Beatrix slaat bresjes in muur van Chinees protocol Ex-man Ulrike Meinhof: Mijn vrouw pleegde zelfmoord RHODESIË STRAKS VOOR SHELL GESLOTEN I Nixon: Breznjew is betrouwbaarder dan Kroetjsev brieven lezers ft Deining rond benoeming Callaghans schoonzoon als ambassadeur Moeder sloot dochters op HAL KAN EN WIL DOORGAAN MET BASISVERBREDING ÏI lssUI I bNLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 MEI 1977 PAGINA 11 en op ;n de nging, Drtvel- k'rach- rcuits wings- bbele stads- Van onze correspondent Sieg fried Bushschluter FRANKFURT Op 9 mei 1976 stierf in de Stammheim gevangenis nabij Stuttgart UI- rike Meinhof, leidster van de anarchistische Baader-Mein- hof groep. De officiële verkla ring, zelfmoord door ophan ging, werd niet aanvaard door de Rote Armee Faktion, zoals de Baader-Meinhof groep zichzelf noemt Er ontwikkel de zich een ware mythe als zou Meinhof vermoord zijn door een agent van de West- duitse geheime dienst of door de CIA, hoewel deze beschul diging niet gestaafd werd door twee verschillende lijk schouwingen. Geholpen door buitenlandse sympathisanten van de Rote Armee, ver spreidden de advocaten van Meinhof het gerucht dat zij verkracht werd voor ze ver moord werd. Deze week verscheen in de Frankfurter Rundschau een lang artikel van de voormalige echtgenoot van Meinhof, Klaus Rainer Röhl. Hierin haalt deze een aantal docu menten aan die de verklarin gen van de regering lijken te steunen dat Ulrike Meinhof zelfmoord pleegde. Uit de do cumenten blijkt ook waarom ze zelfmoord pleegde. Ze werd namelijk door de andere leden van de groep, die ook in Stammheim gevangen zaten, onder enorme psychologische druk gezet. kei dat mensen die kontakten hadden met de terroristen, al lange tijd wisten dat er binnen de groep een bittere strijd gaande was en dat dit leidde ,tot de verschrikkelijke psy chologische terreur tegen Ulri ke Meinhof. ,Deze druk', gaat Röhl verder, ,werd zo sterk dat deze gevoelige schrijfster er op het laatst niet meer te gen kon'. Na de dood van Meinhof vond men in haar cel een aantal stukken. Uit deze papieren bleek dat Meinhof, geïsoleerd van haar vrienden en later ook van haar tweelingdochters en verdere familie, bezweek on der de druk van het conflict binnen groep, greep. De papieren, zogenaamde cel circulaires', werden door de vier leden van de Baader- Meinhof groep in Stammheim aan elkaar geschreven. Ze fun geerden als een soort docu mentatie voor de tijd in de gevangenis. Uit die papieren blijkt ook hoe weinig de vier gevangen bendeleden elkaar vertrouwden. Vooral tussen twee leden wa ren de verhoudingen uitge sproken slecht. Dat was van de ene kant Ulrike Meinhof, die vroeger een briljant poli tiek schrijfster geweest was, en van de andere kant Gudrun Ensslin, dochter van een domi nee en filosofiestudente. Vol gens Röhl werd alles wat zijn ex-vrouw schreef aan Andreas Baader of Jan-Carl Raspe, eerst gecensureerd door Ens slin. Vaak stuurde Baader Meinhofs brieven ook terug, voorzien van commentaar, dat In een van haar brieven vraagt Ulrike Meinhof bijna onderdanig of voortaan Jan- Carle Raspe haar teksten niet mag nabijken, in plaats van Ensslin, die zij beschrijft als .vulgair en vals'. Ensslin op haar beurt veracht te Meinhofs .elitair gedrag', zoals zij het noemt, en vertelde dat Meinhof vaak niet schreef wat Baader bevolen had. Verschillende malen schrijft Meinhof dat ze de druk niet langer aankan. Waarschijnlijk stortte ze uiteindelijk in op de dag waarop de Baader-Mein hof groep een verklaring uit gaf waarin ze zei verantwoor delijk te zijn voor de inciden ten bij het Amerikaanse leger hoofdkwartier in Heidelberg en Frankfurt, waarbij vier mensen het leven lieten. Van de vier beschuldigden was Ulrike Meinhof de enige die niet uit haar cel kwam toen Andreas Baader voor de rechter de verklaring voorlas. Vier dagen later hing Ulrike Meinhof zichzelf op. Op dinsdag voor Pasen werd de Westduitse procureur-gene raal vermoord door het .Ulrike Meinhof commando', tezamen met zijn chauffeur en een ambtenaar van het gerecht. Het .commando' dreigde ver dere executies te zullen uitvoe ren om de moord op Ulrike Meinhof te wreken'. Zo leeft de myth£ voort. Copyright The Guardian HANGCHOW/SIAN Prinses Beatrix heeft gisteren enkele kleine bresjes geslagen in de solide muur die het Chinese protocol rond haar en prins Claus heeft opgetrokken. Op de terugweg van het Huhsien-gebied waar zij een expositie „proletarische schilder kunst" had bezocht, liet zij haar (zwarte) „rode banier" (de Chinese Rolls Royce) enkele keren stoppen om naar de boeren op de tarwe-akkers te kijken. Haar Chinese gastheren stonden het dit keer toe, maar duidelijk met zo'n tegenzin dat de prinses na de derde keer, bij een primitieve steenoven, niet verder aandrong. Soortgelijke verzoeken om even te stoppen werden eerder deze week in Binnen-Mongolië vlakweg geweigerd. Het is nog steeds niet helemaal Claus de journalisten zo, toen prinses dit contact met het ge- wij de stad hadden mogen be- wone Chinese volk, dat zij zo kijken. Maar ook de journalis- nadrukkelijk zoekt, niet krijgt, ten hadden het niet altijd even Natuurlijk ontstaat een volksop- gemakkelijk gedurende hun loop wanneer de stoet van meer rondwandeling door Sian. Met dan 20 wagens stopt, want de name onze filmende en fotogra- bevolking toont een grote en ferende collega's werden voort- zeer hartelijke belangstelling, durend op de vingers gekeken gelijk speelt de angst dat de filmende prinses en de fotogra fen, onder wie prins Claus, een minder flatterend maar zeer schilderachig stuk China opne- £i, den het misschien een soort na- tionaal gezichtsverlies wanneer in het buitenland blijkt dat kin deren en vrouwen zware vrach- iten op handkarren voortzeulen. Maar dat het prinselijk paar het Ivervelend vindt lijdt geen twij fel. Daarom benijdde prins dat voor ons niet voor de Chinezen interessante plaatje te schieten. De schilderijententoonstelling in Huhsien liet het werk zien van i, een rol. De chinezen vin- de meest verdienstelijke onder de 3.500 boeeren en boerinnen, die in deze streek al meer dan 20 jaar de revolutionaire verf: kwast en tekenpen ter hand ne men om, gegidsd door de ge dachten van Mao zelve, de klas- sestrijd artistiek uit te dragen. En de nijvere landlieden hebben (Van onze speciale verslaggever in China, Wim Teeuwen) niet stil gezeten: 82.000 schilde rijen, houtsneden, muurschilde ringen, enz. hebben zij tot nu toe afgeleverd en dat at aantal groeit nog steeds. Het peil van de geëxposeerde werken is dat van de technisch goed onderleg de zondagsschilders. Het over heersende thema is het werk op het land in het licht van de werken van Mao. Ook de nieu we voorzitter Hoea Kwo-Feng figureerde al vaak op de veel kleurige taferelen. De voor de hand liggende vraag of sinds de uitschakeling van de „bende van vier", die immers grote in vloed had op de kunstbeoefe ning in China, ook de schilders van Huhsien een andere koers hebben moeten inslaan, bleef onbeantwoord. „Sorry, we moe ten nu gaan" was het haastige commentaar en dat was een zeer duidelijk antwoord. Het be wees ontegenzeggelijk dat menig boerenschilder sindsdien de nodige zelfkritiek zit te beoe fenen alvorens wederom de te- kenstift ter hand te nemen. Prinses Beatrix wilde graag een van de getoonde werken kopen, maar dat bleek onmogelijk. Bij haar vertrek uit Sian kreeg zij in plaats daarvan een fotorepor tage van haar bezoek aan Shen- si cadeau. De prinses had bij haar afscheid van Sian twee cadeaus voor haar gastheren: een fraai boekwerk van het werk van Rembrandt en., een fikse regenbui, die in deze perio de van ernstige droogte zeer welkom geweest moet zijn. De bui barstte los toen het Neder landse gezelschap aan boord ging van het speciale vliegtuig dat het naar Hangchow bracht, de idyllische hoofdstad van de provincie Chekiang. (Van een onzer verslaggevers) ^^DEN HAAG Didymus Muta- uit Zimbabwe (Rhodesië) heeft namens Pax Christi en Kairos op de aandeelhouders vergadering van Koninklijke '"•heli gisteren in Den Haag de Nederlands-Britse oliereus ge waarschuwd dat deze maat schappij straks niet in staat zal zijn te onderhandelen met het volk van Zimbabwe. De onder handse olieleveranties van de Zuidafrikaanse Shell-dochter, via de verkoop maatschappij, Freight Services, aan het be wind van Ian Smith, verhinde ren dit. De leveranties maken het mogelijk dat de vliegtuigen van Smith onschuldige dorpen bombarderen en dat leger trucks de soldaten van het regi me naar het front brengen. Voor het eind van de eeuw zal er geen blank regiem in Zuide- Waarschuwing aan aandeelhouders: lijk Afrika meer zijn, aldus Di dymus Mutasa, die momenteel als balling in Engeland leeft maar spoedig in Mozambique, zal gaan werken voor ZANU.' een van de bevrijdingsorganisa ties van Zimbabwe. Onder een zwart regime zal geen plaats zijn voor maatschappijen die nu het regime-Smith steunen. De zwarte bevolking heeft haar waardigheid geleerd. Het be langrijkste van het gesprek met de aandeelhouders was dat zij nu weten dat zij zaken doen met een illegaal regiem, tegen de uitspraken van de Verenigde Naties in. In antwoord op de uitspraak van minister Van der Stoel, die deze week medewerking heeft toegezegd aan een Brits onder zoek naar de olieleveranties door Shells en BP, verklaarde Mutasa, dat het belangrijk is dat een regering zelf handelt, haar eigen verantwoordelijkheid aan vaardt en niet over de schouder kijkt hoe anderen het doen. Mutasa ziet niets in het door Britten en Amerikanen aange kondigde plan dat voorziet in een vervanging van het regiem van Smith door een overgangs regering naar een meerder heidsregering, deze zomer. Er is volgens hem geen enkele garan tie datSmith zal wijken. In feite zijn de VS en Engeland alleen bang voor de Russische invloed in dit deel van de wereld en daarom weigeren zij steun aan de zwarte bevolking uit be zorgdheid om de koper- en ura- niumvoorraden. Omstreden Peter Jay en zijn vrouw Margaret LONDEN De Britse pre mier Jim Callaghan (64) heeft gisteravond in het Lagerhuis de benoeming verdedigd van zijn schoonzoon Peter Jay (40) tot ambassadeur van Groot- Brittannië in Washington. Die aanstelling veroorzaakt nogal wat deining, niet alleen we gens Jay's familiale banden met de socialistische rege ringsleider, maar ook omdat de toekomstige nieuwe diplo matieke vertegenwoordiger van Londen in Washington, geen beroepsdiplomaat is. Enige tijd geleden stond in de Londense Sunday Times een „portret" van Peter Jay. Daar in werd hij „de verstandigste jongeman van zijn generatie" genoemd. Jay is een knappe salon-socialist en net zoals zijn vader, Douglas Jay, een gewe zen labour-minister van han del, sterk gekant tegen de E.E.G. Peter Jay studeerde met veel succes politiek, filoso fie en economie aan de univer siteit van Oxford. In het begin van de jaren zestig werkte hij een poosje op het ministerie van financiën in Londen. Daar specialiseerde hij zich in open bare uitgaven. Sinds de lente van 1967 is Peter Jay economisch redac teur van de Londense Times. Telkens wanneer hij over de economische politiek van zijn schoonvader schrijft, doet Pe ter Jay dit uiterst voorzichtig en met de nodige eerbied. Hij is 16 jaar gehuwd met Callag hans dochter Margaret (37) die ook heeft gestudeerd aan de universiteit van Oxford. Zij hebben drie kinderen. Hij is goed bevriend met de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, dr. David Owen (38), die hem nu naar Washington stuurt Owen is van oordeel, dat de belangrijk ste diplomatieke post van de wereld een jonge man nodig heeft, die goed kan opschieteij met de Amerikanen. Hij vindt, zijn vriend Jay daarvoor het meest geschikt. De jonge toekomstige ambas sadeur van Groot Brittannië in Washington krijgt als op dracht goede informele rela ties tot stand te brengen. Pre sident Carter is 52 en Cyrus Vance, zijn minister van bui tenlandse zaken, 60. De presi dentiële woordvoerders Hamil ton Jordan en Jody Powell zijn respectievelijk 32 en 33. De leeftijd van Carters minis ters schommelt tussen 45 en 60. WASHINGTON (Reuter) Oud-president Richard Nixon heeft gisteravond verteld dat hij de Verenigde Staten in staat van nucleaire paraatheid heeft gebracht om de dreiging van Russische militaire interventie in het Midden-Oosten in 1973 af te wenden. Nixon verschafte details over de confrontatie tijdens de oktobe- roorlog in het tweede televisie-interview met David Frost. Hij vertelde dat hij met kracht een Russische eis had afgewe zen dat de Verenigde Staten zouden meedoen met het statio neren van een gemeenschappe lijke vredesmacht in het Mid den-Oosten, op verzoek van pre sident Sadat van Egypte. De ex-president omschreef Sa- dats voorstel als „volslagen krankzinnig" vanwege het ge vaar van een conflict tussen de grote mogendheden dat het in zich droeg. Nixon zei dat de Verenigde Sta ten wisten dat in het gebied van het Midden-Oosten een Russisch schip met „bepaalde nucleaire middelen" kruiste en dat Mos kou een aantal divisies in staat van paraatheid had gebracht Een vloot van ongeveer 85 sche pen van de Sowjetmarine ope reerde in het oostelijk deel van 'de Middellandse Zee en de Zwarte Zee. Israël wilde het Egypitsche der de legerkorps, dat toen in de val zat op de oostelijke oever van het Suezkanaal, uitroeien, maar Amerika gaf de verzekering dat het Israël te hulp zou komen als het zou worden aangevallen, in ruil voor de wapenstilstand. Nikita Kroetsjev vergelijkende met Breznjev, zei Nixon dat eerstgenoemde „plat, ruw, bril jant, genadeloos, in wezen onbe suisd en behept met een vrese lijk minderwaardigheidscom plex" was. Breznjev heeft dat minderwaar digheidscomplex niet, heeft veel betere manieren en een oog voor mooie auto's en mooie vrouwen, aldus Nixon. Hij vatte zijn mening over de Sowjetrussische partijleider al dus samen: „Je kunt hem veel beter dan Kroetsjev vertrouwen met die vinger op de knopv. De 19 jaar lang opgesloten dochters Heidemarie en Ingeborg Kolb worden door de burgemeester van Bayreuth en een ziekenbroeder uit huis geleid nadat hun moeder gearresteerd was. BAYREUTH (DPA) De Westduitse politie heeft in een woning in een voorstad van de Beierse plaats Bayreuth twee meisjes van 19 en 12 jaar oud aangetroffen, die op een enkele uitzondering na nog nooit buitenshuis waren geweest. Hun 49-jarige moeder hield hen opge sloten uit vrees dat de kinderen een ziekte zouden oplopen. De moeder had gedreigd haar dochters te doden en zelfmoord te plegen, als de autoritei ten tot actie zouden overgaan. Toen de politie bij verrassing de woning binnendrong, vond zij onder het hoofdkussen van de vrouw een gela den revolver. De 19-jarige Eva-Ingeborg Kolb had slechts zes dagen de eerste klas van een lagere school bezocht. De enige maal dat haar 12-jarige zus ter Heidemarie op straat was gekomen, was toen haar grootmoeder haar eens uit winkelen meenam. Volgens de politie waren de kinderen erg schuw. Zij schenen goed gezond. De moeder werd naar een ziekenhuis gebracht. De buren met wie de moeder alleen contact had door middel van onder de deur doorgeschoven brief jes, verklaarden er niets bijzonders in te heb ben gezien dat de kinderen nooit buiten moch ten komen, omdat zij volgens de moeder altijd ziek waren. ROTTERDAM - Ook in 1977 zal de verdere basisverbreding van de HAL grote aandacht vragen. De al aanwezige liquide middelen en de gelden, die uit aflossing op de vordering op de Zweedse Brostrom-groep be schikbaar komen, verschaffen de komende jaren een aanzien lijke investeringsruimte, zo schrijft het bestuur in het jaar verslag. De uiteindelijke omvang Van de ruimte zal mede worden be paald door de kasstroom, de mate waarin aflopende leningen door nieuwe zullen worden ver vangen en door de behoefte aan vervangingsinvesteringen voor bestaande activiteiten. De ko mende jaren beschikt de HAL over voldoende armslag om het concern te ontwikkelen tot een gezonde internationale groep van kleine tot middelgrote on dernemingen. HAL heeft vorig jaar volgens verwachting gewerkt Na enkele verliesgevende jaren werd 1976 afgesloten met een winst van 8 min., exclusief boekwinsten van 26,1 min. op verkochte activa, die het nettoresultaat op ƒ34,1 min. brachten. In 1975 werd nog ƒ3,4 min. verloren. Voorgesteld wordt een dividend van 8 per aandeel. Het HAL-bestuur verwacht, on voorziene omstandigheden voor behouden, voor 1977 een be scheiden verbetering van het re sultaat exclusief boekwinsten. In de divisie Toerisme wordt een verdere omzetvergroting verwacht. 'fJ I Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht Voor ingezon den stukken te bekorten. Geluidstechnici Uit een artikel in de krant heb ik begrepen, dat de geluidstech nici van de NOS die tegen woordig „met tientallen micro foons en zeer uitgebreide, inge wikkelde regietafels" moeten werken van mening zijn recht te hebben op een verhoging van hun inkomen. Misschien zouder ze er verstandiger aan doen het aantal knoppen en microfoons wat te verlagen en de overblijf- ende apparatuur goed te gebrui ken. Wellicht dat er dan verbete ring komt in de uitgesproken slechte geluidskwaliteit van Ne derlandse produkties met ge sproken woord (toneel enz.), die we regelmatig kunnen vergelij ken met soortgelijke, voortreffe lijke programma's van buiten landse makelij. Wat dat betreft was de ondertiteling bij Bartje indertijd in zekere zin een vera deming. Als de heren op 20 mei het bijltje er weer bij neerleg gen zouden ze daar ook eens hun gedachten over moeten la ten gaan. Rijswijk, J. de Vries. Tientallen Oegandezen dagelijks vermoord KITCHENER, Ontario De Anglicaanse bisschop Benoni Ogwal die uit Oeganda is uitge weken, heeft gisteren in Kitche ner in de Canadese provincie Ontario gezegd dat onder het regime van president Idi Amin dagelijks tientallen mensen worden vermoord. Gevangenissen zijn er niet in Oeganda, volgens Ogwal. Ze zijn niet nodig want alle arres tanten worden terechtgesteld. „Ik kan met de hand op het hart verklaren dat in Oeganda dui zenden mensen zijn vermoord. In mijn bisdom (in het noorden van het land) ken ik niemand die niet het verlies van een fa milielid te betreuren heeft", al dus de bisschop. Deze is Oeganda ontvlucht na de dood van de Anglicaanse aartsbisschop Anaiu Loewoem. Hij is volgens Ogwal vermoord omdat hij niet zijn handteke ning wilde zetten onder een ver klaring waarin hij bekende te gen de regering te hebben sa mengezworen. Veel doden overstromingen in Kenia NAIROBI (AFP) - De over stromingen die momenteel Ke nia teisteren hebben al aan on geveer honderd mensen het le ven gekost. Tienduizenden zijn dakloos geworden. Kenia snakte na een langdurige droogteperiode naar de regen tijd. Die is medio april gekomen met een ongewone intensiteit. Het hele land maar vooral het midden wordt getroffen. Ook de hoofdstad Nairobi wordt niet gespaard en staat voor een deel blank. Tal van telefoonverbin dingen zijn buiten gebruik. De burgemeester van Nairobi heeft aan de regering gevraagd om buitenlandse hulp te verzoeken. Marshallplan voor Afrika ABIDJAN (UPI) - De Verenig de Staten werken met hun bondgenoten aan een soort Marshall-plan voor Afrika. Dit heeft de Amerikaanse VN-am- bassadeur Andrew Young giste ren gezegd op een persconferen tie in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust. „Om Afrika te helpen moeten de Verenigde Staten enkele din gen doen, die ze ook voor Euro pa hebben gedaan na de Twee de Wereldoorlog. De uitbreiding van het communisme werd daar ingedamd door een ontwikke- lingspolitie via het Marshall plan. We zien nu in Afrika het begin van een ontwikkelings strategie voor dit continent, waarbij het Westen als geheel betrokken is, niet alleen de Wes terse regeringen, maar ook Wes terse zakenbelangen, aldus Young. Unilever: 110 man op straat ROTTERDAM Als gevolg van de in 1975 door de Unile- ver-Vleesgroep Nederland (UVGN) aangekondigde samen voeging van haar twee slacht- lijnen in Oss, die nu per half mei zal worden uitgevoerd, wordt voor ongeveer 110 perso neelsleden, ondér wie ruim 20 parttimers, collectief ontslag overwogen. De directie is hier over in gesprek met bonden en de betrokken ondernemings raad. De samenvoeging van de slacht- lijnen en de consequenties daar van maken geen deel uit van de studie die in januari werd aan gekondigd en waarin noodzake lijke ingrijpende maatregelen bij de UVGN zullen worden ui teengezet. Deze studie, die mo gelijke alternatieven en conse quenties zal aangeven voor de verzekering van de toekomstige levensvatbaarheid van de vlees- groep, is nog niet klaar en nog niet aan de ondernemingsraden en de bonden ter bespreking voorgelegd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11