Bisschop Jacob Buis viert jubilea in Leiden met het hart gericht op Borneo Overtuigende revanche Swift/'t Winkeltje Meerburg omzeilt Weteringse Boys N.K. gewichtheffen morgen in Leiden Roodenburg, Blauw Zwart en RKAVV bekeren door STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 MEI 1977 PAGINA 5 LEIDEN Monseigneur Jacob Buis keert weer een keer terug naar zijn geboortegrond. Want eigenlijk is hij nog Leids in hart en nieren. Zijn Engelse "r", van lieverlee in 45 jaar en langer gevormd tegen het ver hemelte, heeft nog alles van zijn Leidse jeugd-r. Ook zijn flegma zou hier best passen, hoewel ik nog nooit gehoord heb, dat een Leidenaar flegma tiek zou zijn. Niet dat de mis sionaris Jacob Buis ooit een Engelsman is geworden, maar zijn geestelijke bakermat heeft wel degelijk Angelsaksische trekken, de bedding van zijn zendingsdrift is verder uitgesle pen in het heuvelland bij Lon den, waar ook de Theems zijn slingers draait. Jacob Buis is een man van Mill Hill, de Mo len Heuvel die zijn naam aan een missionaire congregatie heeft gegeven en waar veel Ne derlandse jongemannen hun roeping zagen bevestigd. Jacob Buis, opvolger der apostelen, die naar mijn smaak best aan een Leids ere-burgerschap toe is, viert komende zondag in de Leidse Lodewijkskerk met haar 500-jarige historie, zijn zilveren bisschopsfeest, in concelebratie met medebroeder mgr. Con- stans Kramer, de franciscaanse oud-bisschop van Lueng Foe in Noord-China, thans rustend in Katwijk, en pastoor Albert Vreeburg van "de Lodewijk". Bisschop Buis jubileert drie keer ineens: hij is binnenkort 75 jaar, op 17 juli is het 50 jaar geleden dat hij priester werd gewijd en 25 jaar geleden werd hij op Borneo met het bisschop sambt bekleed. Gedenkwaardig heden die jubeltonen uitlokken. Dat jubileren op zichzelf doet de bisschop niet zo heel veel, maar hij wil het wel weten. Maar dan alleen, omdat "zijn" missie, daar in diè verre archipel, hem nog zo onnoemelijk na aan het hart ligt, dat de eventuele revenuen van gaven onmiddellijk zullen stromen naar het land van de Dajaks die eens aan zijn herder lijke zorgen waren toever trouwd. "Zelf kom ik niets te kort, voor mezelf wil ik geheel niets hebben, want ik heb m'n kOW. Maar die mensen daar kunnen nog best het een en ander gebruiken. Alleen daarom zou ik mijn feest aan de grote klok willen hangen, want een maal missionaris, altijd missio- Kwajongen. een kort Chinees onderricht voor; het gaat over familiena men en over de accenten in de uitspraak. Chinees komt met ge mak over zijn lippen. In het Japanse interneringskamp stu deerde Jacob Buis Chinees. Ver der praat hij niet over politiek, noch over welk wereldlijk be wind dan ook. Dat is te delicaat. Daar heeft ook niemand behoef te aan als Jacob Buis, monseig neur, zijn tropische vertellingen houdt. "Zal ik dan maar? Ik ben gebo ren in Leiden-Noord, ergens, ik weet niet eens meer precies waar, maar ons huis stond toen nog in Leiderdorp. Ik was paro chiaan van de "Overdekte", nou ja, dat was toen nog de Mon Père-kerk aan de Haarlemmer straat. Daar heb ik ook mijn eerste plechtige H.Mis opgedra gen. Ik studeerde in Tilburg, filosofie in Roosendaal en deed daarna vier jaar theologie aan het St. Joseph College in Mill Hill, waar ik in 1927 priester werd gewijd. Een paar maanden daarna vertrok ik al naar de missie op Brits Borneo. Dat was de regel: je ging waarnaar je werd gestuurd, zonder veel vij ven of zessen. Tegenwoordig kun je met voorkeuren komen, maar destijds helemaal niet. Nou wilde ik toevallig erg graag naar Borneo, dat een aantrek kingskracht op me had omdat het nog echt pionierswerk was". De bisschop vertelt over Sera- wak onder de Engelse radja Brooke. Dat was weer geschei den van het Britse Noord-Bor- Zo was en is bisschop Jacob Buis, zoals hij daar zit in een voudige zwarte "clergyman", het zwarte priesterlijke colbert- kostuum van weleer, zwarte col laar, de conciliering aan de rechterhand. Een onderhouden de gezellige prater met kwajon gensachtige trekjes. Een halve dag praten kost hem minder moeite dan het zich even "ver wijderen". Hij vertelt "jokes" en niet eens allemaal even vergees telijkt, ofschoon ze binnen het betamelijke blijven, wat je van "pastoorsmoppen" niet altijd kon zeggen, vroeger. In zijn ver haal, dat ik hier opteken, komt „Koppensnellen bijna een kwestie van optellen en aftrekken". neo. Nu zijn het twee deelstaten van Malaysia (hoofdstad Singa pore). Twintig jaar werkte pater Buis onder de Ibans, „de origi nele koppensnellers van Borneo. Dat was de sterksteDajak-stam, waaronder ik terecht kwam". Meisjeshandel Daar maakte missionaris Buis nog de mannen van het eerste uur mee, de missionarissen die in 1881 de streek kwamen ker stenen: drie Mill Hillers. "Daar vóór was al eens een eenman- spoging gedaan door de Spaan se zeekapitein Quarteron. Een man die handelde tussen Noord- Borneo en de Philippijnen. Nu komt het pikante: het was een handel in meisjes. De mannen van Broenei hadden vrouwen nodig om het ras van inteelt vrij te houden. Aldus vervoerde de ze niet al te brave zeekapitein zowel buffels als meisjes voor Broenei. Bovendien vond hij een schat in een piratenwrak. Hij was een eerlijke Spanjaard en deponeerde het geld bij de Kroon in Hongkong. De eige naar daagde niet meer op en toen mocht Quarteron het geld houden van de eveneens heel eerlijke Engelsen". Er kwam storm op zee en ineens besefte de kapitein dat hij kath oliek was en op het punt stond naar de kelder te gaan. Viel op de knieën en beloofde z'n leven goed te zullen maken als hij gered werd. Vooral die meisjes zaten hem dwars. Inderdaad redde hij het vege lijf en toen ging het gebeuren: de zeekapi tein ging in Rome studeren en werd priester. Priester met een verleden; wat tegenwoordig soms meer lijkt op priester met een toekomst. Maar dit geheel terzijde en niet relevant. Quarte ron werkte 20 jaar lang op Bor neo en leidde een christelijk le ven, met een paar vrijwilligers, tot rond 1879. Op z'n boot ging hij de kampongs langs.Geen spoor is van hem en zijn arbeid meer overgebleven. Wantrouwen "Quarteron is opgegaan in rook, of in bloed, wie zal het zeggen", aldus mgr. Buis. "Een mooi ver haal was dat. Twee jaar later kwam dat gebied onder Mill Hill. Drie pioniers landden er. Eén ervan heb ik gekend: mgr. Dunn. Ik loop maar even de geschiedenis door. In 1945 wer den bij ons negen missionaris sen vermoord (mgr. Buis blijft er even kalm onder als de trap pisten, broer van Godfried Bo- mans die de plaats van zijn eigen graf met enige voorkeur had uitgekozen). Toen werd ik apostolisch prefect, missie-over ste in Serawak. Onder de ani- misten, geestenvereerders die erg moeilijk tot het christelijk geloof kwamen. Ze vertrouwden ons niet, omdat wij belangeloos werkten zonder geld te willen verdienen. Ze waren Maleiers en Chinezen gewend. Zodoende. Het heeft 25 jaar geduurd voor dat de eerste twee rijen van onze kerk gevuld waren: een paar honderd katholieken na een kwart eeuw. Geleidelijk aan was het vertrouwen winnen. Trouwens, ze vertrouwden ook die twee kerktorens niet, waar die geesten in woonden en die 's nachts op stap gingen. Bijge loof en wantrouwen. Het waren natuurkinderen die van school wegliepen omdat ze liever in de jungle hagedisjes vingen". Na de oorlog trof mgr. Buis er een verward gebied aan: "Alles wat we hadden opgebouwd was verdwenen onder de bezetting. Ik. was een bisschop van "Nie- mansdorp" geworden. In fe bruari '42 waren de Japanners gekomen. Ruim drie jaar heb ik geïnterneerd gezeten, al heb ik het getroffen met de kampcom mandant, een opa die in de eer ste wereldoorlog Engelse onder scheidingen had verdiend door tegen de Duitsers te vechten en door missiezusters liefdevol was verpleegd. We moesten helpen een vliegveld aan te leggen, maar met een variant op een uitspraak van Churchill kan ik zeggen: nog nooit is in zoveel tijd door zovelen zo weinig ge daan, aan dat vliegveld. Na au gustus '45 was het een desolate toestand. Ik moest opnieuw be ginnen, rondreizen, praten, zoe ken, contacten leggen. We be gonnen met een school in Jessel- ton te herbouwen. Ik woonde er in een pastorie van bamboe en palmblad metpapiertjes ertus sen. We bouwden een seminarie op dat inmiddels 15 eigen pries ters heeft opgeleverd". In 1952 werd Jacob Buis aposto lisch vicaris. Hij was nu bis schop. „Toen ik in 1972 mijn missie verliet waren er in Noord-Bomeo 100.000 katholie ken, 100 scholen, 25 middelbare en 5 hogere scholen die op een universiteit aansloten. Op het moment zijn er 22 kerken met voor het merendeel een eigen clerus. Dè Kerk is er bepaald nog niet self supporting, ze heeft financieel zeker onze hulp nog nodig. Er moeten projecten (toen dat begon, wisten jullie in Nederland nóg niet eens wat „projecten" waren) worden voortgezet. Zo'n twintig jaar ge leden begonnen we er met een landbouwproject, waarmee in middels al heel wat families ge lukkig zijn gemaakt. Het is een „project" dat nog steeds door gaat". Dit is de hulp aan de „inlan ders". De Chinezen worden meer intellectueel benaderd, vooral via het onderwijs, want „het intellect van het volk komt uit de Chinezen. Ook mijn op volger daar is een Chinees. In de steden op Borneo vind je hele Chinese parochies". Gevaren Bisschop Buis is nog steeds blij, dat hij zijn vruchtbaar werk heeft mogen en kunnen verrich ten. „Een zeer interessant mis sionair werk. Als Paulus ben ik ook door allerlei gevaren ge gaan. Zoals in 1934, toen ik drie dagen moest varen en lopen door bergen en over stroompjes in een onveilig gebied. Dat was in een koppensnel-periode (wat hier spandoeken zijn, was daar „Veel wantrouwen hebben we moeten overwinnen" het koppensnellen, vooral als ze ontevreden waren over iets; geen dappere lui, maar wel erg sluw). Op een moment dacht ik in een hinderlaag gelokt te zijn. „Daar ga ik", voelde ik. Na veel onzekerheid (nadat die grote boomstronk bijna op mijn hoofd gevallen was) bleek dat een bijenvolk zich op een rotte tak had gezet. Dat was zo zwaar, dat de grote tak voor mijn voeten was gevallen. Toen kwam dat eskader bijen op ons af en was het rennen geblazen. Ik heb toen harder gelopen dan het snelste hert, de vlugste berg geit van Noord-Borneo". Als de monseigneur dit vertelt, zie je het nog zo vóór je.. Mgr. Buis woont nu in een zus terklooster in het Limburgse St. Odiliënberg bij Roermond. Zijn staf met het Leidse wapen erin gebruikt hij nu en dan bij het vormen. Nu is de rustend bis schop getooid met zilver, goud en diamant. Hij zit nu met zijn neus op de ontwikkelingen in de Nederlandse kerkprovincie, maar hij oordeelt er niet over: de Kerk in Nederland is een heel verschil met die van Bor neo, „een Kerk die bloeit en welig tiert". „Na zoveel jaren heb ik hier zo veel veranderd aangetroffen, de stad, het leven, de Kerk. Ik ben concilievader geweest, tijdens alle zittingen, en ik besef dat het wel een concilie was dat juist geïnter preteerd moet worden. Je moet er geen eigen uitleg aan geven. Dat moet je ook niet met de bijbel doen". Bisschop Buis ad viseert je strikt te houden aan „vastgelegde opinies, volgens de intentie van de „wetgevers" van toen. Zó beleef je je geloof, goed". Ik krijg de indruk, dat het koppensnellen een stuk een voudiger lag; bijna een kwestie van optellen en aftrekken. Stroomversnellingen Monseigneur Jacob Buis heeft de stroomversnellingen achter de rug. Zijn leven, in de rustige zekerheid van het geloof, heeft onstuimigheid gekend. Hij heeft een kudde geleid op een kompas dat niet verstoord werd. Op zijn driedubbele feest geeft hij zijn dankbaarheid aan zijn Schep per: Te Deum laudamus. „Het is niet gemakkelijk geweest, maar mijn gedachten zijn nog steeds daar waar mijn priesteri deaal de ruimte heeft gekre gen". Zondag dus feest in de Lodewijkskerk om 10 uur en na afloop receptie in Nieuw-Miner- va om 12 uur. Een vriendenco mité (mgr. Buis van Jesselton heeft men hier nog nooit uit het oog en uit het hart verloren) gaat de' zilveren bisschop een feestgave aanbieden voor Jacob Buis' voormalig misssiegebied, dat nu „gerund" wordt door zijn opvolger mgr. Foeng. Bijdragen voor het feestgeschenk kunnen gestort worden op postrekening 9200 van de AMRO-bank te Oegstgeest onder vermelding van: Rek. nr. 45.19.19.017, ten name van Jubilea Mgr. Buis. TON PIETERS „BRAMMETJE DUMP" MET 13-3 VERSLAGEN LEIDEN Leids en Zuidhollands zaalvoetbal kampioen Swift/'t Winkeltje heeft zich gister avond gerevancheerd voor de zo kostbare ne derlaag die het achttal eerder déze week leed tegen de Limburgse titelhouder Ambassadeur.' Met maar liefst 133 werd het Middelburgse „Brammetje Dump" in de Vijf Meihal verplet terend verslagen. Een overwinning die Swift dan wel niet de zo vurig begeerde finaleplaats in de strijd om het Nederlands kampioenschap bracht (Ambassadeur was al onbereikbaar ge worden), maar die wel duidelijk aantoonde dat er met deze competitie om de landstitel iets niet klopte. Swift-voorzitter Wim van Duivenbode: „Het gaat er niet om dat wij die finale niet hebben bereikt; Ambassadeur speelde gewoon een goe de wedstrijd maandag. Maar dat je als team al direct kansloos bent na een wedstrijd, zou eigenlijk niet mogelijk moeten zijn. Het is te hopen dat de zaalvoetbalcommissie dat nu ook ziet en volgend jaar een hele competitie zal laten spelen Enige leden van de landelijke commissie zaal-' voetbal waren er in ieder geval wel getuige van hoe Swift/'t Winkeltje de Zeeuwse kampioen gisteravond oprolde. Vrijuit spelend namen de Leidenaars voor rust al een 4—1 voorsprong; een marge die na de hervatting moeiteloos verder werd uitgebreid. Swift leefde zich uit met het socren van de meest fraaie treffers, Brammetje Dump tegen Ambassadeur nog „goed" voor een 3-5 nederlaag - kon slechts zwanjes tegenspart. Piet Gubler en Jan Pijnakker scoorden ieder viermaal voor Swift. Koos van Egmond (2x), Jan van der Reiden (2x) en John Jansen com pleteerden het Leidse totaal. Voor Brammetje Dump scoorde John But tweemaal; een treffer van de Zeeuwen kwam op naam van Pijnacker. Leids zaalvoetbalkampioenSwift/'t Winkeltje met de dit seizoen veroverde Districtsbe ker van West II. LEIDEN In de Universitai re sporthal aan de Wassenaar, se weg wordt morgen het Ne derlands Kampioenschap ge wichtheffen eerste klasse ge houden. De organisatie is in handen van de Leidse kracht- sportvereniging De Spartaan, die dit jaar vijfentwintig jaar bestaat. In totaal zullen slechts 27 ge- wichtheffers aan de nationale titelstrijd in de hoogste catego rie deelnemen. LKV De Spar taan heeft drie atleten afge vaardigd. In de klasse midden gewicht verschijnt Arie Zwa gers op het plankier en in het lichtzwaargewicht is De Spar- taan vertegenwoordigd met Herman Filippo en de twee maanden geleden van de twee de naar de eerste klasse gepro moveerde John ten Brinke. Dirk van 't Riet heeft wegens drukke werkzaamheden moe ten afhaken. Arie Swagers ontmoet in zijn klasse zeven gelijkwaardige tegenstanders. Voor Herman Filippo lijkt daarentegen bij voorbaat een eerste plaats weggelegd. John ten Brinke zal als nieuwkomer hard moeten vechten voor het eremetaal. De strijd om de nationale titels gewichtheffen begint om 13.30 uur. Om 17.00 uur vindt de, prijsuitreiking plaats. (Van onze sportredactie) LEIDEN Roodenburg, Blauw Zwart en RKAVV hebben zich gisteravond geplaatst voor de vijfde ronde van de KNVB-beker voor zondagamateurs. Roodenburg klopte ONA (0—1), Blauw Zwart versloeg SMV (0—3) en RKAVV bleef eersteklasser DHS de baas: 3—0. ONA bood Roodenburg gisteravond goed te genstand. De Goudse formatie bleek in de afwerking evenwel niet gelukkig. Zo miste Cock Starreveld twee goede mogelijkheden. De beslissing viel halverwege de tweede periode. Een afstandsschot van Wim Ligtvoet werd door ONA-doelman Van der Heuvel foutief ver werkt: 0—1. Blauw Zwart, zonder Westgeest, Karremans en doelman Pieterse opererend, kende het eerste helf uur problemen met het slechte veld én tegenstander SMV. Daarna echter sloeg de Wassenaarse elf definitief toe. Een kopbal van Ben Conradi en een beheerst tikje van Pieter Donath bepaalden de ruststand op 0—2. Vlak voor tijd liet opnieuw Donath de Rotterdamse doelman voor de derde maal kansloos. Met zeven spelers uit het tweede team is RKAVV er toch in geslaagd eersteklasser DHS uit te schakelen. De inzet van de Leidschen- dammers gaf de doorslag. Leo Witvliet, Alex van der Kleij en Rob Verhagen scoorden. (Van onze sportredactie) LEIDEN Meerburg heeft de lastige inhaalwedstrijd bij Weteringse Boys met 20 gewonnen en zich daardoor aan kop genesteld van Groep B van de Leids/Goudse afdeling. Kickers '69 won met grote cijfer (7—0) van ZLC en Floreant won eerder deze week bij VVOA: 2—1. In Groep A speelde Oranje Groen gelijk tegen Alphia: 1—1. De wedstrijden Ammerstol—Stompwijkse Boys en BergambachtStolwijk werden afgelast. Had Weteringse Boys de uit wedstrijd bij Meerburg nog met 41 gewonnen, nu moes ten de Weteringers hun meer dere erkennen in de kam pioenskandidaat: 0—2. In een aantrekkelijke wedstrijd wist Meerburg zich meer mogelijk heden te scheppen. Nadat Paul van der Heyden en Peter Romein het houtwerk hadden geraakt was het vlak voor rust Jan Zandbergen, die na een pass van Ger Straathof vanaf de vleugel naar binnen trok en scoorde. Direct na rust was het weer Jan Zandbergen, die na een pass van Ger Straathof vanaf de vleugel naar binnen trok en scoorde. Direct na rust was het weer Jan Zandbergen die nu met een kopbal uit eenvoorzet van Paul van der Heyden doel trof. Weteringse Boys had twee ongelukkige spelers in Leo Olijerhoek en Rob Cozijn. Beiden moesten met een arm-, resp. een neus- blessure naar het ziekenhuis voor observatie. Kickers '69 speelde zonder spanningen weer als vanouds. ZLC werd met 7—0 verslagen. Voor rust scoorden Gerrit Wit (2x) en René van Zon. Na de thee werd de score uitgebreid door Gerrit Wit, Henk van der Zwaan (2x) en Henk de Rijk. ZLC'er Rinus Schoonder- woerd de Bezemer werd van het veld gezonden wegens aan merkingen op de leiding. Oranje Groen en Alphia hiel den elkaar in evenwicht in een leuke zomeravond wedstrijd: 1—1. Koos Tetteroo scoorde voor de Leidenaren 1—0. Jim Leupe had daarop bijna suc ces met een lob, die naast ging. Voor Alphia had Alex Preussner de paal getroffen, waarop Wim van der Neut de bal via de onderkant van de lat in de handen van doelman Kees Leugering zag eindigen. Dezelfde Wim van der Neut was het, die met een afstands schot de gelijkmaker produ ceerde. Afdeling zaterdag Leiden won zijn inhaalwed strijd tegen (WSB met grote cijfers: 7—1. Nadat de Noord- wijkerhouters een voorsprong hadden genomen via Mare Haasnoot waren het Ton Boehmer en Frans Dubbelde- man die Leiden nog een posi tieve ruststand bezorgden. Na rust bouwden Frans Dubbel- deman, Ton Boehmer en Henk de Geus (2x) de voorsprong uit Renzo Candido miste een penalty.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5