AZL zet mes in parkeerruimte Leiden haalt deelnemers Politie Sterrit binnen Kunst op straat Inspraakprocedure bij beslissing betonmortelcentrale DONDERDAG 12 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 700 AUTO'S MOETEN ELDERS PARKEREN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De bewoners van de omgeving van de Boerhaavelaan, de Houtlaan/Kagerstraat, het Flanorpad en de Vogelwijk staat binnenkort een nog grotere parkeeroverlast te wachten dan waar mee ze nu al te maken hebben. Met ingang van 1 juni wordt namelijk de mogelijkheid voor perso neel en bezoekers van het AZL op de parkeerter reinen van bet ziekenhuis hun auto te stallen drastisch beperkt. Het aantal plaatsen moet wor den teruggedraaid van ruim 800 naar 500. Voor dit beperkte aantal parkeerplaatsen zijn 1200 aan vragen ingediend. Dat betekent dat 700 automobi listen elders hun voertuig zullen moeten kwijtra ken. De maatregel wordt genomen op aandrang van de comman dant van de Leidse brandweer die vorig jaar juli al ernstig bezwaar maakte tegen de par- keertoestanden op het AZ-ter- rein en de moeilijke bereik baarheid van de verschillende gebouwen in geval van calami teiten. Toen al werd aange drongen op onmiddellijke maatregelen. De ziekenhuisdi rectie besloot daarop een strengere controle op het par keren uit te oefenen, waarbij men echter tot de conclusie kwam dat er meer parkeervig- netten waren uitgegeven dan er plaatsen beschikbaar waren en deze speciale toegangsbe wijzen ook regelmatig van hand tot hand gingen. In het najaar van 1976 ging een parkeercommissie, inge steld door de AZ-directie aan het studeren op het vraagstuk van de parkeerproblemen met het doel het totaal aantal plaatsen overeenkomstig het verzoek van de brandweer commandant te beperken. De parkeercommissie was nog niet begonnen met zijn werk of het regende al brieven van mensen die probeerden duide lijk te maken dat zij beslist voor een parkeerplaats in aan merking moesten komen op grond van de meest uiteenlo pende en vreemdsoortige rede nen: „ik werk al 20 jaar op het terrein. Is het nu niet een kwestie van eenvoudige men selijkheid om mij een parkeer- pasje te geven „ik woon in de binnenstad en moet an ders de café-route fietsen. U zult het waarschijnlijk nog nooit gefietst hebben en wij worden op de Rijnsburgerweg regelmatig lastig gevallen door mannen om minder par keerruimte te gebruiken kom ik tegenwoordig al met een klein fiatje naar het AZL Alternatief Al deze brieven ten spijt gaat het mes in de parkeermoge- lijkheden. Alleen mindervali- den, mensen van 60 jaar en ouder en mensen die op grote afstand van het ziekenhuis wo nen en niet over een goede mogelijkheid beschikken met het openbaar vervoer te ko men, zullen onder omstandig heden nog op het terrein wor den toegelaten. Zij hebben daartoe inmiddels een nieuw pasje ontvangen. Voor de an deren blijft de poort van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds onverbiddelijk geslo ten. Als alternatieve parkeer- mogelijkheid noemt de par keercommissie de Boerhaave- laan/Kagerstraat, die* echter nu al dagelijks volstaat met auto's van AZ-bezoekers, en het parkeerterrein rond Molen de Valk, dat echter ook onmo gelijk 700 auto's extra zal kun nen bevatten. Insiders op het AZL verwach ten dan ook binnen enkele we ken grote moeilijkheden, zo wel van de kant van personeel en bezoekers die niet meer het parkeerterrein op mogen, als van de kant van de bewoners van het Houtkwartier en de Vogelwijk, die de parkeerover last na 1 juni nog aanmerke lijk zullen zien toenemen. LEIDEN Het antwoord op de vraag „moet de kunst de straat op?" lijkt gege ven te worden door leerlingen van de Leidse MBO-school voor Cultureel Werk „De Lok" aan de Koppenhinksteeg (nabij Hooigracht). Bij wijze van werkstuk werd gisteren namelijk door een aantal leerlin gen een buitenmuur (overduidelijk zicht baar vanaf de straat) bij de school onder handen genomen. Het resultaat is een maxi-formaat landschap, dat nog een ex- tra-dimensie heeft gekregen door een soort dieper gelegen raam midden in het schilde rij. Op het raam zelf is een fabriek met rookuitbrakende schoorstenen geschilderd, daaromheen bevindt zich een vrolijke ge kleurde groene wei, met helderblauwe lucht die de ongerepte natuur aangeeft. Een milieubewust schilderij dus, dat nu in een soort permanente expositie voor elke voorbijganger geheel vrijblijvend te bezich tigen is. PSP-RAADSLID PASSCHIER: Weinig vertier in Leiden voor niet-studerende jeugd LEIDEN De niet studerende jongeren in Leiden hebben wei nig vertier. Het verbieden van het popconcert op 2e Pinkster dag en het verbieden van de „open" zaterdagen van de stu dentenvereniging Augustinus werken opnieuw in het nadeel van de Leidse jeugd. Beide ver boden geven de indruk, dat Lei den telkenmale goede initiatie ven voor ille Leidse jongeren geen kans van slagen geeft. Dit schrijft het PSP-raadslid mevr. H. Passchier in een toe lichting bij vragen aan het colle ge van B. en W. De vragen behandelen het verbod aan de Leidse vereniging voor stude renden Augustinus om drie „open" zaterdagen te houden voor niet-studerenden. Het raad slid meent, dat het initiatief van de vereniging goed was en be grijpt niet waarom het verbod moest worden uitgevaardigd. Zij meent, dat de wet voldoende mogelijkheden biedt om een soepel beleid ten aanzien van de bewuste zaterdagen te hanteren. Zij vraagt burgemeester Vis als nog de pogingen van Augusti nus om te experimenteren met het openstellen van de deuren te steunen. LEIDEN Het was niet de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk die gistermiddag in de Groe- noordhallen de 31e Internatio nale Politie Sterrit opende maar burgemeester Vis. Mr. Vrolijk moest, zoals de burge meester in drie talen aan het gemêleerde gezelschap duide lijk maakte, verstek laten gaan wegens dringende werk zaamheden elders in het land! Alvorens burgemeester Vis zijn talenkennis in de Groe- noordhallen naar voren bracht was eerst de finish geschied van de Politie Sterrit, dat wil zeggen het gestage binnen druppelen van het internatio nale gezelschap Hermandad- discipelen die gistermorgen vanuit de verschillende start plaatsen in Europa vertrokken waren. De uitslag van de Ster rit wordt pas zaterdagavond bekend gemaakt. Nadat de Groenoordhal na de sluitingstijd van de controle post aan de finish met het afwisselend gekleurde interna tionale politiekorps (groen, grijze en blauwe uniformen, met daarnaast veel mensen in burger) was volgelopen was eerst het woord aan Georg Schalies, de President van de International Police Motor Corporation, die de Sterritten Het duizendkoppige gezelschap aan de broodmaaltijd in de Groenoordhallen Nederlandse politiemannen tijdens het spelen van het Wilhelmus organiseert. De heer Schalies verklaarde (in het Duits) dat hij blij was dat de organisatie erin was geslaagd weer een niet al te grote stad voor de Sterrit te vinden, aldus het intieme karakter van de rit bewarend. Burgemeester Vis wees in zijn polylinguale toe spraak op het belag van de internationale contacten tus sen de politiemensen en wen ste iedereen een prettig ver blijf toe. Hierna werden de vlaggen van de vertegenwoordigde landen gehesen onder het spelen van de volksliederen door het Leidse Politie Muziek Gezel schap. Achtereenvolgens wer den bij deze vlaggenparade de liederen van Duitsland, Oos tenrijk, België, Italië, Luxem burg en Nederland ten gehore gebracht. De Duitse vlag werd half-stok gehesen in verband met het overlijden van oud kanselier Ludwig Erhard van de Bondsrepubliek. De cere monie kende maar één onef- fendheidje: één van de Duitse gasten viel flauw en moest voortijdig worden afgevoerd. Vandaag wordt er in het kader van de Sterrit onder meer een muziekfeest in de Groenoord hallen georganiseerd (kaarten aan hoofdbureau politie aan Zonneveldstraat k ƒ5; aan vang 19.30 uur). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiniiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii van de Schiphollijn is verbreed. Het bouwplan is ontworpen door de Nederlandse Spoorwe gen. De brug krijgt een totale breedte van 4.70 meter, waarvan 3,50 meter ten behoeve van het fietspad. Aan beide zijden is een strook van 0.50 meter breed waar voetgangers gebruik van kunnen maken. Nieuw fietspad van Merenwijk naar NS-station LEIDEN Op korte termijn zal worden begonnen met de aanleg van een fietsverbinding tussen de Merenwijk en het Schuttersveld. Tevens wordt een fietsbrug over de Haarlem mertrekvaart gebouwd. De rea lisering van dit plan is ge raamd op 2.300.000,-. Van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat is een subsidie van on geveer een miljoen gulden te' verwachten. Tijdens de verga dering van maandag 16 mei zal de gemeenteraad zich over dit plan uitspreken. De Broekweg zal vanaf de Gooi meerlaan tot aan de tunnel on der de spoorbaan een nieuw profiel krijgen en geschikt ge maakt worden voor fietsver- keer. Vanaf de tunnel tot aan de Slaaghsloot wordt een nieuw fietspad ten oosten van de spoorbaan aangelegd van onge veer vier meter breed. De Stad- spolderweg wordt verhard en enigszins omgelegd, zodat er een directere verbinding komt met het aan te leggen fietsviaduct over de Haarlemmertrekvaart. •Teneinde de fietsverbinding ook ten behoeve van het Houtkwar tier te laten fungeren, wordt het fietspad langs de Oegstgeester- weg met aansluiting op de Zwei- landlaan gereconstrueerd. Te vens wordt de verbinding aan gesloten op het meest zuid-oos telijk deel van de Zweilandlaan. Het fietsplan komt vanavond in de vergadering van de raads commissie ruimtelijke ordening aan de ordele. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIIII LEIDEN De gemeente Leiden kan niet zonder meer de vestiging van een betomortelcentrale aan de Morsweg verbieden. Wel zal een inspraakpro cedure worden vervolgd bij het verlenen van een hinderwetvergunning. Dit stellen b en w in ant woord op vragen van het VVD-raadslid F. Kuij- Zoals bekend heeft de Leidse betonmorteléentrale met Wernink NV een overeenkomst gesloten om op het terrein van dit laatstgenoemde bedrijf een centrale te vestigen. Het terrein heeft een indus triebestemming. Tegen de plannen van een beton mortelcentrale zijn ernstige bezwaren gerezen van bewoners van de Morsweg. Zij vrezen een grote verkeersoverlast op de toch al niet zo brede weg, wanneer zich nog een bedrijf aan de weg vestigd. Tijdens de vergadering van de PvdA-fractie deelde wethouder Verboom gisteravond mee dat het colle ge van alles heeft geprobeerd om een andere plaats voor de bouw van een betonmortelcentrale te vinden. Het college had zijn oog laten vallen op een terrein aan de Vlietweg dat in Zoeterwoude lag. Volgens de heer Verboom bleek de gemeente Zoeterwoude niet bereid mee te weken aan de bouw van een betonmortelcentrale. Ook de vaak genoemde alternatieve plaats aan de Voorschoten- seweg kan niet doorgaan. Wethouder Waal stelde dat de provincie nooit toestemming zou geven voor de aanleg van een uitrit op de weg. mag kiezen Ook een computer mankt weieens foutjes. Dat blijkt telkens weer met de verkiezingen. De oproepingskaarten komen zo nu en dan terecht bij officieel niet stemgerechtigden. Bij de verkiezingen van 25 mei was de 2-jarige Raymond van de Berg uit Leiden de gelukkige. Hij ontving een oproep om zijn stem 25 mei ten beste te geven. Zijn vader is vast van plan gebruik te maken van dit computerfoutje en Raymond ook een stembiljet te laten invullen. Tennispark Merenwijk Het tennispark in de Merenwijk wordt zaterdag 28 mei officieel geopend om vijf uur. In „Op Eigen Wieken" aan de Drontenmeerlaan is er ter gelegenheid daarvan een receptie. Chili Het LAK-theater geeft in samenwerking met het Chili Front Leiden een speciale voorstelling in het LAK-theater van het stuk Casimiro Penflete, politiek gevangene". Het stuk is van de Chileense toneelschrijver/regisseur Oscar Castro. De voor- selling wordt gegeven op zaterdag 14 mei en begint om drie uur. Oscar Castro is een verbannen Chileen. Hij schreef zijn stuk, een monoloog in het Spaans, toen hij gevangen zat. Castro woont sinds 1976 in Frankrijk. Hij is dit weekeinde in Nederland op uitnodiging van het Centrum voor Chileense Cultuur. Baas boven baas Dea Koert en Karina Holla in ,,Baas boven baas". De Amsterdamse Mimeliga geeft morgen 13 mei een voorstel ling in het LAK-theater. Dea Koert en Karina Holla spelen „Baas boven baas" van Peter Handke. De voorstelling is gebaseerd op Handke's stuk „Kaspar". Dit handelt over een 17-jarige jongen die in 1828 in Neurenberg op straat wordt gevonden en die tot op die dag geisoleerd is opgegroeid. Hij kan niet spreken. Aan het einde ontdekt hij dat de taal die hem geleerd is, nutteloos is. Hij kan er niet mee uitdrukken wat hij wil zeggen. In „Baas boven baas" gaat het om een leerproces. De Bazin (Dea Koert) is de uitdraagster van de normen, waar het onderdrukkingsmechanisme zich van be dient ten opzichte van de meid (Karina Holla). De voorstelling begint om kwart over acht. Pop de nieuwe Leidse popformatie Doop treedt morgen 13 mei op in het Leidse Vrijetijdscentrum. Het is bet eerste optre den van de groep, die bestaat uit Lex Hakkaart (sologitaar, sax, zang), Ebel Magnin (gitaar, piano, zang), Ben Peterzen (bas), Hans Loor (drams), Jos Wittenman (zang en piano), Ton Kloet (trombone), Hans Smit (trompet) en Willem Nieuwenburg (sax). De groep speelt behalve veel eigen nummers, bewerkte bits uit de jaren zestig. Ter afwisseling wordt vrijdag in het Vrijetijdscentrum de film van James Brown vertoond. De popmanifestie begint om acht uur. De toegangsprijs is f 2,50 voor leden van het Vrijetijdscentrum en 3,50 voor niet-leden. Volksdansen Het Leids Volksdans Overleg houdt zaterdag 14 mei weer een volksdansinstuif in het Leids Vrijetijdscentrum. De in stuif begint om acht uur. De toegangsprijs is 2,-. Politiek De VVD-afdeling Leiden houdt morgen 13 mei een politieke bijeenkomst in ,'t Parlement", Nieuwe Rijn 52. De heer F. Portheine, lid van de Tweede Kamer-fractie voor de VVD zal spreken over de actuele politiek en het middenstandsbe- leid. De bijeenkomst begint om acht uur. Wonen of wijken De Nieuwe Komedie geeft zaterdag 14 mei een voorstelling van het stuk „Wonen of wijken" in de Dr. Van Voorthuijsen- school aan de Marnixstraat. Het stuk gaat over de strijd van een buurtcomité voor nieuwe huizen met betaalbare huren in een 19e-eeuwse wijk in een grote stad. De voorstelling begint om acht uur. Kaarten zijn f2,50 per persoon te krijgen aan de zaal of bij het bureau van Wijkkollektief Plan Noord, Sophiastraat 36, tel. 142625. Achterhoek in Leiden Het Leidse motel Holiday Inn zal op zaterdag 14 mei het toneel vormen voor een „Aaltense Achterhoeksea avond die vanaf 18.00 uur zal plaatsgrijpen. De bekende dansgroep „De klepperklumkes" zal folkloristische dansen opvoeren in de hal van het motel. De muzikale begeleiding ligt in handen van de „Aaltense Boerenkapel". Er bestaat tevens gelegenheid om een specifiek Achterhoeks menu te gebrui ken. Het geheel wordt omlijst met oude ambachten zoals spinnen, koperslagerwerk en schapen scheren, welke activi teiten alle in de hal van het motel zullen plaatsvinden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3