êk 129.- Miniem aantal Jatijnse missen" geen bedreiging voor volkstaal Beatrix en Claus zien in Sian eeuwenoude uitvindingen NAVO-conferentie geen praatmaraton Israëlische helikopter stort neer: 54 doden Gabardine bij iÜÊMode buitenland Na bezoek aan kleurrijk Mongolië Weer bloedbad in Ethiopië „Dode" vrouw leeft weer Concorde mag landen in New York samen verantwoordelijk voor het inkomensbeleid stemCDAIvanagt UTTgi: model Kernreactor in Doel zeer ernstig beschadigd Young: zwart Afrika machtiger dan Z.-Afrika Katholieken in Afrika „een van de acht" kerk wereld BREDE VOORBEREIDING IN NEDERLAND VOOR BISSCHOPPENSYNODE LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 MEI 1977 PAGINA 9 Van onze speciale verslaggever in Chi na, Wim Teeuwen SIAN Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren afscheid geno men van Binnen-Mongolië dat op iede reen grote indruk gemaakt heeft. Van het koele Huhehot, de hoofdstad, reis den zij per speciaal vliegtuig zuid waarts naar Sian, het administratieve centrum van de provincie Shensi, waar de temperatuur in de late namiddag 28 graden bedroeg. In de voormiddag zagen de prinses en de prins in Huhehot een demonstratie Mongoolse paardrijkunst met gewaagde akrobatiek op, onder en langszij het paard, sabelvechten, en schieten (met scherp) in volle ren en een polowed strijd de sport is hier uitgevonden tussen een rood en een groen team. Rood won uiteraard. Het kleurrijke feest was vooral daarom zo leuk omdat er ook wel eens onderdelen mislukten, een verademing bij alle perfectie die de Chinezen in hun shows stoppen. Elk foutje wekte bij de Chinese toeschou wers dan ook grote hilariteit, onmisken baar een uiting van arrogantie tegen over het Mongoolse volk. Het prinselijk paar trok zich daar niets van aan en bedankte na afloop alle ruiters onder wie veel meisjes persoonlijk. Binnen-Mongolië sloot de eerste helft van het werkbezoek af, en als we een tussenbalans opmaken ziet die er in vrijwel alle opzichten positief uit. Het prinselijk paar kreeg in betrekkelijk korte tijd veel te zien en te horen. Daarbij komen vrijwel alle aspecten van het moderne China aan bod. De landbouw die in dit land nog zo'n be langrijke plaats inneemt, krijgt veel aandacht, maar ook de industrie zware zowel als lichte het onderwijs en de cultuur zijn ruimschoots aan de beurt geweest. Wat deze reis eveneens zo plezierig maakt is de perfecte organi satie. Het hele overladen programma loopt als een trein: punctueel gerieflijk en snel. De gastheren hebben kosten noch moeite noch Chinezen gespaard om het de Nederlandse bezoekers in het algemeen en het prinselijk paar in het bijzonder naar de zin te maken. Soms is de organisatie te perfect, zoals enkele collega's merkten die ongemerkt uit het hotel verdwenen om in Huhehot een kijkje te nemen. De veiligheidspolitie bracht hen weer terug, voordat ze veel van de stad hadden kunnen zien en fotograferen. In Sian, 2,4 miljoen inwoners, staat een dag lang de rijke cultuur van dit gebied in het middelpunt. Gistermiddag onmid dellijk na aankomst bezochten de prin ses en de prins het Panpomuseum en de beroemde grote gans-pagode. Het Panpomuseum staat op de plaats waar in 1953 een zesduizend jaar oud dorp werd gevonden dat nog een matriarcha le gezinsstruktuur kende, en waarvan de bewoners al de hogedrukpan, het spinnewiel en de moderne visangel had den uitgevonden. Eerder was het prinselijk paar te gast in Tachai, een landbouwcommune in de provincie Shansi. Dit bergdorpje is een begrip geworden in heel China. Reeds in 1964 deed Mao zelf het woord uit gaan: „Wat de landbouw betreft, leer van Tachai". Dit motto keert de laatste maanden vrijwel dagelijks terug in de officiële propaganda, en de boodschap is inmiddels voor iedere Chinees duide lijk: handen uit de mouwen, want voor niets gaat de zon op. Tachai is dan ook minder een modelboerderij dan een sti mulerend voorbeeld. De bewoners van Tachai hebben heel wat gepresteerd, dat moet je ze nage ven. Ze hebben letterlijk met blote han den van een dor en onvruchtbaar stuk rotsbodem een welvarend dorp ge maakt. Zij deden dat, volgens de propa gandamachine, door de „politiek tot richtlijn van hun handelen te maken" en omdat ze op de juiste partijlijn zaten bleven de gevolgen niet uit. Zij sloopten hele burgruggen en legden terrasvelden aan, bouwden vernuftige irrigatiesyste men en lieten zich niet uit het veld slaan door tegenslagen. Want hoewel zware slagregens, overstromingen en hagel buien het werk van jaren soms in een week teniet deden, hielden ze vol. Wel gemoed bouwden ze nog steviger terras sen die wel tegen de slagregens bestand waren en nu is Tachai een welvarende commune in een provincie die vroeger om haar armoede bekend stond. Het prinselijk paar nam ook een kijkje in de woningen van de communebewo ners, kleine maar comfortabele vertrek ken met een bed voor het hele gezin (verwarmd door een eronder gelegen „oven" die 's winters gestookt wordt,, want het kan dan 30 graden onder nul worden) en met aan de muren de onver mijdelijke foto's van de oude en nieuwe „roerganger". Prinses Beatrix probeert een haar onbekend gerecht uit tijdens een van de maaltijden in China. Het eten met stokjes gaat haar gemakke lijk af. LONDEN Volgens radio Ad dis Abeba hebben Ethiopische politieagenten en soldaten dins dag in een vuurgevecht in de bergachtige streek van Wollo ten noorden van de hoofdstad, 53 „reactionairen" gedood. Onder de doden zijn drie aan voerders van de misdaadbende van voormalige grootgrondbe zitters die zich in de streek had schuldig gemaakt aan plunde ring en andere daden van ban ditisme, aldus radio Addis Abe ba. BRUSSEL (ANP) Een 76-jari- ge Belgische vrouw, die vorige week „overleed", leeft en heeft zelfs al weer door haar zieken huiskamer gelopen. De vrouw, een ernstige hartpa tiënte, werd vorige week in een ziekenhuis in Oost-Brabant in België „dood" in haar stoel in de ziekenhuiskamer aangetrof fen. Een kamergenote van de vrouw waarschuwde enkele vei- pleegsters, die al begonnen met het „lijk" af te leggen. Een hoofdverpleegster, die en kele ogenblikken later op de kamer kwam, begon de vrouw echter een hartmassage te ge ven. Na enige minuten was de overleden geachte vrouw weer bij bewustzijn. Het hart had naar schatting twee minuten stilgestaan. NEW YORK (AFP-Reuter) De Amerikaanse federale rechter Milton Pollack heeft besloten dat het landingsverbod voor het Frans-Britse supersonische vliegtuig Concorde illegaal is, zodat het toestel weer in New York mag landen. Het landingsverbod, dat was afgekondigd door de Newyorkse havenautoriteiten die tevens Kennedy-Airport besturen, is volgens rechter Pollack in strijd met de Amerikaanse grondwet. Het proces tegen de luchthaven-autoriteiten was aangespannen door de lucht vaartmaatschappijen Air France en British Airways. (Van onze correspondent) LONDEN - De voorjaarsconferentie van de NA VO in de Britse hoofdstad heeft een gunstig verloop gehad. De tamelijk sombere toon van secretaris-generaal Luns aan de vooravond van de conferentie heeft plaats gemaakt voor een gematigd optimisme: hij kon gisteren na afloop laten merken dat de bijeenkomst geen nutteloze praatmaraton is geweest Een vergadering van anderhalve dag, waarop de vijftien lidstaten vertegenwoordigd zijn, kan na tuurlijk niet alle problemen oplossen. Een van de meest ernstige vraagstukken is de politieke ruzie tussen Turkije en Griekenland, maar in hun gema tigde verklaringen getuigden de premiers van bei de landen van staatswijsheid, aldus mr. Luns. Werd in vorige communiqué's veelal de nadruk gelegd op ontspanning, ditmaal ügt de nadruk sterk op de defensie. Dit gebeurt tegen de achter grond van de „bijzonder verontrustende en voort- durende groei van het aanvallend vermogen" van de strijdkrachten van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten. Een nieuw element in een NAVO-slotcommuniqué is de aandacht die besteed wordt aan de mensen rechten. Deze moet gezien worden als reactie op het beleid van president Carter, en niet in recht streeks verband worden gebracht met de aan staande conferentie van Belgrado, waarin de resul taten van de ontspanningsconferentie van Helsinki worden getoetst. Daarom spreekt het slotcommu niqué ook rechten en vrijheden van mensen in de gehele wereld. Ook wordt gesproken van de pro blemen van ontwikkelingslanden, nadat een aantal NAVO-landen, waaronder Nederland, had ver klaard dat de men niet van een „rechtvaardig mondiaal bestel" waarmee de belangen van alle landen, rijke en arme, het beste zijn gediend. Til AVIV (UPI) - Tijdens nachtelijke manoeuvres bij de Doót Zee is een Israëlisch le- ferhetschroefvliegtuig neerge stort en ontploft, waardoor alle 54 militaire inzittenden zijn omgekomen, zo is officieel be kendgemaakt. Het ongeluk is dinsdagavond ge beurd bij de Joodse nederzet ting Na'aran ten noorden van Jericho. De Israëlische stafchef zei dat de oorzaak nog niet bekend is,- maar hij sloot de mogelijkheid van een vijandelijke aanval of te zware lading uit. Het vliegtuig kon 60 personen vervoeren. De piloot, een reser vist met 1.100 vlieguren op de CH-535, heeft geen moeilijkhe den gemeld. Het hefschroefvliegtuig heeft remsporen op de grond ge maakt van enkele tientallen me ters vóórdat het ontplofte. Een paar dagen geleden heeft de rekenkamer in Jeruzalem nog kritiek uitgeoefend op de strijdkrachten. Die kritiek be trof het onderhoud van de hef- schroefvliegtuigen dat gebrek kig zou zijn. Voordat het toestel neerstortte, vloog het op een hoogte van enkele honderden meters. Tien tallen militairen van de basis waarvan het hefschroefvliegtuig was opgestegen, waren circa tien minuten na de ontploffing bij het toestel. Niemand kon echter gered worden, ondanks de hardnekkige pogingen daar toe. ADVERTENTIE Een rechtvaardige verdeling van welvaart. Dat wil het CDA. Dit is mogelijk als velen zich matigen, maar de laagste inkomens worden ontzien. Als inkomens openbaar zijn en de loonkostenstijging wordt beperkt. Als inflatie wordt teruggedrongen. Het CDA is daarnaast voor een vorm van vermogensaanwasdeling. Zo komt een meer rechtvaardige verdeling van welvaart dichterbij en worden mensen écht geholpen Kies bewust voor een rechtvaardig inkomensbeleid! ADVERTENTIE 5 Droog blijven in trench. Sportieve lijnen in ÜJ camel, marine en CQ army. Maat 38 t/m 48. Dubbele knopen en diepe steekzakken. In army en zwart Maat 36 t/m 50. Ik heb laatst bij MS Mode gehoord dat ze hun kleding zelfont werpen en laten maken. Nou begrijp ik eindelijk hoe ze hun prijzen zo laag kunnen houden. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. LEIDEN: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) Leldsehage: Jasmijnhof (donderdag-koopavond) BRUSSEL (ANP) Een Belgische kernreactor in Doel (aan de Scheldeoever tussen de Nederlandse grens en Antwerpen) is bijna onherstelbaar beschadigd bij het zogeheten „herladen" in decem ber vorig jaar. De reactor heeft twee maanden niet kunnen werken, hetgeen al eerder beke: d was. Bij het herladingsproces in december, aldus is nu bekend gewor den, is men vergeten bepaalde regelstaven los te maken. Dat had tot gevolg dat op het moment dat men het deksel van de reactor begon te verwijderen, ook enkele regelstaven mee werden wegge trokken waarop de reactor weer begon te werken. Zodra dat werd vastgesteld heeft men, met teveel haast, het deksel weer op het reactorvat laten zakken. Daarbij werden regel- en brandstofstaven beschadigd. ABIDJAN, (Reuter) De Amerikaanse permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Andrew Young, heeft in Abidjan gezegd dat militair misschien wel, maar economisch Zuid-Afrika geen defensie heeft tegen de snel groeiende economische macht van zwart Afrika, Volgens Young heeft Nigeria Zuid-Afrika al van de eerste plaats in de handel met de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland en Canada verdrongen. Young zal een bezoek brengen aan Zuid- Afrika. Na ampele overweging wordt hij daar als „welkom" beschouwd. Ter weekeinde wordt in Nederland in Eenentwintig parochiekerken de eucharis tie geheel in het Latijn gevierd. Dat is op de zesduizend missen in de parochies per weekeinde slechts 0.33 procent. Er is dus geen sprake van dat de volkstaal gevaar loopt door de Latijnse mis te worden verdrongen, iets dat de Vereni ging voor Latijnse Liturgie ook niet zou wensen. Aldus deze vereniging in een inededeling ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan. De vereniging viert, zoals eerder gemeld, saterdag 21 mei haar tweede lustrum met een geheel Latijnse viering van de eucha ristie in ,de kathedraal van St. Jan in Den Bosch. In aansluiting op deze viering volgt dè jaarvergadering. De vereniging verklaart in de vernieuwde liturgie de rijke schat aan Latijnse gebe den en gezangen uit de kerkelijke traditie levend te willen houden. Zij streeft dat na door bevordering van de Latijnse liturgie. De vereniging wijst er in dit verband op. dat volgens internationale maatstaven als Latijnse mis een viering wordt aange merkt, waarin alle gebeden en gezangen in het Latijn geschieden, behalve eventueel de lezingen en de voorbeden. Een viering, waarin alleen de gezangen in het Latijn zijn, is voor de vereniging geen Latijnse mis. De vereniging verklaart, dat haar streven volledig in overeenstemming is met het tweede Vatikaanse concilie. Zij wijst er ook op, dat de Nederlandse bisschoppen het streven van de vereniging steunen, met name door hun bepaling in hun directoria voor de geestelijkheid, dat waar het moge lijk en gewenst is priesters en leken in staat worden gesteld de eucharistie in het Latijn te vieren. Maar in de praktijk is volgens de vereniging dit ideaal bij lange na niet verwezenlijkt. De vereniging, wenst alleen, zo verklaart zij, dat iedere Nederlandse katholiek zon der al te veel moeite op zon- en feestdagen de eucharistie in het Latijn kan vieren. Op die wijze, zo meent de vereniging, wordt de liturgische pluriformiteit het best ge diend en wordt tevens voorkomen dat gelo vigen, die in de Latijnse liturgie de meest passende uitdrukking van hun gevoelens jegens God vinden, van de kerk vervreem den. De vereniging voor Latijnse Liturgie telt ongeveer drieduizend leden, van wie velen in het liturgische leven actief zijn. De vereniging houdt zich ver van kerkpolitiek of van extreme opvattingen, zoals bijvoor beeld die van de Franse gesuspendeerde bisschop Lefebvre, die een breuk met Ro me ervoor over lijkt te hebben om te kunnen vasthouden aan de voorconciliaire misviering. De vereniging verklaart mid den in de kerk te staan en loyaal te blijven tegenover paus en bisschoppen. Zij hoopt in de toekomst wel op meer begrip voor haar werk, dat zij cultureel en godsdienstig belangrijk acht. Van de ongeveer 401 mijoen inwoners van het werelddeel Afrika, noemen 47 miljoen zich katholiek, dat is bijna tivaalf procent. Dit blijkt uit hét jongste statistisch onder zoek, dat het Afrikaanse kath olieke persbureau, DIA, in Kinshasa gepubliceerd heeft. De republiek Zaire is met zijn elf miljoen katholieken het grootste katholieke land in Afrika. Zaire wordt gevolgd door Oeganda met 3,8, Nigeria niet 3,7, Tanzania met bijna drie en Kenia met 2,1 miljoen katholieken. In procenten uitgedrukt is de katholieke groep het grootst in de Kaapverdische eilanden! Equatoriaal Guinee, Reunion, en de Seychelles eilanden. Meer dan negentig procent van de inwoners van deze sta ten zijn katholiek. In absolute getallen wonen de kleinste groepen katholieken in Somalië en Mauritanië, waar het aantal respectievelijk 2.600 en 5.000 is. Procentueel is de katholieke bevolking het kleinst in de Noordafrikaanse Arabische staten. Voor de 47 miljoen katholie ken in Afrika zijn 16.552 pries ters werkzaam, naast 5.833 broeders en 34.122 zusters, die voornamelijk in de hulpverle ning en het onderwijs werken. Zaire heeft de meeste pries ters, namelijk 2.517, gevolgd door Tanzania met 1.304 en Zuid-Afrika met 1.108. De minste priesters hebben Libië met zes, de Spaanse Sahara met zeven, Somalië met acht en Mauretanië met tien. Altaarmissaal in '78 verwacht Het nieuwe Nederlandse al taarmissaal zal vermoedelijk in 1978 van de persen komen. De r.k. bisschoppenconferen tie heeft deze week op haar vergadering in Den Bosch de gehele tekst goedgekeurd. Het missaal wordt nu ter bevesti ging voorgelegd aan de Heili ge Stoel. Drs. Ph. Bar osb, voorzitter van de Nationale Raad voor Liturgie, en dr. P. Vriens of M. Cap, secretaris-generaal van de kerkprovincie, zullen de tekst eind deze maand namens de bischoppenconferentie aan bieden aan de Romeinse con gregatie voor de goddelijke eredienst en de sacramenten. Overigens heeft de Heilige Stoel al aan grote gedeelten van het Nederlandse altaar missaal zijn fiat gegeven. Een interessante bijzonderheid is dat in het aanhangsel onder meer het oecumenisch „Onze Vader" zal worden opgeno men, waarvan de tekst is aan vaard door de Raad voor Coördinatie en Overleg inzake de Bijbel en door'de Raad van Kerken in Nederland. De nieuwe Nederlandse litur gische taal is nog aan het groeien. De bisschoppenconfe rentie zal dan ook, samen met de Nationale Raad voor Litur gie, de ervaringen met het ge bruik van het missaal nauwge zet volgen. Verder zullen beide instanties op korte termijn een aanvang maken met de Neder landse vertaling van het volle dige brevier. De bisschoppenconferentie gaat ermee ak- t koord dat de Nationale Raad voor Katechese (NRK) een grootscheepse raadpleging laat voorafgaan aan de bisschoppensynode in Ro me, die zal gaan over de hedendaagse cateche se, met name voor kinderen en jongeren. De NRK stelt zich voor, aldus de persdienst van de rk kerkprovincie, in de eerste helft van september rond het (weldra te verschijnen) gespreksdocument voor de synode drie studie dagen te beleggen. De eerste zal zijn gewijd aan de catechetische en pastoraal-theologische kant van het document, de tweede aan de schoolcatechese, de derde aan catechese en basispastoraat. De NRK wil bij deze raadpleging ongeveer vijfenzestig personen van tientallen instellingen op het gebied van het onderwijs, het schoolwe zen, de catechese, de zielzorg en de oecumene betrekken. De NRK beoogt hiermee enerzijds belangstelling voor het onderwerp van de syno de te wekken, van de andere kant de Neder landse vertegenwoordigers op de synode van advies te zijn. De bisschoppenconferentie heeft haar vice- voorzitter, mgr. drs. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, afgevaardigd. De voorzitter, kardi naal J. Willebrands, zal de bisschoppensynode bijwonen als president van het Romeinse secre tariaat voor de eenheid van de christenen. De synode begint op vrijdag 30 september In een verklaring, uitgegeven na hun jaarlijkse conferentie, hebben de bisschoppen van Ghana zich gekeerd tegen de plannen van het staatshoofd, generaal Ignatius Acheam- pong, een regering samen te stellen uit vertegenwoordi gers van leger, politie en bur gerij. Er is dan het voortdu rende gevaar dat de burgers buiten spel worden gezet. De bisschoppen staan een burger regering voor. De laatste ja ren is herhaaldelijk gepro beerd de militaire regering omver te werpen. De „Gebedsaktie Heiloo", Wil genlaan 6A te Heiloo, organi seert op zondag 22 mei een bedevaart naar Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Om half drie is er in de grote kapel een plechtige heilige mis met als hoofdcelebrant mgr. Th.G.A. Hendriksen en als KORTE METTEN predikant pater J. Koopman s.s.s. Om half vijf is er plech tig lof met sacramentsproces sie. Van het station rijdt er van half twee af een speciale bus naar het genadeoord. Het Diocescaan Banneuxse- cretariaat, dat dit jaar vijfen twintig jaar bestaat, organi seert op zaterdag 11 en zondag 12 juni een pelgrimstocht naar Banneux-Notre Dame in de Belgische Ardennen. Ver trokken wordt uit Gouda, Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam. Het the ma luidt: „De mens leeft niet van brood alleen, maar van elk woord dat komt uit de mond van God". Geestelijk leider is mgr. B.G. Henning. Het adres van het Diocesaan Banneuxsecretariaat is Post bus 16 of Meeuwenbeemd 1 te Nootdorp. Onder het motto „Het volk heeft priesters nodig" voert het Braziliaanse bisdom Rio Grande een advertentiecam pagne voor priesterroepingen. De advertenties zeggen, dat de kerk weliswaar volledige werkgelegenheid garandeert, maar slechts een bescheiden loon kan betalen. Het diocees beschikt niet over materiële bezittingen, maar wel over een sympathieke bevolking, die de waarheid weten wil, die God door Jezus Christus heeft geo penbaard.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9