Italiaans geld 5 uit Holland Meerderheid ongehuwde loeders zou weer voor zelf-opvoeding kiezen -,,De overheid schiet tekort als werkgever" MARECHAUSSEE BEZORGD lOM PERSONEELSTEKORT DEFENSIE Examen Nederlands doet D'66 onrecht BU NIEUWE ZWANGERSCHAP HOGERE AMBTENAREN: nis Brand berooft Marokkanen van gehele bezit postgiro en rijkspostspaarbank LIJSTTREKKER JAN TERLOUW Vijf jaar en tbr geëist wegens moord Eindexamen Frans voor V.W. O. moeilijk' h.a.v.o. 19? binnenland LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) ItILBURG Hoewel men bijna unaniem I van mening is dat het klimaat voor de ■ongehuwde moeder aan het verbeteren is, I duiden de gegevens erop, dat het ongehuwd I moederschap als verschijnsel (nog) niet taccepteerd is. Tot deze conclusie komt [drs. P. v. d. Akker uit Riel na een studie jver dit onderwerp, waarop hij binnenkort laan de kath. hogeschool in Tilburg hoopt I te promoveren. (Drie jaar na de geboorte van het kind, staat ■de helft van het aantal ongehuwde moeders alleen, 37 procent is getrouwd (waarvan bijna de helft met de natuurlijke vader van het kind) en 13 procent woont samen met een man. Van de kinderen van ongehuwde moeders is ruim een kwart door de natuur lijke vader erkend. Van de alleenstaande ongehuwde moeders krijgt 15 procent ali mentatie. Het plan van ongehuwde moeders om het kind bij zich te houden komt vooral voor onder vrouwen die minder op het ouderlijk gezin georiënteerd zijn, meer zelfstandig le ven en een positieve houding hebben ten opzichte van hun zwangerschap. Wie al tij dens de zwangerschap zei het kind bij zich te zullen houden, voerde dit plan ook bijna steeds uit. Van wie vóór de bevalling zei afstand van het kind te zullen doen, kwam 27 procent op deze beslissing terug. Als de zwangere ongehuwde vrouw nu op nieuw voor de keus wordt gesteld het kind' bij zich te houden of een andere oplossing te kiezen, zou 76 procent er opnieuw de voorkeur aan geven de verzorging en opvoe ding zelf ter hand te nemen. De overigen zouden praktisch allen kiezen voor abortus. Kiezen voor afstand doen wordt nauwelijks in overweging genomen. Wethouder H. F. Happel, de hand drukkend van mevrouw Van Oosten, temidden van de jubilerende bejaarden. Voorzitter Mansveld: RUIM BAAN VOOR PASTORAAL WERK DEN HAAG „Boven aan ons programma voor de eerstkomende jaren staat: de kadervorming onder de bejaarden en speciale aandacht voor het pastorale werk in deze groep ouderen, omdat ze vooral op dit gebied moeite hebben met de zeer snelle ontwikkelin gen", De heer Mansveld ontving bij deze gelegenheid uit handen van bisschop A. Simonis van Rotterdam de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia. De secretares se van de Diocesane Bond, mevrouw J. Willeboordse- van Oosten, en de penningmeester, de heer C. A. N. van Kempen, kregen de gouden speld van verdiensten opgespeld door de heer Van Thiel, voorzitter van de (landelijke) Unie van Bejaarden en Gepensioneerden. Namens de gemeente was aanwezig wethouder H. F. Happel van Sociale Zaken. ZEIST (ANP) De centrale van hogere functio narissen bij overheid en onderwijs (30.000 leden) vindt dat de overheid in zijn rol van werkgever tekort schiet. Een speciale bewindsman die ver antwoordelijk is voor het personeelsbeleid bij de overheid is geen overbodige luxe, aldus voorzitter J. P. Kramer van de centrale gisteren in Zeist waar zijn organisatie het zestigjarig bestaan vier de. „De overheid zou als werkgever de positie van het overheidspersoneet moeten beschermen en ver sterken", zei Kramer. Hij constateerde dat dat onvoldoende gebeurt en dat de werknemers bij overheid en onderwijs in toenemende mate in onzekerheid verkeren over hun toekomst. Vooral 'e hoge functionarissen die werken onder zware omstandigheden en stelselmatig worden overbelast krijgen te weinig steun in het uitoefenen van hun functie. Natuurlijk brengt de specifieke verant woordelijkheid van hogere functionarissen met zich mee, dat men eerder ter discussie staat dan anderen. De taak van de overheid als werkgever is hierbij echter dezelfde als die van andere werkgevers. Dat wordt helaas wel eens vergeten". Minister De Gaay Fortman antwoordde dat ambte naren „wel erg gevoelig zijn als iets over ze wordt gezegd. Als het hele Nederlandse volk pas op de plaats moet maken kan van de ambtenaren in redelijkheid gevraagd worden zich daarin te voe gen", aldus De Gaay Fortman. Proces tegen KLM in Israël (Van een onzer verslagge vers) SCHIPHOL Israël heeft een proces aangespannen tegen de K.L.M., dat op 26 mei zal worden gevoerd. Aanleiding is een conflict over een vijfde wekelijkse vlucht, die de K.L.M. se dert 8 april op vrijdag uit voert tussen Schiphol en Tel Aviv. De Nederlandse regering heeft zich op het standpunt gesteld, dat het bestaande contract uitbreiding van het aantal vluchten moge lijk maakt. Israël is het daar niet mee eens. Inmid dels heeft de K.L.M. van daag voor de zesde maal de omstreden vlucht uitge voerd. Een van de gewonde Marokkanen wordt weggedragen. Culemborg De felle brand die gisternacht het barakkenkamp Casa Maroc in Culemborg in de as legde, heeft negentig Marokkanen niet alleen van hun persoonlijke bezittingen beroofd, maar ook van vele tienduizenden guldens contant geld. Vrijwel alle gastarbei ders hadden een flink bedrag in de kast liggen, bestemd om de vakantiereis naar hun geboorteland deze zomer te bekostigen. Een aantal had gespaard voor een auto om naar Marokko te kunnen gaan. Bij de verlo ren gegane bezittingen zijn vele geschenken, die zij voor hun familie gekocht hadden, zoals kleding, radio's en cassetterecorders. De dakloze Marokkanen worden voorlopig in een leegstaande noodschool in Culemborg on dergebracht. Kleding hebben ze van het Leger des Heils gekregen en de B.B. leverde 94 veldbedden. Volgens de Culemborgse wethou der A. J. Kerkhof zal er ook nog een hulpaktie van de gemeente starten. De Marokkanen zelf zien ook een positieve kant aan deze brand: ze hopen nu op een betere huisvesting. Ze betaalden al maanden lang geen huur meer aan de stichting Huisves ting Marokkanen, die Casa Maroc exploiteert, wegens hun aanhoudende klachten over slech te woonomstandigheden. FNV tegen bezuiniging in gezinsverzorging UTRECHT (ANP) - „Een be- zuiniging die gebaseerd is op het sjoemelen met de normale rechtspositie van de werknemer. Geen beste beurt". Dit zegt de Federatie Nederlandse Vakbe weging over de komende veran deringen in de gezinsverzorging. Staatssecretaris Meijer (crm) en de Centrale Raad voor de Ge zinsverzorging hebben via ve le discussie en protesten over eenstemming bereikt over het inschakelen per 1 juli van „Alphia-hulpen", helpsters, die niet in dienst zijn van de instel lingen, maar die worden betaald door de hulpvragers. De instel lingen bemiddelen alleen en zo nodig regelen zij de subsidie, als de kosten de draagkracht van de hulpvragers te boven gaan. De Centrale Raad voelde aan vankelijk ook niet zoveel voor het plan van de staatssecretaris, maar is ermee akkoord gegaan nadat Meijer had toegezegd, dat de invoering van de Alpha-hulp niet verplicht maar vrijwillig wordt. Galerie-t, Keizersgracht 97, Am sterdam, exposeert van 21 mei t/m 19 juni gouaches, tekenin gen en grafiek van Eelco Gla stra van Loon. Schijnt uw vakantiezon dit jaar in Italië? Laat uw vakantievreugd dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in Italië geeft u er 50.000 lires per kaart voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw geldig pas poort. Buone vacanze! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. APELDOORN (ANP) De marechausseevereni ging is ernstig verontrust over de inkrimping van het personeelsbestand van het ministerie van Defensie. De inkrimping betekent ee extra belas ting voor het militaire personeel en levert vertra ging op in de afhandeling van zaken die betrek king hebben op de rechtspositie van de militai ren. Dit zei voorzitter Ros gisteren in Apeldoorn op de algemene vergadering van de marechaus seevereniging. „Onze verbazing is groot", aldus de voorzitter, „temeer nog omdat vaststaat dat andere departe menten met een normale uitbreiding van het amb tenarenkorps doorgaan". De heer Ros zei dat gesproken kon worden van een extra aanslag op de financiële positie van de militaire functionaris. Indirect wordt hier een bezuinigingsmaatregel op de militairen toegepast. De marechausseevereni ging vindt dit „onbehoorlijk beleid van de rege ring". Ros pleitte voor een tweesoortige personeelsop- bouw bij de koninklijke marechaussee: een vaste kern van uitsluitend beroepspersoneel, gevormd door het onderofficierskorps. Daarnaast zal het overgrote deel uit korpsverband vrijwilligers moe ten bestaan. Het dienstverband moet vijf of zes jaar zijn. Gelet op de bijstandstaak van de mare chaussee aan de politie dient het wapen zijn jeugdig elan te behouden, aldus Ros. „Momenteel valt echter een vergrijzing waar te nemen, wat voor de toekomst problemen kan gaan opleveren", GRONINGEN/DEN HAAG/- SITTARD „Tijdens een tweede kabinet Den Uyl zal de, tweede fase van de sprei ding rijksdiensten zeker door gang vinden. Limburg, zuid- oost-Drente en Groningen zul len dan beslist kunnen reke nen op de vestiging van delen van bestaande of nieuwe rijksdiensten". Aldus PvdA-lijsttrekker Den Uyl gisteravond in Groningen, nadat hij daar begeleid door allerlei artiesten was aangekomen. „Maar", aldus Den Uyl, „met de spreiding moet nu wat meer voorbehoud gemaakt worden. Een bestaan de dienst in zijn geheel over plaatsen levert veel problemen op. Mensen dwingen te verhui zen is gevaarlijk". Voetbal Zaterdag gaan CDA-politici in Alphen aan den Rijn voetbal len tegen een team van radio- en tv-ste rren. Leo v.d. Kr oft en bekende oud-scheidsrechter zal dit festijn leiden, daarbij geassisteerd door de dames Groensmit-v.d. Kallen en Van Heel-Kasteel als grensrechters. Beide dames behoren tot het CDA, zoals bekend. Men kan zaterdag in deze wedstrijd twee kanten gp: een fraai staaltje kunst- en vliegwerk, of paniekvoetbal. In ieder geval staan Lubbers, Van Rooijen, Van Eisen enz. op dat veld in hun korte CD A-broek. Men zegt dat mevrouw Hannie van Leeuwen het CDA-doel zal verdedigen. Graag zelfs De PPR wil regeren, graag zelfs, aldus PPR-lijstaanvoer- der Ria Beckers. Maar dan moet er wel enig uitzicht be staan om de PPR-ideeën in beleid om te zetten, zei ze gisteravond in Rotterdam. „De PPR kiest niet voor de oppositie. Integendeel", aldus de radikale Ria. D'66 boos We hebben het in onze exa mentekst van dinsdag j.l voor speld: D'66 zal zeker boos wor den op het feit, dat in het examen Nederlands D'66 op een hoop geveegd wordt met Provo en Kabouters uit de zes tiger jaren. En ja hoor, lijst trekker Jan Terlouw is boos geworden op zijn eigen beleef de manier. Hij zal minister Van Kemenade hierover om uitleg vragen, zei hij gister avond in Den Haag, want hij vindt, dat zijn partij door tek sten in het examen-Neder lands „onrecht wordt aange daan". Verkleinen Volgens WD-lijsttrekker Wie gel zal de linkervleugel van de ARP het CDA een slechte ver kiezingsuitslag bezorgen. Tot deze linkervleugel rekent de liberale politicus Aantjes, Boersma, Goudswaard en De Boer, die „bezig zijn het CDA kleiner dan de PvdA te ma ken, om zo de loper uit te leggen voor een tweede kabi net-Den Uyl". Onaanvaardbaar Het CDA zal, aldns lijsttrek ker Van Agt, gisteravond in Sittard niet toestaan, dat de PvdA „met als luis in haar pels de PPR" de defensie-uit gaven zal verlagen tot een onaanvaardbaar peil. En voor wat de afspraken betreft: Van Agt is er voorstander van, dat tussen de toekomstige rege ringspartners duidelijke af spraken gemaakt worden, ook over regelingen die de grond- speculaties tegengaan. En wat de agitaties rond zijn persoon betreft... een uit spraak van PPR-Bas de Gaay Fortman gisteravond in Brandpunt: „de aktievoerders vergeten, dat iedere aktie te gen Van Agt tot zijn voordeel leidt.." DEN BOSCH (ANP) De advo caat-generaal bij het gerechts hof te Den Bosch, mr. C. Nuis, heeft donderdag tegen de 43-ja rige J. van der H. uit Gemert vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en tbr geëist wegens moord. Van der H. heeft op 30 maart van het vorige jaar een Klokgie ter klokgieter in de bossen bij het Belgische Poppel een groot aantal slagen met een uitdeuk- hamer op het hoofd gegeven en daarna in de kofferruimte van zijn auto geladen. Deze auto heeft hij tenslotte onder Schijn- del in de Zuidwillemsvaart gere den. Van der H. zegt nog steeds niet de bedoeling te hebben gehad om Klokgieter te doden .Hij wil de hem slechts buiten gevecht stellen en „hem daarna bij de officier van justitie in Vught voor de deur leggen", te leg gen". Dit omdat verdachte meende aan een valse verkla ring van Klokgieter de klokgie ter een .veroordeling wegens een vermogensdelict te wijten te hebbea Het hof wijst op 26 mei arrest Een volgens deelnemers „gru welijk moeilijk" examen Frans voor het v.w.o. en zeer pittige opgaven wiskunde voor m.a.v.o.-4 zijn de voor naamste feiten die te melden zijn van de gisteren voortge zette centrale schriftelijke examens. De wiskundige opgaven die aan de kandidaten van m.a.- v.o.-4 werden voorgelegd, vroegen veel inzicht De leer lingen spraken van „moei lijk". Ze zeiden dat er weinig herkenbare opgaven bij wa ren, die met aangeleerde ma niertjes gemakkelijk op te los sen waren. De m.a.v.o.-3 leerlingen had den het beter getroffen. De opgaven die zij kregen boden een goede afwisseling tussen eenvoudig en moeilijk. De be schikbare tijd was voor hen voldoende. Bij het m.a.v.o. stond 's middags Engels op het programma. Het waren begrij pelijke teksten. Overigens lie pen de meningen van de kan didaten nogal uiteen over de kwalificatie „heel erg moei lijk" en „vrij eenvoudig". Wiskunde en Engels vulden ook het programma van de h.a.v.o.-kandidaten. Wat de wiskunde betreft: dat was over het algemeen standaard werk, op twee gevoelige uit zonderingen na. Bij deze uit zonderingen zullen heel wat leerlingen de mist in zijn ge gaan. Voor Engels kregen de h.a. v.o.-kandidaten zes opgaven voorgeschoteld, die alles bij elkaar toch wel een redelijk examen vormden. De vragen waren redelijk. V.W.O. neaeiijk tot vrij gemakkelijk werd het examen wiskunde 1 voor het v.w.o. gekwalificeerd. Opmerkelijk was dat ditmaal de traditionele differentiaal vergelijking ontbrak. Een „gruwelijk moeilijk" exa men Frans dus voor de v.w.o.- ers. Een klein voorbeeld: in een van de opgaven over de promotie van autogordels werd de term „hexagone" ge bruikt, een naam voor het zes hoekige Frankrijk, een staaltje jargon van de allerlaatste tijd. De teksten, genomen uit onder andere bladen als „Le Monde" en „L'Express" waren op zich rijs. De enige troost was dat de vragen nog meevielen, ge zien de moeilijkheidsgraad van de teksten zelf. l.b.o. niet onaantrekkelijk, ze waren ook wel gevarieerd maar de onderwerpen bleken erg moei lijk. Meer redelijk aangepast aan het v.w.o.-niveau was de tekst over het nieuwe cultureel centrum van Pompidou in Pa- Evenals bij het m.a.v.o. ston den ook bij het lager beroeps onderwijs wiskunde en Engels op het programma, met uit zondering van het te.a.o. dat alleen met Engels had te ma ken. Van het wiskunde exa men voor het l.b.o. een meerkeuzeopgave valt wei nig meer te zeggen dan dat het een goed stuk werk was. Dat vonden zowel de leraren als de leerlingen. Het Engels voor het l.b.o. om vatte vier teksten. Een over het zoeken van een baan en een kamer, de tweede over het weglopen van huis door een jongen, de derde uit het tijd schrift „Women's Own" over het opgeven van een carrière door een echtpaar om meer tijd voor elkaar te hebben, de vierde over het inwonen van een jongen bij zijn tante en de vijfde over het circus uit „The Illustrated London News". Zowel van de zijde van het- Lto. als van het l.e.a.o. werd gezegd, dat de teksten over het algemeen goed te begrijpen waren en dat de woordkeuze niet te moeilijk was. Van l.to.- zijde werdwel enigszins be treurd, dat drie van de vijf teksten bestonden uit boek- fragmenten. Men zou daar lie ver afgeronde artikelen uit tijdschriften hebben gezien. Bovendien vond men vijf tek sten wel een beetje veel. JAN HOOYMAN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13