de Raad van Kerken heeft de bisschoppenconferen tie benoemd prof. dr. J. Le- scrauwaet msc en dr. A. Hou tepen. In het bestuur van de Nederlandse Katholieke Ou dervereniging heeft de bis schoppenconferentie voor de tijd van drie jaar als haar vertegenwoordiger herbe noemd pater B. Henkus sj. De synode van de evangelisch- jutherse kerk, die deze week jn Den Haag heeft vergaderd, heeft een verklaring uitgege ven, waarin zij het streven on derstreept naar het gemeen schappelijk vieren van het avondmaal door de gelovigen van alle kerken. De wederkeri ge erkenning van het ambt KORTE METTEN van mannen en vrouwen, die in de onderscheiden kerken het sacrament bedienen zal daartoe nodig zijn. Tevens werd besloten een onderzoek in te stellen naar cje teruggang van het ledental, dat nog onge veer 17.900 bedraagt. Van 15 mei tot en met 30 september is er in de St.-Jan in Den Bosch een bijbelten toonstelling ingericht, die een beeld geeft van het ontstaan en van de wereldwijde ver spreiding. Geprobeerd wordt ook vannit het evangelie van St.-Jan een antwoord te geven op de vraag: „Wie is nu eigen lijk die Jezus van Nazareth die eeuw na eeuw zovelen boeit?". Eveneens in Den Bosch in het Noordbrabantmuseum wordt van 2 juni tot 16 augus tus een tentoonstelling „Kloos ters in Noord-Brabant" gehou den. Acht kloosterorden zijn op de expositie vertegenwoor digd met alles over hun ge schiedenis, hun activiteiten, hun religiositeit, beelden, schilderijen, gebruiksvoorwer pen, boeken, oorkonden, foto's en teksten. Twintig hervormde synodele den hebben een bezoek ge bracht aan het universitair reactorinstituut te Delft ter voorbereiding van de behan deling van het onderwerp ker nenergie op de synode-verga- dering in juni. Ook de reactor zelf hebben de synodeleden bezichtigd. In de Jaap Edenhal te Am sterdam wordt op Hemel vaartsdag de jaarlijkse mani festatie van de Evangelische Zendings-AUiantie (EZA) ge houden. Er is een „zendings- beurs" waar tientallen organi saties zich presenteren met in formatieve stands. De EZA is een samenwerkingsverband van zg. „geloofszendingen" (niet aan bepaalde kerken ge bonden genootschappen). Er zijn ongeveer veertig organi saties bij aangesloten. Diakens in plaats van priesters bij Eskimo's De priesterloze katholieke Eskimo's van Alaska wor den sinds kort gediend door twaalf permanente diakens van het bisdom Fairbanks iü Alaska. Volgens het informatiebu reau van de Vaticaanse con gregatie voor de evangelisa tie onder de volken, zijn de pogingen om Eskimo's tot het priesterambt op te leiden mislukt. De Eskimo's, die naar seminaries in de Ver enigde Staten werden ge stuurd, konden zich niet aan passen aan de vreemde cul tuur en hadden last van heimwee, aldus het bureau. In de afgelopen twee jaar heeft het bisdom Fairbanks een speciale opleiding voor diakens in de taal van de Eskimo's ontwikkeld. Omdat de Eskimo's noch lezen en schrijven kunnen, noch En gels spreken, wordt de oplei ding gegeven met bandjes. Nu de twaalf nieuwe diakens gewijd zijn, hebben veel katholieke Eskimo's voor het eerst een Eskimo, die hun woorddiensten leidt. Nog zeven diakens zullen dit jaar gewijd worden. Het bis dom Fairbanks telt vijfdui zend katholieke Eskimo's, een derde van de totale kath olieke bevolking van het bis dom. „Er staat nergens geschreven dat je niet meer bij de kerk zou horen, als je ergens in tekort schiet Het is zeer Ne derlands om de onvolmaakt heden in je niet te erkennen, als een methode om aan de zonde te ontkomen. Maar de enige echte weg daarvoor is om vergeving te bidden." Dit zei mgr. dr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam in Leiden, op een bijeenkomst van het dispuut Sint Thomas van Aquino. De bisschop ging in op de pastorale overwegin gen die hebben geleid tot de encycliek Humanae Vitae. Hij erkende dat het in de praktijk gebleken is dat velen zich niet houden aan de „zwa re opgave", die de encycliek aan hen stelt Maar dat mag, aldus mgr. Simonis, voor hen nog geen reden zijn om de kerk te verlaten. Hij noemde het anderzijds on juist om bij het vaststellen van normen uit te gaan van wat kennelijk haalbaar is, zoals hij het onjuist noemde dat politici hun standpunt aanpassen als na een enquête gebleken is dat zoiets beter aansluit bij alge mene opvattingen. „Genade is geen goddelijke stroop, maar een goddelijke mogelijkheid in menselijke on macht. Het is misplaatst en onevangelisch wanneer we mensen op andere manieren van hun zonden zouden bevrij den dan door vergeving. We moeten de mensen leren te leven in de erkenning dat ze zondaars zijn. Wie faalt hoort er juist bij", aldus mgr. Simo- IWet ingang van 1 oktober neemt mej. A. van der Lugt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd a/scheid van Memisa. Zij wordt op diezelfde datum als directeur opgevolgd door de heer R. M. Smulders (54), op het ogenblik adviseur van de raad van bestuur van AKZO. Voordien heeft de heer Smul ders verschillende directie functies bekleed bij de Konin klijke Nederlandse Zoutindus- trie en bij AKZO. Onder directie van mej. Van der Lugt is de Medische Mis sieactie, de Memisa, met hoofdkantoor in Rotterdam, uitgegroeid van een beschei den hulporganisatie tot een van de grootste van ons land. In de zesentwintig jaar, die mej. Van der Lugt bij Memisa werkte, is het budget gegroeid van een ton tot ettelijke mil joenen per jaar. Een ruwe berekening toont aan, dat de Memisa in de loop van haar ruim vijftigjarige be staan meer dan honderd mil joen gulden heeft besteed aan medische hulp aan ontwikke lingslanden. Daarbij ajn nog niet de goederen berekend, die, ter waarde van eveneens tientallen miljoenen guldens, door fabrikanten aan Memisa ter beschikking werden ge steld en doorgezonden naar de noodgebieden in de wereld. Memisa heeft honderden zie kenhuizen, klinieken en tehui zen gebouwd en/of ingericht, honderd ambulance-auto's en twee ambulance-schepen ge kocht en doorgegeven. Daar naast werden honderden art sen en verpleegkundigen naar ontwikkelingslanden gezon den. Op het ogenblik betaalt Memisa de opleiding van ruim zestig aanstaande artsen in In donesië, Afrika en Zuid-Afri- ka.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9