Piet van Leeuwen snelste in Ronde Midden-Nederland In eredivisie vallen laatste beslissingen Judoka's uitgeschakeld Twee wedstrijden schorsing voor Albertsen en Hovenkamp Theo Kinsbergen stopt met sponsoring vol voor Maertens Militairen vierde 4 winnaars in lotto Herman Choufoer wil twee Cathy van op derde der Mije plaats scheidsrechters SPORT LEIDSE COURANT,- VRIJDAG 13 MEI 1977 PAGINA 15 CORDOVILLA We reldkampioen Freddy Maertens heeft gisteren de zestiende etappe van de Ronde van Spanje ge wonnen. In de eindsprint van een rit over 170 kilo meter van El Formigal naar Cordovilla versloeg de Belg de Italiaan Da- niëlle Tinchella en zijn landgenoot Benny Schep- mans. Het betekende de twaalde etap pezege van Maertens in deze Ronde van Spanje. Een record aantal, dat hij nog moet delen met de Spanjaard Delio Rodri guez, die in 1941 zonder de Vuel- ta te winnen de eerste renner was die twaalf ritten op zijn naam schreef. Maertens kan het record van Rodriguez nog bre ken. Er volgen nog vier etappes in drie dagen voor het einde zondag in San Sebastian. De uitslag: 1. Freddy Maertens (Bel.) 177 kilometer in 4 uur, 47 minuten en 50 seconden (met bonificatie 4.47.40); 2. Danielle Tinchella (Ita) z.t (met bonificatie 4.47.46); 3. Benny Schepemans (Bel.); 4. Dirk Ongenae (Bel.); 5. Domingo Perurena (Spa); 6. José-Luis Viejo (Sp); 7. Michel Pol- lentier (Bel.); 8. Mare de Meyer (BeL); 9. Josê-Antonio Gonzales-Li- nares (Sp); 10. Josê-Manuel Garcia- Roxio (Sp) allen dezelfde tijd als de winnaar. 52. Fedor den Hertog (Ned.) op 1 minuut en 13 seconden. Het algemeen klassement na 16 etap pes: 1. Maertens (Bel.) 67 uur, 54 minuten en 49 seconden; 2. Lasa (Sp) op 2 minuten en 39 seconden; 3. Thaler (W-Dl) op 3.40; 4. Perurena (Sp) op 3.49; 5. Viejo (Sp) op 4.33; 6. PollenÜer (BeL) op 5.07; 7. Clively (Aus) op 6.05; 8. Pesarrodona (Sp) op 8.06; 9. Gonzales-Linares (Sp) op 9.09; 10. Torres (Sp) op 10.04; 32. Den Hertog (Ned) op 53.56. KOKSIJDE In het Belgische Koksijde zijn gisteren de we reldkampioenschappen wielren nen voor militairen begonnen met de ploegentijdrit Hierin klasseerde de Nederlandse ploeg, bestaande uit Bert Sche- neman, Guus Bierings, Jan van Houwelingen en Frits Pirard, zich als vierde. Oostenrijk werd winnaar en leg de de 78,2 kilometer af in 1 uur 49 minuten en 21 seconden. Tweede werd Italië (1 uur 49 min 35 sec), als derde klasseerde zich West-Duitsland (1 uur 5 min 29 sec.). De Nederlandse ploeg eindigde in 1 uur 52 min 27 sec. Pro Patria wil met KNGV praten Zoe termeer Het bestuur van de gymnastiekvereniging Pro Patria uit Zoetermeer heeft het bestuur van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond en het voltallige werkcomité keurturnen dames uitgenodigd voor een gesprek. Het bestuur van de vereniging heeft dat ge daan naar aanleiding van de - zoals het dat noemt - volstrekt onbevredigende en autoritaire beslissing om de Pro Patria- turnster Monique Bolleboom niet uit te zenden naar de Euro pese kampioenschappen turnen, die vandaag en zaterdag in Praag worden gehouden. Het gesprek tussen het bestuur van Pro Patria, het bondsbe- stuur van het KNGV en het werkcomité keurturnen dames wil Pro Patria op dinsdag 17 mei laten plaatsvinden in Zoe termeer. Bij dat gesprek zullen ook de ouders van de uitgeslo ten turnster aanwezig zijn. Den Haag In de lotte en toto nummer 19 vielen in totaal 48.718 prijzen. De uitslag van lotto 19 is: Inleg: 3.555.315,- Prijzenbedrag: 1.688.774,64. Ie prijs: 4 winnaars, die elk bruto 147.767,70 ontvangen, 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto 42.219,30 ontvangen. 3e prijs: 475 winnaars, die elk 533,20 ontvangen. 4e prijs: 14.238 win naars, die elk 24,60 ontvangen. 5e prijs: 12.188 winnaars, die elk 24,60 ontvangen. Toto DE uitslag van toto 19 is: inleg: 631.101,- le prijs: 45 winnaars, die elk bruto 2.664,60 ontvan gen. 2e prijs: 7.949 winnaars, die elk 9.40 ontvangen. 3e prijs: 12.815 winnaars, die elk 8,10 ontvangen. UTRECHT Na het succes van de jonge Bart van Est in de driedaagse wielerronde van Noord-Holland heeft de ama- teurploeg van Jan van Erp op nieuw voor succes gezorgd. De paarse brigade heerste in de Ronde van Midden-Nederland. Piet van Leeuwen werd eerste, Henk Mutsaers tweede, Piet van der Kruys vijfde en Bert Ooster bosch zesde. Een resultaat dat ruim voldoende was om ook het ploegenklassement te winnen. De ploeg van Jan van Erp kende de te kloppen man: Leo van Vliet. De in augus tus prof wordende Van Vliet verkeert momenteel in voortreffelijke vorm. Hij was de meest opvallende figuur in een levende ronde, maar moest buigen voor de overmacht Leo van Vliet sprong tach tig kilometer voor het einde naar een kopgroep van vijf man (Tak, Schür, Oos- terbos, Lammertink en Mutsaers) en hij kreeg twee bewakers mee: Piet van der Kruys en Piet van Leeuwen. De acht koplopers bleven tot vijfentwin tig kilometer voor het einde bijeen, toen gaf wegkapitein Van der Kruys het sein tot actie. Zelf verloor hij het achterwiel van Leo van Vliet geen seconde uit het oog en zijn drie ploegmaten demarreer den om de beurt Henk Mutsaers slaagde, kreeg de attent rijdende Frits Schür mee en ook Piet van Leeuwen haakte aan. De twee mannen van Jan van Erp rekenden in de slotkilometers ook nog met Schür af. Mutsaers sprong weg, een actie die nog door Schür beantwoord kon worden. De uitslag: 1. Piet van Leeuwen (Hilvarenbeek) 182 km in 4 uur 17 min. en 28 sec. 2. Henk Mutsaers (Schijndel). 3 Frits Schür (Didam). 4 Leo van Vliet (Honselersdijk). 5 Piet van der Kruys (Helmond). 6 Bert Oosterbosch (Eindho- Cambuur gelijk LEEUWARDEN De inhaal wedstrijd in de eerste divisie tussen SC Cambuur en Fortuna SC, die enkele weken geleden werd afgelast, is gisterenavond in Leeuwarden geëindigd in een gelijk spel van 0-0. Scheidsrech ter was de heer Van Dijken en het aantal toeschouwers be droeg 2.000. Overwinning Blauw Zwart DEN HAAG De uitslagen van de gisteren voor de KNVB beker gespeelde wedstrijden voor de zondagamateurs. Wilhelmus—HW 3—1, RFC LENS 2-0, RKAW-DHS 3-0 en SMV—Blauw Zwart 0—3. Zondag competitie KNVB derde klasse C: Delfia—Spoorwijk 1—0. Door deze uitslag degrade ren Flakkee en Vredenburch. KNVB zaterdag: Te Werve Hoekse Boys 2—1. HVB zondag: Quick Steps—ADS 11, WI- K—GDA 1—1 en De Jagers— Duno 2—0. Sterk moyenne Louis Rijvers (van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Louis Rijvers heeft na vier ronden in de strijd om het Haags libre-groot kampioenschap ongeslagen de leiding. Overwinningen op Cees v. Spronsen (400-6 in 3 brt), Piet Koekkoek (400—162 in 4 brt.) en op Hans de Jager (400—111 in 12 brt.) vormden de hechte basis voor het uitsteken de algemeen gemiddelde van 8.000. Toch zal hij tegen het talent Aad Arkesteijn nog een moge lijk taai finaleduel moeten uit vechten. Arkesteijn bleef name lijk ook ongeslagen. In de derde ronde won hij fraai in 8 beurten van de na een sterke toernoois- tart tegenvallende Hans de Ja ger (400—90) en in de laatste partij van de 4e ronde stond hij op winst tegen Gerard Ritman. Een zeer slechte partij overi gens; na 22 beurten had Aad Arkesteijn rond de 380 punten verzameld tegen Gerard Ritman rond de 250. Piet Koekkoek haalde zijn eer ste winstpartij binnen ten koste van de arme Cees v. Spronsen; 400—175 in 20 beurten. In die partij scoorde Koekkoek ra zendsnel twee series van boven de honderd; de eerste honderd zelfs in zegge en schrijven zeven minuten. Morgenavond aanvang 19.30 uur worden in Samonda de slotpartijen gespeeld. LUDWIGSHAFEN De Nederlandse judoka Cor Brandts is gisteren in de tweede ronde van de halfmiddengewichtsklasse tijdens de Europese judo kampioenschappen in Ludwigshafen uitgeschakeld door de Brit Adrian Adams. Een verwurging betekende na 51 seconden het einde voor Brandts, die in de eerste ronde was vrijgesteld Lichtgewicht Harry van de Brand verloor al in de eerste ronde van zijn categorie van de Hongaar Ferenc Szabo. Door puntenvoordeel (Yugo) haalde Szabo de winst binnen. Hans Bakker verloor tenslotte op dezelfde manier in de tweede ronde van de middengewichtsklasse van de Spanjaard Ignacio Sanz. Ook Bakker hoefde in de eerste ronde niet uit te komen. De gouden medaille in de halfmiddengewichtsklasse kwam terecht bij de man die daar het meest aanspraak op kon maken. Vladimir Nevzerov uit Rusland. Na "Na precies vier minuten haalde Nevzerov de titel via uchimata (heupworp) binnen tegen de Pool Talaj. De finale bij het middengewicht werd gewonnen door dePool Adam Adamczik, die na een derde en een tweede plaats bij vorige Europese kampioenschappen, eindelijk de kroon op het werk zette. De 27-jarige sportstudent uit Warschau versloeg de zes jaar jongere Harald Heinke (OD1) met een schouderworp. ven). 7 Ad Tak (Oud Gastel). 8 Jos Lammertink (Wierden). 9 Ad Prinsen (Raamsdonkveer). De tweede etappe van de vierdaagse van Duinkerken is gisteren gewonnen door de Belg Willy Planckaert. De tweede rit over 192 kilometer van Aire-Sur-La-Lys naar Saint Quentin eindigde in een marra sprint. De Belg Jos Jacobs, de winnaar van de eerste etappe, behield de leiding in het algemeen klassement met Gerrie Knetemann op de tweede plaats. De uitslag van de tweede etappe is: 1 Willy Planckaert (Belg) 192 kilometer in 4 uur, 54 minuten en 37 seconden (met bonificaüe 4.54.32). 2 Yvon Bertin (Fra), z.t (met bonifica tie 4.54.34). 3 Jacques Esclassan (Fra), z.t. (met bonificatie 4.54.35). 4 Piet van Katwijk (Ned.), 11 Gerrie Knetemann (Ned). 13 Hennie Kuiper (Ned). 18 Jos Jacobs (Bel), allen in dezelfde tijd Het algemeen klassement na twee etappes: 1 Jacobs (Bel) 9 uur, 14 minuten en 59 seconden. 2 Knetemann (Ned) op 2 sec. 3 Parecchini (Ita) op 3 sec. 4 Van den Broucke (Bel) op 5 sec. 5 Gevers (Ned) z.t 6 Kuiper (Ned) op 14 sec. 7 Willy Planckaert (Bel) op 1 minuut en 52 sec. 8 Esclassan (Fra) op J.55. 9 De Bal (Bel) op 1.57. 10 Piet van Katwijk (Ned) Z.L 20 Lubber- ding (Ned) z.t De tweede etappe van de Ronde van Romandie in Zwitserland is gisteren ge wonnen door de Italiaan Gianbattista Baronchelli. De 23-jarige Italiaan ging na een rit over 173 kilometer van Delsberg naar Le Locle over een bergachtig par cours Joop Zoetemelk vooraf. Baronchel li nam door dit resultaat ook de leiding in het algemeen klassement over van de Spanjaard Enrique Cima. De uitslag is: 1 Gibi Baronchelli (Ita) 180,1 kilometer van Delsberg naar Le Locle in 5 uur, 32 minuten en 44 seconden (met bonificatie 5.32.24). 2 Joop Zoetemelk (Ned), z.t. (met boni ficaüe 5.32.34). 3 Knut Knudsen (Noo) op 2 minuten en 38 seconden. 4 Felice Gimondi (Ita) z-t. 5 Raymond Delisle (Fra) z.t. 6 Albert Zwei- GutSS ffra) ft, wü& ln het Utrechtse stadion ging Piet van Leeuwen als eerste 10 johan de Muynck (Bei) z.t over de eindstreep. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de eredivisie vallen komende zondag' de laatste beslissingen. Aan de top van de ranglijst zal worden bepaald welke club van het trio PSV, AZ '67 en Feyenoord Europees voetbal zal spelen in UEFA-Cupverband en aan de staart moet het pleit rond de degradatie worden beslecht. In die gevarenzóne verkeren nog drie clubs voor wie zondag om kwart over vier het sein voor de afmars kan worden gegeven. Dat zijn in volgorde van waarschijnlijkheid Eindho ven, Amsterdam en NEC. De doelsaldi kannen beslissend zijn voor zowel de eerst- als laatstge noemde categorie. En in dat geval verkeert Feye noord evenals Eindhoven in de slechtste positie. FC Den Haag maakt zondag het competitiekarwei af met de uitwedstrijd tegen AZ '67 dat in tegen stelling tot de ploeg van Anton Malatinsky nog alle belang heeft bij een goed resultaat. De Alk- maarders lijken toch te slagen in hun al jaren durende pogingen om Europees voetbal te bedrij ven, zodat zij zondag naar mag worden aangeno men flink van zich af zuilen bijten. Voor FC Den Haag is het tijdperk van experimen ten aangebroken. Maakte de 19-jarige Fred Goe- mans al tweemaal zijn opwachting in de hoofd macht, het is niet uitgesloten dat Malatinsky zon dag nog iemand test. Eén ding staat al( vast: Perazic speelt niet, evenmin als Albertsen die zijn gele kaart van zondag gehonoreerd zag met efen uitsluiting. De plaats van de Noor wordt waar schijnlijk ingenomen door Ouwehand, hoewel ook eventueel Tempelaar zijn opwachting zou kunnen maken. De ploeg van FC Den Haag zal er in het om 14.30 beginnende duel in de Alkmaarderhout dan ook waarschijnlijk als volgt uitzien: Galjé; Toet, Van Vliet, Mansveld, Korevaar; Ouwehand, Hoekema, Kila; Jol, Van Leeuwen en Goemans. Herman Choufoer wil twee scheidsrech- ters NIJMEGEN Mr. M. Tripels, bonds be stuurslid van de KNVB, heeft tijdens een discussieavond over geweld op voetbalvel den, voorgesteld voetbalwedstrijden voor taan door twee scheidsrechters te laten lei den. De scheidsrechters zouden dan meer bevoegdheden moeten krijgen, die onder meer zouden kannen bestaan uit het onmid dellijk voor enige tijd uit het veld staren van een speler, die een zware overtreding begaat. De tuchtcommissie van de KNVB en vertegen woordigers uit de scheidsrechterswereld zouden, aldus Tripels, hier reeds hun gedachten over laten gaan. Ook FC Den Haag voorzitter Herman Chou foer toonde zich een voorstander van een soort strafbankje voor spelers. „De tegenpartij heeft op die manier direct voordeel, zodat een strafbankje een duidelijk preventieve werking zou kunnen uitoefenen op de agressie binnen en misschien ook buiten de lijnen", aldus Choufoer. MIJDRECHT In de derde ronde van het schaak toernooi om de Nederlandse damestitel, heeft Cathy van der Mije een half punt verspeeld. Ada van der Giessen hanteerde tegen haar de witte stukken en kwam met een goed voorbereide opening. Maar toch zat er in de partij geen voordeel. Na 21 zetten werd het punt gedeeld. In de analyse bleek, dat het voor Ada van der Giessen minder goed was afgelopen als de titelverdedigster op tijd de damesvleugel in actie was gekomen. Hanneke van Parreren blijft opvallen en staat nu samen met Corrie Vreeken op de eerste plaats. Na 21 zetten werd Mieke van Eist verslagen. De wijze waarop dit gebeurde belooft nog wat voor de komende ronden en het is bovendien al de derde partij, waarin zij aangeeft over een killersmentaliteit te beschikken. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: Ada van der Giessen—Cathy van der Mije, remise; Cora van Gent—Erika Belle 0—1; Jeanette Mulder—Marianne Stada afgebroken; Jeanette Hags- ma—Lisette Borowiki l—C; Mieke van Eist—Hanneke van Parreren 0—1; Carla Bruinenberg—Corrie Vreeken O—l. De stand na drie ronden: 1-2 Vvan Oarreren en'Vreeken 3 punten; 3. Van der Miie, 2,5 punten; 4. Van der Giessen 2 punten; Belle 1,5 punt; 6. Van Gent, Borowski en Haags ma 1 punt; 9. Stada en Mulder 0,5 punt en een afgebroken partij; 11. Van Eist en Bruinenberg 0,5 pont. Hovenkamp twee wedstrijden ZEIST Hugo Hovenkamp zal zondag niet van de partij zijn bij de wedstrijd AZ'67-FC Den Haag, die de Alkmaarders bij winst een plaats in het toernooi om de UE- FA-beker oplevert. De 26-jarige in ternational, die afgelopen zondag in de competitiewedstrijd PSV- AZ'67 de gele kaart kreeg van scheidsrechter De Bruin, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee bindende wedstrijden geschorst. De tweede ontmoeting, die Hovenkamp niet mag spelen, zal de eerstvolgende wedstrijd zijn, die AZ'67 bij de KNVB heeft aange vraagd. Bij FC Den Haag ontbreekt Rober Albertsen. De Noorse middenvelder, die bij FC Den Haag-De Graafschap na een grove overtreding tegen Overgoor eveneens geel kreeg, moet ook twee wedstrijden aan de kant blijven. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de volgende spelers gestraft: AZ'67: Hovenkamp, twee wedstrijden on voorwaardelijk en een boete van 150 gulden. FC Den Haag: Albertsen, twee onvoorwaar delijk en 150 gulden. Telstar: Wellerdieck, één onvoorwaardelijk en één voorwaardelijk (proeftijd een jaér) en een boete van 200 gulden. NAC: Bakker, één onvoorwaardelijk en 150 gulden. Roda JC: Broeks, één onvoorwaardelijk, een voorwaardelijk en 150 gulden. FC Utrecht: Van den Ham, één onvoorwaar delijk en 100 gulden. NEC: Ruys, één onvoorwaardelijk en 75 gulden. Ajax: Klinkenberg, lopende straf van één voorwaardelijk omgezet in één onvoorwaar delijk. Volendam: A. M. Sier, één voorwaardelijk en 75 gulden (ingaande 13-5). Wageningen: Frandsen, twee onvoorwaarde lijk en 200 gulden (gelegenheid tot verweer tegen de omzetting van een lopende schor sing van één voorwaardelijk in een onvoor waardelijk). FC Groningen: Huberts, één voorwaardelijk en 100 gulden. Excelsior: Hrnic, één onvoorwaardelijk en 100 gulden. De zaak-Achterberg wordt vanavond in Zeist mondeling behandeld. AMSTELVEEN De basketbalkampioen Kin zo zal het volgende sei zoen geen rol van beteke nis meer spelen in de ere divisie. Sponsor Theo Kinsbergen heeft beslo ten zijn financiële steun aan de vereniging sterk te beperken. De oorzaak daarvoor is een enorme communicatiestoornis tussen de Nederlandse Basketbal Bond (NBB) en de vereniging. In mei 1976 werd door de Alge mene Vergadering van de NBB een wijziging aangenomen in het reglement van de bescherm de spelers. Konden de clubs voorheen hun spelers voor twee jaar aan zich binden door hen op de lijst van beschermde spe lers te plaatsen, met ingang van het seizoen '76/'77 dienden er persoonlijke verklaringen van de betrokken spelers te worden bijgevoegd. Kinzo deed dat niet Directeur Wim Mateboer van de NBB heeft toen Theo Kinsber gen, zakelijk en technisch leider van Kinzo, getracht te bellen, maar slaagde daarin niet. Hij belde vervolgens het secreta riaat van de vereniging met de mededeling dat de formulieren nog niet in het bezit waren van de bond. Het secretariaat van Kinzo heeft dat niet, of niet tijdig doorgespeeld aan Kins bergen. Theo Kinsbergen: „De bond heeft nooit een tweede poging gedaan mij te bereiken. Het kan best zijn, dat ik er niet was, maar dan was ik er wel de volgende dag of een paar dagen later. Bovendien heb ik Mate boer geregeld gezien. Hij had het mij dus ook mondeling kun nen meedelen". Nu de spelers van Kinzo niet meer „beschermd" zijn, hebben andere eredivisieclubs de Ne derlandse Amerikanen bena derd. Al Faber gaat waarschijn lijk naar Remington, Ron Kruidhof naar Vastgoed/Strijen en Danny Cramer naar Arke Reizen. Kinsbergen: „Er worden door die clubs zeer hoge bedra gen geboden. Ik kan daar niet meer tegenop bieden. Voor een speler gaat dat nog wel, maar voor vijf of zes is het ondoen- j lijk. Het gaat om een bedrag van 50.000 gulden per speler en daarbij komen dan nog eens een flat, een auto en reiskosten. Dat j kan ik gewoon niet meer op brengen". Cathy van der Mije heeft achterstand

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15