Noorlander wil met bouwplan Stevenshof aan de bak komen Instemming met flatbouw Morssingel Plannen voor Revalidatie centrum in principe aanvaard Geanimeerde Taptoe in Groenoordhallen Avondrood geeft schrijnend beeld van ouderdom Churchillbrug gaat 15 miljoen kosten NA! VRIJDAG 13 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN Het Leider- dorpse aannemersbe drijf Noorlander Bouw BV heeft een totaal plan uitgewerkt voor de bebouwing van de Ste venshof jespolder, tus sen de Rijndijk, Voor schoten en Rijksweg 44, waarmee het bedrijf eindelijk een been aan de grond wil krijgen in de nieuwbouwplannen die in Leiden op stapel staan. „We zitten overal in het land: Bameveld, Amersfoort, maar we kwamen niet aan bod in de Merenwijk en we zaten ook net naast het stadskantoor", aldus leden van de directie van het bouwbedrijf. „We moeten echter het bouwvolu me voor de toekomst veilig stellen, de werkgelegenheid waarborgen door voldoende bouwopdrachten. Dat gecom bineerd met de wens van de gemeente in de Stevenshof zo veel mogelijk betaalbare wo ningen te bouwen in een fijn leefklimaat heeft ons doen be sluiten zelf maar met dit initia tief te komen. Het moet gezien worden als een vrijblijvend aanbod aan de gemeente, maar we hopen uiteraard dit plan te mogen uitvoeren", al dus directeur Noorlander, „we hebben het gemeentebestuur tevens een ruggesteun willen geven bij de voorbereidingen voor de bebouwing van deze polder". Het plan van Noorlander Bouw voorziet in de bouw van 4000 woningen in de polder die gegroepeerd worden rond een marktplein in het centrum, waarbij ook aan gemeen schapsvoorzieningen (onder wijs, winkels, parkeergelegen heid) is gedacht. Rond dit cen trum kan gestapelde bouw worden gerealiseerd, waarbij naast eengezinswoningen ook woonruimte voor onvolledige gezinnen gecreëerd kan wor den. Voor het overige ligt het Het centrumgebied waar de woningen om heen gegroepeerd worden in het bouwplan. accent op de bouw van eenge zinswoningen. Noorlander ont wikkelde hiertoe vier viarian- ten waarvan de uitvoering in grote mate afhankelijk is van de door de rijksoverheid te verlenen lokatiesubsidie en de wens van ~de gemeente ten aanzien van de verdeling van de 4000 huizen in woningwet woningen, premie-koop met een maximale premie en een gewone premie en huizen in de vrije sector. In elk geval zou 40 tot 60% woningwetwoningn moeten worden gebouwd en slechts 10 tot 20% woningen in de vrije sector. Daarmee zul len de woningwetwoningen op het prijspeil van januari 1977 rond 354 gulden per maand huur doen, die in de gestapel de vorm rond het centrum 328 gulden, terwijl in de premie- sector prijzen genoemd wor den van 154 tot 544 gulden maandelijkse lasten. Ongeveer de helft van de slo ten in de Stevenshofpolder zal ondanks het feit dat Noorlan der tegenstander is van het volspuiten met zand, gedempt worden. De belangrijkste we teringen blijven echter ge handhaafd en het bouwbedrijf streeft ernaar de verschillende Verkeer De verkeersafwikkeling van het plan-Noorlander vertoont enkele opmerkelijke punten, waarvan de vraag is of ze overal wel zo goed zullen val len. Het bouwbedrijf zou na het vol bouwen van de polder de Rijndijk voor het doorgaan de verkeer willen afsluiten en dit min of meer via de nieuw bouwwijk willen voeren. Dat zou dan moeten middels een ringweg die in het westen pa rallel loopt aan rijksweg 44, in het oosten aan de spoorlijn (waar trouwens ruimte is gela ten voor een NS-station) en in het zuiden aan de nog aan te leggen rijksweg 11. Ter af scherming van de woonwijken zou dan een geluidswal met een groenstrook moeten wor den opgetrokken. Dat groen zou ook de weg dwars door de wijk heen moeten omzomen evenals het daar midden in gelegen marktplein met zijn centrumfunctie. Als motief voor het afsluiten van de Rijn dijk noemt de firma Noorlan der de verkeershinder die de omwonenden ondervinden, terwijl de nieuwe wijk daar door een geluidswal minder last van zou krijgen en het verkeer de wijk een levendiger effect zou geven. Met de afwikkeling van het verkeer in de wijk zelf wordt het ouderwetse idee van een „achterom" nieuw leven inge blazen. De woningen zijn ge groepeerd rond een speelter rein. De auto kan alleen maar aan de voorzijde komen en op de hoek parkeren. Hier en daar zal zich op dat midden terrein ook wat water verto nen als onderdeel van de slo ten en vaartenstructuur die ge handhaafd kan blijven. Industrie Naast de 4000 woningen - een hoger aantal dan in een ge meentelijke nota werd ge noemd, maar niet zo hoog als een soortgelijk plan dat de projectontwikkelaar Wilma voor de Stevenshof een jaar geleden heeft opgesteld - heeft Noorlander ook een industrie terrein in het plan opgenomen van 7,6 hectare aan de zui drand van de polder tegen de geprojecteerde rijksweg 11 aan die weer de grens vormt van de Stevenshof met het toe komstige Nationaal Land schapspark. Op dit terrein is lichte industrie en kantoor ruimte gedacht IN KADER VAN POLITIE STERRIT LEIDEN De Taptoe-avond die gister avond in het kader van de 31e Internationa le Politie Sterrit in de Groenoordhallen werd georganiseerd, mocht zich verheugen in een overdonderende belangstelling. Een zeer geanimeerd publiek bestaande uit het internationale politiegezelschap van de Sterrit en verder bigbandminnende Leide- naars genoot, blijkens de ovaties met volle teugen van het muziekspektakel. Voor de Taptoe-avond waren zes korpsen naar Leiden gekomen: Shell Nederland uit Rotterdam, de Rijnmondband uit Schiedam, Jubal uit Dord recht, het Trompetterkorps der Cavalerie uit Amersfoort, het Cadetten Tambourkorps van de KMA uit Breda en last but nog least K. en G. uit Leiden. De in vaak schitterende kledij gestoken muziekkorpsen brachten met veel verve bekende en minder bekende melodieën' ten gehore, zeer krachtig en vibrerend een handje geholpen door de Groenoordhal acoustiek. Veel applaus was er vaak ook voor bewegingen der muziekkorpsen, soms van vier kanten tegelijk naar binnen marche rend, dan weer opeenhopend (zodat het spelen werd bemoeilijkt waardoor alleen de trommels nog licht te horen waren), of stervormig in de rondte draaiend. Een intermezzo van een geheel ander kaliber werd gevormd door het optreden van het stuntteam motorrijders van de politie uit Kassei (Duitsland). Het is niet te hopen, dat deze heren, die in Kassei het verkeer regelen, daar zo te werk gaan zoals gisteren in de Groenoordhallen. Allereerst gingen drie motoragenten op een motor met zijspan een potje kantelen weggegeven, dat wil zeggen op twee wielen door de bocht en daarbij ook nog de armen uitstrekkend. Vervolgens kwam er een heer op een gewone motor die blijkbaar vond dat hij te laag zat aangezien hij op zijn vehikel ging staan, onder wijl bochten makend. Even later ging een kame raad achter hem op de motor staan. Voorts wer den er nog wat handstandjes op de ronddraaiende motoren verricht. Als afsluiting vormde zich een menselijke pyramide op vijf motoren, terwijl daar bij een hoeveelheid vlaggen van diverse landen werden meegevoerd. Een vrolijk gezicht. Voor het komisch effect reed er ook nog een tijdje een zwarte motorrijder met een Duitse helm uit de Eerste Wereldoorlog (met punt) rond, zo nu en dan een zwaard voor zich uitstekend. Het muziekfeest was niet het. enige dat er gisteren bij de Sterrit werd georganiseerd. De internationa le politiekorpsen namen gisteren deel aan een gedelegeerd congres, bezochten de Keukenhof en Muziek schalde gisteravond uitbundig in de Groenoordhallen. Madurodam (waarbij ze het weer niet mee had- talenkennis en vertelde de aanwezigen de geschie den), maakten een rondvaart in de Leidse regio denis van Leiden en zijn stadhuis. Vandaag staan en werden bovendien nog op het stadhuis door weer bezoeken aan diverse attrakties, een behen- burgemeester Vis ontvangen. Burgemeester Vis digheidsrit en de internationale verkeersregeling ging zich in het stadhuis weer te buiten aan zijn op het programma. Kenosis In de onlangs geopende Galerie Kenosis aan de Oude Vest 53 in Leiden wordt momenteel een tentoonstelling van eigen werk van galeriehoudstermevrouw Vine Snoek, gehouden. Openingstijden: dinsdag, woensdag en donderdag van 12.00 uur tot 16.00 uur. Donderdagavond tevens van 19.00 tot 21.00 uur. Galerie Kenosis wil in de toekomst kunstenaars in de breedste zin van bet woord d.w.z. ook mensen die zich geheel op eigen kracht hebben ontwikkeld om zich uit te drukken in beeldende vormen) de kans geven hun uitingen van creativiteit te tonen en eventueel te verkopen. Telefoon 071-142500. Collegium Musicum Het Leidse studentenkoor „Collegium Musicum" geeft van avond een concert in de Lutherse Kerk, Hooglandse Kerk- gracht 26. Op het programma staan werken van Mendels sohn, Respighi, Mozart, Poulenc, Diepenbrock en Strategier. Dezelfde werken worden dinsdag 17 mei uitgevoerd in het LAK-theater. Beide concerten beginnen om kwart over acht LEIDEN „Avondrood" van het Werktheater gisteravond in het LAK-theater, behoort misschien met „Toestanden" en het veel nieuwere—gewoonte-vorming „Je moet ermee leren leven", tot de meest geslaagde stukken van het theater. De oorzaak van dat feit is mogelijk toch in het onderwerp te vinden, dat in de drie stukken behandeld wordt. In alle drie de stukken bevinden mensen zich namelijk in een zodanige situatie, dat de remmingen van de dagelijks gewoontw- vorming verdwenen zijn, de gebieden van het verstand rustig opgegeven kunnen worden en men eindelijk de irrationaliteit binnen kan gaan. In „Toestanden" gaat het om mensen, die bezwijken onder de psychische druk, die hum omgeving oproept In beide andere producties is het de druk van de dood, die menselijke wezens hun naakte kilheid doet tonen. „Avondrood" speelt in een bejaardentehuis, de laatste halteplaats voor de dood. Oude mensen vol vol eigen gedachten, verhalen en gevoelens, voor moraal, die de nederlaag van het menselijk leven weerspiegelt, eisen voor het laatst en misschien wel voor de enige keer in hun leven, hun eigen plaats op. Niets geen communicatie meer, niets geen medemenselijkheid of valse liefde voor elkaar; ieder zijn eigen eiland. Ieder is op dat eiland even belache lijk als ontroerend. Tot er een vrouw sterven moet. Dan is men weer en voor het laatst bij elkaar. Het knappe van het Werktheater blijft, dat men door dat harde contrast van ontroering tegen lachwekkendheid,tegelijkertijd een dosis emoties kwijt kan en een beel van mensen kangeven zonder dat dat angstaanjagend, pathetisch of te eenzijdig wordt Bovendien gebruikt het Werktheater het toneel bij uitstek voor hetgeen het geschikt is. PAUL VAN DER PLANK (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Churchillbrug, de oeververbinding tussen de Lelylaan en de Churchilllaan, zal zo hij ooit wordt aangelegd tussen de 14 en 15 miljoen gulden kosten. Dat werd gisteravond bekend gemaakt in de raadscommissie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling. Ruim anderhalf jaar geleden kostte deze brug nog maar 3 miljoen. Toen werd nog uitge gaan van een vaste brug met vier rijstroken. In verband met de scheepvaart werd in een la ter stadium na een toezegging van wethouder Waal dat de ex tra kosten die hiermee gemoeid waren subsidiabel zouden zijn, alsnog gekozen voor een be weegbare brug. De kosten kwa men toen uit op rond de zes miljoen gulden. Vervolgens discussieerden de raadsleden nog enkele malen over de wijze waarop de Chur chilllaan over de Haagweg heen zou moeten aansluiten op de brug en welke voorzieningen er dan met name voor de fietsers en voetgangers genomen dien den te worden. In deze discussie werd met name van PPR-zijde joen gulden. Dit bedrag is voor al zo hoog geworden, omdat een ingrijpende reconstructie zal moeten worden uitgevoerd van het kruispunt Haagweg-Chur- chilllaan. Zowel een stuk van de Haagweg als van de Churchill laan moet worden opgehoogd omdat dit kruispunt, dat boven dien van verkeerslichten zal worden voorzien, precies op de oprit naar de brug komt te lig gen. Op deze wijze bestaat te vens de mogelij kheid het fiets en voetgangersverkeer ongelijk vloers af te wikkelen middels drie tunnels die elk 1 tot 1,5 miljoen zullen gaan kosten. De raadsleden vonden dat hun lange wensenlijsten intussen toch wel tot een enorme kosten stijging hadden geleid en beslo ten daarom eerst alles nog n ook herhaaldelijk gepleit voor eens een volgend keer op een het smaller maken van de brug. rijtje te zetten om te bezien of De aangepaste plannen kwamen de zaak een dergelijk astrono- gisteravond als een verplicht nummer opnieuw aam de orde. De brug (nu met 2 rijstroken) bleek versmald van 22 naar 17,6 meter, maar de totale kosten belopen inmiddels 14 tot 15 nül- misch bedrag wel waard is. Overigens werd van ambtelijke zijde aangevoerd dat voor de brug zeker een subsidie van 5 miljoen in de wacht zal kunnen worden gesleept BESTEMMINGSPLAN TER VISIE (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met een ruime meerderheid alleen de CPN verklaarde zich tegen is de raadscommissie ruimtelijke or dening gisteren akkoord gegaan met de plannen voor de bouw van 120 portiekflats aan de Morssingel na de sloop van de bestaande panden aldaar. Met de bouw zal nog dit najaar kunnen worden begonnen. De sloop van de panden zal in de maanden juni en juli plaatsgrij pen. Zoals bekend was er nog al wat verzet tegen het slopen van de huizen aan de Morssingel. Sinds een plan uit 1960, dat voorzag in de bouw van een aantal kan toorflats, zijn de huizen verre gaand verwaarloosd. Toch me nen sommigen dat renovatie van deze panden die voorkeur verdient boven het slopen en bouwen van nieuwe flats. Behal ve de bewoners is ook de buurt vereniging D'Oude Morsch deze mening toegedaan, zo bleek uit een aan burgemeester en wet houders gericht schrijven. Zij vonden gisteren steun in de commissie bij de PPR en de CPN. De radicaal Beijen zette zijn bezwaren tegen de sloop in een later stadium echter om in bezwaren tegen de hoogte van de geprojecteerde flats (van 5 tot 8 bouwlagen). Dit nadat van ambtelijke zijde was becijferd dat de huren van de woningen ongeveer op 1000 gulden per week zouden uitkomen als tot renovatie werd besloten. Deze cijfers werden overigens van de kant van de huidige bewoners bestreden. De nieuwbouwplannen voor de Morssingel zijn op details wat verschillend van de plannen die ruim een jaar geleden al werden gepresenteerd. Met name de verspreide winkelvestigingen zijn nu verdwenen en met een horecavoorziening, kantoor ruimte en een dakwoning onder gebracht in een pand dat op de plaats van het voormalige Mo torhuis op de hoek Morssingel- Stationsweg moet verrijzen. De 120 flatwoningen zullen worden verdeeld in 4 woningen van 4 kamers, 26 van twee kamers en 90 van drie kamers. Men hoopt in samenwerking met bureau huisvesting tot een geïntegreer de bevolking van gezinnen, echt paren, bejaarden en alleen staanden te komen. Voordat met de sloop en bouw gestart kan worden moet eerst het geldende bestemmingsplan gewijzigd worden. Een voorstel daartoe wordt vanaf 15 mei tot 15 juni ter visie gelegd. Ver wacht wordt dat de huidige be woners van de mogelijkheid be zwaarschriften in te dienen, druk gebruik zullen maken. LEIDEN Er gaat schot ko men in de nieuwbouwplannen voor de prof. Jan Mulderkliniek die na de sloop van de Annakli- niek op deze plaats in de Vogel wijk komt te staan. Gisteren stemde de raadscommissie ruimtelijke ordening in princi pe in met de bouwvoorstellen die door architect Tennekes werden toegelicht. Hoewel het totale ruimtegebrek wat is teruggedrongen zullen be halve het volledige terrein van de Annakliniek ook de naburige sportvelden van Pomona voor de plannen van het Rijnlands Revalidatiecentrum worden be stemd. In verband met de flexibele op zet die deze kliniek een van de eerste op dit gebied eist, is de mogelijkheid het revalida tiecentrum uit te breiden met 50 tot 150% in de plannen opgeno men. Tussen de mythylschool aan de Blauwe Vogelweg die trouwens ook aan uitbreiding denkt en de nieuwbouw van de Mulderkliniek is ook nog een mogelijkheid enkele eengezins woningen te bouwen. Het aantal parkeerplaatsen dat bij de nieuwe kliniek komt, is teruggeschroefd van 300 naar 160, waardoor ook een ruimte- winst is geboekt ten behoe\e van latere uitbreidingen. Overigens is er wel enig belang bij een snelle start van de bouw van de kliniek, gezien het feit dat het Rotterdamsch Zeehospi- tum in Katwijk, een van de participanten die op vrijwillige basis aan de bouw van de nieu we kliniek deelnemen min of meer omhoog komt te zitten met zijn patiënten. De rijkstoestem ming voor nieuwe gebouwen werd met het oog op de plannen voor de Mulder kliniek ingele verd en de bestaande gebouwen in Katwijk voldoen niet meer aan de eisen, zo lichtte een van de bestuursleden van het Rijn lands Revalidatiecentrum giste ren toe.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3